PDA

Zobacz pełną wersję : Obudowy podwodne dla PEN-a



droplet
19.12.11, 15:00
Największą zaletą m4/3 dla mnie są wymiary i waga. Przy transporcie lotniczym są to parametry nie do przecenienia.
Od pewnego czasu badam czy da się złożyć coś sensownego do trochę bardziej zaawansowanej fotografii podwodnej
z użyciem PEN-a. Może się komuś ta wiedza przyda a może też coś doda od siebie.

Są dwa wątki Dobasa dotyczące E-PL1:
PEN pod wodę / E-PL1 + PT-EP01 (https://forum.olympusclub.pl/threads/73708)
ufl-1 ufl-2 ? która lampa do pt-ep01 ?? (https://forum.olympusclub.pl/threads/75490)

Choć cena zestawów jest atrakcyjna to w tej chwili nie odpowiada mi filozofia fotografii podwodnej Olympusa.

wsparcie tylko dla 14-42mm
makro czy szeroki kąt załatwia się przez nakręcane zewnętrzne mokre soczewki czy konwertery WA.
brak przewodowego sterowania lampami


Mnie interesuje WA i to możliwie jak najlepszej jakości i na tym się skupię.
Można ostatecznie do starszych obudów dla E-PL1/E-PL2 zastosować kopuły Zen (źródło (http://www.camerasunderwater.co.uk/zen-pen)):

Zen WA-100-EP dome port, PEN, 9-18 4″ optical glass dome port, for PT-EP01/3 with Zuiko 9-18mm
50mm optical radius
cena GBP 409.99
Zen WA-100-EP714 dome port, PEN, 7-14 4″ optical glass dome port, for PT-EP01/3 with 7-14mm zoom
50mm optical radius
cena GBP 409.99
Zen DP-100-EP dome port, PEN, Pan 8 4″ optical glass dome port, for PT-EP01/3 with Panasonic 8mm fisheye
50mm optical radius
cena GBP 649.99

tyle że są to monolity, bez możliwości zmiany pierścienia pośredniego i do trzech obiektywów należało by wozić ze sobą trzy kopuły.
Do PT-EP05L/PT-EP06L dla E-PL3/E-PM1 można dostać tylko specjalnie dostosowany dome ZEN 9-18 za USD 1198,00 (http://www.backscatter.com/HostedStore.LassoApp?-ResponseLassoApp=detail.lasso&ID=3a5049b02078f1d84aea15eb7cf5c0b4&s2op=cn&s2=package%20deals&s6op=cn&s6=photo&sop=AND&sf=Price&so=Descending&ftn=youbetcha&)

Chyba jedyną obudowa dostępną obecnie do E-P3 która mniej więcej spełnia moje wymagania jest 10Bar HS-DC-Op-EP3 (http://www.aditech-uw.com/en/shop/1559-10bar-hs-dc-op-ep3-olympus-e-p3.html) (w USA (http://www.aditech-usa.com/en/shop/1559-10bar-hs-dc-op-ep3-olympus-e-p3.html)).
Zdjęcia obudowy 10bar do E-P3:
5802658027580285802958030580315803258033

obudowa jest aluminiowa i jak na materiał jest relatywnie tania.
możliwość podłączenia świateł po kablu i światłowodzie. Domyślam się, że jest możliwość schowania jednym ruchem lampy aparatu
i tym sposobem wyłączenia dwóch zewnętrznych lamp
z angielskiej wersji językowej to nie wynika ale domyślam się z hiszpańskiej, że przy pomocy różnych pierścieni pośrednich można
używać jedną kopułę do Lumix 8mm, Lumix 7-14 i oczywiście MZD 9-18

W przypadku sterowania lampami światłowodem można dostać odpowiedni światłowód pojedynczy lub rozgałęziony ale
w sterowaniu przewodowym TTL już tak łatwo nie jest.
W zasadzie można próbować dostać obudowy do lamp FL-36 obudowa Olympus PFL-E01 lub do FL50 obudowa Fantasea FFL-50.
Do reszty zostają dwa rozwiązania ze wsparciem pełnego TTL:

Athena TTL Converter Olympus for Dual Sea&Sea/INON Strobes
(http://www.divervision.com/catalog/-p-701.html) konwerter Heinricha Weitkampa (http://www.heinrichsweikamp.net/#/de/olympusttl/).
Możliwe, że ten (http://www.unterwasserkamera.at/shop/catalog/product_info.php?info=p3094_hw-ttl-konverter-gf1.html) by pasował do PEN-a i obudowy 10bar bo Panasonic chyba używa protokołu Olympusa.

Przyznam się, że nie wiem jak spisują lampy Ikelite/Sea&Sea/Inon po podłączeniu bezpośrednio do stopki PEN-a.
Powinny chyba być wyzwalane w trybie manualnym i wtedy powinno się dać ustawiać siłę błysku na lampie
ale choć chyba nikt z profesjonalistów nie używa TTL to wygodne to nie jest. Ikelite ma regulację siły błysku
w trybie M na obudowie.

Janeczek
19.12.11, 15:09
PTEP01 wspiera rowniez mZD 9-18, dodatkowo istnieje port made in USA, ktory daje baaaardzo szeroko i bez znieksztalcen, z tego co kojarze Dobas sciagal juz dla siebie....

Nowsze obudowy maja konwerter, ktory z kita robi szerzej niz z 9-18 w EPL1, testowalismy na sucho z Jackem na targach Baltictech w Gdynii....

Jesli uzywasz jakos TTLa pod woda podziel sie, bo ja za cholere nie potrafie i twierdze, ze sie nie da tego sensownie zrobic....

Mam lampe sea&sea ys110 starszy model i jestem zadowolony, 3 palniki, sterowana swiatlem, wbudowany szperacz:) dziala w manualu plynna regulacja mocy na potencjometrze....

pozdrawiam serdecznie
Janek

droplet
19.12.11, 16:01
PTEP01 wspiera rowniez mZD 9-18,
tak ale z tego co wiem to obudowy PT-EP05L/PT-EP06L już nie.
Różnica pomiędzy użyciem portu kopułowego dome a standardowego jest taka:
Port płaski
58035
kopułowy/ dome
58034



dodatkowo istnieje port made in USA, ktory daje baaaardzo szeroko i bez znieksztalcen, z tego co kojarze Dobas sciagal juz dla siebie....
tak, to jest dome Zen, opisałem te porty w poprzednim poście



Nowsze obudowy maja konwerter, ktory z kita robi szerzej niz z 9-18 w EPL1, testowalismy na sucho z Jackem na targach Baltictech w Gdynii....
Problem jest tylko taki, że obraz musi przejść przez konwerter->wodę->płaski port. Ciekaw jestem jaka jest utrata jakości, szczególnie jeśli chodzi o CA.
Oczywiście jest też zaleta bo zestaw bardziej uniwersalny.



Jesli uzywasz jakos TTLa pod woda podziel sie, bo ja za cholere nie potrafie i twierdze, ze sie nie da tego sensownie zrobic....
Używałem ale dałem sobie z tym spokój. TTL się czasami sprawdza, podobno przy makro ale najczęściej pod wodą kłamie.
Spróbuj oświetlić twarz na tle wody.
Mnie raczej zależy na wywalaniu lamp z kabla. Mam w miarę szybie lampy 1s i nie che mi się czekać aż naładuje się lampa w aparacie
nie mówiąc o tym, że się rozładowuje bateria w aparacie - to dotyczy E-P3.
Natomiast nie wiem i jestem ciekaw jak szybko ładuje się i na ile błysków starcza zewnętrzna lampa dodawana do E-PL3.

Janeczek
19.12.11, 17:57
U mnie w Epl1 wale z 400 fotek na pelnych blyskach, probowalem dawac na minus, wszak swiatlo, to swiatlo po przewodzie ale dziwnym trafem nawet korekta na -1EV potrafi statystycznie duzo wiecej nie wyzwolic...

EPL1 laduje sie szybko miedzy blyskami, wierz mi, ze szybciej niz ja nie bedziesz robil:) 2-3s mysle max....

CO do CA, to wydaje mi sie, ze jest ok, troche sampli widzialem zreszta nijak nie da sie robic jpg pod woda, za bardzo zmienne warunki i inne niuanse, o ktorych dobrze wiesz...

Jako ciekawostke powiem, widziales kiedys kontrolke taka ladna czerwona migajaca w trakcie pracy aparatu i od czego ona jest?:))))

pozdrawiam serdecznie
Janek

droplet
19.12.11, 18:37
U mnie w Epl1 wale z 400 fotek na pelnych blyskach, probowalem dawac na minus, wszak swiatlo, to swiatlo po przewodzie ale dziwnym trafem nawet korekta na -1EV potrafi statystycznie duzo wiecej nie wyzwolic...

może to przesada ale sprawdziłem i jestem wstanie przy czterech nurkowaniach w ciągu dnia na Safari zrobić ponad 400 zdjęć.
Nie lubię za często wymieniać baterii w aparacie bo wiąże się z zabawą z obudową i ryzykiem, że źle założy się o-ring.


EPL1 laduje sie szybko miedzy blyskami, wierz mi, ze szybciej niz ja nie bedziesz robil:) 2-3s mysle max....

płynący rekin potrafi zrobić dużo nieprzewidywalnych ruchów podczas 1sec.
Mam zdjęcia rekina zrobione w ciągu tej samej sekundy tyle że z E-3



Jako ciekawostke powiem, widziales kiedys kontrolke taka ladna czerwona migajaca w trakcie pracy aparatu i od czego ona jest?:))))

jedyne co mi przychodzi na myśl to zapis zdjęć z bufora.
Domyślam się, że w E-P3 łatwo jest go przepełnić i wtedy i tak trzeba czekać.

Janeczek
19.12.11, 18:53
jedyne co mi przychodzi na myśl to zapis zdjęć z bufora.
Domyślam się, że w E-P3 łatwo jest go przepełnić i wtedy i tak trzeba czekać.

Niestety nie:)
Jest cos takiego jak kontrolka przegrzania aparatu, jak ja zobaczylem 1 raz to zbaranialem:)

pozdrawiam serdecznie
Janek

droplet
19.12.11, 19:03
Niestety nie:)
Jest cos takiego jak kontrolka przegrzania aparatu, jak ja zobaczylem 1 raz to zbaranialem:)

czy to się zdarzyło od samego LV czy też użycie lampy się do tego przyczyniło?

Janeczek
19.12.11, 19:34
Jak juz wspomnialem, trzeba duuuzo pstrykac:), taki specyficzny rodzaj foto podwodnej...

Zaczyna sie od lagow na wyswietlaczu i to takich konkretnych sekundowych, 2sekundowych, potem zaczyna migac:) i tak sobie miga i miga:) nie probowalem extremalnie, trzeba by sie dowiedziec czy ma zabezpieczenie termiczne i sie sam wylaczy, na chlopski rozum - powinien ale jak juz wspominalem nie probowalem szkoda mi sprzetu...

W kazdym razie jak wyciagam czasem z kapsuly, to nie mozna w lapie utrzymac taki goracy cholernik:) w normalnych warunkach raczej nie bedzie CI dane zaobserwowac takiego cuda:)

pozdrawiam serdecznie
Janek

droplet
19.12.11, 19:41
Jak juz wspomnialem, trzeba duuuzo pstrykac:), taki specyficzny rodzaj foto podwodnej...

Zaczyna sie od lagow na wyswietlaczu i to takich konkretnych sekundowych, 2sekundowych, potem zaczyna migac:) i tak sobie miga i miga:) nie probowalem extremalnie, trzeba by sie dowiedziec czy ma zabezpieczenie termiczne i sie sam wylaczy, na chlopski rozum - powinien ale jak juz wspominalem nie probowalem szkoda mi sprzetu...

W kazdym razie jak wyciagam czasem z kapsuly, to nie mozna w lapie utrzymac taki goracy cholernik:) w normalnych warunkach raczej nie bedzie CI dane zaobserwowac takiego cuda:)

pozdrawiam serdecznie
Janek
Nie odpowiedziałeś wprost ale uważam, że to lampa się do tego przyczynia, nie jest łatwe pozbyć się ciepła z zamkniętej obudowy.
Możliwe, że w obudowie aluminiowej łatwiej jest schłodzić aparat.

Janeczek
19.12.11, 20:00
Jasne, to glownie kwestia lampy wbudowanej, niestety jak sie pali co 5-10s, to zaswiecenie sie kontrolki jest nieuniknione, potem juz z gorki, min. dlatego tez mam min 2 korpusy ze soba w razie W.

Zeby mozna bylo jeszcze sobie gdzies wziac do testowania troche szpeju Olka to bym wiedzial w co inwestowac, czy w 2 lampy (interesuje mnie praca na max zoomie w ufl2), czy moze w porty (ciekawy jest ten nowy port szerokokatny do epl3, jednak wiaze sie to z wymiana puszek), czy moze szkla dokupic albo port z USa?

Trudny wybor i nie widze ratunku...

pozdrawiam serdecznie
Janek

Jack
19.12.11, 23:49
...testowalismy na sucho z Jackem na targach Baltictech w Gdynii...To "na sucho" - jest, niestety, prawdziwe, ja nie nurkuję i moja wiedza na temat fotografii podwodnej jest wyjątkowo skromna. Nowe obudowy do "maluchów" - PT-EP05L/PT-EP06L przystosowane są tylko do obiektywu M14-42 II/R, natomiast trochę więcej można "dorobić" konwerterami (szeroki i makro). Więcej wiedzy będę miał niedługo, gdyż to, cośmy z Jankiem próbowali "na sucho", wziął ze sobą na nurkowania Marcin Trzciński z Foto Podwodnej. Relacja powinna pojawić się w najbliższym czasie.

droplet
20.12.11, 00:36
To "na sucho" - jest, niestety, prawdziwe, ja nie nurkuję i moja wiedza na temat fotografii podwodnej jest wyjątkowo skromna. Nowe obudowy do "maluchów" - PT-EP05L/PT-EP06L przystosowane są tylko do obiektywu M14-42 II/R, natomiast trochę więcej można "dorobić" konwerterami (szeroki i makro). Więcej wiedzy będę miał niedługo, gdyż to, cośmy z Jankiem próbowali "na sucho", wziął ze sobą na nurkowania Marcin Trzciński z Foto Podwodnej. Relacja powinna pojawić się w najbliższym czasie.
świetnie, że będzie testował Marcin Trzciński, to dobry fotograf i ciekawie pisze.
Raczej trudno jest sprawdzić konwerter WA na sucho bo na powierzchni daje inne kąty niż w wodzie.

Janeczek
20.12.11, 14:54
Droplet,

oczywiscie masz racje jak powszechnie wiadomo pod woda kat widzenia jest inny srednio x.33 wiecej, natomiast, to, ze z Jackiem sprawdzilismy sam port do epl3 vs 9-18 na obudowie epl1 dalo do myslenia, okazuje sie, ze jest szerzej niz na 9-18 wg szybkich wyliczen port z kitem daje ok 20-21mm juz pod woda do ok 24mm dla epl1 + 9-18...

Takze licze na relacje Marcina, cokolwiek bedzie wiecej w temacie, bo jak sami wiecie informacji w sieci jak na lekarstwo, a przydaloby sie, zeby wiedziec chocby w co inwestowac...

pozdrawiam serdecznie
Janek

dobas
20.12.11, 15:31
Hej od razu sprostuje ZENa jeszcze nie mam chciałem ściągać ale jedynie dostępne było w Europie tylko zamiast w USD trzeba było płacić tą samą kwotę w EUR
więc póki co stanęło na mzd 9-18

Czy te konwertery nowe WA to pasują tylko do nowych obudów czy do EPL1 da się toto podpiąć ?

mi ZEN chodzi po łbie bardzo i prędzej czy później o niego się pokuszę

Janeczek
20.12.11, 15:50
Konwertery graja tylko z nowymi obudowami ale jest szerzej pare mm niz w 9-18, co pod woda jest nie do przecenienia!:)

pozdrawiam serdecznie
Janek

dobas
20.12.11, 15:57
ech... nicto. 9-18 z ZEN Portem - ma superowe efekty tylko kwestia pieniądza wydanego na toto

Janeczek
20.12.11, 16:34
No jakos strasznie drogie nie jest, ja rozumiem, ze jak prywatnie, to mozna sie zastanawiac ale jak wiesz, ze moze sie przydac w pracy to:)...

Kup kup, chetnie obejrze fotki z tegoz:)

Ja doszedlem do wniosku, ze 9-18 wcale nie jest szeroko, nie wiem jak do tej pory radzilem sobie kitem:))

pozdrawiam serdecznie
Janek

droplet
20.12.11, 16:46
Z Zen-em jest jeden problem. Zapowiadają, że zrobią system z wymiennymi pierścieniami pośrednimi ale nic o tym nie słychać.
Najlepsze efekty z portem kopułowym uzyskuje z Fisheyem, z zoomem jest zawsze pewien problem rozmyciem na krawędziach kadru
w zależności od ogniskowej.
Głupio wydać tyle kasy na port kopułowy mając świadomość, że działa np tylko z MZD 9-18.

W moim Ikelite do E-3 mogę używać ten sam dome dla ZD 8mmFE i ZD 7-14 przekręcając same pierścienie choć długość pierścienia do ZD 7-14
została IMHO dobrana niefortunnie.

Jack
21.12.11, 23:43
...Takze licze na relacje Marcina, cokolwiek bedzie wiecej w temacie, bo jak sami wiecie informacji w sieci jak na lekarstwo,..Rozmawiałem dzisiaj z Marcinem, już jest po nurkowaniach. Relacje nt. obudowy do PENa E-PL3 będą w styczniowym numerze Digital Foto Video, oraz w najbliższym wydaniu Biuletynu Foto-Podwodna http://biuletyn.fotopodwodna.pl/
Generalnie usłyszałem dobre zdanie - AF działa bardzo dobrze, obraz robi dobre wrażenie. Najbardziej wkurzające okazały się zmiany przysłony i czasu naświetlania, które trzeba "wypikać" małymi guziczkami, co w rękawicach jest zajęciem skomplikowanym.
Jack

Janeczek
22.12.11, 00:23
Jak sie ma solidne rekawice to daje w kosc to fakt ale na cieple wody guzikologia w Penie jest rewelacyjna!
Troche pokretla czasami sie slizgaja na gumkach dlatego przynajmniej w Epl1 najlepiej zostawic szybki dostep do filmowania bezposrednio pod guzikiem, bez krecenia pokretlem, mozna nie zdarzyc:)

czekamy na relacje

pozdrawiam serdecznie
Janek

dobas
3.01.12, 20:06
To "na sucho" - jest, niestety, prawdziwe, ja nie nurkuję i moja wiedza na temat fotografii podwodnej jest wyjątkowo skromna. Nowe obudowy do "maluchów" - PT-EP05L/PT-EP06L przystosowane są tylko do obiektywu M14-42 II/R, natomiast trochę więcej można "dorobić" konwerterami (szeroki i makro). Więcej wiedzy będę miał niedługo, gdyż to, cośmy z Jankiem próbowali "na sucho", wziął ze sobą na nurkowania Marcin Trzciński z Foto Podwodnej. Relacja powinna pojawić się w najbliższym czasie.

Grudzień w Polskich wodach to nurkowania w sucharze. Rekawica wówczas jest wielka jak by po niej przejechał autobus a trafienie w guziki łatwym nie będzie.
dowiedziałem się dziś ze w obudowie do epl-3 nie ma kółka trybów PASM , a zmiana trybu wymaga trafienia w nieszczęsny guziczek korekcji ekspozycji.

co we wspomnianym wcześniej sucharze łatwym nie jest. ale generalnie wrażenia bardzo na plus. A do ciepłych wód to już zupełny luzik ;) a relacja ma być ponoć lada momencik biuletyn już w zasadzie złożony - tyle żem się dziś wywiedział :)

droplet
5.01.12, 14:48
Jest już relacja Marcina Trzcińskiego

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://biuletyn.fotopodwodna.pl/wp-content/uploads/downloads/2012/01/BFP-1-2012.pdf).

Faktycznie AF zrobił na nim wrażenie.

droplet
11.05.12, 11:02
Na razie czekam na odbudowy do OM-D EM-5.
Niemniej można przyglądać się jak sprawdzają się obiektywy MZD w innych obudowach.

Ukazał się właśnie Underwater Photography magazine #66 (http://www.uwpmag.com)
(czasowo za darmo).
Znalazła się tam aktualizacja Dana Bolta do artykułu o MZD 12-50mm z poprzedniego numeru.
W skrócie, autor używał obiektywu z E-PL1 w obudowie Olympusa PT-EP01 ze szklanym portem kopułowym ZEN.
Aby użyć funkcję zooma zmodyfikował pierścień z 9-18 – sądząc z opisu nie było to to proste.
Najciekawsze dla mnie są jego eksperymenty z soczewkami.
Dla suchej +2 dioptrii w porcie ZEN MFD dla ogniskowej 24mm wyniósł 15cm a dla 100mm wyniósł 50cm.
Zachwyt autora wzbudziła natomiast soczewka mokra Subsee +10 dioptrii przy ogniskowej 100mm ze względu na jeszcze mniejszą MFD.
Z tego co widzę to ta soczewka nadaje się tylko do płaskiego portu.
Obraz był dla obu soczewek ostry i prawie pozbawiony CR.
Obiektyw nadaje się do uchwycenia człowieka i bardzo małych zwierzątek.

dobas
11.05.12, 11:42
na obudowę do OMD też czekam z wypiekami na twarzt


za mną chodzi makro zrobione w niskobudżetowy sposób tylko nie wiem jak :/
co do UWPMG to bieżący numer zawsze jest za darmo, ale od pewnego czasu gdy staje się archiwalny to wtedy trzeba za niego zapłacić
więc jeśli ktoś zainteresowany jest tematem to trzeba sie zasubskrybować i pobierać.

droplet
11.05.12, 12:31
na obudowę do OMD też czekam z wypiekami na twarzt
.....
nie wiadomo czy czekamy na tę samą obudowę ;-)
Dobas czy będziesz wstanie podłączyć swojego ZEN-a do PT-EP08?

BTW na polskiej stronie Olympusa o PT-EP08 (http://www2.olympus.pl/consumer/pen-camera_pen_21693_accessory_pt-ep08_25870.htm) brakuje linka do tablicy systemu fotografii podwodnej ale jest szczęśliwie na amerykańskiej (http://www.olympus-europa.com/consumer/pen-camera_pen_21693_accessory_pt-ep08_25870.htm).
Z tablicy OM-D Underwater System Chart (http://www.olympus-europa.com/consumer/images/PT-EP08_E-M5_underwater_system_chart.pdf) nie widzę wsparcia dla MZD 12-50 :-(. Ogólnie obecna oferta rozbudowy jest bardzo uboga.
Można się za to cieszyć wsparciem dla obiektywów 4/3 jeśli już ktoś ma zapas portów i praca AF jest dla niego akceptowalna.

dobas
11.05.12, 18:06
Ja nie mam ZENa nie udało się kupić w rozsądnych pieniądzach.Tam gdzie była akceptowalna cena nie mieli a tam gdzie mieli było jakoś za drogo więc się z ZENem wstrzymałem. Jeśli port od ptepo1 wejdzie do dziury w ptep08 to ZEN powinien pasować.

Na jaką czekasz ? ktoś zapowiedział coś ciekawego do omd ?

Ciekawe jak OMD działa z ZD8 przez MMF3. bo teoretycznie do OMD można zapiąć ZD8 z PPOE04

http://www2.olympus.pl/consumer/198_ppo-e04.htm


12-50 pod wodę chyba nie chciałbym brać.. ciemny obiektyw a pod wodą jednak szału ze światłem nie ma nawet jak się błyśnie lampami. Tak mi się wydaje


ja póki co czekam, ale czuję że prędzej czy później skończy się na OMD i wymianie podwodnego systemu

droplet
11.05.12, 18:41
Ja nie mam ZENa nie udało się kupić w rozsądnych pieniądzach.Tam gdzie była akceptowalna cena nie mieli a tam gdzie mieli było jakoś za drogo więc się z ZENem wstrzymałem. Jeśli port od ptepo1 wejdzie do dziury w ptep08 to ZEN powinien pasować.

może jestem w błędzie ale odniosłem wrażenie, że inne obudowy do PEN-ów mają różne gwinty do portów i ZEN-y są nie kompatybilne i
chyba nie doczekały się też obiecanych pierścieni pośrednich i dostępne są tylko monolity.



Na jaką czekasz ? ktoś zapowiedział coś ciekawego do omd ?

Czekam na ofertę 10-bar i Ikelite. Marzy mi się wyzwalanie lamp po kablu i duża oferta portów.



Ciekawe jak OMD działa z ZD8 przez MMF3. bo teoretycznie do OMD można zapiąć ZD8 z PPOE04

Ostatnio używałem ZD 8mm i pomimo rewelacyjnej ostrości w całym kadrze wolę ZD7-14.
Samyang jest tu dużą konkurencją i dalej jestem pod wrażeniem tego obiektywu z OM-D.
Do FE 4/3 należało by dokupić co prawda świetny szklany Dome Olympusa a ja wolałbym coś mniejszego.





12-50 pod wodę chyba nie chciałbym brać.. ciemny obiektyw a pod wodą jednak szału ze światłem nie ma nawet jak się błyśnie lampami. Tak mi się wydaje

Ciemny to on jest ale OM-D daje sobie lepiej radę z szumami i jakoś to się znosi.
Mnie bardzo miło zaskoczył na zlocie ale i tak mam te same obiekcje co ty :-?

dobas
11.05.12, 19:12
samyang pracuje świetnie tylko kwestia jakiegoś portu żeby aparat z tym 7,5 zapiąć w obudowie. To że OMD super sobie radzi z szumem i stabilizacją wiem. Tylko niezrozumiałe dla mnie jest ograniczanie tego co wypracowali w tym aparacie takim ciemnym szkłem :) De facto jasność szkła jest nadrabiana aparatem i to fajnie wychodzi ale gdyby do tego zapiąć coś jaśniejszego było by o niebo lepiej :) jakoś sie wczytam w opis tych wszystkich portów może coś się uda wydedukować czy ma szanse pasować czy nie

droplet
23.01.13, 23:28
Obudowa do E-PL5 jest dostępna, może nie w Polsce ale jest. Można skorzystać z Olympusa PT-EP10 lub z oferty firmy 10 Bar. 10 Bar oferuję obudowę aluminiową za ok €1000.
Natomiast obudowa PT-EP10 w tym samym sklepie (http://www.unterwasserkamera.at/shop/catalog/product_info.php?info=p5536_olympus-pt-ep10l-gehaeuse.html) kosztuje €690. Ciekawe jest to, że można zamówić sobie dodatkowe gniazdo do lamp na kabel. Gniazda oferują w standardzie Nikon/Ikelite za €95 lub to samo ale z TTL za €175.
Biorąc pod uwagę, że EVF w obudowie PT-EP08 do OM-D zbiera niekorzystne opinie trudno mi znaleźć przewagę funkcjonalności PT-EP08 nad PT-EP10. Do tego dochodzi jeszcze waga i cena zestawu.

droplet
16.01.14, 13:35
To już staroć ale dopiero teraz wpadłem na tę ciekawostkę. Otóż można zrobić obudowę w do której da się włożyć EVF.
Obudowa do E-P3 zrobiona przez PROMO FACTORY w Japonii (http://promo-f.com/blog/index.php?e=71).


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://promo-f.com/blog/files/e-5.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://promo-f.com/blog/files/e-4.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://promo-f.com/blog/files/e-3.jpg)

Boguslaw
10.06.18, 20:46
Wątek leciwy, ale mam pytanie dotyczące niskobudżetowego podwodnego pokrowca do Olympus PEN E-PL6 z kitowym 14-42

Na Allegro wypatrzyłem oferty w granicach 50-100 zł, np.
1. POKROWIEC ETUI FUTERAŁ WODOODPORNY FS-02 NIKON Ww (6708864212)
2. POKROWIEC WODOODPORNY PODWODNY NEREUS WP100 W-wa (6710832409)
3. POKROWIEC WODOODPORNY PODWODNY DICAPAC WP-510 W-wa (6721005329)
4. POKROWIEC WODOODPORNY PODWODNY NEREUS WP10 W-wa (6721006311)

Jednak na OLX są używane jakby z troszkę wyższej półki(?) w granicach 100 zł
5. Pokrowiec podwodny wodoszczelny Aquapac AQ 455SLRID ogłoszenia: 455062929 (ten wydaje mi się "wart grzechu")

6.Aquapack - wodoodporny case do zdjęć wodą Nikon / Canon / Lustrzanka ID ogłoszenia: 408694887

Pokrowiec potrzebny mi do wykonywania zdjęć raczej statycznych (np. części roślin, no może czasami z ciekawości jakieś wodne organizmy) na głębokości do 1,5-2 m na zasadzie swobodnego, krótkiego zanurzenia się pod wodą .
Myślałem także nad wykorzystaniem takiego pokrowca podczas dokumentacji znalezisk mykologicznych podczas deszczowej pogody (ale tu wchodziłoby także używanie np. z Raynoxami do makro.

Proszę o jakieś sugestie, podpowiedzi :-)

Boguslaw
11.06.18, 16:43
Czy są jakieś różnice pomiędzy Aquapac AQ 455SLR a Aquapac SLR Waterproof Camera Case?
Czym różnią pokrowce z oznaczeniami SLR a DSLR (SLR/D) ?