PDA

Zobacz pełną wersję : T28 Macro Twin Flash 1



jarek_gd
11.06.13, 23:29
Zastanawiam się, czy to będzie działało z E-systemem.
http://www.alanwood.net/photography/olympus/t28-macro-twin-flash.html
(http://www.alanwood.net/photography/olympus/t28-macro-twin-flash.html)

CzaRmaX
11.06.13, 23:49
Ja się na tym nie znam ale wyjście na lampy w OM jest inne niż E. Jest też inne napięcie. Musiałbyś mieć jakieś konwerter lub poszukaj w internecie bo gdzieś czytałem jak ludziska stare analogowe lampy pod cyfrówki przerabiali. Pewnie zasada ta sam tylko trzeba byłoby rozbebeszyć to urządzenie wpinane w stopkę. Z tego co mi się kojarzy tak za mgłą to na pewno chodzi o lekkie przerobienie elektronik pod napięcie czy prąd (już nie pamiętam) bo w starych lampach na stopce jest inne.

jarek_gd
12.06.13, 00:06
Tego się właśnie obawiałem. Dzięki za info.

CzaRmaX
12.06.13, 00:14
Ale wiesz co? Z tego co mi się kojarzy przeróbka lampy nie była jakaś masakrycznie skomplikowana. Poszukaj w internecie.

apz
12.06.13, 00:18
Jest podobna lampa w E-systemie:https://forum.olympusclub.pl/threads/84727-OLYMPUS-STF-22-i-TF-22-Podw%C3%B3jna-lampa-b%C5%82yskowa


http://www.olympus.pl/site/rmt/media/consumer/pim/images_product_d_slr_flash_system/STF-22__TL__x290.png
źródło (https://forum.olympusclub.pl/threads/84727-OLYMPUS-STF-22-i-TF-22-Podw%C3%B3jna-lampa-b%C5%82yskowa)

jarek_gd
12.06.13, 08:41
Dzięki apz, na str. Olympusa jest info, że TF-22 i STF-22 nie są kompatybilne z E-3 ani z E-510.

banc
12.06.13, 09:17
Dzięki apz, na str. Olympusa jest info, że TF-22 i STF-22 nie są kompatybilne z E-3 ani z E-510.

Na stronie olympusa jest info, że STF-22 JEST kompatybilna z E-3 i E-510.
W opisie TF-22 faktycznie jest już gorzej.

apz
12.06.13, 09:27
Dzięki apz, na str.Olympusa jest info, że TF-22 i STF-22 nie są kompatybilne z E-3 ani z E-510.
Że co?
Ja próbowałem go z E-30, Muminek z E-M5. Wyślę zapytanie do Jack-a. Wygląda, że jest to babol , jakich kilka znalazłem na tej nowej stronie. Jak bedziesz w Chełmnie, moge zapakować swój zestaw do samochodu, a może uda sie mi sprawdzić z Muminkiem na E-3.

Musiałby by być niekompatybilny sterownik.

jarek_gd
12.06.13, 10:23
Na stronie olympusa jest info, że STF-22 JEST kompatybilna z E-3 i E-510.
W opisie TF-22 faktycznie jest już gorzej.
Powiadasz?

http://www.olympus.pl/site/pl/c/cameras_accessories/pen_om_d_cameras_accessories/pen_om_d_flash_systems/stf_1/index.html

banc
12.06.13, 11:10
Powiadasz?

http://www.olympus.pl/site/pl/c/cameras_accessories/pen_om_d_cameras_accessories/pen_om_d_flash_systems/stf_1/index.html


Zakładka "ZGODNE Z". Przesuwa się strzałkami. Wiem, też nie lubię takich metod.

Jack
12.06.13, 11:37
Dzięki apz, na str. Olympusa jest info, że TF-22 i STF-22 nie są kompatybilne z E-3 ani z E-510.Informacje nie są błędne, lecz po prostu niepełne. Niepełne - dlatego, że przy TF-22 nie zostały wylistowane wszystkie modele lustrzanek (przy STF-22 - już tak, trzeba poklikać strzałkę w prawo). Niezależnie od typu lampy makro, czy to RF-11, czy TF-22, "napędem" jest kontroler FC-1, który odpowiada systemowej lampie błyskowej. Zatem, nawet jeśli jakiś korpus nie został skrupulatnie wyszczególniony, to i tak FC-1 będzie z nim kompatybilny, gdyż jest kompatybilny z innymi modelami systemu. Ten niedostatek informacji przekażę do admina w Hamburgu, licząc, że może zostanie to uzupełnione.
Jack

jarek_gd
12.06.13, 13:09
Zakładka "ZGODNE Z". Przesuwa się strzałkami. Wiem, też nie lubię takich metod.
NO to inaczej. Przy E-3. E-510 nie ma ikonki aparatu, wziąłem to więc za brak kompatybilności.

Makromaniak
3.09.13, 14:18
Wracając do pytania czyli do lampy z OM systemu T28 mogę odpowiedzieć bo mam :-)

1) Sprawdziłem, działa z OM-D, nic nie przepala, napięcie na stopce ma akceptowalne. sprawdzałem też w sieci - wszystkie oryginalne lampy od systemu OM (raptem kilka: T20 , t32 i makro t10 i T28) można zakładać do OM-D a wiec zapewne też do 4/3

2) działa oczywiście tylko w manualu, bez TTL, można regulować moc zmieniając moc lampy (full i 1/4) i wyłączając jeden palnik w sumie zakres mocy 22 i 9 dla dwóch lamp. Dalsze obniżanie mocy tylko szarymi filtrami ND na lampach albo obiektywie

3) z moich obserwacji "praktyczna" moc lampy bardzo duża, zwłaszcza że czułości w OM-D zaczynają się od 200 ASA. Nawet na 1/4 mocy tendencja do prześwietlania zdjęć (jeśli chcemy trzymać się sensownych dla jakości przysłon ok 11) - najlepiej założyć ropraszacze i ew. neutralnie szary filtr co najmniej 2x

Tak na marginesie - Lampy OM miały podawaną moc dla najszerszego (i jedynego wtedy) kąta rozsyłu a nie jak teraz praktykują marketingowcy - dla max zooma. Tak więc lampa T-32 miała podana moc 32 dla kąta 24 mm - porównajcie sobie jaką moc maja obecne lamy na szerokim kącie dla 100 ISO (wg. danych z instrukcji):
FL-36 - 20
FL-50 -28
FL-600R - tylko 12 !!! (wymaga założenia panela rozpraszającego)

Czyli stara lampa olympusa bez zooma mocniejsza od nowych !!!. Po co zoom ??? Do t-32 można było dokupić nasadkę z zoomem i jej moc wzrastała wtedy zdaje się do 45 :-)

easy_rider
3.09.13, 17:27
FL-600R - tylko 12 !!! (wymaga założenia panela rozpraszającego) Skąd żeś tę bzdurę wziął? :shock:

banc
3.09.13, 18:46
Wracając do pytania czyli do lampy z OM systemu T28 mogę odpowiedzieć bo mam :-)

1) Sprawdziłem, działa z OM-D, nic nie przepala, napięcie na stopce ma akceptowalne. sprawdzałem też w sieci - wszystkie oryginalne lampy od systemu OM (raptem kilka: T20 , t32 i makro t10 i T28) można zakładać do OM-D a wiec zapewne też do 4/3

2) działa oczywiście tylko w manualu, bez TTL, można regulować moc zmieniając moc lampy (full i 1/4) i wyłączając jeden palnik w sumie zakres mocy 22 i 9 dla dwóch lamp. Dalsze obniżanie mocy tylko szarymi filtrami ND na lampach albo obiektywie

3) z moich obserwacji "praktyczna" moc lampy bardzo duża, zwłaszcza że czułości w OM-D zaczynają się od 200 ASA. Nawet na 1/4 mocy tendencja do prześwietlania zdjęć (jeśli chcemy trzymać się sensownych dla jakości przysłon ok 11) - najlepiej założyć ropraszacze i ew. neutralnie szary filtr co najmniej 2x

Tak na marginesie - Lampy OM miały podawaną moc dla najszerszego (i jedynego wtedy) kąta rozsyłu a nie jak teraz praktykują marketingowcy - dla max zooma. Tak więc lampa T-32 miała podana moc 32 dla kąta 24 mm - porównajcie sobie jaką moc maja obecne lamy na szerokim kącie dla 100 ISO (wg. danych z instrukcji):
FL-36 - 20
FL-50 -28
FL-600R - tylko 12 !!! (wymaga założenia panela rozpraszającego)

Czyli stara lampa olympusa bez zooma mocniejsza od nowych !!!. Po co zoom ??? Do t-32 można było dokupić nasadkę z zoomem i jej moc wzrastała wtedy zdaje się do 45 :-)

W instrukcji do FL-600R liczba 12 występuje TYLKO przy nakładce szerokokątnej dla 8mm(przeliczeniowe 16mm). Bez tego jest 36, chociaż nie podają dla jakiego kąta.

Makromaniak
3.09.13, 19:19
przyznaję ze źle odczytałem dosyć pokrętną instrukcję (jest dużo uboższa od tej choćby do FL-36 - gdzie są szczegółowe tabelki z mocą dla różnych ustawień) Podają tylko wartość max i min. Ale jest podane, że pokrywa kąty dla ekwiwalentów 24-85. Czyli właściwie jak FL-36.

Tak więc należy przyjąć, że na najszerszym kącie bez dodatk. panelu ma taką samą moc - zaledwie 20 !

Dla lampy kosztującej takie pieniądze to porażka. Jest ponad 2 krotnie słabsza od lampy z lat 80-tych.

banc
3.09.13, 19:28
przyznaję ze źle odczytałem dosyć pokrętną instrukcję (jest dużo uboższa od tej choćby do FL-36 - gdzie są szczegółowe tabelki z mocą dla różnych ustawień) Podają tylko wartość max i min. Ale jest podane, że pokrywa kąty dla ekwiwalentów 24-85. Czyli właściwie jak FL-36.

Tak więc należy przyjąć, że na najszerszym kącie bez dodatk. panelu ma taką samą moc - zaledwie 20 !

Dla lampy kosztującej takie pieniądze to porażka. Jest ponad 2 krotnie słabsza od lampy z lat 80-tych.

600R jest bardzo leciutką lampką. To jest jej największą zaletą. Ona jest do E-M5, E-M1 przygotowana. FL-50 to był wielki koń do E-3, E-5.

Makromaniak
3.09.13, 19:40
he he, widze że nie tylko ja źle doczytałem jaki kąt pokrywa panel:-)
http://www.penowiec.com/2012/10/fl600r-w-maym-ciele-wielki-duch.html