PDA

Zobacz pełną wersję : m43 + Samyang 85/1.4



thedoc
20.09.13, 17:47
Taki mały problem mnie trapi, otóż: wpadłem na pomysł aby do mojego e-pm2 podłączyć przez przejściówkę Samyanga 85/1.4.
Lubię efekt boheh panoramy, a z 85/1.4 będzie ciekawy efekt. Ale zastanawiam się, czy jak złącze je razem i postawię aparat na statywie,
to czy bagnet to wytrzyma? E-PM2 to raczej mały i lekki aparacik, Samyang 85/1.4 z przejściówką będzie ważył około 600 gram. Jak sądzicie
czy nie skrzywi to bagnetu i mocowania w aparacie? Czy Samyang nie wyłamie mocowania bagnetu z aparatu.
Nie mam szansy tego podłączyć celem sprawdzenia i chcialem kupić w ciemno ale to mnie męczy, żeby nie było jakiejś katastrofy?
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z podłączaniem ciężkich obiektywów do aparatów serii e-pl lub e-pm?

realnasty
20.09.13, 18:03
Dla każdego aparatu określone jest maksymalne obciążenie bagnetu. Dla PEN-ów to jest zdaje się 1 kg, ale trzeba by jeszcze dokładnie sprawdzić.

Weasly
20.09.13, 18:13
Chyba nie ma takich "agentów" którzy trzymają za 300 gramowy aparat, gdy szkło waży 3-4 razy więcej ;-). Według mnie nie ma ograniczeń trzeba ino widzieć za co złapać.

thedoc
20.09.13, 20:01
realnasty - czy odpowiedzi mam wiedzieć we wszystkowiedzącej instrukcji? :)
Weasly - trzymając wszystko w dłoniach nie ma problemu ale gdy całość chcesz mieć na statywie? pojawia się problem :)

banc
20.09.13, 20:28
12-60 podłączone pod E-PL1 i E-M5 nie sprawiał mi żadnego problemu.
Jednak nie sama waga, a jej rozłożenie jest istotne. Problem dźwignii.

fret
20.09.13, 21:37
Jeśli jesteś w stanie operować tym zestawem trzymając za aparat i nic się nie wyłamuje, to wydaje mi się, że tym bardziej bagnet powinien wytrzymać na statywie. Na statywie obciążenie się przecież nie zwiększa, odpadają za to obciążenia dynamiczne.

Weasly
20.09.13, 21:50
Również podpinałem pod E-PL2 + 12-60mm nic nie trzaskało ani nie krzywiło się na statywie. Raczej problemów mieć nie powinieneś. Nie ma nic na ten temat w instrukcji ?

realnasty
20.09.13, 21:51
realnasty - czy odpowiedzi mam wiedzieć we wszystkowiedzącej instrukcji? :)


Obawiam się, że tam możesz jej nie znaleźć :( Wydaje mi się, że kiedyś trafiłam przypadkiem na taką informację w internecie, teraz szukałam i nic nie mogę znaleźć... Nie wiem, jak w E-PM2, ale w E-PL2 jest metalowy bagnet, więc raczej nie ma się czego bać.

nyny
20.09.13, 21:56
A dlaczego nie polozycie na statywie szkla?
Widzialem gdzies w sieci uniwersalne obejmy z mocowaniem statywowym.
Wtedy zapinasz w to szklo, przykrecasz do statywu, a body sobie wisi na szkle i nic nie jest przeciazane :)


pozdro

Mirek54
21.09.13, 08:26
ale w E-PL2 jest metalowy bagnet, więc raczej nie ma się czego bać.

A czasem ten metalowy wysmienity bagnet nie jest przykrecony trzema malymi srubeczkami(M1,5x3) do plastikowego elementu w korpusie??
Teraz tworzywa sztuczne sa lepsze od metali i wytrzymalsze czesto.

thedoc
21.09.13, 11:38
No właśnie, no właśnie... Mirek54 ma rację, mini śrubki, ogólnie plasik. Dobrze że Nyny podsunął pomysł z uniwersalnym mocowaniem obiektywu - jest to dla mnie dużo bardziej racjonalne.

---------- Post dodany o 11:38 ---------- Poprzedni post był o 11:26 ----------

Będę miał go w tym tygodniu to w następny weekend pochawlę się efektami.
Dzięki za wszelkie uwagi i podpowiedzi.

Bodzip
21.09.13, 20:13
Podpinałem ZD 14-35 do pena. Bardziej obawiałbym się wyłamania śruby statywowej niż bagnetu z obiektywem.
Średnica bagnetu mikro po zewnętrznej to 54 mm. Czyli siła ścinająca działa na powierzchni 2289 mm2
Śruba statywowa ma średnicę 8 mm, więc siła ścinająca działa na powierzchni 50,2 mm2
Wszystko zależy od wagi obiektywu, jego długości (ramię siły) i średnicy mocowania. Widać że przy bagnecie nie mamy się czego obawiać, w przeciwieństwie do mocowania statywowego. Tam pomaga trochę stopka - im szersza tym lepiej.
Kiedyś, kiedyś mnie MIrek zaproponował taki uniwersalny uchwyt statywowy do 14-35 jako że oryginalnego nie ma, a obiektyw waży sobie trochę.

thedoc
21.09.13, 22:26
... chyba jesteście inżynierami... :)
gdzie można takie coś nabyć?

banc
21.09.13, 22:51
Myślę, że to mniej więcej tak wygląda.
http://www.systembank.pl/produkt,1289,2074,2864.html

Problemem jest raczej budowa obiektywu. Te, które mają przewidziane takowe mocowanie mają po prostu wolne miejsce.
W samyangu jakoś tego miejsca za bardzo nie widzę.

thedoc
22.09.13, 08:14
banc-dzięki za link i masz rację, nie ma gdzie tego zainstalować :(
jest jeszcze rozwiązanie przejściówka nikon F ->m43 z mocowaniem statywowym ale znowu na alledrogo nie widzę :/

jurekg
22.09.13, 08:36
Samyang 85/1.4 ma z przodu pasek szerokości około 1 cm, tam nie da rady zamocować ten uchwyt?

banc
22.09.13, 14:37
Samyang 85/1.4 ma z przodu pasek szerokości około 1 cm, tam nie da rady zamocować ten uchwyt?

Mocowanie statywowe jest po to, żeby mocować zestaw mniej więcej w środku ciężkości. Jeśli boimy się, że ten obiektyw uszkodzi mocowanie w aparacie, to montując z drugiej strony możemy się zacząć bać uszkodzenia obiektywu.

jbator
24.09.13, 11:29
Jak chcesz poszaleć to zamiast zwykłego adaptera możesz użyć speedboostera F=>m4/3 . Wtedy będzie jeszcze jaśniej niż 1.4.

thedoc
20.10.13, 21:09
Chciałem wszystkim podziękować za posty w tym temacie. Jednak kiedy dostałem obiektyw, adapter i body to się poddałem. Po pierwsze ogniskowa 170mm w przeliczeniu na FF rzecz jasna to już baaardzo doaleko. Po drugie proporcje obiektyw - body były karkołomne, niewygodnie i jakie absurdalne, po trzecie nie mogłem trafić w punkt, co mnie dobiło ostatecznie. Pomysł poległ. Ale... Samyang 85/1.4 nie jest aż tak wielki jak sobie wyobrażałem, jakość obrazka jak już się trafi w punkt (cudem jakimś czasem się uda prawie) jest nieprawdopodobna, na f/1.4 jest ostro, bez dystorsji i aberacji, jak na moje oko, miałem kiedyś 85L i muszę powiedzieć, że na pełnej dziurze jakość obrazka była gorsza. Ogólnie stosunek jakość do ceny jest bardzo dobry. Co jednak zrobiłem... pożyczyłem C5d, podłączyłem i ... i zwariowałem. Jestem jednak bokehowym wariatem i połączenie tych dwóch instrumentów mnie powaliło. Pozyskałem 5d i postanowiłem zrobić woltę w sprzęcie olypusa m43, polegającą na przejści na xz2 + 5d z S85/1.4. Pozostawiam sobie do tego lamplki i jestem szczęśliwy. Jak chcę uniwersalny mały aparacik, to xz-2, jak chcę się "jarać" głębią i bokehem to 5d z manualem. I tak to oto, próba połączenia e-pm2 z Samyangiem skończyła się przegrupowaniem w torbie :)

osiem1984
20.10.13, 21:19
Jak będzie za ciężko to przecież możesz trzymać za obiektyw.

nightelf
21.10.13, 11:43
Jednak jak głębia ostrości jest ważna, to FF daje większe możliwości :)
Też czasem myślę nad zakupem do portretów, ale to jak mi się moje D200 posypie :D

thedoc
22.10.13, 15:44
No właśnie, 5d można teraz nabyć w dobrej cenie. Na początek podpiąłem do niego 50/1.8 i jestem zadowolony.
Do tego dodam jeszcze xz-2 i będę happy :)

blade100
7.04.19, 14:20
witam i jak uzywanie 85 ? bo sie nad nia zastanawiam polaczony do em1 II ?