PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia makro. Czy warto kupić ZD 35 makro mając 70-300.



osiem1984
12.09.11, 00:36
Witajcie. Ostatnie 1,5 miesiąca były dla mnie dość intensywnym okresem jeśli chodzi o moje hobby. Zakup dwóch obiektywów 14-54 II oraz 70-300 no i zmiana aparatu (dzięki radzie i pomocy w wyborze udzielonej przez Forumowiczów) z E-510 na E-30. Doradźcie mi proszę, czy warto zakupić obiektyw ZD 35mm do zdjęć makro? Wiem, że jest 50/2 i inne ale proszę odnieście się proszę do tego, o który pytam. Aktualnie do makro wykorzystuję głównie 70-300. Wiem, że to nie jest sprzęt dedykowany pod ten rodzaj zdjęć, ale coś się nim da zrobić. Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Thomasso
12.09.11, 00:46
A co konkretnie z makro fotografujesz? Robaczki, czy jakies mechanizmy np., czy inna makro-abrstrakcje?

T.

Bodzip
12.09.11, 07:30
Pomijając kompromisy, i tak skończysz na sigmie 150...

osiem1984
12.09.11, 09:11
Pomijając kompromisy, i tak skończysz na sigmie 150... Właśnie tego chciałem uniknąć. Interesuję mnie aktualnie tylko 35mm i o tym proszę dyskutujmy w odniesieniu do 70-300.

---------- Post dodany o 09:11 ---------- Poprzedni post był o 09:10 ----------


A co konkretnie z makro fotografujesz? Robaczki, czy jakies mechanizmy np., czy inna makro-abrstrakcje?
T.Zazwyczaj jest to przyroda - rośliny, owady, małe żyjątka. :)

Thomasso
12.09.11, 09:18
Ponawiam pytanie. Co chcesz z tego makro fotografować??? Robaczki? Czy coś innego?
ZD 35mm zapewnia (o ile pamiętam) skalę odwzorowania 1:1 zatem całkiem fajnie. Problem jest taki jednak, że trzeba bardzo się zbliżyć do fotografowanego obiektu.
Większość robaczków ucieknie.

Tomek

heniobe
12.09.11, 09:26
Z definicji fotografii makro wynika, że skala odwzorowania minimum 1:1 to jest makro, 70-300 nie uzyskasz takiej skali odwzorowania natomiast 35 tak. Czyli ....? pozdrawiam hb.

osiem1984
12.09.11, 09:30
Z definicji fotografii makro wynika, że skala odwzorowania minimum 1:1 to jest makro, 70-300 nie uzyskasz takiej skali odwzorowania natomiast 35 tak. Czyli ....? pozdrawiam hb. wielkie dzięki :)

grizz
12.09.11, 09:31
Tylko, co ma ta definicja do rzeczywistości i powszechnego pojmowania fotografii makro, gdzie fotografuje sie jednak większe, przedmioty niż 20 groszówka.

Thomasso
12.09.11, 09:37
Minimalna odl. ostrzenia dla ZD35mm to jakies 15cm (i liczy się to od matrycy, albo od tylnej soczewki nie pamiętam) zatem... żeby osiągnąć skalę 1:1 to musisz robaczka "w czółko puknąć" przednią soczewką. Powodzenia. :)
Faktem jest natomiast, że jeśli chcesz się zacząć bawić w makro, no to jest to na start całkiem sensowne rozwiązanie.

Tomek.

heniobe
12.09.11, 09:58
http://www.optyczne.pl/85.3-Test_obiektywu-Olympus_Zuiko_Digital_35_mm_f_3.5_Macro_Budowa_i_j akość_wykonania.html tu masz wszystko na temat tego obiektywu. Dodam, że miałem przez dwa late ten obiektyw i bardzo mile go wspominam. Poza makrem można go z powodzeniem wykorzystywać w "normalnej" fotografii, plenery itp. Polecam, ale jak zasmakujesz w makro to i tak wyjdziesz pozom wyżej to znaczy sigma 105 albo i 150, czego Ci życzę..... pozdrawiam hb.

osiem1984
12.09.11, 10:00
http://www.optyczne.pl/85.3-Test_obiektywu-Olympus_Zuiko_Digital_35_mm_f_3.5_Macro_Budowa_i_j akość_wykonania.html tu masz wszystko na temat tego obiektywu. Dodam, że miałem przez dwa late ten obiektyw i bardzo mile go wspominam. Poza makrem można go z powodzeniem wykorzystywać w "normalnej" fotografii, plenery itp. Polecam, ale jak zasmakujesz w makro to i tak wyjdziesz pozom wyżej to znaczy sigma 105 albo i 150, czego Ci życzę..... pozdrawiam hb. generalnie to najbardziej interesuje mnie to co mi da ZD 35mm czego nie da mi 70-300 po skadrowaniu.

heniobe
12.09.11, 10:09
generalnie to najbardziej interesuje mnie to co mi da ZD 35mm czego nie da mi 70-300 po skadrowaniu.

Inną, właściwą dla makro, skalę odwzorowania......jak nie masz pewności to może pożycz od kogoś 35 i porównaj co uzyskasz w stosunku do tego co masz z 70-300. Najlepsza rada to taka, zrób jak Ci najbardziej odpowiada.....

osiem1984
12.09.11, 10:17
Inną, właściwą dla makro, skalę odwzorowania......jak nie masz pewności to może pożycz od kogoś 35 i porównaj co uzyskasz w stosunku do tego co masz z 70-300. Najlepsza rada to taka, zrób jak Ci najbardziej odpowiada..... Nie wiem jak mi najbardziej odpowiada, bo nie mam punktu odniesienia. Nie miałem nigdy w ręce ZD 35mm i stąd ten wątek. Gdybym robił nim zdjęcia sam pewnie umiałbym ocenić czy jest dla mnie lepszy niż 70-300 czy nie. Dlatego też liczę, na Waszą pomoc. Niestety nie mam możliwości pożyczenia, więc jedyna opcja to zakup. Wymieniłem ostatnio body i 2 obiektywy więc do tego zakupu z racji finansowych muszę podejść już bardzo spokojnie.

heniobe
12.09.11, 10:21
Nie wiem jak mi najbardziej odpowiada, bo nie mam punktu odniesienia. Nie miałem nigdy w ręce ZD 35mm i stąd ten wątek. Gdybym robił nim zdjęcia sam pewnie umiałbym ocenić czy jest dla mnie lepszy niż 70-300 czy nie. Dlatego też liczę, na Waszą pomoc. Niestety nie mam możliwości pożyczenia, więc jedyna opcja to zakup. Wymieniłem ostatnio body i 2 obiektywy więc do tego zakupu z racji finansowych muszę podejść już bardzo spokojnie.

Rzuć hasło o pożyczenie,na pewno ktoś się w W-wie znajdzie chętny. Umówicie się w Łazienkach czy gdzieś porobisz trochę i wszystko będzie wiedział.....

Karol
12.09.11, 10:24
Nie wiem jak mi najbardziej odpowiada, bo nie mam punktu odniesienia. Nie miałem nigdy w ręce ZD 35mm i stąd ten wątek. Gdybym robił nim zdjęcia sam pewnie umiałbym ocenić czy jest dla mnie lepszy niż 70-300 czy nie. Dlatego też liczę, na Waszą pomoc. Niestety nie mam możliwości pożyczenia, więc jedyna opcja to zakup. Wymieniłem ostatnio body i 2 obiektywy więc do tego zakupu z racji finansowych muszę podejść już bardzo spokojnie.
Jest pytanie czego Ci brakuje w ZD 70-300 i jakie makro chciałbyś robić. Ja na Twoim miejscu po prostu bym się pobawił tym obiektywem. To nie musi być trudne - wystarczy się umówić na browara z którymś z forumowiczów lub przyjechać na zlot ;-). Sądzę, że to by więcej wniosło niż kolejne kilka stron teoretyzowania.
edit: heniobe mnie uprzedził.

osiem1984
12.09.11, 10:27
Jest pytanie czego Ci brakuje w ZD 70-300 i jakie makro chciałbyś robić. Ja na Twoim miejscu po prostu bym się pobawił tym obiektywem. To nie musi być trudne - wystarczy się umówić na browara z którymś z forumowiczów lub przyjechać na zlot ;-). Sądzę, że to by więcej wniosło niż kolejne kilka stron teoretyzowania.
edit: heniobe mnie uprzedził. Ok, racja, postaram się umówić z kimś.

Bodzip
12.09.11, 10:28
Nie chcę nic sugerować, ponieważ poprzednio warknąłeś na mnie za sugestię o S150 :grin:
Widzisz, przerabiałem już ZD 35, ZD 50, manualne i skończyłem na S150. Choć ZD 50 mam i bardzo cenię. Sigma daje komfort bezproblemowej pracy z robalem. Masz duży dystans, robak się nie boi, masz super skalę odwzorowania. I co najważniejsze - masz jasność. Światła nigdy za dużo, zdjęcia ze światłem zastanym są po prostu lepsze. ZD 70-300 jest bardzo dobrym obiektywem z ukrytą funkcją makro, albo lepiej nazwijmy to po imieniu - pseudo-makro. Zrobisz pięknego motylka, stokrotkę, ale nic mniejszego.
Może zacznij od podstaw. Podstawy to nie autofokus, tylko ręczne zbliżanie i oddalanie aparatu od obiektu. Pisałeś, że masz już E-30, więc masz luksus jasnego, dużego wizjera i możliwość kadrowania na ekranie. Może spróbuj najpierw z Heliosem. Niedrogi, wręcz tani jak barszcz, do tego pierścionki pośrednie za jakieś 30 zł i możesz robić takie makro, poniżej Helios w akcji:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://bodzio.dug.net.pl/robale/P7285555a.jpg)

osiem1984
12.09.11, 10:40
Nie chcę nic sugerować, ponieważ poprzednio warknąłeś na mnie za sugestię o S150 :grin:
Widzisz, przerabiałem już ZD 35, ZD 50, manualne i skończyłem na S150. Choć ZD 50 mam i bardzo cenię. Sigma daje komfort bezproblemowej pracy z robalem. Masz duży dystans, robak się nie boi, masz super skalę odwzorowania. I co najważniejsze - masz jasność. Światła nigdy za dużo, zdjęcia ze światłem zastanym są po prostu lepsze. ZD 70-300 jest bardzo dobrym obiektywem z ukrytą funkcją makro, albo lepiej nazwijmy to po imieniu - pseudo-makro. Zrobisz pięknego motylka, stokrotkę, ale nic mniejszego.
Może zacznij od podstaw. Podstawy to nie autofokus, tylko ręczne zbliżanie i oddalanie aparatu od obiektu. Pisałeś, że masz już E-30, więc masz luksus jasnego, dużego wizjera i możliwość kadrowania na ekranie. Może spróbuj najpierw z Heliosem. Niedrogi, wręcz tani jak barszcz, do tego pierścionki pośrednie za jakieś 30 zł i możesz robić takie makro, poniżej Helios w akcji:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://bodzio.dug.net.pl/robale/P7285555a.jpg)

Dzięki za radę:) nie traktuj tego jak warknięcia po prostu póki co nie stać mnie na sigmę 150 i rozpatruję jedynie to na co aktualnie mogę sobie pozwolić. Jeśli chodzi o odległość to wiem, że tutaj 35mm może stanowić problem z racji konieczności podejścia naprawdę blisko :( Ten owad niestety jakiś taki mocno rozmyty . Z 80% jego powierzchni to rozmycie. Celowy zabieg i ostrzenie jedynie na główkę?

jarmana
12.09.11, 10:41
Miałam jedno i drugie szkło czyli ZD 35 macro i ZD 70-300. Jeśli nie wiesz co konkretnie chcesz fotografować to lepiej wstrzymać się z zakupem i poczekać na szkło bardziej uniwersalne, długie, jasne makro.
Do zdjęć roślin ZD 35mm jest cudowne. Daje piękny bokeh (dla mnie piękny) super ostrzy etc, ale do robaka już go się specjalnie nie zastosuje bo za blisko trzeba podejść wiec jeśli będziesz chciał zrobić makro ważki to nie licz na to, chyba że się jakaś przyklei do trawy na stałe i da się pogłaskać.
Jednak dla mnie to szkiełko było moim ulubionym. Nadawało się nie tylko do macro, ale mogło robić z powodzeniem za portretówkę. ZD 70-300 złapiesz ważkę, ale to szkło ciemne, na pełnej dziurze nie ostrzy imponująco wiec to raczej nie za bardzo makro, ale duże powiększenie czyli przyroda z bliska.
Ja osobiście teraz czekam na cud i kupie jakieś dłuższe jasne macro, bo te nie spełniły wszystkich moich oczekiwań przynajmniej w stosunku do robali zwłaszcza latających ;)
Takiego czegoś jak w tym linku w życiu nie zrobiłam i nie zrobiłabym ZD 70-300 a zrobiłam ZD 35macro ale to nie robak (jeszcze tak dla wyjaśnienia to to nie jakaś olbrzymia roślina tylko jedno i drugie - pojedyncze nasionko dmuchawca) https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4894&pos=2


(https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4894&pos=2)

osiem1984
12.09.11, 10:44
Miałam jedno i drugie szkło czyli ZD 35 macro i ZD 70-300. Jeśli nie wiesz co konkretnie chcesz fotografować to lepiej wstrzymać się z zakupem i poczekać na szkło bardziej uniwersalne, długie, jasne makro.
Do zdjęć roślin ZD 35mm jest cudowne. Daje piękny bokeh (dla mnie piękny) super ostrzy etc, ale do robaka już go się specjalnie nie zastosuje bo za blisko trzeba podejść wiec jeśli będziesz chciał zrobić makro ważki to nie licz na to, chyba że się jakaś przyklei do trawy na stałe i da się pogłaskać.
Jednak dla mnie to szkiełko było moim ulubionym. Nadawało się nie tylko do macro, ale mogło robić z powodzeniem za portretówkę. ZD 70-300 złapiesz ważkę, ale to szkło ciemne, na pełnej dziurze nie ostrzy imponująco wiec to raczej nie za bardzo makro, ale duże powiększenie czyli przyroda z bliska.
Ja osobiście teraz czekam na cud i kupie jakieś dłuższe jasne macro, bo te nie spełniły wszystkich moich oczekiwań przynajmniej w stosunku do robali zwłaszcza latających ;)
Takiego czegoś jak w tym linku w życiu nie zrobiłam i nie zrobiłabym ZD 70-300 a zrobiłam ZD 35macro ale to nie robak https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4894&pos=2
Wielkie dzięki!! Tego mi było trzeba.

jarmana
12.09.11, 10:50
Wielkie dzięki!! Tego mi było trzeba.
cieszę się, ze mogłam pomóc. Powodzenia w podejmowaniu decyzji ;)
pozdrawiam

osiem1984
12.09.11, 11:09
Dziękuję wszystkim za pomoc. Utwierdziliście mnie w przekonaniu, że do makro 35mm nie będzie idealnym obiektywem - bo przecież mam ochotę zapolować na owady :) W takim wypadku, będę musiał cierpliwie składać na jakąś sigmę 150.

Bodzip
12.09.11, 11:30
...Ten owad niestety jakiś taki mocno rozmyty . Z 80% jego powierzchni to rozmycie. Celowy zabieg i ostrzenie jedynie na główkę?
Rozmyty, bo ostrzone na oko (owada oko :) ) przy maksymalnie otwartym obiektywie f=2,0. Głębię zwiększysz podnosząc f do 8,0 lub nawet 11,0 - zależy od klasy obiektywu i doświetlając lampą.
Zresztą musisz pamiętać (wiedzieć) że z lustrzanki głębia ostrości jest bardzo mała. Nieraz ludzie się denerwują, że w kompakcie to "ostrość była po horyzont". Tu tego nie będzie niestety.
Aby uzyskać dużą głębię w lustrzance, przy maksymalnie otwartym obiektywie i bez doświetlania - poczytaj o technice stackowania, ale to wyższa szkoła jazdy, której sam do końca nie opanowałem...
Przykład z sigmy 150 https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=3977&pos=1

osiem1984
12.09.11, 11:41
Rozmyty, bo ostrzone na oko (owada oko :) ) przy maksymalnie otwartym obiektywie f=2,0. Głębię zwiększysz podnosząc f do 8,0 lub nawet 11,0 - zależy od klasy obiektywu i doświetlając lampą.
Zresztą musisz pamiętać (wiedzieć) że z lustrzanki głębia ostrości jest bardzo mała. Nieraz ludzie się denerwują, że w kompakcie to "ostrość była po horyzont". Tu tego nie będzie niestety.
Aby uzyskać dużą głębię w lustrzance, przy maksymalnie otwartym obiektywie i bez doświetlania - poczytaj o technice stackowania, ale to wyższa szkoła jazdy, której sam do końca nie opanowałem...
Przykład z sigmy 150 https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=3977&pos=1

To zdjęcie jest.. REWELACYJNE!!!! Ja też chcę ten obiektyw!

grizz
12.09.11, 13:43
NIe obiektyw robi zdjecie, nei obiektyw ;) Aparat też nie :P

Bodzip
12.09.11, 14:05
NIe obiektyw robi zdjecie, nei obiektyw ;) Aparat też nie :P
Ale przyznasz, że bardzo pomaga, znaczy dobry sprzęt pomaga -> patrz zdjęcia nyny'ego i wielu, wielu innych.
Ale to wymaga wysiłku i poświęcenia - ile razy koledzy pisali o leżeniu godzinami w mokrej trawie, cały wątek poświęcony środkom na komary :mrgreen: , że już nie wspomnę o wściekłej żonie.
...w innym wątku było o uniwersalności klasyka E-systemu 14-54 - poniżej masz robala właśnie z 14-54 (czyli do prawie makro też będzie)

grizz
12.09.11, 14:08
Ale to wymaga wysiłku i poświęcenia - ile razy koledzy pisali o leżeniu godzinami w mokrej trawie, cały wątek poświęcony środkom na komary :mrgreen: , że już nie wspomnę o wściekłej żonie.


O właśnie o to chodzi :D Najlepszy sprzęt nie pomoże jak wybrałeś sobie złą żonę. ;)

osiem1984
12.09.11, 14:10
NIe obiektyw robi zdjecie, nei obiektyw ;) Aparat też nie :P Haha, to pstryknij zdjęcie bez obiektywu i aparatu ;) Ciekawe czy wtedy samo wytrawne oko i zwinny paluch wystarczą ;)

---------- Post dodany o 14:10 ---------- Poprzedni post był o 14:09 ----------


O właśnie o to chodzi :D Najlepszy sprzęt nie pomoże jak wybrałeś sobie złą żonę. ;) Z lekka frywolnie bym dodał, że najlepszy sprzęt nie pomoże, jak żonę głowa boli :)

nyny
12.09.11, 15:17
Wiele razy to powtarzam - Wszyscy i tak koncza na stopiedziesiatce sigmy...
Przewalilem w E-systemie wszystko jesli chodzi o szpej makro, od manuali na m42, poprzez raynoxa, szkla zuiko, a na szklach sigmy konczac.
Jedno jest pewne - Ssssssssssssssssigma 150 i dlugo, dlugo nic....
Generalnie kazdym sie da, zalezne jeszcze co, kiedy i jak sie robi, kwestie zony/dziewczyny/meza/chlopaka etc. tez nie nalezy bagatelizowac (ostatni weekend choc to koncowka owadow siedzialem w domu, stanowcze Veto mojej drugiej polowy nie pozwolilo brnac w mokrej trawie niestety).
Wieczorem, jak ktos bedzie chcial moge krootko opisac co poszczegolne rozwiaznie daje, i jakie sprawia mozliwosci (oczywiscie wg mojego punktu widzenia)...

pozdro

osiem1984
12.09.11, 16:16
Wiele razy to powtarzam - Wszyscy i tak koncza na stopiedziesiatce sigmy...
Przewalilem w E-systemie wszystko jesli chodzi o szpej makro, od manuali na m42, poprzez raynoxa, szkla zuiko, a na szklach sigmy konczac.
Jedno jest pewne - Ssssssssssssssssigma 150 i dlugo, dlugo nic....
Generalnie kazdym sie da, zalezne jeszcze co, kiedy i jak sie robi, kwestie zony/dziewczyny/meza/chlopaka etc. tez nie nalezy bagatelizowac (ostatni weekend choc to koncowka owadow siedzialem w domu, stanowcze Veto mojej drugiej polowy nie pozwolilo brnac w mokrej trawie niestety).
Wieczorem, jak ktos bedzie chcial moge krootko opisac co poszczegolne rozwiaznie daje, i jakie sprawia mozliwosci (oczywiscie wg mojego punktu widzenia)...

pozdro
Jeśli znajdziesz chwilkę to napisz, będę bardzo wdzięczny. Swoją drogą Twoje makro jest rewelacyjne:)

jagger
12.09.11, 20:15
Witam
najpierw trzeba sobie wyjaśnić co nazywamy fotografią makro... mimo że ja używam makro obiektywów nie uważam iż robię zdjęcia makro... raczej są to zbliżenia fotograficzne owadów. I w tej dziedzinie fotografii obiektyw zuiko 70-300 jak najbardziej się sprawdza, motyle, ważki i inne płochliwe owady bez problemu nim upolujesz bez statywu i mdlących rąk. Lekki, dość szybki wystarczająco jasny by w słoneczny dzień fotografować owady i kwiaty na pięknie rozmytym tle, bo przyznać muszę że piękny ma bokeh... jakby pędzlem rozmazany. Swoją przygodę ze zbliżeniami zaczynałem właśnie od ZD 35 i byłem bardzo z niego zadowolony http://plfoto.com/zdjecie,przyroda,oko-proroka-2,1609256.html
ładnie maluje, szybko ostrzy i jest w porównaniu z jaśniejszym ZD 50 zdecydowanie tańszy. Polecam to szkiełko... bardzo fajne.
co do sigmy 150, to i owszem mam... bardzo fajne szkło... choć jest to kloc, ciężki i powolny, zdecydowanie łatwiej trafiam 70-300 łatwiej mi szukać owadów wśród gąszczy słojem 70-300 niż 150. a wiadomo że czasem by złapać dobrą akcję potrzebujemy refleksu i szybkiej reakcji szkła... 70-300 mz lepiej się do tego nadaje. Również 70-300 można stosować przy fotografowaniu niuansów miejskich np. w stricie... sigma 150 natomiast zdecydowanie jest jaśniejsza i ostrzejsza... z puszki wychodzi fota kryształ... tak samo ZD50 daje ładniejszy obraz niż 35...
pozdrawiam.

osiem1984
12.09.11, 22:14
Witam
najpierw trzeba sobie wyjaśnić co nazywamy fotografią makro... mimo że ja używam makro obiektywów nie uważam iż robię zdjęcia makro... raczej są to zbliżenia fotograficzne owadów. I w tej dziedzinie fotografii obiektyw zuiko 70-300 jak najbardziej się sprawdza, motyle, ważki i inne płochliwe owady bez problemu nim upolujesz bez statywu i mdlących rąk. Lekki, dość szybki wystarczająco jasny by w słoneczny dzień fotografować owady i kwiaty na pięknie rozmytym tle, bo przyznać muszę że piękny ma bokeh... jakby pędzlem rozmazany. Swoją przygodę ze zbliżeniami zaczynałem właśnie od ZD 35 i byłem bardzo z niego zadowolony http://plfoto.com/zdjecie,przyroda,oko-proroka-2,1609256.html
ładnie maluje, szybko ostrzy i jest w porównaniu z jaśniejszym ZD 50 zdecydowanie tańszy. Polecam to szkiełko... bardzo fajne.
co do sigmy 150, to i owszem mam... bardzo fajne szkło... choć jest to kloc, ciężki i powolny, zdecydowanie łatwiej trafiam 70-300 łatwiej mi szukać owadów wśród gąszczy słojem 70-300 niż 150. a wiadomo że czasem by złapać dobrą akcję potrzebujemy refleksu i szybkiej reakcji szkła... 70-300 mz lepiej się do tego nadaje. Również 70-300 można stosować przy fotografowaniu niuansów miejskich np. w stricie... sigma 150 natomiast zdecydowanie jest jaśniejsza i ostrzejsza... z puszki wychodzi fota kryształ... tak samo ZD50 daje ładniejszy obraz niż 35...
pozdrawiam.
Dzięki za Twój wpis. Dal mi trochę inne spojrzenie. Dysponujesz może makrami wykonanymi przy użyciu 70-300? Mógłbym zerknąć?

nyny
12.09.11, 22:17
Dzięki za Twój wpis. Dal mi trochę inne spojrzenie. Dysponujesz może makrami wykonanymi przy użyciu 70-300? Mógłbym zerknąć?

przejzyj galerie jaggera, czesto podpisuje czym robil konkretna fote:)

pozdro

osiem1984
12.09.11, 22:29
Przejrzałem fotki spod linku, który podał i jestem pod wrażeniem. No nyny to poza Tobą znam jeszcze drugiego specjalistę od makro :) Jest Was już dwóch :)

Thomasso
12.09.11, 22:38
Ja miałem też zajawke na makrorobale, o tu:
https://galeria.olympusclub.pl/thumbnails.php?album=5075

Tez podpisane, więc jakiś tam pogląd na to czym i jak można makro robic jest :)

Tomek

jagger
12.09.11, 22:43
54688
to fota ze strita zrobiona ZD 70-300 bez statywu z ręki... :-)

ajan
12.09.11, 22:52
Ok, racja, postaram się umówić z kimś.

Jak będę w Piasecznie (nie wiem jeszcze kiedy) to się umówimy, ma nowe ZD35/2.

osiem1984
12.09.11, 23:19
Jak będę w Piasecznie (nie wiem jeszcze kiedy) to się umówimy, ma nowe ZD35/2. Bardzo chętnie, daj wcześniej znać:)

---------- Post dodany o 23:19 ---------- Poprzedni post był o 23:16 ----------


Ja miałem też zajawke na makrorobale, o tu:
https://galeria.olympusclub.pl/thumbnails.php?album=5075

Tez podpisane, więc jakiś tam pogląd na to czym i jak można makro robic jest :)

Tomek
Obejrzałem, też bardzo fajne. Myślicie, że 14-54II też da się coś ciekawego zrobić nakładając Raynox? Swoją drogą przy obiektywach 50 nie płoszył Wam się owad, gdy zbliżaliście obiektyw?

Sebu$
13.09.11, 00:37
Coś mi się zdaje, że tematy obiektywów do Macro były juz kilka razy poruszane. Poczytaj w poniższych linkach, a może coś Ci się przyda.

Sam ten temat przerabiałem od ZD35mm .... ZD50mm, Sigmę 105 a kończąc na rewelacyjnej stopięćdzsiesiątce. Jak nie chcesz robalowi włazić na plecy, albo do talerza zaglądać to zastanów się nad Sigmą 105 lub 150mm.

Co do szybkości AF w obiektywach Macro, to są one "powolne" w porównaniu z pozostałymi. Ale i tak AF nie jest poterzebny do robali. W miarę czasu dojdziesz do wprawy i ręcznie ustawiać będziesz ostrość szybciej niż automat.

Jak napisał Bodzip - i tak skończysz na Sigmie 150mm - świeto prowdo, hej :)

https://forum.olympusclub.pl/threads/6487-Sigma-105mm-f2-8-Macro-czy-warto?highlight=sigma+150mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/11371-sigma-150mm-2.8-makro-HSM?highlight=sigma+150mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/5321-EC-14-TELE-CONVERTER-i-EX-25-a-przydatność?highlight=sigma+35mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/5321-EC-14-TELE-CONVERTER-i-EX-25-a-przydatność?highlight=sigma+35mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/10475-Macro-ZD35-czy-ZD50?highlight=sigma+35mm


a w tym linku masz przyklady fotek zrobionych E-3 z Sigmą 150mm. Konfigurację aparat- obiektyw możesz samemu zmieniać w ustawieniach ;)
http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=267&camera=775&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3

E-510 plus ZD35 - http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=687&camera=629&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3

osiem1984
13.09.11, 01:40
Coś mi się zdaje, że tematy obiektywów do Macro były juz kilka razy poruszane. Poczytaj w poniższych linkach, a może coś Ci się przyda.

Sam ten temat przerabiałem od ZD35mm .... ZD50mm, Sigmę 105 a kończąc na rewelacyjnej stopięćdzsiesiątce. Jak nie chcesz robalowi włazić na plecy, albo do talerza zaglądać to zastanów się nad Sigmą 105 lub 150mm.

Co do szybkości AF w obiektywach Macro, to są one "powolne" w porównaniu z pozostałymi. Ale i tak AF nie jest poterzebny do robali. W miarę czasu dojdziesz do wprawy i ręcznie ustawiać będziesz ostrość szybciej niż automat.

Jak napisał Bodzip - i tak skończysz na Sigmie 150mm - świeto prowdo, hej :)

https://forum.olympusclub.pl/threads/6487-Sigma-105mm-f2-8-Macro-czy-warto?highlight=sigma+150mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/11371-sigma-150mm-2.8-makro-HSM?highlight=sigma+150mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/5321-EC-14-TELE-CONVERTER-i-EX-25-a-przydatność?highlight=sigma+35mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/5321-EC-14-TELE-CONVERTER-i-EX-25-a-przydatność?highlight=sigma+35mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/10475-Macro-ZD35-czy-ZD50?highlight=sigma+35mm


a w tym linku masz przyklady fotek zrobionych E-3 z Sigmą 150mm. Konfigurację aparat- obiektyw możesz samemu zmieniać w ustawieniach ;)
http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=267&camera=775&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3

E-510 plus ZD35 - http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=687&camera=629&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3
Wielkie dzięki, chyba czeka mnie dluuga noc czytania:) Ale to raczej miłe zmęczenie. Zabieram się za lekturę. Jeszcze raz dzieki.

psl
13.09.11, 07:34
Minimalna odl. ostrzenia dla ZD35mm to jakies 15cm (i liczy się to od matrycy, albo od tylnej soczewki nie pamiętam) zatem... żeby osiągnąć skalę 1:1 to musisz robaczka "w czółko puknąć" przednią soczewką. Powodzenia. :)

A dzięki. W sumie da się. W mojej galerii fotki makro są tym obiektywem robione. Nie jest tak, że się nie da i potrzebne jest niesamowite szczęście i powodzenie. Odpowiednie podejście do owada jest oczywiście konieczne. W sumie czasami odleci. W końcu ma skrzydła. Taka jest natura.


ale do robaka już go się specjalnie nie zastosuje bo za blisko trzeba podejść wiec jeśli będziesz chciał zrobić makro ważki to nie licz na to, chyba że się jakaś przyklei do trawy na stałe i da się pogłaskać.

(https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4894&pos=2)
A ważkę też mam w galerii. I na kompie jeszcze sporo zdjęć ważek z wakacji. Uciekały czasami, ale generalnie bez problemu robiłem fotki nawet prosto w oczy. Wrzucę do galerii jakąś fotę ważki zrobioną prosto w twarz wieczorem. Pozdrawiam ;-)