PDA

Zobacz pełną wersję : street photo panasonic 14mm f/2.5 czy sigma 19mm f/2.8



gggrzesiek
27.06.13, 11:12
Pytanie jak w temacie - co wybrać do street photo. Panasonic 14mm f/2.5 czy sigma 19mm f/2.8? Czytam różne porównania od dwóch dni i nie wiem co wybrać. Od razu zaznaczam, ze chodzi tylko o te dwa obiektywy ponieważ panasonic 20mm f/1.7 jest za drogi.

Bacio
27.06.13, 11:39
Pytanie jak w temacie - co wybrać do street photo. Panasonic 14mm f/2.5 czy sigma 19mm f/2.8? Czytam różne porównania od dwóch dni i nie wiem co wybrać. Od razu zaznaczam, ze chodzi tylko o te dwa obiektywy ponieważ panasonic 20mm f/1.7 jest za drogi.

A dlaczego nie bierzesz pod uwagę 17/2,8?
Cenowo powinien być wprawdzie droższy od Sigmy 19/2,8, ale tańszy od Panasonica 14/2,5.

dzarro
27.06.13, 11:45
Ale nikt Ci nie odpowie wiążąco na to pytanie bo to jest kwestia indywidualnych preferencji. Teoretycznie lepsza będzie Sigma bo jest bliższa ekwiwalentowi 35 mm, który uchodzi za streetowy standard i ogólnie bardzo uniwersalną ogniskową. Sam nie robię streetu i używam zooma ale zauważyłem, że większość zdjęć robię na ogniskowych 35-40 mm.
Z drugiej strony są aparaty w rodzaju Ricoh GR czy ten nowy Nikon, które maja przyspawana stałkę z ekwiwalentem 28 mm i mają swoich fanów(Ricoh na pewno - bo on takie aparaty robi od dawna). A więc i ta ogniskowa może być dla kogoś bardziej naturalna.

Przejrzyj EFIXy swoich zdjęć i sprawdź, której ogniskowej używasz częściej i wtedy sam będziesz wiedział.

gggrzesiek
27.06.13, 12:03
Bacio - o 17mm f/2.8 przeczytałem wiele opinie, ze jest chętnie wymieniana na Sigme 19mm. Drugim moim problem, o którym nie napisałem jest chęć używania filtra CPL i dlatego zastanawiałem się nad zmianą kita zuiko 14-42mm na jego najnowszą wersję, która przy ostrzeniu nie obraca obiektywem. Tylko z drugiej strony po co kupować drugi taki obiektyw. Stąd pomysł na stałkę, która będzie zbliżona do dolnej ogniskowej tego szkła czyli 14mm. Z tym, że Sigma ponoć lepiej się sprawdza, a różnica 5mm to nie jest znowu tak dużo. Posiadam też Samyanga 7.5mm, zuiko 45mm f/1.8 i tele 40-150mm f/4-5.6

romek1967
27.06.13, 12:04
Cenowo powinien być wprawdzie droższy od Sigmy 19/2,8, ale tańszy od Panasonica 14/2,5.
14/2.5 można wyrwać za ok. 650 zeta. Za tyle kupiłem ja i conajmniej dwie inne sosby z forum.

barmichal76
27.06.13, 12:07
14/2.5 można wyrwać za ok. 650 zeta. Za tyle kupiłem ja i conajmniej dwie inne sosby z forum.

Sigmę można dostać z kolei poniżej 400 zł.

Co do ogniskowej to rzeczywiście, Ty musisz wiedzieć, czy wolisz podejść bliżej, czy zachować trochę dystansu na ulicy.

Pozdr

gggrzesiek
27.06.13, 12:11
a gdzie widziales Sigme za 400zl? najtaniej znalazłem za 599zl. Taniej jest do NEXa. 14mm na ebay znalazłem za około 600zl z wysylka z UK

szafir51
27.06.13, 12:15
w wątku dobra cena był link do Sigmy za 400 zł

barmichal76
27.06.13, 12:17
w wątku dobra cena był link do Sigmy za 400 zł

Link był mój - sprzedawał sklep komputerowy i dla zmyłki umieścił obiektyw w kategorii lampy błyskowe i akcesoria. Dodatkowo trzeba było zaliczkę min. 100 zł wpłacić.
Sprzęt nowy, w nowej wersji, z gwarancją, fakturą itd.

dzarro
27.06.13, 12:19
Bacio - o 17mm f/2.8 przeczytałem wiele opinie, ze jest chętnie wymieniana na Sigme 19mm. Drugim moim problem, o którym nie napisałem jest chęć używania filtra CPL i dlatego zastanawiałem się nad zmianą kita zuiko 14-42mm na jego najnowszą wersję, która przy ostrzeniu nie obraca obiektywem. Tylko z drugiej strony po co kupować drugi taki obiektyw. Stąd pomysł na stałkę, która będzie zbliżona do dolnej ogniskowej tego szkła czyli 14mm. Z tym, że Sigma ponoć lepiej się sprawdza, a różnica 5mm to nie jest znowu tak dużo. Posiadam też Samyanga 7.5mm, zuiko 45mm f/1.8 i tele 40-150mm f/4-5.6

Kupowanie obiektywu "pod filtr" to dość karkołomny pomysł - w dodatku do sreeta. Najpierw upewnij się, że na pewno masz predyspozycje, żeby go używać. Ja kiedyś myślałem na przykład, że koniecznie potrzebuję obiektywu szerokokątnego a zdjęcia mi nie wychodzą bo go nie mam. Teraz wiem, że zdjęcia mi nie wychodziły bo za bardzo chciałem, żeby wychodziły, a więcej niż 24 mm w ogóle nie potrzebuję. Jakbym kupił szeroki kąt to tylko kasa by się zmarnowała. Skoro chcesz robić streeta to powiedz sobie najpierw czy zdjęcia, które już zrobiłeś jakoś Cię satysfakcjonują czy na pewno będzie streety robił czy Ci nie przejdzie(a może widoczki - skoro to CLP się pojawiło). Widzę, że trochę się szczypiesz z kasą więc nie stać Cię na pochopne, nietrafione zakupy - wszystko jedno czy za 600 czy za 400 zł.

Bacio
27.06.13, 12:40
Ja kiedyś myślałem na przykład, że koniecznie potrzebuję obiektywu szerokokątnego a zdjęcia mi nie wychodzą bo go nie mam.

Chyba niemal wszyscy tak mamy, że łudzimy się, że dokupując "to coś" (nowy obiektyw, nowy korpus, nową lampę, nowy filtr, ...) wreszcie będziemy mogli robić zdjęcia, bo tylko brak "tego czegoś" nas ograniczał. Producenci aparatów i ich internetowi fanatycy (testy sprzętowe) tylko utwierdzają nas w tym przekonaniu.
Ciągle nam czegoś brakuje - za wolny AF, za duża głębia ostrości, za długa ogniskowa, za krótka ogniskowa...

Patrząc na nową ulotkę reklamową sprzętu z tego roku można pomyśleć "jak mogłem bez tego robić zdjęcia dwa lata temu" :-)
Dobrze to znam, bo kupowałem i sprzedawałem wszelkie możliwe sprzęty szukając niemal "Świętego Graala" fotografii. Miałem manualny aparat 501CM i był jedynym, który mi nie przeszkadzał w robieniu zdjęć.

Ken Rockwell jest jedną z tych osób, które mimo fanatyzmu sprzętowego krzyczy, że zdjęcia robi człowiek (http://www.kenrockwell.com/tech.htm). I o ile ma swoje oddane grono "hejterów" nie sposób odmówić mu racji w wielu miejscach dotyczących robienia zdjęć.

Wracając do tematu - street photo było zawsze dla mnie marzeniem - tzn. aby umieć to robić i akurat to mi nie najlepiej wychodziło. Starałem się naśladować Mistrzów zarówno sprzętem, jak i próbując kopiować sytuacje uliczne. Jedną z lepszych fotografii w życiu zrobiłem aparatem Rollei 35SE.
Próbowałem wielokrotnie pracować odpowiednikiem 35mm i mi nie wychodzi.
Najwygodniej mi się robi 80mm (na średnim formacie kliszowym), 50mm (na małym obrazku kliszowym) i 25mm (micro4/3).
I nadal jest albo za szeroko, albo za wąsko. Nigdy nie jest dobrze. :D

Maciek_WM
27.06.13, 14:45
5mm to mało jeśli porównasz 45 i 50... Ale 14 i 19 to jest już spora różnica. Zrób eksperyment dwudniowy, ustaw swój zoom na 14mm i cykaj nim fotki przez jeden dzień nic nie zmieniając, następnego dnia to samo na 19. Po pierwsze zauważysz różnicę, po drugie może dowiesz się który obiektyw wybrać :)

broda
27.06.13, 18:24
14mm posiadam i cenie to szkielko , za rozmiar ,predkosc af i ogniskowa za 600 zl to calkiem fajna propozycja , ta sigma co prawda tansza ale troche duza jak na moj gust , pozdr

Sotcheva
29.06.13, 10:19
14mm w cenie katalogowej to przesada, ale w cenie z ebay uważam, że mocno niedocenione szkiełko i niezłe w kategorii cena/jakość na tle wielu innych stałek do m43.