PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM Z LAMPĄ FL 36 ( nie włącza się)



janusz81
12.07.12, 11:48
Mam problem z tą lampą. Lampa FL 36 (podłaczam ją do E 420)
Lampa się nie włącza.

Mam parę pytań z tym związanych :
Czy lampa powinna sie uruchomic na 2 paluszkach nawet jeśli nie jest podpięta do aparatu ?
Czy po podpięciu lampy na stopkę i zakręceniu jej coś jeszcze powinieniem włączyć w aparacie ?
Byc może paluszki są za słabe ponieważ wziąłem je z pilota TV na próbę.

Proszę chętnych o jakieś rady.

Pozdrawiam.

Paawwko
12.07.12, 12:57
Cześć,

Załóż porządne nowe baterie, lub w pełni naładowane akumulatorki.
Po włączeniu lampa ciągnie duży prąd z baterii i dlatego muszą być dobrej jakości.


Pozdrawiam.

darkelf
12.07.12, 14:39
Lampa błyskowa powinna działać nawet bez aparatu, ja używam lampek albo na wyzwalaczach albo na fotoceli, nigdy nie podpinam ich do body. Kup nowe paluszki, jak zadziałają to kup akumulatorki bo inaczej szybko wypstrykasz cały prąd.

janusz81
14.07.12, 09:48
Dziekuję za pomoc. Po włożeniu akumlatorków z mojego starego fuji lampa się włączyła. Teraz mam pytanie. Czy po podłączeniu jej na gorącą stopkę podczas robienia zdjęcia w ciemności lampa zewnętrzna błyśnie z automatu (ustawiłem tryb auto na lampie) ? Czy muszę coś ustawić w body ? Ponieważ lampa nie błyska.

marek7001
14.07.12, 10:59
Dziekuję za pomoc. Po włożeniu akumlatorków z mojego starego fuji lampa się włączyła. Teraz mam pytanie. Czy po podłączeniu jej na gorącą stopkę podczas robienia zdjęcia w ciemności lampa zewnętrzna błyśnie z automatu (ustawiłem tryb auto na lampie) ? Czy muszę coś ustawić w body ? Ponieważ lampa nie błyska.

Na lampie ustaw np. TTL Auto i w aparacie Auto.

aparat
8.02.14, 20:56
witam wszystkich.jestem nowy i mam taki problem olympus pen e-pl 1 lampa olympus fl-36.problem polega na tym że pierwszy raz podłączyłem to ze sobą i nic lampa ustawiona w trybie ttl auto wybrana opcja 4/3(four thirds)i nic nie wiem czy trzeba coś ustawić jeszcze w aparacie,lampa reaguje na przycisk test(błyska)i w chwili kiedy krece obiektywem zmieniają się wartości na lampie.pomóżcie bo już nie mam pomysłu.pozdrawiam wszystkich:lol:

---------- Post dodany o 19:56 ---------- Poprzedni post był o 19:54 ----------

ale w aparacie gdzie na auto?tutaj gdzie lampa czy gdzieś głębiej w menu?

henry1
8.02.14, 20:57
A w aparacie masz włączoną funkcję " lampo błyskaj " ?

aparat
8.02.14, 20:58
no właśnie i nic się nie dzieje

---------- Post dodany o 19:58 ---------- Poprzedni post był o 19:57 ----------

ale w aparacie to znaczy gdzie?

henry1
8.02.14, 21:09
no właśnie i nic się nie dzieje

---------- Post dodany o 19:58 ---------- Poprzedni post był o 19:57 ----------

ale w aparacie to znaczy gdzie?


Poszukaj takiej funkcji z piorunem. Będzie : full, dopełniający, OFF i kilka innych.
I przeczyść styki lampy i styki w aparacie. Sprawdź czy w lampie nie blokują się.
Powinny ruszać się bez oporów.

aparat
8.02.14, 21:15
właśnie ustawiłem tak i nic sie nie dzieje dalej.może być że za słaby prąd na bateriach alkaicznych?

---------- Post dodany o 20:15 ---------- Poprzedni post był o 20:13 ----------

jest w aparacie opcja x-sync i z piorunem i tam są różne wartości 1/łamane na np 60 80 160 może to coś?

henry1
8.02.14, 21:16
właśnie ustawiłem tak i nic sie nie dzieje dalej.może być że za słaby prąd na bateriach alkaicznych?

Jeśli błyska bez aparatu, to prądu jest dość.
Poruszaj lampą delikatnie, może nie kontaktuje któryś ze styków.

To są czasy synchronizacji.
Nie mam takiego aparatu, więc szczegółów nie podam.
Powinno być w instrukcji aparatu :

http://resources.olympus-europa.com/imaging//Manuals/AW2010/E-PL1_MANUAL_PL.pdf

aparat
8.02.14, 21:55
nie pomaga jak robie zdjęcie to w lampie mryga zielona kontrolka auto check.jutro będę sprawdzał lampę u kolegi to zobaczę może lampa jest uszkodzona.podłaczałem u kolegi dzisiaj do aparatu Lampa błyskowa SPEEDLITE YN-460 i też nie chciała błysnąć może tutaj jest wina aparatu?jak moge sprawdzić czy styki w grącej stopce działają?tam powstaje zwarcie?można jakoś miernikiem?

---------- Post dodany o 20:55 ---------- Poprzedni post był o 20:27 ----------

a jeszcze w lampie jest ustawienie 135 albo 4-3 może to coś?

ahutta
8.02.14, 22:11
Spróbuj zresetować lampę do ustawień fabrycznych. Wciśnij jednocześnie klawisze MODE i LIGHT na 2-3 sekundy.

aparat
8.02.14, 22:13
mam dość tej lampy resety też nic nie pomagają.....:cry:

henry1
8.02.14, 22:16
Pewnie masz walniętą stopkę w aparacie.

ahutta
8.02.14, 22:20
Przywróć wszystko do ustawień fabrycznych. Lampę, aparat. Podłącz lampę do aparatu. Powinna na wyświetlaczy pojawić się dodatkowa ikona, że podłączono lampę zewnętrzną (przynajmniej w E-520 tak jest). Ustaw w aparacie tryb auto, w lampie też auto. Ustaw w aparacie tryb flesza na full.
Spróbuj zrobić fotkę.

---------- Post dodany o 21:20 ---------- Poprzedni post był o 21:19 ----------


Pewnie masz walniętą stopkę w aparacie.

Może i tak, ale napisał, że jak zmienia ogniskową, to mu się zoom w lampie też zmienia.

henry1
8.02.14, 22:24
Przywróć wszystko do ustawień fabrycznych. Lampę, aparat. Podłącz lampę do aparatu. Powinna na wyświetlaczy pojawić się dodatkowa ikona, że podłączono lampę zewnętrzną (przynajmniej w E-520 tak jest). Ustaw w aparacie tryb auto, w lampie też auto. Ustaw w aparacie tryb flesza na full.
Spróbuj zrobić fotkę.

---------- Post dodany o 21:20 ---------- Poprzedni post był o 21:19 ----------



Może i tak, ale napisał, że jak zmienia ogniskową, to mu się zoom w lampie też zmienia.

Ale za wyzwalanie lampy odpowiada styk centralny, a pozostałe to tylko komunikacja.

easy_rider
8.02.14, 22:25
Zewrzyj kawałkiem druta boczne styki (spróbuj oba po kolei) ze środkowym na stopce lampy - jak błyśnie, to jest coś nie tak z aparatem,
jak nie błyśnie to oczywiście niesprawna jest lampa.

aparat
8.02.14, 22:29
jak wkładam lampe do aparatu jest błysk kontrolny,ogniskowa też sie zmienia w lampie to raczej stopka ok...nie mam pojęcia co to może być.reset też nie pomógł

---------- Post dodany o 21:29 ---------- Poprzedni post był o 21:28 ----------

a takie zwieranie drutem to mnie nie porazi prąd?

ahutta
8.02.14, 22:31
Ale za wyzwalanie lampy odpowiada styk centralny, a pozostałe to tylko komunikacja.

Tu masz całkowitą rację.

---------- Post dodany o 21:31 ---------- Poprzedni post był o 21:30 ----------


a takie zwieranie drutem to mnie nie porazi prąd?

Spokojnie. Nic Ci nie będzie :)

henry1
8.02.14, 22:31
jak wkładam lampe do aparatu jest błysk kontrolny,ogniskowa też sie zmienia w lampie to raczej stopka ok...nie mam pojęcia co to może być.reset też nie pomógł

---------- Post dodany o 21:29 ---------- Poprzedni post był o 21:28 ----------

a takie zwieranie drutem to mnie nie porazi prąd?


Nie, to nie zabija.

easy_rider
8.02.14, 22:31
nie porazi... :mrgreen:

aparat
8.02.14, 22:41
zwarłem kabelkiem i lampa błyska....jak sprawdzić aparat?

---------- Post dodany o 21:36 ---------- Poprzedni post był o 21:36 ----------

żyje!!!

---------- Post dodany o 21:37 ---------- Poprzedni post był o 21:36 ----------

najwyżej wszystko by stało do późnych godzin nocnych....

---------- Post dodany o 21:41 ---------- Poprzedni post był o 21:37 ----------

najwyżej wszystko by stało do późnych godzin nocnych....

ahutta
8.02.14, 22:43
najwyżej wszystko by stało do późnych godzin nocnych....

Na randkę się wybierasz?

henry1
8.02.14, 22:43
zwarłem kabelkiem i lampa błyska....jak sprawdzić aparat?

---------- Post dodany o 21:36 ---------- Poprzedni post był o 21:36 ----------

żyje!!!

---------- Post dodany o 21:37 ---------- Poprzedni post był o 21:36 ----------

najwyżej wszystko by stało do późnych godzin nocnych....


Miernikiem analogowym, takim ze wskazówką. Cyfrowy ma odświeżanie dwa, trzy razy na sekundę i może nie wychwycić tego momentu.
Podłączyć miernik do szyny i styku centralnego, nacisnąć spust migawki. Wskazówka powinna wykonać krótki ruch w prawo i powrócić do pozycji zerowej.
Jeśli wychyli się w lewo zamienić miejscami przewody pomiarowe.

ahutta
8.02.14, 22:45
....jak sprawdzić aparat?

Może ktoś Ci zaproponuje ciekawsze rozwiązanie, ale ja bym po prostu spróbował podpiąć inną lampę i sprawdził czy błyska.

aparat
8.02.14, 22:53
jutro z kolego się spotkam ma lampe aparat to sprawdze swojego pena i fl-36

---------- Post dodany o 21:53 ---------- Poprzedni post był o 21:46 ----------

napisze jutro jak będę wiedział dziękuje wszystkim za pomoc.pozdrawiam

easy_rider
8.02.14, 23:11
Ja bym jeszcze podrapał szynę aparatu jakimś nożykiem - mam na myśli krawędzie szyny, które dotykają styków bocznych lampy.
Plastikowe stopki czasem w tym miejscu nie kontaktują - szczególnie nie używane przez dłuższy czas...

aparat
9.02.14, 11:49
drapanie nic nie pomogło,jeszcze dziś ostatnia szansa będę sprawdzał lampe u kolegi ale po zwarciu styków kabelkiem błyska....:cry: ttl też przekazuje info tylko nie ma błysku....:idea:....:?:

jurekg
9.02.14, 12:42
Jaką opcję błysku masz ustawioną w aparacie?

aparat
9.02.14, 12:48
próbowałem na różnych gdzie w aparacie lampa błyśnie a fl-36 nie wyzwala błysku...

henry1
9.02.14, 13:06
Czyli walnięta stopka w aparacie.

ahutta
9.02.14, 14:28
próbowałem na różnych gdzie w aparacie lampa błyśnie a fl-36 nie wyzwala błysku...

Wybacz bardzo głupie pytanie, ale nie otwierasz wbudowanej, gdy zakładasz zewnętrzną lampę?

aparat
9.02.14, 21:32
nie otwieram lampy wbudowanej lampy tylko dla próby patrzyłem czy wyzwoli błysk żeby mieć pewność że ustawienia aparatu wymuszą błysk...

aparat
12.02.14, 21:15
witam i otóż dziś wiele się wyjaśniło:lampa działa w innym aparacie a inna lampa w moim penie już nie....:cry:
niestety gwarancja skończyła się 13 stycznia a nigdy wcześniej nie sprawdzałem gorącej stopki...dzięki wszystkim za pomoc.pozdrawiam