PDA

Zobacz pełną wersję : Zdalne sterowanie błyskiem w systemie Olympus



kartuzki
3.10.11, 10:09
Co to jest system zdalnego transferu danych opierających się na optycznej transmisji danych? Chodzi mi o ostatnie trzy terminy. Może mi to ktoś z Szanownych Klubowiczów wyjaśnić?

acidmk
3.10.11, 10:14
Cześć,

Oznacza to że lampa wbudowana w body steruje systemowymi (Metz'a) lampami poprzez serię przedbłysków. Ustawia wszystko w lampie zewnętrznej tak jak by tam na sankach aparatu była...najprościej mówiąc ;)

lukasz78
3.10.11, 10:56
To mniej więcej coś takiego.

[/URL]
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=wymR7r5U_5E#t=38 s[URL="http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=wymR7r5U_5E#t=38s"] (http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=wymR7r5U_5E#t=38s)

romeq
3.10.11, 14:09
Witam.
I ten ostatni znak (gest) jest najistotniejszy. W pełnym słońcu oczywiście.
Pozdrawiam. romeq.

kartuzki
3.10.11, 15:00
Cześć,

Oznacza to że lampa wbudowana w body steruje systemowymi (Metz'a) lampami poprzez serię przedbłysków. Ustawia wszystko w lampie zewnętrznej tak jak by tam na sankach aparatu była...najprościej mówiąc ;)
Pieknie ładnie tylko chodzi mi o to, jakie dane są przesyłane i jaki sposób?

acidmk
3.10.11, 16:22
No właśnie dane z aparatu jak lampa ma się przed błyskiem ustawić: moc błysku "ogniskowa" zoom lampy itp. i poprzez serię krótkich błysków jak w alfabecie Morse'a :)

kartuzki
3.10.11, 16:44
No właśnie dane z aparatu jak lampa ma się przed błyskiem ustawić: moc błysku "ogniskowa" zoom lampy itp. i poprzez serię krótkich błysków jak w alfabecie Morse'a :)

No właśnie można jasno i ze zrozumieniem odpowiedzieć. Dziękuje.

marchew87
6.12.11, 00:03
Oznacza to że lampa wbudowana w body steruje systemowymi (Metz'a) lampami poprzez serię przedbłysków. Ustawia wszystko w lampie zewnętrznej tak jak by tam na sankach aparatu była...najprościej mówiąc

Witam,
Czyli, że lampy Metza dedykowane dla Olympusa i lampy Olympusa będą działać tak samo ?

romeq
6.12.11, 09:27
Witam.
Dokładnie tak samo. Ale nie spodziewaj się, że zauważysz te przedbłyski. Następują tak szybko i tuż (ułamki sekundy) przed głównym błyskiem, że zlewają się z głównym błyskiem.
Pozdrawiam. romeq

marchew87
6.12.11, 15:33
O to mi właśnie chodziło. Dzieki :)

bruder
6.12.11, 15:48
A mi ten system się nie podoba. Niby blysk lampy z aparatu jest przed wyzwoleniem migawi, jednak ma ono wplyw na fotografowana scene. Robilem test przed lustrem :) na zdjeciu widac bylo swiatlo z lampy sterowanej bezprzewodowo oraz tej sterującej. Do tego w jasnych miejscach pewnie tez pojawia sie problemy.

slawek
6.12.11, 16:04
Zasłoń palnik lampy kawałkiem naświetlonej kliszy i będzie po kłopocie.

romeq
6.12.11, 16:24
A mi ten system się nie podoba. Niby blysk lampy z aparatu jest przed wyzwoleniem migawi, jednak ma ono wplyw na fotografowana scene. Robilem test przed lustrem :) na zdjeciu widac bylo swiatlo z lampy sterowanej bezprzewodowo oraz tej sterującej. Do tego w jasnych miejscach pewnie tez pojawia sie problemy.

Witam
To chyba na wskutek bezwładności ludzkiego oka tak to widać. Gdyby tak było to profi dawno podnieśliby krzyk.
Błyskaj spokojnie.
Pozdrawiam. romeq

staryman
6.12.11, 20:49
Moc błysków sterujących może być regulowana w korpusie, niekoniecznie muszą mieć więc duży wpływ na oświetlenie wynikowe, o ile w ogóle mają, nie sprawdzałem tak dokładnie, ale robiąc zdjęcia w tym trybie nie zauważyłem odblasku flesza z korpusu.

Fredi
4.04.13, 21:20
Odkopie trochę temat,

wlasnie zamierzam kupic sobie dodatkową lampke, np. takiego metza 24AF-1 (lub 36), posiadam juz metza 50AF-1 i zastanawiam się, czy nie bedzie problemów z wyzwalaniem dwóch, trzech metzów jednoczesnie za pomocą wbudowanej lampki?

Czy każda wtedy musi być na innym kanale? ( w aparacie jest A, B i C) i czy to ogranicza tylko do trzech lamp?

Ktoś już to robił, wolałbym zaspokoić ciekawość zanim zianwestuje w kolejne lampki :)

hades
4.04.13, 23:52
Chyba pomieszałeś zupełnie kanały, sterowanie i wyzwalanie błysku.

Od początku. Każda lampa zewnętrzna, z wbudowaną fotocelą będzie reagowała na dowolny błysk, dowolnego aparatu lub innej lampy. Wystarczy, że ustawi się w niej tryb reagowania na błysk (jak to ustawić to pozostawiam do przeczytania w instrukcji lampy). Zwykle ten tryb nazywa się "slave".

Użycie kanałów, w tym skorzystanie z grup związane jest ze zdalnym sterowaniem (z menu aparatu) lampami podzielonymi na grupy (właśnie A, B, C). Dlaczego właśnie tak? Możemy mieć 2 lampy, które będą miała tryb R(emonte)C(ontrol). Po przełączaniu ich w ten tryb i ustawieniu lampie grupy (znowu odsyłam do instrukcji lamp) będą reagowały na błyski sterujące z lampy wbudowanej w aparat. Te błyski nie będą brały udziału w oświetleniu sceny, a jedynie prześlą informacje do lamp o poczynionych ustawieniach co do użycia i siły błysków poszczególnych grup. Dla człowieka to w zasadzie jeden błysk wyglądający jak stroboskop o dużej częstotliwości. Wyzwolenie migawki powoduje, że przez krótką chwilę aparat wysyła błyskiem sterującym informacje o ustawieniach dla lamp (lampy powinny "widzieć" aparat - instrukcja do aparatu podpowiada jak je ustawić), po przesłaniu tych informacji wyzwalana jest migawka, a lampy doświetlają scenę. Jest to dobrze synchronizowane. Jeśli nie zadowala nas efekt, możemy skorygować z menu aparatu ustawienia poszczególnych grup i wykonać kolejną próbę.

By skorzystać z grup i dodatkowego menu aparatu definiującego ustawienia dla nich, powinieneś mieć lampy, które pozwalają na zdalne sterowanie. Jeśli tylko jeden z Metz-ów ma tryb RC to lepiej pozostać przy wyzwalaniu jednym błyskiem na fotocele poszczególnych lamp. Błyski sterujące mogą przedwcześnie wyzwolić lampy, które nie mają trybu zdalnego sterowania (RC) i cały misterny plan się rozsypie.

Fredi
5.04.13, 16:33
nic nie pomieszalem , jeszcze :)
moze zle zadalem pytanie :)

nie inteeresuje mnie wyzwalanie przez fotocele.

interesuje mnie tylko RC, tak wyzwalam 50tke i chcialbym odpalac tak 24ke, jednoczesnie obie lampy, tak jak sobie to ustawie.
Nie wiem czy 24af-1 obsluguje RC, na stronie Metza nie chwalą się tym, ale i przy 50tce sie tym nie chwalą....

Wiec bardziej pytanie powinno brzmiec: jesli 24af-1 obsluguje tryb RC dzialając jako slave to czy olek osłuży mi jednoczesnie obie lampy?

nie moge sobie tego potestowac , bo nie mam na czym :)

PioRo
5.04.13, 18:32
Jeżeli tak odpalałeś jakiegoś Metza, to (jeśli drugi też ma tą funkcję) i dwa odpalisz. Nie wiem tylko, czy Metz ma możliwość pacy na kilku kanałach (jak lampki Olka). Jeśli nie, to na jednym, tym który zadziała, kanale (a więc z jednymi ustawieniami) obie Ci błysną...

Fredi
5.04.13, 18:50
jesli bedzie jak mowisz, to juz polowa sukcesu :)

PioRo
5.04.13, 22:11
Powinno, Olek steruje nie trzema lampami, a trzema GRUPAMI lamp (po 3, o ile mnie pamięć nie myli, czyli razem 9-cioma). Z tym, że więcej zależy w tym wypadku od lamp Metza - na ile są z tym kompatybilne... Powodzenia ;)

Fredi
6.04.13, 07:18
dzięki. jak już zakupie i sprawdzę to się pochwale :)