PDA

Zobacz pełną wersję : e-pl1 i e-pm1



bogdi
2.11.12, 23:56
wiem, że każdy już został opisany, ale potrzebował bym opinii kogoś kto miał okazję "pobawić" się tymi dwoma modelami.
E-pl1 miałem i go sprzedałem ze względu .... na to, że nie mieścił mi się w kieszeni kurtki motocyklowej, teraz doszedł "obiektyw ?" 15mm f8, który jest miniaturowy i z małym korpusem upchał bym go w kieszeń :), używając zamiast małego kompaktu.
Teraz moje pytania, wiem, że e-pm1 jest troszeczkę mniejszy i ma troszkę większy wyświetlacz o większej rozdzielczości, ale czy obraz na nim w słońcu jest bardziej czytelny, bo w e-pl1 różnie bywało (to właśnie druga wada mojego poprzedniego modelu).
Ergonomia, czyli przyciski na wierzchu dla mnie mniej istotne (to ma być "wyjmij i naciśnij"), ale w testach (niestety bez porównania bezpośredniego) PONOĆ, e-pm1 ma mniejsze szumy przy wyższych rozdzielczościach a jak to wygląda w praktyce, wiem, że polepszyli szybkość zdjęć seryjnych, powiększyli ilość punktów af, dźwięk stereo, lepsze filmy, krótszy czas,dla mnie to NIEISTOTNE, w zasadzie dla mnie są ważne te dwie wymienione sprawy (chyba, że coś istotnego pominąłem, więc proszę o wrażenia użytkowników, którzy mieli okazję je porównywać i czy może zastosowano cichszą migawkę ?

apz
3.11.12, 00:01
EP-M1 to apatar generacji Penów trzecich. Jest mniejszy , szybciej ostrzy nie ma wbudowanej lampy błyskowej. Matryca i bebechy jak w E-PL3

bogdi
3.11.12, 00:13
EP-M1 to apatar generacji Penów trzecich. Jest mniejszy , szybciej ostrzy nie ma wbudowanej lampy błyskowej. Matryca i bebechy jak w E-PL3
to już się zorientowałem, zależy mi na porównaniu wymienionych przeze mnie spraw, po prostu jest troszeczkę droższy od e-pl1 i zastanawiam się czy mi się "polepszy" kupując jego _ jakość wyświetlacza w słońcu, niższe szumy, pozostałe sprawy dla mnie są mniej istotne, a E-pl3 nie znam w ogóle

apz
3.11.12, 00:57
to już się zorientowałem, zależy mi na porównaniu wymienionych przeze mnie spraw, po prostu jest troszeczkę droższy od e-pl1 i zastanawiam się czy mi się "polepszy" kupując jego _ jakość wyświetlacza w słońcu, niższe szumy, pozostałe sprawy dla mnie są mniej istotne, a E-pl3 nie znam w ogóle

Mam EPL-1, używałem EP-M1, przez chwilę. Nie zastanawiałbym się ani chwili i brał nowsza generację sprzetu nasz na + jedną działkę ISO, trochę lepiej dopracowane oprogramowanie i nowy procesor, na - brak programowego iso 100.
Tak samo niewygodną obsługę i oba tak samo obsługują dodatkowy wizjer. Z 14/2,5 świetny sprzęt typu kompakt.

dobas
3.11.12, 01:03
Mam EPL-1, używałem EP-M1, przez chwilę. Nie zastanawiałbym się ani chwili i brał nowsza generację sprzetu nasz na + jedną działkę ISO, trochę lepiej dopracowane oprogramowanie i nowy procesor, na - brak programowego iso 100.
Tak samo niewygodną obsługę i oba tak samo obsługują dodatkowy wizjer. Z 14/2,5 świetny sprzęt typu kompakt.

oj.. w epm jest bardziej niewygodnie bo nie ma kółka PASM :)
Jak się sprawdza w silnym słońcu mogę napisac po 18 stym listopada o ile będę miał słońce. Jak się sprawdza z szumami względem EPL1 nie wiem. staram się nie używać wysokich ISO. Która czułość Cię interesuje ? mogę ciupnąć zdjęcie tym i tym jeśli chcesz to sobie porównasz

bogdi
3.11.12, 01:15
będę musiał być skazany na iso 800, może nawet czasami 1600 przy f8, zastanawia mnie wyświetlacz, bo w e-pl1 w słońcu delikatnie mówiąc było nieciekawie
interesuje mnie tylko 15mm f8, jeśli będzie kit dodatkowo to trudno,

goldiesr
3.11.12, 01:59
Ja bym się nie nastawiał na fotki tylko z dekielkiem 15mm f8 bo to nie obiektyw i wydaje mi się, ze szybko będziesz szukał jakiegoś normalnego naleśnika. Z 14mm lub 20mm Panasonica epm1 jest malutki. Ewentualnie jak to ma być małe i zawsze gotowe do szybkiego pstrykania to zwróciłbym też uwagę na sony rx100 - dość duża matryca, niezły na wyższych ISO, malutki, nie ma dekielka na obiektyw i wystarczająco szybki. Ale wydaje mi się, ze epm1 z naleśnikiem będzie naprawdę ok (na pewno nie z zaślepką 15mm).
Sent from my Lumia 710 using Board Express

bogdi
3.11.12, 13:03
Ja bym się nie nastawiał na fotki tylko z dekielkiem 15mm f8 bo to nie obiektyw i wydaje mi się, ze szybko będziesz szukał jakiegoś normalnego naleśnika. Z 14mm lub 20mm Panasonica epm1 jest malutki. Ewentualnie jak to ma być małe i zawsze gotowe do szybkiego pstrykania to zwróciłbym też uwagę na sony rx100 - dość duża matryca, niezły na wyższych ISO, malutki, nie ma dekielka na obiektyw i wystarczająco szybki. Ale wydaje mi się, ze epm1 z naleśnikiem będzie naprawdę ok (na pewno nie z zaślepką 15mm).
Sent from my Lumia 710 using Board Express

ma 3 lustrzanki (nie licząc analogów) z kompletem szkieł, do tego dwie małpki, właśnie chodzi mi o aparat do kieszeni z większą matrycą, i w miarę za rozsądne pieniądze, taki zestaw skompletuję za 700-800zł, a będzie używany tylko w takim celu
https://picasaweb.google.com/111837667327221520494/PIENINY2012Czerwiec

fret
3.11.12, 13:13
będę musiał być skazany na iso 800, może nawet czasami 1600 przy f8, zastanawia mnie wyświetlacz, bo w e-pl1 w słońcu delikatnie mówiąc było nieciekawie
interesuje mnie tylko 15mm f8, jeśli będzie kit dodatkowo to trudno,

To nie lepiej kupić XZ1 albo XZ2??? Masz realnie sporo jaśniejszego zooma i możesz korzystać z niższego ISO. Obrazek będzie lepszy mimo mniejszej matrycy. Sama wielkość matrycy o niczym nie świadczy.

adambieg
3.11.12, 13:15
E-pm1 + 14/2,5 będzie dobrym wyborem.

goldiesr
3.11.12, 13:35
Bogdi, rozumiem cię, ale nie rozumiem wyboru zaślepki zamiast normalnego obiektywu, naleśniki przecież są malutkie, a 14f2.8 można bardzo tanio znaleźć.
Sent from my Lumia 710 using Board Express

epicure
3.11.12, 13:59
A moim zdaniem do takiej wycieczkowej fotografii lepiej wziąć kitowego zooma lub jakiegoś porządnego kompakta.

goldiesr
3.11.12, 14:55
A moim zdaniem do takiej wycieczkowej fotografii lepiej wziąć kitowego zooma lub jakiegoś porządnego kompakta.
jeżeli ma to być małe, to pozostaje kompakt, bo kitowy obiektyw jednak trochę mierzy.

epicure
3.11.12, 15:09
Dla mnie jakikolwiek PEN z kitem jest wystarczająco mały do tego typu fotografii. Dobry kompakt z jasnym obiektywem będzie może o centymetr mniejszy, ale co to zmienia w praktyce? Nic.

goldiesr
3.11.12, 15:20
Dla mnie jakikolwiek PEN z kitem jest wystarczająco mały do tego typu fotografii. Dobry kompakt z jasnym obiektywem będzie może o centymetr mniejszy, ale co to zmienia w praktyce? Nic.
odnoszę się do tego, co autor napisał, czyli, że musi się mieścić w kieszeni kurtki, a w tym przypadku raczej będzie ciężko z kitem.

epicure
3.11.12, 15:22
Sądzę, że nie będzie problemu.

Darekw1967
3.11.12, 15:24
Witam !

Kitowe zoomy sprzedawane z PEN-ami to bardzo przyzwoite szkielka i
tanim zestawem mozna wykonac wiele swietnych zdjec.

Pozdrawiam

epicure
3.11.12, 15:28
Poza tym nie ma sensu upierać się przy założeniu, że wszystko musi się zmieścić do kieszeni kurtki. Dużo wygodniejsze jest coś takiego:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://nokautimg2.pl/p-e7-05-e70557f477d7646e6da510ef3bf939bc500x500/saszetka-nerka-jansport-fifth-avenue-black.jpg)

bogdi
3.11.12, 16:18
Poza tym nie ma sensu upierać się przy założeniu, że wszystko musi się zmieścić do kieszeni kurtki. Dużo wygodniejsze jest coś takiego:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://nokautimg2.pl/p-e7-05-e70557f477d7646e6da510ef3bf939bc500x500/saszetka-nerka-jansport-fifth-avenue-black.jpg)

wierzcie mi, że na wyprawę motocyklową (co najmniej tydzień) wszystkie torebki odpadają, tylko kieszeń spełnia funkcję, kompakty mam dwa w tym jeden przyzwoity, fotki z linku, miałem e-pl1 z kitem (tak, że znam wielkość i jakość fotek) w kieszeń się nie mieści, naprawdę przeglądam rynek foto cały czas, chciałem kupić fuji x10, ale w przypadku pena z 15 mam połowę ceny, co jest bardzo istotne w przypadku ewentualnej straty, do "dobrych" fotek mam naprawdę troszkę sprzętu, dlatego moje pytanie o wyświetlacz i czułość

nightelf
3.11.12, 17:30
Różnicy czułości jednak wielkiej nie ma, przynajmniej między E-P1 i E-P3 które miałem.
Podejrzewam, że którego nie wybierzesz będzie dobrze.

apz
3.11.12, 17:39
Różnicy czułości jednak wielkiej nie ma, przynajmniej między E-P1 i E-P3 które miałem.
Podejrzewam, że którego nie wybierzesz będzie dobrze.
EP-M2 na kolejny sezon będzie dla Ciebie rozwiązaniem. Dalej polecam 14/2,5

Mcarto
3.11.12, 18:39
Kit Panasonica 14-42 może być ciekawym rozwiązaniem - jest b.krótki.

Iwo
4.11.12, 13:54
wierzcie mi, że na wyprawę motocyklową (co najmniej tydzień) wszystkie torebki odpadają, tylko kieszeń spełnia funkcję, kompakty mam dwa w tym jeden przyzwoity, fotki z linku, miałem e-pl1 z kitem (tak, że znam wielkość i jakość fotek) w kieszeń się nie mieści, naprawdę przeglądam rynek foto cały czas, chciałem kupić fuji x10, ale w przypadku pena z 15 mam połowę ceny, co jest bardzo istotne w przypadku ewentualnej straty, do "dobrych" fotek mam naprawdę troszkę sprzętu, dlatego moje pytanie o wyświetlacz i czułość
Nie rozumiem Cię. chcesz kupić przeciętny obiektyw, by mieć niewielki zestaw.


14mm 2,5 Panasonic - zobacz go sobie gdzieś na żywo, jest to naprawdę kurduplowaty obeiktyw, pewnie starczy
XZ-1 - masz światło 1,8-2,5 i spory fajny zoom. Obrazek nie będzie gorszy od dekielkowego duetu na który się napaliłeś.

Zatem - jeśli nie zależy Ci na zoomie, bierz PENa z 14mm, jeśli cenisz sobie uniwersalność bierz xz-1/xz-2.

Karol
4.11.12, 14:03
Za Iwo. Ten dekielek fajny jest, ale używanie Pena tylko z nim to spore niewykorzystanie potencjału aparatu. Poza tym przeglądnąłem foty podlinkowane przez autora wątku. Fajne zdjęcia, ciekawe motywy, aż się prosi o aparat, który nie będzie uwierać w takich sytuacjach.