PDA

Zobacz pełną wersję : wolanie Kodak T-Max



Centus
5.03.12, 17:51
zbliza sie moment mojego pierwszego wywolywania filmow b&w i wogole zabawy w ciemni

filmy do wywolania to Kodak T-Max 100 i 400 , chemia bedzie ta dedykowana do T-Max , zarowno wywolywacz jak i utrwalacz Kodak Tmax

czy sa tutaj osoby ktore robily juz te filmy na takim zestawie chemii ?



chcialem tez zapytac jak zachowuje sie ta klisza po wolaniu , czy nie ma tendencji do skrecania sie , zawiesze ja na uchwytach i dol chce delikatnie obciazyc zeby zapobiec skrecaniu (nie chcialbym miec pozniej problemow ze skanowaniem)

majeczek78
5.03.12, 21:12
Miałem styczność z wołaniem Tmaxów. Co prawda nie robiłem tego samodzielnie ale jako wołacz był używany Rollei. Po wywołaniu powiesiliśmy film bez obciążania a podczas schnięcia reagował tak jakby chciał się zwinąć ale tylko troszke najpierw w jedną a póżniej w drugą strone. Nie ma tragedii. po wyschnięciu był w miare prosty . Powinno być ok.

Centus
6.03.12, 12:52
dzieki , za te informacje , myslalem ze wiecej osob od nas bawi sie analogiem i T-max'em

Janeczek
6.03.12, 14:37
Bawi tylko nie wola, bo nie ma gdzie, jak bede mial chwile pikne do mojego wolacza i zapytam o mixtury

pozdrowionka

Centus
6.03.12, 15:39
Bawi tylko nie wola, bo nie ma gdzie, jak bede mial chwile pikne do mojego wolacza i zapytam o mixtury

pozdrowionka

jezeli bedziesz pytal to zapytaj o wolacz i utrwalacz dedykowany do T-max , nazywa sie tak samo jak film Tmax


poki co jeszcze zbieram informacje , ale na dniach zamowie koreks i chemie i wtedy sie bedzie dzialo ;-)

maciorra
7.03.12, 00:31
Z T-maxami na razie nie miałem do czynienia, ale ogólna zasada podobno jest taka (i potwierdza to moje doświadczenie z innymi filmami) że jeśli film schnie w zbyt wysokiej temperaturze to ma większe skłonności do zwijania się. Normalna pokojowa temperatura (czyli jak dla mnie jakieś 21-22 st) powinna być ok:)

Mirek54
7.03.12, 00:37
Z T-maxami na razie nie miałem do czynienia, ale ogólna zasada podobno jest taka (i potwierdza to moje doświadczenie z innymi filmami) że jeśli film schnie w zbyt wysokiej temperaturze to ma większe skłonności do zwijania się. Normalna pokojowa temperatura (czyli jak dla mnie jakieś 21-22 st) powinna być ok:)

Masz racje.

Ps.A Wieprza znasz naszego???

maciorra
7.03.12, 01:15
Ps.A Wieprza znasz naszego???

A chcesz nas swatać? :)

Centus
10.03.12, 20:26
Z T-maxami na razie nie miałem do czynienia, ale ogólna zasada podobno jest taka (i potwierdza to moje doświadczenie z innymi filmami) że jeśli film schnie w zbyt wysokiej temperaturze to ma większe skłonności do zwijania się. Normalna pokojowa temperatura (czyli jak dla mnie jakieś 21-22 st) powinna być ok:)


dzieki za info , kolejny element ukladanki wiecej ;-)

staryman
10.03.12, 21:26
Nie wiem jak T-max, ale dawnymi czasy wieszałem błony na suszarce w łazience i obciążałem spinaczem do bielizny, taki plastikowy wystarczał.
Właśnie parę dni temu mnie naszło, wyciągnąłem stary dalmierz Canona, dokupiłem średni format sprzed lat, Zeiss Ikon, światłomierz, błony b&w i jutro ruszam. Mam nadzieję, że to nie słomiany zapał.

majeczek78
29.03.12, 21:23
Centus daj znać jak poszło z T-maxem? No i może jakieś efekty zobaczymy?

Centus
30.03.12, 13:21
Centus daj znać jak poszło z T-maxem? No i może jakieś efekty zobaczymy?

poki co zrobione filmy leza i czekaja na wolanie , chyba dzisiaj albo jutro dojedzie skaner , wiec bedzie sie trzeba za to zabrac ...

mam wywolane dwie Portry 160 , leza u znajomego i czekaja na zeskanowanie na dobrym skanerze ...

wiec poki co fotek do pokazania ... niet ;-(

majeczek78
30.03.12, 21:25
Ok. Rozumiem. Poczekam na efekty bo ciekaw jestem jak poszło

Centus
30.03.12, 21:38
Ok. Rozumiem. Poczekam na efekty bo ciekaw jestem jak poszło


Ty jestes ciekawy ... a ja usiedziec na ... nie moge , licze ze na dniach dostane chociaz te skany z Portry 160

PS

troszke przeciagly sie zakupy zwiazane z wolaniem filmow ... z jednej strony wiedzialem ze swoj skaner bede mial dopiero 31 marca (jutro odbieram) , wiec sie nie spieszylem , a z drugiej strony niespodziewanie zmienilem korpus analogowy , bylo F80 a jest F100

musze powiedziec ze F100 jest rewelacyjny (zaczynam rozumiec , dlaczego tak wiele osob go dzisiaj kupuje , kiedys kosztowal fortune , dzisiaj mozna go miec ponizej 1k pln ), uklad AF to poezja , przy 50mm 1.4 nawet w ciemnicy daje rade , wizjer jak telewizor 42 cale , no i migawka i lustro szybciej reaguja na spust , F80 mial wyczuwalne spowolnienie , ale na plus F80 byl dzwiek migawki i lustra , delikatny i wytlumiony , F100 daje taki suchy trzask , a w trybie seryjnym ... karbin maszynowy


chyba jutro zaloze T-max 400 i przestrzele F100 ;-)

Centus
3.07.12, 21:40
w koncu zebralem sie w sobie i jutro zamowie koreks i chemie , mysle ze dzien pierwszego samodzielnego wywolywania zbliza sie nieublaganie ... z jakim efektem nie wiem , przyznam sie ze troszke sie stresuje jezeli jest u Nas na forum , ktos kto wywolywal juz samodzielnie Kodak T-max w dedykowanej Kodakowskiej chemii , prosze o kontakt , kazde doswiadczenia mile wiadziane , a cenne wskazowki na wage zlota ...

gibberpl
4.07.12, 08:06
Ja wywoływałem w D-76 i w odpowiedniku Ilforda, czyli ID-11. Najlepiej w rozcieńczeniu 1:1 - dobry kontrast. Resztę leciałem wg. termometru i przepisu z data sheetów Ilforda i Kodaka. Żadnych tajemnic tu nie ma.

majeczek78
4.07.12, 08:59
w koncu zebralem sie w sobie i jutro zamowie koreks i chemie , mysle ze dzien pierwszego samodzielnego wywolywania zbliza sie nieublaganie ... z jakim efektem nie wiem , przyznam sie ze troszke sie stresuje jezeli jest u Nas na forum , ktos kto wywolywal juz samodzielnie Kodak T-max w dedykowanej Kodakowskiej chemii , prosze o kontakt , kazde doswiadczenia mile wiadziane , a cenne wskazowki na wage zlota ...
No Centus już myślałem że po temacie.... jak już będą efekty do pokazania to daj znać.

Centus
4.07.12, 10:19
No Centus już myślałem że po temacie.... jak już będą efekty do pokazania to daj znać.

no wlasnie ze nie po temacie , bylem zajety czyms innym , teraz mam czas i sie za temat w koncu zabieram ;-)

przemur
18.07.12, 11:01
D76 to dobry wybor do T-Maxa, ale ten film ma tak drobne ziarno ze pieknie (i niemal bezziarniscie) wychodzi nawet w Rodinalu. Mam powiekszenia 40x50 z malobrazkowego T-Maxa 100 w Rodinalu i nawet na nich ciezko doszukac sie ziarna. :)

majeczek78
19.07.12, 20:44
O tak ziarenko T-maxa jest naprawdę smaczne.