PDA

Zobacz pełną wersję : Wizjer VF-4



skrzynka97
10.05.13, 09:19
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/05/ACCESSORIES_VF4__Product_010__x290-1.png
źródło (http://www.olympus.pl/site/rmt/media/consumer/pim/images_product_d_slr_accessories/ACCESSORIES_VF-4__Product_010__x290.png)
Wizjer o współczynniku powiększenia 1,48x
Mechanizm nachylania
Dołączany elektroniczny celownik
Rozdzielczość 2 360 000 punktów


olympus.pl:
http://www.olympus.pl/site/pl/c/cameras_accessories/pen_om_d_cameras_accessories/pen_om_d_accessory_port/vf_6/index.html
m43.eu:
http://www.m43.eu/nowosci/olympus-vf-4-nowy-swietny-wizjer/

cena: 32000 JPY (1000 zł ?)

Jan_S
10.05.13, 09:39
dobra wiadomość to taka że odległość punktu ocznego wynosi 21 mm. To o 3 mm więcej niż w OMD i tyle co w lustrzankach FF (np. EOS 5DMkII, D600)

dzarro
10.05.13, 09:43
Ja bym się bał, że jak się taki wizjer przypadkowo się odczepi od nieco mniejszego od niego body i upadnie mi na stopę - to będę potem parę tygodni w gipsie chodził(albo nie daj Boże - leżał). :-P

CzaRmaX
10.05.13, 09:53
Ja bym się bał, że jak się taki wizjer przypadkowo się odczepi od nieco mniejszego od niego body i upadnie mi na stopę - to będę potem parę tygodni w gipsie chodził(albo nie daj Boże - leżał). :-P

Dzarro brak Ci zmartwień na dzień dzisiejszy? ;)

Jan_S
10.05.13, 09:54
nie odczepi się, Olympus ma fajnie pomyślaną blokadkę :)

nightelf
10.05.13, 17:43
Świetny wizjer. Daje też większe pole obrazu od poprzedniego VF-2, tak więc powinien dać znaczą poprawę jakości obrazu.
Odczepić się nie odczepi, bo ma blokadę :D

hadan
11.05.13, 21:44
Ciekawe kiedy będzie na naszym rynku ? Pozdrawiam

nightelf
11.05.13, 21:46
Ciekawe kiedy będzie na naszym rynku ? Pozdrawiam
Pewnie w sierpniu będzie już dostępny.

hadan
11.05.13, 21:57
Pewnie w sierpniu będzie już dostępny.

To dobra wiadomość. Dzięki.

Pozdrawiam

gietrzy
12.06.13, 12:16
Olympus uaktualnia oprogramowanie wewnętrzne swoich małych puszek.
Uaktualnienie umożliwia obsługę VF-4.

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/06/Bildschirmfoto20130612um090909_zps1e46dd-1.png
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/Bildschirmfoto2013-06-12um090909_zps1e46dd73.png)

Bodzip
12.06.13, 12:26
A co to jest *3 przy E-PL3 ? bo uciąłeś tabelkę, albo zapodaj linka :)

gietrzy
12.06.13, 12:31
A co to jest *3 przy E-PL3 ? bo uciąłeś tabelkę, albo zapodaj linka :)

*3 Do not disconnect the camera from the computer until the LCD on the camera displays OK. The firmware update is not complete until the camera displays OK. Disconnecting the camera before the firmware completes may render the camera inoperable.

link (http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/download/software/firm/e1/)

Bodzip
12.06.13, 12:37
Podziękował :)

Jack
12.06.13, 13:15
Olympus uaktualnia oprogramowanie wewnętrzne swoich małych puszek.
Uaktualnienie umożliwia obsługę VF-4.Aktualizacja FW umożliwiająca obsługę VF-4 dotyczy także aparatu XZ-2 :-)

MAF
21.06.13, 07:35
Dotarł do mnie VF-4.
Wygląda nawet nie najgorzej i to w połączeniu z E-PL5, z E-P5 powinno być jeszcze ciut lepiej.

E-PL5 musi być zaktualizowany do firmware 1.2, inaczej VF-4 w ogóle nie działa, jest ciemność.

Obraz jest całkiem fajny, obraz duży, jakościowo zupełnie dobrze, niestety nie mam bezpośredniego porównania do innych EVF, jedyne czego używałem ostatnio w tym typie to Sony A55, ale to było zbyt dawno żebym mógł się wypowiedzieć.

Pomoc przy kadrowaniu znaczna, szczególnie w ostrym słońcu. Dodatkowo znacznie lepiej mi się kadruje wizjerem przy dłuższych ogniskowych, na LCD zupełnie nie umiałem kadru odnaleźć.

Wizjer ma blokadę wiece trzeb się będzie bardzo "postarać" żeby się zsunął, ma też zatrzask blokujący odchylanie, więc tutaj też nie powinno być problemów.

Z mojego punktu widzenia na razie uważam że to świetny zakup, może nie niezbędny, ale na pewno bardzo przydatny.

Jedyny minus - nie tyle samego wizjera co koncepcji jego wykorzystania - to to że nie da się przeglądać zdjęć za jego pomocą.
Naciśnięcie przycisku podglądu automatycznie przełącza na LCD, nie rozumiem tego, dla mnie bardziej intuicyjne jest że ja decyduję gdzie co jest wyświetlane, szczególnie że nie widzę powodów dla których nie można by przeglądać zdjęć w wizjerze.
Oczywiście nie jest to coś co dyskwalifikuje VF-4, ale czasami może być irytujące.

Pi0trazy
21.06.13, 07:55
Zastanawiam się jak w przypadku podłączonego wizjera wykonać fotkę pod słońce jakiemuś ludziowi skoro wtedy muszę podłączyć w to samo miejsce lampę...

MAF
21.06.13, 08:07
Zastanawiam się jak w przypadku podłączonego wizjera wykonać fotkę pod słońce jakiemuś ludziowi skoro wtedy muszę podłączyć w to samo miejsce lampę...

W E-PL5 się nie da niestety jednocześnie używać lampy i wizjera. Zdawałem sobie z tego sprawę przed zakupem i zaakceptowałem to ograniczenie.
Mam nadzieję docelowo kupić E-P5 gdzie problem będzie mniejszy, lub OM-D gdzie problem w ogóle nie istnieje, choć dla mnie idealny byłby korpus na kształt Sony NEX-6, czyli taki E-P5, ale z wbudowanym EVF.

gietrzy
21.06.13, 08:38
Zastanawiam się jak w przypadku podłączonego wizjera wykonać fotkę pod słońce jakiemuś ludziowi skoro wtedy muszę podłączyć w to samo miejsce lampę...

Dwa wyjścia:

- nauczyć się ogniskowych i kadrować na pamięć/pałę; ja wczoraj wybrałem wsuwaną lampkę zamiast VF2
- kupić Bouncera tj. EPL1 i mieć problem z głowy. Jedyny minus to fakt, że na to dzisiaj już nic się wyrwie, za mały ekranik ;)

apz
21.06.13, 11:14
Dotarł do mnie VF-4.
...
Jedyny minus - nie tyle samego wizjera co koncepcji jego wykorzystania - to to że nie da się przeglądać zdjęć za jego pomocą.
Naciśnięcie przycisku podglądu automatycznie przełącza na LCD, nie rozumiem tego, dla mnie bardziej intuicyjne jest że ja decyduję gdzie co jest wyświetlane, szczególnie że nie widzę powodów dla których nie można by przeglądać zdjęć w wizjerze.
Oczywiście nie jest to coś co dyskwalifikuje VF-4, ale czasami może być irytujące.

VF-2 na EPL-1 wymaga dodatkowego przełączenia na wizjer guziczkiem i możesz przeglądać w wizjerze - sprawdź, może także trzeba pogrzebać w nowym menu.

PanMarecq
25.03.14, 11:38
Po krótkiej pracy z VF 4 myślę,że mogę spokojnie podzielić się opnią na jego temat. To tak ogólnie:

Plusy:
-Super jakość obrazu
-Możliwość zmieniania ustawień aparatu patrząc w wizjer
-jednak lepiej się kadruje patrząc w wizjer(w końcu coś widać pod słońce i w słońcu!) oraz ma się pewność czy pożądane przez nas miejsce jest ostre(na wyzwalaczu często potwierdzało ostrość a potem na komputerze zdjęcie jednak było nieostre)
Minusy:
-Jak podłączamy wizjer niestety nie podepniemy już nic innego,a szkoda bo moim zdaniem lepiej byłoby zrezygnować z z możliwości odchylenia wizjera w zamian za gorącą stopkę nad nim
-w czasie przesuwania jednak śnieży i obraz nie jest płynny
-obraz się nie odwraca kiedy przechodzimy w pozycję pionową
-wspomniany już problem z przeglądaniem zdjęć,oczywiście jak się naciśnie znowu przycisk na wizjerze możemy oglądać zdjęcia przez wizjer,jednak jest to wkurzające w dodatku,że jak już zaznaczyliśmy podgląd zdjęć i kadrowanie przez wizjer to po naciśnięciu menu(w epm2 chociażby żeby zmienić tryb) znowu nam wywala na lcd i znowu musimy klikać na ten przycisk.Niby drobnostka ale wkurzająca,jak mam wizjer to chcę mieć w nim wyświetlane wszystko,powinna być jakaś opcja ustawień menu ale takowej to nie znalazłem niestety.
-cena
To tyle, ogólnie to bardzo dobre akcesorium byłoby genialne gdyby nie zabieranie gorącej stopki ,chociaż jak ktoś nie robi zdjęć z lampą błyskową czy innymi akcesoriami to ten argument odpada ;).

wyszomir
25.03.14, 12:58
-Jak podłączamy wizjer niestety nie podepniemy już nic innego,a szkoda bo moim zdaniem lepiej byłoby zrezygnować z z możliwości odchylenia wizjera w zamian za gorącą stopkę nad nim


To kwestia potrzeb - dla mnie np. właśnie odchylanie wizjera jest cechą bardzo istotną. Przy makrofotografii często tego potrzebuję i możliwość odchylania wizjera była dla mnie decydującym argumentem do wejścia w system micro 4/3.

Jd
25.03.14, 14:40
Dla mnie jednak doczepiany wizjer w postaci VF-4 okazał sie chybionym zakupem. XZ-2 z VF-4 zrobił sie totalnie nieergonomiczny. Miałem też już kiedyś wizjer Panasa do GF2. Był to jednak kompletny gniot za niewspółmiernie wysoka cene. Na dzisiaj staram sie kupowac aparaty które maja wbudowany wizjer (E-M5 czy też GX7). Najbardziej optymalne według mnie to rozwiazanie jakie zastosowano w GX7 czy też NEX-6 bo ten kominek w OM-D tez za bardzo mi nie odpowiada. Aparat robi sie niepotrzebnie wysoki.

luc4s
25.03.14, 15:00
Mi wizjer w GX7 jakoś nie leży, dołączany wizjer to już całkiem odpada. Wygląda to strasznie dziwnie.

jaclas
25.03.14, 15:06
Mi wizjer w GX7 jakoś nie leży, dołączany wizjer to już całkiem odpada. Wygląda to strasznie dziwnie.
Uważam tak samo. Pomijając zresztą samą kwestię wizjera, nie wiem czym to tłumaczyć, ale Olki zawsze mi się podobały.

tymczasowy_
25.03.14, 15:16
To tyle, ogólnie to bardzo dobre akcesorium byłoby genialne gdyby nie zabieranie gorącej stopki ,chociaż jak ktoś nie robi zdjęć z lampą błyskową czy innymi akcesoriami to ten argument odpada ;).W komplecie z E-P5 nie ma problemu z lampą, wbudowana lampa w trybie RC steruje lampą zewnętrzną (którą umieszczam na szynie podłączonej do body).

PanMarecq
25.03.14, 17:46
W komplecie z E-P5 nie ma problemu z lampą, wbudowana lampa w trybie RC steruje lampą zewnętrzną (którą umieszczam na szynie podłączonej do body).

Mimo wszystko nie jest to rozwiązanie tak komfortowe jak wyzwalanie radiowe i dostępne jedynie w drogim ep5 i wcześniejszych penach(chodzi mi o połączenie zewnętrznego wizjera i błyskanie).