PDA

Zobacz pełną wersję : analiza popRAWkowych mistrzów



Saboor
23.03.12, 10:50
Przyszedł mi do głowy taki pomysł: dziwny jak zawsze, może założę wątek, w którym będziemy obgadywali zwycięskie prace poprawkowe?
Co nam się podobało, co nie jaką technikę można by zastosować, a jaką zrobiono etc. Co sądzicie o takim zamyśle?

Saboor edit: głosowanie jest jawne

Centus
23.03.12, 10:58
jak dla mnie , taka dyskusja ma sens ... napewno mozna sie bedzie dowiedziec co i dlaczego ... oraz wysluchac opini na ten temat , moze nawet warto by taka dyskusje rozwinac ... nie tylko o samej obrobce ... ale rowniez o tym jak zrobiono dane zdjecie ... dlaczego tak a nie innaczej ... co mozna by zmienic podczas robienia samego zdjecia

Thomasso
23.03.12, 10:59
Pomysł z jednej strony fajny, ale z drugiej może się przerodzić w "przepychankę" kto wie lepiej :)
Jakkolwiek... dajmy mu szansę :)

T.

judasz
23.03.12, 11:27
jestem za , jak sie zacznie niemila przepychanka to sie zamknie .pzdr.

Saboor
23.03.12, 11:35
jestem za , jak sie zacznie niemila przepychanka to sie zamknie .pzdr.
Nie sądzę, żeby w dyskusji na taki temat, pojawiły się "przepychanki". Z resztą to kwestia kultury osobistej, i samo-świadomości.
(zawsze jest raport :-D )

judasz
23.03.12, 11:41
ja tylko gdybam :) a roznie sie na tym forum dzieje wiec i to trzeba miec na uwadze , ale pomysl fajny takie rozszezenie ( jak ja to zrobilem ) pzdr.

Bodzip
23.03.12, 11:44
Poprawaka ma kilka odsłon - ogólna, restrykcyjna i jakaś tam.
Myślę, że warto porozmawiać nad każdym efektem uzyskanym w poszczególnych odsłonach, chyba... chyba że zmienimy formułę i damy full wypas wolną rękę.
Tylko wtedy zawsze wygra Jasiu, Piotek i Mirek.
Ale ok, jeśli zrobią dzieło godne Picassa, to niech się z nami ślimakami podzielą wiedzą co i jak zrobili.
Jeśli natomiast zostaniemy przy starej formule, i będziemy mieli do wyboru wersje wypasione, ograniczone programowo i ograniczone regulaminowo, to wtedy będzie można zobaczyć co da się zrobić z RAW-em.
Ale znowu - jest piekielnie duża różnica między wywołaniem zdjęcia w OV, RT, LR czy ACR. Kto ma kasę zrobi to lepiej. Przykład z ostatniej poprawki. Głupie pieprzyki - LR, ACR, Dartable potrafią je usunąć. RT i OV tego nie ruszy. Więc wersje oprogramowania płatne i drogie na dokładkę wygrają w przedbiegach.
No i jest dylemat jak zrobić aby było sprawiedliwie... ale sprawiedliwości nigdy nie było na świecie :-P

ps - to takie moje dyrdymały, nie czytajcie tego :D

judasz
23.03.12, 11:48
bodzip, ale wlasnie chyba nie o to kaman, ja w lr robilem swoja prace i jasne ze mozna, ale jest regulamin ktory mowi ze nie mozna nic dodawac/odejmowac z fotki, wiec sie przystosowalem i tylko suwaczkami cos tam szuralem nie wiem jak w innych programach , ale tu bardziej chyba chodzi o zasady konkursu a nie o to co jaki program potrafi, pzdr.

konradkkk
23.03.12, 11:52
mała kwestia formalna: może jakoś obrazkowo edycję zwycieskich zdjęć zobrazować? bo tak tylko tekstem...

Saboor
23.03.12, 12:02
O zasady ... też ale przede wszystkim, o edukację i wymianę doświadczeń.
Są w śród nas, tacy majstrzy, że warto było by ich posłuchać.
Przykład: jest fajna praca, ale balans bieli do odwłoku, i tu ktoś zwraca uwagę, że
co prawda można to zrobić z "automatu" ale ... automat podobnie do światłomierza aparatu
czasem oszukuje i może warto powalczyć z BW za pomocą histogramu, temperatury czy zmiany nasycenia
barw et cetera, et cetera ... .

---------- Post dodany o 11:02 ---------- Poprzedni post był o 11:00 ----------


mała kwestia formalna: może jakoś obrazkowo edycję zwycieskich zdjęć zobrazować? bo tak tylko tekstem...

Zrzuty ekranu, pdf'y czy filmiki mile, a nawet bardzo mile widziane.:cool:

hades
23.03.12, 12:18
Głosy zebrane, policzone, wiadomo kto wygrał. Ciekawe kto będzie miał odwagę na krytykę laureata? Przecież to można zrobić po każdym ogłoszeniu wyników. Czemu do tej pory nikt nie napisał (nie wczytywałem się we wszystkie dyskusje pod popRAWkami, może ktoś to jednak zrobił), że mu się praca laureata nie podoba (oczywiście z uzasadnieniem)?

Prace popRAWkowe mają to do siebie, że wszystkie są... prawie jednakowe dla niewprawnego oka. Właściwie oceniamy ogólne wrażenie jakie może powodować kolorystyka, a jeśli nie ma obostrzeń w regulaminie, to także usunięcie detali czy zmiana geometrii. Słowem wszystkie te techniki wpływania na obraz, które udostępniają współczesne narzędzia graficzne. Ale jeśli mamy restrykcyjne warunki konkursu to należy przyjrzeć się temu jakie prace wpływają i robić odsiew tego co się nie kwalifikuje. Poza tym warto napisać w jakim kierunku zmierzamy (np. finalnie mamy otrzymać poprawny kolorystycznie kadr, sensownie przycięty, itp.) i jakie parametry oceniamy by zakwalifikować zdjęcie do oddania głosu. Tu bardziej liczą się wartości techniczne, niż ogólne wrażenie. Dzięki temu byłoby jasne, że artystyczna wizja balansu bieli, czy też symulacja przesyconego oddawania barw przez materiały światłoczułe nie powinny być wysoko oceniane.

Powoli zaczynam dochodzić do przekonania, że w całej popRAWce istotne powinno być pokazanie co mogę zrobić z otrzymanym do pracy RAW-em. Ściganie się na najlepszy balans bieli czy najlepszą winietę nie koniecznie musi być pasjonujące. Zaryzykuje nawet, że nie wszyscy dostrzegą, drobne niuanse w ustawieniach co spowoduje, że dalej będziemy polegać na wrażeniu.

Dziadek
23.03.12, 12:20
Saboor, bardzo proszę nie przesadzaj! To że dwa razy udało mi się /i to jest właściwe określenie - udało/ wygrać nie czyni ze mnie mistrza, wręcz przeciwnie uważam się za wiecznego ucznia, który się również na tym forum sporo uczy.
Zwycięstwo odniesione przewagą 1 czy 2 głosów nie jest tym samym co przwaga 20 punktami.
Ale bardzo cieszę się i z tego mojego zwycięstwa.
Uważam pomysł rzucony w tym wątku za znakomity.
Starałem się przy pierwszym portrecie pokazać łopatologicznie co po kolei robiłem, chociaż oberwało mi się np za oczy.
Może więc za duża szczerość nie połaca? :)
Ale wcale nie mam nikomu tego za złe. Przeciwnie uważałem, że takie uwagi poprawią regulamin i w przyszłości będzie bardzo zrozumiały dla wszystkich :)
Siedzę właśnie nad opisem ustawień zastosowanych przy ostatnim zdjęciu.
Spróbuję je dzisiaj wstawić.

Saboor
23.03.12, 12:36
Głosy zebrane, policzone, wiadomo kto wygrał. Ciekawe kto będzie miał odwagę na krytykę laureata? Przecież to można zrobić po każdym ogłoszeniu wyników. Czemu do tej pory nikt nie napisał (nie wczytywałem się we wszystkie dyskusje pod popRAWkami, może ktoś to jednak zrobił), że mu się praca laureata nie podoba (oczywiście z uzasadnieniem)?
Racja cny hadesie, ale odwaga krytyki laureata to jest tylko jedna z wielu, że tak powiem "składowych"
Inne to odwaga i dystans laureata no i sprawa najważniejsza: trzeźwa i merytoryczna wypowiedź, zwierająca również wskazówki(konkretne) jak można
było inaczej/lepiej to wykonać.


Prace popRAWkowe mają to do siebie, że wszystkie są... prawie jednakowe dla niewprawnego oka. Właściwie oceniamy ogólne wrażenie jakie może powodować kolorystyka, a jeśli nie ma obostrzeń w regulaminie, to także usunięcie detali czy zmiana geometrii. Słowem wszystkie te techniki wpływania na obraz, które udostępniają współczesne narzędzia graficzne. Ale jeśli mamy restrykcyjne warunki konkursu to należy przyjrzeć się temu jakie prace wpływają i robić odsiew tego co się nie kwalifikuje. Poza tym warto napisać w jakim kierunku zmierzamy (np. finalnie mamy otrzymać poprawny kolorystycznie kadr, sensownie przycięty, itp.) i jakie parametry oceniamy by zakwalifikować zdjęcie do oddania głosu. Tu bardziej liczą się wartości techniczne, niż ogólne wrażenie. Dzięki temu byłoby jasne, że artystyczna wizja balansu bieli, czy też symulacja przesyconego oddawania barw przez materiały światłoczułe nie powinny być wysoko oceniane.
Ta część posta powinna być wyróżniona co też czynię.

Powoli zaczynam dochodzić do przekonania, że w całej popRAWce istotne powinno być pokazanie co mogę zrobić z otrzymanym do pracy RAW-em. Ściganie się na najlepszy balans bieli czy najlepszą winietę nie koniecznie musi być pasjonujące. Zaryzykuje nawet, że nie wszyscy dostrzegą, drobne niuanse w ustawieniach co spowoduje, że dalej będziemy polegać na wrażeniu.
Tak nie wszyscy, ale liczę bardzo na grupę "tych-którzy-wiedzą-gdzie-jest-miód" szczególarzy, przez których ręce przewinęły się setki ba pierdyliony prac
i potrafią na pierwszy, bądź drugi rzut oka dostrzec błędy obróbki zdjęcia.

apz
23.03.12, 12:45
...
Siedzę właśnie nad opisem ustawień zastosowanych przy ostatnim zdjęciu.
Spróbuję je dzisiaj wstawić.

Gratuluję Ci uznania wśród klubowiczów, wszak to ich głosami odnosi się zwycięstwa.

Nie rozumiem jednak dlaczego tak wiele osób tak nieuważnie ogląda przedstawione prace przed głosowaniem, czy jest to wynik nieskalibrowanych monitorów, czy głosowania właśnie na podstawie ogólnego wrażenia czy też są inne nieznane mi powody, których nie dostrzegam.

Dobrze, że pojawiła się możliwość rozmowy o zwycięskiej pracy, wszak wszyscy lub prawie wszyscy uczymy się przez całe życie, mnie moja próba obróbki ( nie poddana ocenie innej niż moja własna) pokazała mi czego jeszcze nie wiem o ACRze
W omawianej pracy jest źle ustawiony balans bieli co dało żółte zęby, zażółcone białkówki i postarzenie modelki. Każdy z nas poświęca swojej obróbce czas i umiejętności i próbuje się zbliżyć do swojej wizji danego obrazu. Czasem w tych zmaganiach umykają szczegóły...

A skoro już właśnie siedzisz przy ustawieniach to sprawdź w którym momencie go rozstroiłeś , będzie jak znalazł na przyszłość, taki szczegół , a moje wrażenie ogólne z tego właśnie powodu było i jest niekorzystne.

Pozdrawiam AP.

Saboor
23.03.12, 12:56
Jeszcze słówko: ankieta jest istotna, daje mi zarys: ilu i kto z was/nas chce tego wątku.

Dziadek
23.03.12, 13:53
Ciekawe kto będzie miał odwagę na krytykę laureata? Przecież to można zrobić po każdym ogłoszeniu wyników. Czemu do tej pory nikt nie napisał (nie wczytywałem się we wszystkie dyskusje pod popRAWkami, może ktoś to jednak zrobił), że mu się praca laureata nie podoba (oczywiście z uzasadnieniem)?

Bo nie było takiej zachęty i przyzwolenia, które teraz Saboor proponuje.



Prace popRAWkowe mają to do siebie, że wszystkie są... prawie jednakowe dla niewprawnego oka.
Powoli zaczynam dochodzić do przekonania, że w całej popRAWce istotne powinno być pokazanie co mogę zrobić z otrzymanym do pracy RAW-em.(...) Zaryzykuje nawet, że nie wszyscy dostrzegą, drobne niuanse w ustawieniach co spowoduje, że dalej będziemy polegać na wrażeniu.

Pokazanie i dyskusja nad tymi właśnie niuansami pozwoli nam wszystkim poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.


Gratuluję Ci uznania wśród klubowiczów, wszak to ich głosami odnosi się zwycięstwa.

Nie rozumiem jednak dlaczego tak wiele osób tak nieuważnie ogląda przedstawione prace przed głosowaniem, czy jest to wynik nieskalibrowanych monitorów, czy głosowania właśnie na podstawie ogólnego wrażenia czy też są inne nieznane mi powody, których nie dostrzegam.

Dobrze, że pojawiła się możliwość rozmowy o zwycięskiej pracy, wszak wszyscy lub prawie wszyscy uczymy się przez całe życie, mnie moja próba obróbki ( nie poddana ocenie innej niż moja własna) pokazała mi czego jeszcze nie wiem o ACRze
W omawianej pracy jest źle ustawiony balans bieli co dało żółte zęby, zażółcone białkówki i postarzenie modelki. Każdy z nas poświęca swojej obróbce czas i umiejętności i próbuje się zbliżyć do swojej wizji danego obrazu. Czasem w tych zmaganiach umykają szczegóły...

A skoro już właśnie siedzisz przy ustawieniach to sprawdź w którym momencie go rozstroiłeś , będzie jak znalazł na przyszłość, taki szczegół , a moje wrażenie ogólne z tego właśnie powodu było i jest niekorzystne.

Te dwa głosy najlepiej oddają sens pomysłu Saboora.

Indywidualne wrażenie jest podstawą oceniania naszych prac.
Ponieważ nie ma przepisów, których przestrzeganie możnaby prześledzić przed oceną, nie jest to projekt techniczny lecz właśnie indywidualny odbiór i wrażenie jest jedynym kryterium oceny.

Jak widać APZ ma uwagi, z którymi się całkowicie zgadzam ale potrzebuje zachęty w postaci tego wątku,by je sprecyzować.
Myślę, że taraz będzie naturalną rzeczą dyskusja pod wynikami konkursu i nawet nie pozostawienie suchej nitki na zwycięzcy nie będzie przyjmowane jako utrata honoru, ale jako naturalny proces szkolenia.
Chwała więc Saboorowi, że jest optymistą i próbuje z dobrym skutkiem nas rozruszać :)

Dziadek
23.03.12, 16:04
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=61803&d=1332512909


Poganiany przez Saboora przedstawiam poniżej na dwóch załącznikach ustawienia, jakich użyłem by uzyskać efekt, który zdobył Wasze a przynajmniej jedenaściorga spośród 51 głosujących uznanie.

Tym razem podchodziłem to tematu jak do jeża.
Buntowałem się cały na reguły gry, które nie pozwalały nawet usunąć pieprzyka, więc pomyślałem sobie, że taka obróbka portretu nie ma sensu.
Długo się z tym gryzłem i po cichu boczyłem na Saboora, który to wymyślił.

Widziałem jednak, że jestem osamotniony w takim podejściu do portretu i bardzo wielu kolegów i koleżanek się w tą zabawę zaangażowało.
Kilka wystawionych prac bardzo mi się spodobało, zwłaszcza obróbka Rafała rafrog'a.
Próbowałem więc mu dorównać ale mi to nie wychodziło.
Sięgnąłem więc po pomoc i wróciłem do posiadanej już od dwóch lat książki wydanej przez Helion pt. "Real World Camera Raw Efektywna Obróbka Zdjęć"
Jest w niej rozdział dotyczący portretów i przyznaję się zerżnąłem sugerowane tam ustawienia. Co z tego wyszło widać na załączonym obrazku.



https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=61799&d=1332508762

A tu wszystkie inne suwakowe ustawienia.

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=61800&d=1332508778

Właśnie dzisiaj Saboor założył wątek dotyczący dyskusji pod zdjęciami popRAWki
Zapraszam więc do tego wątku jak również do krytyki mojego zdjęcia.
Osobiście nie traktuję tego jako portretu, tylko jako surowy materiał do tworzenia portretu, ale to temat do dyskusji.

https://forum.olympusclub.pl/threads/81738-analiza-popRAWkowych-mistrzów (https://forum.olympusclub.pl/threads/81738-analiza-popRAWkowych-mistrz%C3%B3w)

Saboor
23.03.12, 16:42
No proszę! Pierwsza praca do dyskusji.

judasz
23.03.12, 18:09
no i bardzo ladnie sie zapowiada, i naumiec sie cos bedzie mozna , spuer,pzdr.

Eddie
23.03.12, 20:11
No dobra, nieszczęśliwie się zdarzyło, że o mojego autorstwa focie mówimy, ale trudno...

Słowo wstępu. To zdjęcie jest cholernie trudne do obróbki. Przede wszystkim zwalone jest doświetlanie blendą. Dało to zbyt dużo i zbyt mocnych cieni. Oczywiście, da się z tego wybrnąć, aczkolwiek na samym rawie robota z tym zdjęciem jest ciężka. Odrębną sprawą jest to, że więcej światła poszło na ramię, a nie na twarz. Znów, bardziej ingerencyjna obróbka pozwoli to naprawić, na rawie, bez pędzelków jest trudno.
Tak więc zadanie nie było łatwe i z ręką na sercu powiem, że były może 2-3 prace, które mi osobiście bardzo się podobały, mimo że odbiegały od tego co sam z tym zdjęciem zrobiłem.
PopRAWka Dziadka, niestety, nie podoba mi się. To co napisał APZ, bardzo silne zażółcenie skóry, zębów i białek. Silniej niż w oryginale wyszły białe plamy tam, gdzie mocniej odbijało światło. De gustibus... jednemu podpasuje, innemu nie, osobisty odbiór jest bez znaczenia.
Przyznam jednak, że zniesmaczyła mnie informacja, że ustawienia zostały po prostu zerżnięte. Szkoda trochę, bo chyba nie na tym taka zabawa polega. Raczej liczyłbym na własne próby, interpretacje. Oczywiście, książką zawsze można i warto się podeprzeć. Jednak widziałbym taką ściągę raczej jako inspirację nadającą kierunek, a nie gotowe rozwiązanie. Tym bardziej, że w tym przypadku recepta się nie sprawdziła i zabrakło rzeczy najważniejszej - chłodnego spojrzenia ze strony autora tej popRAWki.

Saboor
23.03.12, 20:44
No i mamy opinię autora. Ja dodam tylko, że bardzo mnie ucieszyła zgoda Eddie'go na użycie tej foty do poprawki. Ona jest faktycznie, ciężka w obróbce i należy się bardzo delikatnie z nią obchodzić.
Mnie nie przeszkadza tak żółć cery wg mnie jest drugoplanowa, natomniast zabrakło użycia suwaka "maskowanie" z zakładki "szczegół" wyostrzanie w formacie RAW daje bardzo mocne efekty i tu tak się stało: wyostrzona skóra a co za tym idzie zwiększona ilość detali ujawniła zmarszczki, i nadmierną porowatość skóry.
Tak się dzieje gdy zapominamy o "maskowaniu detali", a w rezultacie operacja taka postarza modelkę.
Spróbuj Dziadku przesunąć ten suwaczek w prawo - zobaczysz jaką ona ma piękną buzię.

judasz
23.03.12, 21:09
a moze jeszcze tak ( tylko pomysl ) mozna bylo by pisac co sie spodobalo w pracach innych osob ktore nie wygraly poprawki tak dla odmiany , bo przeciez nie wszyscy nie glosuja jednoglosnie , moze jak cos komus sie spodoba czyjas praca ktora nie wygra to zawsze mzna by sie bylo dowiedziec co ktos tam namieszal i jak , taka tyl;ko luzna propozycja uwazam godna rozwazenia , jesli nie narobi zbyt dozego balaganu, pzdr.

Saboor
23.03.12, 21:15
a moze jeszcze tak ( tylko pomysl ) mozna bylo by pisac co sie spodobalo w pracach innych osob ktore nie wygraly poprawki tak dla odmiany , bo przeciez nie wszyscy nie glosuja jednoglosnie , moze jak cos komus sie spodoba czyjas praca ktora nie wygra to zawsze mzna by sie bylo dowiedziec co ktos tam namieszal i jak , taka tyl;ko luzna propozycja uwazam godna rozwazenia , jesli nie narobi zbyt dozego balaganu, pzdr.
Ależ naturalnie! Im więcej wiedzy, tym więcej sukcesów w obróbce.

Eddie
23.03.12, 22:00
Ależ naturalnie! Im więcej wiedzy, tym więcej sukcesów w obróbce.

Jedna sprawa, takich prac, które się szczególnie spodobały może być kilka. Temu ta, owemu inna, jeszcze któremuś dwie... I jak to pogodzić? Kolejnym głosowaniem? ;)

henry1
23.03.12, 22:18
A, zagłosowałem sobie. :-)

Dziadek
23.03.12, 23:40
Myślę, ż nie o głosowanie tu chodzi a o rzetelną naukę.
@Eddie zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości.
Jak już napisałem, nie leżała mi ta poprawka kompletnie a przesiedziałem nad nią sporo czasu, ciągle byłem niezadowolony.
Wreszcie pomyślałem, że to przecież ma być półprodukt, podkład do dalszego obrobienia i z takim nastawieniem wklikałem wartości podane przez autora książki.
Oceniałem się na miejsce w pierwszej piątce, podobały mi się prace rafroga, cezdevilla, judasza, shary, Moominka, Ahutty, La_pasty.
Czekałem na pracę Eddiego i przez to czekanie zdążyłem na ostatnią chwilę, za moment Saboor zakończył głosowanie.
A byłem bardzo ciekaw co pokaże Eddie, bo w 2 popRAWce nie ukrywam, że wzorowałem się na jego świetnych pomysłach.
Ucieszyłem się bardzo gdy otrzymałem najwięcej głosów, chociaż podejrzewałem, że to raczej z sympatii do mnie niż z rzetelnej oceny mojej pracy.
APZ też to przez firankę sugeruje, czego mu wcale nie mam za złe. Problem myślę leży w tym, że prace nie są anonimowe w żadnym momencie.
Byłem jednak jedynym, który zdjęcie skadrował i bez góry prezentowało się lepiej niż te nieprzycięte moim zdaniem mogło to również zaważyć na przychylnym głosowaniu.

Myślę, że poprawione zdjęcia można by tu jeszcze wsadzać prezentując co się zmieni przy innych ale konkretnych ustawieniach suwaczków, tak jak to proponuje Saboor.
.

judasz
24.03.12, 00:22
zgadzam sie z dziedkiem co do anonimowosci prac , mozna zrobic to wszystko calkiem anonimowo ? tak na 100% anonimowo? nie wiadomo czyja fota nie wiadomo kto na kogo glosuje , dopiero po wynikach wrzucamy, tko kim byl , bylo by ciekiawie .

Mirek54
24.03.12, 00:29
zgadzam sie z dziedkiem co do anonimowosci prac , mozna zrobic to wszystko calkiem anonimowo ? tak na 100% anonimowo? nie wiadomo czyja fota nie wiadomo kto na kogo glosuje , dopiero po wynikach wrzucamy, tko kim byl , bylo by ciekiawie .

Albo calkowicie jawnie.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

judasz
24.03.12, 00:33
jasne mirku , wtedy wszyscy zawsze beda wiedziell ze na mnie zawsze glosujesz a ja na ciebie i bedzie git :)

Mirek54
24.03.12, 00:42
jasne mirku , wtedy wszyscy zawsze beda wiedziell ze na mnie zawsze glosujesz a ja na ciebie i bedzie git :)

Mniujt malina bedzie.Zaglosowalem na nie.Dlatego ze uwazam,ze nie powinno sie analizowac gustow i o gustach dyskutowac.
Jesli wygrywa fota z jeleniem lasem jeziorkiem i chmurkami to nie znaczy,ze jest najlepiej obrobiona ,tylko,ze ma najwieksze powodzenie wsrod oceniajacych.Gust oceniajacego to rzecz swieta,Natomiast gusta razem wziete to obraz grupy,fanow,znawcow i .....Juz zapomnialem co mialem napisac.

judasz
24.03.12, 00:47
zabraklo w smiley brawo :) , pzdr.

Mirek54
24.03.12, 02:07
To zdjęcie jest cholernie trudne do obróbki. Przede wszystkim zwalone jest doświetlanie blendą. Dało to zbyt dużo i zbyt mocnych cieni. Oczywiście, da się z tego wybrnąć, aczkolwiek na samym rawie robota z tym zdjęciem jest ciężka. Odrębną sprawą jest to, że więcej światła poszło na ramię, a nie na twarz. Znów, bardziej ingerencyjna obróbka pozwoli to naprawić, na rawie, bez pędzelków jest trudno.


E tam.Az tak mocno nie jest zwalone.Ramie wystarczy miejscowo w wywolywaczce niedoswietlic i ocieplic.Co niektore pozwalaja pracowac na rawie jako obiekcie inteligentnym(ACR)A w tym przypadku to juz mamy sporo suwakowanych mozliwosci.Pracujac na pieterku i wracajac do orginala,caly czas na rawie bedac.
Duze cienie i mnogosc swiatel to tylko bedzie pretekst do nasladowania stylu p.Greenberg.Tylko jak zmusic do placzu.

Mcarto
24.03.12, 03:29
Ciekawy pomysł na analizę zdjęć - obróbka nie jest moją mocną stroną a tak mogę się czegoś nauczyć.
Kiedyś mieliśmy na forum więcej omawianych zdjęć i od czasu do czasu pojawił się jakiś tutek...

Eddie
24.03.12, 09:10
Dziadku, toś mi pojechał z tymi pomysłami... Daj Pan spokój. Natomiast czekanie na moją pracę mogło Cię zgubić, bo jakoś późno wrzuciłem :)
Mirku, tak, tylko pamiętać trzeba, że miniona edycja popRAWki nie pozwalała na używanie pędzelków i zabawy miejscowe.

majeczek78
24.03.12, 09:31
zagłosowane. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Dziadek
24.03.12, 09:32
Dziadku, toś mi pojechał z tymi pomysłami... Daj Pan spokój. Natomiast czekanie na moją pracę mogło Cię zgubić, bo jakoś późno wrzuciłem :)


I tak się właśnie stało w tej poprawce :)
To Pan na forum jakoś nie pasuje, brzmi chłodno, więc bardzo proszę Dziadek albo Jasiu :)
Bardzo uważnie oglądam Twoje prace i jestem pełen podziwu dla tego co pokazujesz.
Pozdrawiam całą Rodzinkę i cieszę się na spotkanie.

Eddie
24.03.12, 09:42
I tak się właśnie stało w tej poprawce :)
To Pan na forum jakoś nie pasuje, brzmi chłodno, więc bardzo proszę Dziadek albo Jasiu :)
Bardzo uważnie oglądam Twoje prace i jestem pełen podziwu dla tego co pokazujesz.
Pozdrawiam całą Rodzinkę i cieszę się na spotkanie.

Ale ten Pan to tak jajcowo, znaczy, z dystansem. No, Jasiu, skoro już po słodyczy jedziemy, tak lepiej? ;)

Dziękuję Ci za dobre słowo, dobrze wiedzieć, że ktoś bacznie obserwuje i wyłapuje błędy :) A niedługo, tak się pochwalę, będzie coś nowego.

Z tym spotkaniem, niestety, może być już gorzej :/

Saboor
24.03.12, 11:18
Mniujt malina bedzie.Zaglosowalem na nie.Dlatego ze uwazam,ze nie powinno sie analizowac gustow i o gustach dyskutowac.
Jesli wygrywa fota z jeleniem lasem jeziorkiem i chmurkami to nie znaczy,ze jest najlepiej obrobiona ,tylko,ze ma najwieksze powodzenie wsrod oceniajacych.Gust oceniajacego to rzecz swieta,Natomiast gusta razem wziete to obraz grupy,fanow,znawcow i .....Juz zapomnialem co mialem napisac.
Wybacz o Wielki Złośliwcze :-D mylisz pojęcia. To nie o gustach dyskusja, a o tym co ktoś zrobił nie tak i jak można lepiej. Albo co kto zrobił fajnie i jak bo na pewno się przyda.
Więc nie kombinuj, tylko pomóż.

Krakman
24.03.12, 12:45
ja też na nie....................... :roll: choć wiecie, że lubię dużo gadać nawet czasem się czepiać... :oops:

A poważnie to w każdej poprawce jest miejsce na komentaże, dyskusje i oftopki nawet moje ulubione..
Zagłosowałem tylko za tym, że to nie ma sensu a nie , że się sprzeciwiam.
Pozdrawiam

Saboor
24.03.12, 12:51
ja też na nie....................... :roll: choć wiecie, że lubię dużo gadać nawet czasem się czepiać... :oops:

A poważnie to w każdej poprawce jest miejsce na komentaże, dyskusje i oftopki nawet moje ulubione..
Zagłosowałem tylko za tym, że to nie ma sensu a nie , że się sprzeciwiam.
Pozdrawiam
Widzisz Grafman, masz rację: w poprawkach jest miejsce na pogaduchy i pieprzoty. Tu chciałbym, skupić się na technikaliach, czego w poprawkach brak.

tropic
24.03.12, 13:10
..trudny temat...zagłosowałem "za" ale prawda jest taka że ile ludzi tyle gustów, na pewno takie rozgryzanie sprawy bedzie kształcące, kto bedzie chciał sie zgodzić z wersją np.Dziadka, to wyciagnie jakieś wnioski a kto nie...jego sprawa.Generalnie uważam że popRaw-ka powinna być w 100% anonimowa bo jak juz zauważono mogą przemawiać tu osobiste sympatie do autora danej wersji !!! Kwestia następna to, jak saborku zauważyłeś, program którego kto używa !! Na pewno wyrównałoby poziom gdyby określić jakiego programu wszyscy maja używać....ale wiem że to niewykonalne. Tak wiec pozostaje tylko własne odczucie i łut szczęścia....jeden lubi blondynki,drugi brunetki a trzeci rybki....niestety nie głosowałem na Dziadka :-(

Thomasso
24.03.12, 13:12
A moze po prostu zalozyć wątek, w którym każdy zwycięzca popRAWki będzie kolejno podawał przepis na to jak zrobił to i owo.
Bedziemy mieli dzięki temy w jednym wątku po kolei posty z kolejnymi przepisami z kolejnych popRAWek.
A i nie bedzie można komentować, tylko przepisy twórców. Będzie jasno i przejrzyście i szybko będzie moża znaleźć to co się chce.
Co na to?

T.

judasz
24.03.12, 13:20
eeee thomaso , to bedzie lipa , jak juz wspomnialem moze ktos by chcial przepis na zdjecie nie koniecznie zwyciescy , i tu sie schody zaczna , poza tym juz tak chyba bylo kiedys ze zwyciesca opisywal co i jak poszural suwakami, tudziez popstrykal czyms tam,pzdr.
ale co by bylo najwazniejsze chyba to to zeby poprawka byla calkiem anonimowa .

apz
24.03.12, 13:22
..trudny temat...zagłosowałem "za" ale prawda jest taka że ile ludzi tyle gustów, na pewno takie rozgryzanie sprawy bedzie kształcące, kto bedzie chciał sie zgodzić z wersją np.Dziadka, to wyciagnie jakieś wnioski a kto nie...jego sprawa.Generalnie uważam że popRaw-ka powinna być w 100% anonimowa bo jak juz zauważono mogą przemawiać tu osobiste sympatie do autora danej wersji !!! Kwestia następna to, jak saborku zauważyłeś, program którego kto używa !! Na pewno wyrównałoby poziom gdyby określić jakiego programu wszyscy maja używać....ale wiem że to niewykonalne. Tak wiec pozostaje tylko własne odczucie i łut szczęścia....jeden lubi blondynki,drugi brunetki a trzeci rybki....niestety nie głosowałem na Dziadka :-(

Zaraz, zaraz nie rozmawiajmy o gustach , rozmawiajmy o technikaliach.
W wołarkach są pędzelki , o troszkę innych funkcjach, ale da się przygasić , nie da się przypudrować.
A poziom się wyrównuje ćwiczeniem , każdy ćwiczy dla siebie. I ćwiczenie i ocena i podpowiedzi czy dałoby się zrobić lepiej ( inaczej - inną drogą ) niech będzie istotą rozmowy w tym wątku.
Patrząc na wszystkie prace w tej poprawce mogę szczerze napisać , że nie doceniałem dotąd ACR-a
Pozdrawiam. AP.

Saboor
24.03.12, 13:27
A moze po prostu zalozyć wątek, w którym każdy zwycięzca popRAWki będzie kolejno podawał przepis na to jak zrobił to i owo.
Bedziemy mieli dzięki temy w jednym wątku po kolei posty z kolejnymi przepisami z kolejnych popRAWek.
A i nie bedzie można komentować, tylko przepisy twórców. Będzie jasno i przejrzyście i szybko będzie moża znaleźć to co się chce.
Co na to?

T.
Jest to zacna myśl. Wątek np. "Recepty poprawkowe" przy założeniu, że będą tam tylko owe, ale zda mi się, że wątek na dyskusje o tychże też byłby przydatny.

---------- Post dodany o 12:27 ---------- Poprzedni post był o 12:23 ----------


eeee thomaso , to bedzie lipa , jak juz wspomnialem moze ktos by chcial przepis na zdjecie nie koniecznie zwyciescy , i tu sie schody zaczna , poza tym juz tak chyba bylo kiedys ze zwyciesca opisywal co i jak poszural suwakami, tudziez popstrykal czyms tam,pzdr.
ale co by bylo najwazniejsze chyba to to zeby poprawka byla calkiem anonimowa .
Anonimowość jakiegokolwiek konkursu, to fikcja. Zawsze znajdzie się ktoś(niestety) kto znajomemu poda linka do swojej pracy, z dopiskiem "głosuj na to" To wielka rzadkość boć to przecież zabawa, ale jednak ... .
Wybaczcie szczerość, ale tak jest.

Thomasso
24.03.12, 13:38
Jest to zacna myśl. Wątek np. "Recepty poprawkowe" przy założeniu, że będą tam tylko owe, ale zda mi się, że wątek na dyskusje o tychże też byłby przydatny

Dokładnie tak. Rozdzielic watki. Te z receptami zwyciezcow jako osobne, bez mozliwosci dyskusji, tylko same przepisy.
A drugi niech sobie jest od dyskusji, tylko nie wiem czy jeden wspolny dla kolejnych popRAWek, czy dla kazdej osobno. Choc teraz i tak dyskusje sa wiec nie wiem na ile to by sie roznilo do tego co teraz w watkach popRAWkowych jest?
Kurde.. gdzies mi sie sens tych "analiz" w tej dyskusji zgubil :P

T.

judasz
24.03.12, 13:39
hmmm sabor wiec jesli tak jest i ktos to widzi albo o tym wie powinien bys wyeliminowany i po zawodach , bo w sumie to lipa jak wygra lipnie obrobiona praca a pozniej poleca zachwyty , jeeessssu jak ty to ladnie zrobiles itp itd a poniekad to tylko chlam na ktory glosowali koledzy i kolezanki , ajjj, ja uwazam ze pomysl jest dobry na taki watek , ale widze ze jest dozo glosow za i kilka przeciw, wiec moze lepiej zyc z przekonaniem ze jest sie zlym i uczyc sie od nieudolnych z kolegami niz na odwrot ( oczywiscie nie wskazujac na nikogo ) ps. ja dla odmiany chcial bym sie czegos dowiedziec np. o pracy cezdeville bo mi sie poprostu podoba ,pzdr.

Saboor
24.03.12, 13:54
Ja jestem na wszelkie sugestie otwarty, jak samuraj po sepuku. :grin:
Powiadacie: Wątek tylko na "Recepty" - dobrze, ale wiąże się to z moderowaniem postów,
by rzeczywiście znalazły się tam tylko "Recepty". Każdy inny post po prostu


nie będzie zatwierdzany
będzie usuwany
*będzie przenoszony.


Wybierajcie ok?
*pkt.3 ma rację bytu przy założeniu wątku na "dyskusje o receptach/pracach"

Thomasso
24.03.12, 14:17
Ja jestem na wszelkie sugestie otwarty, jak samuraj po sepuku. :grin:
Powiadacie: Wątek tylko na "Recepty" - dobrze, ale wiąże się to z moderowaniem postów,
by rzeczywiście znalazły się tam tylko "Recepty". Każdy inny post po prostu

nie będzie zatwierdzany
będzie usuwany
*będzie przenoszony.

Wybierajcie ok?
*pkt.3 ma rację bytu przy założeniu wątku na "dyskusje o receptach/pracach"

Metoda twardej reki - usuwamy i juz. Po pewneym czasie sie ludzie naucza :)

T.

cezdeville
24.03.12, 17:29
... ja dla odmiany chcial bym sie czegos dowiedziec np. o pracy cezdeville bo mi sie poprostu podoba...

Niestety nie mam możliwości podania dokładnej receptury - podszedłem do tematu trochę niefrasobliwie i po zamieszczeniu pracy w galerii skasowałem wszystkie materiały z dysku (raw, xmp, jpg, tec.). Podanie dokładnego przepisu z cyframi nie będzie możliwe, ale postaram się wyjaśnić paru słowach czym się kierowałem.

Tutaj mamy zestawienie surowej klatki i końcowego efektu mojej edycji:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://f.cl.ly/items/1B1g0k0B1P15142g3a3R/popRAWka.jpg)

Całość edycji, poza skalowaniem, przeprowadziłem w module Camera Raw Photoshopa.

Z reguły najbardziej podobają mi się zdjęcia wiernie oddające warunki w jakich powstawały. Podobnie w tym przypadku spróbowałem sobie wyobrazić, jak ta scena mogła wyglądać w rzeczywistości. Pierwsze na co zwróciłem uwagę to światło - w tym przypadku raczej chłodne i ostre. Ponieważ zdjęcie powstało w jakimś pomieszczeniu, może piwnicy, spodziewałbym się przytłumionego, ciepłego światła elektrycznego lub np. świecy. W związku z tym na pierwszy ogień poszły suwaki odpowiedzialne za balans: Temperature i Tint. W obu przypadkach przesunąłem je zdecydowanie w prawo - Temperature, aby ocieplić zdjęcie; Tint, aby zminimalizować dominację żółci.
Następnie postanowiłem zmiękczyć nieco ostre światło, ostro używając w tym celu funkcji Recovery. Ostatnia rzecz której jestem pewien to suwak Vibrance, dzięki któremu mogłem podkreślić ciepłe kolory, jakie zdjęcie uzyskało w poprzednich modyfikacjach. Szczególnie spodobało mi się zabarwienie włosów modelki, które uzyskały przyjemny, lekko kasztanowy odcień.
I to by było tyle. Mogłem jeszcze ew. majstrować przy suwakach Exposure i Fill Light. Tego już nie jestem pewien, ale na pewno nie miało to decydującego znaczenia dla ostatecznego efektu.

Najlepsze jest to, że dziś ugryzłbym temat już nieco inaczej i prawdopodobnie postarałbym się zmniejszyć nieco nasycenie czerwieni, ale to już inna historia...

Przepraszam jeszcze raz za moje gapiostwo, następnym razem zachowam chociaż xmp, aby móc odtworzyć całą procedurę.

pozdrawiam,
cezdeville

Eddie
24.03.12, 18:08
Ano właśnie, to był mój faworyt, praca Cezdeville. Bardzo ładnie Ci to wyszło, tylko tyle powiem :)

wanilia
24.03.12, 18:19
Eddie - pisałeś że u Dziadka za żółto, ale u kolegi jest zbyt pomarańczowo moim zdaniem- dla mnie obróbka kolegi jest zbyt ciężka.

Mirek54
24.03.12, 18:20
Mirku, tak, tylko pamiętać trzeba, że miniona edycja popRAWki nie pozwalała na używanie pędzelków i zabawy miejscowe.

Oj bede bronic sie na okopanej pozycji.Popatrz.Wchodze w ACR na korekcje obiektywu.ten punkt srodkowy (suwak na samym dole)przesuwam w prawo do konca.Teraz bawie sie suwakiem tym wyzej,szybko przesuwajac w lewo i w prawo(zeby patrzac na obraz dostrzec roznice)
Teraz powiedz mnie nedznemu nikczebnikowi czy ta minetka,tfu winetka to malowanie pedzelkiem po rogach czy praca na calosci?????:-P
To tylko jeden przyklad.
Drugi.Jesli poustawialismy sobie suwaki w ACR i jestesmy zadowoleni otwieramy obraz z wcisnietym "schiftem"i pozniej juz w szopie na niebieskim pasku obok ikonki obrazu wciskajac prawy myszy utwarzamy kopie naszego posuwakowanego dziela.Malo tego,majac nowy pomysl na dzielo klikamy sobie na miniaturce wracamy do Obrazu w ACR po dokonaniu jakichkolwiek zmian suwakujemy sobie nadal-caly czas na Rawie jako obiekcie inteligentnym(wszak my tez inteligencja przecie)A jesli juz jestesmy calkiem heppi to wracamy sobie do szopa i wybieramy sposob krycia naszej warstwy Rawa na Rawie.Zadnych mykow nie zrobilismy nieuczciwych,caly czas bylismy na Rawie,nawet na dwoch Rawach.
A ile sie nasuwalismy:-P

Teraz Ty atakuj:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Ja mam jeszcze kilka granatow:-P:grin::grin:61877Tak mnie to z ta warstwa rawa na rawie wyszedlo.

wanilia
24.03.12, 18:24
A skąd w ogóle pomysł, że nie można miejscowo??? Poprawka to poprawka!!!????

cezdeville
24.03.12, 18:34
Ano właśnie, to był mój faworyt, praca Cezdeville. Bardzo ładnie Ci to wyszło, tylko tyle powiem :)

Dziękuję ślicznie!
Jest mi niezmiernie miło, że paru osobom spodobała się moja interpretacja. :)


Eddie - pisałeś że u Dziadka za żółto, ale u kolegi jest zbyt pomarańczowo moim zdaniem- dla mnie obróbka kolegi jest zbyt ciężka.

No właśnie, tak jak wspomniałem wcześniej, dziś już trochę inaczej podszedłbym do tematu. Cały w tym ambaras, że zamiast opierać się na konkretnym warsztacie, kieruję się raczej spontanicznymi odczuciami. W danym momencie taka edycja wydawała mi się najlepsza. Parę dni później już nie :P
Następnym razem dam chyba pracy "odpocząć" parę dni, zanim ją wrzucę do galerii.


A skąd w ogóle pomysł, że nie można miejscowo??? Poprawka to poprawka!!!????

Taki był warunek tej edycji popRAWki, a przynajmniej ja tak to zrozumiałem: bawimy się suwakami i krzywymi w wywoływarce, bez zaawansowanego retuszu (miejscowego, warstw, itp.).

Saboor
24.03.12, 18:48
A skąd w ogóle pomysł, że nie można miejscowo???
Miescowo czego? :-) pomysł na taką a nie inną edycję jest mój.

Poprawka to poprawka!!!????
No tak, tak właśnie powinno być! I tak jest.

Mirek54
24.03.12, 18:50
Dziękuję ślicznie!
Jest mi niezmiernie miło, że paru osobom spodobała się moja interpretacja. :)





Musze zaznaczyc,ze mnie tez sie podobala.Szedles w strone poprawiania a nie wizjowania.

Saboor
24.03.12, 19:00
Odnośnie kilku postów: dyskusja miała dotyczyć techniki a nie, naszego gustu, prawda?

Eddie
24.03.12, 19:05
Eddie - pisałeś że u Dziadka za żółto, ale u kolegi jest zbyt pomarańczowo moim zdaniem- dla mnie obróbka kolegi jest zbyt ciężka.

Bo jest, to fakt. U Cezdeville kolor jest ciepły, owszem. W sumie ładnie powiedziałaś, że Twoim zdaniem i dla Ciebie, bo jednemu będzie pasować, innemu nie. I akurat w przypadku tej pracy raczej żadne ze zdań nie będzie absolutnie i jedyne słuszne. Mi ta praca bardzo się podoba, jest to kolorystyka i całość ogólnie przyjemna dla oka, nie gryzie. Być może mogło by być trochę jaśniej, ale i tak jest fajnie.

Mirku, i tu jest moim zdaniem ta pułapka, wychodzimy do PSa i niby na RAWie, ale kombinujemy z warstwami. Wykracza więc ta zabawa już poza tradycyjną obsługę w wywoływarce. Si, senior?
Ale tak poza tym trzeba Ci przyznać, że dobrze kombinujesz.

wanilia
24.03.12, 19:11
Dla mnie sens poprawki to uczenie się od lepszych drobnych niuansów obróbki- jak w poprzedniej Jasiowej przeróbce- praca nad skórą, okiem, zębami, wyostrzeniem. Wszystkie z tych elementów to praca raczej drobiazgowa , pędzelkami, warstwami. Każdy wziął by z tej obóbki to co uważa za wartościowe. Zazwyczaj każdy fotograf zaczyna pracę od czyszczenia skóry- od tego jak to zrobi zależy efekt końcowy pracy.
Cezdeville- rozumiem, też tak mam, dlatego często warto zostawić fotę na dzień dwa i potem na nowo świezym okiem na nią spojrzeć. :)

Eddie
24.03.12, 19:24
Wanillia, dlatego jest kilka opcji tego konkursu, dającymi różne możliwości.

judasz
24.03.12, 21:45
to teraz ja juz nie kumam , bo skoro jesli ja rawa do lr wrzucam i suwakami sie bawie , to rownie dobrze na rawie moge wziasc pedzelek i podlalowac zeby i oczka na bialo i moge pousuwac pieprzyki ktore mi przeszkadzaja itp, ( wszystko w rawie )) ale to chyba nie o to kaman , moge tez tego rawa do ps-a wrzucic i tam kabinowac pozniej i wyjdzie cod malina i dopiero wtedy do jpig to bedzie gotowy produkt ale zasady sa zasadami i tym tropem trzeba isc , na rawie do konca :) i jak to mirek powiedzial / napisal trza kombinowac :) pzdr.

Mirek54
24.03.12, 22:06
to teraz ja juz nie kumam , bo skoro jesli ja rawa do lr wrzucam i suwakami sie bawie , to rownie dobrze na rawie moge wziasc pedzelek i podlalowac zeby i oczka na bialo i moge pousuwac pieprzyki ktore mi przeszkadzaja itp,

Trzeba by dokladnie zastanowic sie na czym polega retusz i co wchodzi w zakres retuszu.Piszesz dobrze,ale jedno slowo jest juz nieodpowiednie.Retusz nie zezwala MZ na usuwanie.Mozna zamaskowac pieprzyki,brodawki,kurzajki,podkreslic rzesy,jednak nie mozna domalowywac.Pieprzyki mozna zamaskowac,mozna je tak naprawde porobic,ze beda,ale "nie bedzie ich widac".Mamy tez retusz tzw restauracyjny,Kto sie bawi starymi fotografiami to wie o co tam w nim chodzi.Nie mylmy rowniez zafarbu z tonacja.Ktos kto nie umie,nie chce mu sie,nie potrafi usunac zafarbu, nie odroznia, wciska ciemnote o slicznej lekkiej tonacji,lub ciezkiej.

Ja tam w psuju poza rawa nie wyszedlem.Nawet mialem dwa ,trzy rawy.Zapisalem se nawet plika jako rawa,ale forum sie zdrzaznilo i nie przyjelo,a prosilem,klikalem.Uparte.

judasz
24.03.12, 22:19
ok to ja tylko dla wyjasnienia , ja sam osobiscie uzywalem tylko i wylacznie suwakow bez jakich kolwiek sztuczek usuwania czego kolwiek w jaki kolwiek inny sposob bo takie byly zasady.
ps. przy nastepnej poprawce wiem co robic :) pzdr.

Saboor
24.03.12, 22:43
Następna będzie: keine grenze. Zobaczymy jakie będą efekta.

apz
24.03.12, 22:46
Następna będzie: keine grenze. Zobaczymy jakie będą efekta.

Przecież wiesz - zróżnicowane jak zawsze, w zależności od zaawansowania i veny usera.

Eddie
25.03.12, 07:25
Przecież wiesz - zróżnicowane jak zawsze, w zależności od zaawansowania i veny usera.

I tak powinno być.
Teraz chwila dla proboszcza, czyli kilka słów o minionej popRAWce skierowanych do prowadzącego. Powiem szczerze, bardzo mnie zdziwiło, że akurat przy tym zdjęciu proboszcz ograniczył zabawę tylko do rawa i suwaków. Jeśli dobrze kojarzę, edycja miała pokazać czy uczestnicy umieją lepiej niż autor wykorzystanego do zabawy zdjęcia. A autor nad tym zdjęciem trochę popracował. Tak więc nie dość, że jako praca autora został pokazany surowy obrazek skonwertowany z raw do jpg, to jeszcze zabawa została ograniczona. No nijak mi to nie pasuje.

Saboor
25.03.12, 10:05
I tak powinno być.
Teraz chwila dla proboszcza, czyli kilka słów o minionej popRAWce skierowanych do prowadzącego. Powiem szczerze, bardzo mnie zdziwiło, że akurat przy tym zdjęciu proboszcz ograniczył zabawę tylko do rawa i suwaków. Jeśli dobrze kojarzę, edycja miała pokazać czy uczestnicy umieją lepiej niż autor wykorzystanego do zabawy zdjęcia. A autor nad tym zdjęciem trochę popracował. Tak więc nie dość, że jako praca autora został pokazany surowy obrazek skonwertowany z raw do jpg, to jeszcze zabawa została ograniczona. No nijak mi to nie pasuje.

Proboszcz wysłuchał.
"Idź w pokoju Olympusaaa ....
Forum niech będą dziękiiii ..." :-D
Pamiętaj mam tę drugą i tam będzie luuz.

A tak serio: zdajesz sobie sprawę jak by ta fotka wyglądała w "keine grenze" popatrz na "koniki".
Fota jest świetna, modelka super uniwersalna i spontan. Po co psuć deformacjami, wodami czy innymi czortami?
Wywoływarka RAW to potęga, tylko nie każdy o tym wie. Sztuka to pokazać fajną pracę, gdzie widać opanowanie i subtelność
twórcy.
Obrazek jak byłeś łaskaw nazwać "surowy" przed konwersją do .jpg może przejść długą drogę, i mnóstwo przemian.
Po za tym już pisałem o tym: każda edycja adresowana jest do innej grupy uczestników, co nie znaczy że inni mają się nie
bawić, tylko znaczy tyle, że ta grupa sprawdzi się najlepiej.

Bodzip
25.03.12, 10:25
I cały czas pamiętajmy, że jest to zabawa - fajna zabawa, która także uczy.

Saboor
25.03.12, 11:07
I cały czas pamiętajmy, że jest to zabawa - fajna zabawa, która także uczy.

To panie bodzip, powinno być napisane tak:

Pamiętajmy, że jest to zabawa - fajna zabawa, która także uczy

Eddie
25.03.12, 16:39
Proboszcz wysłuchał.
"Idź w pokoju Olympusaaa ....
Forum niech będą dziękiiii ..." :-D
Pamiętaj mam tę drugą i tam będzie luuz.

A tak serio: zdajesz sobie sprawę jak by ta fotka wyglądała w "keine grenze" popatrz na "koniki".
[...]

Saboor, ale ja tu mówię o zasadzie "czy umiemy lepiej od autora". Powtórzę, raz, że pokazałeś surowiznę jako pracę autora. Dwa, ograniczyłeś zabawę do kilku suwaków w rawie. Już nie wspomnę o tym, że w porównaniu z surowizną nie trudno zrobić lepiej od autora, trzy suwaki starczą :)
Piszesz o konikach. Nie obraź się, Saboor, ale na przykład Twoja wersja tego zdjęcia, choć nie tylko Twoja, to ostra jazda po bandzie. Tak więc powiedzieć trzeba, że ograniczając tę edycję, w zasadzie trochę nieprzemyślanie ją konstruując, postąpiłeś przeciwnie do swoich zamiarów.

I liczę na to, że wykorzystując drugie z otrzymanych zdjęć błąd ten naprawisz. Przy czym zgodę daję tylko i wyłącznie na "czy umiemy lepiej". Na dowolną interpretację, wybacz, nie zgodzę się. Pamiętając między innymi koniki :)

Saboor
25.03.12, 16:57
Saboor, ale ja tu mówię o zasadzie "czy umiemy lepiej od autora". Powtórzę, raz, że pokazałeś surowiznę jako pracę autora. Dwa, ograniczyłeś zabawę do kilku suwaków w rawie. Już nie wspomnę o tym, że w porównaniu z surowizną nie trudno zrobić lepiej od autora, trzy suwaki starczą :)
Prawda. Powinno być twoje dzieło - poprawię :-) się.

Piszesz o konikach. Nie obraź się, Saboor, ale na przykład Twoja wersja tego zdjęcia, choć nie tylko Twoja, to ostra jazda po bandzie. Tak więc powiedzieć trzeba, że ograniczając tę edycję, w zasadzie trochę nieprzemyślanie ją konstruując, postąpiłeś przeciwnie do swoich zamiarów.
Dlaczego miałbym się obrazić??:shock: Powinienem?? :-D Tak to jest bardzo ostra jazda po bandzie, ale panie Eddie nie odstąpiłem od swojego zamiaru:


pracę wykonałem za pomocą tylko suwaków w ACR
Taka wizja mi się podobała.

Znowu wchodzisz na grząski grunt gustów, bodaj po raz trzeci - odstąp od tego i nie czyń więcej.


I liczę na to, że wykorzystując drugie z otrzymanych zdjęć błąd ten naprawisz. Przy czym zgodę daję tylko i wyłącznie na "czy umiemy lepiej". Na dowolną interpretację, wybacz, nie zgodzę się. Pamiętając między innymi koniki :)
Będę miał na względzie twoje słowa, wybaczam - jeszcze. :-)

Dziadek
25.03.12, 20:38
Saboor, ale ja tu mówię o zasadzie "czy umiemy lepiej od autora". Powtórzę, raz, że pokazałeś surowiznę jako pracę autora. Dwa, ograniczyłeś zabawę do kilku suwaków w rawie.

@ Eddie, może na podsumowanie tego wątku /przynajmniej dotyczącego Twojego RAWa/ przedstawiłbyś gotowy produkt, czyli zdjęcie w końcowej wersji obrobionej nie tylko suwaczkami ale również innymi narzędziami.

Eddie
25.03.12, 22:29
Saboor, wierz mi, że nie zawsze jest to kwestia gustów :) Wybaczam Ci więc tę knąbrną postawę, bo wiem, że zstąpisz ze złej drogi :)))

Jasiu, a można, tylko ja nie wiem jaki to ma sens teraz. Ma jakiś?

apz
25.03.12, 22:56
Saboor, wierz mi, że nie zawsze jest to kwestia gustów :) Wybaczam Ci więc tę knąbrną postawę, bo wiem, że zstąpisz ze złej drogi :)))

Jasiu, a można, tylko ja nie wiem jaki to ma sens teraz. Ma jakiś?

Zobaczyć niedościgniowy na razie cel w oddali....
Oczywiście ,że ma. Pozdrawiam AP.

romek1967
25.03.12, 22:59
Zobaczyć niedościgniowy na razie cel w oddali....

se przystawi monitor bliżej nie będzie miał w oddali :-P

Eddie
25.03.12, 23:04
Zobaczyć niedościgniowy na razie cel w oddali....
Oczywiście ,że ma. Pozdrawiam AP.

Szyderca...



https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://bern-art.pl/wrzuty/IMG_7675obrm_2.jpg)

apz
25.03.12, 23:19
Szyderca...



Nadinterpretacja...

Oczy pasę , gęba mi się śmieje, zastanawiam się czy dało by się podobne zrobić w samym ACRze. Musze poczytać i popracować Dzięki, będę miał zajęcie na kolejnych kilkanaście wieczorów.
Pozdrawiam AP.

Dziadek
25.03.12, 23:25
Dzięki serdeczne, piękna fotka.

Potwierdza to mój sposób myślenia, że popRAWka służy do stworzenia podstawy do dalszej obróbki i z takim nastawieniem czekam na następną :)
Już mnie sumienie nie gryzie, że pokazuję dziewczynę z pieprzykami i nieciekawym tłem bo zasady konkursu tego zabraniają.

Tak głośno myślę, czy nie było by zasadne ograniczyć czas na wstawianie prac.
Np Saboor wstawia zdjęcie ale popRAWki można wstawiać np za tydzień przez dwa dni.
Wyrównało by to szanse skoro nie można wprowadzić pełnej anonimowości do zakończenia konkursu.
Co o tym sądzicie?

Eddie
26.03.12, 05:52
Nadinterpretacja...

Oczy pasę , gęba mi się śmieje, zastanawiam się czy dało by się podobne zrobić w samym ACRze. Musze poczytać i popracować Dzięki, będę miał zajęcie na kolejnych kilkanaście wieczorów.
Pozdrawiam AP.

Dobra, dobra ;)

Cieszy mnie to co piszesz. W samym ACRze, raczej ciężko. Oczywiście Mirek zaraz napisze, że otwierasz jako obiekt inteligenty, przechodzisz do PSa, kombinujesz, wracasz do ACRa, kombinujesz, itd, itp. No, ale my tu mówimy o operacjach bez wychodzenia do PSa :)

apz
26.03.12, 09:09
Dobra, dobra ;)

Cieszy mnie to co piszesz. W samym ACRze, raczej ciężko. Oczywiście Mirek zaraz napisze, że otwierasz jako obiekt inteligenty, przechodzisz do PSa, kombinujesz, wracasz do ACRa, kombinujesz, itd, itp. No, ale my tu mówimy o operacjach bez wychodzenia do PSa :)

Przeglądałem wczoraj co można zrobić w ACRze od PS5 - można dużżżo więcej niż robię , można nawet zrobić częściowy retusz - tak piszą, a jak to wyjdzie zobaczę w praniu, ot takie dodatkowe wyzwanie i pretekst do praktycznej nauki.
( mam tam wersję 6, x - nie pamiętam którą )

Pozdrawiam AP.

aga_piet
26.03.12, 09:38
Weźcie pod uwagę, że nie każdego stać na najnowsze wersje CS, w związku z tym szanse są nierówne. Od powstania idei popRAWki wydawało mi się, że ma to być jak najlepsze wywołanie RAWa bez miziania pędzelkami i stempelkami i (tak jak pisze Dziadek) stworzenia bazy do dalszej obróbki w bardziej zaawansowanym programie graficznym.

Eddie
26.03.12, 09:45
Weźcie pod uwagę, że nie każdego stać na najnowsze wersje CS, w związku z tym szanse są nierówne. Od powstania idei popRAWki wydawało mi się, że ma to być jak najlepsze wywołanie RAWa bez miziania pędzelkami i stempelkami i (tak jak pisze Dziadek) stworzenia bazy do dalszej obróbki w bardziej zaawansowanym programie graficznym.

I o to właśnie chodzi, żeby konkretnie się określić. W przypadku zdjęcia autorstwa Konrada trzeba było pokazać, że umie się lepiej niż sam autor, którego produkt został przedstawiony w wersji finalnej. Czyli wołanie rawa i retusz. W kolejnej takiej edycji pokazuje się surówkę i ogranicza zabawę do suwaków w wywoływarce, zupełnie bez sensu. I już mamy zapowiedź, że w następnej, gdzie planowane jest wykorzystanie zdjęcia o takim samym charakterze, już ma być "hulaj dusza". Na moje oko za dużo sprzeczności. Jeśli wykorzystujemy zdjęcia portretowe, to należałoby pozwolić na pełen retusz, ale bez takiej swobody jak na przykład w przypadku koników.

A żeby było sprawiedliwie, należałoby wprowadzić pierwsze podstawowe ograniczenie - RAWTherapee i GIMP, to może mieć każdy i za darmo. Dalej, jako że wzorcowe zdjęcie mogło być obrabiane w PSie, zrezygnować z pokazywania wersji autora i pozwolić wykazać się uczestnikom.

Saboor
26.03.12, 10:40
Dzięki serdeczne, piękna fotka.

Potwierdza to mój sposób myślenia, że popRAWka służy do stworzenia podstawy do dalszej obróbki i z takim nastawieniem czekam na następną :)
Już mnie sumienie nie gryzie, że pokazuję dziewczynę z pieprzykami i nieciekawym tłem bo zasady konkursu tego zabraniają.

Tak głośno myślę, czy nie było by zasadne ograniczyć czas na wstawianie prac.
Np Saboor wstawia zdjęcie ale popRAWki można wstawiać np za tydzień przez dwa dni.
Wyrównało by to szanse skoro nie można wprowadzić pełnej anonimowości do zakończenia konkursu.
Co o tym sądzicie?
To zakończę głośne myślenie, Jasiu głośną odpowiedzią :-D : zawsze jest napisane ile czasu mamy na oddanie prac.
Porządek rzeczy jest taki:


otwarcie konkursu(pierwszy post ze zdjęciem i RAW'em)
określenie czasu oddania prac (7 dni)
Rozpoczęcie głosowania(7dni)
ogłoszenie wyników i czasem a ostatnio coraz częściej, podanie "Recepty" przez zwycięzcę


Chciałbyś Jasiu żeby galeria była zamknięta przez pięć dni, a potem na dwa otwieramy i oddajemy prace? tak? A może ukryta i pokazujemy dopiero do głosowania?

---------- Post dodany o 10:23 ---------- Poprzedni post był o 10:17 ----------


Saboor, wierz mi, że nie zawsze jest to kwestia gustów :) Wybaczam Ci więc tę knąbrną postawę, bo wiem, że zstąpisz ze złej drogi :)))
Ja krnąbrny??? Ja?? Ty pyskaczu jeden! Więcej pokory, rzesz w Cara Mikołaja! :-D Jakiej złej drogi? Ty podły oszczerco-wichrzycielu:-P

Jasiu, a można, tylko ja nie wiem jaki to ma sens teraz. Ma jakiś?
Zawsze jakiś ma.

---------- Post dodany o 10:40 ---------- Poprzedni post był o 10:23 ----------

Aga, Eddie: jedni lubią blondynki inni grabie, tak?
Dlaczego mam wegetarianie popRAWkowi koniecznie chcą jeść mięso?
Każdy rodzaj edycji popRAWkowej przeznaczony jest dla innego grona odbiorców.
Lubisz "pełną" obróbkę masz swoją edycję, lubisz wyciskanie z rawa ile się da, też jest coś dla ciebie.
Po co na siłę męczyć się tam gdzie nie lubisz, nie umiesz i "łapiesz stresa".
Pomysł ze zróżnicowaniem edycji był eksperymentem, jeżeli okaże się nie udany częstotliwość konkursów zmaleje.
Zostaną tylko dwie: taka jak była 100 lat temu, i restauratorska.

Dziadek
26.03.12, 11:00
Chciałbyś Jasiu żeby galeria była zamknięta przez pięć dni, a potem na dwa otwieramy i oddajemy prace? tak? A może ukryta i pokazujemy dopiero do głosowania?[COLOR=Silver]

Tak, i już wyjaśniam dlaczego.

Będę do bólu szczery /choć na ogół to się nie opłaca/ :)

Na swoim przykładzie przyznałem się, że czekam co inni pokażą analizuję ich prace i staram się unikać popełnionych przez nich błędów.
W 2 popRAWce byłem pod wrażeniem pracy Eddiego i zmałpowałem 90% jego wizji, dodałem trochę mojej inwencji i w rezultacie wygrałem.
W 4 popRAWce czekałem tydzień na Eddiego i się nie doczekałem :)
Stąd moja propozycja by ograniczyć okres wstawiania, bo Ci co się pospieszą są w gorszej sytuacji od tych spóźnialskich.
Propozycja Saboora by była ukryta też jest całkiem rozsądna.

Swoją drogą nie myślałem, że taka niewinna zabawa/szkolenie wywoła tyle emocji.
/Ale to przez Saboora, który powstawiał tyle ograniczeń/ :) <- to jest uśmiech więc proszę się nie złościć!

Eddie
26.03.12, 11:14
Saboor, głównie chodzi o to, żeby każda edycja miała "swoje" zdjęcia. Jeśli dajemy do popRAWki zdjęcia portretowe, szczególnie gdy raz daliśmy po całkowitej obróbce i na to samo pozwalamy podczas zabawy, takie stan rzeczy powinien pozostać dla wszystkich tego rodzaju zdjęć.
Koniki, tak na przykład, to zdjęcie, z którego można było wiele wyciągnąć bez wychodzenia do GIMPa czy Photoshopa. Podobnie rzecz się ma z krajobrazem.
Kumasz te czacze czy mam na tango przełączyć, żeby wolniej było? ;)

Saboor
26.03.12, 11:17
Tak, i już wyjaśniam dlaczego.

Będę do bólu szczery /choć na ogół to się nie opłaca/ :)

Na swoim przykładzie przyznałem się, że czekam co inni pokażą analizuję ich prace i staram się unikać popełnionych przez nich błędów.
W 2 popRAWce byłem pod wrażeniem pracy Eddiego i zmałpowałem 90% jego wizji, dodałem trochę mojej inwencji i w rezultacie wygrałem.
W 4 popRAWce czekałem tydzień na Eddiego i się nie doczekałem :)
Stąd moja propozycja by ograniczyć okres wstawiania, bo Ci co się pospieszą są w gorszej sytuacji od tych spóźnialskich.
Propozycja Saboora by była ukryta też jest całkiem rozsądna.
Jeżeli ktoś jeszcze się pod tym podpisze, oczywiście nie jedna osoba :-D to tak zrobię.

Swoją drogą nie myślałem, że taka niewinna zabawa/szkolenie wywoła tyle emocji.
"Trzeba wyrosnąć z krótkich spodenek by rywalizację traktować z zabawą na równi" Kiedyś mądry człowiek tak powiedział i ...
dostał kamieniem, ale miał rację! :-D
Napiszę po raz enty:
Każdy rodzaj edycji popRAWkowej przeznaczony jest dla innego grona odbiorców.
Lubisz "pełną" obróbkę masz swoją edycję, lubisz wyciskanie z rawa ile się da, też jest coś dla ciebie.
Po co na siłę męczyć się tam gdzie nie lubisz, nie umiesz i "łapiesz stresa".

/Ale to przez Saboora, który powstawiał tyle ograniczeń/ :) <- to jest uśmiech więc proszę się nie złościć!
Mowy niema, i czemu ciągle mi tu ktoś wyjeżdża z tym całym obrażaniem/złoszczeniem? Na prawdę taki zły jestem?:mrgreen:

---------- Post dodany o 11:17 ---------- Poprzedni post był o 11:14 ----------


Saboor, głównie chodzi o to, żeby każda edycja miała "swoje" zdjęcia. Jeśli dajemy do popRAWki zdjęcia portretowe, szczególnie gdy raz daliśmy po całkowitej obróbce i na to samo pozwalamy podczas zabawy, takie stan rzeczy powinien pozostać dla wszystkich tego rodzaju zdjęć.
Koniki, tak na przykład, to zdjęcie, z którego można było wiele wyciągnąć bez wychodzenia do GIMPa czy Photoshopa. Podobnie rzecz się ma z krajobrazem.
Kumasz te czacze czy mam na tango przełączyć, żeby wolniej było? ;)
Luzik Wodzu! :-D
Dla Apacza
spoko chacha :mrgreen:

Kurde tak mnie korci że aż się czepnę:
Koniki, tak na przykład, to zdjęcie, z którego można było wiele wyciągnąć bez wychodzenia do GIMPa czy Photoshopa. Podobnie rzecz się ma z krajobrazem.
Resztę magiku zrobisz po wyjściu z gimpa, czy nawet wyłączeniu kompa. :-D
Szacun!! :mrgreen:
P.S.
tylko się nie gniewaj, nie obraź, nie bierz tego do się, i cała reszta :-D

Dziadek
26.03.12, 11:23
Każdy rodzaj edycji popRAWkowej przeznaczony jest dla innego grona odbiorców.
Lubisz "pełną" obróbkę masz swoją edycję, lubisz wyciskanie z rawa ile się da, też jest coś dla ciebie.
Po co na siłę męczyć się tam gdzie nie lubisz, nie umiesz i "łapiesz stresa".
Pomysł ze zróżnicowaniem edycji był eksperymentem, jeżeli okaże się nie udany częstotliwość konkursów zmaleje.
Zostaną tylko dwie: taka jak była 100 lat temu, i restauratorska.

Z tym innym gronem odbiorców, to tylko teoria i lekka przesada.

Jak widać po wynikach głosowania i udziału w zabawie, cały czas obracamy się w tym samym gronie.
MZ to wcale nie jest naganne a wręcz przeciwnie, tworzymy TWA któremu się chce, które uczy i jest otawrte na naukę.

To bardzo cenny skarb i nie zmarnujmy go.

Jestem pewien, że z biegiem czasu coraz więcej nowych uczestników się odważy pokazać swoje prace.
Powoli jak do każdej nowości się dostosujemy a dyskusja tu prowadzona może temu tylko pomóc.
Nie starsz więc Drogi Wodzu powrotem do zamierzchłej i nudnej przeszłości tylko wprowadzaj swoją reformę, bo mimo narzekań wspieramy Cię całym sercem /a na pewno moja skromna osoba :) /

Saboor
26.03.12, 11:28
Ale ja lubię straszyć!!:cool: wszyscy na tym forum wiedzą jaki straszny jestem! Nie?:-x
Dziękuję za wsparcie.

Moominek
26.03.12, 22:15
A może ukryta i pokazujemy dopiero do głosowania?

O, to jest koncepcja. A potem do końca głosowania ukryte które jest czyje ;) Można dla zachęty pokazywać ile aktualnie jest wersji dodanych.

helmuth
26.03.12, 22:34
Jestem pewien, że z biegiem czasu coraz więcej nowych uczestników się odważy pokazać swoje prace.Pozwolę sobie, nie zgodzić się z Tobą.
Ja po cichu liczę, że grono uczestników poszczególnych edycji się zmniejszy. Chętnych do zabawy może będzie tyle samo ale w poszczególnych edycjach, będzie mniej uczestników.
Już tłumaczę dlaczego tak myślę.
Każda edycja ma inną tematykę, inne zasady. Albo nie każdemu odpowiada tematyka albo nie jest w stanie poradzić sobie z obostrzeniami, wywoływarką itp. Naprawdę, nie ma obowiązku startować w każdej edycji. Po początkowym zapale, ludzie przestaną startować w edycjach, które tematycznie są im obce.
Trudno mi sobie wyobrazić np, kogoś zajmującego się ptakami lub dzikimi zwierzętami, startującego w edycji, której tematem jest studyjny akt czy portret.

apz
27.03.12, 02:17
Pozwolę sobie, nie zgodzić się z Tobą.
Ja po cichu liczę, że grono uczestników poszczególnych edycji się zmniejszy. Chętnych do zabawy może będzie tyle samo ale w poszczególnych edycjach, będzie mniej uczestników.
Już tłumaczę dlaczego tak myślę.
Każda edycja ma inną tematykę, inne zasady. Albo nie każdemu odpowiada tematyka albo nie jest w stanie poradzić sobie z obostrzeniami, wywoływarką itp. Naprawdę, nie ma obowiązku startować w każdej edycji. Po początkowym zapale, ludzie przestaną startować w edycjach, które tematycznie są im obce.
Trudno mi sobie wyobrazić np, kogoś zajmującego się ptakami lub dzikimi zwierzętami, startującego w edycji, której tematem jest studyjny akt czy portret.

Niezależnie od racji, które reprezentujesz , powiem Ci : Ty to potrafisz każdego zdołować , a najbardziej prowadzącego.
Przyjemność udziału w zabawie nie jest ograniczona, w najliczniejszych POPRawkach brało udział około 20 prac czyli około 1/4 średnio zalogowanych na forum tak na moje oko,nie liczyłem, są ogromne rezerwy. I Chwała Bogu - jak się zwykło mawiać u nas w Galicji. A jak będzie to zobaczymy.

A co do tych , którzy specjalizują się w czymś innym - każdy facet ma swoją kobietę ( lub faceta) - i wszyscy słyszymy nie fotografuj mnie bo .... Podniesienie własnych umiejętności w retuszu w jej (jego) oczach może być tylko zaletą i może zapewnić chętną modelkę (modela). To tylko przykładowy powód dla którego np. fotograf żywej przyrody może być zainteresowany podnoszeniem swoich umiejętności
I to jest też przykładowe źrodełko wody na Saboorowy młyn.
Chwała mu za reaktywowanie trupa, którym POPRawka w pewnym momencie się stała i za to ze mu się wciąż chce.

Droga którą pokazujesz jest drogą do dzisiejszego DITL-a, gdzie z niewiadomych powodów - brak wiedzy, niechęć ,brak reklamy? - tak trudno nakłonić naszych współużytkowników do wrzucanie zdjęcia z konkretnego dnia, bez wygórowanych wymagań, po prostu ilustracji z miejsc gdzie jesteśmy i co robimy.

Pozdrawiam AP.

Eddie
27.03.12, 05:38
Oj tam, oj tam... Proszę Państwa, to że ktoś specjalizuje się w przyrodzie nie oznacza, że nie będzie chciał spróbować swoich sił przy obróbce portretu, na przykład. Tym bardziej, że odpadnie mu pierwszy podstawowy trud związany z produkcją takiego zdjęcia. Czy fotografując sowy nie mogę mieć ochoty na przetestowanie swoich umiejętności w innej dziedzinie? W ogóle nie rozumiem tego oderwanego od rzeczywistości rozgraniczenia. Fotografia i grafika w zakresie obróbki zdjęć są polem bardzo szerokim i daję obciąć sobie paznokieć, że wielu, jeśli nie wszyscy, chciałoby spróbować swoich sił w dziedzinach, którymi nie zajmują się na co dzień. Ludzie to zwierzęta naprawdę wszechstronne, tylko trzeba im pozwolić na pokazanie tego :)

helmuth
27.03.12, 07:34
Niezależnie od racji, które reprezentujesz , powiem Ci : Ty to potrafisz każdego zdołować , a najbardziej prowadzącego.Nie wiem, skąd ten pogląd :roll:
Po przestudiowania całego wątku, widzę, że bardziej dołują prowadzącego ci, którzy ciągle mają pretensje: dlaczego wolno to a tamtego nie.

... z niewiadomych powodów - brak wiedzy, niechęć ,brak reklamy? - tak trudno nakłonić naszych współużytkowników do wrzucanie zdjęcia z konkretnego dnia, bez wygórowanych wymagań, po prostu ilustracji z miejsc gdzie jesteśmy i co robimy.Czy dopuszczasz taką możliwość, że są ludzie, którzy potrafią przeżyć dzień bez aparatu? Większość ludzi nie nosi na co dzień przy sobie aparatu- biorą go tylko wtedy, kiedy mają na to ochotę


Oj tam, oj tam... Proszę Państwa, to że ktoś specjalizuje się w przyrodzie nie oznacza, że nie będzie chciał spróbować swoich sił przy obróbce portretu, na przykład. Zgoda, tylko czy "ktoś" ma oznaczać "wszyscy"?
Jeszcze raz powtarzam- nie ma obowiązku!
... daję obciąć sobie paznokieć, że wielu, jeśli nie wszyscy, chciałoby spróbować swoich sił w dziedzinach, którymi nie zajmują się na co dzień. Ludzie to zwierzęta naprawdę wszechstronne, tylko trzeba im pozwolić na pokazanie tego :)Wieloboiści stanowią zdecydowaną mniejszość wśród lekkoatletów. Nie wierzę, że skoczek wzwyż marzy o pchaniu kulą ;)

apz
27.03.12, 10:44
Nie wiem, skąd ten pogląd :roll:
Po przestudiowania całego wątku, widzę, że bardziej dołują prowadzącego ci, którzy ciągle mają pretensje: dlaczego wolno to a tamtego nie.
Czy dopuszczasz taką możliwość, że są ludzie, którzy potrafią przeżyć dzień bez aparatu? Większość ludzi nie nosi na co dzień przy sobie aparatu- biorą go tylko wtedy, kiedy mają na to ochotę

Zgoda, tylko czy "ktoś" ma oznaczać "wszyscy"?
Jeszcze raz powtarzam- nie ma obowiązku!Wieloboiści stanowią zdecydowaną mniejszość wśród lekkoatletów. Nie wierzę, że skoczek wzwyż marzy o pchaniu kulą ;)

Saboor się stara, a Ty mu wróżysz mniejszą frekwencję.

A co do aparatu - założyłeś , że nie noszą również komórek? - dziś prawie każda komórka ma 5Mpx matrycę lub większą - dla mnie to sprawa raczej chęci jak możliwości.

Pozdrawiam AP.

Mirek54
27.03.12, 10:47
A ja nadal chcialbym drugiej strony jawnej.Skoro widzimy autora pracy to zobaczmy rowniez kto podziela jego kierunek i przyznaje mu punkta.

Saboor
27.03.12, 10:57
Mogę się do czegoś przyznać?
Naj fajniej by to wyglądało tak:


owtarcie edycji z ukrytą galerią (7dni na dodanie prac)
"odsłonięcie" galerii, początek głosowania (7 dni) w trybie jawnym
ogłoszenie wyników
recepta zwycięzcy.

Dla chętnych, do podzielenia się swoimi technikaliami, ten wątek w którym jesteśmy.

---------- Post dodany o 10:57 ---------- Poprzedni post był o 10:56 ----------

Dlaczego w trybie jawnym? A czy ktoś tu wstydzi się swojego gustu?

Dziadek
27.03.12, 11:06
Mogę się do czegoś przyznać?
Naj fajniej by to wyglądało tak:


owtarcie edycji z ukrytą galerią (7dni na dodanie prac)
"odsłonięcie" galerii, początek głosowania (7 dni) w trybie jawnym
ogłoszenie wyników
recepta zwycięzcy.

Dla chętnych, do podzielenia się swoimi technikaliami, ten wątek w którym jesteśmy.

---------- Post dodany o 10:57 ---------- Poprzedni post był o 10:56 ----------

Dlaczego w trybie jawnym? A czy ktoś tu wstydzi się swojego gustu?

Popieram za wyjątkiem trybu jawnego, bo ten prowadzi do kumoterstwa, zagłosowałem na Ciebie bo liczę ża zagłosujesz na mnie.
Poza tym zaczną się zaczepki typu: a co ty widzialeś w tym zdjęciu, że na nie zagłosowałeś i nie chodzi tu bynajmniej o wstyd a o święty spokój.

Dla ułatwienia można by posyłać zdjęcia do Saboora, bo w czasie któy byłby do tego przeznaczony, mogłoby mnie na przykład nie być.
Ale odsłonięcie galerii wszystkich prac w jednym czasie uważam za bardzo dobry pomysł.

adambieg
27.03.12, 11:06
Mogę się do czegoś przyznać?
Naj fajniej by to wyglądało tak:


owtarcie edycji z ukrytą galerią (7dni na dodanie prac)
"odsłonięcie" galerii, początek głosowania (7 dni) w trybie jawnym
ogłoszenie wyników
recepta zwycięzcy.

Dla chętnych, do podzielenia się swoimi technikaliami, ten wątek w którym jesteśmy.

---------- Post dodany o 10:57 ---------- Poprzedni post był o 10:56 ----------

Dlaczego w trybie jawnym? A czy ktoś tu wstydzi się swojego gustu?

Lepiej głosowanie tajne a po rozstrzygnięciu ujawnić, kto na które zdjęcie głosował. Ukryta galeria do czasu rozpoczęcia głosowania - jestem jak najbardziej za.

helmuth
27.03.12, 11:08
Saboor się stara, a Ty mu wróżysz mniejszą frekwencję.Wolę jakość od ilości ;)

PS
Dalej uważasz, że to ja dołuję Saboora?

Popieram za wyjątkiem trybu jawnego, bo ten prowadzi do kumoterstwa, zagłosowałem na Ciebie bo liczę ża zagłosujesz na mnie.
Poza tym zaczną się zaczepki typu: a co ty widzialeś w tym zdjęciu, że na nie zagłosowałeś i nie chodzi tu bynajmniej o wstyd a o święty spokój.

Mirek54
27.03.12, 11:14
Popieram za wyjątkiem trybu jawnego, bo ten prowadzi do kumoterstwa,

Ja jednak mysle,ze wlasnie odwrotnie.Jesli ktos sie dycyduje na wybor to jest pewny dlaczego to a nie tamto.Kumoterstwo ma lepsze warunki jak sie robi to po kryjomu.

adambieg
27.03.12, 11:17
Ja jednak mysle,ze wlasnie odwrotnie.Jesli ktos sie dycyduje na wybor to jest pewny dlaczego to a nie tamto.Kumoterstwo ma lepsze warunki jak sie robi to po kryjomu.

Idąc tym torem rozumowania, to będzie trzeba za jakiś czas komisję śledczą powołać albo NIK poprosić o kontrole. Nie przesadzajmy, tajne głosowanie, żeby nie sugerować jak głosują inni a po rozstrzygnięciu ujawniamy listę głosujących.

Mirek54
27.03.12, 11:20
Idąc tym torem rozumowania, to będzie trzeba za jakiś czas komisję śledczą powołać albo NIK poprosić o kontrole. Nie przesadzajmy, tajne głosowanie, żeby nie sugerować jak głosują inni a po rozstrzygnięciu ujawniamy listę głosujących.

No wlasnie o to mi chodzi,Jesli wstawie prace to chcialbym wiedziec komu sie rowniez podobala.Oczywiscie na koncu ujawniamy kto na kogo glosowal.

helmuth
27.03.12, 11:24
Nie przesadzajmy, tajne głosowanie, żeby nie sugerować jak głosują inni a po rozstrzygnięciu ujawniamy listę głosujących.Co Ty rozumiesz pod pojęciem "nie sugerować"?
Nie pokazać na czyją pracę głosowali inni, czy nie pokazać na którą pracę głosował X czy Y?

Saboor
27.03.12, 11:27
Do wszystkiego trzeba dorosnąć. Widzisz Jasiu, hipotetycznie to jest tak: jest sobie leszczyk/leszczyca, nie mający pojęcia o poprawianiu zdjęć,
albo co gorsza o fatalnym postrzeganiu estetyki, ale za to ma masę "dobrych wujków" i co robi? Ano prosi o głosy na swoją pracę - a one wujki
(i tak nikt się nie dowie że głosowali na paszkwila) oddają "przysługę", bo czemu nie?
Natomiast gdy nick onego "wujka" ma pojawić się pod rzeczonym paszkwilem .... długo się zastanowi, czy zbrukać imię swoje.
Nie sądzisz?

---------- Post dodany o 11:27 ---------- Poprzedni post był o 11:25 ----------

Smutne to, ale uwierzcie - takie dzieciaczki emocjonalne, też mamy.

aga_piet
27.03.12, 11:32
To samo było kiedyś z OlyRulez - tajność-jawność-kumoterstwo-niekumoterstwo :D Im bardziej będziecie chcieli wyeliminować leszczy, tym bardziej oni będą cwani.
Poziom komplikacji zasad też czasem potrafi zniechęcić ;)

adambieg
27.03.12, 11:33
Co Ty rozumiesz pod pojęciem "nie sugerować"?
Nie pokazać na czyją pracę głosowali inni, czy nie pokazać na którą pracę głosował X czy Y?

Myślę, że w okresie oddawania głosów można utajnić zarówno ile głosów zebrała praca jak i to kto głosował. Po zakończeniu głosowania wszystko zostaje ujawnione. Przy takim sposobie głosowania każdy sam decyduje a nie sugeruje się faktem, że na daną prace już ktoś głosował to i ja głosnę sobie :mrgreen:

apz
27.03.12, 11:33
Do wszystkiego trzeba dorosnąć. Widzisz Jasiu, hipotetycznie to jest tak: jest sobie leszczyk/leszczyca, nie mający pojęcia o poprawianiu zdjęć,
albo co gorsza o fatalnym postrzeganiu estetyki, ale za to ma masę "dobrych wujków" i co robi? Ano prosi o głosy na swoją pracę - a one wujki
(i tak nikt się nie dowie że głosowali na paszkwila) oddają "przysługę", bo czemu nie?
Natomiast gdy nick onego "wujka" ma pojawić się pod rzeczonym paszkwilem .... długo się zastanowi, czy zbrukać imię swoje.
Nie sądzisz?

---------- Post dodany o 11:27 ---------- Poprzedni post był o 11:25 ----------

Smutne to, ale uwierzcie - takie dzieciaczki emocjonalne, też mamy.

Jak tam nie mam problemu - moje gusta prawie zawsze są z mniejszością. I zawsze mogę uzasadnić dlaczego takiego a nie innego dokonałem wyboru. I wszystko mi jedno czy głosowanie jest jawne , czy tajne. Osoba autora nie wpływa na mój wybór.

Pozdrawiam AP.

Saboor
27.03.12, 11:37
To samo było kiedyś z OlyRulez - tajność-jawność-kumoterstwo-niekumoterstwo :D Im bardziej będziecie chcieli wyeliminować leszczy, tym bardziej oni będą cwani.
Poziom komplikacji zasad też czasem potrafi zniechęcić ;)
Aleć ja chcę je uprościć! Wyłożyć karty na stół, i bawimy się! Ale ... może największe uproszczenie to nie tykanie ... nie wiem.
Mnie bardziej by cieszył, widok nicków pod pracą niż 1,2,3,4 ... .

helmuth
27.03.12, 11:38
Myślę, że w okresie oddawania głosów można utajnić zarówno ile głosów zebrała praca jak i to kto głosował. Po zakończeniu głosowania wszystko zostaje ujawnione.Jestem za :)

Dziadek
27.03.12, 12:33
Do wszystkiego trzeba dorosnąć. Widzisz Jasiu, hipotetycznie to jest tak: jest sobie leszczyk/leszczyca, nie mający pojęcia o poprawianiu zdjęć,
albo co gorsza o fatalnym postrzeganiu estetyki, ale za to ma masę "dobrych wujków" i co robi? Ano prosi o głosy na swoją pracę - a one wujki
(i tak nikt się nie dowie że głosowali na paszkwila) oddają "przysługę", bo czemu nie?
Natomiast gdy nick onego "wujka" ma pojawić się pod rzeczonym paszkwilem .... długo się zastanowi, czy zbrukać imię swoje.
Nie sądzisz?

---------- Post dodany o 11:27 ---------- Poprzedni post był o 11:25 ----------

Smutne to, ale uwierzcie - takie dzieciaczki emocjonalne, też mamy.

Wujkami bym się nie martwił, jak zdjęcia będą anonimowe, nie ma obawy że poproszony wujek będzie wiedział na które głosować.
Natomiast jak ujawnisz kto na co głosował stracisz chętnych do głosowania.
Wybór należy do Ciebie.

Cały czas podkreślamy, że o gustach sie nie dyskutuje, więc nie może być tłumaczenia dlaczego na coś głosowałeś.

Nie ma rozwoju bez dopływu świeżej krwi, jeżeli mamy się kisić we własnym gronie długo nie pociągniemy.

Saboor
27.03.12, 12:43
Wujkami bym się nie martwił, jak zdjęcia będą anonimowe, nie ma obawy że poproszony wujek będzie wiedział na które głosować.
Natomiast jak ujawnisz kto na co głosował stracisz chętnych do głosowania.
Wybór należy do Ciebie.

Cały czas podkreślamy, że o gustach sie nie dyskutuje, więc nie może być tłumaczenia dlaczego na coś głosowałeś.

Nie ma rozwoju bez dopływu świeżej krwi, jeżeli mamy się kisić we własnym gronie długo nie pociągniemy.
Muszę cię zmartwić: nie ma i pewnie nie będzie zdjęcia anonimowego.
Bufetowa o tym pisała: im więcej kombinowania - tym cwańsi kombinatorzy.

Mirek54
27.03.12, 12:44
Wujkami bym się nie martwił, jak zdjęcia będą anonimowe, nie ma obawy że poproszony wujek będzie wiedział na które głosować.
Natomiast jak ujawnisz kto na co głosował stracisz chętnych do głosowania.
Wybór należy do Ciebie.

Cały czas podkreślamy, że o gustach sie nie dyskutuje, więc nie może być tłumaczenia dlaczego na coś głosowałeś.

Nie ma rozwoju bez dopływu świeżej krwi, jeżeli mamy się kisić we własnym gronie długo nie pociągniemy.

Nie rozumiem dlaczego tak uparcie bronisz zeby glosujacy pozostali anonimowi.To tak jak z reputacja.Niby dostajesz minusa anonimowo a pare klikow dla kumatego wystarczy zeby poznac nika .
Piszesz,ze bez doplywu swiezej krwi kisimy sie we wlasnym gronie.A moze wlasnie ten swiezy doplyw to wlasne grono wzajemnie sie adorujace.
Czy moze myslisz,ze jak bedzie nastepna poprawka pozniej jawna to nie bedzie juz tych samych glosujacych co teraz zaglosowali.Mozna tez pomyslec,ze jak ich nie bedzie to moze bedzie lepiej,prawdziwiej....

apz
27.03.12, 13:26
Myślę, że do następnej POPRawki napiszemy w tym tempie moc postów.
Czas na próbę zmiany formuły, a modyfikacje po eksperymencie zaproponujemy wspólnie. - Kiedy kolejna poprawka? Powinna się zacząć już niebawem.
Kąpmy się w morzu demokracji, jeszcze niedawno zdanie nadadministratora było najistotniejsze, a user mógł sobie popsioczyć pod nosem.
Ponadto proponuję by zamiast informacji o funkcjach TWA w czasie trwania POPRawki i i po ogłoszeniu DITL-a wpisać w linijką kontrastową czcionką terminy rozpoczęcia i zakończenia edycji - od tego przecież to TWA się zrodziło.

Mirek54
27.03.12, 13:27
Po prostu wiem jakie chamskie potrafią być komentarze na temat cudzych gustów, również Twoje /patrz wątek Wanili/, więc chciałbym przynajmniej na tych wątkach pozostawić formę zabawy i nauki.

Pokaz gdzie-dokladnie.Napewno temat rozwine,napisze konkretnie dlaczego i czym sie kieruje.Ja swojego gustu sie nie wstydze.

A do pozostawiania czy nie czegos,to jest prowadzacy zabawe.My tylko mozemy dyskutowac i sugerowac.A czy ktos traktuje to jako zabawe czy nauke,czy moze sciagawke od innych,bo sam nie umie to juz kazdego osobista sprawa.

helmuth
27.03.12, 13:41
Po prostu wiem jakie chamskie potrafią być komentarze na temat cudzych gustów, również Twoje /patrz wątek Wanili/ ... Zupełnie MZ, nietrafiony przykład. Ostatnia awantura u Wanilii nie była na temat gustów. :-P
Czymże jest uzasadnienie oceny w galerii czy w wątku jak nie wyrażeniem swojego gustu, dlaczego więc tu się tego obawiasz?

Thomasso
27.03.12, 13:44
Widzę jak się dyskusja rozwija... masakra..
Ja już nie chce w ogóle tej popRAWki, glosowań, ani nic... Jakbym nie zrobił i jak później nie głosował zwsze będzie ktoś coś "węszył", bądź czuł się pokrzywdzony.
Odechciało mi się brać w tym udział.:roll:

T.

Dziadek
27.03.12, 13:44
Myślę, że do następnej POPRawki napiszemy w tym tempie moc postów.
Czas na próbę zmiany formuły, a modyfikacje po eksperymencie zaproponujemy wspólnie. - Kiedy kolejna poprawka? Powinna się zacząć już niebawem.


I z tym pytaniem zwracam się rónież do Wielkiego Guru popRAWki :)

Lolita
27.03.12, 13:46
Widzę jak się dyskusja rozwija... masakra..
Ja już nie chce w ogóle tej popRAWki, glosowań, ani nic... Jakbym nie zrobił i jak później nie głosował zwsze będzie ktoś coś "węszył", bądź czuł się pokrzywdzony.
Odechciało mi się brać w tym udział.:roll:
T.
To dokładnie jak mi :|

darkelf
27.03.12, 13:47
taka mała sugestia.... być może obróbki powinna zbierać jedna osoba a następnie opublikować je wszystkie bez informacji o twórcach za to z numerami

helmuth
27.03.12, 13:51
Jakbym nie zrobił i jak później nie głosował zwsze będzie ktoś coś "węszył", bądź czuł się pokrzywdzony. Odechciało mi się brać w tym udział.:roll:Wydaje mi się, że po to jest ta dyskusja, żeby nie dać powodu do węszenia.
Co do Twojego udziału- przecież nie ma przymusu, to dobrowolna zabawa :wink:

apz
27.03.12, 13:56
[QUOTE=helmuth;807552...
Czymże jest uzasadnienie oceny w galerii czy w wątku jak nie wyrażeniem swojego gustu, dlaczego więc tu się tego obawiasz?[/QUOTE],

Ależ możliwość dodania komentarza przy ocenie była od zawsze, nie używałem , by nie wpływać na wybory wahających się. Wy wszyscy również nie korzystaliście dotąd z tej formy wyrażenia sądu...

Saboor
27.03.12, 13:56
I z tym pytaniem zwracam się rónież do Wielkiego Guru popRAWki :)

Na razie nie potrafię, na to pytanie odpowiedzieć, ale jak tylko wszystko poukładam - dam znać.

Thomasso
27.03.12, 13:57
Wydaje mi się, że po to jest ta dyskusja, żeby nie dać powodu do węszenia.

No właśnie. Ale widzisz co się dzieje... eskalacja emocji... przestaje mnie to bawić.


Co do Twojego udziału- przecież nie ma przymusu, to dobrowolna zabawa :wink:

Takoż skwapliwie z tego prawa mi przysługującego skorzystam (zapewne). :|

T.

Saboor
27.03.12, 14:04
Widzę jak się dyskusja rozwija... masakra..
Ja już nie chce w ogóle tej popRAWki, glosowań, ani nic... Jakbym nie zrobił i jak później nie głosował zwsze będzie ktoś coś "węszył", bądź czuł się pokrzywdzony.
Odechciało mi się brać w tym udział.:roll:

T.

Jeżeli tak to jego problem, i jego zmartwienie. To zabawa i nauka a nie 4 departamen XXXXX

---------- Post dodany o 14:00 ---------- Poprzedni post był o 13:58 ----------


taka mała sugestia.... być może obróbki powinna zbierać jedna osoba a następnie opublikować je wszystkie bez informacji o twórcach za to z numerami
Wolałbym nie kombinować z "klauzulami tajności" wydaje mi się że jesteśmy na tyle dorośli, że takich cudów nad Wisłą nam nie trzeba.

---------- Post dodany o 14:04 ---------- Poprzedni post był o 14:00 ----------


No właśnie. Ale widzisz co się dzieje... eskalacja emocji... przestaje mnie to bawić.
Takoż skwapliwie z tego prawa mi przysługującego skorzystam (zapewne). :|

T.

To przywilej każdej dyskusji: różnica zdań - wzrost emocji.

aga_piet
27.03.12, 14:16
Nie mogę uwierzyć, że w zwykłym konkursie, bez nagród, medali itp. trzeba bawić się w jakieś zabezpieczenia przed nieuczciwymi zagraniami. Obawy o podglądanie, wyśmiewanie... Myślałam, że wystarczy po prostu spróbować jak najlepiej wywołać czyjegoś nieudanego rawa... :roll:
Thomasso, tu nie ma co "szczelać focha" ino trzeba wziąć i pokazać jak się bawią dorośli ludzie. Jak śpiewał mistrz - "Róbmy swoje" ;)

P.S. Sorki że tak się tu wcinam nie biorąc udziału w edycjach ale kibicuję zabawie, bo fajna jest. Jak mnie dalej będziecie wkurzać, sama coś wrzucę.

Ania_
27.03.12, 14:20
Nie mogę uwierzyć, że w zwykłym konkursie, bez nagród, medali itp. trzeba bawić się w jakieś zabezpieczenia przed nieuczciwymi zagraniami. Obawy o podglądanie, wyśmiewanie... Myślałam, że wystarczy po prostu spróbować jak najlepiej wywołać czyjegoś nieudanego rawa... :roll:


Zgadzam się z Tobą.

Mirek54
27.03.12, 14:22
Nie mogę uwierzyć, że w zwykłym konkursie, bez nagród, medali itp. trzeba bawić się w jakieś zabezpieczenia przed nieuczciwymi zagraniami.

Aj to chyba tylko po to zeby sprawdzic czy muchy sie myla czy moje jednak maja racje:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Thomasso
27.03.12, 14:22
P.S. Sorki że tak się tu wcinam nie biorąc udziału w edycjach ale kibicuję zabawie, bo fajna jest. Jak mnie dalej będziecie wkurzać, sama coś wrzucę.

O! Swietnie! To sie zamienimy. Ty zaczniesz wrzucac, a ja bede sie przygladal :-P

T.

aga_piet
27.03.12, 14:28
Ale nie będziesz się wyśmiewał? ;)

Saboor
27.03.12, 14:34
Nie mogę uwierzyć, że w zwykłym konkursie, bez nagród, medali itp. trzeba bawić się w jakieś zabezpieczenia przed nieuczciwymi zagraniami. Obawy o podglądanie, wyśmiewanie... Myślałam, że wystarczy po prostu spróbować jak najlepiej wywołać czyjegoś nieudanego rawa... :roll:
Thomasso, tu nie ma co "szczelać focha" ino trzeba wziąć i pokazać jak się bawią dorośli ludzie. Jak śpiewał mistrz - "Róbmy swoje" ;)

P.S. Sorki że tak się tu wcinam nie biorąc udziału w edycjach ale kibicuję zabawie, bo fajna jest. Jak mnie dalej będziecie wkurzać, sama coś wrzucę.

Aga, wcinaj się jak najbardziej! Dobrze myślałaś i myśl-rób tak dalej takie jest założenie popRAWki i tego będziemy się trzymać


Zgadzam się z Tobą.
Fajnie!
Trochę powiewu świeżego i trzeźwego zamysłu! :-D
Bo na złe toru dysputa schodzi.
Dzięki dziewczyny!

---------- Post dodany o 14:30 ---------- Poprzedni post był o 14:29 ----------


Ale nie będziesz się wyśmiewał? ;)

Będziem rżeć jak dwulatki :mrgreen:

---------- Post dodany o 14:34 ---------- Poprzedni post był o 14:30 ----------

A gadajcie co chcecie i tak moja była najlepsza!
Nawet komplementa złapałem: "Saboor ale ona przecież jeszcze żyje, a ty jej post motram"
Wymiękacie. I tyle.

Thomasso
27.03.12, 14:35
Ale nie będziesz się wyśmiewał? ;)

A dzie tam... :cool:

T.

Mirek54
27.03.12, 14:46
Jak mnie dalej będziecie wkurzać, sama coś wrzucę.

Obiecanki cacanki


Zgadzam się z Tobą.

A ja bardziej,o.:-P

Krakman
27.03.12, 16:17
taka mała sugestia.... być może obróbki powinna zbierać jedna osoba a następnie opublikować je wszystkie bez informacji o twórcach za to z numerami

Czytam i czytam.. A to mi się spodobało... ja mogę zbierać chętnych, numerować i za flaszkę później mówić who is who..... :mrgreen: niech se chłopaki używają.. A co!

A "poważnie" to z godnie z nazwą wątku proszę o zanalizowanie mnie jako dwukrotnego miszcza poprawki. :roll:

Saboor
27.03.12, 17:10
Czytam i czytam.. A to mi się spodobało... ja mogę zbierać chętnych, numerować i za flaszkę później mówić who is who..... :mrgreen: niech se chłopaki używają.. A co!

A "poważnie" to z godnie z nazwą wątku proszę o zanalizowanie mnie jako dwukrotnego miszcza poprawki. :roll:
To się wrzuć :-D fota z poprawki+twoja obróbka.

Mirek54
27.03.12, 18:09
A "poważnie" to z godnie z nazwą wątku proszę o zanalizowanie mnie jako dwukrotnego miszcza poprawki. :roll:

Kurde,mnie sie przypomnialo,ze tez jakas wygralem.Pewnie jestem "podmiszcz" teraz.Ty jak juz masz dwie to nawet "ogniomiszcz" jestes.

Bede Ci mowic Kaleń:mrgreen::-P

Krakman
27.03.12, 18:17
he he .. ale śmieszne.. :???: "ogniomiszcz" chyba gniotomiszcz..:mrgreen:

Saboor
27.03.12, 18:21
To jak 3 wygrane, to: paszkwilarz?

Mirek54
27.03.12, 18:21
he he .. ale śmieszne.. :???: "ogniomiszcz" chyba gniotomiszcz..:mrgreen:

Kaleń-nie bądź taki skromny.Net i gogle wiedza dużo.

Krakman
27.03.12, 18:23
No to mi zadał........kto i co wie:shock: TW nie byłem, ale reszta......

Bodzip
27.03.12, 20:10
Tak sobie czytam,
Otworzyłem w drugiej zakładce poprawkę z moimi konikami. Troszkę poklikałem i doszedłem do kilku wniosków:
- jeśli mamy to traktować jako zabawę, to traktujmy jako zabawę i naukę przy okazji
- jak Mirek napisał - dla kumatego, żadna sztuka dowiedzieć się kto wrzucił zdjęcia.
- troszkę trudniej, ale żadna sztuka dowiedzieć się kto na poszczególne zdjęcie głosował (od razu zaznaczam - nie powiem jak, proszę nie pisać na PW)

wniosek:
kod forum jest prosty
skrypt strony nie jest szyfrowany i admini nic z tym nie zrobią
albo się wspólnie razem fajnie bawimy, albo robimy siarę i zapomnijmy o wszystkim
...
Jest oczywiście wyjście - jeśli nadal jesteśmy / będziemy podejrzliwi wobec siebie:

wybieramy osobę zaufania publicznego - np: Pani bufetowa :mrgreen:
przesyłamy do niej wszystkie zdjęcia
gdy przyjdzie godzina zero, bufetowa wrzuca je do galerii jako swoje - tylko ponumerowane
głosujemy
bufetowa informuje nas kto wygrał

W takim przypadku skrypt strony pozwoli na odczytanie że foty (wszystkie) są bufetowej
jak poprzednio - pozwoli na stwierdzenie kto na jaki numer głosował

oczywiście zawsze istnieje ryzyko PW w stylu:
..."ty Franek, Ziutek, Kaśka - głosuj na trzecie z lewej, bo to moje, a następnym razem ja na twoje"
tego nie unikniemy.

I tak na zakończenie - bawmy się, uczmy się, głosujmy na zdjęcie - nie na człowieka. Może dlatego, że mam trochę lat to jestem taki ufny :-P Życie mnie nie nauczyło ? :mrgreen:

ps. Saboor - rób następną poprawkę bo Ci wpie...ol zrobię na zlocie :mrgreen: :lol:

Lolita
27.03.12, 20:23
oczywiście zawsze istnieje ryzyko PW w stylu:
..."ty Franek, Ziutek, Kaśka - głosuj na trzecie z lewej, bo to moje, a następnym razem ja na twoje"
tego nie unikniemy.
:shock: Myślisz, że niektórzy tak robią :shock: No to trza mieć tupet :evil:


I tak na zakończenie - bawmy się, uczmy się, głosujmy na zdjęcie - nie na człowieka.
Zawsze głosowałam na zdjęcie, nie na człowieki. Z człowiekami wolę się napić ;)


ps. Saboor - rób następną poprawkę bo Ci wpie...ol zrobię na zlocie :mrgreen: :lol:
Akurat! Taki łagodny baranek jak Ty :mrgreen:

apz
27.03.12, 20:25
Tak sobie czytam,
...
ps. Saboor - rób następną poprawkę bo Ci wpie...ol zrobię na zlocie :mrgreen: :lol:

Ja Ci pomogę - lepiej dłubać jak smętne posty pisać całymi dniami i wieczorami... DAwaj POPRawkę , nawet bez numerową i bez nagrody.

Mirek54
27.03.12, 20:26
Tak sobie czytam,
.........

oczywiście zawsze istnieje ryzyko PW w stylu:
..."ty Franek, Ziutek, Kaśka - głosuj na trzecie z lewej, bo to moje, a następnym razem ja na twoje"
tego nie unikniemy.

I tak na zakończenie - bawmy się, uczmy się, głosujmy na zdjęcie - nie na człowieka. Może dlatego, że mam trochę lat to jestem taki ufny :-P Życie mnie nie nauczyło ? :mrgreen:

ps. Saboor - rób następną poprawkę bo Ci wpie...ol zrobię na zlocie :mrgreen: :lol:


Wlasnie dlatego nalegam na jawnosc w glosowaniu,zeby pozniej wiedziec,ze Franek,Ziutek i Kaska nie sa w stalym obiegu lub na jednym trzepaku rzadza.

I najwazniejsze jak w drukach z ubezpieczalni kredytowej -czytac maly druk.

Ania_
27.03.12, 21:49
Wydaje mi się, że często upominek wywołuje negatywne emocje. Nie zrozumcie mnie źle - fajnie jest, gdy coś się dostanie za taką zabawę, ale nie można się też tym nakręcać. Gdy gra się toczy o przysłowiową figę, czy raczej po prostu o wirtualną gratyfikację, często kłopoty znikają. Bo się "nie opłaca" kombinować. Inna sprawa, że to tylko zabawa... im więcej osób się w nią wciągnie, tym lepiej. Jeśli ktoś chce mieć konkurs dla kilku tych samych graczy, nie ma sprawy. Był już taki wątek ze zdjęciami kota bodajże ;) i nikt nikomu przez to głowy nie urwał. Nie dajmy się zwariować.

Jawność głosowania nie jest zła - bo co złego w tym, że kogoś popieramy? Nawet jeśli 20 razy zagłosuję na jednego autora, bo tak chcę to moja sprawa. To tylko net.

Saboor
28.03.12, 09:58
Wydaje mi się, że często upominek wywołuje negatywne emocje. Nie zrozumcie mnie źle - fajnie jest, gdy coś się dostanie za taką zabawę, ale nie można się też tym nakręcać. Gdy gra się toczy o przysłowiową figę, czy raczej po prostu o wirtualną gratyfikację, często kłopoty znikają. Bo się "nie opłaca" kombinować. Inna sprawa, że to tylko zabawa... im więcej osób się w nią wciągnie, tym lepiej. Jeśli ktoś chce mieć konkurs dla kilku tych samych graczy, nie ma sprawy. Był już taki wątek ze zdjęciami kota bodajże ;) i nikt nikomu przez to głowy nie urwał. Nie dajmy się zwariować.

Jawność głosowania nie jest zła - bo co złego w tym, że kogoś popieramy? Nawet jeśli 20 razy zagłosuję na jednego autora, bo tak chcę to moja sprawa. To tylko net.

Masz w pewnym sensie rację Aniu, jawność głosowania to fajna sprawa, miło jest zobaczyć pod swoją pracą nicki, a nie tylko cyferki.
Rzeczywiście to tylko net, i może nie przekłada się, na realną rzeczywistość. Może ... .
W tym co napisałaś kryje się moja wcześniejsza myśl: do wszystkiego trzeba dorosnąć, na chwilę obecną mamy trzy odjazdowe zabawy: OR, popRAWka i DITL
Mam szczerą nadzieję, że pozostaną a może i dojdą akcje typu "spontan" np. pojedynek?
To ma być zabawa i będzie. Ale i rywalizacja, nie o elektorat a o jakość pracy.

Lolita
28.03.12, 10:44
To ma być zabawa i będzie. Ale i rywalizacja, nie o elektorat a o jakość pracy.Amen...

Saboor
1.01.14, 23:50
Amen...
O patrzcie! Tu też coś było o tajnusach i kombinatorach popRAWkowych. :-D

helmuth
1.01.14, 23:56
Wszystko już było, rzekł Ben Akiba ...

apz
2.01.14, 00:24
O patrzcie! Tu też coś było o tajnusach i kombinatorach popRAWkowych. :-D

Bo ta tajnośc i anonimowośc to takie dwie strony tego samego perpetum mobile, wydaje sie, że pomoga obiektywnie oceniać i wciąz są poza zasiegiem koniuszków palców.
Lepiej wrocić do wykształcenia szerszej grupy jurorów nie bojących się swych ocen uzasadnic i za ich pomocą podnosić poziom fotograficznej świadomości coraz większej grupy wspołuserów forum niż ciagle gonić bez skutku tego samego króliczka.

helmuth
2.01.14, 00:30
Lepiej wrocić do wykształcenia szerszej grupy jurorów nie bojących się swych ocen uzasadnic i za ich pomocą podnosić poziom fotograficznej świadomości coraz większej grupy wspołuserów forum ....Czy Ty Judym czy nie daj Boże, Syzyf? :roll:
... niż ciagle gonić bez skutku tego samego króliczka.A tego to akurat nie chwytam :???:

apz
2.01.14, 00:41
Czy Ty Judym czy nie daj Boże, Syzyf? :roll:A tego to akurat nie chwytam :???:

Dzięki za uznanie dla naszej wspólnej i comiesięcznej pracy dla FM.

Użyłem króliczka i perpetum mobile do określenia tej samej nieosiągalnej utopijnej szczęśliwości dla zwolenników anonimowości prac ocenianych w konkursach, a posiadających niewątpliwe cechy autorskie.

Saboor
2.01.14, 14:17
Bo ta tajnośc i anonimowośc to takie dwie strony tego samego perpetum mobile, wydaje sie, że pomoga obiektywnie oceniać i wciąz są poza zasiegiem koniuszków palców.
Lepiej wrocić do wykształcenia szerszej grupy jurorów nie bojących się swych ocen uzasadnic i za ich pomocą podnosić poziom fotograficznej świadomości coraz większej grupy wspołuserów forum niż ciagle gonić bez skutku tego samego króliczka.
W końcu dopadniemy szaraka... no chyba że spierniczy na słowiańską gruszę i się będzie odszczekiwał... .:grin: