PDA

Zobacz pełną wersję : Anonimowość prac w popRAWce



Saboor
30.12.13, 22:32
Jestem w rosterce: czy prace popRAWkowe powinny być anonimowe, czy nie?
Pomóżcie mi proszę podjąć decyzję.

Namor1
30.12.13, 22:36
Jestem w rosterce: czy prace popRAWkowe powinny być anonimowe, czy nie?
Pomóżcie mi proszę podjąć decyzję.
Jestem za anonimowością i jednocześnie nieujawnianiem ile głosów już oddano na daną pracę. Mimo, że to zabawa, satysfakcja zwycięzcy będzie niczym niezmącona :)

Saboor
30.12.13, 22:37
Jestem za anonimowością i jednocześnie nieujawnianiem ile głosów już oddano na daną pracę. Mimo, że to zabawa, satysfakcja zwycięzcy będzie niczym niezmącona :)
Więc głosuj.

Bodzip
30.12.13, 23:06
I tak większość z nas pozna po obróbce czyja to praca. A po dino wiadomo że Krzysia :mrgreen:

Namor1
30.12.13, 23:14
I tak większość z nas pozna po obróbce czyja to praca. A po dino wiadomo że Krzysia :mrgreen: mogą być nawet dla znawców niespodzianki
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/12/e15ex-1.gif
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-bjInbAgK9iA/UsHgPJ2wWrI/AAAAAAAA5JI/QDiVdynPdUk/s60-no/e15ex.gif)

henry1
30.12.13, 23:57
I tak większość z nas pozna po obróbce czyja to praca. A po dino wiadomo że Krzysia :mrgreen:


Moje są tak badziewne, że i tak nikt ich nie rozpozna. :mrgreen:

ahutta
31.12.13, 00:55
Moje są tak badziewne, że i tak nikt ich nie rozpozna. :mrgreen:

Może taki znak wodny w rogu będziesz umieszczał? :roll:

gulasz
31.12.13, 01:05
zagłosowane ;) a co :D

jak po przeróbce pozna autora to tym lepiej dla niego - charakterystyczny znaczy się jest :)

henry1
31.12.13, 01:13
Może taki znak wodny w rogu będziesz umieszczał? :roll:

Żadnych znaków nie będzie, bo jak zaznaczę to już nikt na moje nie zagłosuje.:cry:
Ale w temacie to ja zagłosowałem.:)


PS.
Podejrzana ta jednomyślność w głosowaniu. :shock:

apz
31.12.13, 10:06
Jestem w rosterce: czy prace popRAWkowe powinny być anonimowe, czy nie?
Pomóżcie mi proszę podjąć decyzję.

Będziesz miał taką anonimowość jak w FM, Szkoda zachodu...

And.N
31.12.13, 10:52
Będziesz miał taką anonimowość jak w FM, Szkoda zachodu...
Mógłbyś rozwinąć mało rozgarniętemu bo nie rozumiem. Jeśli przy pracach bedą tylko numery to nie będzie anonimowo?

A56
31.12.13, 10:54
Jestem w rosterce: czy prace popRAWkowe powinny być anonimowe, czy nie?
Pomóżcie mi proszę podjąć decyzję.

Zagłosowałem za anonimowością. Uważam, że to jest lepsza forma oceniania. Można bardziej skupić się na pracy a nie na autorze. Choć jak już wcześniej jeden z userów zauważył, jak ktoś chce to i tak poinformuje znajomych, która jest jego praca aby na nią głosowali. Miłej zabawy życzę wszystkim.

jarek_gd
31.12.13, 10:57
Jeśli to ma zwiększyć udział wstydliwych artystów w konkursie, to też jestem za. Choć szczerze mówiąc...

Mirek54
31.12.13, 11:01
Czy anonimowe czy nie to nie gra roli.A co myslicie o takim wyjsciu aby wszystkie poprawki pokazac dopiero w dniu glosowania.

A56
31.12.13, 11:11
Czy anonimowe czy nie to nie gra roli.A co myslicie o takim wyjsciu aby wszystkie poprawki pokazac dopiero w dniu glosowania.


To nie jest zły pomysł. W dniu głosowania i anonimowo. Po głosowaniu ujawnienie autorów.

And.N
31.12.13, 11:16
Czy anonimowe czy nie to nie gra roli.
Jestem odmiennego zdania.

A co myslicie o takim wyjsciu aby wszystkie poprawki pokazac dopiero w dniu glosowania.
Jest to ewentualnie do rozważenia. Uczestnicy wysyłali by do określonego terminu prace na podany przez Saboora adres meilowy(chyba, że technicznie da to radę w inny sposób rozwiazać) Po upłynięciu terminu prowadzący wstawia wszystkie prace tylko z numerami. 3 góra 5 dni na głosowanie i po zawodach:)

Mirek54
31.12.13, 11:33
Jestem odmiennego zdania.



Czy to znaczy,ze nazwisko autora ma dla Ciebie znaczenie w ocenianiu??
Mam rozumieć ze w danej poprawce oceniasz na Krzysia a w następnej na Zdzisia? czy jak?
Podobno było tak ze grupa babci pisuardesowej trzymająca ścierki mocno glosowała na przyjaciela babci i obojętnie co wstawili to on wygrywał żel do włosów na cukrze powojnie pasteryzowanym.

And.N
31.12.13, 11:44
Czy to znaczy,ze nazwisko autora ma dla Ciebie znaczenie w ocenianiu??
Nie, dla mnie nie ma najmniejszego znaczenia. Odwróćmy pytanie. Czy nie potrafisz ocenić jak nie ma podpisu kto jest autorem?
PS.
Załóżmy hipotetycznie taką sytuacje. Na konkurs wpłynęły tylko dwie (pech mała frekwencja) podpisane prace. Powiem, ze sa nawet bardzo zbliżone pod względem wykonania. Jedną z nich wstawiłeś Ty, a drugą mało znany user. Jak Ci się wydaje, która otrzyma więcej głosów. Będzie różnica w głosowaniu jak będą podpisane bądź anonimowe?

helmuth
31.12.13, 11:57
Czy to znaczy,ze nazwisko autora ma dla Ciebie znaczenie w ocenianiu??Może być tak, że poprawka wydaje się niezła ale po zobaczeniu kto jest autorem, przychodzi myśl- "oj Zenek się tym razem nie postarał" i głosujesz na inną.

And.N
31.12.13, 12:03
Może być tak, że poprawka wydaje się niezła ale po zobaczeniu kto jest autorem, przychodzi myśl- "oj Zenek się tym razem nie postarał" i głosujesz na inną.
Może być. Albo: nie, na Zenka nie zagłosuje dał mi ostatnio niską notę w galerii:wink::grin:

Sawa
31.12.13, 13:52
Saboor, witaj,

Osobiście nigdy nie kierowałem się mieniem autora w ocenie pracy - albo mi się podoba, albo nie.
Czy anonimowość pomoże we frekwencji? Wątpię. W głosowaniu bierze po prostu udział grono zainteresowanych, dodatkowe osoby to często dzięki wysiłkowi włożonemu w promocję - zarówno przez Ciebie czy innych.
Czy pomoże w 'rzetelności' oceny? Jeśli tak miałoby być, to czy wówczas wszystkie - ale dosłownie wszystkie poprzednie edycje należałoby uznać za nierzetelne? :roll:
A przecież o gustach się nie rozmawia :mrgreen:

pozdrawiam,

---------- Post dodany o 12:52 ---------- Poprzedni post był o 12:46 ----------


Jestem w rosterce Rost (https://www.google.pl/search?q=rost&client=firefox-nightly&hs=qoe&rls=org.mozilla:en-US:unofficial&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4K_CUrPcKOXy4QTS0IGgCQ&ved=0CC8QsAQ&biw=1338&bih=899)-terka (http://www.twojebieszczady.net/terka.php)

Saboor
31.12.13, 14:03
Saboor, witaj,
Osobiście nigdy nie kierowałem się mieniem autora w ocenie pracy - albo mi się podoba, albo nie.
Witaj cny Robercie,
wiem o tym. :-)

Czy anonimowość pomoże we frekwencji? Wątpię. W głosowaniu bierze po prostu udział grono zainteresowanych, dodatkowe osoby to często dzięki wysiłkowi włożonemu w promocję - zarówno przez Ciebie czy innych.
To prawda

Czy pomoże w 'rzetelności' oceny? Myślę, że tak

Jeśli tak miałoby być, to czy wówczas wszystkie - ale dosłownie wszystkie poprzednie edycje należałoby uznać za nierzetelne? :roll: hej, hej nie rozpędzaj się bo przyjdzie nam zwracać Krzyżakom za Grunwald. :mrgreen:

A przecież o gustach się nie rozmawia :mrgreen:
pozdrawiam,
Oczywiście! I my o gustach nie dyskutujemy

apz
31.12.13, 14:44
Może być tak, że poprawka wydaje się niezła ale po zobaczeniu kto jest autorem, przychodzi myśl- "oj Zenek się tym razem nie postarał" i głosujesz na inną.

Wskazujesz na niskie pobudki hipotetycznego użyszkodnika, ja nie podejrzewam o nie nikogo i nie oceniam po autorach, a po pracy.

jarek_gd
31.12.13, 14:52
Największy dramat, gdy podoba się komuś tylko jego praca i jedynie ona tylko doń przemawia.

And.N
31.12.13, 14:55
Wskazujesz na niskie pobudki hipotetycznego użyszkodnika, ja nie podejrzewam o nie nikogo i nie oceniam po autorach, a po pracy.
Jestem pewny na 99%, że mając dwie prace do oceny (równorzędne - trudny wybór) z podpisami autorów z których jednego znasz osobiście (i lubisz), a drugiego nie znasz i dodatkowo zalazł Ci za skórę w jakiś sposób to wybór będzie oczywisty. Tak po prostu jest. Mentalność ludzka. Tu mnie nikt nie przekona:)
Oceniajmy po pracy, podpis autora całkowicie zbędny. Nie mam tu na myśli konkursu FM bo rządzi się innymi regułami.

pers
31.12.13, 14:56
Największy dramat, gdy podoba się komuś tylko jego praca i jedynie ona tylko doń przemawia.

Hehe, naprawdę dobre :-)

Apz - powiadasz, że nie oceniasz po autorach? A czy nie zdarza Ci się czasem ominąć złej pracy i jej po prostu nie ocenić bo wstawił ją ktoś kogo znasz/cenisz?

helmuth
31.12.13, 17:32
Czy anonimowość pomoże we frekwencji? Wątpię.Czy anonimowość zaszkodzi frekwencji? Wątpię.


Czy pomoże w 'rzetelności' oceny?Odpowiem pytaniem: a czy jej zaszkodzi?

Wskazujesz na niskie pobudki hipotetycznego użyszkodnika ...Nieprawda!
Zwracam tylko uwagę, że jest coś takiego jak podświadomość.
Dlatego nie mam nic przeciwko anonimowości. Zgadzam się też z pomysłem Mirka aby zgłoszone prace były wyświetlone w tym samym momencie.
Nie będzie wtedy sytuacji, że praca pokazana wcześniej nam się bardziej podoba, bo (parafrazując inż. Mamonia) dłużej ją znamy.
Poza tym, pokazane prace często inspirują następnych autorów. Czasem mi się zdarza, że nie mam kompletnie pomysłu na poprawkę i nagle po obejrzeniu pierwszych, pokazanych prac, zapala się żarówka, jak pomysłowemu Dobromirowi :-P

And.N
31.12.13, 18:02
Zgadzam się w pełni z tym co napisał helmuth i coraz bardziej przekonuje się do pomysłu aby zgłoszone prace wyświetlić w tym samym momencie.

Saboor
31.12.13, 19:05
Zgadzam się w pełni z tym co napisał helmuth i coraz bardziej przekonuje się do pomysłu aby zgłoszone prace wyświetlić w tym samym momencie.
Widzę, że sprawa prawie rozstrzygnięta.
Zbieram prace przez tydzień, upubliczniam w galerii do oceny, również na tydzień i koniec, tak?
Tak to Widzicie?

ahutta
31.12.13, 19:09
Taki scenariusz jest sensowny.

jarek_gd
31.12.13, 19:11
Widzę, że sprawa prawie rozstrzygnięta.
Zbieram prace przez tydzień, upubliczniam w galerii do oceny, również na tydzień i koniec, tak?
Tak to Widzicie?

Ale to nie wygodne, uwiązuje Cię do kompa...

And.N
31.12.13, 19:24
Widzę, że sprawa prawie rozstrzygnięta.
Zbieram prace przez tydzień, upubliczniam w galerii do oceny, również na tydzień i koniec, tak?
Tak to Widzicie?
Tak bym to widział:) Tydzień na wykonanie zwykłej popRAWki wystarczy w zupełności, chyba, że jest to poprawka (rekonstrukcja) starej zeskanowanej fotografii, można by wtedy przedłużyć do 2 tyg.
Co do głosowania tak nie jestem przekonany czy aż tydzień potrzebny, choć z drugiej strony biorąc pod uwagę ilość osób głosujących może i dobrze...

Ale to nie wygodne, uwiązuje Cię do kompa...
To też prawda i dodatkowy argument za tym aby to glosowanie jednak trwało tydzień.
Można w miesiącu robić jedna popRAWkę (czy nawet rzadziej) i chyba tak będzie się domyślam. Trochę mniejsze 'przywiązanie" do kompa dla prowadzącego będzie.

Saboor
31.12.13, 19:25
Ale to nie wygodne, uwiązuje Cię do kompa...
Dziękuję Jarku za troskę(to fajnie że ktoś o mnie myśli :-) ), mam nadzieję, że jakoś sobie poradzę.
Temat generalnie do dopracowania technicznie i jazda!

helmuth
31.12.13, 19:44
Zbieram prace przez tydzień, upubliczniam w galerii do oceny, również na tydzień i koniec, tak?
Tak to Widzicie?


Ale to nie wygodne, uwiązuje Cię do kompa...Może w takim razie, żeby nam Saboor nie przyrósł do fotela przed komputerem, ustawić cykle tygodniowe:
1 tydzień- zdjęcie do popRAWki wisi w wątku (Saboor może nie włączać komputera ;))
2 tydzień- Saboor zbiera popRAWki
3 tydzień- głosowanie
4 tydzień- komentarze o wynikach, ew, wypowiedź laureata co do zastosowanej obróbki, komentarze, luźne "gatki" (Saboor może odejś na chwilę od komputera i zrobić w tym czasie coś pożytecznego :-P)

apz
31.12.13, 19:52
Może w takim razie, żeby nam Saboor nie przyrósł do fotela przed komputerem, ustawić cykle tygodniowe:
1 tydzień- zdjęcie do popRAWki wisi w wątku (Saboor może nie włączać komputera ;))
2 tydzień- Saboor zbiera popRAWki
3 tydzień- głosowanie
4 tydzień- komentarze o wynikach, ew, wypowiedź laureata co do zastosowanej obróbki, komentarze, luźne "gatki" (Saboor może odejś na chwilę od komputera i zrobić w tym czasie coś pożytecznego :-P)

Nazbyt to rozwlekły scenariusz moim zdaniem, tydzień wisi i jest to czas zbierania prac, w kolejnym tygodniu wisi galeria do głosowania i głosujemy i werdykt. Komentarze idą nam tak spontanicznie, że nie wymagaja dodatkowego czasu i widzę możliwość puszczenia 4 różnych poprawek w tempie co dwa tygodnie, jakby co mogę pomóc trochę...

Saboor
31.12.13, 20:00
Nazbyt to rozwlekły scenariusz moim zdaniem, tydzień wisi i jest to czas zbierania prac, w kolejnym tygodniu wisi galeria do głosowania i głosujemy i werdykt. Komentarze idą nam tak spontanicznie, że nie wymagaja dodatkowego czasu i widzę możliwość puszczenia 4 różnych poprawek w tempie co dwa tygodnie, jakby co mogę pomóc trochę...
Świetnie!
Ponieważ mam zaplanowane 18 edycji podstawowych dwa tygodnie wystarczą na złożenie prac i głosowanie.
Piszę: podstawowych bo mam w planach uruchomić tzw "wprawki" gdzie będą konkretne zadania do wykonania,
a dzięki temu i tutoriale, ale muszę to przemyśleć i przegadać.
Andrzeju, chętnie się wesprę i pomogę przy FM.

Bodzip
31.12.13, 20:07
Widzę, że sprawa prawie rozstrzygnięta.
Zbieram prace przez tydzień, upubliczniam w galerii do oceny, również na tydzień i koniec, tak?
Tak to Widzicie?
Prawie :D
1. Saboor umieszcza zdjęcie i zapomina o komputerze
2. Przesyłamy Saboorowi zdjęcia. Saboor wcale nie musi siedzieć przy kompie - wszystko wisi na poczcie.
3. Saboor zamieszcza pliki i daje tydzień czasu. Znowu może iść spać. My w tym czasie głosujemy.
4. Wreszcie Saboor bierze się do pracy :mrgreen: - forum już mu wszystko wyliczyło, więc upublicznia to jedno zdjęcie i gratuluje zwycięzcy.
Wszystko to zajęło Panu Piotrowi hmmm... góra 20 min.
I tak Go lubię :mrgreen: (On jest tym "S" z aBS)

ahutta
31.12.13, 20:18
Świetnie!
Ponieważ mam zaplanowane 18 edycji podstawowych dwa tygodnie wystarczą na złożenie prac i głosowanie.
Piszę: podstawowych bo mam w planach uruchomić tzw "wprawki" gdzie będą konkretne zadania do wykonania,
a dzięki temu i tutoriale, ale muszę to przemyśleć i przegadać.
Andrzeju, chętnie się wesprę i pomogę przy FM.

Tylko nie przeginaj z tymi zadaniami, bo nie każdy jest mistrzem fotoszopa...

107100

apz
31.12.13, 20:26
Świetnie!
Ponieważ mam zaplanowane 18 edycji podstawowych dwa tygodnie wystarczą na złożenie prac i głosowanie.
Piszę: podstawowych bo mam w planach uruchomić tzw "wprawki" gdzie będą konkretne zadania do wykonania,
a dzięki temu i tutoriale, ale muszę to przemyśleć i przegadać.
Andrzeju, chętnie się wesprę i pomogę przy FM.I świetnie, dzięki temu, każdy zyska także chwilę by odpocząć od forum...
A jak wiesz ja mam swoje plany i Ty także masz zapewme jakieś swoje plany.
Ważne, by ustalone dzialania cykliczne jak FM, czy popRAWka jednostajnie i w terminach podążały swoim rytmen, dostarczjąc zabawy i radości użytkownikow forum.

---------- Post dodany o 19:26 ---------- Poprzedni post był o 19:24 ----------


Tylko nie przeginaj z tymi zadaniami, bo nie każdy jest mistrzem fotoszopa...

107100
??? Z góry rezygnujesz?, jeszcze się nie zaczęło...

Saboor
31.12.13, 21:32
Prawie :D
1. Saboor umieszcza zdjęcie i zapomina o komputerze
Ta, jakim cudem??

2. Przesyłamy Saboorowi zdjęcia. Saboor wcale nie musi siedzieć przy kompie - wszystko wisi na poczcie.
Jest odbierana na bieżąco

3. Saboor zamieszcza pliki i daje tydzień czasu. Znowu może iść spać. My w tym czasie głosujemy.
Wiesz co się dzieje jak kota nie ma... :grin:

4. Wreszcie Saboor bierze się do pracy :mrgreen: - forum już mu wszystko wyliczyło, więc upublicznia to jedno zdjęcie i gratuluje zwycięzcy.
Wszystko to zajęło Panu Piotrowi hmmm... góra 20 min.
Rozwaliłeś mi dramaturgię sytuacji, napięcie i atmosferę.... zmień draniu skarpetki a te postaw pod kaloryferem. :-P

I tak Go lubię :mrgreen: (On jest tym "S" z aBS)
Ja Go też lubię(On jest tym "B" z aBS)

Bodzip
31.12.13, 21:41
Rozwaliłeś mi dramaturgię sytuacji, napięcie i atmosferę.... zmień draniu skarpetki a te postaw pod kaloryferem. :-P


Nazywaliśmy go "Yogi burdelaż" - miałem takiego kumpla na studiach, co nosił skarpetki do czasu aż się nie złamały :mrgreen:

Mirek54
1.01.14, 01:54
a ja se na canal plus wlasnie skayfalla ogladam.

yac
1.01.14, 02:01
filmu nie widziałem, może kiedyś przypadkiem obejrzę. Ale ten przebój z Adelle podoba mnie sie.

Mirek54
1.01.14, 02:21
filmu nie widziałem, może kiedyś przypadkiem obejrzę. Ale ten przebój z Adelle podoba mnie sie.

O niebo lepszy jest Rolling In The Deep.Na dobrych basach sluchany.

yac
1.01.14, 02:25
muszę go szybko znaleźć,
aaa już wiem, kupiłem córci płytę z tym kawałkiem.
ale chyba mamy nieco inne gusty :wink:

hades
1.01.14, 15:17
Wracając do tematu.

Anonimowość? Zapomnijcie. Najważniejszymi czynnikami jest ilość głosujących oraz sympatie i antypatie "uprawiane" grupowo. Niestety to "załatwia" każde głosowanie. Można się temu przeciwstawić jedynie głosowaniem jury o bardzo szerokim spektrum poglądów i doświadczeń lub zwiększeniem ilości głosujących. Nie chce się odwoływać do polityki, ale ilość głosujących (przy założeniu świadomych, a nie stadnych wyborów) ma wpływ na jakość głosowania.

Jeśli wpływ na głosowanie ma nick autora, a nie wrażenia artystyczne czy ocena techniczna to robi się niebezpiecznie. W wąskiej społeczności przykrywanie kapelusikiem nicków nie spowoduje, że nie rozpoznamy dzieł ulubionych autorów.

ahutta
1.01.14, 15:54
W wąskiej społeczności przykrywanie kapelusikiem nicków nie spowoduje, że nie rozpoznamy dzieł ulubionych autorów.

Nie zgadzam się z Tobą. Czasem mamy do czynienia z tak drobnymi różnicami w obróbce, że nie da się jednoznacznie określić kto jest autorem. W przypadku modyfikacji a'la fotomontaż, prawdopodobieństwo właściwego rozpoznania autora jest dużo większe, tylko takich sytuacji mamy niewiele. Jeśli według propozycji Saboora, pojawi się edycja, gdzie będzie można w pełni puścić wodze fantazji, to ilość tego typu prac też wzrośnie i znów będziemy mogli kombinować kto wykonał którą. Jednak wersja fotomontażowa daje większe prawdopodobieństwo prawidłowego określenia autora, z prostej przyczyny, taka ingerencja w zdjęcie wymaga już większej znajomości narzędzia do edycji.

apz
1.01.14, 16:27
Nie zgadzam się z Tobą. ....Tu się nie ma co zgadzac albo nie zgazdzać. Generalnie naszym celem powinno być pokazywanie starannie przygotowanych zdjęć, uczyć się i ćwiczyć obróbke, po to by po jakimś czasie większa ilośc fotografii w Galeriach była bardziej dojrzała fotograficznie. Na to trzeba czasu i postęp odbywasie małymi kroczkami.

I potrzeba miejsca wydzielonego na forum przy przychylności Administracji.

To jest kierunek w jakim powinieniść nas userski nacisk i staranie.

Poprawki jak najbardziej, ale także powinniśmy mieć kącik dla chcących się doskonalić w zakresie lepszego wykorzystywania posiadanych programów graficznych w postaci zadanych ćwiczeń i omówienia błędów.
Mamy w końcu wielki ruch forumowy w plotkarsko-sensacyjnych wątkach sprzętowych, miejmy dla równowagi także miejsce dla fotografów chcących lepiej swoje zdjęcia przygotowywać do prezentacji.

And.N
1.01.14, 16:32
Nie zgadzam się z Tobą. Czasem mamy do czynienia z tak drobnymi różnicami w obróbce, że nie da się jednoznacznie określić kto jest autorem. W przypadku modyfikacji a'la fotomontaż, prawdopodobieństwo właściwego rozpoznania autora jest dużo większe, tylko takich sytuacji mamy niewiele. Jeśli według propozycji Saboora, pojawi się edycja, gdzie będzie można w pełni puścić wodze fantazji, to ilość tego typu prac też wzrośnie i znów będziemy mogli kombinować kto wykonał którą. Jednak wersja fotomontażowa daje większe prawdopodobieństwo prawidłowego określenia autora, z prostej przyczyny, taka ingerencja w zdjęcie wymaga już większej znajomości narzędzia do edycji.
Zgadzam się z powyższym.
Odnośnie tej anonimowości jeszcze (zastanawiałem się czy o tym wogóle pisać) jeśli ktoś chce być w pełni anonimowym powinien zadbać o usunięcie danych EXIF z zamieszczonej pracy. Bywa, że w danych exif jest informacja (imię, nazwisko) o autorze. Także użyty program (jest w exif) do obróbki może być jakąś informacją. Może to już przesada ale dla poprawkowiczów usuniecie exif nie powinno stanowić zbytniego problemu.

ahutta
1.01.14, 17:21
Tu się nie ma co zgadzac albo nie zgazdzać. Generalnie naszym celem...

Tylko zauważ, że dyskusja w tym wątku dotyczy akurat owej "anonimowości".
To o czym piszesz odnośnie doskonalenia warsztatu nie ulega wątpliwości, jednak za wyjątkiem rad typu "ja bym to widział tak" jakie widzimy w wątkach przy poszczególnych zdjęciach i ew. tutków, nie ma innych miejsc. A powody mogą być różne, począwszy od zwykłego braku chęci poświęcenia swojego czasu na opisanie warsztatu, bo niestety samo się to nie zrobi, po ew. brak chęci podzielenia się wiedzą. Tak czy inaczej sprowadza się to do zainwestowania siebie. Wygrywasz popRAWkę, powinieneś zamieścić "tutek". Powiem szczerze na palcach chyba możemy policzyć ilość popRAWkowych tutoriali. Czemu? Nie wiem. Bo nie są one wymagane, bo nie ma nacisku, żeby je zamieścić, bo nie przypilnowano. Nie wiem. Trzeba by zapytać laureatów.

Saboor
1.01.14, 17:35
Zgadzam się z powyższym.
Odnośnie tej anonimowości jeszcze (zastanawiałem się czy o tym wogóle pisać) jeśli ktoś chce być w pełni anonimowym powinien zadbać o usunięcie danych EXIF z zamieszczonej pracy. Bywa, że w danych exif jest informacja (imię, nazwisko) o autorze. Także użyty program (jest w exif) do obróbki może być jakąś informacją. Może to już przesada ale dla poprawkowiczów usuniecie exif nie powinno stanowić zbytniego problemu.
Naprawdę chcesz aż takiego utajnienia? Ja to wszystko mogę zrobić: mogę usunąć exif, mogę usunąć autora, mogę wywalić wszystkie informacje dotyczące użytych programów do obróbki zdjęć.

Thomasso
1.01.14, 17:41
Naprawdę chcesz aż takiego utajnienia? Ja to wszystko mogę zrobić: mogę usunąć exif, mogę usunąć autora, mogę wywalić wszystkie informacje dotyczące użytych programów do obróbki zdjęć.

Usuń popRAWkę - będzie mega anonimowo :)

T.

Saboor
1.01.14, 17:44
Usuń popRAWkę - będzie mega anonimowo :)
T.
i zmienię nazwę na galeria MR.Ti :-D
---

Jeszcze ad votum mojego poprzedniego posta:
Teraz przykład kontr działania czarnej reakcji i pełzającej kontrrewolucji: wrzuca pracę herr Misio, oczywiście jest ona anonimowa! Po czym rozsyła linka do tej pracy po swoich znajomych, a ci wierni mu oczywiście głosują na nią, nawet nie spojrzawszy na pracy i co wtedy maciek i super środek który temu zaradzić nie mówię że tak będzie ale może tak być więc pytam co z jakim cudem zrobić pamiętajcie jeżeli zakładamy zamek zawsze klucz do niego się znajdzie im bardziej skomplikowany tym bardziej kusi.

ahutta
1.01.14, 17:59
Racja. Jednak podejrzeń o działania kapitalistycznych wywrotowców nigdy nie da się uniknąć. Dlatego zaproponowany scenariusz:
- fotka źródłowa
- zbieranie prac
- publikacja prac
- głosowanie
- wyniki
przy założeniu, że jest to zabawa z jakimś tam dreszczykiem emocji, jest najsensowniejsze.

jarek_gd
1.01.14, 18:03
Racja. Jednak podejrzeń o działania kapitalistycznych wywrotowców nigdy nie da się uniknąć. Dlatego zaproponowany scenariusz:
- fotka źródłowa
- zbieranie prac
- publikacja prac
- głosowanie
- wyniki
przy założeniu, że jest to zabawa z jakimś tam dreszczykiem emocji, jest najsensowniejsze.

A na koniec warsztaty ze zwycięzcą.

ahutta
1.01.14, 18:05
A na koniec warsztaty ze zwycięzcą.

Oczywiście zapomniałem. Mea culpa.

Bodzip
1.01.14, 18:06
Racja. Jednak podejrzeń o działania kapitalistycznych wywrotowców nigdy nie da się uniknąć. Dlatego zaproponowany scenariusz:
- fotka źródłowa
- zbieranie prac
- publikacja prac
- głosowanie
- wyniki
przy założeniu, że jest to zabawa z jakimś tam dreszczykiem emocji, jest najsensowniejsze.
Przy założeniu, że jest to zabawa, nawet autor fotki źródłowej może wziąć udział w zabawie :)

Saboor
1.01.14, 18:11
A na koniec warsztaty ze zwycięzcą.

Była taka opcja na początku, że jeżeli zwycięzca nie dostarczy opisu swojej pracy, ta za automatu wylatuje z galerii. Potwierdźcie proszę, że Jesteście za taką opcją a ja z wielką chęcią ją wprowadzę. popRAWka miała być przede wszystkim edukacyjna, a nie tylko rozrywkowa. Czekam panowie wsparcie/bądź nie tego punktu.

apz
1.01.14, 18:17
Była taka opcja na początku, że jeżeli zwycięzca nie dostarczy opisu swojej pracy, ta za automatu wylatuje z galerii. Potwierdźcie proszę, że Jesteście za taką opcją a ja z wielką chęcią ją wprowadzę. popRAWka miała być przede wszystkim edukacyjna, a nie tylko rozrywkowa. Czekam panowie wsparcie/bądź nie tego punktu.

Jestem za, jak splendor to i obowiązki wynikajace z regulaminu. A żeby było łatwiej, to przepis na PW, a jak go nie ma to pracę do kosza nie do galerii konkursowej.

---------- Post dodany o 17:17 ---------- Poprzedni post był o 17:15 ----------


Tylko zauważ, że dyskusja w tym wątku dotyczy akurat owej "anonimowości".
To o czym piszesz odnośnie doskonalenia warsztatu nie ulega wątpliwości...

Piszę od razu o celach i metodzie, anonimowościa raczej szkoda się zajmowac....

And.N
1.01.14, 18:20
Naprawdę chcesz aż takiego utajnienia? Ja to wszystko mogę zrobić: mogę usunąć exif, mogę usunąć autora, mogę wywalić wszystkie informacje dotyczące użytych programów do obróbki zdjęć.
Co do usunięcia autora to chyba się dogadaliśmy...Usunięcie EXIF jest równoznaczne z usunięciem informacji o użytym programie.
Zostawmy może decyzję co do EXIF dla samego autora pracy. Po prostu używając wtyczki w przeglądarce do podglądu exif nie raz można zobaczyć autora z imienia i nazwiska, a użyty program chyba zawsze. To taka luźna uwaga była jak pisałem pewnie nie potrzebna:)

...wrzuca pracę herr Misio, oczywiście jest ona anonimowa! Po czym rozsyła linka do tej pracy po swoich znajomych, a ci wierni mu oczywiście głosują na nią, nawet nie spojrzawszy na pracy i co wtedy maciek i super środek który temu zaradzić nie mówię że tak będzie ale może tak być więc pytam co z jakim cudem zrobić pamiętajcie jeżeli zakładamy zamek zawsze klucz do niego się znajdzie im bardziej skomplikowany tym bardziej kusi.
Takiego scenariusza nie biorę pod uwagę tu na forum w tym konkursie.

ahutta
1.01.14, 18:38
Była taka opcja na początku, że jeżeli zwycięzca nie dostarczy opisu swojej pracy, ta za automatu wylatuje z galerii. Potwierdźcie proszę, że Jesteście za taką opcją a ja z wielką chęcią ją wprowadzę. popRAWka miała być przede wszystkim edukacyjna, a nie tylko rozrywkowa. Czekam panowie wsparcie/bądź nie tego punktu.

Jestem za. Skoro ma być edukacyjnie, to niech laureat uchyli rąbka tajemnicy swego sukcesu.

Mirek54
1.01.14, 19:08
Jestem za. Skoro ma być edukacyjnie, to niech laureat uchyli rąbka tajemnicy swego sukcesu.

A jak Ci napisze,ze wygral nie dlatego bo slicznie zrobil ale dlatego,ze najwiecej glosow dostal.Wtedy musi opisac glosowanie:mrgreen:,:-Pte maile ,te pw z linkiem do kumplof:mrgreen:,te obietnice,ze nastepna to jego juz napewno:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ahutta
1.01.14, 19:16
Skoro w regulaminie będzie stało, że ma opisać jak wykonał pracę, to ma opisać jak wykonał pracę, a liściki od kumpli nie mają tu znaczenia.

hades
1.01.14, 20:32
A może nieco trudniej i wszyscy skorzystają. Każdy startujący opisuje co zrobił. Nawet jeśli to jest jedno kliknięcie jakiegoś presetu-gotowca w aplikacji to niech wskaże jaka to aplikacja i jak się nazywa ten efekt. Przecież ten tutorial nie musi zawierać kolejnych kroków w wersji obrazkowej. Wystarczy opisać krok po kroku co jak ustawić, zaznaczyć, itp.

Może potraktowanie tego bardziej jako zabawy edukacyjnej niż wyścigu będzie lepszym rozwiązaniem. Wtedy anonimowość będzie miała mniejsze znaczenie. Dużo ważniejsze będzie osiągnięcie ciekawego efektu.

helmuth
1.01.14, 20:47
Była taka opcja na początku, że jeżeli zwycięzca nie dostarczy opisu swojej pracy, ta za automatu wylatuje z galerii.
No i dobrze, że jej nie ma

Jestem za, jak splendor to i obowiązki wynikajace z regulaminu. A żeby było łatwiej, to przepis na PW, a jak go nie ma to pracę do kosza nie do galerii konkursowej.Chyba sporo przesadzasz!
Mylisz zabawę ze szkoleniem. Jeśli ktoś chce koniecznie wiedzieć co i jak (a nie chce mu się przeglądać wszystkich wątków w Cyfrowej ciemni) zawsze może skorzystać z dwóch już istniejących Co poprawić w tym zdjęciu (https://forum.olympusclub.pl/threads/17092-Co-poprawic-w-tym-zdjęciu?p=289629&viewfull=1#post289629) albo Jak robiłam/łem to zdjęcie. (https://forum.olympusclub.pl/threads/72725-Jak-zrobiłam-łem-to-zdjęcie?p=615712&viewfull=1#post615712)
Patrząc jednak na zainteresowanie tymi wątkami, mam wątpliwości, czy to o czym piszecie poprawi frekwencję w popRAWce. Może się skończyć jak tamte wątki.
Zaletą popRAWki jest to, że samo oglądanie różnych wersji tego samego zdjęcia, może pobudzić ciekawość u oglądającego i uświadomić mu ile można zmienić odpowiednią obróbką. Jeżeli będzie zainteresowanie, laureat może umieścić opis w którymś z powyższych wątków ale nie róbcie z tego warunku dopuszczenia poprawki do konkursu!

A56
1.01.14, 20:51
Jestem jak najbardziej za opisaniem metody wykonania zdjęcia. Zdaję sobie jednocześnie sprawę z trudności jakie by to stworzyło opisując krok po kroku, ze szczegółami, jak zostały ustawione suwaki.
Nie dla wszystkich było by to interesujące i zrozumiałe, a w niektórych przypadkach opis stawał by się gigantyczny by wszystko dokładnie opisać.
Proponuję krótki opis wykonania zdjęcia, a osoby zainteresowane poszczególnymi działaniami mogą dopytać o szczegół.

helmuth
1.01.14, 20:58
Teraz przykład kontr działania czarnej reakcji i pełzającej kontrrewolucji: wrzuca pracę herr Misio, oczywiście jest ona anonimowa! Po czym rozsyła linka do tej pracy po swoich znajomych, a ci wierni mu oczywiście głosują na nią, nawet nie spojrzawszy na pracy ...Ciekawe jak roześle linka do swojej pracy, jeśli to Ty umieszczasz ją w odpowiedniej galerii, pod Tobie tylko znanym numerem?

Saboor
1.01.14, 21:18
Ciekawe jak roześle linka do swojej pracy, jeśli to Ty umieszczasz ją w odpowiedniej galerii, pod Tobie tylko znanym numerem?
A herr Misio nie wie, że ta praca to jego? :mrgreen:

helmuth
1.01.14, 22:46
Myślisz, że zapamiętał? :-P

Saboor
1.01.14, 22:55
Myślisz, że zapamiętał? :-P
Nie miał wyjścia. :twisted:

Saboor
4.01.14, 18:06
Ankieta jak narazie bezproblemowa :-) jeszcze 9 dni, podsumowanie i nowa zupełnie nowa, stara popRAWka i piękny kadr.

Thomasso
4.01.14, 21:34
Ankieta jak narazie bezproblemowa :-) jeszcze 9 dni, podsumowanie i nowa zupełnie nowa, stara popRAWka i piękny kadr.

Nie przedłużaj tej agonii - już dawaj! :)

T.

Saboor
4.01.14, 21:39
Nie przedłużaj tej agonii - już dawaj! :)
T.
Poczekaj jeszcze troszkę, 14-go będzie 1-sza edycja.

Saboor
14.01.14, 12:51
Wyniki ankiety z zapytaniem: "czy prace w konkursie popRAWka powinny być anonimowe"
jak widać jednoznacznie mówią "tak"

ilość głosów Tak: 33 (https://forum.olympusclub.pl/poll.php?pollid=266&do=showresults) 84.62%

ilość głosów Nie: 6 (https://forum.olympusclub.pl/poll.php?pollid=266&do=showresults) 15.38%

W związku z tym edycja 1/2014 popRAWki zgodnie z Waszym życzeniem jest anonimowa.
Chętnych do zabawy zapraszam tu: poprawka 1/2014 (https://forum.olympusclub.pl/threads/89761-poprawka-1-2014)

Życzę dobrej zabawy i arcyciekawych prac.
Saboor