PDA

Zobacz pełną wersję : dandelion (chip) do potwierdzania ostrości



pajek
17.11.12, 20:31
Witam,
Było sporo wątków o tej tematyce, ale nigdzie nie doszukałem się rozwiązania na mój problem.

Posiadam adapter M42/Olek, jednak zabrakło mi precyzji w ustawianiu ostrości, więc postanowiłem dokupić dandelion.

Z racji, że przejściówkę mam dokupiłem sam chip. Zanim zacznę go montować do adaptera chciałem sprawdzić czy działa - (czy aparat go wykrywa). Najprostszym sposobem był prowizoryczny montaż chipa do korpusu (bez założonego obiektywu, tylko przyłożenie do styków), ale aparat nie reaguje, tak jakby nic się nie działo. (nie pokazuje ustawień przesłony)

Teraz pytanie - czy samo przyłożenie chipa bez szkła jest dobrym sprawdzenie że on działa? Czy są jakieś inne sposoby - chciałbym się upewnić przed montażem do adaptera, ponieważ po zamontowaniu nie będę mógł go wymienić - zareklamować.

Amigo!
17.11.12, 20:39
Żeby aparat pokazywał przysłone, musisz dandeliona najpierw zaprogramować.

pajek
18.11.12, 00:47
Ok, dzięki za odpowiedź. :wink:
Programowanie będzie w drugiej kolejności, tylko najpierw chciałbym sprawdzić, że chip kontaktuje się z moim aparatem, bo mam wrażenie że coś jest nie tak. Z tego co wyczytałem to gdy podłączyło się chip (niezaprogramowany) to pokazywało jedną stałą wartość przesłony np. F2 czy F2,8, u mnie jest kreska ".-." tak jakby nic nie było podpięte. Nie mogę sprawdzić czy potwierdzanie ostrości działa bo chip przystawiany jest ręcznie do styków bez założonego obiektywu (jeszcze nie jest podpięty do adaptera).

Może po exifach zrobionego zdjęcia da się sprawdzić czy dandelion współpracuje z olkiem.

Huco
18.11.12, 10:28
Twoim problemem jest pypeć blokady obiektywu, bez wciśnięcia jego bodynic nie wykryje. Musisz go wcisnąć (metalowy bolec na pierścieniu mocowania) jak przykładasz chipa do styków.

Amigo!
18.11.12, 12:31
Ok, dzięki za odpowiedź. :wink:
gdy podłączyło się chip (niezaprogramowany) to pokazywało jedną stałą wartość przesłony np. F2 czy F2,8, u mnie jest kreska ".-." tak jakby nic nie było podpięte.
Nie wiem jaki masz chip, ale u mnie (mam dwa) niezaprogramowany - na przysłonę pokazuje kreskę własnie :)
Jak sprytnie podłączyłeś chip bez obiektywu, to też da się przcież zaprogramować (używając przycisków na body).
Przecież chip nic nie wie o obiektywie jaki podłączony jest do aparatu. Nie wie równiż jak nic nie jest podłączone.