PDA

Zobacz pełną wersję : Rubinar Macro 500mm f/8



sepi19
28.11.12, 01:02
Ktoś z szanownego grona ma lub miał z nim do czynienia? Jeśli tak, to prosiłbym o podzielenie się uwagami na temat jego wad i zalet. Z góry dziekuje i pozdrawiam.

dobas
28.11.12, 01:10
Ktoś z szanownego grona ma lub miał z nim do czynienia? Jeśli tak, to prosiłbym o podzielenie się uwagami na temat jego wad i zalet. Z góry dziekuje i pozdrawiam.

mam. Za plecami stoi.
Uzywałem na M42. W4/3 czy u4/3 nie bardzo mi się chce :)

Fajny obiektyw zwierciadlany. w miarę mały lekki zwarty. Jak na 500 mm
na slajdzie sprawował się fajnie choć wolałem Zeissa 200 f 2.8 mimo że większy i krótsza ogniskowa
w słoneczny dzień f8 nie stanowi dramatu ale nie jestem fanem manualnego ostrzenia przy długoogniskowych obiektywach

Nie wiem co chcesz fotografować, ale jesli zywe to raczej szukałbym leniwych zwierząt :) bo zanim ustawisz ostrość zwierzak się przesunie

sepi19
28.11.12, 01:24
Dzieki za tak szybką odpowiedź i zainteresowanie moim tematem. Głównie chciałbym go wykorzystać do zdjęć nocnego nieba w moje wiejskie weekendy. Mam 50-200 + ec-14 i jest mi "trochę" krótko. Wiem, że astrofotografia to to nie będzie, ale jakieś nadzieje na lepsze efekty mam.
Nie wiem tylko , czy moje nadzieje nie są zbyt wygórowane .

dobas
28.11.12, 01:36
jak bys mieszkał bliżej to bym Ci pożyczył cobyś sobie przed zakupem wyrobił poglad. Ja o astrofotografii wiem tyle co nic. pare razy nim fotografowałem księżyc możliwe nawet, że z konwerterem 2x ale nie pamiętam :)

sepi19
28.11.12, 01:56
Na co zwrócić uwage przy kupnie? Oprócz ceny oczywiście :wink:

dobas
28.11.12, 02:12
stan powłok - jakieś tam są :)
stan soczewek - przedniej i tylnej
na grzyby i czystość szkieł czy nie ma w środku nalotu jakowegoś paprochów syfów
na to jak chodzi pierścień ustawiania ostrości czy nic nie trze nie rzęzi nie charcze...
ma chodzić płynnie z przyjemnym oporem.

za to sprawdzanie listków przysłony możesz odpuścić :)

sepi19
28.11.12, 10:01
Dobas, dzięki za poświęcony czas i chęć podzielenia się doświadczeniami.

sepi19
28.11.12, 23:07
Kupiony, w komplecie dostałem do niego też dwa filtry : szary H-4* 77x0.75 i pomarańczowy 0-2.8* 77x0.75 i probowałem coś znaleźć na ich temat (zastosowanie, co tracę , co zyskuję czyli po prostu do czego służą) i niewiele wygooglałem. Z góry przepraszam za zawracanie czterech liter i dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

dobas
29.11.12, 00:20
pomarańczowy będzie do fotografii czarno białej
przyciemni niebieski zielony rozjaśni pomarańczowy żółty czerwony..

w cyfrowej fotografii raczej nie bedziesz z niego korzystał

Szary - jeśli jest neutralny pozwala Ci na odcięcie ilości światła wpadającego do aparatu.
Czyli zakręcając filtr szary wpuszczasz mniej światła do aparatu przez co uzyskasz dłuższe czasy aby sfotografować to samo co bez filtra.

jeśli dobrze rozumiem oznaczenie to 4 x mniej światła Ci Wpadnie do aparatu

zatem zamiast zrobić zdjęcie na 1/1000 f8 zrobisz je na 1/250 f8 i efekt uzyskasz taki sam.

Tracisz troche na jakości bo masz szybe przed obiektywem, tracisz pewnie pracę pod światło i gdzieś się czasem mozesz spodziewać zajączka w kadrze..
Ale za to możesz zrobic zdjęcie

Szare neutralne filtry stosuje się jeśli np chcesz wydłużyć czas ekspozycji aby rozmyć płynącą wodę, albo aby umożliwić zrobienie zdjęcia jakimś jasnym obiektywem w słoneczny dzień nie przymykając przysłony i nie zmieniając głębii ostrości oferowanej przez taki obiektyw

sepi19
29.11.12, 00:34
Dzięki wielkie i chylę czoła dla wiedzy która posiadasz. Męczę go teraz na balkonie na łysym (niestety w mieście) i coraz bardziej zaczynam się do niego przekonywać. Jedno co mogę już stwierdzić to to ,że jest wygodny.

yamada
29.11.12, 00:52
Ciekawi mnie jakość zdjęć, 500mm daje nam 1000 z FF to niezłe tele. Może podzielisz się zdjęciami.

sepi19
29.11.12, 01:25
Nie ma sprawy, wrzucę coś jak tylko go poznam lepiej. Testuję go właśnie z ec-14, tak że mu jeszcze dołożyłem parę mm.:grin:.

sepi19
30.11.12, 13:42
Z pierwszych wrażeń, to mogę powiedzieć : światła i ostrości mi dajcieeee :evil:. A propos ostrości, przekopuje neta od przedwczoraj na temat przeróbki ogranicznika pierścienia ostrości , i nic oprócz kilku zdawkowych słów i kilku pustych załączników nie mogę trafić. Podobno jest to banalnie proste, niemniej jednak bez jakiś fotek poglądowych/ opisowych boję się za to brać. Gdyby czasem ktoś miał wiedzę w tym temacie, to prosiłbym o podzielenie się nią.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
ps.: z ec-14 robi sie juz naprawdę ciemno

Moominek
2.12.12, 16:46
1) Jest ciemny i "mientki" - niestety. Lepszy jest 500/5.6 (miałem niegdyś). Ciut jaśniejszy i ze względu na mniejszą GO łatwiej wyostrzyć. Ale średnica słuszna...
2) Przeróbka ogranicznika jest do zrobienia bez problemu. Tyle, że jak nie usuwasz Barlowa dla poprawy ostrości obrazu (tracisz na "ogniskowej" - w 500/8 też chyba jest soczewka x1,25 na końcu) albo nie zawadza Ci o lampę i musisz dać pierścień pośredni to nie wiem po jakie licho Ci to potrzebne.

Cytat "skądśtam" - już nawet nie wiem skąd, zrobiłem sobie daaawno temu kopiuj-wklej do pliku tekstowego...

Okazuje się że sprawa jest dość prosta. Należy zsunąć gumową osłonę pierścienia ostrości obiektywu. Pod nią są 3 maleńkie śrubki. Po ich wykręceniu zdejmuje się tuleję z wygrawerowanymi dystansami ostrości (lekko nie zeszła). Wykręcamy kolejne 3 śrubki mocujące aluminiowy ogranicznik obrotów pierścienia ostrości (aluminiowa obręcz). Teraz przekręcamy pierścień ostrości obiektywu o np. 1 obrót i przykręcamy znowu ogranicznik obrotów (niektórzy zdejmują go na stałe). Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności i gotowe :-) . Jeśli macie używany obiektyw, warto go przy okazji wyczyścić i nasmarować. Ja tak zrobiłem i teraz chodzi jak nówka;).


Pozostaje jeszcze jedna kwestia - w jakim stanie są te śrubki. Bo w moim dwie były mocno sfatygowane ale dało radę.

sepi19
3.12.12, 00:09
Ciekawi mnie jakość zdjęć, 500mm daje nam 1000 z FF to niezłe tele. Może podzielisz się zdjęciami.

Tak jak obiecałem , wrzucam fotki. Zaznaczam ,że są to tylko czysto testowo/pogladowe zdjecia. Tematy i kadry czysto przypadkowe. Zdjecia tylko zmniejszone , bez jakiejkolwiek obróbki, nie ostrzone po zmniejszaniu, więc proszę wziąść na to poprawkę. Dwa ostatnie i kwiatek statyw, reszta z ręki.

sepi19
3.12.12, 00:28
1) Jest ciemny i "mientki" - niestety. Lepszy jest 500/5.6 (miałem niegdyś). Ciut jaśniejszy i ze względu na mniejszą GO łatwiej wyostrzyć. Ale średnica słuszna...
2) Przeróbka ogranicznika jest do zrobienia bez problemu. Tyle, że jak nie usuwasz Barlowa dla poprawy ostrości obrazu (tracisz na "ogniskowej" - w 500/8 też chyba jest soczewka x1,25 na końcu) albo nie zawadza Ci o lampę i musisz dać pierścień pośredni to nie wiem po jakie licho Ci to potrzebne.

Cytat "skądśtam" - już nawet nie wiem skąd, zrobiłem sobie daaawno temu kopiuj-wklej do pliku tekstowego...

Okazuje się że sprawa jest dość prosta. Należy zsunąć gumową osłonę pierścienia ostrości obiektywu. Pod nią są 3 maleńkie śrubki. Po ich wykręceniu zdejmuje się tuleję z wygrawerowanymi dystansami ostrości (lekko nie zeszła). Wykręcamy kolejne 3 śrubki mocujące aluminiowy ogranicznik obrotów pierścienia ostrości (aluminiowa obręcz). Teraz przekręcamy pierścień ostrości obiektywu o np. 1 obrót i przykręcamy znowu ogranicznik obrotów (niektórzy zdejmują go na stałe). Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności i gotowe :-) . Jeśli macie używany obiektyw, warto go przy okazji wyczyścić i nasmarować. Ja tak zrobiłem i teraz chodzi jak nówka;).


Pozostaje jeszcze jedna kwestia - w jakim stanie są te śrubki. Bo w moim dwie były mocno sfatygowane ale dało radę.
Zdaj e sobie (mam przynajmniej taką nadzieję:wink:) sprawę, że nie jest to szczyt optyki, niemniej jednak chciałbym wycisnąć z niego jak najwięcej. Czy mógłbyś trochę bardziej rozwinąć temat usunięcia soczewki? Czy poprawa ostrości jest duża? W sprawach optyki jestem ignorantem, niemniej jednak próbuję coś z tym faktem zrobić :grin:.

sepi19
4.12.12, 00:30
7575275753757547575575756

Kolejny test Rubinara, tym razem postanowiłem sprawdzić co daje usunięcie soczewki Barlowa. Dziś wstawiam macro, jak znajdę czas, to oczywiście będzie też coś z innych ujęć.
e-620 + statyw, odległość od "modela" ok 4m, pierścienie pośrednie 6mm,14mm,28mm. Jpeg prosto z puszki.
W kolejności od lewej: z soczewką, bez soczewki, bez soczewki z najmniejszym pierścieniem, średnim i największym.
Mam nadzieję , że komuś się przyda.

sepi19
6.12.12, 02:21
Księżyc po złożeniu z 3 zdjęć w DSS i delikatnym retuszu i kadrowaniu w OV2.
Jeszcze z soczewka Barlowa. Jutro rozbieram i przestawiam pierścien ostrości.
75882

sepi19
7.12.12, 13:42
Wobec braku zainteresowania ze strony forumowiczów postanowiłem zakończyć ten wątek. Niemniej jednak moja zabawa z Rubinarem się nie kończy , wręcz przeciwnie.
Wszystkim uczestniczącym serdecznie dziękuję i pozdrawiam.:iloveoly:

apz
7.12.12, 14:57
Brak odpowiedzi nie świadczy o braku zainteresowania. Nie zniechęcaj sie, chętnie pooglądam co daje ci ten obiektyw w normalniejszych sytuacjach zdjęciowych.

yamada
7.12.12, 16:35
za godzinkę przysiądę na Twoimi testami :)

sepi19
7.12.12, 16:37
Tak jak na początku zaznaczyłem, kupiłem go głównie z myślą o bardzo amatorskim astrofoto, jeżeli w ogóle można to w ten sposób nazwać. Temat ostrzenia rozwiązałem sam, po prostu go rozkręciłem i pokombinowałem. Jeśli ktoś jest zainteresowany , to mogę wrzucić zdjęcia i podpowiedzieć kilka spraw, ułatwiających całą zabawę.
Rubinar jest w tej chwili spięty z kamerką internetową i całość udało się połączyc ze statywem. Działa to nawet fajnie i udało mi się zrobić redukcję ze szpargałów piwnicznych pod każdy inny obiektyw m-42. Czekam na czyste niebo.
Oczywiście jak się uda rozwiązać jeden problem , to człowiek zaraz znajdzie sobie następne ;). Jako, że nie posiadam laptopa, a mam tablet z androidem, szukam teraz jakiegoś sensownego rozwiązania jak to spiąć razem (zwykła kamerka internetowa usb). Jeśli miałby ktoś wiedzę w tym temacie, to byłbym wdzięczny za pomoc :wink:.

yamada
7.12.12, 19:20
no cóż, szkło jest specyficzne, po tych zdjęciach ani mnie nie rozczarowało nie spodziewałem się w sumie niewiadomo czego, ani mnie nie zaskoczyło bardzo na plus. Miło będzie zobaczyć zdjęcia, że tak powiem użytkowe, finalne, dobrze obrobione. Ostateczną oceną zostawię sobie na moment kiedy pokażesz coś co nazwiesz "normalnym zdjęciem" (nie testowym na szybko).

Moominek
7.12.12, 19:34
Zdaj e sobie (mam przynajmniej taką nadzieję:wink:) sprawę, że nie jest to szczyt optyki, niemniej jednak chciałbym wycisnąć z niego jak najwięcej. Czy mógłbyś trochę bardziej rozwinąć temat usunięcia soczewki? Czy poprawa ostrości jest duża? W sprawach optyki jestem ignorantem, niemniej jednak próbuję coś z tym faktem zrobić :grin:.

Odpowiedź z opóźnieniem ;) Tak, daje poprawę - lepsza ostrość (ale mniejsze powiększenie, co można skompensować choćby EC-14 - próbowałem, było delikatnie lepiej). Łatwo można to sobie spróbować - odkręca się wewnętrzny pierścień z tyłu obiektywu (wokół soczewki) i barlow powinien wypaść. Jak efekt się nie spodoba - dwie minuty i obiektyw wraca do normy.

500/5,6 to całkiem fajne szkło, 500/8 powinno być podobnie, przy czym ciemniej ale gabarytowo wygodniej. Mnie się udały choćby takie fotki:

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4382&pos=6

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4382&pos=5

MaciekMG
7.12.12, 19:41
Wobec braku zainteresowania ze strony forumowiczów postanowiłem zakończyć ten wątek. [...]

Nie przesadzaj, pisz i wrzucaj dalej! Ludzie cię czytają i czytać chcą.

Ciekawe, czy dołożenie przesłony (tzw. tylna maska) ograniczającej pole obrazowe, o której pisał Irek50 w swoim wątku https://forum.olympusclub.pl/threads/4494-Tylna-maska-do-obiektywów-manualnych-plus-osłona , poprawiłoby bardzo obraz?

Moominek
7.12.12, 19:46
Nie przesadzaj, pisz i wrzucaj dalej! Ludzie cię czytają i czytać chcą.

Ciekawe, czy dołożenie przesłony (tzw. tylna maska) ograniczającej pole obrazowe, o której pisał Irek50 w swoim wątku https://forum.olympusclub.pl/threads/4494-Tylna-maska-do-obiektywów-manualnych-plus-osłona , poprawiłoby bardzo obraz?

Próbowałem kiedyś - troszkę się podniósł kontrast (ale bez szału), dałem zasłonkę z otworem nie dającym winiety "na styk" (kołowym), ale nie pamiętam średnicy. Może inna maska byłaby lepsza.

apz
7.12.12, 20:04
Sa do mikro obiektywy tego typu od Kenko- Tokiny ,300 i 400 mm T-2 z dedykowaną przejśćiówką na m4/3 , ale równiez do APS-C i FF, Rubinary wydają sie być tańszymi odpowiednikami tych szkieł.

yamada
7.12.12, 20:30
Jest też Samyang 500 f/6.3 z mocowaniem 4/3 za 579 zł i przejściówką T2 w komplecie

sepi19
8.12.12, 21:29
Nie przesadzaj, pisz i wrzucaj dalej! Ludzie cię czytają i czytać chcą.

Ciekawe, czy dołożenie przesłony (tzw. tylna maska) ograniczającej pole obrazowe, o której pisał Irek50 w swoim wątku https://forum.olympusclub.pl/threads/4494-Tylna-maska-do-obiektywów-manualnych-plus-osłona , poprawiłoby bardzo obraz?
Zakładałem maski z Heliosa i Mira (przyznaje się, nie chciało mi się robić nowej po Rubinara, zwłaszcza,że Helios ma podobną średnicę tylnej soczewki), ale praktycznie bez różnicy, więc odpuściłem.

---------- Post dodany o 20:29 ---------- Poprzedni post był o 20:22 ----------


Odpowiedź z opóźnieniem ;) Tak, daje poprawę - lepsza ostrość (ale mniejsze powiększenie, co można skompensować choćby EC-14 - próbowałem, było delikatnie lepiej). Łatwo można to sobie spróbować - odkręca się wewnętrzny pierścień z tyłu obiektywu (wokół soczewki) i barlow powinien wypaść. Jak efekt się nie spodoba - dwie minuty i obiektyw wraca do normy.

500/5,6 to całkiem fajne szkło, 500/8 powinno być podobnie, przy czym ciemniej ale gabarytowo wygodniej. Mnie się udały choćby takie fotki:

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4382&pos=6

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4382&pos=5

Potwierdziłeś tymi fotkami niezaprzeczalny fakt, że "Dobry fotograf, to i drzwiami od stodoły dobrą fotografię zrobi". Jedynie mam mieszane uczucia co do bokechu, na pewno jest kontrowersyjny , i nie da sie przejść obok niego obojętnie. Gratuluję fotek.

sepi19
10.12.12, 00:19
76139761507614976147761467614576144761437614276141 7614076151"Przygody" z Rubinarem ciąg dalszy, czyli co by mu tu zepsuć jeszcze :wink:. A tak na poważnie, to po moich dłuuugich i praktycznie bezowocnych poszukiwaniach w necie jakichkolwiek fotek pomocnych w rozebraniu go i przestawienia ostrości , a także ew. wyczyszczenia i wymiany smarowidła postanowiłem takowe zamieścić. Jeżeli coś jest niezbyt czytelne, to wybaczcie, i piszcie, a ja postaram się wszystko wytłumaczyć. Po pierwsze nie trzeba do końca ściągać tej gumowej osłony, wystarczy zsunąć na początek obiektywu. Po drugie , i chyba najważniejsze, nie wykręcać tych 3 maleńkich śrubek całkowicie. Wystarczy je popuścić, maksymalnie ile się da, potem je naprawdę cholernie trudno znaleźć :grin:. I nie dokręcać ich do oporu na "chama", pierścień ostrości może bardzo ciężko chodzić.
Mam nadzieję, że może komuś zaoszczędzę troche czasu i nerwów straconych na poszukiwaniach.
Kolejną kombinacją jest spięcie go z kamerką internetową. Jak coś z tego wyjdzie, to się pochwalę, o ile oczywiście będzie ktoś zainteresowany :wink:

yamada
10.12.12, 00:26
jesteśmy, czekamy :)

sepi19
11.12.12, 14:47
Tak jak obiecałem, przedstawiam kolejne "efekty" molestowania Rubinara. Tym razem próba połączenia go z kamerką internetową. Jest to "produkcja" za przysłowiowe 3grosze, czyli z tego co się pląta po szufladach i piwnicy.
7627976278762777627676275
I oczywiście zdjęcia testowe
76271762727627376274

Według LV olympusa , powiększenie 5x na wyświetlaczu odpowiada mniej więcej powiększeniu które daje kamerka. Nie wiem czy dobrze to zinterpretowałem, że dzięki kamerce (małemu rozmiarowi matrycy) "wydłuzamy" ogniskowa w tym przypadku 5-cio krotnie. Pomijam oczywiście jakość tego obrazu, (jest to pojedyńcze zdjęcie, w astrofoto w celu uzyskania dobrego jakosciowo zdjęcia stackuje się kilkadziesiąt z kilkuset alb nawet i wiecej pojedyńczych klatek) .
W planach wersja "wypasiona", czyli Zenit na sterydach :grin:.

apz
13.12.12, 13:40
Fascynujące , zamienić obiektyw na kup złomu, a potem poskładać z powrotem, to ponad moje możliwości manualne...

Trochę mało ostry ten obrazek.

Moominek
13.12.12, 14:22
Fascynujące , zamienić obiektyw na kup złomu, a potem poskładać z powrotem, to ponad moje możliwości manualne...

Trochę mało ostry ten obrazek.

Lustrzany da się. Jedyny kłopot może być jak się zacznie manewrować zwierciadłem głównym i rozkolimuje obiektyw. Albo ukręci jakiś gwint lub łepek śrubce. Poza tym - ostrość jest względnie marna, w czym nie pomaga na dodatek mały kąt widzenia (trzęsirączki ;)) i stosunkowo mała GO (delikatny ruch pierścienia i lipa). Pod tym względem lepszy jest choćby MAK90 z ostrzeniem śrubą mikrometryczną - za to jako obiektyw kiepsko się go używa.

sepi19
13.12.12, 14:58
I wersja finalna, czyli "zenit na sterydach" :grin:764167641776418 Teraz tylko czekam do wyjazdu na wieś i czyste niebo.

MaciekMG
13.12.12, 17:36
sepi19, ale mi narobiłeś ochoty na grzebanie! Długie zimowe wieczory temu sprzyjają, narzędzi trochę w domu jest ;-).

Niestety, "Musisz rozdać trochę punktów innym użytkownikom zanim będzie można przyznać punkty sepi19" :-(

jarek_gd
13.12.12, 19:13
sepi19, ale mi narobiłeś ochoty na grzebanie! Długie zimowe wieczory temu sprzyjają, narzędzi trochę w domu jest ;-).

Niestety, "Musisz rozdać trochę punktów innym użytkownikom zanim będzie można przyznać punkty sepi19" :-(

Dałem za Ciebie Maćku :)

MaciekMG
13.12.12, 20:13
Dzięki, Jarek!

Gdy minie ten szał świąteczny warto będzie coś zmontować, ten układ obiektyw + mieszek + kamerka mocno mnie kusi ;-). Potężny, stabilny statyw 'made in charaszo' mam jeszcze z dawnych czasów. Ale jeszcze muszę zapoznać się z kamerkami.

sepi19
13.12.12, 23:33
O mało co , abym zapomniał o "efekcie " ubocznym. Podpiąłem między innymi nikkora 75-300 i okazało się że skleciłem chyba najmniej ergonomiczny zestaw do makro :mrgreen:.764767647576474

hijacintus
14.12.12, 02:39
Sądzę, że przy próbach, które robisz warto by było poeksperymentować z maską, o której było w wątku:
https://forum.olympusclub.pl/threads/4494-Tylna-maska-do-obiektyw%C3%B3w-manualnych-plus-os%C5%82ona

(https://forum.olympusclub.pl/threads/4494-Tylna-maska-do-obiektyw%C3%B3w-manualnych-plus-os%C5%82ona)Powinna poprawić kontrast obrazów, które uzyskujesz (szczególnie przy matrycy kamerkowej).

sepi19
14.12.12, 09:15
Sądzę, że przy próbach, które robisz warto by było poeksperymentować z maską, o której było w wątku:
https://forum.olympusclub.pl/threads/4494-Tylna-maska-do-obiektywów-manualnych-plus-osłona

(https://forum.olympusclub.pl/threads/4494-Tylna-maska-do-obiektywów-manualnych-plus-osłona)Powinna poprawić kontrast obrazów, które uzyskujesz (szczególnie przy matrycy kamerkowej).
Pisałem już w tym wątku na ten temat, niewiele to daje, poprostu taki obiektyw, a i kamerka też niezbyt wysokich lotów.

sepi19
29.12.12, 02:38
Po wielu próbach uruchomienia zewnętrznej kamerki pod Androidem, zdecydowałem się odpuścić i kupić coś z Win. Wybór padł na netbooka , i też nie było tak prosto jak bym chciał. Po kilku problemach ze sterownikami do webcama (staroć to jest) udało się pospinać wszystko do kupy. Przed chwilą robiłem pierwsze testy na łysym z balkonu i wyniki są może nie powalające, ale na pewno obiecujące. W kadrze mieści się ok 2/3 księżyca i okazało się , że nie stoi w miejscu tylko zapiernicza jak talala i ciężko za nim nadążyć. Przydał by się jakiś montaż :mrgreen:. Jak tylko ogarnę obróbkę to będę wrzucał wyniki.

yamada
29.12.12, 02:41
no to czekam, :)

sepi19
15.02.13, 02:06
Efekt końcowy, ale nie ostateczny moich zmagań:

http://youtu.be/j5UAKesooBU
Dlaczego taka skopana jakość? Ano głównie z mojego powodu :mrgreen:. Po pierwsze brudne lustro wewnątrz obiektywu (lata robią swoje ), dopiero po analizie filmu na to wpadłem. Z biegiem czasu na lustrze powstała warstewka brudu, której się pozbyłem pod kranem w łazience (wcześniej oczywiście rozebrałem obiektyw).
Po drugie nie wychłodziłem dostatecznie obiektywu i webcama, co spowodowało zaparowanie optyki i matrycy.
Po trzecie dzień był stosunkowo ciepły a w nocy temperatura dość dużo spadła, co z kolei powodowało drgania i falowanie atmosfery. Po czwarte nie zabezpieczyłem dostatecznie webcama i na matrycę dostały się jakieś syfy.
Po czwarte w trakcie przygotowań niezbyt dokładnie ustaliliśmy ze szfagrem ilość środka rozweselająco-rozgrzewającego :-P:oops:.
Czekam teraz na czyste niebo z nadzieją niepopełnienia zbyt wielu błędów.

yamada
15.02.13, 09:41
no, i ta rozdzielczość filmiku marna... Czekam nadal na ostateczny test bez tych błędów o których napisałeś. Powiększenie jest niezłe.

sepi19
15.02.13, 10:08
Nie wymagaj zbyt wiele od ok 10 letniej kamerki internetowej wygrzebanej z czeluści mojej piwnicy:wink:. Pisałem wcześniej, że to tylko test-zabawa jak to działa i jakich efektów można się spodziewać podchodząc do tematu poważniej niż ja. Niemniej jednak temat u mnie cały czas "na tapecie", mam też nadzieję na lepsze wyniki. Kurde, żeby tylko ten łysy tak nie zapierdzielał po tym niebie hehehe.

apz
15.02.13, 12:28
Nie wymagaj zbyt wiele od ok 10 letniej kamerki internetowej wygrzebanej z czeluści mojej piwnicy:wink:. Pisałem wcześniej, że to tylko test-zabawa jak to działa i jakich efektów można się spodziewać podchodząc do tematu poważniej niż ja. Niemniej jednak temat u mnie cały czas "na tapecie", mam też nadzieję na lepsze wyniki. Kurde, żeby tylko ten łysy tak nie zapierdzielał po tym niebie hehehe.Nie lepiej tego obiektywa przypiąć do pena i obsłużyć jakimś serwem lub wężykiem z elektroniką?

Są kamerki do monitoringu z matrycą 1/3 i 2/3 cala też

sepi19
16.02.13, 11:15
Nie lepiej tego obiektywa przypiąć do pena i obsłużyć jakimś serwem lub wężykiem z elektroniką?

Są kamerki do monitoringu z matrycą 1/3 i 2/3 cala też

Apz, jeśli chodzi o kwestię podpięcia do Pena, to ne widzę w moim przypadku takiej potrzeby na co dzień tego obektywa podpinam do E-620.Natomiast co do kamerek o których piszesz, mają jedną "wadę": za duże matryce. Chodzi mi o to, że przy matrycy mojego olka ogniskowa "zwiększa" sie 2x, natomiast przy rozmiarach matrycy z webcama, według moich obliczeń jest to ok 5x. Kamerki o których piszesz dadzą wartość pośrednią.
Większym problemem, który mnie trapi, jest sprawa montażu paralaktycznego. Jak sam na pewno zauważyłeś na moim filmiku, księżyc przy tych ogniskowych bardzo szybko się porusza. Oczywiście jest on na tyle jasny, że nie potrzebujemy długich czasów i można spokojnie go fotografować po kawałku i potem zestackować, natomiast do innych obiektów na niebie potrzebne są czasy rzędu nawet kilku godzin.
Niemniej jednak dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy. Mam też nadzieje, że będziesz tu zaglądał częściej.

bobdylan
24.05.13, 15:01
A co powiesz na taką alternatywę dla Rubinara? http://allegro.pl/orestegor-meyer-optik-gorlitz-500-5-6-pentacon-i3261801048.html

(http://allegro.pl/orestegor-meyer-optik-gorlitz-500-5-6-pentacon-i3261801048.html)

sepi19
24.05.13, 15:36
Inna budowa i gabaryty, natomiast optycznie powinno być lepiej. Nie miałem go nigdy w rękach, trzaby go przestrzelić by coś móc powiedzieć. Na pewno mniej wygodny. Są też Rubinary 500 z tym światłem i z tego co widzialem na zdjęciach to jest lepiej z obrazkiem niż u mnie.