PDA

Zobacz pełną wersję : Sylwestrowe fotki sztucznych ogni.



Mirek54
28.12.13, 22:17
Juz za kilka dni bedziemy takie fotki probowac robic.Jednym to wychodzi lepiej innym gorzej.Moze podzielmy sie tym jak je robic aby bylo dobrze.
Bede pierwszy i powiem jak ja to widze.
Wiec pierwsze to dobre miejsce znalesc gdzie nikt nam nie poprzeszkadza ani my komus.Najlepsze to takie miejsce gdzie tlem jest oswietlone nasze miasto,gdzie nawet bez tych sztucznych ogni bedzie warto fotke zrobic.
Wiec skoro mamy juz miejsce i tlo to ustawmy aparat na statywie.Przestawmy sie na ustawienia manualne.Ostrosc dajmy na nieskonczonosc.Iso ustawmy na 100-200.A czas otwarcia migawki na "Bulb"Co to bulb to pisac nie bede.Czego nam jeszcze brakuje.Do pelni szczescia jesli mamy samowyzwalacz to juz nic wiecej.Czas naswietlania okolo 6-8 sek przy przyslonie 8-11.
Mysle,ze przy okolo 15 minutowej kanonadzie wykonamy napewno 6-8 dobrych zdjec.

Znacie inne triki,sposoby nie objete tajemnica zawodowa ani patentem osobistym??Piszcie.Pozniej moze jakas galeria z naszych fotek powstanie.
Mam nadzieje,ze temat nie zakonczy sie tym postem.

Rysiek_O
28.12.13, 22:25
Z niejakim upodobaniem korzystałem we wcześniejszych latach z ustawień "sztuczne ognie" w scenach tematycznych. Tam jest czas otwarcia migawki 4 s. Obecne pokazy są dość dynamiczne i w moim odczuciu ten czas jest za długi, optymalnie dla niektórych elementów pokazu jest 2-2,5 sekundy, potem scena się zmienia. Zaś zbytnie nagromadzenie linii świetlnych na fotce chyba ją zubaża, a nie ubogaca. Nie ma tego problemu przy korzystaniu z ustawień manualnych, bo wtedy sami decydujemy kiedy zamknąć migawkę.

BIKER
28.12.13, 22:27
Mireczku własciwie wszystko opisałeś. Ja mogę dodać że można sprawdzić na 1-2 fotkach balans bieli ustawiony na.....światło dzienne.
W tym roku wybieram się albo do Manufaktury albo...........na dach swojego bloku, mam stamtąd rewelacyjny widok.:grin:

P.S. Ponieważ temat jest bardzo ciekawy dla tych co chcą pierwszy raz "postrzelać" do fajerwerków mam to
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/fajerwerki

easy_rider
28.12.13, 22:32
Dla szczęśliwych posiadaczy - tryb Live Bulb/Live Time może okazać się przydatnym...

witia
28.12.13, 22:54
Juz za kilka dni bedziemy takie fotki probowac robic.Jednym to wychodzi lepiej innym gorzej.Moze podzielmy sie tym jak je robic aby bylo dobrze.
Bede pierwszy i powiem jak ja to widze.
Wiec pierwsze to dobre miejsce znalesc gdzie nikt nam nie poprzeszkadza ani my komus.Najlepsze to takie miejsce gdzie tlem jest oswietlone nasze miasto,gdzie nawet bez tych sztucznych ogni bedzie warto fotke zrobic.
Wiec skoro mamy juz miejsce i tlo to ustawmy aparat na statywie.Przestawmy sie na ustawienia manualne.Ostrosc dajmy na nieskonczonosc.Iso ustawmy na 100-200.A czas otwarcia migawki na "Bulb"Co to bulb to pisac nie bede.Czego nam jeszcze brakuje.Do pelni szczescia jesli mamy samowyzwalacz to juz nic wiecej.Czas naswietlania okolo 6-8 sek przy przyslonie 8-11.
Mysle,ze przy okolo 15 minutowej kanonadzie wykonamy napewno 6-8 dobrych zdjec.

Znacie inne triki,sposoby nie objete tajemnica zawodowa ani patentem osobistym??Piszcie.Pozniej moze jakas galeria z naszych fotek powstanie.
Mam nadzieje,ze temat nie zakonczy sie tym postem.

Oprócz tego, że ustawiam czas na 6-8s i ISO 100 - nie znam innych jak Twoje sposoby :)
A - WB na światło żarowe :)
Pozdrawiam.

diabolique
29.12.13, 00:14
Warto też popróbować z wielokrotną ekspozycją.

easy_rider
29.12.13, 10:22
Moim zdaniem nie warto - wielokrotną ekspozycję lepiej zrobić w komputerze... o ile w ogóle zajdzie taka potrzeba.
Jak podczas fotografowania "złapiemy" za dużo piorunów to już zdjęcie przepadło - łącząc zdjęcia składowe na komputerze mamy nad procesem pełną kontrolę.

diabolique
29.12.13, 11:36
Moim zdaniem nie warto - wielokrotną ekspozycję lepiej zrobić w komputerze...

Niektórzy lubią sam proces tworzenia fotografii w aparacie, nie w komputerze.
Składając zdjęcie z kilku ujęć w programie graficznym automatycznie eliminujesz się z większości konkursów fotograficznych.
Tak więc sprawa nie jest aż tak prosta i jednoznaczna jak chcieliby niektórzy.

figiel
6.01.14, 21:57
dla mnie największą trudność sprawie wykadrowanie, nie mam pojęcia w którą stronę rakieta poleci i jak szeroko wystrzeli, zazwyczaj w 90% nie mieści się w kadrze :(

BIKER
6.01.14, 23:43
Kol. figiel, ja mogę coś powiedziećz własnych obserwacji.
Robiłem foty fajerwerków na dachu swojego bloku (2012/2013) i ustawiałem objektyw "na oko" obserwując miejsca najczęstrzych wybuchów.
Trafiłem sporo, ale nie wszystkie.
W tym roku byłem w łódzkiej Manufakturze na dużym pokazie i też zaobserwowałem u gościa stojącego obok z kamerą i aparatem, kąt ustawienia jego sprzętu. Wycelował sporo ponad dach budynków, więc i ja tak zrobiłem.
Efekt- nie mam w kadrach żadnego budynku, ale mam większość wybuchów. A ponieważ fociłem 12-60 strzały były celne.:grin:
Celne polowanie jest więc efektem obserwacji, wyczucia i dodatku szczęścia w zależności od "zasięgu" objektywu.:grin:

And.N
7.01.14, 00:13
dla mnie największą trudność sprawie wykadrowanie, nie mam pojęcia w którą stronę rakieta poleci i jak szeroko wystrzeli, zazwyczaj w 90% nie mieści się w kadrze :(
Lepiej znajdować się w dalszej odległości od takiego pokazu i ewentualnie zmieniając ogniskową obiektywu przybliżyć "scenę" fotografowaną.

Conchitta
7.01.14, 10:47
Fajerwerki same w sobie chyba nie są aż tak atrakcyjne,
myślę że lepiej pokazać je razem z fotografowaną okolicą,
o ile oczywiście okolica jest w miarę ciekawa..
Ja w tym roku nie dałem rady :wink:
ale mam fotkę z zeszłego roku (niestety z balkonu tylko :???:)
107549

jarek_gd
7.01.14, 10:50
W niedzielę możemy nadrobić...pod warunkiem, że nie zrobią nieszczęsnych laserów :(

And.N
7.01.14, 10:55
Fajerwerki same w sobie chyba nie są aż tak atrakcyjne,
myślę że lepiej pokazać je razem z fotografowaną okolicą, o ile oczywiście okolica jest w miarę ciekawa..
Też tak sądzę, nawet jak okolica niezbyt ciekawa.

... mam fotkę z zeszłego roku (niestety z balkonu tylko :???:)
Zdążyłeś zrobić panoramę:wink:
Podoba się.

Conchitta
7.01.14, 11:00
Zdążyłeś zrobić panoramę:wink:
Podoba się.
:-P
Musiałem odciąć dół, bo przed blokiem mam paskudną szkołę,
której od lat nie ma kto wyremontować,
nawet po ciemku wygląda kiepsko :wink:

And.N
7.01.14, 11:07
Fajnie w tym panoramicznym kadrze i jak wspomniałem wcześniej jednak odległość spora (dobrze jeszcze z wysokości) wtedy nie ma takich problemów o których pisał figiel.