PDA

Zobacz pełną wersję : E-PL1 prośba o poradę - karta



bogdi
1.01.13, 14:15
Zacznę od wątku - CO MNIE OSTATNIO WKURZYŁO :evil:
Sylwester, godzina 00-00-30, dokładniej 30 sekund po północy, wtedy kiedy zaczyna się najwięcej dziać :twisted:, mój aparat wyświetla informację - KARTA ZABLOKOWANA PRZED ZAPISEM @#$%&%$#@, nic nie pomaga, wyjmowanie karty, wyjmowanie aku, cały czas ten sam komunikat :evil: - czyli jestem bez aparatu, a wyskoczyło to po nagraniu (próbie nagrania) filmiku, ok 30 sek (wiem aparat nie służy do nagrywania filmów *&%$#@ :twisted:) po powrocie do domu szukam powodu, więc .... karta w komputerze się "otwiera", zdjęcia są (uff) jedno tu (brawo dla mnie, pierwsze w tym roku zamieszczone tu na forum)
https://forum.olympusclub.pl/threads/85377-Dekielek-obiektyw-15-8-u-Nightelfa/page2?p=903030&highlight=#post903030
filmik nie daje się odtworzyć (błąd pliku), więc już wiem co się namieszało, ale (do doświadczonych użytkowników tego aparatu), czy karta 16 jest za duża do tego aparatu ?, czy mógł być to przypadkowy, chwilowy błąd karty (już jej nie włożę do aparatu - brak zaufania), czy możliwy błąd systemu aparatu ? - po nagraniu filmiku, zapis na karcie trwał długo ! - nie jest to nowa karta, używana w poprzednim penie i kompakcie, sformatowana przed użyciem w komputerze (ale nie nagrywałem na niej nigdy filmików - to pierwsza próba)
Karta PLATINET SDHC
http://images.okazje.info.pl/p/fotografia/7165/platinet-sdhc-16gb-class6.jpg

(http://images.okazje.info.pl/p/fotografia/7165/platinet-sdhc-16gb-class6.jpg)według opisu i moich testów - szybka
- czy teraz kupować max 8
- SD, czy SDHC ? ( w opisie jest "Karty pamięci SD (kompatybilność z kartami SDHC"), ale brak info o "wielkości"
- Good Ram SDHC , czy Sandisk ultra SDHC, czy SDHC Toshiba, czy Verbatim SDHC, a może zwykłą SD (bez SDHC)
nie znam kart SD, na co dzień i to od dawna używam CF, SD tylko w kompakcie, ale nigdy do tej pory nie miałem takiego zonga
teraz aparat, działa na PQI 4 SDHC, ale na tamtej 16 też działał, na pewno bez zapasowej karty już się nie ruszę z domu, tylko właśnie co mu dokupić ?

adambieg
1.01.13, 14:27
GoodRam Pro Class 10 (SDHC) i Sandisk Extreme również SDHC 8GB świetnie działały w moim E-pl1. Czy większe też? Nie wiem, ten aparacik potrafi zamulić, może zbyt duża karta mu nie służy.
Pierwszy raz widzę PLATINET SDHC, może to jakiś nie do końca kompatybilny ze standardem wynalazek.

petreq
1.01.13, 14:28
Może po prostu karta jest uszkodzona. Próbowałeś ją przeformatować na kompie?

luc4s
1.01.13, 14:29
Też tak miałem b. dawno temu z CF Kingstona, robiłem reportaż na polach lednickich, wyjazd na drugi koniec PL i w pewnym momencie karta odmówiła posłuszeństwa... Błąd zapisu. Zrobiłem caly reportaż w jpg na zapasowej 512 mb w takiej sobie jakości. W domu udało mi się odzyskać te zdjęcia z tamtej, sformatować i karta do dzisiaj służy i nigdy więcej mi się to nie zdarzyło. Ja bym po prostu stawiał na złośliwość rzeczy martwych.

bogdi
1.01.13, 14:36
Może po prostu karta jest uszkodzona. Próbowałeś ją przeformatować na kompie?
była formatowana, sprawdzana prędkość (jest szybka) i test na błędy - wszystko OK - może faktycznie 16 mu nie służy ?

petreq
1.01.13, 14:40
była formatowana, sprawdzana prędkość (jest szybka) i test na błędy - wszystko OK - może faktycznie 16 mu nie służy ?

Może było tak jak luc4s pisał. Po prostu. Złośliwość rzeczy martwych. Ja nigdy nie pakuję kart większych niż 4GB. Wolę mieć ich kilka, ale w przypadku awarii stracę "stosunkowo" mało.

nightelf
1.01.13, 14:46
Powinno nie być problemu z kartami SDHC. To standard kart o pojemności od 4 GB do 32 GB.
Więc może to po prostu wybryk z tą konkretną kartą. Problemy niestety zawsze się mogą przytrafić (pech).

bogdi
1.01.13, 14:50
Powinno nie być problemu z kartami SDHC. To standard kart o pojemności od 4 GB do 32 GB.
Więc może to po prostu wybryk z tą konkretną kartą. Problemy niestety zawsze się mogą przytrafić (pech).

tylko zastanawiam się czy w momencie premiery E-PL1 były już dostępne karty SDHC o pojemności większej niż 8 GB, wiem, że w przypadku np nikon D100, ten aparat miał kaprysy gdy dostał za dużą kartę, może są za duże do niego, albo faktycznie jednorazowy kaprys (na wszelki wypadek będzie ona w rezerwie)

nightelf
1.01.13, 15:00
E-PL1 miał aktualizacje firmware, tak więc nic nie bój, powinny działać wszystkie pojemności standardu SDHC.
Choć oczywiście można i używać SD do maks 2 GB pojemności.
Czasami istnieją też SD, nie SDHC 4 GB, ale to rzadkość i raczej nie polecam.

ciukacz
1.01.13, 15:03
a ta mechaniczna blokada zapisu na karcie nie chodzi za lekko?

Mirek54
1.01.13, 15:11
a ta mechaniczna blokada zapisu na karcie nie chodzi za lekko?

I to moze byc sedno sprawy.Wez na kompie zapisz sobie cos na te karte.

bogdi
1.01.13, 15:18
I to moze byc sedno sprawy.Wez na kompie zapisz sobie cos na te karte.
to było pierwsze co sprawdziłem, jest OK

strOOs
2.01.13, 12:58
Uszkodzona karta.

Ja osobiście polecam SanDisk w serii Extreme, 8GB są teraz tanie, około 40zł.
Albo Lexar Professional.

Staram się nie używać innych, różnice cenowe są żadne, a pewność z SanDiskiem/Lexarem zawsze miałem największą.

Albo 2szt po 4GB - jeszcze większa pewność. Są na Allegro teraz po ~24zł - i to jest fajne rozwiązanie.

marek7001
2.01.13, 14:02
Kiedyś ktoś pisał, żeby karty nie formatować na kompie tylko w aparacie. Nie wiem jak to się ma ale ja zwsze formatuję w aparcie.

strOOs
2.01.13, 14:15
Jedyna różnica z formatowaniem to chyba taka, że aparat od razu tworzy strukturę folderów.

bogdi
2.01.13, 14:50
Kiedyś ktoś pisał, żeby karty nie formatować na kompie tylko w aparacie. Nie wiem jak to się ma ale ja zwsze formatuję w aparcie.
kiedyś mnie uczone, że formatowanie w aparacie to usunięcie informacji o wpisach, formatowanie (pełne) w komputerze, to usunięcie wpisów i zawartości, po włożeniu do aparatu należy jeszcze raz sformatować (przygotowanie karty pod zapis danego aparatu) i tak robię, zwłaszcza w przypadku SD, ponoć CF ma coś dodatkowo, która chroni zapis przed błędami

nightelf
2.01.13, 17:00
Wolę formatować w aparacie, bo przy robieniu tego w komputerze można wybrać niewłaściwy system plików.

Mi się raz zepsuł Sandisk CF Extreme III i niestety gdzieś podziałem paragon.

petreq
2.01.13, 22:05
Panie i Panowie, każdy ma "swój" sposób na formatowanie karty. Ja oprócz użytkowania małych pojemności, tak jak bogdi najpierw formatuję kartę w kompie a później w aparacie. Odpukać, nie miałem jeszcze jakiejkolwiek awarii. Fakt, używam zasadniczo tylko sprawdzonych SanDisk'ów...