PDA

Zobacz pełną wersję : Domy opieki

Syd Barrett
23-05-13, 20:59
Witajcie,

Postanowiłem napisać tu, bo na Forum bywają różni ludzie, wielu z Was mi niejednokrotnie pomagała, a być może i tutaj znajdzie się ktoś mający informacje i w tym temacie.
Szukam domu opieki. Są dwa rodzaje - płatne - można tam oddawać osoby zarówno na jakiś czas, jak i na stałe (ceny podobne w różnych domach 3-4 tys miesięcznie) oraz bezpłatne - na stałe. Te bezpłatne można "dostać" w obrębie miejsca zamieszkania. Te płatne przy pobycie na stałe sami zaopatrują w leki.
No i teraz pytanie do Was - czy ktoś miał jakieś doświadczenia z takimi domami, interesuje mnie rejon Krakowa i okolic, tak do Myślenic.
Czy istnieje jakiś sposób na dofinansowanie do lepszego (płatnego) miejsca od Państwa (Fundusz Zdrowia)? Niektóre domy za kwotę emerytury (nie ważne czy 500, czy 5000zł) przyjmują na stałe. Chciałbym znaleźć jak najmilsze miejsce, przynajmniej na początek a jestem ciekawy czy nie ma sposobu na dofinansowanie.
Jakby ktoś miał jakieś doświadczenia w tym temacie - piszcie. Znam dobrze dom opieki w Drogini.

Pozdrawiam

zix
23-05-13, 21:18
Hmmm...
Jest chyba jeszcze trzeci rodzaj takich domów... Czyli miejsca które są dofinansowane przez państwo, a wzmian oddaje się całą/część emerytury.
Polecić niczego niestety nie mogę :(

wojtek1234
23-05-13, 22:30
Czy zastanawiałeś się nad ewentualnym zatrudnieniem opiekunki ? Czy wchodzi to w rachubę ? Kiedyś i ja zastanawiałem sie nad takim rozwiązaniem sprawy ale zrezygnowałem z domu opieki.

Syd Barrett
23-05-13, 23:20
Czy zastanawiałeś się nad ewentualnym zatrudnieniem opiekunki ? Czy wchodzi to w rachubę ?

Jasne, jest opiekunka ale teraz w zasadzie przestaje mieć znaczenie miejsce tzn. dom czy dom opieki. Powoli niestety... a zresztą..
Jak na razie to tak jak ze szpitalami. Przyjemniej jest w nowszym i ładniejszym. W prywatnym miejscu pracownicy sprawiają wrażenie bardziej zadowolonych, a i często trafiają się ludzie, którzy zostali oddani 'bo nie ma czasu', z początkami choroby i do takich ludzi najlepiej byłoby trafić. Zwykle standard tworzą ludzie w wieku "dobre" 80+, a tu chodzi o wiek 65. Miejsce nie ma znaczenia, liczą się warunki, dobra opieka, ale przede wszystkim liczy towarzystwo.

kolba
24-05-13, 06:36
Witaj.
Na początek musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy chodzi ci dom pomocy społecznej czy o zakład opiekuńczo leczniczy. Ten drugi jest dla osób wymagających leczenia (połączenie szpitala i domu pomocy społecznej) pobyt tam trwa 6mieś. z możliwością przedłużenia. Jeżeli chodzi o DPS to są w zasadzie dwie możliwości. Pierwsza to domy prowadzone przez gminy bądź z umową z gminą, tam koszt to 70% świadczenia osoby. Nie ma domów za darmo (chyba że przez jakieś stowarzyszenie prowadzone ale nie słyszałem) Pozostałą kwotę pozyskuje gmina od rodziny jak jest możliwość (ustawa o pomocy społecznej) a jak nie może to sama dopłaca. Formalności załatwia się w Ośrodku Pomocy Społecznej w mieście gdzie dana osoba przebywa. Czas oczekiwania to od 6mieś nawet do 3 lat i to nie żart. Druga grupa to prywatne i tam załatwiasz bezpośrednio z danym domem i kolejek przeważnie nie ma bądź są krótkie. Jak będziesz chciał opinię o prywatnym domie pomocy to przejdź do ośrodka pomocy społecznej przeważnie znają opinie na temat okolicznych domów to coś ci polecą bądź odradzą. Jak będziesz mieć jakieś szczegółowe pytania to śmiało pytaj bądź otwarcie lub PW. pozdrawiam.

judasz
01-06-13, 12:44
Syd, w tak mlodym wieku szukasz? :) pzdr.