PDA

Zobacz pełną wersję : exif - co nam po nim



Mirek54
29.10.12, 18:34
Po co zmieniac cos co dziala??
Co Wy z tymi exifami??Patrzcie na obraz a nie na parametry.Czy to wazne w jakich garnkach i na jakiej kuchence pomidorowa gotuje jak i tak nadaje sie do wylania w kibel.

Jaack
29.10.12, 18:36
Po co zmieniac cos co dziala??



dla postępu ? ;-)




Co Wy z tymi exifami??Patrzcie na obraz a nie na parametry.Czy to wazne w jakich garnkach i na jakiej kuchence pomidorowa gotuje jak i tak nadaje sie do wylania w kibel.


a co w przypadku kiedy zupka jest nadzwyczaj smakowita ? ;-)

być może rodzaj użytego garnka ma jakiś mały wpływ na smaczek zupki ;-)



PS.

Mirek - fajne porównanie z tą zupą ;-)

Mirek54
29.10.12, 18:50
Juz mnie kiedys ktos pytal,gdzie w exifie jest pozycja o ustawianiu swiatel we fotkach studyjnych.:mrgreen::mrgreen:
Smakowitosc zdjecia to obraz,obrobka i swiatlo,a nie przyslona,czas i rodzaj puszki.

helmuth
29.10.12, 19:28
Co Wy z tymi exifami??Patrzcie na obraz a nie na parametry.EXIF powie jakie parametry ustawić, żeby uzyskać podobne efekty. Tego z obrazu nie wyczytasz.
Jeżeli ktoś zupełnie początkujący, pyta Cię co poprawić w zdjęciu, które właśnie zrobił? EXIF dużo powie o tym jak zdjęcie było zrobione. Całkiem bez sensu będą rady typu "ustaw inaczej światło" albo "zmień przesłonę" jeżeli EXIF pokazuje, że zdjęcie było zrobione w trybie AUTO ;)

romek1967
29.10.12, 19:31
EXIF powie np. że fajną fotkę można zrobić plastykowym kitem, niekoniecznie Leicą za pierdylion zł.

aga_piet
29.10.12, 19:32
Przeklejam cytat z innego wątku:

Dla FF jest FxIF (https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/fxif/?src=search)
Poszedłbym dalej- zablokować możliwość wstawienia zdjęcia bez EXIF-u :roll:

Zdjęcia obrabiam w starym Corelu 9. On NIE ZAPISUJE EXIFA. Strasznie więc irytują mnie obostrzenia nakazujące zachowanie danych exif (np. w DITL-u).
Nie jestem oszustem i nie muszę nieczego udowadniać, ewentualnie mogę przesyłać gołego jpga lub rawa. Upierdliwe to i nie potrzebne.
Podsumowując - EXIF-SREXIF :P

Gryphoon
29.10.12, 19:38
EXIF powie jakie parametry ustawić, żeby uzyskać podobne efekty. Tego z obrazu nie wyczytasz.
Jeżeli ktoś zupełnie początkujący, pyta Cię co poprawić w zdjęciu, które właśnie zrobił? EXIF dużo powie o tym jak zdjęcie było zrobione. Całkiem bez sensu będą rady typu "ustaw inaczej światło" albo "zmień przesłonę" jeżeli EXIF pokazuje, że zdjęcie było zrobione w trybie AUTO ;)
Zgadzam się. Jeśli jakaś fotka robi na mnie wrażenie - sprawdzam EXIF. Jakie to daje mi informacje i jak wpływa na mój warsztat - nie muszę chyba tłumaczyć.
Nowa funkcjonalnośc na forum jest jak nabardziej cacy.

dobas
29.10.12, 19:40
często zerkam w Exify.
Powodem głównie jest ogniskowa - gdy widzę jakieś fajne zdjęcie zastanawia mnie ogniskowa użytego obiektywu.
szukam informacji o lampie czy zdjęcie było doświetlane i jak
gdy zdjęcie jest robione w jakiś niecodzienny sposób zerkam w parametry ekspozycji

Czasem szperam za opisem w zdjęciu czy to słownym czy Geotagami żeby wiedzieć gdzie zdjęcie było zrobione jeśli taka informacja jest zaszyta

Nie wyobrażam sobie przeglądarki bez możliwości podglądania exifów.

Garnek ma małe znaczenie :) choć zerkam z ciekawości na aparaty. Namiętnie podglądam exify innych zdjęć na serwerach redakcyjnych :)
Ot w celach czysto statystycznych. Kto czym robi i czy jakoś to się przekłada na zdjęcia czy na coś widocznego przez odbiorcę

co do porównania :


Na drugi dzień po sesji modelka zaprosiła fotografa na obiad. Przed obiadem fotograf zaprezentował zdjęcia, modelka ogląda i mówi:
- Musi pan mieć bardzo dobry aparat.
Fotograf nie zareagował. Po obiedzie kobieta pyta czy smakowało, fotograf odpowiada:
- tak bardzo, musi pani mieć bardzo dobre garnki.

helmuth
29.10.12, 19:54
Zdjęcia obrabiam w starym Corelu 9. On NIE ZAPISUJE EXIFA. Strasznie więc irytują mnie obostrzenia nakazujące zachowanie danych exif (np. w DITL-u).Sam też mam pewnie w Galerii zdjęcia bez EXIF-a ale jeżeli program do obróbki daje wybór- nie wycinam. Nie widzę potrzeby ukrycia czym, kiedy i jak było zrobione zdjęcie.
Jest w Galerii okienko informacji o zdjęciu i można tam wpisać podstawowe info. Taka propozycja do rozważenia ;)

aga_piet
29.10.12, 19:59
Nie mówię o celowym ukrywaniu, ino wymogu posiadania.

dobas
29.10.12, 20:03
Sam też mam pewnie w Galerii zdjęcia bez EXIF-a ale jeżeli program do obróbki daje wybór- nie wycinam. Nie widzę potrzeby ukrycia czym, kiedy i jak było zrobione zdjęcie.
Jest w Galerii okienko informacji o zdjęciu i można tam wpisać podstawowe info. Taka propozycja do rozważenia ;)

a ja czasem wycinam geotagi :) głównie jeśli dotyczy to zwierzaków i ochrony ich spokoju przed zadeptaniem... :) resztę zostawiam :)

helmuth
29.10.12, 20:05
Nie mówię o celowym ukrywaniu, ino wymogu posiadania.Ja myślę tylko o galerii. Tam taki wymóg można rozważyć.
W innych przypadkach nie widzę takiej potrzeby.

MaciekMG
29.10.12, 20:10
Galeria to jedno, wątki oceny zdjęć to drugie. W obu przypadkach byłbym za pozostawieniem EXIFów.

A obowiązek? Hmm, gdyby GIMP nie pozostawiał EXIFów, byłoby mi trudno zmienić program, bo go lubię i dość długo z niego korzystam. :-)

-----
Inaczej mówiąc - nie tyle wymóg, co sugestia pozostawiania danych EXIF. Kto nie chce, nie korzysta, ale wielu ludziom się przydaje.

Mirek54
29.10.12, 20:12
Ja myślę tylko o galerii. Tam taki wymóg można rozważyć.
W innych przypadkach nie widzę takiej potrzeby.

Jesli juz to nazwal bym to inaczej jak wymóg.Ja nigdy nie zwracam uwagi na to czy jest exif czy nie.Po prostu mnie on nie interesuje.Tak jak ogladajac fotki na papierze nie patrze na wydruk marki papieru na odwrocie.Moze to zostalo mi z tego ,ze jak kiedys ogladalo sie widokowki to nie odwracalo sie i nie czytalo tekstu na odwrocie.
Wielu moze przestac wstawiac zdjecia,jesli to bedzie wymogiem.A jesli chodzi o publiczna to jedno PW wystarczy

Saboor
29.10.12, 20:19
Przeklejam cytat z innego wątku:


Zdjęcia obrabiam w starym Corelu 9. On NIE ZAPISUJE EXIFA. Strasznie więc irytują mnie obostrzenia nakazujące zachowanie danych exif (np. w DITL-u).
Nie jestem oszustem i nie muszę nieczego udowadniać, ewentualnie mogę przesyłać gołego jpga lub rawa. Upierdliwe to i nie potrzebne.
Podsumowując - EXIF-SREXIF :P
Wiesz ... jak się jeszcze oszołomy(nie bójmy się tego słowa) trafiają, co to do zabawy wcisać potrafiają foty z innego dnia, tylko po to
żeby zaistnieć? Czy co? Bo się pogubiłem - to pilnować trza. Tyle o DITL, co do reszty: exif jest po to, żeby wiedzieć na ile obraz jest plastyczny,
zgodnie z teorią jednego z nas:
plastyka obrazu jest zależna od zawartości plastiku w obiektywie. No!
edit: zadosć uczyniam

helmuth
29.10.12, 20:23
Ja nigdy nie zwracam uwagi na to czy jest exif czy nie.Po prostu mnie on nie interesuje.Przyznasz jednak, że dla wielu jest to źródło cennych informacji- jaki aparat (matryca, czyli zakres dynamiki, oddanie kolorów itp) czy obiektyw (ostrość, oddanie szczegółów na całej powiechni kadry, zniekształcenia itp). Szczególnie dla kogoś, kto zastanawia się nad zakupem nowego sprzętu.

Wielu moze przestac wstawiac zdjecia,jesli to bedzie wymogiem.Tylko takie dyskusje pozwolą dokładnie poznać opinie za i przeciw wprowadzenia takiego wymogu :)

Mirek54
29.10.12, 20:29
.....

Helmut-taki to i tak bedzie patrzyl na cene i za ile toto pozniej sprzedac moze,zeby jak najmniej stracic.Fotografia to nie matematyka.Jest przepasc nie do przeskoczenia pomiedzy sztuka a matematyka i ekonomia.Chociaz moze z geometria bym polaczyl,ale tylko troche

helmuth
29.10.12, 20:41
... taki to i tak bedzie patrzyl na cene i za ile toto pozniej sprzedac moze,zeby jak najmniej stracic.Nie uogólniaj :D

Fotografia to nie matematyka.Jest przepasc nie do przeskoczenia pomiedzy sztuka a matematyka i ekonomia.Przyznasz jednak, że bez aparatu nie da się zrobić zdjęcia. Kiepskim aparatem, tylko dobry fotograf zrobi więcej niż jedno zdjęcie. ;)
Jedno zdjęcie, kiepskiemu fotografowi (jak ślepej kusze ziarno) zawsze może się trafić ;)

Krakman
29.10.12, 21:24
do reszty: exif jest po to, żeby wiedzieć na ile obraz jest plastyczny,
zgodnie z teorią jednego z nas: plastyka obrazu jest zależna od zawartości plastiku w obiektywie. No!

Oooooo!!!!! to było moje jakże błyskotliwe spostrzeżenie i udokumentowane w jednym z wątków.
Żądam za dość uczynienia.! Jęśli cytujesz , to proszę pisać czyj tak błyskotliwy i trafny cycat :wink:

---------- Post dodany o 20:24 ---------- Poprzedni post był o 20:11 ----------


Oooooo!!!!! to było moje jakże błyskotliwe spostrzeżenie i udokumentowane w jednym z wątków.
Żądam za dość uczynienia.! Jęśli cytujesz , to proszę pisać czyj tak błyskotliwy i trafny cycat :wink:

Czy ktoś mi może powiedzieć jak można to świetne i dogłębnie przemyślane spostrzeżenie opatentować:
Cytuję: "Plastyka obrazu zależy od ilości plastyku w obiektywie"
Koniec cycatu.

Saboor
29.10.12, 21:34
Oooooo!!!!! to było moje jakże błyskotliwe spostrzeżenie i udokumentowane w jednym z wątków.
Żądam za dość uczynienia.! Jęśli cytujesz , to proszę pisać czyj tak błyskotliwy i trafny cycat :wink:

---------- Post dodany o 20:24 ---------- Poprzedni post był o 20:11 ----------



Czy ktoś mi może powiedzieć jak można to świetne i dogłębnie przemyślane spostrzeżenie opatentować:
Cytuję: "Plastyka obrazu zależy od ilości plastyku w obiektywie"
Koniec cycatu.
ZaDośćUczyniłem

henry1
29.10.12, 21:35
Po cytacie wpisz taką małą literkę "R" w kółeczku.
Oznacza to cytat prawnie chroniony. :-D

Krakman
29.10.12, 21:50
Po cytacie wpisz taką małą literkę "R" w kółeczku.
Oznacza to cytat prawnie chroniony. :-D

Kombimowałem właśnie jak to tu na forum zrobić ale nie wyszło.....

---------- Post dodany o 20:50 ---------- Poprzedni post był o 20:49 ----------


ZaDośćUczyniłem

Noo, pojechałeś.....:shock:

And.N
29.10.12, 21:51
Obecnie głównie zaglądam w EXIF z tego powodu o którym pisał helmuth

Jeżeli ktoś zupełnie początkujący, pyta Cię co poprawić w zdjęciu, które właśnie zrobił? EXIF dużo powie o tym jak zdjęcie było zrobione. Całkiem bez sensu będą rady typu "ustaw inaczej światło" albo "zmień przesłonę" jeżeli EXIF pokazuje, że zdjęcie było zrobione w trybie AUTO ;)
Często bywa, jednak, ze początkujący wstawia bez EXIF i sam sobie "szkodzi" w ten sposób. Sam ostatnio usuwam exif. Pstrykając manualnym obiektywem te informacje są uszczuplone (np. brak ogniskowej) czy wręcz nieprawdziwe (przysłona podawana przez FxIF ma wartość 0.0)

Thomasso
29.10.12, 22:13
Ja napiszę tak. Wymóg EXIFu tylko w konkretnych przypadkach, np. DITL (wiadomo), czy jakis konkretny konkurs, czy zabawa, która wymusza trzymanie się reguł, ot choćby wybór zdjęć do kalendarza olkowego.
W innych przypadkach, istnienie takiego (EXIF) nie powinno być wymogiem. I tyle. Zdjęcie to zdjęcie.

T.

hadan
29.10.12, 22:20
Tylko takie dyskusje pozwolą dokładnie poznać opinie za i przeciw wprowadzenia takiego wymogu :)

W pełni się zgadzam. Ja jak widzę ciekawą fotkę, to jak jest taka możliwość, zazwyczaj zaglądam do exifa.

Pozdrawiam

And.N
29.10.12, 22:46
Ja napiszę tak. Wymóg EXIFu tylko w konkretnych przypadkach, np. DITL (wiadomo), czy jakis konkretny konkurs, czy zabawa, która wymusza trzymanie się reguł, ot choćby wybór zdjęć do kalendarza olkowego.
W innych przypadkach, istnienie takiego (EXIF) nie powinno być wymogiem. I tyle. Zdjęcie to zdjęcie.
T.
W pełni podzielam powyższą opinię.


Ja jak widzę ciekawą fotkę, to jak jest taka możliwość, zazwyczaj zaglądam do exifa.
Pozdrawiam
Jak ja widzę ciekawą fotkę np. orła bielika, super makro oka ważki, czy podwodne rafy koralowej, zaglądanie w exif nic mi nie da i tak nie posiadam sprzętu, obiektywów aby takie zdjęcie wykonać. Nie przeczę całkowicie. W pewnych sytuacjach informacje z exif mogą być przydatne choć pewnie bardziej dla początkujących.

hadan
29.10.12, 23:01
W pewnych sytuacjach informacje z exif mogą być przydatne choć pewnie bardziej dla początkujących.

Fotografuję ho,ho a może i dłużej i dalej się staram rozwijać.
Chylę czoła przed Tobą Mistrzu. Przepraszam za sarkazm.

Pozdrawiam

helmuth
29.10.12, 23:04
Jak ja widzę ciekawą fotkę np. orła bielika, super makro oka ważki, czy podwodne rafy koralowej, zaglądanie w exif nic mi nie da i tak nie posiadam sprzętu, obiektywów aby takie zdjęcie wykonać.A skąd wiesz czym było robione, nie zaglądając do EXIF-a? :-P

And.N
29.10.12, 23:21
Sakrazm był zbędny, nie jestem żadnym mistrzem. Pstrykam (fotografuje to za duże słowo) klilka lat. Nie musisz przepraszać, się nie gniewam. Co do przydatności exif to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam.

---------- Post dodany o 22:21 ---------- Poprzedni post był o 22:16 ----------


A skąd wiesz czym było robione, nie zaglądając do EXIF-a? :-P
Raczej takie zdjęcia nie robi się obiektywem kitowym. Przecież to od razu widać (po jakości), że był użyty teleobiektyw i to raczej z tych droższych, czy obiektyw makro.

hadan
29.10.12, 23:34
Pstrykam (fotografuje to za duże słowo) klilka lat. Co do przydatności exif to tylko moje zdanie.----

Do pstrykania -zgadzam się z Tobą. Natomiast jeżeli zaczniesz pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności to przekonasz
się jak bardzo to jest potrzebne.

Pozdrawiam

Janko Muzykant
29.10.12, 23:42
Zdjęcia obrabiam w starym Corelu 9. On NIE ZAPISUJE EXIFA. Strasznie więc irytują mnie obostrzenia nakazujące zachowanie danych exif (np. w DITL-u).
Wymóg exifa w konkursach itp. jest kretyństwem, ale to inny temat. Natomiast jako źródło informacji jest przede wszystkim niesłychanie mylący i to wam stary praktyk mówi. Nie chodzi nawet o treść, którą początkujący (i nie tylko) próbują naśladować myśląc, że zrobią takie samo zdjęcie, ale przede wszystkim nakręca mnóstwo ludzi na myślenie, że czegoś tam się nie da nie mając sprzętu tego czy owego. Zwłaszcza, gdy ogląda się zdjęcie w 800x600, gdzie nie raz nie da się odróżnić obiektywu za 20 tysięcy od komórki za złotówkę.
Zamiast studiowania exifów polecam dobrą książkę albo dobrego nauczyciela.

And.N
29.10.12, 23:51
Hadan, z całym szacunkiem, dla kogoś może być bardziej potrzebne dla kogoś mniej. Pozostanę przy swoim zdaniu.

dzarro
29.10.12, 23:54
A co to jest ten cały EFIX? :-P

hades
30.10.12, 00:13
EXIF na forum czasami jest przydatny. Np. żeby sprawdzić jaki aparat zdjęcie zrobił, by następnie kliknąć kategorie Galerii Publicznej do jakiej ma trafić zdjęcie. A tak poza tym to dobry wynalazek do celów statystycznych. Reszta zastosowań wedle uznania. Chcą gdzieś zdjęcie z EXIF-em, niech mają.

skow
30.10.12, 09:58
Wymóg EXIFu tylko w konkretnych przypadkach, np. DITL (wiadomo), czy jakis konkretny konkurs, czy zabawa, która wymusza trzymanie się reguł, ot choćby wybór zdjęć do kalendarza olkowego.
T.

Ale dopóki aparaty nie będą miały w firmware jakiś elementów kryptograficznych (klucz prywatny/publiczny, podpis cyfrowy itp)
to taki wymóg dla nawet DITL jest o kant d. potłuc skoro praktycznie każdą wartość z EXIF można dowolnie edytować.

hades
30.10.12, 13:38
Ale dopóki aparaty nie będą miały w firmware jakiś elementów kryptograficznych (klucz prywatny/publiczny, podpis cyfrowy itp)
to taki wymóg dla nawet DITL jest o kant d. potłuc skoro praktycznie każdą wartość z EXIF można dowolnie edytować.

Dokładnie, EXIF nie jest żadnym elementem zabezpieczenia. Ale też nie popadajmy w skrajności.

EXIF jest przede wszystkim narzędziem. Sprawdza się jako notes. Łatwiej w nim umieścić notatkę opisującą zdjęcie, temacie, geolokalizacje, tagi, autora, kontakt z nim. Informacje o aparacie czy parametrach w trakcie wyzwolenia migawki to dziś niewielka część tego do czego można wykorzystać EXIF. I przy tym pozostańmy.

Konkursy, akcje, itp. w których organizatorzy wymagają EXIF-u właśnie po to by wszystko, łącznie z imieniem i nazwiskiem autora było w jednym miejscu. Kto będzie chciał oszukiwać, to i tak oszuka, ale wprawne oko to wyłapie.

Saboor
30.10.12, 15:21
Ale dopóki aparaty nie będą miały w firmware jakiś elementów kryptograficznych (klucz prywatny/publiczny, podpis cyfrowy itp)
to taki wymóg dla nawet DITL jest o kant d. potłuc skoro praktycznie każdą wartość z EXIF można dowolnie edytować.
Fajne :-D Coś jak: po co zamykać drzwi, i tak każdy zamek się otworzy :-D

Mirek54
30.10.12, 19:12
Wymóg exifa w konkursach itp. jest kretyństwem, ale to inny temat. Natomiast jako źródło informacji jest przede wszystkim niesłychanie mylący i to wam stary praktyk mówi. Nie chodzi nawet o treść, którą początkujący (i nie tylko) próbują naśladować myśląc, że zrobią takie samo zdjęcie, ale przede wszystkim nakręca mnóstwo ludzi na myślenie, że czegoś tam się nie da nie mając sprzętu tego czy owego. Zwłaszcza, gdy ogląda się zdjęcie w 800x600, gdzie nie raz nie da się odróżnić obiektywu za 20 tysięcy od komórki za złotówkę.
Zamiast studiowania exifów polecam dobrą książkę albo dobrego nauczyciela.

I to wszystko na ten temat.Popieram w 150% albo i wiecej.

lukasz78
30.10.12, 20:40
Nikt nie każe nikomu umieszczać zdjęć z EXIFem czy w formacie RAW. Wogóle można nie wrzucać jak się komuś zasady na darmowym forum nie podobają.
Jak gdzieś tu na forum pisał Mirek54, "w sieci są miliony podobnych i pewnie lepszych"....ja dodam, że prawdopodobnie z EXIFami.
Jak ktoś nie lubi niech w nie nie zagląda, wtedy informacja go nie zmyli.
Pozazdrościć że nie macie poważniejszych zmartwień.
Z doświadczenia zawodowego i życiowego wiem (większość z Was pewnie też), że lepiej mieć do dyspozycji więcej informacji niż mniej.
Nigdy nie wiadomo kiedy, komu i do czego taka z pozoru zbędna informacja może się przydać.

Ostatnia wypowiedź Hadesa, (moim zdaniem) wyjaśnia to co chcieliście w tym wątku do bicia piany wyjaśnić.

Janko, po co to pisanie o "kretyństwach"? Więcej życzliwości i mniej "napinki" życzę.

Jak mam z pierdyliarda fotek w sieci znaleźć wykonaną konkretnym sprzętem, którego np. akurat nie chcę kupić?
Kupowanie książki uczącej fotografii czy kursy u mistrzów to też droga do naśladownictwa. Na tym polega nauka, już od nauki mówienia.

helmuth
30.10.12, 20:45
Podpisuję się ręcyma i nogomi ;)

Mirek54
30.10.12, 20:54
Jak mam z pierdyliarda fotek w sieci znaleźć wykonaną konkretnym sprzętem, którego np. akurat nie chcę kupić?


Chyba Cie nie zrozumialem.A moze.
Widzisz.Ja nie neguje tego,ze ktos sobie wstawi z exifem.Jednak niech to nie bedzie warunkiem bezwzglednym.
A odnoszac sie do cytatu.Popatrz na forach na fotki danego sprzetu.Z jednej strony patrzac nie kupilbym zadnego aparatu,z drugiej,chcialbym miec kazdy.
Spitolic fotke mozna kazdym aparatem,bo to uzytkownik pitoli a nie aparat.Aparat nawet nie wie,ze umie fotki zrobic.Uczac sie podstaw z ksiazki,lub od kogos po czasie exif Ci nie bedzie do niczego potrzebny.Moze jedynie do tego,zeby potrwierdzic Swoje gdybania czy juz w nawyk Ci weszly parametry czy jeszcze nie.

Janko Muzykant
30.10.12, 20:54
Janko, po co to pisanie o "kretyństwach"? Więcej życzliwości i mniej "napinki" życzę.
Ponieważ eliminuje to część autorów dobrych zdjęć, którzy nie radzą sobie bądź nie mają ochoty radzić sobie z zawiłościami tego systemu (część programów pomija exifa - np. mój wciąż ulubiony do resajzów, a także jako sprawny generator materiałów na www - wciąż sprawniejszy od ps). Bywa - o zgrozo - że konkurs odrzuca materiały o zbyt niskiej rozdzielczości natywnej lub wręcz niezgodnym z oczekiwaniami dpi (co już jest megabzdurą, bo dpi istnieje dopiero po wydruku).
Stawianie warunków posiadania exifa w konkursach artystycznych jest po prostu głupie. Chyba, że jest to konkurs w stylu ''zrób piękne zdjęcie, ale tylko canonem'' :)
Zresztą od lat nic nigdzie nie wysłałem więc właściwie nie powinienem w tym temacie zabierać głosu.

Jak mam z pierdyliarda fotek w sieci znaleźć wykonaną konkretnym sprzętem, którego np. akurat nie chcę kupić?
Ale to metoda na samooszukanie. Obecnie właściwie każdym sprzętem z sensownym wymiarem matrycy zrobisz to samo jeśli tylko użyjesz w miarę sprawnego obiektywu i szopa. Nie poznasz, czy pochodzi z którejś z jedynki i jakimś super 70-200/2,8 czy z 600D z jupiterem - oczywiście w pewnych warunkach: jeśli ktoś dobrze ustawił ostrość, a słońce nie wpadło w kadr zdradzając rodzaj szkła na blikach. Wiele wad można skorygować z powodzeniem: od ac, winietę przez nawet transmisję (odkąd mamy suwak ''przejrzystość'', bardzo wzrosły notowania mało kontrastowych szkieł).
Jeśli już szukać sprzętu dla siebie, to raczej wśród testów, gdzie można zwrócić uwagę na konkrety istotne dla swojego typu fotografii (szybkość dla kotletów, dynamika dla widoczków itd).

Kupowanie książki uczącej fotografii czy kursy u mistrzów to też droga do naśladownictwa. Na tym polega nauka, już od nauki mówienia.
Ale na czytaniu exifów łatwiej wpaść w maliny. Zwłaszcza, że sporo zdjęć mogłaby wyglądać lepiej, gdyby te dane z exifa przeczyły temu, co mówią reguły. Biorąc pod uwagę choćby problem nieliniowości dynamicznej, właściwie każde zdjęcie naświetlane z niezgodną w fotografii zasadą dosuwania sygnału 0dB będzie wyglądało lepiej od naświetlanego zgodnie z analogową zasadą symetrii :)

Saboor
30.10.12, 21:13
Chyba Cie nie zrozumialem.A moze.
Widzisz.Ja nie neguje tego,ze ktos sobie wstawi z exifem.Jednak niech to nie bedzie warunkiem bezwzglednym.
A odnoszac sie do cytatu.Popatrz na forach na fotki danego sprzetu.Z jednej strony patrzac nie kupilbym zadnego aparatu,z drugiej,chcialbym miec kazdy.
Spitolic fotke mozna kazdym aparatem,bo to uzytkownik pitoli a nie aparat.Aparat nawet nie wie,ze umie fotki zrobic.Uczac sie podstaw z ksiazki,lub od kogos po czasie exif Ci nie bedzie do niczego potrzebny.Moze jedynie do tego,zeby potrwierdzic Swoje gdybania czy juz w nawyk Ci weszly parametry czy jeszcze nie.
Zasada prosta: kościół nie biznes - exif nie wyrocznia.

Mirek54
30.10.12, 21:16
Zasada prosta: kościół nie biznes - exif nie wyrocznia.

To juz nie trza co laska(ale nie mniej niz) za chrzest ślub i pogrzeb???

Saboor
30.10.12, 21:18
To juz nie trza co laska(ale nie mniej niz) za chrzest ślub i pogrzeb???
Nie wiem, ja nie mam, co łaska a tym bardziej, nie mniej niż ... .:mrgreen:

lukasz78
30.10.12, 22:08
Zasada prosta: kościół nie biznes - exif nie wyrocznia.

Niestety nie dość,że świetny biznes to jeszcze wyrocznia w każdej dziedzinie życia.

A wracając do tematu:

Od niepamiętnych czasów to organizator konkursu ustala jego zasady a nie uczestnik.
Dzięki temu na konkursach foto nie ma rysunków wykonywanych ręką mistrza kredek świecowych a w wyborach miss nie startują panowie.
Nie pasują zasady, bądź nie spełniam ich, nie startuję...i nie narzekam potem na zasady. Znajdź konkurs bez zasad i tam startuj a potem chwal się nagrodą.

Nie biegasz 100m w czasie poniżej 10s a Usain biega i zasady mu odpowiadają, więc to On wystartuje.

Oczywiście wszystkiego z EXIFa się nie dowiem ale bez niego pozostaje pytać autora. Potem poczekać (często długo a czasami bez skutku) czy raczy łaskawie odpisać, zakładając(naiwnie), że pamięta parametry. Sprawdzałem tą metodę, nie polecam.

EXIF pozwala na zawężenie poszukiwań, znalezienie cechy wspólnej albo pominięcie zdjęć z cechą wybraną, daje punkt zaczepienia.
Łatwiej skatalogować i posegregować zdjęcia na dysku.

helmuth
30.10.12, 22:10
Biorąc pod uwagę choćby problem nieliniowości dynamicznej, właściwie każde zdjęcie naświetlane z niezgodną w fotografii zasadą dosuwania sygnału 0dB będzie wyglądało lepiej od naświetlanego zgodnie z analogową zasadą symetrii :)No, to jest argument!
To jedno zdanie powinno zakończyć dyskusję o EXIF-ie.
A ja w swej naiwności, myślałem, że robienie zdjęć jest proste :oops:

hadan
30.10.12, 22:17
Nie bardzo mogę tę dyskusję zrozumieć. Ja osobiście często wykorzystuje informację zawartą w exifie.
Jadąc po raz drugi, i kolejny raz w to samo miejsce przeglądam zdjęcia tam zrobione poprzednio.
Informacja o zdjęciu pomaga mi w nowym spojrzeniu na dany obiekt i umożliwia pokazanie go w innym świetle.
Wolę mieć informacji więcej jak mniej.

Pozdrawiam

Saboor
30.10.12, 22:23
/../
Od niepamiętnych czasów to organizator konkursu ustala jego zasady a nie uczestnik.
Dzięki temu na konkursach foto nie ma rysunków wykonywanych ręką mistrza kredek świecowych a w wyborach miss nie startują panowie.
Nie pasują zasady, bądź nie spełniam ich, nie startuję...i nie narzekam potem na zasady. Znajdź konkurs bez zasad i tam startuj a potem chwal się nagrodą.
EXIF pozwala na zawężenie poszukiwań, znalezienie cechy wspólnej albo pominięcie zdjęć z cechą wybraną, daje punkt zaczepienia.
Łatwiej skatalogować i posegregować zdjęcia na dysku.
Grunt to umiarkowanie, a zauważyłem że gloryfikuje się coś co jest,
zykłym spisem informacji,
a nie jedyną słuszną wykładnią: co, jak i kiedy focić.

helmuth
30.10.12, 22:25
... jest, zykłym spisem informacji, a nie jedyną słuszną wykładnią: co, jak i kiedy focić.Czy ktoś tu twierdził inaczej?

Saboor
30.10.12, 22:26
Czy ktoś tu twierdził inaczej?
Noo, nieee, Wiesz ... po co ten wątek? Ja się zgubiłem.

Mirek54
30.10.12, 22:35
Nie bardzo mogę tę dyskusję zrozumieć. Ja osobiście często wykorzystuje informację zawartą w exifie.
Jadąc po raz drugi, i kolejny raz w to samo miejsce przeglądam zdjęcia tam zrobione poprzednio.
Informacja o zdjęciu pomaga mi w nowym spojrzeniu na dany obiekt i umożliwia pokazanie go w innym świetle.
Wolę mieć informacji więcej jak mniej.

Pozdrawiam

Kurde,teraz to ja sie zgubilem.Zakladam,ze znasz parametry szkla ktorego uzyles.Znasz zasady co do stosowania dlugosci otwarcia migawki.Rozumiesz zasade zaleznosci ISO do reszty parametrow.
W czym Ci pomoze exsif zeby zrobic danemu obiektowi zdjecie w innym swietle z innym spojrzeniem.
1.Jesli zmienisz otwor wzgledny w stosunku do poprzedniego zdjecia to zmieni Ci sie GO.Wtedy bedzie to inne zdjecie.Zakladajac,ze obiekt mial byc caly w GO a nie byl to nie pomoze Ci czytanie exifu tylko specyfikacji szkla.
2.Obiekt wyszedl nieostry,bo zbyt dlugi czas otwarcia migawki byl.Czytanie exifu tez nic nie da tylko ksiazki o podstawach fotografowania.
3.Iso mniejsze zastosujesz,bo zaszumialo poprzednie.Tez exif do niczego.Czwiczenie obrobki i obycie sie z parametrami wiecej da.
4.Jedynie exif sie przyda jak zginie lub ukradna mi sprzet to drukne sobie zeby miec pelne dane do wniosku,i podepre numerami szkla i obiektywu,iloscia zrobionych zdjec,

Gryphoon
30.10.12, 22:44
Noo, nieee, Wiesz ... po co ten wątek? Ja się zgubiłem.
Zdaje się, że to przeze mnie. Poprosiłem o coś podobnego przy wstawianiu fotek do galerii.
Nie sądziłem, że wywołam przy okazji nie lada dyskusję na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Niemniej jednak milo czyta się te dywagacje - dawajcie dalej.
Zastanawiam się nawet jak dojdziecie do wojenki systemowej :) :) :)

A tak już na poważnie - EXIF dobra rzecz i powinna być używana na forum, bądź co bądź, fotograficznym.
Rozwiązanie w galerii uważam za dobre, ponieważ widzę przy jakich parametrach zrobiono zdjęcie, które mi się podoba. Dzięki temu mogę się czegoś nauczyć i w jakiś sposób podpatrzeć warsztat innych forumowiczów.

Pozdrawiam serdecznie.

Saboor
30.10.12, 22:47
Zdaje się, że to przeze mnie. Poprosiłem o coś podobnego przy wstawianiu fotek do galerii.
Nie sądziłem, że wywołam przy okazji nie lada dyskusję na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Niemniej jednak milo czyta się te dywagacje - dawajcie dalej.
Zastanawiam się nawet jak dojdziecie do wojenki systemowej :) :) :)

A tak już na poważnie - EXIF dobra rzecz i powinna być używana na forum, bądź co bądź, fotograficznym.
Rozwiązanie w galerii uważam za dobre, ponieważ widzę przy jakich parametrach zrobiono zdjęcie, które mi się podoba. Dzięki temu mogę się czegoś nauczyć i w jakiś sposób podpatrzeć warsztat innych forumowiczów.

Pozdrawiam serdecznie.
No debeściak Jesteś! :-D
Masz chłopaka? To info dla RC :-D
+rep za zdroworozsądkowe podejście do życia!

Gryphoon
30.10.12, 22:50
Masz chłopaka? To info dla RC :-D


Możesz się wytłumaczyć z tego stwierdzenia? Jak widać z moich wypowiedzi - jestem facetem. Raczej nie kocham inaczej :P

hadan
30.10.12, 22:52
Kurde,teraz to ja sie zgubilem.

Ja patrzę na inne parametry niż te które Ty wymieniłeś.
Mnie interesuje miejsce, czas,kompas, kierunek padania promieni słonecznych.

Pozdrawiam

lukasz78
30.10.12, 22:55
Kurde,teraz to ja sie zgubilem.Zakladam,ze znasz parametry szkla ktorego uzyles.Znasz zasady co do stosowania dlugosci otwarcia migawki.Rozumiesz zasade zaleznosci ISO do reszty parametrow.



W czym Ci pomoze exsif zeby zrobic danemu obiektowi zdjecie w innym swietle z innym spojrzeniem.
1.Jesli zmienisz otwor wzgledny w stosunku do poprzedniego zdjecia to zmieni Ci sie GO.Wtedy bedzie to inne zdjecie.Zakladajac,ze obiekt mial byc caly w GO a nie byl to nie pomoze Ci czytanie exifu tylko specyfikacji szkla.
2.Obiekt wyszedl nieostry,bo zbyt dlugi czas otwarcia migawki byl.Czytanie exifu tez nic nie da tylko ksiazki o podstawach fotografowania.
3.Iso mniejsze zastosujesz,bo zaszumialo poprzednie.Tez exif do niczego.Czwiczenie obrobki i obycie sie z parametrami wiecej da.
4.Jedynie exif sie przyda jak zginie lub ukradna mi sprzet to drukne sobie zeby miec pelne dane do wniosku,i podepre numerami szkla i obiektywu,iloscia zrobionych zdjec,

Wystarczy pamiętać żeby przy każdym zdjęciu zanotować parametry w specjalnym notesiku, takim jakie mają policjanci w filmach z USA i żaden EXIF nie będzie nikomu potrzebny. Potem myk myk przewijamy karteczki i już wiemy jaka była przysłona, czas i iso.
Potem w ciepłych kapciach w fotelu przy kominku można prowadzić analizy stosowanych parametrów.
Dodatkowo, taki kajet/kapownik przechowywany w blaszanej puszce po herbacie przetrwa dłużej niż niejeden cyfrowy nośnik.
Genialne Mirku! :)


... Dzięki temu mogę się czegoś nauczyć i w jakiś sposób podpatrzeć warsztat innych forumowiczów.

Pozdrawiam serdecznie.

Źle, źle i jeszcze raz źle. Nauczyć możesz się tylko od mistrzów i z książek. Ewentualnie metodą prób i błędów. Ilość kombinacji ustawień parametrów w aparacie nie jest wcale taka duża ;) 5 wartości iso, kilka czasów, wartości przysłony itp itd, przemnożysz
i masz.

EXIF to zuuuuooooo ;)

Mirek54
30.10.12, 22:56
Ja patrzę na inne parametry niż te które Ty wymieniłeś.
Mnie interesuje miejsce, czas,kompas, kierunek padania promieni słonecznych.

Pozdrawiam

O wspolrzednych to sie zgodze,jesli puszka je zapisuje.Ale kierunku padania promieni slonecznych i zapis w exifie to dla mnie nowosc.Lece goglowac

helmuth
30.10.12, 23:05
W czym Ci pomoze exsif zeby zrobic danemu obiektowi zdjecie w innym swietle z innym spojrzeniem.
Pomyślmy :roll:

1.Jesli zmienisz otwor wzgledny w stosunku do poprzedniego zdjecia to zmieni Ci sie GO.Jaki miałem poprzednio?


2.Obiekt wyszedl nieostry,bo zbyt dlugi czas otwarcia migawki byl.Ale ile to było?

3.Iso mniejsze zastosujesz,bo zaszumialo poprzednieI znowu pytanie jakie było poprzednio?

Nie każdy ma pamięć absolutną i nikt nie jest nieomylny. Nigdy się nie zastanawiałeś dlaczego zdjęcie jest nieostre albo zaszumione?
Rzut oka w Exif, pozwoli zobaczyć co było źle.

Gryphoon
30.10.12, 23:05
Źle, źle i jeszcze raz źle. Nauczyć możesz się tylko od mistrzów i z książek. Ewentualnie metodą prób i błędów. Ilość kombinacji ustawień parametrów w aparacie nie jest wcale taka duża ;) 5 wartości iso, kilka czasów, wartości przysłony itp itd, przemnożysz
i masz.
Jeśli nie żartujesz to się z Tobą nie zgodzę. Nauczyć można się w każdy sposób - ograniczeniem jest tylko chęć do nauki. Mnie EXIF pomaga i to mi odpowiada.

Saboor
30.10.12, 23:08
Możesz się wytłumaczyć z tego stwierdzenia? Jak widać z moich wypowiedzi - jestem facetem. Raczej nie kocham inaczej :P
Pewnie, Widzisz jak ktoś jest debeściak, to RC(Rafał Czarny) zapytuje: czy ma chłopaka i to wsio ryba
men czy łomen, więc co by się nie męczył ... . :-D

Gryphoon
30.10.12, 23:13
Pewnie, Widzisz jak ktoś jest debeściak, to RC(Rafał Czarny) zapytuje: czy ma chłopaka i to wsio ryba
men czy łomen, więc co by się nie męczył ... . :-D

Ok, rozumiem. W myśl zasady "Żeby życie miało smaczek..." :) :) :)
Rafał - nie mam chłopaka ale mam kobitę, więc wybacz ale nici z imprezy:grin:

Mirek54
30.10.12, 23:14
Pomyślmy :roll:
Jaki miałem poprzednio?
Ale ile to było?
I znowu pytanie jakie było poprzednio?

Nie każdy ma pamięć absolutną i nikt nie jest nieomylny. Nigdy się nie zastanawiałeś dlaczego zdjęcie jest nieostre albo zaszumione?
Rzut oka w Exif, pozwoli zobaczyć co było źle.

Helmut.Pamietaj,ze caly czas sie odnosze do problemu koniecznosci posiadania exifu wstawianego zdjecia do mojej galerii na naszym forum.
A teraz do wypunktowanych zdan.O glebi ostrosci i czasach ekspozycji uczymy sie z ksiazek.Jesli ktos nie umie zrobic ostrego zdjecia,nie ma pojecia o ekspozycji to napewno rowniez nie wie co to jest exif.
A jesli ktos chce zrobic kolejne ujecie slimaka stosujac panninng to czytanie exifu tez nic mu nie da.

I odnosze sie do exifu ,ktory ma mi pomoc w moich fotkach,a nie co ma pomoc innym.

helmuth
30.10.12, 23:20
O wspolrzednych to sie zgodze,jesli puszka je zapisuje.Ale kierunku padania promieni slonecznych i zapis w exifie to dla mnie nowosc.Lece goglowacA widzisz! :D
Jeśli masz współrzędne geograficzne, godzinę i porę roku to znajdziesz gdzie było słońce ;)

---------- Post dodany o 22:20 ---------- Poprzedni post był o 22:15 ----------


A jesli ktos chce zrobic kolejne ujecie slimaka stosujac panninng to czytanie exifu tez nic mu nie da.Odwróćmy sytuację (prędkość obiektu).
Jaki czas należy ustawić, robiąc panning motocyklisty na autostradzie, będąc oddalonym od niego 20m?
Podaj mi książkę w której znajdę odpowiedź.

Mirek54
30.10.12, 23:24
A widzisz! :D
Jeśli masz współrzędne geograficzne, godzinę i porę roku to znajdziesz gdzie było słońce ;)

W exifie??znajde te slonce??
a nie prosciej popatrzec na padajacy cien??bez zagladania w exif.

---------- Post dodany o 22:24 ---------- Poprzedni post był o 22:20 ----------




Odwróćmy sytuację (prędkość obiektu).
Jaki czas należy ustawić, robiąc panning motocyklisty na autostradzie, będąc oddalonym od niego 20m?
Podaj mi książkę w której znajdę odpowiedź.

W granicach okolo 1/300-500.Zakladam ze jedzie normalnie.
Wazniejsze jest prowadzenie aparatu za obiektem.(to myk na tym polega)

Gryphoon
30.10.12, 23:28
Mirek54 - inny przykład (że poprę Helmutha):

Zdjęcie startującego ptaka albo owada. Bez rozmycia skrzydeł.
Skąd mam wiedzieć jaką ekspozycję ustawić (załóżmy że nie robiłem wcześniej zdjęć)?

Mirek54
30.10.12, 23:38
Skąd mam wiedzieć jaką ekspozycję ustawić (załóżmy że nie robiłem wcześniej zdjęć)?

Kurde.Jesli mam tak zalozyc,ze nie robiles to kup se ksiazke.Poczytaj.Wiecej sie dowiesz.Co z tego,ze nawet jesli ustawisz te same parametry to wyjdzie Ci kupa.
Kurde,juz pisalem,fotografia to nie arytmetyka.To sztuka.Co da ci czytanie exifu jak nie robiles zdjec to i nie rozumiesz tego co w nim zawarte co w nim jest napisane.
Nawet jak wezmiesz i ustawisz te same parametry co w super fotce widzianej przez Ciebie jesli masz malpke do dyspozycji.Ptak odleci,samolot juz bedzie ladowac na innym lotnisku.

Gryphoon
30.10.12, 23:44
Kurde.Jesli mam tak zalozyc,ze nie robiles to kup se ksiazke.Poczytaj.Wiecej sie dowiesz.Co z tego,ze nawet jesli ustawisz te same parametry to wyjdzie Ci kupa.
Jak wszystko - tak i fotografia składa się z teorii i praktyki.
Teoria to książki a praktyka to eksperymenty. Dokumentacja eksperymentu to EXIF.


Kurde,juz pisalem,fotografia to nie arytmetyka.To sztuka.Co da ci czytanie exifu jak nie robiles zdjec to i nie rozumiesz tego co w nim zawarte co w nim jest napisane.
Umiejętność robienia zdjęć ma się nijak do znajomości EXIFu. Mogę wiedzieć co tam jest a nie zrobić ani jednej fotki. Dopiero połączenie wiedzy i praktyki daje efekty.

Ergo - książki: tak. Praktyka: tak. EXIF: tak.

Nie rozumiem dlaczego tak potępiasz EXIF. Zrobił Ci coś kiedyś? :)

skow
30.10.12, 23:48
A w tym pstryku jakie siedzą informacje w EXIFie?

apz
30.10.12, 23:50
Nie bardzo mogę tę dyskusję zrozumieć. Ja osobiście często wykorzystuje informację zawartą w exifie.
Jadąc po raz drugi, i kolejny raz w to samo miejsce przeglądam zdjęcia tam zrobione poprzednio.
Informacja o zdjęciu pomaga mi w nowym spojrzeniu na dany obiekt i umożliwia pokazanie go w innym świetle.
Wolę mieć informacji więcej jak mniej.

Pozdrawiam

Wcale nie jesteś odosobniony, ja też nie nadążam...
Ale startujący ptak nie będzie szybszy od motocyklisty.Poza tym lubię sobie popatrzeć w exify.
Niedaleko wam w tej dzisiejszej dyskusji wieczornej już, do plastyki i perspektywy, przecież każdy exif można nadpisać...

Mirek54
30.10.12, 23:51
Nie rozumiem dlaczego tak potępiasz EXIF. Zrobił Ci coś kiedyś? :)

O boze drogi.Ja caly czas odnosze sie do bezwzglednego posiadania exifu w moich fotkach w galerii na naszym forum.Ze ten exif jest koniecznoscia,ze on mi ma w czyms byc pomocny.
Nie nie jest on mi do niczego potrzebny w moich fotkach.Jesli jest przydatny innej osobie to jedno PW wystarczy i bedzie je miec.
Caly czas mi o to chodzi.Exif mi nic nie zrobil.Potepiam tylko koniecznosc jego tu u nas na fotkach.Od tego ten temat sie zaczal.

Janko Muzykant
31.10.12, 00:13
Zdjęcie startującego ptaka albo owada. Bez rozmycia skrzydeł.
Skąd mam wiedzieć jaką ekspozycję ustawić
Z matematyki. Znajdujesz dane na temat prędkości poruszania skrzydeł ptaków (internet), zakładasz ile kadru ma Ci wypełnić i wychodzi mniej więcej czas. Czyli dla ptaków rząd jednej tysięcznej sekundy, owady z wyjątkiem motyli możesz sobie darować :)
A tak serio - naprawdę nie szybciej jest zacząć od 1/1000, strzelić zdjęcie, spojrzeć jak wyszło i albo skrócić czas, albo go wydłużyć nieco i obniżyć iso, które pewno będzie dość wysokie?

helmuth
31.10.12, 00:29
A w tym pstryku jakie siedzą informacje w EXIFie?A powinniśmy wiedzieć? Uważasz, że to zdjęcie może kogoś zainspirować? Chyba, że zapytasz, co poprawić w tym zdjęciu ;)


O boze drogi.Ja caly czas odnosze sie do bezwzglednego posiadania exifu w moich fotkach w galerii na naszym forum.Ze ten exif jest koniecznoscia,ze on mi ma w czyms byc pomocny.
Nie nie jest on mi do niczego potrzebny w moich fotkach.Dyskusja poszła dwoma torami:
1. czy jest potrzebny EXIF w galerii
2. do czego w ogóle jest potrzebny
Dobra, już znamy Twoje zdanie na temat obowiązku posiadania EXIF-u w galerii (ciekawe, że większość, może nawet wszystkie twoje zdjęcia w galerii, mają EXIF :roll:).
Przestań jednak, przekonywać innych, że EXIF nie jest do niczego potrzebny. Tobie nie ale innym tak i nie usiłuj z tym walczyć.
Tyle samo znajdzie się argumentów za, co i przeciw.

Z matematyki. Znajdujesz dane na temat prędkości poruszania skrzydeł ptaków (internet), zakładasz ile kadru ma Ci wypełnić i wychodzi mniej więcej czas. Możesz podać jakiś wzór do tych obliczeń? :-P

A tak serio - naprawdę nie szybciej jest zacząć od 1/1000, strzelić zdjęcie, spojrzeć jak wyszło i albo skrócić czas, albo go wydłużyć nieco i obniżyć iso, które pewno będzie dość wysokie?Jesteś w stanie, na małym wyświetlaczy, ocenić czy zdjęcie nie jest poruszone?
Ja dopiero na dużym ekranie, gdzie nie muszę przewijać zdjęcia, jestem w stanie to ocenić. Patrząc w EXIF mogę określić jaki czas ustawić następnym razem.

Janko Muzykant
31.10.12, 02:01
Możesz podać jakiś wzór do tych obliczeń? :-P
Załóżmy sobie jedno machnięcie na sekundę w pionie przez cały kadr - jeśli zadowoli nas ostrość na poziomie piksela, potrzeba czasu równego rozdzielczości pionowej w pikselach czyli 1/3024 sekundy. Teraz sobie już podstaw, co trzeba tylko to bez sensu, ponieważ...

Jesteś w stanie, na małym wyświetlaczy, ocenić czy zdjęcie nie jest poruszone?
Oczywiście, że jestem i robię to zawsze, bo w epl1 stabilizacja pracuje marnie i czasem nieobliczalnie, a ja lubię mieć niskie iso więc czasy wychodzą mi długie. Tylko że nie oglądam pełnego kadru, a korzystam z pokładowej lupy, która przy powiększeniu x14 pracuje natywnie piksel w piksel i dokładnie widać, czy zdjęcie jest ostre.
I to jest sensowna metoda, a nie jakieś głupie liczenie, które nie uwzględnia wielu innych czynników jak prowadzenie aparatu, skuteczność stabilizacji przy panoramowaniu, charakteru obiektu i wielu innych pomniejszych zależności.

Patrząc w EXIF mogę określić jaki czas ustawić następnym razem.
Wierz w to nadal, będziesz szczęśliwszy :)
O ile mogę tak np. w XZ1, na pewno nie da się w żadnym z penów (i przypuszczalnie w nowych będzie podobnie - stabilizacja w penach jest nieskuteczna i niestabilna - po świecie wiele pokazywano już ujęć nieostrych przy czasach rzędu 1/100 - 1/200 sekundy.)
Tak na marginesie, gdzie nie trzeba warto wyłączać w penach stabilizację. Ten system wyraźnie zyskuje na statywie, praktycznie do czasów rzędu 1/200 przy standardowych ogniskowych.

lukasz78
31.10.12, 08:31
Jeśli nie żartujesz to się z Tobą nie zgodzę. Nauczyć można się w każdy sposób - ograniczeniem jest tylko chęć do nauki. Mnie EXIF pomaga i to mi odpowiada.

Oczywiście, że żartowałem. :) Im więcej pomocy w nauce tym lepiej.

Mirku, Janko, załóżmy że wybrzebię gdzieś na forum jedno z Waszych zdjęć, powiedzmy sprzed 2-3 lat. Przywołacie z pamięci przy jakich ustawieniach było robione?

Matematyka do ustawiania czasu dla nieporuszonych skrzydeł startującego owada, przednia myśl. Najpierw w książce o robalach trzeba poszukać co to za robal i ile razy macha na sekundę. Poziom absurdu jest już wysoki ale przy odrobinie starań jeszcze wzrośnie.

EXIF nic nie kosztuje i nikomu nie szkodzi a brak informacji to zła informacja, zawsze.

Thomasso
31.10.12, 09:14
EXIF nic nie kosztuje i nikomu nie szkodzi a brak informacji to zła informacja, zawsze.

Eeee.. Nie. Obecność jego zaszytego w pliku nie powinna być wyznacznikiem tego czy zdjęcie może tu być publikowane czy nie. I tyle.
Zdjęcie to zdjęcie - patrzymy na to co na nim jest. OK rozumiem, że jak komuś te dane pomagają to fajnie, ale nie może to być wymogiem, to że MUSZĄ być. Poza wyjątkami jak wcześniej opisywałem, choć to też jest dyskusyjnie jeśli dane te moża swobodnie edytować.
Osobiście w całej swej przygodzie fotograficznej nigdy dane z EXIFu mi nie pomogły. Nigdy. Za to czaaaasem looknąłem na ogniskową obietywu i przysłonę i tyle. I zdarzyło się to może parę razy i z li ciekawości bo dydaktycznego aspektu się bym w tym nie doszukiwał.

Zatem za bufetową: EXIF -> SREXIF (czy jakoś tak) ;-)

T.

Janko Muzykant
31.10.12, 09:45
Mirku, Janko, załóżmy że wybrzebię gdzieś na forum jedno z Waszych zdjęć, powiedzmy sprzed 2-3 lat. Przywołacie z pamięci przy jakich ustawieniach było robione?
Nie z pamięci tylko z doświadczenia.

Matematyka do ustawiania czasu dla nieporuszonych skrzydeł startującego owada, przednia myśl. Najpierw w książce o robalach trzeba poszukać co to za robal i ile razy macha na sekundę. Poziom absurdu jest już wysoki ale przy odrobinie starań jeszcze wzrośnie.
Pewnie że tak. Dlatego w przypadku problematycznych zdjęć jak to z przykładu najlepiej wyjść od jakiegoś czasu powiedzmy 1/500 sekundy, zrobić zdjęcie i metodą - spojrzenie/korekta - po 10 (słownie: dziesięciu sekundach) wiadomo już, jak ustawić wszystkie parametry. Po to w końcu jest na każdym chyba korpusie przycisk z lupką :)

skow
31.10.12, 09:53
A powinniśmy wiedzieć? Uważasz, że to zdjęcie może kogoś zainspirować? Chyba, że zapytasz, co poprawić w tym zdjęciu ;)


A zajrzałeś do EXIFa? Pewnie nie.

Po wrzuceniu tamtego zdjęcia skrypt z forum je zmniejszył i ten skrypt z forum WYCIĄŁ EXIF.

Uważam więc, że dyskusja na temat czy powinno się tu zamieszczać zdjęcia bez EXIFu
jest bezzasadna skoro forum w pewnych warunkach samo z siebie wytnie ten EXIF

lukasz78
31.10.12, 09:55
A fotografowany robal będzie lądował i startował tyle razy ile nam trzeba do metody prób i błędów. Skoczek o tyczce powtórzy n razy swój skok....

Z doświadczenia określisz czas, przysłonę, ogniskową, iso i model aparatu patrząc na fotę z netu? Zostałeś moim mistrzem Jodą.

Janko Muzykant
31.10.12, 10:15
A fotografowany robal będzie lądował i startował tyle razy ile nam trzeba do metody prób i błędów. Skoczek o tyczce powtórzy n razy swój skok....

Z doświadczenia określisz czas, przysłonę, ogniskową, iso i model aparatu patrząc na fotę z netu? Zostałeś moim mistrzem Jodą.
Określę dopuszczalne przedziały, a to jest znacznie więcej, bo mogę w tych przedziałach przyjąć to, co mi osobiście najbardziej pasuje (np. obniżyć iso, bo zawsze lepiej mieć jak najniższe, albo wybrać najlepiej rysującą dla danego obiektywu i ogniskowej przysłonę).
Jeśli ktoś wybiera się pstryknąć jednorazowe wydarzenie i chce ustawiać wszystko wedle znalezionego exifa, a nie porady bardziej doświadczonych kolegów (a po to są także fora), to jest trochę na głowie postawione.
Tak na marginesie, analiza exifów z jakiegoś lepszego kompaktu sony, którego ktoś znajomy miał ostatnio w górach może prowadzić do bardzo dziwnych wniosków. Otóż poustawiał ten aparat z automatu wartości przysłony 11 i 400 iso, w słoneczny dzień, dzięki czemu wszystkie zdjęcia zjadła dyfrakcja (która tam mocno daje się we znaki już przy f=8), a cienie były niepotrzebnie zaszumione. Z tego co widziałem, nawet ci, co używają programów półautomatycznych czasem bardzo żyłują wartości nastaw, a naśladowanie tego będzie błędem.

Iso zawsze powinno zdążać do minimum ze względu nawet nie na szumy, co dynamikę, chyba że może to spowodować przekroczenia bardziej krytycznych w danej chwili nastaw: zbyt długiego czasu grożącego zdjęciem poruszonym bądź zbyt niskiej przysłony wchodzącej w gorsze rysowanie (rzadziej: dającej zbyt małą go). Skrócenie czasu nie ma żadnych ograniczeń co do jakości, natomiast przymykanie przysłon powinno się zakończyć gdzieś przy f=8 (dla cropów x1,5 - x2 i współczesnych rozdzielczości). Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, stosujemy przysłony optymalne dla danego obiektywu (np. dla starego kita olka z penów będzie 5,6-6,3 przy wide i 7,1-8 przy tele). I to właściwie cała ''nauka techniki fotografii'' :)

tadzik1231
31.10.12, 10:50
Jako forumowy kot pozwolę sobie napisać parę słów od siebie. Jakiś czas temu byłem namiętnym czytaczem EXIF'ów, jednakże zaprzestałem tego procederu ponieważ po zamknięciu obrazka znikała również moja wiedza o parametrach jego wykonania i w żaden sposób nie byłem jej w stanie odtworzyć w polu (nie wiem czy tylko ja tak mam ?). Aktualnie (dla mnie) bardziej przydatne są stare zasady (np. odwrotna ogniskowa), czy też znajomość hiperfokalnej niż to co wyczytam z cudzych obrazków. Zauważyłem również że moja wiedza rośnie wprost proporcjonalna do ilości spieprzonych zdjęć, jednakże jeżeli ktoś lubi czytać te małe pliki, jego sprawa, po pewnym czasie jednakże lektura staje się niezmiernie nudna.

Pozdrowienia:
Tadzik

Thomasso
31.10.12, 10:51
A fotografowany robal będzie lądował i startował tyle razy ile nam trzeba do metody prób i błędów. Skoczek o tyczce powtórzy n razy swój skok....

Z doświadczenia określisz czas, przysłonę, ogniskową, iso i model aparatu patrząc na fotę z netu? Zostałeś moim mistrzem Jodą.

No ale nie powiesz mi, że idziesz fotografować skoczka o tyczce bez jakiegokolwiek przygotowania warsztatu?
Poprzez małpowanie danych z EXIF doświadczenia nie zdobędziesz. Trzeba samemu popróbować, poczytać poradniki jak fotografować różne rzeczy, co w danym momencie jest ważne, co nie. Tego we własnym zakresie zdobytego doświadczenia żaden EXIF Ci nie da. Poza tym musiałbyś się wgryźć porządnie w EXIFa bo samo f i czas i ISO Ci nic nie dadzą. Co Ci po tym jeśli użytkownik robi foty w trybie A - aparat sam ustawia czas i ISO, a jak ktoś jeszcze dał korektę ekspozycji to już w ogóle - szkoda czasu IMHO. A przy strobbingu to już całkiem nieprzydatne, ba, mylące!
Jakieś tam ogólne pojęcie może dać, ale to złudne. To tak jakby się chcieć nauczyć jeździc samochodem kopiując to na jakim biegu i przy jakiej prędkości jeździ sąsiad swoim Mercedesem AMG, kiedy Ty pomykasz Fordem Fiestą. A on i tak jeźdi na automacie ;-)

Thomasso

lukasz78
31.10.12, 14:33
Cieszę się, że tak się troszczycie żeby inni nie błądzili sugerując się informacjami z EXIFa ale pozwólcie im samym decydować.
Ja w EXIFy zaglądam z ciekawości, tylko i wyłącznie.

Saboor
31.10.12, 14:42
O boze drogi.Ja caly czas odnosze sie do bezwzglednego posiadania exifu w moich fotkach w galerii na naszym forum.Ze ten exif jest koniecznoscia,ze on mi ma w czyms byc pomocny.
Nie nie jest on mi do niczego potrzebny w moich fotkach.Jesli jest przydatny innej osobie to jedno PW wystarczy i bedzie je miec.
Caly czas mi o to chodzi.Exif mi nic nie zrobil.Potepiam tylko koniecznosc jego tu u nas na fotkach.Od tego ten temat sie zaczal.
Że się wtrancam: to już dyskusja "ilu forumowiczów potrzeba do zmiany żarówki?":-P

Thomasso
31.10.12, 14:44
Że się wtrancam: to już dyskusja "ilu forumowiczów potrzeba do zmiany żarówki?":-P

Odp: Zawsze za mało :)

T.

Janko Muzykant
31.10.12, 16:39
...już przy f=8)
I oto doczekaliśmy się czasów, kiedy napisanie ''f równe osiem'' automat zamienia na miniaturę uśmiechniętego Jaruzelskiego. No cóż, trzeba będzie uważać :) (tym razem ma być buźka, a nie dwukropek)

markus74
31.10.12, 17:14
Chyba za bardzo demonizujecie te Exify ? Bo jak czyta to jakiś początkujący to lada moment odniesie wrażenie, że jak niechcący podejrzy kilka exifów to już nigdy dobrego zdjęcia nie popełni :)

dobas
31.10.12, 17:22
I oto doczekaliśmy się czasów, kiedy napisanie ''f równe osiem'' automat zamienia na miniaturę uśmiechniętego Jaruzelskiego. No cóż, trzeba będzie uważać :) (tym razem ma być buźka, a nie dwukropek)
f=8

Nie mzna tylko w nawiasie tego pisać. No ale nic dziwnego skoro to ważna informacja, to jakże mozna by ją w nawias wkładać ;)

Gryphoon
31.10.12, 19:24
O boze drogi.Ja caly czas odnosze sie do bezwzglednego posiadania exifu w moich fotkach w galerii na naszym forum.Ze ten exif jest koniecznoscia,ze on mi ma w czyms byc pomocny.
Nie nie jest on mi do niczego potrzebny w moich fotkach.Jesli jest przydatny innej osobie to jedno PW wystarczy i bedzie je miec.
Caly czas mi o to chodzi.Exif mi nic nie zrobil.Potepiam tylko koniecznosc jego tu u nas na fotkach.Od tego ten temat sie zaczal.
Spokojnie, jesli dobrze rozumiem to:
- w galerii obowiązku nie ma
- jest obowiązek w DITLu (święte prawo organizatora)

Więc nie czuję problemu.

tomasziolkowski
31.10.12, 20:08
A ja szczerze mówiąc zaglądam namiętnie do EXIFów, lubię podejrzeć wartość przysłony i ogniskową.

helmuth
31.10.12, 20:12
No ale nie powiesz mi, że idziesz fotografować skoczka o tyczce bez jakiegokolwiek przygotowania warsztatu?Uważasz, że wystarczy czytaćmądre książki i zdobędziesz odpowiednie przygotowanie a idąc fotografować skoczka, będziesz już wiedział jak to zrobić?

Poza tym musiałbyś się wgryźć porządnie w EXIFa bo samo f i czas i ISO Ci nic nie dadzą. Co Ci po tym jeśli użytkownik robi foty w trybie A - aparat sam ustawia czas i ISO, a jak ktoś jeszcze dał korektę ekspozycji to już w ogóle - szkoda czasu IMHO. Czyli uważasz, że ci co zaglądają w EXIF to kretyni, którzy nie wiedzą co tam jest? Nie trzeba się wcale wgryzać. Wystarczy uważnie przeczytać.
To EXIF Twojego zdjęcia (popRAWki), czerwonymi strzałkami zaznaczyłem to, w co w/g Ciebie należy się wgryzać.
72705
No i na koniec:

Poprzez małpowanie danych z EXIF doświadczenia nie zdobędziesz. To jest argument na to, żebym się wymiksował z tej coraz głupszej dyskusji. Czy każdy, kto zagląda w EXIF robi to po to żeby małpować?
Popieram w zupełności markusa:

... jak czyta to jakiś początkujący to lada moment odniesie wrażenie, że jak niechcący podejrzy kilka exifów to już nigdy dobrego zdjęcia nie popełni :)

PS
Może zakazać umieszczania EXIF-a w zdjęciach na forum :roll: bo:
Może wprowadzić w błąd
Niczego się z niego i tak nie można nauczyć
Po co ludzie mają małpować
i jeszcze sto innych powodów :D
Do niezobaczenia się w tym wątku.

Amigo!
31.10.12, 20:40
Jeżeli exif to takie zło, to dlaczego początkującym proszącym o wskazówkę, co nie tak przy jakimś problematycznym ujęciu, forumowi eksperci zaraz chcą zobaczyć fotkę. Koniecznie z exifem?
Przykład pierwszy z brzegu:
https://forum.olympusclub.pl/threads/84620-Problem-z-ZD-14-42

romek1967
31.10.12, 20:52
Jeżeli exif to takie zło, to dlaczego początkującym proszącym o wskazówkę, co nie tak przy jakimś problematycznym ujęciu, forumowi eksperci zaraz chcą zobaczyć fotkę. Koniecznie z exifem?
Przykład pierwszy z brzegu:
https://forum.olympusclub.pl/threads/84620-Problem-z-ZD-14-42
Cieszę się że zostałem forumowym specjalistą :shock: i cieszę się że akurat mój przykład przywołałeś, wszak zawsze byłem i jestem ZA EXIFami w fotkach. Ale jestem także za tym żeby była to dobra wola wstawiających fotki - z wyjątkiem wyjątków wymienionych wcześniej.

Thomasso
31.10.12, 21:23
Uważasz, że wystarczy czytaćmądre książki i zdobędziesz odpowiednie przygotowanie a idąc fotografować skoczka, będziesz już wiedział jak to zrobić?

Uważam, że LEPIEJ przeczytać kilka książek i samemu popróbować. Na pewno lepsze to niż podglądanie EXIFa.


Czyli uważasz, że ci co zaglądają w EXIF to kretyni, którzy nie wiedzą co tam jest? Nie trzeba się wcale wgryzać. Wystarczy uważnie przeczytać.
To EXIF Twojego zdjęcia (popRAWki), czerwonymi strzałkami zaznaczyłem to, w co w/g Ciebie należy się wgryzać.

A czy ja napisałem, że to kretyni. Kretynem to się będzie jak li tylko na EXIFie się będzie opierać, myśląc, że kopiując (aka małpując) ustawienia zrobi się takie samo zdjęcie.


No i na koniec:
To jest argument na to, żebym się wymiksował z tej coraz głupszej dyskusji. Czy każdy, kto zagląda w EXIF robi to po to żeby małpować?

Małpowanie = kopiowanie. Patrz wyżej.



Może zakazać umieszczania EXIF-a w zdjęciach na forum :roll: bo:
Może wprowadzić w błąd
Niczego się z niego i tak nie można nauczyć
Po co ludzie mają małpować
i jeszcze sto innych powodów :D
Do niezobaczenia się w tym wątku.

Jakbym normalnie ze swoim ojcem gadał :P
Jak nie ma co do powiedzenia, to zaczyna przeinaczać moje wypowiedzi, wyrywać z kontekstu, odwraca kota ogonem, a na końcu się obraża.

A ja tylko chciałem uzmysłowić, że obecność EXIFa (u?) w danym pliku nie powinno być wymogiem (poza szczególnymi przypadkami, jak np. konkurs).

T.

JoteM
10.04.13, 20:27
Witam.
Czy ktoś wie czemu Exiftool od wersji 9.15 do aktualnej 9.25, nie wprowadza podanej nazwy obiektywu manualnego(bez styków np Samyang 7,5), w dalszym ciągu wprowadzając podany nr obiektywu. Do wersji 9.14 wprowadzanie nazwy i numeru seryjnego obiektywu było bezproblemowe. Błąd programu czy celowe zmiany?.