PDA

Zobacz pełną wersję : Data zrobienia zdjęcia?



agf
11.09.12, 15:41
Witam,
jestem zupełną amatorką fotografowania i nie mogę sobie poradzić z pewnym problemem. Zaczęłam porządkowaćw komputerze zdjęcia synka, chciałam posegregować je według miesięcy jego życia. Do tego jednak potrzebowałam informacji kiedy dane zdjęcie było zrobiony. No i okazało się, że datą utworzenia zdjecia jest data zgrania ich na komputer, a nie zrobienia. Zainstalowałam nawet program Exif, ale i tam nie ma daty zrobienia. Sprawdzam to na pierwszym zdjęciu z dnia urodzenia synka, więc nie ma szans bym się pomyliła z datami. Czy jest jakaś możliwość by sprawdzić datę zrobienia zdjęcia?? Bardzo proszę o pomoc!

helmuth
11.09.12, 15:56
Spróbuj PhotoME (http://www.photome.de/)

Mirek54
11.09.12, 16:15
Bedzie ciezko.Jesli prawym myszy na zdjecie klikniesz,wbierzesz wlasciwosci i tam w zaawansowanych bedzie data ,to raczej napewno bedzie to data kiedy pojawil sie plik w kompie(chyba,ze sa dwie).Ja nie mam ustawionej daty w aparacie i nie bedzie nigdzie pokazywana.Zadna Opanda nie odczyta.

tkud
11.09.12, 16:18
Najprościej bez użycia żadnego programu do zdjęć otwórz katalog ze zdjęciami zaczynając np. od "Moje dokumenty" i najeżdżając kursorem na konkretne zdjęcie (bez jego otwierania) wyświetli Ci się okienko m.in. z datą wykonania zdjęcia. Jeśli posegregujesz według dat to wówczas będziesz miała jasność w sytuacji.

GoBo
11.09.12, 16:21
jeśli w Windows to widok szczgółowy katalogu i prawoklik na pasku --> więcej --> data utworzenia zdjęcia
sortujesz i gotowe

jest tam ze 20 różnych danych do sortowania których normalnie nikt nie używa, a czasem warto ,np Model aparatu itp

And.N
11.09.12, 16:52
......No i okazało się, że datą utworzenia zdjecia jest data zgrania ich na komputer, a nie zrobienia.
Witam. Niezbyt dokładnie sprawdziłaś. Data wykonania znajduje się: w Windows 7, klikasz prawym myszy na pliku z zdjęciem z menu wybierasz |Właściwości| następnie wybierasz zakładkę |Szczegóły|.
W Windows XP kolejno (po kliknięciu prawym myszy) |Właściwości| , |Podsumowanie| i |Zaawansowane|
Jest jeszcze ewentualność, że zdjęcia modyfikowałaś jakimś programem, który je nadpisał i usunął EXIF, wtedy już nic nie poradzisz.

ahutta
11.09.12, 16:53
Data utworzenia i data modyfikacji dostępne we Właściwościach dotyczą pliku i niekoniecznie muszą pokrywać się z datą wykonania zdjęcia.
Jak już koleżanka napisała zainstalowała program Exif (jest kilka o takiej nazwie, ale pal to sześć) i twierdzi, że tam daty utworzenia nie ma. Jeśli jest tak jak piszesz i np. dla potwierdzenia prawym klawiszem na zdjęciu, potem właściwości, zakładka szczegóły i tam też jest pusto, to praktycznie nie ma szans.
Możliwe, że zdjęcia potraktowałaś wcześniej jakimś programem, który usuwa informacje Exif. Pozostaje Ci gdybanie i ustalanie daty na oko.
Na przyszłość zainstaluj sobie np. Google Picasa - zgrywa zdjęcia z aparatu lub z karty pamięci czy innego pendriva na dysk i od razu kataloguje wg daty utworzenia. Poza tym nie kasuje informacji Exif.

Jan_S
11.09.12, 17:12
Jeśli nie ma danych w EXIFie albo są niewłaściwe to powodem może być zła data ustawiona w aparacie. Nie napisałaś dokładnie - czy w EXIFie nie widzisz w ogóle daty czy też jest ona zła. Jeśli to pierwsze to lipa, jeśli to drugie to można próbować wyliczyć jaka jest różnica pomiędzy datą podawaną przez EXIF a tą faktyczną co do której masz pewność (data urodzenia synka). Błąd powinien być stały bo jak ktoś nie ustawił raz daty to potem raczej nie zmieniał...

Jeśli daty w EXIFie nie ma to kiszka, ale można szukać nadziei w nazwach plików - Olympus (tak jest przynajmniej u mnie) domyślnie pliki zdjęciowe nazywa:
P + oznaczenie miesiąca + dzień + kolejny numer zdjęcia gdzie oznaczenie miesiąca to jedna cyfra lub litera 1-styczeń..... C-grudzień.
Może tak się uda?

helmuth
11.09.12, 17:27
Olympus (tak jest przynajmniej u mnie) domyślnie pliki zdjęciowe nazywa:
P + oznaczenie miesiąca + dzień + kolejny numer zdjęcia gdzie oznaczenie miesiąca to jedna cyfra lub litera 1-styczeń..... C-grudzień.
Może tak się uda?U mnie też:
69985
P+czerwiec+26+1052

agf
11.09.12, 18:07
Dzięki za podpowiedzi, zaraz jeszcze pokombinuję. Według nazw zdjęć niestety u mnie tak nie jest. W Exifie pokazuje się w miejscu daty 0000-00-000 :(

---------- Post dodany o 18:07 ---------- Poprzedni post był o 18:03 ----------



W Windows XP kolejno (po kliknięciu prawym myszy) |Właściwości| , |Podsumowanie| i |Zaawansowane|
Jest jeszcze ewentualność, że zdjęcia modyfikowałaś jakimś programem, który je nadpisał i usunął EXIF, wtedy już nic nie poradzisz.

Tak już robiłam i żadnej daty tam nie mam. Teraz się zastanawiam czy ktoś w ogóle ustawił datę w aparacie. Bo jeśli nie miałam ustawionej daty to nie ma szans?

And.N
11.09.12, 18:21
Teraz się zastanawiam czy ktoś w ogóle ustawił datę w aparacie. Bo jeśli nie miałam ustawionej daty to nie ma szans?
Teoretycznie jeśli nikt nie ustawiał daty to i tak ta data powinna być zliczana tylko niewłaściwie i wtedy trzeba by zastosować to co radził Jan_S

Nie napisałaś dokładnie - czy w EXIFie nie widzisz w ogóle daty czy też jest ona zła. Jeśli to pierwsze to lipa, jeśli to drugie to można próbować wyliczyć jaka jest różnica pomiędzy datą podawaną przez EXIF a tą faktyczną co do której masz pewność (data urodzenia synka). Błąd powinien być stały bo jak ktoś nie ustawił raz daty to potem raczej nie zmieniał...

Podstawowe pytanie czy w właściwościach pliku (tych zaawansowanych, szczegółach) w wszystkich zdjęciach wyświetla Ci datę 0000-00 itd. i czy są inne informacje z EXIF jak np. model aparatu, iso, przysłona, ogniskowa itp.
Może wstaw jakiekolwiek zdjęcie to można będzie więcej powiedzieć.
Sprawdź też w aparacie tę datę. Jeśli w nim pokazuje teraz 0000-00-00 (choć nie sądzę) to już nic nie zdziałasz.

agf
11.09.12, 18:32
Więc tak. W Exifie mam daty 0000-00-00 00:00:00 jak na zdjęciu.69986

We właściwościach pliku - podsumowanie-zaawansowane mam info różne jak na zdjęciu, ale daty nie ma wcale.69987

agf
11.09.12, 18:37
Sprawdź też w aparacie tę datę. Jeśli w nim pokazuje teraz 0000-00-00 (choć nie sądzę) to już nic nie zdziałasz.

Właśnie sprawdziłam. W miesjcu daty były kreski --- - -- - -- Więc co? Nie da rady dojść do daty?

And.N
11.09.12, 18:44
Jeśli w miejscu daty były kreski to moim zdaniem niestety już nie da rady. Pozostanie Ci samej to poukładać chronologicznie i ustaw tę datę:)
pozdr.

Jan_S
11.09.12, 19:20
czy wszystkie pliki ze zdjęciami nazywają się P101..(cośtam).jpg? może zrób teraz jakieś zdjęcie i napisz pod jaką nazwą aparat je zapisał. Wygląda na to że w EXIFie faktycznie nic nie ma - nie była ustawiona data to i system jej nie rejestrował bo i po co jak była zła. Ale pliki jakoś nazywać musiał - tylko pytanie czy, zawsze zaczynał od pierwszego stycznia (P101...) czy miał jakąś kontynuację

romeq
11.09.12, 20:10
Witam
Czy zdjęcia robisz aparatem fotograficznym, czy komórką?
Pozdrawiam. romeq

ahutta
11.09.12, 20:45
Witam
Czy zdjęcia robisz aparatem fotograficznym, czy komórką?
Pozdrawiam. romeq

Przecie w Exifie stoi jak byk: Olympus uT8000

And.N
11.09.12, 20:47
Romeq, jest na zdjęciach w EXIF model: Olympus uT8000, ST8000. Pełniejsza nazwa to będzie aparat Olympus mju TOUGH-8000.

Mirek54
11.09.12, 20:55
Romeq, jest na zdjęciach w EXIF model: Olympus uT8000, ST8000. Pełniejsza nazwa to będzie aparat Olympus mju TOUGH-8000.

Czyli komórka bez możliwości dzwonienia i esemesowania:mrgreen::mrgreen::-P

agf
11.09.12, 21:19
czy wszystkie pliki ze zdjęciami nazywają się P101..(cośtam).jpg? może zrób teraz jakieś zdjęcie i napisz pod jaką nazwą aparat je zapisał. Wygląda na to że w EXIFie faktycznie nic nie ma - nie była ustawiona data to i system jej nie rejestrował bo i po co jak była zła. Ale pliki jakoś nazywać musiał - tylko pytanie czy, zawsze zaczynał od pierwszego stycznia (P101...) czy miał jakąś kontynuację

Kontynuacja jest, bo kolejne zdjęcia są np. P1011423 potem P1011424 itd, ale nie jest to na pewno na dni podzielone, bo zdjecia robione drugiego dnia też mają początek P101, więc to chyba nie data :(

Jan_S
11.09.12, 21:39
a zdjęcia robione trzeciego i czwartego etc. też? bo to że z dwóch kolejnych zdjęć są te same początki jeszcze niczego nie przesądza - mogła data w aparacie na drugi dzień nie przeskoczyć...

agf
11.09.12, 21:52
Zdjęca sprzed kilku dni (tak jak i te sprzed roku) też mają początek 101, taka numeracja po prostu, nic z datą nie ma wspólnego. Straciłam nadzieję, musze teraz choletrka jakoś na oko dochodzić, a datę w aparacie już ustawiłam. Dziękuję za cenne komentarze i chęć pomocy.

Jan_S
11.09.12, 22:03
wygląda na to że faktycznie lipa :( życzę wytrwałości i cierpliwości w sortowaniu bo pewnie łatwe nie będzie

marek7001
11.09.12, 22:43
Czyli data nie ustawiona w aparacie...trzeba pilnować...:cool:

romeq
12.09.12, 08:24
Witam.
Dziękuję. Nie zaglądałem do Exifa. Miałem ten sam problem z komórką Samsunga i tam też spowodowane to było nie ustawieniem zegara.
Pozdrawiam. romeq

AlekOrpel
29.10.12, 19:51
Trzeba sprawdzać datę w aparacie, bo potem problem przy porządkach.

ajan
29.10.12, 22:13
Jeżeli to są zdjęcia z aparatu OLYMPUS, to ja odczytuję z programu CAMEDIA Master.


Trzeba sprawdzać datę w aparacie, bo potem problem przy porządkach.