PDA

Zobacz pełną wersję : Przesiadka z FF na OM-D...



Strony : [1] 2

sylwiusz
15.08.12, 16:10
Dzien dobry. Dawno tu juz nie zagladalem, ale ostatnie miesiace, OM-D itd. zrobily swoje ;-)
Duzo juz naczytalem sie o OM-D, wreszcie mozna go kupic i tak zaczely mi chodzic po glowie mysli o przesiadce na m4/3. Do tej pory glowna bariera byl brak odpowiednio zaawansowanego korpusu - wykonanego z metalu, uszczelnianego, z 2 pokretlami itp. To co po prostu polubilem od wielu lat w aparatach z wymienna optyka. A tutaj naglepojawia sie E-M5, zaczal kusic bardzo wysoka jakoscia obrazu no i z mojego obecnego zestawu FF odeszloby 1 kg wagi jakbym cos zblizonego w m4/3 chcial sobie zestawic. Czy ktos moze juz robil taki przeskok? Coraz bardziej szkoda mi pleców, nie chce za pare lat zaczac narzekac na kregoslup, czasem objetosc sprzetu tez ma znaczenie. No i chec dokupienia kolejnych filtrow w systemie Cokin Z dobija cenowo... Glownie fotografuje krajobrazy, czasem portrety. Wymyslilem sobie taki zestawik:
OM-D
M.Zuiko 9-18 - super maly UW z mozliwoscia uzywania Cokina P nawet z 3-filtrowym uchwytem bez winietowania(!!!), ponoc nawet Cokin A daje rade, a jakosc szkla bdb :-D
M.Zuiko 12-50 - tani w zestawie z OM-D, niezly optycznie, macro zblizone do tego co teraz mam z 50/2.8 1:1 na FF...
M.Zuiko 45/1.8 - swietny optycznie, malutki, do portretow z bliska
M.Zuiko 75/1.8 - fenomenalny optycznie i z wykonania, powinien dac mi mozliwosc robienia portretow z podobnym rozmyciem tla jak obecnie daje mi na FF 85 mm przy f2.8, czyli jak dla mnie wiecej nie trzeba...
Co myslicie? Najchetniej uslyszalbym pare slow od "konwertow" :-) Jakies wady takiej zmiany? Czy powyzszy zestaw bylby optymalny do moich zastosowan? Na oko tak ;-) Szukam tez mozliwie duzo galerii ze zdjeciami szczegolnie z dosc nowych 45 i 75, sporo juz obejrzalem, ale moze jest cos, czego na forum nie pokazywano?
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, poki co z punktu widzenia usera klasycznej lustrzanki FF ;-)

gietrzy
15.08.12, 16:25
Co myslicie? Najchetniej uslyszalbym pare slow od "konwertow" W Polsce? Przy tym anty-olkowym klimacie na każdym forum - czasami wliczając w to, to! forum - nie wierzę, żeby ktoś publicznie się przyznał. Zapytaj na dpreview, na podforum M43. Kilka osób spuściło D3, D700 a nawet 5D wszelakiej maści. Co do zestawu się nie wypowiadam, wybór szkieł w M43 jest tak potężny, że trudno cokolwiek komukolwiek doradzać.

epicure
15.08.12, 16:27
Może to Cię zainteresuje:

https://forum.olympusclub.pl/threads/81154-Olympus-OM-D-E-M5/page214?p=831406&viewfull=1#post831406

darkelf
15.08.12, 16:31
W Polsce? Przy tym anty-olkowym klimacie na każdym forum - czasami wliczając w to, to! forum - nie wierzę, żeby ktoś publicznie się przyznał.

Mi sie podoba ten antyolkowy klimat. Ludzie siÄ™ bardziej kompromitujÄ….

epicure
15.08.12, 16:35
Od czasu wycofania się Olympusa z lustrzanek nie ma już żadnego antyolkowego klimatu. Jedyna firma, po której wszyscy jeżdżą na forach, to Sony. A od pojawienia się na rynku OM-D raczej wszyscy Olympusa chwalą, nawet dotychczasowi sceptycy.

sylwiusz
15.08.12, 16:48
W Polsce? Przy tym anty-olkowym klimacie na każdym forum - czasami wliczając w to, to! forum - nie wierzę, żeby ktoś publicznie się przyznał. Zapytaj na dpreview, na podforum M43. Kilka osób spuściło D3, D700 a nawet 5D wszelakiej maści. Co do zestawu się nie wypowiadam, wybór szkieł w M43 jest tak potężny, że trudno cokolwiek komukolwiek doradzać.
Hehe, to fakt, na forach "powazni", uzywajacy DSLRow z reguly wysmiewali u4/3 i jego matryce. Gorzej jak ktos w dyskusji poprosil o ich zdjecia, z reguly milkli jak zakleci. Ot "eksperci" ;-) Zajrze na dpreview w takim razie.

---------- Post dodany o 16:46 ---------- Poprzedni post był o 16:44 ----------


Może to Cię zainteresuje:

https://forum.olympusclub.pl/threads/81154-Olympus-OM-D-E-M5/page214?p=831406&viewfull=1#post831406
W matryce OM-D nie watpilem od poczatku jak widzialem zdjecia i rezultaty nie gorsze niz z mojej pelnoklatkowej A850... brakowalo mi tylko odpowiedniego dla mnie rozmycia tla, ale teraz jak jest 75/1.8...

---------- Post dodany o 16:48 ---------- Poprzedni post był o 16:46 ----------


Od czasu wycofania się Olympusa z lustrzanek nie ma już żadnego antyolkowego klimatu. Jedyna firma, po której wszyscy jeżdżą na forach, to Sony. A od pojawienia się na rynku OM-D raczej wszyscy Olympusa chwalą, nawet dotychczasowi sceptycy.
Ja jakos od dawna przestalem krytykowac inne systemy, a pamietam jeszcze "wojny systemowe" z czasow pl.rec.foto i np. fanatycznego Sectora zawsze broniacego Pentaxa ;-) Teraz czescieej zagladam na rozne fora podyskutowac troche o nowosciach, podzielic sie doswiadczeniami, zobaczyc zdjecia jakie robia inni, poinspirowac sie tymi co lepszymi...

chreasy
15.08.12, 17:16
/@Sylwiusz


Użytkownik z forum CB @koraf z mojego miasta, posiadający 5dm2 + Zeissy 100/2.0 i 50/2.0 oraz canony 24/1.4 II L + 70-200/2.8 autor tego wątku o podróży z Tybetu, gdzie robił powyższym zestawem: http://www.canon-board.info/krajobraz-podróze-46/[koraf]-nepal-mont-blanc-79780/ kupił niedawno OMD 5 + "trójce" 12-25-45 i jak sam pisze, zbiera szczęke z podłogi ;) http://www.canon-board.info/sprzet-fotograficzny-innych-firm-24/olympus-omd-e-5-a-84922/ masz tak kilka informacji odnośnie wrażeń. Może ci się przyda.

sylwiusz
15.08.12, 17:43
Widze tam troche cennych informacji od Korafa, dzieki ;-)

gibberpl
15.08.12, 17:47
Dla mnie to był błąd życia, że wyszedłem z FF a mianowicie analogowego Canona A-1. Teraz wróciłem do FF cyfrowego i już się boję jakie będą moje następne pomysły. Co mnie przekonało do FF to tanie stałki. 50/1.4 za 1000 zł, 24/2.8, 20/2.8 1300 zł i 85/1.8 za 1500 zł. Dla mnie nie trzeba niczego więcej, ale zdaje się, że co kraj to obyczaj, co człek to inne preferencje.

sylwiusz
15.08.12, 18:01
Ano podobnie mialem jak sie przesiadalem na A850 - tanie stalki z czasow analoga - 20 - 50 - 85. Nie sa moze idealne, ale faktycznie niedrogie. Ale na starosc chyba robie sie leniwy :-P Zaoszczedzenie nawet tego 1 kg zaczyna nabierac duzego znaczenia;-)

sylwiusz
15.08.12, 20:34
Znalazlem ciekawy watek na Flickr, zdecydowana wiekszosc "konwertow" zadowolona z przesiadki:
http://www.flickr.com/groups/om-d_user/discuss/72157629604888614/

easy_rider
15.08.12, 20:53
...zdecydowana wiekszosc "konwertow" zadowolona z przesiadki...
Ja też - choć nie przesiadłem się z FF, a "tylko" z 7D...

Mcarto
15.08.12, 21:21
Sylwiusz zastanów się tylko czy OMD będzie pasował do Ciebie i do tego co fotografujesz - FF raczej nabyłeś w określonym celu?

OMD też bardzo mi się podoba ale nie planuję na razie żadnych zmian. Przyjemnie jest poczytać o nowym sprzęcie ale mój aparat b.lubię, mam kilka ciekawych szkieł i na zamianie sporo straciłbym. Teraz planuję tylko robienie zdjęć a potem zobaczę.
Może tylko za jakiś czas przytulę któregoś Pena z kitem (e-pl3?) mam jeszcze lampę i teleobiektyw 4/3 - dokupiłbym jedną stalkę i miałbym coś lekkiego na wyjazdy.

chreasy
15.08.12, 21:33
mam kilka ciekawych szkieł i na zamianie sporo straciłbym. Teraz planuję tylko robienie zdjęć a potem zobaczę.


z tego co widze w twojej stopce na forum P to masz Sigma 17-70 f/2.8-4, Sigma 10-20 f/4-5.6, DA 35 f/2.4, A 50mm f/1.7, Metz 48 AF-1, jakbym miał też coś takiego, to bym nawet nie myślał o przesiadce, chyba, że kiedyś jak piszesz elp3 z kitem

Mcarto
15.08.12, 21:50
z tego co widze w twojej stopce na forum P to masz Sigma 17-70 f/2.8-4, Sigma 10-20 f/4-5.6, DA 35 f/2.4, A 50mm f/1.7, Metz 48 AF-1, jakbym miał też coś takiego, to bym nawet nie myślał o przesiadce, chyba, że kiedyś jak piszesz elp3 z kitem
Właśnie FF to nie jest ale mam już fajny sprzęcik i szkoda było by mi go zmienić na jakikolwiek nowy system - nawet sporo lżejszy.
Nie wiem też czy Sylwiuszowi opłaca się zmieniać sprzęt - FF ma jednak spore możliwości i pewnie było kupione w określonym celu.

thedoc
15.08.12, 22:33
Halo, ja się przesiadłem z 5dI i to żeby było śmiesznie na E-P2 + Panas 20/1.7 + Panas 45/1.8. Na FF Canona bawiłem się większością szkieł poza jakimiś bazzokami ;) Przesiadłem się bo mi wymiary i waga nie odpowiadały. Fotografuję dla przyjemności a noszenie 5d z 24-70L było bolesne - dosłownie, nie możesz mieć takiego zestawu zawsze przy sobie. Przesiadając się byłem przygotowany na znaczny spadek jakości... i wiesz co... i nic! E-P2 to nie OM-D, w którego pewnie zaraz wskoczę ale i tak jest super. Uprzedzam jednak, że jak sądzisz że zrobisz dużą oszczędność to się zdziwisz :) Jedynie tęsknię za 85L ;) no ale cóż nie można mieć wszystkiego.

sylwiusz
16.08.12, 10:02
Ja też - choć nie przesiadłem się z FF, a "tylko" z 7D...
He, 7D to APS-C, ale topowa maszyna, wiec cenna uwaga!

---------- Post dodany o 09:58 ---------- Poprzedni post był o 09:53 ----------


Sylwiusz zastanów się tylko czy OMD będzie pasował do Ciebie i do tego co fotografujesz - FF raczej nabyłeś w określonym celu?
Nie kupowalem w okreslonym celu. Po prostu spodobala mi sie A850 jak ja pozyczylem od Sony Polska ;-) Glownie ilosc szczegolow - porownanie mialem tylko do owczesnie uzywanego K10D, ktory mial "tylko" 10 MPix. Ogolnie jestem obecnie amatorem. Tak, mialem takie mysli, ze moze wroce do fotografowania slubow, ale po paru latach ta mysl przeszla mi zupelnie. Zreszta - przy obecnym stanie rzeczy z OM-D nie byloby i z tym problemu...


OMD też bardzo mi się podoba ale nie planuję na razie żadnych zmian. Przyjemnie jest poczytać o nowym sprzęcie ale mój aparat b.lubię, mam kilka ciekawych szkieł i na zamianie sporo straciłbym. Teraz planuję tylko robienie zdjęć a potem zobaczę.
Może tylko za jakiś czas przytulę któregoś Pena z kitem (e-pl3?) mam jeszcze lampę i teleobiektyw 4/3 - dokupiłbym jedną stalkę i miałbym coś lekkiego na wyjazdy.
Ty uzywasz obecnie K-5? Tez myslalem troche nad nim, ze wzgledu wlasnie na wielkosc i lekkosc przy swietnych parametrach, ale dobra, firmowa szklarnia zrobila sie ostatnio cholernie droga, drozsza niz Zuiko i szczegolnie brakuje mi malego, lekkiego UWA - w m4/3 mamy 9-18, 7-14 i 12/2 - wszystko naprawde niewielkie i lekkie. Jedyny, bardzo fajny, maly, metalowy DA 15/4 ma niestety wbudowana na stale oslone p-sloneczna, bardzo utrudniajaca normalne korzystanie z Cokina, a to wazne dla mnie...

---------- Post dodany o 10:02 ---------- Poprzedni post był o 09:58 ----------


Halo, ja się przesiadłem z 5dI i to żeby było śmiesznie na E-P2 + Panas 20/1.7 + Panas 45/1.8. Na FF Canona bawiłem się większością szkieł poza jakimiś bazzokami ;) Przesiadłem się bo mi wymiary i waga nie odpowiadały. Fotografuję dla przyjemności a noszenie 5d z 24-70L było bolesne - dosłownie, nie możesz mieć takiego zestawu zawsze przy sobie. Przesiadając się byłem przygotowany na znaczny spadek jakości... i wiesz co... i nic! E-P2 to nie OM-D, w którego pewnie zaraz wskoczę ale i tak jest super. Uprzedzam jednak, że jak sądzisz że zrobisz dużą oszczędność to się zdziwisz :) Jedynie tęsknię za 85L ;) no ale cóż nie można mieć wszystkiego.
Oooo... prosze bardzo :-) No coz, 85L ze swiatlem 1.2 ciezko czyms zastapic w jakimkolwiek systemie. Pewnie choc troche pomoze otrzec lzy 75/1.8 ;-) Uzywales jakiejs canonowskiej 50? Duzy przeskok (poza katem widzenia oczywiscie) po przejsciu na 45/1.8?

gibberpl
16.08.12, 10:21
Używałem 45/1.8 z E-P1 i teraz używam Nikkora 50/1.4D z D700. Może nie Canon, ale jest odnośnik. Nie można bezpośrednio porównać tych dwóch obiektywów, ponieważ pomimo podobnej jasności i GO to mZuiko 45/1.8 daje mniejszy kąt widzenia, w przeliczeniu na ogniskową full frame to nieklasyczna 90, najbliższym odpowiednikiem u Canona i Nikona jest 85/1.8, które to z kolei ma papierową GO, dwukrotnie płytszą niż 45/1.8.

W opinie dotyczące sprzętu z for zagranicznych coraz mniej wierzę. Tam grasują wynajęci przez firmy produkt seterzy.

watsup
16.08.12, 10:38
Witam wszystkich, dołączyłem do waszego forum właśnie ze względu na Om-d, którego już miałem w łapkach na krótki teścik i tak zaczęła się moja " choroba". Porównywałem go do kilku innych sprzętów ale jednak jakość, którą oferuje Om-d jest powalająca zarówno w przypadku zdjęć jak i filmów co mnie akurat równie kręci.
Jak kupie go dzisiaj lub jutro to odezwÄ™ siÄ™ z jakimÅ› obrazkiem, pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Jan_S
16.08.12, 10:44
W opinie dotyczące sprzętu z for zagranicznych coraz mniej wierzę. Tam grasują wynajęci przez firmy produkt seterzy.

hahaha myślisz że takich tu nie ma ? :shock:

pers
16.08.12, 10:46
Witam wszystkich, dołączyłem do waszego forum właśnie ze względu na Om-d, którego już miałem w łapkach na krótki teścik i tak zaczęła się moja " choroba". Porównywałem go do kilku innych sprzętów ale jednak jakość, którą oferuje Om-d jest powalająca zarówno w przypadku zdjęć jak i filmów co mnie akurat równie kręci.
Jak kupie go dzisiaj lub jutro to odezwÄ™ siÄ™ z jakimÅ› obrazkiem, pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Witaj! Wczesniej miałeś FF? Jeżeli tak to napisz co spowodowało, że zdecydowałeś się przesiaść na m4/3

sylwiusz
16.08.12, 11:10
Hehe, chyba ta wypowiedz watsup, to wlasnie ktos z Olympusa ;-)

epicure
16.08.12, 11:17
Gdyby ktoś w Poznaniu miał dowolnego mikrusa z m.ZD 45 f/1,8, to chętnie ustawię się na jakiś teścik o porównam go do FF + 85 f/1,8. Jestem ciekaw różnicy w obrazku. Myślę, że nie tylko ja :)

gibberpl
16.08.12, 11:38
Ostrzejsze od pełnej będzie 45/1.8 - bez wątpliwości. Reszta to szczegółowość obrazu z matrycy. Bokeh z 45/1.8 jest brzydki i nerwowy, zarówno 85 z C i N radzi sobie z tym lepiej.

epicure
16.08.12, 11:51
Ostrzejsze od pełnej będzie 45/1.8 - bez wątpliwości.

To całkiem prawdopodobne, ale ręki nie dałbym sobie za to uciąć.

gietrzy
16.08.12, 12:02
Czyli powoli dochodzimy do wniosku, że Oly PL powinien wysłać komplet stałek wraz z EM5 do Fatmana :)

Adamss68
16.08.12, 12:12
I wyjdzie .że ta sama matryca daje lepsze efekty:wink:.

epicure
16.08.12, 12:24
Czyli powoli dochodzimy do wniosku, że Oly PL powinien wysłać komplet stałek wraz z EM5 do Fatmana :)

Dlaczego akurat do niego? I dlaczego tylko do niego? Niech ruszy wypożyczalnia, to każdy będzie mógł otrzymać sprzęt do testów.

sylwiusz
16.08.12, 12:28
To całkiem prawdopodobne, ale ręki nie dałbym sobie za to uciąć.
Ja tez reki bym nie dal, szkoda nawet dla najlepszego sprzetu foto ;-) Ale sadzac po wynikach testu u opacznych, 85/1.8 bedzie wymagala jednak troche przymkniecia dla tej samej co 45/1.8 ostrosci. Na lpm oczywiscie nie patrzymy, to inne matryce ;-)
http://www.optyczne.pl/240.4-Test_obiektywu-Olympus_M.Zuiko_Digital_45_mm_f_1.8_RozdzielczoÅ›Ä ‡_obrazu.html
http://www.optyczne.pl/218.4-Test_obiektywu-Canon_EF_85_mm_f_1.8_USM_Rozdzielczość_obrazu.ht ml
Ja bylbym ciekaw porownania 85/1.8 z M.ZD 75/1.8 ;-)))

epicure
16.08.12, 12:46
http://www.optyczne.pl/240.4-Test_obiektywu-Olympus_M.Zuiko_Digital_45_mm_f_1.8_RozdzielczoÅ›Ä ‡_obrazu.html
http://www.optyczne.pl/218.4-Test_obiektywu-Canon_EF_85_mm_f_1.8_USM_Rozdzielczość_obrazu.ht ml

Nie da się porównać tych wyników. Właściwie ten test robiony na Canonie 20D jest już dzisiaj kompletnie bezużyteczny.

nightelf
16.08.12, 12:53
Ja nie porzuciłem drugiego systemu, bo mam nienajgorszą szklarnię, co prawda 2 obiektywy sprzedałem, ale zostały mi 4 całkiem zacne.
Mikrusa jednak bardzo polubiłem i jest to świetny aparat.

gietrzy
16.08.12, 12:54
Ja bylbym ciekaw porownania 85/1.8 z M.ZD 75/1.8 ;-)))

Nie za bardzo rozumiem jakby to miało wyglądać? OMD z 75 vs 5D z 85? Inne kąty, ze 135L podobne, z Sigmą 150 OS by było ciekawie. Sprawa druga to z jakich odległości, trzecia czasy: byłby znowu bój na ekwiwalenty... cały sens M43 jest w cytowanych przez ciebie kilogramach i małych rozmiarach: bierzesz, to miej świadomość, że z całym inwentarzem.

Linki do optycznych trochę takie dziwne w tym wątku bo trzeba by podpiąć 85/1.8 pod OMD przez przelotkę by cokolwiek stwierdzić, poza tym wielokrotnie tam gdzie u nich są wady w realu zalety.

fret
16.08.12, 13:04
...
Ja bylbym ciekaw porownania 85/1.8 z M.ZD 75/1.8 ;-)))

Tu zupełnie nie ma czego porównywać. 75/1,8 można porównać z 70-200/4, albo z przymkniętym 135. Generalnie przeliczaj obiektywy m4/3 na FF mnożąc parametry x2. Oczywiście przysłonę tylko ze względu na GO i dyfrakcję, do ekspozycji nie przeliczaj :)

Mcarto
16.08.12, 13:39
Ty uzywasz obecnie K-5? Tez myslalem troche nad nim, ze wzgledu wlasnie na wielkosc i lekkosc przy swietnych parametrach, ale dobra, firmowa szklarnia zrobila sie ostatnio cholernie droga, drozsza niz Zuiko i szczegolnie brakuje mi malego, lekkiego UWA - w m4/3 mamy 9-18, 7-14 i 12/2 - wszystko naprawde niewielkie i lekkie. Jedyny, bardzo fajny, maly, metalowy DA 15/4 ma niestety wbudowana na stale oslone p-sloneczna, bardzo utrudniajaca normalne korzystanie z Cokina, a to wazne dla mnie...

Mam K-7 to poprzednik K-5 - wyglądają identycznie. K-5 jest lepsza ze względu na matrycę (ISO,DR), LiveView i podobno? ma lepszy AF. Lubię swój aparat i na razie nie planuję zmian.

pamaru
16.08.12, 14:07
Gdyby ktoś w Poznaniu miał dowolnego mikrusa z m.ZD 45 f/1,8, to chętnie ustawię się na jakiś teścik o porównam go do FF + 85 f/1,8. Jestem ciekaw różnicy w obrazku. Myślę, że nie tylko ja :)

Jak kumpel wróci z urlopu to spróbuję pożyczyć od niego 45 1.8 i porównać z d700+85 1.4G. Od razu mogę powiedzieć, że 45 o ile pamiętam była oszczutka no ale bokeh z 85 to miazga.. Choć przypuszczam, że prędzej ty zrobisz swoje porównanie niż ja się za to wezmę.. :mrgreen:

Adamss68
16.08.12, 14:22
Co jest ważniejsze?Bokeh?Czy pierwszy plan?

sylwiusz
16.08.12, 14:30
Nie za bardzo rozumiem jakby to miało wyglądać? OMD z 75 vs 5D z 85? Inne kąty, ze 135L podobne, z Sigmą 150 OS by było ciekawie. Sprawa druga to z jakich odległości, trzecia czasy: byłby znowu bój na ekwiwalenty... cały sens M43 jest w cytowanych przez ciebie kilogramach i małych rozmiarach: bierzesz, to miej świadomość, że z całym inwentarzem.
Skomplikowane, to fakt, choc biorac pod uwage zastosowanie, to porownanie nawet roznych katow widzenia, ale tego samego kadru moze miec sens. To tak samo jak porownac na jednym formacie filmu/matrycy rozne szkla i ten sam kadr, zeby pokazac stopien kompresji perspektywy i wlasnie rozmycie tla.


Linki do optycznych trochę takie dziwne w tym wątku bo trzeba by podpiąć 85/1.8 pod OMD przez przelotkę by cokolwiek stwierdzić, poza tym wielokrotnie tam gdzie u nich są wady w realu zalety.
Generalnie wiekszosc szkiel z czasow analogowych ma problemy w rogach na FF, widze to doskonale rowniez u siebie, wiec mysle, ze porownanie 45/1.8 na m4/3 i 85/1.8 na FF jest jak najbardziej na miejscu. Podpinanie 85/1.8 pod m4/3 troche bez sensu, bo bedzie to tylko wycinek z najlepszej czesci kadru 85...

pamaru
16.08.12, 14:34
Co jest ważniejsze?Bokeh?Czy pierwszy plan?

Wolisz truskawki czy maliny? Bo ja jedno i drugie. :-P

gietrzy
16.08.12, 14:40
Skomplikowane, to fakt, Generalnie wiekszosc szkiel z czasow analogowych ma problemy w rogach na FF, widze to doskonale rowniez u siebie, wiec mysle, ze porownanie 45/1.8 na m4/3 i 85/1.8 na FF jest jak najbardziej na miejscu. Podpinanie 85/1.8 pod m4/3 troche bez sensu, bo bedzie to tylko wycinek z najlepszej czesci kadru 85...

Biorąc pod uwagę tylko rogi: tu dokładnie widać co i jak; wyniki 85/1.8 dla pełnej klatki
http://slrgear.com/reviews/zproducts/canon85f18/ff/tloader.htm

Tu masz wyniki dla mZD75 na EM-5
[/URL][URL]http://slrgear.com/reviews/zproducts/olympus75f18m/tloader.htm (http://slrgear.com/reviews/zproducts/canon85f18/ff/tloader.htm)

sylwiusz
16.08.12, 14:52
Sam bokeh nie oznacza bynajmniej totalnego rozmydlenia tla ;-) Tak czy inaczej z sampli, ktore widzialem z 75/1.8 da sie juz uzyskac ladne rozmycie tla, moze nie calkowite jak da rade na FF z 85 przy nawet f1.8, ale nadal przyjemne dla oka, nawet jesli kadr nie bedzie taki ciasny. Obecnie mam Sony 85/2.8 jako portretowke i uzyskuje podobne rozmycie tla jak z M.ZD 75, wiec co mi tam ;-)

---------- Post dodany o 14:52 ---------- Poprzedni post był o 14:46 ----------


Biorąc pod uwagę tylko rogi: tu dokładnie widać co i jak; wyniki 85/1.8 dla pełnej klatki
http://slrgear.com/reviews/zproducts/canon85f18/ff/tloader.htm

Tu masz wyniki dla mZD75 na EM-5
http://slrgear.com/reviews/zproducts/olympus75f18m/tloader.htm
Dobre zestawienie, czyli pokrywa sie co pisalem wyzej - 85/1.8 wymaga domkniecia do f4-5.6, zeby byc porownywalnym do 75/1.8 :-)

gietrzy
16.08.12, 14:54
Sam bokeh nie oznacza bynajmniej totalnego rozmydlenia tla ;-) Tak czy inaczej z sampli, ktore widzialem z 75/1.8 da sie juz uzyskac ladne rozmycie tla

Pierwszym szkłem, które mnie zwaliło z nóg w tym temacie jest minik czyli mZD45/1.8 - baaardzo fajne/y bokeh jak na te: rozmiar/cenę/światło. Tu - mZD75 - nie może być gorzej. Ba, nawet 12/2, które jest ciemnawe ;) jakość rozmycia/bokeh ma po prostu fanastyczną/y. Oly power w najczystszym wydaniu.

pamaru
16.08.12, 15:00
12 + 45 + 75 = (H)Oly Trinity. :mrgreen: :D

epicure
16.08.12, 15:03
Ba, nawet 12/2, które jest ciemnawe ;) jakość rozmycia/bokeh ma po prostu fanastyczną/y.

Może i ma fantystyczny bokeh, ale doświadczysz go co najwyżej na zdjęciach przedstawiających zbliżenie kwiatka.

skrzynka97
16.08.12, 16:50
Hej,
miałem D300s + 17-55 + 85 + 180, w sumie kilka kg wagi,
teraz mam OMD + 14 + 20 + 45, waga: ok 1 kg!!!!
na 75 nadal czekam, poza tym poważnie myślę o sprzedaży 14 i 20 i zakupieniu 12 (bardzo lubię szorekie kąty)

fotografia to moje hobby, uprawiam tzw. fotografiÄ™ turystycznÄ…,

D300s to jest świetne body jeśli chodzi o obsługę i ergonomię, obrazek jak to obrazek - matryca była już nie najnowsza.
OMD ma bardzo dobrą guzikologię i wygodną obsługę, można ustawić guziki "pod siebie", body dużo mniejsze ale też dużo lżejsze, stałki są bardzo lekkie więc trzyma się go bardzo dobrze. Można też dokupić grip, ale wg mnie przy używaniu stałek jest zbędny.
Mniejsze body oznacza również że wszystko jest mniejsze: pokrętła (ale i tak obsługuje się bardzo wygodnie) i guziki (ja mam szczupłe palce więc też problemu nie mam).

Póki co mam jedno negatywne wrażenie: nie potrafię zapanować nad kolorami. W Nikonie kolroy były w całej scenie równie nasycone, obrazek był zawsze miły dla oka. W Olympusie czasami jest przejaskrawione, czasami blado. Może to wynik wielolteniego używania innego systemu.
A-ha, no i elektroniczny wizjer: mniejszy ale jak dla mnie spoko, szybko się przyzwyczaiłem.

Nie żałuję zmiany. A nawet jestem bardzo zadowolony.

sylwiusz
16.08.12, 16:55
Hoho, dzieki, to tez cenne uwagi. Ja mam duze palce, niby nie mialem problemu z obsluga malych aparatow, ale musze choc na chwile wziac do reki OMD i przymierzyc do oka ;-) Moze ktos wie, gdzie w jakims Saturnie czy MM w W-wie sa w tej chwili w gablocie?
Z kolorami zobaczymy, musze namierzyc troche RAWow i wrzucic do Aperture, ale mysle, ze to kwestia oswojenia sie z "wywolywaniem" materialu z OMD ;-)

skrzynka97
16.08.12, 16:59
Zadzwoń na infolinię do MM, powiedzą Ci w którym sklepie jest dostępny. Ja kupiłem na Ostrobramskiej.

pers
16.08.12, 17:00
Hoho, dzieki, to tez cenne uwagi. Ja mam duze palce, niby nie mialem problemu z obsluga malych aparatow, ale musze choc na chwile wziac do reki OMD i przymierzyc do oka ;-) Moze ktos wie, gdzie w jakims Saturnie czy MM w W-wie sa w tej chwili w gablocie?
Z kolorami zobaczymy, musze namierzyc troche RAWow i wrzucic do Aperture, ale mysle, ze to kwestia oswojenia sie z "wywolywaniem" materialu z OMD ;-)

Zawsze możesz dokupoć grip. Czytałem, że są użytkownicy, którzy bez nie go nie umia sie obejść, a po jego zakupie są zachwyceni ergonomią tego aparatu. Ale swoje niestety kosztuje i jak dla mnie trochę mija się z ideą mikro.

pamaru
16.08.12, 17:13
Hoho, dzieki, to tez cenne uwagi. Ja mam duze palce, niby nie mialem problemu z obsluga malych aparatow, ale musze choc na chwile wziac do reki OMD i przymierzyc do oka ;-) Moze ktos wie, gdzie w jakims Saturnie czy MM w W-wie sa w tej chwili w gablocie?
Widziałem czarne OMD z 12-50 2h temu w MM w Markach. Pewnie jeszcze jest. Pozostałych sklepów nie zwiedzałem. ;)

tojaro
16.08.12, 17:21
Sylwiusz, ja kupowałem 3 tyg. temu i specjalnie przyjechałem do Wawy na wizję i zakup. Znalazłem sklep: Fotoit na Czerniakowskiej - bardzo zacnie wyposażony, poza zakupem, testowałem jeszcze XPro1 i X100 - wszystko na miejscu... no i cena (za kita) z czwórką na początku. Co do wywoływania i kolorków - to temat ciekawy ale lekko pomijany - łatwiej narzekać na aparat niż na monitor i brak kalibracji :)

easy_rider
16.08.12, 17:24
poza tym poważnie myślę o sprzedaży 14 i 20 i zakupieniu 12 (bardzo lubię szorekie kąty)ja też - dlatego nie kupiłem 12'ki...

A co do OMD to na dzień dzisiejszy jedyne co mnie irytuje to brak możliwości wyświetlenia zrobionych zdjęć na ekranie wizjera...
Można co prawda użyć wizjera zewnętrznego - ale komu chciało by się go nosić (o ile wogóle go posiada) gdy aparat swój wizjer ma :?:
Odsuwanie aparatu od oka by zerknąć po każdym zdjęciu na ekran jest wysoce nieergonomiczne - a poza tym w dużym słońcu to na ekranie kompletnie nic nie widać :evil:

sylwiusz
16.08.12, 17:50
Dzieki za namiary adresowe, sprawdze koniecznie, bez badania organoleptycznego nie obejdzie sie ;-)

chreasy
16.08.12, 19:00
Sylwiusz, ja kupowałem 3 tyg. temu i specjalnie przyjechałem do Wawy na wizję i zakup. Znalazłem sklep: Fotoit na Czerniakowskiej - bardzo zacnie wyposażony

tyle, że tam nie mają obiektywów do OMD

bartmika
16.08.12, 19:20
Dzieki za namiary adresowe, sprawdze koniecznie, bez badania organoleptycznego nie obejdzie sie ;-)

Sylwiusz...

W Saturnie w Złotych Tarasach jest OM-D na wystawce. Jutro chyba pójdę go pomacać i obadać :)

fret
16.08.12, 19:57
Do mm warto wpaść na macanko, ale z zakupem, to chyba lepiej poczekać na przyjęcie do zakonu...

Jan_S
16.08.12, 20:21
Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że po "macaniu" nastąpi nagła a niepohamowana ochota stałego związku

epicure
16.08.12, 20:23
Dobre zestawienie, czyli pokrywa sie co pisalem wyzej - 85/1.8 wymaga domkniecia do f4-5.6, zeby byc porownywalnym do 75/1.8 :-)

Nie tak szybko, nie daj się złapać. Tak naprawdę nie wiadomo, czym jest ten blur index. Punktem odniesienie muszą być jakieś bezwzględne wartości, które nam coś mówią, a na tej stronie ich nie znajdziesz.

nightelf
16.08.12, 20:24
Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że po "macaniu" nastąpi nagła a niepohamowana ochota stałego związku

Boże broń!
Żadnych stałych związków.
Niech żyje stan kawalerski!
Niech żyje wolność!

easy_rider
16.08.12, 20:36
Tak naprawdę nie wiadomo, czym jest ten blur index. Punktem odniesienie muszą być jakieś bezwzględne wartości, które nam coś mówią, a na tej stronie ich nie znajdziesz.
Gdzieś czytałem takie trochę pokrętne wyjaśnienie, że punktem odniesienia (=1) jest zdjęcie ostre w ocenie przeciętnego obserwatora (bez względu na sprzęt, rozdzielczość matrycy itp.)
Wszystko co jest poniżej 1 oznacza zdjęcie zbyt ostre, a czym więcej od 1 to coraz większe mydło...
Nie wiem ile w tym prawdy :lol:

sylwiusz
16.08.12, 22:04
Sylwiusz...

W Saturnie w Złotych Tarasach jest OM-D na wystawce. Jutro chyba pójdę go pomacać i obadać :)
Nie idz, bylem, maja tam atrape (fakt, ze dobrze zrobiona) zarowno korpusu jak i 12/2 :-D

---------- Post dodany o 22:04 ---------- Poprzedni post był o 22:02 ----------


Nie tak szybko, nie daj się złapać. Tak naprawdę nie wiadomo, czym jest ten blur index. Punktem odniesienie muszą być jakieś bezwzględne wartości, które nam coś mówią, a na tej stronie ich nie znajdziesz.
Mam FF i dobre szkla (stalki) Minolty, ma kolega i GH2. I jakby nie spojrzec to zawsze musze domknac o te 2-3 dzialki, zeby miec wyniki porownywalne w rogach do jego szkiel, wiec co w tym jest...

---------- Post dodany o 22:04 ---------- Poprzedni post był o 22:04 ----------


Boże broń!
Żadnych stałych związków.
Niech żyje stan kawalerski!
Niech żyje wolność!
Za pozno dla mnie, przynajmniej ze stanem kawalerskim :-P

skrzynka97
16.08.12, 22:41
Do mm warto wpaść na macanko, ale z zakupem, to chyba lepiej poczekać na przyjęcie do zakonu...
Ja kilka miesięcy temu wytargowałem w mm 700 zł upustu, poza tym kita sprzedałem za 800 zł.

fret
16.08.12, 22:47
Ja kilka miesięcy temu wytargowałem w mm 700 zł upustu, poza tym kita sprzedałem za 800 zł.

Gratuluję, ale i tak warto poczekać, obowiązku korzystania nie ma :)

pers
16.08.12, 22:47
Ja kilka miesięcy temu wytargowałem w mm 700 zł upustu, poza tym kita sprzedałem za 800 zł.

No nieźle ale w mm są takie ceny, że nawet jak jest "bez VATu" to i tak przeważnie w sklepach internetowych jest sporo taniej. Ale przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, że w mm dają takie rabaty. Masz talent :-) Ja w mm nawet nie pomyśle aby poprosić o rabat bo wydaje mi się, że tam sprzedawcom średnio zależy na sprzedaży.

sylwiusz
16.08.12, 23:06
Daja rabaty, tylko trzeba powaznie pogadac z kierownikiem :-)

skrzynka97
16.08.12, 23:07
raz się uda więcej, raz mniej, czasami w ogóle,
wcześniej kupowałem e-pl3, w mm był za 2300 a w euro 1999, jak im o tym powiedziałem od razu sprzedali mi 300 zł niżej,
ale ostatnio chciałem kupić mysz i nie chcieli nic opuścić, ale trafiłem na jakiegoś ogra nieogarniętego

bartmika
16.08.12, 23:10
No masz... To kiepsko.
Jeszcze babka z Saturna przez tel. powiedziała, że może dadzą mi upust na ten egzemplarz z wystawy bo "ostatni". Dajcie spokój... chciała mi wcisnąć atrapę za tyle $ :) Dobre...dobre... Gorzej niż w amber goldzie :D

Darekw1967
16.08.12, 23:35
Gdyby ktoś w Poznaniu miał dowolnego mikrusa z m.ZD 45 f/1,8, to chętnie ustawię się na jakiś teścik o porównam go do FF + 85 f/1,8. Jestem ciekaw różnicy w obrazku. Myślę, że nie tylko ja :)Mam te szkla i jak wroce z urlopu moge zrobic testy a rawy udostepnic

epicure
16.08.12, 23:39
Mam FF i dobre szkla (stalki) Minolty, ma kolega i GH2. I jakby nie spojrzec to zawsze musze domknac o te 2-3 dzialki, zeby miec wyniki porownywalne w rogach do jego szkiel, wiec co w tym jest...

Ok, może tak być. Ze szkłami jest różnie, szczególnie ze starociami. Szkła produkowane pod cyfrę to zupełnie inna bajka.

---------- Post dodany o 23:39 ---------- Poprzedni post był o 23:37 ----------


Mam te szkla i jak wroce z urlopu moge zrobic testy a rawy udostepnic

Fajnie. Nawet nie chodzi o rawy w czystej postaci, wystarczą cropy z neutralnie wołanych rawów. Jak znajdziesz czas, to wrzuć wyniki na forum. Ale ja i tak zrobię własny test ;)

sylwiusz
17.08.12, 00:08
Ok, może tak być. Ze szkłami jest różnie, szczególnie ze starociami. Szkła produkowane pod cyfrę to zupełnie inna bajka.
Ano. Tylko wlasnie mozliwosc uzywania szkiel z kolekcji analogowych jest dla wielu jedna z zalet FF. Ale i z nowymi roznie bywa. Taki Nikon 14-24/2.8 jest faktycznie bdb (choc bardzo drogi a wyniki podobne do M.ZD za 1/3 ceny), ale juz nowszy Nikon 16-35/4 (za okolo 4000 zl) slabo wypada niestety... nie ma wiec reguly :-)

glos_ludu
17.08.12, 02:42
w temacie macania. Był jeszcze nie dawno w Saturnie w Arkadii w pełni funkcjonalny, czarny OMD, z włożoną baterią i przypiętym 12-50, oprócz tego sporo mikro-sprzętu panasonica, w tym obiektywów, więc może uda się uprosić obsługę żeby podpiąć takie 20/1.7. Nie ukrywam miło było się pobawić, ale na zakup OMD jeszcze mnie nie stać

Pozdrawiam

sylwiusz
17.08.12, 09:50
Ooo, super, akurat dzis mam po drodze do Arkadii, wiec chyba podjade w drodze do domu :cool:

fret
17.08.12, 09:52
... Taki Nikon 14-24/2.8 jest faktycznie bdb (choc bardzo drogi a wyniki podobne do M.ZD za 1/3 ceny), ale juz nowszy Nikon 16-35/4 (za okolo 4000 zl) slabo wypada niestety... nie ma wiec reguly :-)


Jakieś uzasadnienie? Z którym M.ZD porównujesz ceny? Ja nie znam takiego ze stałym światłem 1,4 , a Nikkor 14-24/8-11 też byłby bardzo tani i też by pracował na granicy dyfrakcji (nie chodzi o GO, bo to rzecz gustu). Olek bronił się przed matrycami większymi niż 12Mpix, bo szkła ze światłem f/5,6 wpadają już w limit dyfrakcyjny i nie ma tego po co przymykać, chyba, że produkujesz fotki 800px. Nie obraź się, ale wygląda na to, że nie rozumiesz istoty różnicy między FF, a 4/3.

sylwiusz
17.08.12, 10:54
Porownalem sobie z M.ZD 9-18/4-5.6. Ale "Nikkor 14-24/8-11" - gdyby babcia miala wasy... Nie gdybamy, tylko piszemy o tym co jest dostepne. Jasnosc jasnoscia, ale po prostu na FF nie masz za bardzo alternatywy obecnie. Nikon 16-35 nawet po domknieciu do f8 jest slaby w rogach i koniec.
Dyfrakcja nie ma tu nic do rzeczy, bo owszem 4/3 wpada w nia juz przy wiekszych przeslonach, ale przy takich, przy ktorych GO jest podobna jak przy bardziej domknietych f na FF, ergo np. f5.6 na 4/3 bedzie odpowiadalo z grubsza GO na FF przy f11, kiedy i FF zacznie wchodzic w dyfrakcje, szczegolnie na nowych, bardziej upakowanych matrycach.

epicure
17.08.12, 11:04
Porównywałem EF 17-40 f/4 L i mikro Panasa 7-14. W rogach oba były podobnie słabe, tyle że nieostrość w eLce dotyczyła jedynie bardzo skrajnych rogów, a cała reszta kadru była ostra. Panas odzyskiwał przyzwoitą ostrość dopiero daleko w głębi kadru, ale i tak nie był to ten sam poziom ostrości, co w Canonie.

fret
17.08.12, 11:24
...
Dyfrakcja nie ma tu nic do rzeczy, bo owszem 4/3 wpada w nia juz przy wiekszych przeslonach, ale przy takich, przy ktorych GO jest podobna jak przy bardziej domknietych f na FF, ergo np. f5.6 na 4/3 bedzie odpowiadalo z grubsza GO na FF przy f11, kiedy i FF zacznie wchodzic w dyfrakcje, szczegolnie na nowych, bardziej upakowanych matrycach.

FF wpada w dyfrakcję dokładnie przy takiej samej GO jak 4/3. Właśnie o tym napisałem. Szkła 4/3 f5,6 i ciemniejsze siedzą z OM-D w dyfrakcji od pełnej dziury. Dlatego porównywanie ich ze szkłami FF f/2,8 nie ma sensu. Poczytaj post Epicure, jest dokładnie tak jak pisze. Niezbyt cenione na FF 17-40/4 po przymknięciu do podobnej GO/dyfrakcji rozkłada zoomy 4/3 na łopatki. Jeśli cenisz wagę i gabaryty m4/3, to śmiało się przesiadaj, ale nie zmieniaj systemu dla jakości obrazu :)

Jarema
17.08.12, 11:30
ja też - dlatego nie kupiłem 12'ki...

A co do OMD to na dzień dzisiejszy jedyne co mnie irytuje to brak możliwości wyświetlenia zrobionych zdjęć na ekranie wizjera...
Można co prawda użyć wizjera zewnętrznego - ale komu chciało by się go nosić (o ile wogóle go posiada) gdy aparat swój wizjer ma :?:
Odsuwanie aparatu od oka by zerknąć po każdym zdjęciu na ekran jest wysoce nieergonomiczne - a poza tym w dużym słońcu to na ekranie kompletnie nic nie widać :evil:


Jest taka możliwość.Mając włączony tryb wizjera włącz podgląd zdjęć.Zdjęcie pojawi się na LCD.I guziczkiem jeszcze raz na wizjer.I można przeglądać zdjęcia w wizjerze. Sprawdzone organoleptycznie.

gibberpl
17.08.12, 11:50
Wszystkie UWA naginają trochę fizykę światła, rogi praktycznie zawsze będą pozostawiały wiele lub trochę do życzenia. Co do wspomnianego Nikkora 14-24/2.8 - cena zbliżona do Panasa 7-14, tak samo cena Nikkora 24-70/2.8 zbliżona do nowego Panasa 14-35/2.8.

sylwiusz
17.08.12, 12:01
Teoria teoria, praktyka praktyka :-) Bo zostaje nam jeszcze kwestia zastosowan. Obecnie do landszaftów na UWA uzywam z A850 20/2.8. I z reguly ze wzgledu na specyfike uzycia UWA do tego zastosowania i tak domykam go do f11-f16, bo mam w nosie dyfrakcje jak bede mial mydlo przez za mala GO. W m4/3 to samo mialbym przy f5.6-f8. Ergo - zawsze te 2EV do przodu, a za przy tego typu zdjeciach pracuje zawsze na bazowym ISO, to oznacza dla mnie wiecej mozliwosci pracy bez statywu rzy podobnej dyfrakcji :-) I tak np. moja, bardzo zreszta chwalona, Minolta 20, wymaga jednak porzadnego przymkniecia, zeby rogi byly uzywalne, w praktyce do ok. f9-11. I taka jakosc jak patrzylem po samplach w sieci, da mi spokojnie 9-18 juz przy f4-5.6...
Co do porownania L 17-40 vs Lumix 7-14, nie wypowiadam sie, bo nie mialem mozliwosci pracy z oboma szklami, choc dziwie sie, bo Panas bardzo chwalony a 17-40 z reguly bez zachwytu.

gietrzy
17.08.12, 12:03
Teoria teoria, praktyka praktyka :-) z reguly ze wzgledu na specyfike uzycia UWA do tego zastosowania i tak domykam go do f11-f16, bo mam w nosie dyfrakcje jak bede mial mydlo przez za mala GO.

Proste.

sylwiusz
17.08.12, 12:07
Wszystkie UWA naginają trochę fizykę światła, rogi praktycznie zawsze będą pozostawiały wiele lub trochę do życzenia. Co do wspomnianego Nikkora 14-24/2.8 - cena zbliżona do Panasa 7-14, tak samo cena Nikkora 24-70/2.8 zbliżona do nowego Panasa 14-35/2.8.
14-24 jest jednak o ponad polowe (2300 zl wg ceneo) drozszy od Panasa 7-14, Nikon 24-70 tez 1100 zl drozszy od P 12-35. Jak dodac cene korpusu itd. to jednak calosc wyjdzie ladnych kilka tysiecy taniej w wypadku m4/3. Ale zostawmy ceny, rzecz wzgledna. Biorac pod uwage zalety i wady kazdego z systemow zaczynamy porownywac jablka do pomaranczy ;-) Po prostu kazdemu bedzie smakowalo cos innego.

fret
17.08.12, 12:35
... Biorac pod uwage zalety i wady kazdego z systemow zaczynamy porownywac jablka do pomaranczy ;-) Po prostu kazdemu bedzie smakowalo cos innego.

Dokładnie o to chodzi, jeśli przymykasz do f/11-16, to nie ma się nad czym zastanawiać, m4/3 będzie mniejsze, lżejsze i tańsze. Na ekwiwalencie f/16 różnic nie będzie, każdy obiektyw w każdym systemie zacznie mydlić. Oczywiście to mydlenie, to też pojęcie względne, bo na fotkach internetowych (800px) ciągle będzie żyleta. Tak wygląda teoria i praktyka.

sylwiusz
17.08.12, 12:57
Ooo, sedno sprawy. Skoro mocno domykam przy krajobrazach, to m4/3 jest dobrym wyborem. Generalnie powtarza sie stara mantra - w m4/3 latwiej uzyskac duza glebie niz w FF, za to w FF w razie potrzeby latwiej uzyskac mala - mimo swoich zalet M.ZD 75/1.8 za chiny nie da mi takiego rozmycia tla jak 85/1.8 na FF, ale da mi wystarczajace dla mnie ;-)
A jeszcze z dyfrakcja - te f11-16 jak dla mnie nie ma tragedii. Robilem odbitki A3 i ilosc szczegolow jest duza, przyjemna dla oka, przynajmniej jak ogladam je z normalnej odleglosci, nie gorsza od tego co widzialem w swoim zyciu z analogowego 6x7, ale tez nie naleze do osob bawiacych sie w pixel-peeping :-)

gibberpl
17.08.12, 13:08
Jednego nie uwzględniasz. 85 dla FF to 85, 75 dla m4/3 to 150 dla FF. Oznacza to mniej więcej to, że od obiektu będziesz musiał stać dwa razy dalej aby go zmieścić w kadrze w porównaniu do 85 dla FF. To dziwne, bo od lat wpajano nam, że 85mm FF to ogniskowa do portretów. Nie rozumiem za bardzo istnienia obiektywu 75/1.8 w m4/3 poza tym, że w połączeniu z OM-D wygląda bardzo Pr0. Ogniskowa 85 jest jeszcze bardzo zbliżona do kąta widzenia dla oka ludzkiego, kasuje się przerysowania z ogniskowych 35 i 50mm, dlatego jest genialna do portretów. 75 w m4/3 czyli tak naprawdę 150 w FF, daje już na tyle spłaszczoną perspektywę, że czuć znaczne oddalenie obiektu fotografowanego od aparatu co zalatuje raczej portretami a'la paparazzi.

darkelf
17.08.12, 13:12
100mm to ogniskowa do portretów, dlatego ZD50 jest idealnością.

sylwiusz
17.08.12, 13:16
Owszem, uwzgledniam roznice w kacie widzenia. Wszystko jest wzgledne. Bo mozna portrety robic i 20 mm na FF, wszystko zalezy jaki efekt chcemy uzyskac ;-) Bylo tez troche zawodowych fotografow, ktorzy uzywali np. 300/2.8 i... kotkofalowki do komunikacji z modelem. Mialem swego czasu 135/2.8 na FF i zupelnie nie mialem problemu z portretami z niej, jakos nie widze ich "gorszosci" w stosunku do tego co teraz mam z 85. Glowna zaleta 85 jest latwa mozliwosc kontaktu z modelem - przy ekwiwalencie 150 mm jest juz nieco trudniej, ale jeszcze nie tak zle jak przy w/w 300 mm :-D

epicure
17.08.12, 13:18
...w m4/3 latwiej uzyskac duza glebie niz w FF...

Tak. A trudność uzyskania większej głębi ostrości w FF najczęściej sprowadza się do dwóch ruchów palca na kółku przysłony więcej :)

fret
17.08.12, 13:21
...od lat wpajano nam, że 85mm FF to ogniskowa do portretów. ...

Od lat typowo portretową ogniskową było 135mm, 85mm, to raczej ogniskowa "popiersiowa" i do rangi portretowej urosła za sprawą APS-c i tanich stałek 50/1,8 które po przeliczeniu na FF dają właśnie okolice 85mm. Prawdziwe portretówki umożliwiające zdjęcia typu "głowa i ramiona" to nadal 135mm na FF i 85mm na APS-C.

---------- Post dodany o 13:21 ---------- Poprzedni post był o 13:20 ----------

sylwiusz
17.08.12, 13:22
Tak. A trudność uzyskania większej głębi ostrości w FF najczęściej sprowadza się do dwóch ruchów palca na kółku przysłony więcej :)
Zgadza sie, plus odpowiednio dluzsze czasy naswietlania ;-)

---------- Post dodany o 13:22 ---------- Poprzedni post był o 13:22 ----------


Od lat typowo portretową ogniskową było 135mm, 85mm, to raczej ogniskowa "popiersiowa" i do rangi portretowej urosła za sprawą APS-c i tanich stałek 50/1,8 które po przeliczeniu na FF dają właśnie okolice 85mm. Prawdziwe portretówki umożliwiające zdjęcia typu "głowa i ramiona" to nadal 135mm na FF i 85mm na APS-C.
Swiete slowa. Pewnie dlatego jakos w realu nigdy nie mialem problemu z portretami z 85 na APS-C i 135 na FF...

thedoc
17.08.12, 13:48
Oooo... prosze bardzo :-) No coz, 85L ze swiatlem 1.2 ciezko czyms zastapic w jakimkolwiek systemie. Pewnie choc troche pomoze otrzec lzy 75/1.8 ;-) Uzywales jakiejs canonowskiej 50? Duzy przeskok (poza katem widzenia oczywiscie) po przejsciu na 45/1.8?[/QUOTE]

No tak, 85L jest niepowtarzalne :) 75/1.8 dla mnie za długie, świetne optycznie ale nie dla mnie. Używałem 50/1.4 USM, miałem nawet 2 egzemplarze, czy duży przeskok po przejściu na 45/1.8 - tak, bardzo duży, na korzyść 45/1.8. Jeżeli o mnie chodzi, to nic dobrego na temat 50/1.4 nie usłyszysz. Optycznie używalne od f/2 poza tym mechanicznie beznadziejne, plastik, jakieś mikro usm, przy ostrzeniu lekko wychodzi tubus, jak go wciśniesz to masz po silniku. Jest to jedno z niewielu szkieł, których autentycznie nie lubię, chociaż 50mm to moja ogniskowa. Jak wyciągasz z pudełka nówkę to w obiektywie coś lata, jakieś luzy są i żeby było śmiesznie tak ma być! :) Na moim 5d mk I zawsze były jakieś problemy z celowaniem w punkt, na jedym FF na drugim BF, bleeeee :/ Nie miałem niestety 50L więc w tym temacie nic nie powiem ale 50/1.4 szczerze nie polecam :)

gietrzy
17.08.12, 13:57
Na moim 5d mk I zawsze były jakieś problemy z celowaniem w punkt

Mocne! Dzięki.


Nie miałem niestety 50L więc w tym temacie nic nie powiem ale 50/1.4 szczerze nie polecam :)

50L to maria awaria, optycznie zwana aberracją sferyczną. Lekką ulgę przynosi używanie wszystkich pktów AF oprócz centralnego. Z innych fenomenów optycznych Canona należy doliczyć ****stą winietę na fotkach z 350D! Co ciekawe, widziałem na fredmiranda (zaraz po wejściu do sprzedaży) kilka sampli ostrych jak 85L :shock:
50/1.4 - uwielbiałem ten obiektyw, ale tylko na 1D2N.

fret
17.08.12, 14:53
... Uzywales jakiejs canonowskiej 50? Duzy przeskok (poza katem widzenia oczywiscie) po przejsciu na 45/1.8?...

Tylko szaleniec zamienia canonowskÄ… 50 FF na 45 w 4/3. Normalni ludzie zamieniajÄ… 50 FF na 25 4/3. Reszta tekstu na podobnym poziomie merytorycznym :(

gibberpl
17.08.12, 14:54
Mocne! Dzięki.

Nie wiem co jest w tym mocnego, pozatym, że to pewnie problem z opanowaniem sprzętu. K-5 też ma niedziałający AF, który mi dawał wszystkie zdjęcia ostre tam gdzie chciałem.

BTW,


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img100.imageshack.us/img100/8018/dsc1286w.jpg)

Shot z N50/1.4D
Pixel peeper, g3 i optyczne.pl widzi to:
- ostrość tylko w środku kadru
- boki nieakceptowalne
- dystorsja
- winieta

Co widzi odbiorca zdjęcia?

Farensbach
17.08.12, 14:54
Tak. A trudność uzyskania większej głębi ostrości w FF najczęściej sprowadza się do dwóch ruchów palca na kółku przysłony więcej :)
Tak, ale nie zapominajmy, że często łączy sie to z koniecznością rozstawienia statywu, a to jest już czasem pewna trudność, chociażby z tego powodu, że nie zawsze się da go rozłożyć, nie mówiąc o sytuacjach jak się go nie ma przy sobie.

fret
17.08.12, 15:13
Tak, ale nie zapominajmy, że często łączy sie to z koniecznością rozstawienia statywu, a to jest już czasem pewna trudność, chociażby z tego powodu, że nie zawsze się da go rozłożyć, nie mówiąc o sytuacjach jak się go nie ma przy sobie.

Dlaczego? W FF spokojnie możesz podnieść ISO o 2EV i masz jakość obrazka jak z 4/3.

---------- Post dodany o 15:13 ---------- Poprzedni post był o 15:09 ----------


Nie wiem co jest w tym mocnego...

Mocne jest to, że gdyby Olek robił szkła ze światłem 0,6-0,7 to też byłby problem z trafieniem z ostrością i przy takiej GO ten problem by nie miał nic wspólnego z działaniem AF. Nawet oglądając takie zdjęcie trudno jest się zdecydować, czy ostrość powinna być 5mm bliżej, czy dalej :)

thedoc
17.08.12, 15:20
Tylko szaleniec zamienia canonowskÄ… 50 FF na 45 w 4/3. Normalni ludzie zamieniajÄ… 50 FF na 25 4/3. Reszta tekstu na podobnym poziomie merytorycznym :(

A co to się ma do merytoryki? Piszę o subiektywnych doświadczeniach a nie analizie tabelek i testów. Widocznie jestem nie mormalny bo zamieniłem 50FF na m43 i Panasa 20/1.7 Tak Cię to dziwi? 85L zamieniłem na Olka 45/1.8. Miałem 5d 5lat od nowości i na prawdę wiem jak ta puszka działa więc nie zarzucajcie nieumiejętności czy braku opanowania sprzętu komuś kto ma duże z tym doświadczenie.

---------- Post dodany o 15:20 ---------- Poprzedni post był o 15:18 ----------


Dlaczego? W FF spokojnie możesz podnieść ISO o 2EV i masz jakość obrazka jak z 4/3.

---------- Post dodany o 15:13 ---------- Poprzedni post był o 15:09 ----------


Mocne jest to, że gdyby Olek robił szkła ze światłem 0,6-0,7 to też byłby problem z trafieniem z ostrością i przy takiej GO ten problem by nie miał nic wspólnego z działaniem AF. Nawet oglądając takie zdjęcie trudno jest się zdecydować, czy ostrość powinna być 5mm bliżej, czy dalej :)


Skąd Ty bierzesz te wszystkie wyliczenia w temacie EV, jasności świateł i GO? no skąd?

sylwiusz
17.08.12, 15:27
Dlaczego? W FF spokojnie możesz podnieść ISO o 2EV i masz jakość obrazka jak z 4/3.
Patrzac na moje zdjecia z A850 przy iso800, mocno watpliwe, zebym mial DR i szumy na poziomie iso200 z OM-D...

fret
17.08.12, 15:29
... Miałem 5d 5lat od nowości i na prawdę wiem jak ta puszka działa więc nie zarzucajcie nieumiejętności czy braku opanowania sprzętu komuś kto ma duże z tym doświadczenie.

W czym? W przesiadaniu się Z 5D+50mm na m4/3+45mm? Naprawdę 5 lat na to zmarnowałeś? Przepraszam, nie dyskutuję na tym poziomie.

watsup
18.08.12, 00:14
obiecałem, że po zakupie jakieś obrazki zapodam na szybko...http://www.flickr.com/photos/41225418@N04/7804480498/in/photostream/lightbox/
nie za bardzo umiem wrzucić tak abyście widzieli zdjęcia na forum bez "linkowania" :(

gietrzy
18.08.12, 09:07
obiecałem, że po zakupie jakieś obrazki zapodam na szybko

Gratuluję, nie tyle zakupu co akceptu, na zdjęciu widać że Władza zadowolona.

Roberto73
18.08.12, 11:13
ale ostatnio chciałem kupić mysz i nie chcieli nic opuścić, ale trafiłem na jakiegoś ogra nieogarniętego

dzizus , a w piekarni o chleb też się targujesz ???

watsup
18.08.12, 11:20
Władza zadowolona jak już się foci ale zawsze jest walka przed zakupem bo wiadomo, że to są przecież nasze zabawki ;).
Teraz szykuje grunt pod zakupy szklarni i gripa hld-6 jak tylko kaske dozbieram :)

Mirek54
18.08.12, 11:29
Co widzi odbiorca zdjęcia?

Odbiorca zdjecia widzi,ze fotograf nie patrzyl na otoczenie .Widzial tylko to co w srodku kadru.Utworzyl w nim sitasna winetke zielonego koloru z drzew po obu stronach i kawalka laki na brzegu jeziorka.To jeden z podstawowych bledow poczatkujacych w tym hobby.

sylwiusz
18.08.12, 11:38
watsup - gratulacje zakupu i pomyslnego ukonczenia negocjacji z lepsza 1/2 ;-)
A mi sie udalo, dzieki wskazowkom kolegow z forum, chwile pobawic czarnym OM-D z 12-60 w Saturnie w Arkadii. I takie pierwsze wrazenia:
[+]
- to jest male i baaaardzo przypomina mi nowoczesna wersje mojego ukochanego, do tej pory w uzyciu:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.aohc.it/cameras/mes01.jpg)
- bardzo, wrecz zaskakujaco szybki po uzywaniu dobrej lustrzanki AF
- bdb jakosci wizjer - wprawdzie na poczatku wydawalo mi sie, ze jakis taki niewyrazny, ale jak sie okazalo szybka byla zapalcowana na maksa, przetarlem koszula i bylo super
- mimo "malosci" dobrze lezy w reku, miejsce pod kciuk robi swoje
- sprawia wrazenie bardzo solidnego sprzetu - wlasnie jakbym trzymal stara, dobra szkole - w/w ME Super
- mnogosc wyprowadzonych przyciskow pozwalajacych na bezproblemowa kontrole parametrow
- dotykowy i ruchomy wyswietlacz zewnetrzny
[-]
- male przyciski tu i tam - to niestety wymusza ogolna wielkosc korpusu - po prostu trzeba sie do tego przyzwyczaic, nie wiem jak byloby z obsluga w rekawiczkach? Moze ktos probowal juz? ;-)
Ogolnie wrazenia pozytywne. Mam naprawde teraz nad czym myslec.

gibberpl
18.08.12, 12:00
Odbiorca zdjecia widzi,ze fotograf nie patrzyl na otoczenie .Widzial tylko to co w srodku kadru.Utworzyl w nim sitasna winetke zielonego koloru z drzew po obu stronach i kawalka laki na brzegu jeziorka.To jeden z podstawowych bledow poczatkujacych w tym hobby.

Dobrze poznać opinię eksperta. Możesz wysilić się na podobną ocenę co do techniki poniższego zdjęcia:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img51.imageshack.us/img51/8465/thefallingsoldier.jpg)


Po jakiej jesteś szkole, że pozwolę sobie zapytać ?

And.N
18.08.12, 12:10
Dobrze poznać opinię eksperta. Możesz wysilić się na podobną ocenę co do techniki poniższego zdjęcia:
Po jakiej jesteś szkole, że pozwolę sobie zapytać ?
Że się wtrącę, a co ma za znaczenie po jakiej jest się szkole? Biorąc takie kryterium pewnie 90% (ja też) nie powinno się wypowiadać na temat zdjęć. Co do Twojego pytania, technicznie jest to bardzo slabe zdjęcie, ale technika to nie wszystko jest jeszcze "zawartość"... Technika w niczym nie przeszkadza aby zdjecie zajęło czołowe miejsce na konkursach (szczególnie w kategorii reportaż, dokument)

sylwiusz
18.08.12, 12:52
Panowie, chyba lekko OT nam sie zrobilo, prawda? Nie lepiej przeniesc te dyskusje gdzies do dzialu o fotografii jako takiej?

Mirek54
18.08.12, 21:03
Dobrze poznać opinię eksperta. Możesz wysilić się na podobną ocenę co do techniki poniższego zdjęcia:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img51.imageshack.us/img51/8465/thefallingsoldier.jpg)


Po jakiej jesteś szkole, że pozwolę sobie zapytać ?

Mozesz pytac.Jesli to ma znaczenie to byla zwiazana z fotografia.Dawno juz to bylo.Dodam,ze moge zatrudniac uczniow i decydowac czy sa wyuczonymi fotografami,czy zdali egzamin mistrzowski w tej dziedzinie.
Potrzebna Ci milionowa ocena tego zdjecia(podobno pozowanego)

dzarro
18.08.12, 22:01
Ja czytałem, że ponoć jednak udowodnili, że nie pozowane...:wink:

Mcarto
18.08.12, 22:21
Jak jest podobny do ME Super to musi byc fajny. Mam Tego Pentaxa ale srebrnego wiec bede mial odniesienie do OMD Silver :p
Troche zazdroszcze posiadaczom OMD tak zgrabnego i porecznego aparatu.


mobi

chreasy
18.08.12, 22:53
Troche zazdroszcze posiadaczom OMD tak zgrabnego i porecznego aparatu.


dokładnie. Sam @espresso z forum P stwierdził, że miał okazję pomacać (i było to miłe doznanie) :) Ciekawa alternatywa dla poszukujących systemu. Twierdzi, że miałby problem co wybrac znów k-5 czy OMD 5 :) Sam miałem kupować k-5 ( + t 17-50/2.8 / p 18-135 + jakieś 2 stałki czy UWA ale doszedłem do wniosku, że taki apraty nex 7/ OMD 5 to strzał w 10. Rewelacyjny jest ten wizjer, ekspozycja na żywo, korekta etc :) szybki AF i wszędzie można go zabrać. Przede wszystkim dyskretny.

sylwiusz
19.08.12, 01:31
K-5 to chyba najmniejsza obecnie zaawansowana cyfranka, ale mimo to wieksza od takiego ME Super z "matryca" FF ;-) Serio, czesto intrygowalo mnie, czemu producenci poszli niemal wylcznie w strone wygody i coraz to bardziej byczych korpusow, a tak bardzo zapomnieli o tych, co potrzebuja super jakosci i mozliwosci w niewielkim opakowaniu... Taki Me Super, OMD czy LX byly super male i ludziom to nie przeszkadzalo. Fajnie, ze wreszcie Olek wyszedl z "cienia" z OMD.

apz
19.08.12, 07:54
... Taki Me Super, OMD czy LX byly super male i ludziom to nie przeszkadzalo. Fajnie, ze wreszcie Olek wyszedl z "cienia" z OMD.

Nic by Olkowi nie pomogła najlepsza puszka, gdyby nie rozluźnił związków z Panasonicem. Nie sama puszka dala ten sukces, a zmiana dostawcy matrycy i zupełnie inny obrazek generowany przez OMD
E-M5. podobnymi puszkami są EPL-3 czy EP-3 , różnią się stosunkowo niewiele mimo to mają zasadniczą wadę - słabą matrycę. Puszki Olkowe zawsze były w górnej strefie stanów wysokich.
E-M5 to produkt finalny połączenia nabytego doświadczenia z puszkami, AF i miniaturyzacją sprzętu przy PEN-ach (a wcześniej puszkach 4X0, 6X0 i E-5) i wartości dodanej - możliwościami nowej matrycy. Olek nie byłby dziś w cieniu, gdyby wykonał ten krok wcześniej, lub gdyby inaczej potoczyły się losy jego zerwanej z winy Kodaka współpracy na dostawę matryc. ale to jest już na opowieść o dziejach technologii

geo
19.08.12, 08:02
Jednego nie uwzględniasz. 85 dla FF to 85, 75 dla m4/3 to 150 dla FF. Oznacza to mniej więcej to, że od obiektu będziesz musiał stać dwa razy dalej aby go zmieścić w kadrze w porównaniu do 85 dla FF. To dziwne, bo od lat wpajano nam, że 85mm FF to ogniskowa do portretów. Nie rozumiem za bardzo istnienia obiektywu 75/1.8 w m4/3 poza tym, że w połączeniu z OM-D wygląda bardzo Pr0. Ogniskowa 85 jest jeszcze bardzo zbliżona do kąta widzenia dla oka ludzkiego, kasuje się przerysowania z ogniskowych 35 i 50mm, dlatego jest genialna do portretów. 75 w m4/3 czyli tak naprawdę 150 w FF, daje już na tyle spłaszczoną perspektywę, że czuć znaczne oddalenie obiektu fotografowanego od aparatu co zalatuje raczej portretami a'la paparazzi.
też tak myślałem, ale jak porobiłem parę portretów to właściwie najlepszy jest zakres 100-200 na ff. Mam teraz sigmę 180 mcro i według mnie to genialne szko portretowe tylko trzeba się dobrze ustawić.68589

sylwiusz
19.08.12, 08:42
Nic by Olkowi nie pomogła najlepsza puszka, gdyby nie rozluźnił związków z Panasonicem. Nie sama puszka dala ten sukces, a zmiana dostawcy matrycy i zupełnie inny obrazek generowany przez OMD E-M5...
Obie rzeczy sa tutaj wazne. Zaden z dotychczasowych korpusow m4/3 nie klasyfikowal sie jako umowny segment semi-pro i po prostu oprocz matrycy nie spelnialy wielu wymagan co bardziej wymagajacych...

---------- Post dodany o 08:42 ---------- Poprzedni post był o 08:39 ----------


też tak myślałem, ale jak porobiłem parę portretów to właściwie najlepszy jest zakres 100-200 na ff. Mam teraz sigmę 180 mcro i według mnie to genialne szko portretowe tylko trzeba się dobrze ustawić.
Kurcze, przypomniales mi, ze jeszcze w czasach analogow mialem te Sigme 180 Macro i faktycznie dawalo sie nia zrobic swietne portrety. Zrobilem wowczas cala sesje plenerowa z okazji slubu mojej siostry, a kilka zdjec wyladowalo nawet w lokalnej, nimieckiej gazecie :-) Ergo - potwierdza sie, ze okreslenie "portretowka" to rzecz wzgledna.

sylwiusz
20.08.12, 13:04
A tak z ciekawosci. Jak radzicie sobie na OMD ze skala odleglosci? Powiedzmy, ze jest noc, nie da sie w terenie ustawic odleglosci uzywajac AF po ciemku, chcialbym zrobic zdjecie ustawiajac sobie hiperfokalna. Czy OMD wyswietla orientacyjna ustawiona odleglosc w trybie manualnym?

epicure
20.08.12, 13:20
Inżynierowie Olympusa stwierdzili, że użytkownicy OM-D nie są aż tak zaawansowanymi fotografami, aby potrzebowali takiej funkcji. W związku z czym jej nie zaimplementowali do tego aparatu.

sylwiusz
20.08.12, 13:27
Szkoda, przydaloby sie czasem. Pewnie technicznie tez nie byloby trudne, bo chyba szkla ZD przekazuja info o ustawionej odleglosci ostrzenia do korpusu. Swego czasu pamietam, ze w analogowej Minolcie Dynax 7 byl nawet taki bajer, ze pokazywala na jej duzym wyswietlaczu po prostu zakres glebi ostrosci przy zadanych parametrach ekspozycji i ustawionej odleglosci ostrzenia...

nightelf
20.08.12, 13:43
Cóż niestety takiej funkcji nie ma. Tak samo jak nie ma peakingu przy ostrzeniu manualnym.

Ciekawe czy Olek da kiedyś wsparcie dla zewnętrznych aplikacji, tak jak Sony zamierza w najnowszych NEXach?

Wtedy takie rzeczy można by załatwić dodatkową aplikacją pewnie.

epicure
20.08.12, 13:43
Technicznie jest to możliwe i w kamerach Panasa, tych z bagnetem mikro 4/3, już to jest.

sylwiusz
20.08.12, 13:45
Znaczy sie ewidentnie nie pomysleli kurde :-/ Jest jakis bezposredni mail do dzialu R&D? :-P

apz
20.08.12, 14:36
Cóż niestety takiej funkcji nie ma. Tak samo jak nie ma peakingu przy ostrzeniu manualnym.

Ciekawe czy Olek da kiedyś wsparcie dla zewnętrznych aplikacji, tak jak Sony zamierza w najnowszych NEXach?

Wtedy takie rzeczy można by załatwić dodatkową aplikacją pewnie.

Taka funkcja jest , odległość ostrzenia widnieje w exifie. Nie jest wyświetlana....

sylwiusz
20.08.12, 14:46
No wlasnie, tylko w EXIFie to przyslowiowa musztarda po obiedzie. Czyli jest ta dana, tylko O zapomnial dac mozliwosc wyswietlania jej w biezacym kadrze, przed zrobieniem zdjecia :-(

epicure
20.08.12, 15:05
Przyczyną może być nie lenistwo inżynierów Olka czy względy marketingowe, ale np. ochrona patentowa. Ktoś mógł opatentować takie rozwiązanie, a Olek nie chce płacić za licencję. Sądzę, że wiele funkcji aparatów to nie są wynalazki ich producentów, tylko jakichś innych firm, które potem każą sobie za te wynalazki płacić. A opatentować można nawet najgłupszą pierdółkę - kto pierwszy, ten lepszy.

sylwiusz
20.08.12, 15:31
Zastanawiam sie tylko na co mialby byc ten patent? Bo skoro info jest zawarte w EXIFie to i wyswietlane moze byc. Jak widac Panasowi udalo sie.

Jan_S
20.08.12, 15:35
Przyczyną może być nie lenistwo inżynierów Olka czy względy marketingowe, ale np. ochrona patentowa. Ktoś mógł opatentować takie rozwiązanie, a Olek nie chce płacić za licencję. Sądzę, że wiele funkcji aparatów to nie są wynalazki ich producentów, tylko jakichś innych firm, które potem każą sobie za te wynalazki płacić. A opatentować można nawet najgłupszą pierdółkę - kto pierwszy, ten lepszy.

to chyba nie patenty... W Panasonicu przy ostrzeniu manualnym wyskakuje taki suwaczek "blisko-daleko". Podobnie miałem w stareńkim kompakcie Samsunga. Nowy Samsung NX (czytałem w manualu bo aparatu nie mam i nie zamierzam mieć) to tę linijkę nawet w jednostkach wyskalowaną. więc to raczej rozwiązanie oczywiste a takich raczej sie nie patentuje (tak IMHO). Temat był już kiedyś wałkowany...

sylwiusz
20.08.12, 15:38
Moze zbiorowa petycja do Olympusa zatem? ;-)

skow
20.08.12, 20:16
Taka funkcja jest , odległość ostrzenia widnieje w exifie. Nie jest wyświetlana....

Tylko na ile jest ona prawdziwa?

fret
20.08.12, 20:35
Rzuciłem okiem na kilka exif-ów i odległość wygląda prawdopodobnie. W Canonie była (może nawet jest) automatyka głębi ostrości. Wybierałeś najbliższy punkt, najdalszy, a aparat dobierał przysłonę żeby oba były w GO. Może przy okazji opatentowali coś, co blokuje innych producentów?

easy_rider
20.08.12, 22:34
Nawet w moim starym kompakcie Canona była wyświetlana skala odległości przy manualnym ostrzeniu...
Obiektywy lustrzanek mają skalę na korpusie, a Olympusowe mikro niestety nie - przydało by się coś na ekranie...

Centus
21.08.12, 01:16
Nawet w moim starym kompakcie Canona była wyświetlana skala odległości przy manualnym ostrzeniu...
Obiektywy lustrzanek mają skalę na korpusie, a Olympusowe mikro niestety nie - przydało by się coś na ekranie...

to juz bylo chyba nawet za czasow analogowych, Minolta Dynax 7, wyswietlala info o odleglosci na duzym ekranie tylnym

sylwiusz
21.08.12, 04:45
Nie tylko o odległości, ale nawet podawała dof, patrz mój post trochę wcześniej, tak czy inaczej jest to perfekcyjnie możliwe :-)
Pozdrowienia Sylwek

M
21.08.12, 09:28
Moje doswiadczenia z kilku podejsc do przesiadki z wielu kilogramow FF na jeden kilogram czegos innego.
Pierwsza proba to byl EP2; jednym slowem katastrofa - matryca do d..., AF nie dzialajacy, projektanta ktory wymyslil rolke pod kciukiem na szafot itd.
Potem byl NEX; za male body, brak szkiel i ogolna pokracznosc systemu (duze szkla, malutkie body) skutecznie mnie zniechecila. Moze NEX7 jest lepszy, ale szkiel dalej brak.
Po tych porazkach zmienilem kierunek poszukiwan i wrocilem do korzeni (kiedys focilem OMem i Leica), wiec kupilem M9. Mialem jeszcze ze starych czasow Crona 35 i Nocti, wiec bylo mi troche latwiej. No i sie okazalo, ze to jest to czego szukalem! Fotografia znowu stala sie przyjemnoscia.
Z czasem dokupilem troche szkiel i dzisiaj M9 jest moim podstawowym zestawem.
Nie ma oczywiscie idealow wiec D3s zostawilem do dzikiej przyrody i wysokiego ISO.

Ostatnio trafil w moje rece OM-D wraz z 20, 45 i 75; wrazenia (negatywne) z perspektywy FF usera (oczywstosci pomijam):
- Obrazek jest spoko, da sie uzywac. Wysokiego ISO raczej nie.
- AF dziala fajnie, ale czesto nie chce trafic w male elementy (ptak wsrod lisci na przyklad). MF nie istnieje (nie daje sie uzywac).
- Body nie jest wcale takie male; M9 jest mniejsza
- brak czegokolwiek co mozna by wykorzystac do "zone focusing", street tym czyms jest trudny, trzeba patrzyc w ekran
- blackouty; nigdy sie do tego nie przyzwyczaje
- AFC nie istnieje
- brak jasnego szerokiego szkla (chyba)

Zabralismy OMD na safari, uzywala go moja zona. Wszystko bylo dobrze do pierwszej "akcji", zona kategorycznie zazyczyla sobie prawdziwego aparatu i zebym tego kompakta sobie wsadzil... :) Powodem byly blackouty i AF ktory sie nie sprawdzil.
Ale w koncu OM-D zostal w rodzinie.

Ja zostaje z M9, zona z OM-D (z zastrzezeniem, ze na nastepne safari zabiera normalne body). Duze FF zostaje na specjalne okazje. Moral z tego taki, ze nie wyobrazam sobie swiadomego uzytkownika FF przechodzacego na m43 (albo NEXa).

Jan_S
21.08.12, 09:42
weź dokup mZD 12/2,0 będziesz miał jasny, szeroki kąt, do tego z opcją MF ze skalą odległości na obiektywie. Widzę że masz duże wymagania ale myślę że ten obiektywik Cię zaskoczy pozytywnie

PS. W tej Leice to zakleiłeś czarną taśmą izolacyjną czerwoną kropę? czytałem że jest teraz taki trend wśród leicowców :)

gibberpl
21.08.12, 09:46
Można kupić wersję bez kropki, taśmy są już de mode.

sylwiusz
21.08.12, 10:07
Dzieki, jak widze troche cennych spostrzezen. Chociaz, mimo ze nie mam OMD, troche musze polemizowac:


Ostatnio trafil w moje rece OM-D wraz z 20, 45 i 75; wrazenia (negatywne) z perspektywy FF usera (oczywstosci pomijam):
- Obrazek jest spoko, da sie uzywac. Wysokiego ISO raczej nie.
Wysokie ISO" to rzecz wzgledna. Dla mnie to 1600 ;-)


- Body nie jest wcale takie male; M9 jest mniejsza
Hmmm... nie wyglada mi.
http://camerasize.com/compare/#289,213


- brak czegokolwiek co mozna by wykorzystac do "zone focusing", street tym czyms jest trudny, trzeba patrzyc w ekran
Dopoki jest widno i zablokujesz sobie ostrosc i masz pod reka kalkulator DOF (np w smartphonie) to da rade. Ale tutaj wlasnie przydalaby sie skala ustawionej odleglosci, o ktorej pisalem.


- brak jasnego szerokiego szkla (chyba)
Jest bardzo mila 12/2.


Ja zostaje z M9, zona z OM-D (z zastrzezeniem, ze na nastepne safari zabiera normalne body). Duze FF zostaje na specjalne okazje. Moral z tego taki, ze nie wyobrazam sobie swiadomego uzytkownika FF przechodzacego na m43 (albo NEXa).
Szczesliwie nie bawie sie w zadne safari ani iso > 1600 ;-) A na M-9 nie wydam kasy, nie mialoby to zadnego uzasadnienia. Dalej wiec bede rozwazal swoje, teraz juz znajac niezle wady i zalety OMD :-P

pamaru
21.08.12, 10:20
A ja chętnie zobaczę te zdjęcia z safari z m9 i omd bo takowych jeszcze nie widziałem. ;) Można prosić o jakiś link do galerii?

Jd
21.08.12, 10:37
Ja też , ja też , ja też. :) Ja mam Maybacha Exelero bo te inne samochody to nie to. Na dalsze wypady używam Gulfstream G200.

Vindex
21.08.12, 10:48
Moje doswiadczenia z kilku podejsc do przesiadki z wielu kilogramow FF na jeden kilogram czegos innego.
Pierwsza proba to byl EP2; jednym slowem katastrofa - matryca do d..., AF nie dzialajacy, projektanta ktory wymyslil rolke pod kciukiem na szafot itd.
Potem byl NEX; za male body, brak szkiel i ogolna pokracznosc systemu (duze szkla, malutkie body) skutecznie mnie zniechecila. Moze NEX7 jest lepszy, ale szkiel dalej brak.
Po tych porazkach zmienilem kierunek poszukiwan i wrocilem do korzeni (kiedys focilem OMem i Leica), wiec kupilem M9. Mialem jeszcze ze starych czasow Crona 35 i Nocti, wiec bylo mi troche latwiej. No i sie okazalo, ze to jest to czego szukalem! Fotografia znowu stala sie przyjemnoscia.
Z czasem dokupilem troche szkiel i dzisiaj M9 jest moim podstawowym zestawem.
Nie ma oczywiscie idealow wiec D3s zostawilem do dzikiej przyrody i wysokiego ISO.

Ostatnio trafil w moje rece OM-D wraz z 20, 45 i 75; wrazenia (negatywne) z perspektywy FF usera (oczywstosci pomijam):
- Obrazek jest spoko, da sie uzywac. Wysokiego ISO raczej nie.
- AF dziala fajnie, ale czesto nie chce trafic w male elementy (ptak wsrod lisci na przyklad). MF nie istnieje (nie daje sie uzywac).
- Body nie jest wcale takie male; M9 jest mniejsza
- brak czegokolwiek co mozna by wykorzystac do "zone focusing", street tym czyms jest trudny, trzeba patrzyc w ekran
- blackouty; nigdy sie do tego nie przyzwyczaje
- AFC nie istnieje
- brak jasnego szerokiego szkla (chyba)

Zabralismy OMD na safari, uzywala go moja zona. Wszystko bylo dobrze do pierwszej "akcji", zona kategorycznie zazyczyla sobie prawdziwego aparatu i zebym tego kompakta sobie wsadzil... :) Powodem byly blackouty i AF ktory sie nie sprawdzil.
Ale w koncu OM-D zostal w rodzinie.

Ja zostaje z M9, zona z OM-D (z zastrzezeniem, ze na nastepne safari zabiera normalne body). Duze FF zostaje na specjalne okazje. Moral z tego taki, ze nie wyobrazam sobie swiadomego uzytkownika FF przechodzacego na m43 (albo NEXa).

Moze jakbys pisal o szumach z perspektywy uzytkownika 5Dm2/3 albo D700 to zzrozumialbym to zdanie o szumach ale M9 to akurat niskimi szumami przy wysokim ISO AFAIR nie grzeszy. MF moze najwygodniejszy nie jest ( przydalby sie peaking) ale ja jakos nie mam wielkiego probremu z jego uzywaniem (jak juz musze). Co do streeta - jest tu pare osob bawiacych sie nim i jakos nikt sie strasznie na m43 nie skarzy. Co do zony - na dpreview jest sporo sesji z safari robionych
sprzetem gorszym niz OMD, moze to jednak nie problem aparatu? Moze warto poznac sprzet zanim sie zacznie na niego narzekac?

gietrzy
21.08.12, 10:55
Moje doswiadczenia z kilku podejsc do przesiadki z wielu kilogramow FF na jeden kilogram czegos innego.

Dzięki za post - bardzo fajnie pokazuje prawdziwe hamulce M43 - tj. lagi migawki, z lampą, etc. To trzeba poprawić jak najszybciej. Reszta postu no cóż oczekiwanie opóźnień na poziomie D3s w OMD (wg Olka to nie jest korpus klasy PRO) jest szaleństwem.
Zone - to samo: inny target tego aparaciku, prawdopodobnie Olek zaserwuje to w body, które ujrzymy za rok (anons koło lutego 2013) czyli korpus M43 pro. Zone dalej: 12/2 jest, ma skalę od f/5.6 ztcp, jak za ciemne/drogie jest superanckie SLRMagic 12/T1.6 macro! Rewelacja. 40/1.4 to chyba na razie stary Voitek. Pozostaje środek czyli 20-25mm - tu jest Panas, którego (przynajmniej na korpusie GF1) można ustawić na fokalną - przestawiasz tryb autofokusu z AF na MF, wyłączasz body i je włączasz. Od tej chwili masz hiperfokalną. Co do AF-C, po raz kolejny D3s to nie jest, ale jest przynajmniej kilka raportów na dpreview, gdzie ludzie fotkami pokazują jak Oly usprawnił AF-C tR (tak to się chyba nazywa) w firmware v. 1.2. Czego to jest dowód? Osoby przesiadające się muszą rozgryźć nowe body/system od zera, nie ma zmiłuj. Początek to instrukcja obsługi. Dowodzi to również tego jak zawiła jest konfiguracja AF/menu AF w Olkach.

BTW. Jedną z największych bolączek M43 jest AF-C, wiedziałeś o tym?*

* - mam nieodparte wrażenie, że piszę do starszego pana, który grał kluczową rolę w pierwszej części Emmanuelle ;)

grzeSiuu
21.08.12, 11:01
a czy do SAFARi nie jest potrzebny aby szybki focus?

epicure
21.08.12, 11:10
Do safari to są potrzebne teleobiektywy. Ciekawe jakie tele było podpięte do Leiki :)

Centus
21.08.12, 11:15
a czy do SAFARi nie jest potrzebny aby szybki focus?

to zalezy... czy koteczek, najedzony... czy glodny

w pierwszym przypadku, zdjecie mozna zrobic bez AF'a

w drugim przypadku, a wlasciwie skrajnej jego wersji, zamiast szybkiego AF'a lepiej miec bardzo szybkie... nogi ;-)

reasumujac... zdjecia na SAFARI mozna zrobic dowolnym aparatem ;-)

Rafał Czarny
21.08.12, 11:22
Nie wiem co jest w tym mocnego, pozatym, że to pewnie problem z opanowaniem sprzętu. K-5 też ma niedziałający AF, który mi dawał wszystkie zdjęcia ostre tam gdzie chciałem.

BTW,


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img100.imageshack.us/img100/8018/dsc1286w.jpg)

Shot z N50/1.4D
Pixel peeper, g3 i optyczne.pl widzi to:
- ostrość tylko w środku kadru
- boki nieakceptowalne
- dystorsja
- winieta

Co widzi odbiorca zdjęcia?

Co widzę? Kwintesencję kiczu. Jak patrzę na to zdjęcie to mam ochotę utopić się w tej brejowatej wodzie.

gibberpl
21.08.12, 11:26
Niedługo zrobi się chłodniej to Ci przejdzie.

M
21.08.12, 11:45
Nie rozumiem tych uszczypliwosci. Tak, jestem starszym panem (pojecie wzgledne). W filmach nie gralem :)
Nie, nie zabieralem M9 na safari. Po co? Na safari zabieram zawsze to samo; D3s (moj) i D300s (syna) + szkla w zaleznosci od kraju. Mozliwe, ze zamienie D3s na D800.
Nie, M9 nie sluzy mi do robienia zdjec na ISO wiekszym niz 800-1250. Do tego sluzy D3s.
Nie, nie oczekuje od OM-D czy innego malego cudow (a w szczegolnosci kopii D3), ale skoro to mialo byc body ktore spowoduje porzucenie lustrzanek przez rzesze fotografow... to jakis podstaw bym sie spodziewal.
Nie, nie oczekiwalem AFC na tym samym poziomie co D3, ale taki jaki jest to w sumie jakby go nie bylo. (moje odczucie)
Nie, OM-D nie jest mniejszy od M9. Jest mniej poreczny, grubszy, trudniej sie go wyciaga z torby i zestaw ze szklem zajmuje wiecej miejsca niz M9 z podobnym szklem.

Dziekuje za informacje o obiektywach do OM-D, nie przygladalem sie specjalnie wczesniej, teraz obejrze i zobaczymy.
Obiecuje, ze jeszcze sie pobawie OM-D, moze zdanie zmienie... kto wie :)

nightelf
21.08.12, 12:21
Widzę, że mamy zupełnie inne odczucia do Pena, mi się właśnie rolka pod kciukiem bardzo podobała :)
Do robienia zdjęć szybko poruszających się obiektów faktycznie m4/3 średnio się nadaje, z powodu choćby black out w wizjerze przy robieniu serii.

D3s to ja bm na D4 raczej wymieniał :)

bartmika
23.08.12, 20:04
Ciekawy wÄ…tek na temat przesiadki z FF do OM-D

http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1041&message=42298303&changemode=1

sylwiusz
24.08.12, 15:49
Mnostwo cennych uwag na dpreview. Ale juz wiem swoje. Swiadom kilku wad OMD bede chcial go kupic. Teraz tylko pozostanie pozbycie sie DSLR z osprzetem i wyszukanie najlepszych cen na OM-D i szkla na rynku ;-) Nadal zostaje dylemat czarny czy srebrny? Ale rozwiaze go do czasu zakupu. Dziekuje wszystkim za wypowiedzi w watku.

pamaru
24.08.12, 16:29
No chyba lepszej ceny jak od olyjedi nie dostaniesz. ;) Co prawda nigdy nie skorzystałem z tej opcji, a wszystko co latami kupowałem było z ciężko odłożonych groszy a nie np. dotacji itp. ale jednak olyjedi jet fajną opcją, z której może kiedyś skorzystam. Póki co traktuję ją bardziej honorowo. ;)

sylwiusz
24.08.12, 16:45
Opcja OJ jest super, ale jak ma sie firme, to lepiej w czasie zakupu na fakture brac i odliczyc VAT. Co prawda niestety potem przy ewentualnej sprzedazy trzeba znowu VAT zaplacic, wiec nie jest tak rozowo do konca jakby sie wydawalo :-( Chyba, ze nie sprzedam OMD do konca zycia :-P

fret
24.08.12, 17:20
A po co sprzedawać? Ja mam OM10 kupione ponad 30 lat temu i nie zamierzam się z nim rozstawać :)

sylwiusz
24.08.12, 17:34
Hihi, biorac pod uwage jakosc i pozycjonowanie OM-D, to pewnie mimo szybszego "starzenia" sie sprzetu obecnie, to bedzie to cos kolekcjonerskiego za te 30 lat ;-) Kto wie? Moze wowczas matryce beda mialy 200 MPix i dynamike 100 dB, ale wejdzie model na "look" ze starych matryc :-D

chreasy
24.08.12, 17:42
Nadal zostaje dylemat czarny czy srebrny? Ale rozwiaze go do czasu zakupu

Przysłuchując się wielu wypowiedziom nt. srebrny/czarny to chwalą tego pierwszego, wygodniejszy/pewniejszy chwyt /anypoślizgowy ?! / Mi osobiście podoba się czarny, ale gdybym miał okazje łopatologicznie oba korpusy porównać (a szkoda, że nie mam) i by wyszło, że srebrny lepiej klei się łapki, to właśnie bym go kupił mimo, że mi się nie podoba. Czarny ładniejszy...ale nie kupuje się apratu, żeby coolowo wyglądał za szybką ale by z nim lepiej się współpracowało i "obcowało".

sylwiusz
24.08.12, 17:46
Mialem w lapach jednego i drugiego. Co do uchwytu - nie bylo dla mnie szczegolnej roznicy, moze to kwestia jak kazdy chwyta ten korpus? Bo tu juz dowolnosc jest wieksza, niz jak mamy duzy uchwyt "tu poloz palce!!!" ;-)
A czarny chyba dlatego, ze takiego mialem manualnego LXa, obecnie ME Super i lepiej wyglada ze szklami Panasa w razie czego, bo na srebrnym wygladaja troche jednak dziwnie IMHO ;-) A srebrne szkla Olka nie wygladaja znowu tak zle na czarnym OMD, choc przyznaje, ze nieco gorzej niz na srebrnym.

chreasy
24.08.12, 17:57
Dzięki @Sylwiusz. No to jak nie ma różnicy co wezme chyba czarną. Ale porównując:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotopolis.pl/obrazki/prev_om-d-fktr.jpg)

cyt. "W wersji czarnej znajdujące się tam tworzywo jest dość śliskie, więc polecamy wersję srebrną, która oferuje zdecydowanie lepszy uchwyt. "

Widać na obu fotkach, że guma jest inna w obu modelach. Naprawde nie zauważyłeś różnicy w łapie :) ?

fret
24.08.12, 18:05
Wersja srebrna ma klasyczny wygląd, czarna to już stylizacja na klimat kewlarowy... a ja czekam na matrycę OMD w taniej prostej puszce i 75/1,8 za realne pieniądze...

grzeSiuu
24.08.12, 18:16
a ja czekam na matrycÄ™ OMD w taniej prostej puszce i 75/1,8 za realne pieniÄ…dze...

myslisz, że nadejdzie?

fret
24.08.12, 18:30
myslisz, że nadejdzie?

Prosty PEN? O to jestem spokojny, gorzej może być z urealnieniem ceny 75/1,8.
Ed.:
Teraz do mnie dotarło, że prosty pen będzie pewnie bez wizjera... W sumie nie wiem, czy się doczekam, ale to nie mój problem, ja mam czym zdjęcia robić, niech się Olek stara o klienta :)

sylwiusz
24.08.12, 19:10
[/I]Widać na obu fotkach, że guma jest inna w obu modelach. Naprawde nie zauważyłeś różnicy w łapie :) ?
Nie, nie odczulem jakiejś dużej różnicy, ale główny chwyt dawał "wichajster" na kciuka i palec pod korpusem wymuszony wielkością sprzętu. W kazdym razie to raczej rzecz gustu. Nie słyszałem za bardzo, żeby jakoś właściciele czarnych OMD narzekali na śliskość okładziny. To naprawdę kwestia kosmetyki IMHO (i tradycji, OMy tez byly dostepne w obu wersjach). No i krążą plotki o czarnych 12/45/75 na Photokinie ;-)

Jd
24.08.12, 19:19
"Uchwyt mimo dość dużej masy aparatu z obiektywem 12-50 mm jest bardzo wygodny, głównie za sprawą sporej wypustki na tylnej ściance. Na przedniej ściance także znajdziemy przetłoczenie na palce. W wersji czarnej znajdujące się tam tworzywo jest dość śliskie, więc polecamy wersję srebrną, która oferuje zdecydowanie lepszy uchwyt. Czyżby była to sugestia producenta, że do wersji czarnej powinniśmy wyposażyć się w dodatkowy uchwyt?"

Cytat z testu na FOTOPOLIS

Jak kupiłem srebrny - po prostu bardziej mi sie podobał. Może z sentymentu do czasów analogu ?

Dzisiaj byłem w MediaMarkt w M1 na Ratajach w Poznaniu. W gablocie był OMD z 12 mm (okazało się ,że atrapa) ale też ładny. W tej samej gablocie był tez bezlusterkowiec Fuji. Straszny kloc - brzydki i wielki - pomijając ,że drogi.

epicure
24.08.12, 19:28
Uchwyt jest ok, ale zastrzeżenia mam do przycisków pod kciukiem i umieszczenia tylnego kółka, do którego nie mogę dosięgnąć palcem, bo dostęp blokują okulary, które mam na nosie - kółko jest zbyt blisko wizjera.

sylwiusz
24.08.12, 22:56
Nie nosze poki co okularow, wiec powinno byc OK. Ale oslone wizjera kupie ta wieksza, lubie miec duzy komfort "zerkania", a boje sie ze mala, stadardowa oslona nie zapewni mi tego ;-)

watsup
25.08.12, 00:19
Panowie mam już sporo nowych fotek ale nie umiem zamiścić w tekście na forum, pomożecie ?
Jak to sie wkleja żeby nie odsyłać do linków...?

grzeSiuu
25.08.12, 00:21
bezposrednio (chyba) nie można.
musisz zamieścić w galerii i w wątku podlinkować to zdjęcie.
ja inaczej nie potrafiÄ™ :(

K_Puchatek
25.08.12, 00:27
Panowie mam już sporo nowych fotek ale nie umiem zamiścić w tekście na forum, pomożecie ?
Jak to sie wkleja żeby nie odsyłać do linków...?


bezposrednio (chyba) nie można.
musisz zamieścić w galerii i w wątku podlinkować to zdjęcie.
ja inaczej nie potrafiÄ™ :(

No Panowie...
Odpowiedz w tym wątku --> Opcje zaawansowane --> pod oknem odpowiedzi Zarządzaj załącznikami i dalej już sobie chyba poradzicie...

Opis sposobów wstawiania fotek:
https://forum.olympusclub.pl/faq.php?faq=vb_faq#faq_zdjecia

piaseczek
25.08.12, 00:29
cytat z apz:
"Plik z wczytaniem na forum : opcje zaawansowane , zarządzaj załącznikami - poniżej okienka do pisania, wybierz pliki w nowym oknie ( z lokalizacji na dysku), wczytaj pliki i zapisz zmiany. Pliki pokażą się jako małe okienka na pasku pod treścią posta . Jak chcesz powiększyć - kliknij na małe - otworzy się pełny rozmiar , skopiuj link i edytuj ponownie posta by skopiować link obrazka - przez kwadracik z drzewkiem. Wczyta pokazując w formacie 800-600.w treść posta. przed obrazkiem wpisuję jego numerek w wątku.
Mam nadzieję , że czytelnie wytłumaczyłem."

Działa:)

henry1
25.08.12, 00:29
bezposrednio (chyba) nie można.
musisz zamieścić w galerii i w wątku podlinkować to zdjęcie.
ja inaczej nie potrafiÄ™ :(

Załóż nowy wątek.
Napisz co chciałbyś napisać.
Poniżej ramki w której umieściłeś tekst jest klawisz " opcje zaawansowane "
Naciśnij ten klawisz i tam możesz dodawać foty poprzez klawisz " zarządzaj załącznikami "


Znowu tłum ludzi mnie wyprzedził. :-D

grzeSiuu
25.08.12, 00:34
no to ja dziękuje serdecznie za pomocną wskazówkę.
nie wiedziałem i nie potrafiłem tego zrobić ;)

teraz już wiem i chyba umiem.

apz
25.08.12, 00:48
Zapisywanie załaczników do postów na forum:

1. przycisk opcje zaawansowane;
2.przycisk zarządzaj załącznikami - otwiera się menadżer pobierania plików;
3.dodaj pliki - okienko dodawania z komputera lub w internetu;
4. przycisk wybierz pliki, po wybraniu plików , przycisk wgraj pliki;
pliki zostaną wgrane do tabeli, i tabelki na dole okna , tam możemy jeszcze je poukładać po swojemu.
5. przycisk - zapisz zmiany.
Pliki pokazują się na białym prostokącie w postaci miniaturek, w poście .
By wczytać je do posta trzeba:
6. kliknąć by powiększyć , prawym klawiszem wczytać link do schowka ( w W7 opcja: kopiuj adres URL grafiki)
7. przycisk edytuj post, w okienku nad tekstem trzeci obrazek - kwadracik zielony z drzewkiem wstawić link i tak z każdym zdjęciem...
zapisać zmiany - przycisk.
8. by wczytać z netu używa sie pierwszej ikonki z lornetką i tam zapisuje link.
9. by ponumerować trzeba zrobić listę z nr z wątku i wczytywać linki za kropką.
10. Przygotowując zdjęcia proszę wstawiać je nie większe niż 30% od formatu na forum - 600 x 800, bo są one automatycznie kompresowane przez mechanizmy forum i następuje utrata jakości. Przy dużych zdjęciach proszę poprosić użytkowników o korzystanie bezpośrednio z załączników z powodu jakości.

---------- Post dodany o 00:48 ---------- Poprzedni post był o 00:44 ----------


cytat z apz:
"Plik z wczytaniem na forum : opcje zaawansowane , zarządzaj załącznikami - poniżej okienka do pisania, wybierz pliki w nowym oknie ( z lokalizacji na dysku), wczytaj pliki i zapisz zmiany. Pliki pokażą się jako małe okienka na pasku pod treścią posta . Jak chcesz powiększyć - kliknij na małe - otworzy się pełny rozmiar , skopiuj link i edytuj ponownie posta by skopiować link obrazka - przez kwadracik z drzewkiem. Wczyta pokazując w formacie 800-600.w treść posta. przed obrazkiem wpisuję jego numerek w wątku.
Mam nadzieję , że czytelnie wytłumaczyłem."

Działa:)

To ciekawe zobaczyć cytowanie z siebie. Bezcenne...
Musisz rozdać trochę punktów innym użytkownikom zanim będzie można przyznać punkty piaseczek.

K_Puchatek
25.08.12, 00:53
Zapisywanie załaczników do postów na forum:

1. przycisk opcje zaawansowane;
2.przycisk zarządzaj załącznikami - otwiera się menadżer pobierania plików;
3.dodaj pliki - okienko dodawania z komputera lub w internetu;
4. przycisk wybierz pliki, po wybraniu plików , przycisk wgraj pliki;
pliki zostaną wgrane do tabeli, i tabelki na dole okna , tam możemy jeszcze je poukładać po swojemu.
5. przycisk - zapisz zmiany.
Pliki pokazują się na białym prostokącie w postaci miniaturek, w poście .
By wczytać je do posta trzeba:
6. kliknąć by powiększyć , prawym klawiszem wczytać do schowka,
7. przycisk edytuj post, w okienku nad tekstem trzeci obrazek - kwadracik zielony z drzewkiem zstawić link i tak z każdym zdjęciem...
zapisać zmiany - przycisk.
8. by wczytać z netu używa sie pierwszej ikonki z lornetką i tam zapisuje link.
9. by ponumerować trzeba zrobić listę z nr z wątku i wczytywać linki za kropką.
10. Przygotowując zdjęcia proszę wstawiać je nie większe niż 30% od formatu na forum - 600 x 800, bo są one automatycznie kompresowane przez mechanizmy forum i następuje utrata jakości. Przy dużych zdjęciach proszę poprosić użytkowników o korzystanie bezpośrednio z załączników z powodu jakości.
...



No i to jest konkretna instrukcja, powinno się to "podwiesić" do FAQ forumowego...
Świetna robota, niestety Musisz rozdać trochę punktów innym użytkownikom zanim będzie można przyznać punkty apz.

piaseczek
25.08.12, 01:01
Tak, to siÄ™ nadaje do FAQ.

watsup
25.08.12, 01:02
Olympus OM-D EM-5 + 12-50 f/3.5

Lokalizacja: Zakopane, w roli głównej żonka i mój synek oczywiście i jak chcecie mam tego jeszcze troszkę to mogę wrzucić bo z żonką jest kilka nie najgorszych.

1.Nosal na stoku
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68894&d=1345850459

2. Okolice Nosala - Zakopane
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68890&d=1345849128

3. Piekarnia Góralska - Zakopanehttps://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68891&d=1345849175

4. Zakopane obok Hotelu "Nosalowy Dwór"
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68893&d=1345850367

Dziękuję wszystkim za okazana pomoc we "wrzucaniu fotek" :smile:

piaseczek
25.08.12, 01:02
To ciekawe zobaczyć cytowanie z siebie. Bezcenne...


Chciałem pomóc koledze... Ty kiedyś pomogłeś mi zamieścić zdjęcia:)

apz
25.08.12, 01:13
Chciałem pomóc koledze... Ty kiedyś pomogłeś mi zamieścić zdjęcia:)

Wszystko jest OK. Trudno by na fotograficznym forum nie było zdjęć, to nie może pozostawać jako wiedza tajemna dla zaawansowanych.
Poza tym tylko Olympusclub przeszedł na nowe silniki w polskim foto-necie, a w tym forum robi się to ( wklejanie załączników) inaczej. Sam też dłuższa chwilę eksperymentowałem.

---------- Post dodany o 01:13 ---------- Poprzedni post był o 01:09 ----------


68891
Olympus OM-D EM-5 + 12-50 f/3.5
Lokalizacja: Zakopane-Goralska Piekarnia, w roli głównej mój synek oczywiście i jak chcecie mam tego jeszcze troszkę to mogę wrzucić bo z żonką jest kilka nie najgorszych.
Dziękuję wszystkim za okazana pomoc we "wrzucaniu fotek" :)


Nie ma za co, powino Ci wczytać oba zdjęcia z linii, chyba ,że pierwsze to cytat z netu , poeksperymentuj jeszcze z wstawianiem większych obrazków jeden pod drugim. Dawaj jeszcze
Sympatyczne zdjęcia. Pozdrawiam AP.

piaseczek
25.08.12, 12:35
Musisz rozdać trochę punktów innym użytkownikom zanim będzie można przyznać punkty piaseczek.

O co chodzi z tymi punktami? Gdzie mogę (o ile mogę) podejrzeć ile mam punktów "do rozdania"?

henry1
25.08.12, 18:26
O co chodzi z tymi punktami? Gdzie mogę (o ile mogę) podejrzeć ile mam punktów "do rozdania"?


Ile masz punktów do rozdania to chyba nigdzie. :-D
Ale ile Tobie inni to zdaje się kliknąć na górze na swój nik i tam trzeba poszperać. :-(

---------- Post dodany o 18:26 ---------- Poprzedni post był o 18:25 ----------


Olympus OM-D EM-5 + 12-50 f/3.5

Lokalizacja: Zakopane, w roli głównej żonka i mój synek oczywiście i jak chcecie mam tego jeszcze troszkę to mogę wrzucić bo z żonką jest kilka nie najgorszych.

1.Nosal na stoku
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68894&d=1345850459

2. Okolice Nosala - Zakopane
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68890&d=1345849128

3. Piekarnia Góralska - Zakopanehttps://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68891&d=1345849175

4. Zakopane obok Hotelu "Nosalowy Dwór"
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68893&d=1345850367

Dziękuję wszystkim za okazana pomoc we "wrzucaniu fotek" :smile:


Jeśli masz jeszcze trochę jak piszesz, to tylko te z żonką. :-D :-D :-D

Saboor
25.08.12, 18:29
O co chodzi z tymi punktami? Gdzie mogę (o ile mogę) podejrzeć ile mam punktów "do rozdania"?
tak mniej, więcej: siła reputacjix20 czyli ty teraz dasz ok.40pkt

watsup
25.08.12, 19:22
Mam kilka ale sie śmieje ze mnie i grozi mi bo jej nawet nie spytałem czy się zgadza na wrzutki na forum :)
Ok zaraz zapodaje kolejne tylko poczekam aż uśnie ;)

apz
25.08.12, 19:30
tak mniej, więcej: siła reputacjix20 czyli ty teraz dasz ok.40pktA jak będziesz miał tyle co Saboor to prawie 600.

---------- Post dodany o 19:30 ---------- Poprzedni post był o 19:29 ----------


Mam kilka ale sie śmieje ze mnie i grozi mi bo jej nawet nie spytałem czy się zgadza na wrzutki na forum :)
Ok zaraz zapodaje kolejne tylko poczekam aż uśnie ;)

Też poczekam...

fret
25.08.12, 20:59
Czekam...

bartmika
25.08.12, 21:12
W sumie młoda godzina... Ja tam jestem cierpliwy :)

fret
25.08.12, 21:15
Jeśli jeszcze nie śpi, to może chociaż festiwal sopocki ogląda i ma osłabioną czujność... :)

watsup
25.08.12, 21:33
jeszcze nie usnęła ogląda TV obok mnie więc spokojnie muszę działać bez nerwowych ruchów :)

watsup
25.08.12, 21:39
No to jedziemy z kolejnymi fotkami tak jak obiecałem :)
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68936&d=1345923528

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68934&d=1345923488

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68935&d=1345923508

fret
25.08.12, 21:43
Środkowe bym wolał w wersji 4/3, w HD szkoda obciętych palców. Wiem, że palce to niewiele, ale u takiej kobiety każdy szczegół się liczy :) Dawaj więcej :)

watsup
25.08.12, 21:45
mam nadzieję, że wam się podobają moje wypociny ;) zaraz wrzutka następnych będzie :)

chreasy
25.08.12, 21:54
Bardzo Sympatyczna Pani :)

Panie...to teraz nie masz wyjścia jak zbierać i kupić musowo 45/1.8 do portrecików żony i syna !

a jak cena spadnie 75/1.8 to kiedyś tam. Bez pośpiechu. :wink:

watsup
25.08.12, 21:54
Tak jak obiecałem, żonka przysypia mogę poszaleć :P



https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68938&d=1345924394

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68939&d=1345924409

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68940&d=1345924425

fret
25.08.12, 21:58
Nałogowo obcinasz jej palce...

watsup
25.08.12, 21:59
Bardzo Sympatyczna Pani :)

Panie...to teraz nie masz wyjścia jak zbierać i kupić musowo 45/1.8 do portrecików żony i syna !

a jak cena spadnie 75/1.8 to kiedyś tam. Bez pośpiechu. :wink:

Tak jak piszesz właśnie mam zamiar zrobić, na pierwszy ogień 45mm f/1.8 pójdzie bo uwielbiam "portretować" ;)

chreasy
25.08.12, 21:59
Nałogowo obcinasz jej palce...

sam byś obcinał jakbyś miał taką modelkę ;p

watsup
25.08.12, 22:01
Nałogowo obcinasz jej palce...
Co miałem zrobić jak paznokcie obgryza ;)

henry1
25.08.12, 22:03
Co miałem zrobić jak paznokcie obgryza ;)


Nacieraj jej palce czosnkiem, zmieni upodobania a i wampiry jej nie nadgryzÄ…. :-P

watsup
25.08.12, 22:09
6894368941

Zakopane - NOSAL Gospoda na zboczu...


https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68943&d=1345925361

Przed Hotelem Nosalowy Dwór...

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68941&d=1345925344

henry1
25.08.12, 22:12
6894368941

Zakopane - NOSAL Gospoda na zboczu...

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68943&d=1345925361


Ooo na drugim ma palce. :-D

watsup
25.08.12, 22:15
Nacieraj jej palce czosnkiem, zmieni upodobania a i wampiry jej nie nadgryzÄ…. :-P
Takiej diablicy to nawet wampiry nie wezmÄ… :D

---------- Post dodany o 22:15 ---------- Poprzedni post był o 22:15 ----------


Ooo na drugim ma palce. :-D
Poczekaj zaraz poszukam z "paluchamy" ;)

henry1
25.08.12, 22:17
Takiej diablicy to nawet wampiry nie wezmÄ… :D

---------- Post dodany o 22:15 ---------- Poprzedni post był o 22:15 ----------


Poczekaj zaraz poszukam z "paluchamy" ;)


Już sprawdziłem paluchy ma i to nieobgryzione. :-D

fret
25.08.12, 22:18
Syn tez obgryza... Ale nie zniechęcaj się, dawaj więcej :)

Mirek54
25.08.12, 22:21
Poczekaj zaraz poszukam z "paluchamy" ;)

Nie szukaj.Oni Cie podpuszczaja.Teraz poszukaj z palcami a pozniej zaczna,ze ciucha za duzo w kadrze i juz cie maja.Bedziesz coraz to nowych szukal,az zapach czosnku poczujesz na karku-ja Ci to mowie:mrgreen::mrgreen:

Fajna ta Twoja zona?-czy to córka może???

watsup
25.08.12, 22:23
Paluchy i jedziemy...

Kasprowy zdobyty...
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68945&d=1345926224


Droga przez mekÄ™ - Morskie OKO
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68944&d=1345926207

watsup
25.08.12, 22:27
Nie szukaj.Oni Cie podpuszczaja.Teraz poszukaj z palcami a pozniej zaczna,ze ciucha za duzo w kadrze i juz cie maja.Bedziesz coraz to nowych szukal,az zapach czosnku poczujesz na karku-ja Ci to mowie:mrgreen::mrgreen:

Fajna ta Twoja zona?-czy to córka może???

Żona przecież widać... ;)
Jak zabawa to zabawa Panowie w końcu co jak co ale gdy inni oceniają moją żonkę pozytywnie to dla mnie to czysta przyjemność jest :)

henry1
25.08.12, 22:30
Żona przecież widać... ;)
Jak zabawa to zabawa Panowie w końcu co jak co ale gdy inni oceniają moją żonkę pozytywnie to dla mnie to czysta przyjemność jest :)


I vice versa. :-D



PS.
My tylko popatrzymy, a ty musisz z nią żyć :-D

watsup
25.08.12, 22:33
No dobra buziaczek na Dobranoc...

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68946&d=1345926758

Pa do jutra koledzy czas coś pograć w sieci ;)

fret
25.08.12, 22:44
Żona w całości tez wyglada świetnie, nie wiem po co obcinałeś jej wczesniej palce :)

apz
26.08.12, 11:28
Dzięki, że udostępniłeś Skarb swój prywatny. (Nie podałeś imienia modelki). Zapamiętaj głęboko radę Mirka, by nigdy pokusa nie popchnęła zbyt daleko.
Zdrowia dla Calej Rodziny i Pomyślności Wam życzę.
Czekam na inne Twoje zdjęcia
Pozdrawiam AP.

pers
26.08.12, 11:30
No to chyba ostanie kilka stron przekonały, że warto dokonać przesiadki :-) Żona usmiechnięta, mąż zadowolony z zakupu, czego chcieć więcej.

A tak poważnie to cały czas jestem pod wrażeniem jak dobrze spisuje się OMD z kitem. I dochodze do wniosku, że to raczej nie kit jest tak dobry (w porównaniu do tego z PENa) tylko po prostu OMD to inna liga.

apz
26.08.12, 11:39
No to chyba ostanie kilka stron przekonały, że warto dokonać przesiadki :-) Żona usmiechnięta, mąż zadowolony z zakupu, czego chcieć więcej.

A tak poważnie to cały czas jestem pod wrażeniem jak dobrze spisuje się OMD z kitem. I dochodze do wniosku, że to raczej nie kit jest tak dobry (w porównaniu do tego z PENa) tylko po prostu OMD to inna liga.

Myślę ,że częściowo masz rację. OMD, to po PEN-ach jednak inna jakość. Ale i kit choć ciemny to wydaje się być mocno niedoceniany , w tym przeze mnie...

Dwa słowa do myślę że czas dla Ciebie na watek z w zdjęciach dla początkujących (to za te palce).

piaseczek
26.08.12, 11:55
No to chyba ostanie kilka stron przekonały, że warto dokonać przesiadki :-) Żona usmiechnięta, mąż zadowolony z zakupu, czego chcieć więcej.

A tak poważnie to cały czas jestem pod wrażeniem jak dobrze spisuje się OMD z kitem. I dochodze do wniosku, że to raczej nie kit jest tak dobry (w porównaniu do tego z PENa) tylko po prostu OMD to inna liga.

Jeżeli zależy Ci na wysokim ISO i wizjerze to rzeczywiście OMD będzie lepszym wyborem.

Już o tym pisałem, ale napiszę jeszcze raz:) Cena OMD z 12-50 np. to EP3 + 12mm + 9-18mm.

apz
26.08.12, 12:02
Jeżeli zależy Ci na wysokim ISO i wizjerze to rzeczywiście OMD będzie lepszym wyborem.

Już o tym pisałem, ale napiszę jeszcze raz:) Cena OMD z 12-50 np. to EP3 + 12mm + 9-18mm.

Znowu błedne wyliczenie: Cena OMD z 12-50 np. to EP3 + 12mm + 9-18mm - cena wizjera. ( Czyli - wygoda fotografowania w porze dziennej.) A to EP-3 to w tym rachunku jest za ile?

To przypomina wybór Chińczyków na budowie A2 ...

piaseczek
26.08.12, 12:16
To przypomina wybór Chińczyków na budowie A2 ...

Jak tak możesz o sprzęcie Olympusa pisać???;)

Ceny z OJ, cena EP3 wzięta po sprzedaży kita 14-42 II.

---------- Post dodany o 12:16 ---------- Poprzedni post był o 12:12 ----------


Znowu błedne wyliczenie: Cena OMD z 12-50 np. to EP3 + 12mm + 9-18mm - cena wizjera.

To nie jest błędne wyliczenie, na początku posta napisałem założenia, u mnie w pracy to się nazywa "metodologia";)
A jak już chcesz uwzględniać wizjer to należy go dodać do ceny body + szkła.

apz
26.08.12, 12:16
Jak tak możesz o sprzęcie Olympusa pisać???;)

Ceny z OJ, cena EP3 wzięta po sprzedaży kita 14-42 II.

No to wprowadź do rachunku cenę body...
Od OM-D nie odsprzedasz wizjera... A jak będę chciał kompakta i foto na zombie, to mam XZ-1 i wizjer tez pasuje ten sam.

piaseczek
26.08.12, 12:21
Aby nie robić śmietnika napisałem PW.

pers
26.08.12, 12:47
Jeżeli zależy Ci na wysokim ISO i wizjerze to rzeczywiście OMD będzie lepszym wyborem.

Już o tym pisałem, ale napiszę jeszcze raz:) Cena OMD z 12-50 np. to EP3 + 12mm + 9-18mm.

Ale różnice pomiędzy OMD a EP3 to nie tylko wysokie ISO i wizjer (choć w sumie dla mnie bardzo ważne bo najbardziej w dotychczasowej zabawie brakowało mi mozliwości zrobienia chociaż przyzowitego zdjęcia w nocy i mozliwości lepszego kadrowania w słoneczne dni). Dodatkowo OMD jest uszczelniony (bardzo ważne dla mnie) i lepszy moim zdaniem pod każdym wzgledem co widać po publikowanych zdjęciach, a że droższy, no cóż byłoby dziwne gdyby był tańszy...

piaseczek
26.08.12, 13:03
To policz sobie ile jest uszczelnianych obiektywów w m4/3;)

OMD jest bardzo fajny, jesteś w zakonie więc wybór wydaje się prosty:)

apz
26.08.12, 13:14
To nie jest błędne wyliczenie, na początku posta napisałem założenia, u mnie w pracy to się nazywa "metodologia";)


Tak wiem , można pochować zadłużenie narodowe i parę innych rzeczy , ale w te klocki to ponoć najlepsi byli Grecy.

nightelf
26.08.12, 14:44
cena EP3 wzięta po sprzedaży kita 14-42 II.


Tak się właśnie staram od jakiegoś czasu sprzedać 14-42 i nikt nie chce kupić :roll:

piaseczek
26.08.12, 14:47
Mój poszedł w dwa dni, używany za 450zł...

watsup
26.08.12, 22:39
Dzięki, że udostępniłeś Skarb swój prywatny. (Nie podałeś imienia modelki). Zapamiętaj głęboko radę Mirka, by nigdy pokusa nie popchnęła zbyt daleko.
Zdrowia dla Calej Rodziny i Pomyślności Wam życzę.
Czekam na inne Twoje zdjęcia
Pozdrawiam AP.

Witam, żonka (Angelika) ma grypę żołądkową i z lekka "zdycha" dzisiaj więc jej nie drażnię i nie wrzucam żadnych jej zdjęć.
Ewentualnie mogę synka fotkę zapodać...ale pewnie nie będzie zainteresowania.
Sylwiusz odezwij się czy już zdecydowałeś się na zakup OM-D?

Zabawa z "Mono"

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=69052&d=1346013943

...oraz "ziarnisty film"

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=69053&d=1346014112

sylwiusz
26.08.12, 23:49
W sumie zdecydowałem. Ale, ze za 2 tyg jadę na 2 tyg do Chorwacji, to nie będę ryzykował, ze zmieniając sprzęt zostanę bez niczego. A wiec pewie na początku października coś zadziałał. Może Olek na Photokinie pokaże w miedzyczasie czarne 12/45/75 ;-)

chreasy
31.08.12, 12:30
Olympus OM-D EM-5 + 12-50 f/3.5

Lokalizacja: Zakopane, w roli głównej żonka i mój synek oczywiście i jak chcecie mam tego jeszcze troszkę to mogę wrzucić bo z żonką jest kilka nie najgorszych.

1.Nosal na stoku
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68894&d=1345850459

2. Okolice Nosala - Zakopane
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68890&d=1345849128

3. Piekarnia Góralska - Zakopanehttps://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68891&d=1345849175

4. Zakopane obok Hotelu "Nosalowy Dwór"
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=68893&d=1345850367

Dziękuję wszystkim za okazana pomoc we "wrzucaniu fotek" :smile:

O tu się nawet Sz. kolega nie pochwalił jak testował OMD 5, co prawda nie pod prysznicem...;)


http://www.youtube.com/watch?v=lvVlRgsvZqw&feature=plcp

aaa unboxing też obejrzałem, szybko i bez ceregieli :D A ten albumik to dodają do każdego OMD przy zakupie ?

ngs
1.09.12, 11:47
testuje sobie właśnie Sony A850 i OM-D w Camera Raw 6.7:
- rozpiętość tonalna - praktycznie taka sama, w obu spokojnie -2EV można przepalenia usuwać bez psucia koloru
- szumy poniżej ISO800, parktycznie tak samo (choc olek zawyża ISO o ok 1/3EV)
- szumy powyżej ISO800, tu minimalnie lepiej OM-D
- automatyczne ustawianie balansu bieli, lepiej OM-D
- klawiszologia, wizjer, menu, szybkość AF, wiadomo, tu lepiej A850

ależ ta technologia idzie do przodu...

piaseczek
1.09.12, 12:03
W OMD jest mniejsza wersja matrycy z NEX 7?

apz
1.09.12, 12:22
testuje sobie właśnie Sony A850 i OM-D w Camera Raw 6.7:
- rozpiętość tonalna - praktycznie taka sama, w obu spokojnie -2EV można przepalenia usuwać bez psucia koloru
- szumy poniżej ISO800, parktycznie tak samo (choc olek zawyża ISO o ok 1/3EV)
- szumy powyżej ISO800, tu minimalnie lepiej OM-D
- automatyczne ustawianie balansu bieli, lepiej OM-D
- klawiszologia, wizjer, menu, szybkość AF, wiadomo, tu lepiej A850

ależ ta technologia idzie do przodu...

Czyżby Prezes jednak mówił prawdę o matrycy E-M5. Zmiana dostawcy matryc lub jej zróżnicowanie dostawców, byłaby prawdopodobnie najlepszą możliwą decyzją Olympusa do odzyskania kawałka rynku foto.

epicure
1.09.12, 12:29
W OMD jest mniejsza wersja matrycy z NEX 7?

Nie wiadomo, co tam siedzi w środku. Ponoć coś od Sony. NEX7 moim zdaniem ma gorszą jakość obrazu, ale może to tylko kwestia softu albo pozostałej elektroniki.

piaseczek
1.09.12, 12:33
Tak czy siak, bardzo się cieszę, że po latach udało się Olkowi dogonić peleton:)

sylwiusz
1.09.12, 12:50
testuje sobie właśnie Sony A850 i OM-D w Camera Raw 6.7:
- rozpiętość tonalna - praktycznie taka sama, w obu spokojnie -2EV można przepalenia usuwać bez psucia koloru
- szumy poniżej ISO800, parktycznie tak samo (choc olek zawyża ISO o ok 1/3EV)
- szumy powyżej ISO800, tu minimalnie lepiej OM-D
- automatyczne ustawianie balansu bieli, lepiej OM-D
- klawiszologia, wizjer, menu, szybkość AF, wiadomo, tu lepiej A850

ależ ta technologia idzie do przodu...
Potwierdzaja sie moje spostrzezenia. Nie do pomyslenia - matryca w m4/3 porownywalna do FF sprzed paru lat, a to jakosc ktora w 99% jest bardzo mnie odpowiadajaca... Przypomina mi sie bardzo kontrowersyjny swego czasu test:
http://www.luminous-landscape.com/reviews/shootout.shtml
A matryca OM-D na 100% wyprzedza to co jest w 1Ds... Naprawde na moje, amatorskie potrzeby jakosc przewyzszajaca niedawny sredni obrazek 6x7 jest mega wystarczajaca ;-) Wiem, ze sa obecnie jeszcze lepsze rozwiazania, ale po prostu przerost formy nad trescia jak dla mnie.

Farensbach
1.09.12, 14:01
testuje sobie właśnie Sony A850 i OM-D w Camera Raw 6.7:
- rozpiętość tonalna - praktycznie taka sama, w obu spokojnie -2EV można przepalenia usuwać bez psucia koloru
- szumy poniżej ISO800, parktycznie tak samo (choc olek zawyża ISO o ok 1/3EV)
- szumy powyżej ISO800, tu minimalnie lepiej OM-D
- automatyczne ustawianie balansu bieli, lepiej OM-D
- klawiszologia, wizjer, menu, szybkość AF, wiadomo, tu lepiej A850

Tez jestem na tym etapie i wnioski mam podobne, ale co do wizjera, to mam nieco inne zdanie. Uważam, ze ten z OMD nie jest wcale gorszy, a to, że można na nim obserwować zmiany korekcji ekspozycji na bieżąco, to jednak duża przewaga elektronicznego wizjera. Mógłby wprawdzie mieć więcej pikseli, ale i tak jest ok.
Co do szumów na wysokim ISO to w A850 używałem bez większych problemów do 1600/2000, w OMD spoko 3200 można używać. Technika faktycznie idzie do przodu.
Dojechała do mnie też przejściówka na obiektywy minolta/sony AF z popychaczem przysłony i powiem, że sony 50/1.4 na pełnej dziurze daje ciekawe rozmycie. A jak oryginalnie wygląda na OMD ;-)

grzeSiuu
1.09.12, 14:08
Dojechała do mnie też przejściówka na obiektywy minolta/sony AF z popychaczem przysłony i powiem, że sony 50/1.4 na pełnej dziurze daje ciekawe rozmycie. A jak oryginalnie wygląda na OMD ;-)


a czy można o wizualizację prosić jednego jak i drugiego:?:

Farensbach
1.09.12, 14:14
a czy można o wizualizację prosić jednego jak i drugiego:?:
Postaram się coś wrzucić, muszę zrobić tylko jakieś fotki aparatu.

piaseczek
1.09.12, 16:07
Genialny pomysł Olka na promocję OMD na photokinie:
http://www.photographyblog.com/news/olympus_challenges_photokina_visitors_to_put_their _cameras_to_the_test/

przyjdź ze swoim lustrem i porównaj z OMD:)

apz
1.09.12, 17:21
Genialny pomysł Olka na promocję OMD na photokinie:
http://www.photographyblog.com/news/olympus_challenges_photokina_visitors_to_put_their _cameras_to_the_test/

przyjdź ze swoim lustrem i porównaj z OMD:)

Trzeba być pewnym swego by się na taką akcję zdecydować. Wcale się im nie dziwię, opierając się na prywatnym doświadczeniu.
AP.

nightelf
1.09.12, 17:43
Ciekawa metoda promocji.
Może przysporzyć nowych klientów Olympusowi.

nyny
1.09.12, 17:46
Ciekawa metoda promocji.
Może przysporzyć nowych klientów Olympusowi.

Chyba po to takie cosik sie robi, chociaz z drugiej strony to Ci klienci musza miec ktorys z ponizszych przymiotow:
a: niechudy portfel b: jako takie pojecie c: szukac czegod do lansu ;)

pozdro

apz
1.09.12, 17:51
Chyba po to takie cosik sie robi, chociaz z drugiej strony to Ci klienci musza miec ktorys z ponizszych przymiotow:
a: niechudy portfel b: jako takie pojecie c: szukac czegod do lansu ;)

pozdro

Stawiam na c z koniecznością a i dodatkowo podmęczony życiem kręgosłup będzie miał też niebagatelne znaczenie.

hadan
1.09.12, 17:52
.. Wcale się im nie dziwię, opierając się na prywatnym doświadczeniu. AP.

Mogę także to potwierdzić. Do formatu A 4 i przy niskim ISO OMD dorównuje
lub nieznacznie ustępuje najnowszym boby FF ze stajni C lub N.

Pozdrawiam

Farensbach
1.09.12, 18:00
No to zapowiedziane sample z E-M5 i Sony 50/1.4 na pełnej dziurze.
Trzy pierwsze mają oryginalny rozmiar (pierwszy raz tak dodaję zdjęcia, ale chyba się udało).
Odległość od obiektywu na którym ostrzyłem to około 50 cm. Tło oddalone na pierwszym i trzecim około 1-1,2 m., na drugim około 1,8 -2 m. najpierw krzesło, potem regał z książkami - około 2,5 - 3 m. Dla lepszego zobrazowania dałem też wyostrzenie na tło.
No i zdjecia tego zestawu ;-)



69348693476934969350693516935269353

nyny
1.09.12, 18:03
Mogę także to potwierdzić. Do formatu A 4 i przy niskim ISO OMD dorównuje
lub nieznacznie ustępuje najnowszym boby FF ze stajni C lub N.

Pozdrawiam

Nie wiem czy sie dobrze rozumiemy, piszesz o D800/D800E i D4 ?

pozdro

Jd
1.09.12, 18:34
No to zapowiedziane sample z E-M5 i Sony 50/1.4 na pełnej dziurze.

Moze podasz dokładnie co to za redukcje do tego 50 mm Sony.

hadan
1.09.12, 18:43
Nie wiem czy sie dobrze rozumiemy, piszesz o D800/D800E i D4 ? pozdro

Rozumiemy siÄ™ dobrze.

Pozdrawiam

nyny
1.09.12, 18:46
Rozumiemy siÄ™ dobrze.

Pozdrawiam

Aha...

Dziwic to ja sie chyba nigdy nie przestane ;)


pozdro

Jan_S
1.09.12, 19:09
Dziwic to ja sie chyba nigdy nie przestane ;)


ot, taki cytacik...



Kiedy się dziwić przestanę
Lżej mi będzie i łatwiej bez tego
Ścichną szczęścia i bóle wyśmiane
Bo nie spytam już nigdy - dlaczego?

nyny
1.09.12, 19:12
Se zrobie whiskacza z pepsi i cytrynka, bo sie fajny wieczor zapowiada :)

pozdro

Farensbach
1.09.12, 19:26
Moze podasz dokładnie co to za redukcje do tego 50 mm Sony.
Podam Ci na PW, chyba że administracja nie robi tu problemów z podawaniem linków do aukcji.

Karampuk
2.09.12, 02:12
Administracja jest wyrozumiała i na tym forum nie robi problemów :-)

Ps
Spostrzeżenia w dłuższej obserwacji :-)

epicure
2.09.12, 02:19
Dorwałem się dzisiaj do PENa z m.ZD 9-18 i m.ZD 45 f/1,8 i testowałem je przez pół dnia. Materiału do porównań zebrało się sporo, więc trochę potrwa jego obrobienie, ale pierwsze wnioski mogę już wysnuć: oba szkła zaskakująco ostre od pełnej dziury!

Farensbach
2.09.12, 10:48
Administracja jest wyrozumiała i na tym forum nie robi problemów :-)

Ok. zaryzykujÄ™ ;-)
http://allegro.pl/adapter-micro-4-3-g3-gf1-minolta-sony-i2561749874.html

W ogóle ten sprzedawca ma dużo ciekawych przejściówek do micro 4/3 i innych systemów.

ngs
2.09.12, 10:52
Dojechała do mnie też przejściówka na obiektywy minolta/sony AF z popychaczem przysłony i powiem, że sony 50/1.4 na pełnej dziurze daje ciekawe rozmycie. A jak oryginalnie wygląda na OMD ;-)
Miałem 50/1.4, to niestety najgorsza 50-tka... może do "ciekawego" rozmycia się nadaje, ale ostra dopiero od 2.8. Wg. nie bez sensu jest używanie obiektywów z AF, trzeba stosować drogie przejściowki z popychaczem przesłony, no i problem z ustawianiem ostrosci, bo pierścień bardzo luźno chodzi. Lepiej stosować manulane obiektywy, gdzie wybiera się samemu przesłonę, a pierścien ostrosci ma stosowny opór np.
Minolta MD 50/1.4 49mm, rewelacyjnie ostra od pełnej dziury, albo Minolta MD 50/1.2 - super kontrast, albo Minolta MC 58/1.2 super rozmycie.

Jd
2.09.12, 11:20
Nowa 50 1.4 to wydatek ~ 1,400 zł i do tego adapter za ~ 180 zł. Czy warto ? Uważam ,że nie. Za około 1.100 zł mamy rewelacyne szkło mZD 45 mm f1.8 , a u wujka Olka znacznie taniej.

Bucik
2.09.12, 13:02
Witam szanownych kolegów

Po przeczytaniu wątku dochodzę do wniosku, że omd będzie spełnieniem marzeń, ale jak to zawsze bywa są i oznaki przeciwności.

Minęły już 3 lata od kiedy jestem w canonie. Trzymały mnie w c l-ki, których nie kupiłem, fotografia sportowa, do której nigdy nie doszedłem - zmieniły się preferencje, No i filmowanie za które, się zabrałem tydzień temu.

Przez ostatnie 2 lata dążyłem do miniaturyzacji w systemie, 5d->50d->600d-> miał być nowy eos m, ale po specyfikacji wydanie 3,5k dochodzę do wniosku, że nie warto :(

Teraz moje 3 proste pytania:
Jak to jest z tą GO? Przeliczyć czy jak?
Jak ma się sprawa filmowania? Daje radę na coś lepszego się załapać omd sobie radzi?

Noi głupie pytanie, czym jest program olijedi?

Oj zmierza mnie na pewno...:/

Sent from my iPad using Tapatalk HD

grzeSiuu
2.09.12, 13:05
... Czy warto ? Uważam ,że nie...

no tak, to fakt ale pytanie... jak się ma 5mm dłużej + jaśniej?
czyli tełko będzie mydełko :D
a niektórzy chcą osiągnąć podobnie jak przy wiekszych matrycach,
więc poszukują kosztem dyskomfortu.

nightelf
2.09.12, 14:00
Teraz moje 3 proste pytania:
Jak to jest z tą GO? Przeliczyć czy jak?
Jak ma się sprawa filmowania? Daje radę na coś lepszego się załapać omd sobie radzi?

Noi głupie pytanie, czym jest program olijedi?

Do filmowania zapewne najlepszy będzie Panasonic GH2 i zapowiadany GH3.
Za to najlepszy z Oly to będzie właśnie OM-D.

Masz na myśli chęć uzyskania GO takiej samej jak w aparacie z pełną klatką? Ponieważ m4/3 to wycinek kadru pełnej klatki (crop 2), to i GO jest większa przy analogicznej przysłonie.

OlyJedi to program lojalnościowy dla aktywnych forumowiczów. Za aktywność dostajesz dostęp do lepszych cen na produkty wujka Olka.