PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektywy Pentaxa na E-PL3 mały test



piotrlg
1.05.12, 20:34
Witam

Zakupiłem do E-PL3 przejściówkę do podpięcia obiektywów z bagnetem Pentaxa.
Podpiąłem do olka SMC-A 50/1.7. Zdjęcia wychodziły ok, ale jakoś nie widziałem różnicy między bardzo dobrą stałką Pentaxa a kitem od olka.

Postanowiłem więc sfotografować gazetę. Powstały trzy fotki, które zamieszczam.
Dwie z Pentaxa przy przesłonach 2.8 i 22 i jedna dla porównania z kita. Efekt mnie zadziwił.
Po pierwsze kit robi całkiem dobre foty
Po drugie stałka Pentaxa maksymalnie przymknięta (f22) daje jakiś koszmarny rozmaz a nie obraz. Nie jest to wina obiektywu, tak samo się zachowywały podpięte SMC-M 100/2.8 i SMC-M 35/3.5. Te same obiektywy zaczepione do Pentaxa K-20d zachowują się normalnie, tzn przy f22 nie widać takiego koszmarnego spodku jakości. O co chodzi?

Czy ktoś z podobną konfiguracją sprzętową może potwierdzić takie zachowanie się duetu E-PL3 (albo podobny) + jakiś manual z przejściówką obcej firmy (najlepiej Pentax, ale i Canon FD, Contax etc może być).


Pozdrawiam

P.
Olkowy kit 14-42 II
63600
SMC-A 50/1.7 f=2.8
63601
SMC-A 50/1.7 f=222
63602

ajt
1.05.12, 20:50
Po drugie stałka Pentaxa maksymalnie przymknięta (f22) daje jakiś koszmarny rozmaz a nie obraz. Nie jest to wina obiektywu, tak samo się zachowywały podpięte SMC-M 100/2.8 i SMC-M 35/3.5. Te same obiektywy zaczepione do Pentaxa K-20d zachowują się normalnie, tzn przy f22 nie widać takiego koszmarnego spodku jakości. O co chodzi?


Dyfrakcja daje o sobie znać. Przy mniejszej gęstości pikseli na matrycy wspomnianego Pentaxa f22 jeszcze ujdzie, w Olku spadek jakości jest bardziej zauważalny. Tak do 11 powinno być ok :)
Jakbyś zapiął te szkła do K5, na 22 mydło też pewnie stałoby się bardziej widoczne przy oglądaniu 1:1

Moominek
1.05.12, 21:01
1) Spróbuj dla tej samej (no dobra - podobnej) ogniskowej oraz f/5.6-8 (poniżej f/5.6 kit nie zejdzie na 42mm) i wtedy porównuj. Jeżeli to nie wycinek z brzegu a pasek całego kadru - to szkło nie było prostopadle do gazety i GO mogła zagrać rolę (poza oczywiście ostrością szkła Pentaxa na tej przesłonie)
2) Limit dyfrakcyjny przy większym cropie (4/3 vs APSC) wypada wcześniej, mniej więcej f/22 w APS-C odpowiadało będzie f/16 w 4/3 i "fizyka" ogranicza obraz
3) Kit, jak już wspomniałeś, robi całkiem dobre foty ;)

piotrlg
1.05.12, 21:11
1) Spróbuj dla tej samej (no dobra - podobnej) ogniskowej oraz f/5.6-8 (poniżej f/5.6 kit nie zejdzie na 42mm) i wtedy porównuj. Jeżeli to nie wycinek z brzegu a pasek całego kadru - to szkło nie było prostopadle do gazety i GO mogła zagrać rolę (poza oczywiście ostrością szkła Pentaxa na tej przesłonie)
;)

Nie pokazałem wszystkich fotek, ale robiłem różne kombinacje. To są cropy 100% z brzegu kadru. Czyli jednak dyfrakcja działa tutaj z pełną mocą. Czyli nie mogę przymykać bardziej niż f/11? Hm, nie mam teraz pod ręką olka żeby to sprawdzić.
P.