PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana E-510 na E-3



osiem1984
5.09.11, 09:27
Panowie i Panie, proszę o radę. Warto zamienić posiadanego E-510 na E-3. Posiadam obiektywy ZD 14-54 II i ZD 70-300. czy poczuję wyraźną różnicę (poza tą z lżejszą kieszenią), czy może różnice będą kosmetyczne? Uprzejmie proszę Was o wypowiedź na ten temat. Obiecałem, że do 19-20 dam odpowiedź co do zakupu E-3. Z góry dzięki.

Weasly
5.09.11, 09:44
czego nie ma e-510: magnezowy pancerny korpus, uszczelnienia, szybkość, sprawniejszy AF, wyzwalanie RC, ładniejszy obrazek, mniejsze szumy, 100% krycie wizjera....

rol6
5.09.11, 09:52
Róznica na pewno będzie zauważana w jakości zdjęć (+), ciężarze torby (+) i w mniejszym stopniu lżejszej kieszeni (używane E-3 można dzisiaj nabyć w bardzo atrakcynej cenie). Ja 3 lata temu zamieniłem E-520 na E-3 i jestem zadowolony.
W Twoim przypadku, gdy masz 14-54 II można się jeszcze zastanawiać nad E-30 (względnie E-620), które technicznie są nowocześniejszymi puszkami, ale nie są uszczelniane.

osiem1984
5.09.11, 10:28
Róznica na pewno będzie zauważana w jakości zdjęć (+), ciężarze torby (+) i w mniejszym stopniu lżejszej kieszeni (używane E-3 można dzisiaj nabyć w bardzo atrakcynej cenie). Ja 3 lata temu zamieniłem E-520 na E-3 i jestem zadowolony.
W Twoim przypadku, gdy masz 14-54 II można się jeszcze zastanawiać nad E-30 (względnie E-620), które technicznie są nowocześniejszymi puszkami, ale nie są uszczelniane.
Nowocześniejsze są od E-3? A jak z jakością zdjęć? Porównywalna? E-620 jest sporo tańsze od E-3.

---------- Post dodany o 10:28 ---------- Poprzedni post był o 10:17 ----------

to jeszcze pytanko czy jeśli już wymieniać E-510 to lepiej na e-30 czy na e-3

nyny
5.09.11, 10:31
Mowia ze e30 lepszy obrazek daje od e3, mowia...
e620 dobra ale majac w targecie e3/e30 kompletnie bym sie nie ogladal za nia...

I teraz najlepsze, stoisz przed wazna decyzja, czy inwestowac dalej w e-system, ja bym sie zastanowil i spojrzal co w budzecie masz w swoim zasiegu u innych producentow, bo moze to jest tenczas aby za duzo nie stracic:)

pozdro

osiem1984
5.09.11, 10:36
Kupiłem ostatnio dwa szkła i wolałbym w tym przypadku już raczej nie zmieniać systemu.

lukasz78
5.09.11, 10:50
Autor wątku niedawno kupił 14-54II i 70-300 więc wciskanie mu puszki na N jest przedwczesne.
Jest amatorem więc nie zarabia na foto. Na co by nie wydał to "straci".

E-30 i E-620 są o tyle nowocześniejsze że mają 12mpix matrycę, E-3 ma 10mpix.

rol6
5.09.11, 10:51
Na początek trochę historii - daty premiery:
E-3 - 17.10.2007
E-30 - 5.11.2008
E-620 - 24.02.2009
Puszki są również ułożone w kolejności od profi do amatorskiej. ;)
E-30/E-620 mają lepszy procesor obrazu TruePic III (E-3 Truepic III +), mają matrycę z większą liczbą Mpix -12,2 ( E-3 ma -10,1), czyli szumią ładnie ;)
Z różnych dywagacji forumowych i pozaforumowych można wysnuć wniosek, że E-30 różni od E-3 bogatsze wnętrze i brak pancerności (uszczelnień) Ma natomisat możliwość kalibrowania BF/FF co jest bardzo przydatne w przypadku użytkowania obiektywów innych niż ZD, chociaż tutaj też czasem przydaje się. W przypadku E-30 poradzono sobie (podobno) ze zjawiskiem bandingu występującym w E-3.
E-620 to taka gorsza E-30. ;) Korpus jest o wiele mniejszy - mniejszy nawet od Twojej E-510, co niektórym mocno przeszkadza.
Gorszy jest AF który ma jedynie 7 punktów, a w E-3/ E-30 masz 11 punktów.
Wątków określających wyższość jednej puszki nad innymi masz na naszym forum kilka, więc poczytaj, określ swoje potrzeby i wybieraj to co Tobie najbardziej odpowiada.

nyny
5.09.11, 10:52
No to za duzo nie masz szpeja olka;)
Powiem tak, to co masz powinienes pogonic za okolo 2200zl plus przypuscmy 1800 zl za nowe body
To daje nam 4000 pln - i w takim chocby nikonie na dzien dobry kupujesz uzywki d300, 70-300, i moze 35 i jest gutes majones:)
A jak chcesz inwestowac w olka to jak kupisz e3/e30 bedzie miut i slitasnie:)


p.s. lukasz78: a gdzie wczesniej padlo jaki system ma wybrac? mial sie zastanowic i przejzec co inni oferuja to raz
a dwa, kupil niedawno uzywki to sprzedajac teraz niewiele (jak nie wcale) straci i to tez jest argument jakis...

i trzy, czy tylko sprzet firmy x jest dla pro, a y juz dla amatorow?

pozdro

tymczasowy_
5.09.11, 11:00
Moja odpowiedź będzie krótka: nie zamieniaj E-510 na E-3, lepiej kup za te pieniądze Sigmę 30mm/1.4 lub ZD 50mm2.0 (używane oczywiście aby nie przepłacać).

osiem1984
5.09.11, 11:05
Zerknijcie proszę na to ogłoszenie: http://allegro.pl/olympus-e-30-i1800779131.html . Rozmawiałem już ze sprzedawcą i mogę go mieć za 1900. Tak jak napisał Łukasz wolałbym raczej nie zmieniać systemu bo obawiam się, że jednak musiałbym wtedy dość mocno dołożyć do interesu. Za 14-54II wziąłbym ok 1300 zł za 70-300 pewnie z 800 a za body E-510 może z 800 -1000 zł więc oscylowałbym w granicach 3000 zł. Nowe body nikona sensowne kosztuje koło własnie 3000 zł a musiałbym jeszcze kupić jakieś dobre obiektywy. Dlatego też wolałbym się skupić mimo wszystko na Olku, który nie jest chyba gorszy od Nikona czy Canona? Zerknijcie proszę na link i dajcie znać co myślicie o tym.

Weasly
5.09.11, 11:25
Wracając do meritum pytania i nie mącenia w głowie, kup E-3, będzie zdecydowanie lepsze od E-510 to nie podlega żadnym wątpliwością. W necie jest mnóstwo testów. Nikt nawet nie porównuje e-510 z e-3 bo to innej klasy sprzęt. Sprzęt w e-systemu lepszy od e-3 to tylko e-5 ale tam trzeba mieć już spory budżet :)

---------- Post dodany o 11:25 ---------- Poprzedni post był o 11:22 ----------

poczytaj testy e-30 - nie zachęcają. e-3 wypada znacznie lepiej, poza tym w praktyce również daje lepszy obrazek.

osiem1984
5.09.11, 11:28
Z tym obrazkiem podobno zdania są podzielone i podobno jest sporo osób, które chwalą bardziej zdjęcia z E-30. Muszę przyznać, że zbaraniałem teraz całkowicie i nie wiem co zrobić. Co do zmiany e-510 już praktycznie jestem przekonany, zastanawiam się tylko jeszcze nad E-30 i E-3.

lukasz78
5.09.11, 11:37
No to za duzo nie masz szpeja olka;)
Powiem tak, to co masz powinienes pogonic za okolo 2200zl plus przypuscmy 1800 zl za nowe body
To daje nam 4000 pln - i w takim chocby nikonie na dzien dobry kupujesz uzywki d300, 70-300, i moze 35 i jest gutes majones:)
A jak chcesz inwestowac w olka to jak kupisz e3/e30 bedzie miut i slitasnie:)


p.s. lukasz78: a gdzie wczesniej padlo jaki system ma wybrac? mial sie zastanowic i przejzec co inni oferuja to raz
a dwa, kupil niedawno uzywki to sprzedajac teraz niewiele (jak nie wcale) straci i to tez jest argument jakis...

i trzy, czy tylko sprzet firmy x jest dla pro, a y juz dla amatorow?

pozdro

Wcześniej nie padło ale wiedziałem co się święci. ;)
Kupił i jeszcze nie zdążył się nimi nacieszyć, poznać, użyć 100% ich możliwości. To miałem na myśli.
Na trzecie pytanie doskonale znasz odpowiedź.

cissic
5.09.11, 11:50
zmienilem i jestem happy:) polecam kazdemu, kogo denerwuje maly ciemny wizjer, mega szum na ISO800, brak uszczelnienia, 100%-owego krycia kadru i obrotowego wyswietlacza. E-3 to inna liga jak ktos slusznie zauwazyl, ale minusem niewatpliwie jest waga i rozmiar body. problemem moze byc tez wspolpraca z ZD14-54. mi delikatnie przeostrzal i musialem zrobic downgrade softu puchy do 1.3. E-30 jest nowszy, wiec teoretycznie powinien byc lepszy. napewno nie jest taki pancerny ja E-3 i nie kryje tak kadru. mozna natomiast dostroic AF i to jest bardzo fajna sprawa. podsumowujac: MZ wszystko jedno co kupisz oba sprzety sa naprawde ok, AF smiga jak wariat i wreszcie cos widac w wizjerze.

jedna tylko wazna sprawa - czy robie lepsze zdjecia? szczerze powiedzawszy to nie wiem. napewno przyjemniej mi sie teraz fotografuje:)
peace

tymczasowy_
5.09.11, 11:52
Obrazek E-510 vs. E-3 - nie będzie różnic. Mam E-1, E300 i nie obserwuję wielkich różnic w obrazku w stosunku do też posiadanego E-3. Różnica jest tylko i wyłącznie w tzw. ergonomii: np. E-3 jest szybszy od E-300, E-3 ma sprawniejszy AF, E-3 ma uszczelnienia ... jeśli komuś na tym zależy i ma prawie 2000zł do wydania to voila dlaczego nie.

cissic, użyteczność obrotowego LCD w E-3, z taką funkcjonalnością LV, jaka jest w E-3 jest mocno dyskusyjna

PS
E-30 też nie da wielkich różnic. Różnica się robi po wywaleniu filtra AA czyli E-5 i PENy od E-PL2 ...
Używane E-510 na pewno nie kosztuje 800-1000zł, będzie dobrze jak ktoś da 500zł :wink:

PPS
Przestrzegam przed myśleniem typu - kupie lepszą puszkę, będę robił lepsze zdjęcia niż teraz robię starszym modelem ... nic bardziej złudnego. Acha wyjątek stanowi oczywiście zakup puszki FF, z taką, po umieszczeniu podpisu pod zdjęciem czym zrobiona, oceny lecą w górę o minimum 50% z definicji :wink:

osiem1984
5.09.11, 12:02
No właśnie pewnie więcej nie wezmę za niego:)

cissic
5.09.11, 12:09
cissc, użyteczność obrotowego LCD w E-3, z taką funkcjonalnością LV, jaka jest w E-3 jest mocno dyskusyjna

moja pierwsza cyfrowka byl C-5060 WZ i wlasnie tego obrotowego ekraniku bardzo mi brakowalo we wszystkich aparatach E-xxx. nie bede sie z Toba spieral w tej materii, ale podczas fotografowania ze statywu, robienia zdjec "z partyzanta" czy ostrzenia jakims starym manualnym szkielkiem to taki ekran zawsze dla mnie jest na plus. inna sprawa, ze czasem w ostrym swietle malo w nim widac - ale to detal do ktorego E-510 juz mnie przyzwyczail:)

---------- Post dodany o 12:09 ---------- Poprzedni post był o 12:07 ----------


No właśnie pewnie więcej nie wezmę za niego:)

ja zostawilem. z sentymentu, na zapas, w gory na dluuuuuuugie wycieczki

tymczasowy_
5.09.11, 12:10
osiem1984, przestań myśleć o zmianie sprzętu, zacznij robić zdjęcia. Sam przez długi okres czasu maiłem 14-54 i 40-150 - doskonałe szkła, zrobiłem nimi wiele fajnych zdjęć, do dnia dzisiejszego nie ma w 4/3 fajniejszego szkła od 14-54. No może 12-60 - ale ta cena ... no może 11-22 jak na dziś (dla mnie osobiście).

cissic, mi bardziej chodzi o szybkość (wolność) AF'a w trybie LV dla E-3 - od wciśnięcia spustu do wyzwolenia migawki - lata świetlne, do statycznych ujęć nie przeszkadza, ale jak jest więcej ruchu w kadrze to ... się po prostu z takiego LV rezygnuje.

Centus
5.09.11, 12:18
nie chce sie wypowiadac ktora puszka lepsza , ale napisze o czyms innym

ja w w tym roku miesiace luty/marzec podejmowalem podobna decyzje , tyle ze podchodzilem do niej od strony szkiel a nie puszki , zdecydowalem sie na zd 12-60 i 50-200 oba swd , i E-3 byla wlasciwie oczywistym wyborem , ja zauwazam spora roznice w jakosci zdjec po zmianie sprzetu z E-520 dual kit na zestaw w mojej stopce , na ile wplyw na to miala zmiana body albo obiektywow albo rozwijajace sie umiejetnosci tego nie umiem okreslic , ale fakt ze porownujac zdjecia z poprzedniego zestawu do tego co mam teraz jest wielka roznica

E-3 ma calkiem spoko AF , lepszy jest tylko w E-5 ale to inna kasa , do ptaszkow zd 50-200 swd bylby super z E-3 (nie musisz kupic od razu)
pewnym plusem E-systemu jest w tym przypadku krop , podwaja ogniskowa i daje wieksza GO przy mniej domnknietym szkle , wiec zwiekszasz szanse na to ze zlapiesz ptaka w GO a nie tracisz swiatlosily , no i ostatnia sprawa , sporo osob wyprzedaje teraz olka i mozna to wykorzystac dla siebie i kupic fajny sprzet po rozsadnej cenie

co do straty finansowej mysle ze ci nie grozi , powod jest prosty stracili najwiecej ci ktorzy kupili nowego olka w sklepie jakis czas temu a teraz go wyprzedaja , Ty kupujac uzywany stracisz grosze przy ewentualnej odsprzedazy

osiem1984
5.09.11, 12:31
Centus, dziękuję Ci bardzo za tę wypowiedź. Podobnie jak Ty lubię zrobić zdjęcia poruszającego się motyla, ptaka itp, a AF jakim dysponuje jest aktualnie za wolny. @ razy do roku wyjeżdżam w jakąś podróż, na której zazwyczaj koło 8 dni łażę i zwiedzam dany kraj, a że jest to podróż zazwyczaj z biura turystycznego - zorganizowana objazdówka - toteż nie mam za wiele czasu aby sobie powoli robić zdjęcie w pięknych kościołach, bazylikach, katedrach, muzeach, antycznych budowlach itp.. i tam często brakuje mi szybkiego AF jak i możliwości skorzystania z ISO 800 aby nie mieć wciąż obawy o wielkie szumy. Czytałem wiele postów i nie raz spotykałem się z opiniami, że nawet mocno średnie szkło 70-300 przy E-30 lub E-3 dostaje trochę kopa, że przy tych puszkach mogę lepiej poczuć moc 14-54 II itp. Na swoim E-510 działałem 3 lata (z dwoma obiektywami kitowymi) i czuję, że chyba czas je zmienić. # punkty pomiaru AF - trochę mało. Poza tym sama algorytmika puszki chyba też poszła trochę do przodu? Czy system stabilizacji w E-30 i E-3 niczym się nie różni od tego z E-510?

cissic
5.09.11, 12:35
zasada jest ogolnie prosta: ogranicza Cie body a masz do wydania 2000zl i nie wiekszych potrzeb - zmieniaj. koledzy maja lepsze puchy - kup ta Sigme lub ZD 50mm i ciesz sie robieniem zdjec. pomysl moze tez kiedys nad zakupem jakiegos fajnego, starego, jasnego i taniego manualnego szkielka. mozna wiele sie nauczyc uzywajac takich obiektywow. odnosnie tego czy Olek jest rownie fajny jak Nikon czy inny Canon/Pentax/Sony to na poczatkowym etapie przygody z fotografia moim zdaniem nie ma wiekszego znaczenia jaki masz napis na pasku. oczywiscie jesli zaczynasz inwestowac w szkla to musisz byc w 100% pewnien mocnych i slabych stron sprzetu w ktory inwestujesz.

osiem1984
5.09.11, 12:41
zasada jest ogolnie prosta: ogranicza Cie body a masz do wydania 2000zl i nie wiekszych potrzeb - zmieniaj. koledzy maja lepsze puchy - kup ta Sigme lub ZD 50mm i ciesz sie robieniem zdjec. pomysl moze tez kiedys nad zakupem jakiegos fajnego, starego, jasnego i taniego manualnego szkielka. mozna wiele sie nauczyc uzywajac takich obiektywow. odnosnie tego czy Olek jest rownie fajny jak Nikon czy inny Canon/Pentax/Sony to na poczatkowym etapie przygody z fotografia moim zdaniem nie ma wiekszego znaczenia jaki masz napis na pasku. oczywiscie jesli zaczynasz inwestowac w szkla to musisz byc w 100% pewnien mocnych i slabych stron sprzetu w ktory inwestujesz.

Zdaję sobie z tego sprawę, rzeczywiście puszka trochę mnie jednak ogranicza w tych przypadkach, o których wspomniałem. Myślę mocno nad tą E-30, bo jest lżejsza a na uszczelnieniu mi tak bardzo nie zależy - nie robię w deszczu a o kwestie czystości żeby nie zapylić i nie zakurzyć raczej dbam. Ta oferta za 1900 zł za E-30 wydaje się fajna - tym bardziej, że aparat ma gwarancję ważną jeszcze przez 3 miesiące.

cissic
5.09.11, 12:47
malo klapniec, ladny stan, to samo miasto, umow sie ze sprzedawca i pomacaj jak Ci lezy w lapie:)

osiem1984
5.09.11, 12:52
malo klapniec, ladny stan, to samo miasto, umow sie ze sprzedawca i pomacaj jak Ci lezy w lapie:)
Chyba tak zrobię, tylko cena wydaje mi się dziwnie niska jak na taki sprzęt, aż podejrzanie niska..

tymczasowy_
5.09.11, 12:59
@ razy do roku wyjeżdżam w jakąś podróż, na której zazwyczaj koło 8 dni łażę i zwiedzam dany kraj, a że jest to podróż zazwyczaj z biura turystycznego - zorganizowana objazdówka - toteż nie mam za wiele czasu aby sobie powoli robić zdjęcie w pięknych kościołach, bazylikach, katedrach, muzeach, antycznych budowlach itp.. i tam często brakuje mi szybkiego AF jak i możliwości skorzystania z ISO 800 aby nie mieć wciąż obawy o wielkie szumy. Wybacz, ale jak Ciebie czytam, to zaczynam się śmiać. Miałem kilka takich objazdówek, miałem na nich E-1 z zapiętym 14-54 i E-3 z 7-14, wierz mi ani razu nie było mi dane odczuć słabości AF w E-1 czy też innych upierdliwości.

Widzę, że zachorowałeś na chorobę zwaną "nagła potrzeba nowego sprzętu" - właściwie to jest ona nieuleczalna, kup więc nową puszkę.

PS
Wyżej opisana choroba jest oczywiście uleczalna, w zależności od osobnika po 2,3, n-tym zakupie :wink:

PPS
Jeśli tak dużo podróżujesz, to naprawdę radzę przejść na PENy czy ogólnie na coś lekkiego bezlustrowego ... za 4000zł, jak ktoś wyliczył, możesz skompletować niezły zestawik.

PPPS
Około 2000zł za E-30 czy E-3 to podejrzanie niska cena? Nie rozśmieszaj mnie, po raz kolejny.

osiem1984
5.09.11, 13:03
Wybacz, ale jak Ciebie czytam, to zaczynam się śmiać. Miałem kilka takich objazdówek, miałem na nich E-1 z zapiętym 14-54 i E-3 z 7-14, wierz mi ani razu nie było mi dane odczuć słabości AF w E-1 czy też innych upierdliwości.

Widzę, że zachorowałeś na chorobę zwaną "nagła potrzeba nowego sprzętu" - właściwie to jest ona nieuleczalna, kup więc nową puszkę.

PS
Wyżej opisana choroba jest oczywiście uleczalna, w zależności od osobnika po 2,3, n-tym zakupie :wink:

PPS
Jeśli tak dużo podróżujesz, to naprawdę radzę przejść na PENy czy ogólnie na coś lekkiego bezlustrowego ... za 4000zł, jak ktoś wyliczył, możesz skompletować niezły zestawik.

Skoro tak świetnie Ci się użytkowało E-1 to po co zmieniałeś na E-3? Z Twoich wypowiedzi można odnieść wrażenie, że każdym korpusem zrobi się takie samo zdjęcie w tych samych warunkach a ja się nie zgadzam z taka opinią.

tymczasowy_
5.09.11, 13:14
Skoro tak świetnie Ci się użytkowało E-1 to po co zmieniałeś na E-3? Z Twoich wypowiedzi można odnieść wrażenie, że każdym korpusem zrobi się takie samo zdjęcie w tych samych warunkach a ja się nie zgadzam z taka opinią.Głupi byłem :wink: W zasadzie jedyna przewaga E-3 nad E-1 to stabilizacja. Nieco poprawiła mi się statystyka nieporuszonych fotek z 35-100, przy czasach rzędu 1/30 - 1/100sek tak ciężkiej lufie stabilizacja pomaga. E-510 jest w tej lepszej sytuacji, że stabilizację ma.
Poza tym myślałem, że 10Mpixeli będzie lepsze od 5Mpixeli, niestety tu już dużej przewagi E-3 nie zaobserwowałem (pewnie przez mocny filtr AA jaki Olek do niego wsadził, tak na marginesie E-30 ma podobnie mocny filtr AA).

PS
Lubisz robić ptasiory, to lepiej sprzedaj 70-300 dodaj te 2000zł co masz na nową puszkę i kup ZD 50-200 - nawet na SWD powinno starczyć.
Używałem trochę 50-200 na E-1, jak dla mnie AF śmigał nieźle, 50-200 nie kupiłem, bo trafił się okazyjnie 35-100, a poza tym ja nie lubię długich ogniskowych.

piotreek27
5.09.11, 13:17
Witam ja niedawno dokonałem takiej właśnie zamiany E510 => E30 , wrażenia ? hmm :roll: jestem bardzo zadowolony tym co zaoferowała mi ta puszka, ZD70-300 naprawdę odżył :) ergonomia wyśmienita jak dla mnie :) obracany ekran , bajka przydaje się w wielu sytuacjach . Dodam że też myślałem o E3 ale jednak jest już za bardzo profi jak dla mnie amatora :)

osiem1984
5.09.11, 13:21
Witam ja niedawno dokonałem takiej właśnie zamiany E510 => E30 , wrażenia ? hmm :roll: jestem bardzo zadowolony tym co zaoferowała mi ta puszka, ZD70-300 naprawdę odżył :) ergonomia wyśmienita jak dla mnie :) obracany ekran , bajka przydaje się w wielu sytuacjach . Dodam że też myślałem o E3 ale jednak jest już za bardzo profi jak dla mnie amatora :)
No ja tez wciąż spotykam się z opiniami, że obiektywy przy E-30 lub E-3 odżywają, dlatego też zdecydowałem się już praktycznie na zamianę. Zauważyłeś zmianę w szybkości AF i poprawności WB? Napisz proszę jeśli możesz o korzyściach jakie Ci dał E-30 w stosunku do E-510.

nyny
5.09.11, 13:29
.....E-3 ma calkiem spoko AF , lepszy jest tylko w E-5 ale to inna kasa , do ptaszkow zd 50-200 swd bylby super z E-3 (nie musisz kupic od razu)
....

A to jakas roznica jest, o czyms nie wiem?
Przeca jest to ten sam system AF co w E3...

pozdro
pozdro

jarmana
5.09.11, 13:33
a ja nie jestem "sprzętowcem" i nie jestem profesjonalistą, wydruków wielkoformatowych nie robię wiec swoja zamianę E-500 na E-3 oceniam po amatorsku z praktyki w terenie. Jeśli chodzi o używanie aparatu w podróży to E-500 był znacznie lepszy niż E-3 ponieważ po całodziennym noszeniu nie bolały tak ani plecy ani kark. Uderzającej różnicy w funkcjonowaniu 70-300 z E-3 nie zauważyłam. Tak jak jeździł po całym zakresie przy E-500 tak samo przy E-3, ale były razem znacznie cięższe. Autofocus jest szybszy to fakt, ale na kolana nie rzuca moim zdaniem bo jednocześnie używam D-80 i tam jest znacznie szybszy AF niż w obu E. Ten obrotowy wyświetlacz który mnie tak kusił jest prawie wcale nie używany a przy LV to ręce zaczynają mnie boleć od długotrwałego trzymania zanim z nim się zrobi zdjęcie. Na pewno dla mnie jest lepszy jeśli chodzi o szumy na wysokich czułościach (są znacznie mniejsze), ale to w sumie jedyne co się tak mocno różniło od E-500.
W każdym razie większość zdjęć które lubię z tych co zrobiłam są z E500 a nie E3 więc to chyba nie kwestia body a czasu i nastawienia do fotki ;)
To są oczywiście moje subiektywne odczucia z używania dwóch rożnych body, a nie testy techniczne konkretnych sprzętów żeby nie było niejasności :)

Centus
5.09.11, 13:39
A to jakas roznica jest, o czyms nie wiem?
Przeca jest to ten sam system AF co w E3...

pozdro
pozdro

przy Olku duzo w kwestii AF robi software , i subiektywnie odczulem poprawe AF przy E-5 w stosunku do E-3

nie chce sie wdawac w dyskusje o lepszosci jednego nad drugim , w tym watku wypowiedzialo sie juz kilka osob po przesiadce z Olympusa 3 cyfrowego na 1 lub 2 cyfrowy i byli zadowoleni

ja tez po mojej zmianie E-520 na E-3 jestem zadowolony , prosze patrzec na to przez pryzmat zmiany szkiel bo to szkla byly glownym powodem zmiany a body tylko uzupelnilo zestaw

nie wiem jak w E-30 ale w E-3 pomiar WB jest super , jest innaczej rozwiazany niz w serii 3 cyfrowej olka , ma dodatkowy zewnetrzny czujnik WB , ja generalnie caly czas mam ustawiony na auto , czasami w specyficznych sytuacjach gdzie miesza sie kilka zrodel swiatla musze to korygowac

cissic
5.09.11, 13:44
a ja nie jestem "sprzętowcem" i nie jestem profesjonalistą, wydruków wielkoformatowych nie robię wiec swoja zamianę E-500 na E-3 oceniam po amatorsku z praktyki w terenie. Jeśli chodzi o używanie aparatu w podróży to E-500 był znacznie lepszy niż E-3 ponieważ po całodziennym noszeniu nie bolały tak ani plecy ani kark. Uderzającej różnicy w funkcjonowaniu 70-300 z E-3 nie zauważyłam. Tak jak jeździł po całym zakresie przy E-500 tak samo przy E-3, ale były razem znacznie cięższe. Autofocus jest szybszy to fakt, ale na kolana nie rzuca moim zdaniem bo jednocześnie używam D-80 i tam jest znacznie szybszy AF niż w obu E. Ten obrotowy wyświetlacz który mnie tak kusił jest prawie wcale nie używany a przy LV to ręce zaczynają mnie boleć od długotrwałego trzymania zanim z nim się zrobi zdjęcie. Na pewno dla mnie jest lepszy jeśli chodzi o szumy na wysokich czułościach (są znacznie mniejsze), ale to w sumie jedyne co się tak mocno różniło od E-500.
W każdym razie większość zdjęć które lubię z tych co zrobiłam są z E500 a nie E3 więc to chyba nie kwestia body a czasu i nastawienia do fotki ;)
To są oczywiście moje subiektywne odczucia z używania dwóch rożnych body, a nie testy techniczne konkretnych sprzętów żeby nie było niejasności :)

tez uzywam tego Nikona ze szklem Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G VR (nie wiem tylko jakim tele Ty pstrykasz) i dla mnie roznica jest ogromna na korzysc Nikkora. ZD 70-300 przy tym szkle to krzyzowka mydelniczki ze slimakiem:) oczywiscie to Zuiko jest tanie, lekkie i jest crop x2 - dlatego wybralem, kupilem i nosze w gory

K_Puchatek
5.09.11, 13:54
...razy do roku wyjeżdżam w jakąś podróż, na której zazwyczaj koło 8 dni łażę i zwiedzam dany kraj, a że jest to podróż zazwyczaj z biura turystycznego - zorganizowana objazdówka - toteż nie mam za wiele czasu aby sobie powoli robić zdjęcie w pięknych kościołach, bazylikach, katedrach, muzeach, antycznych budowlach itp.. i tam często brakuje mi szybkiego AF jak i możliwości skorzystania z ISO 800 aby nie mieć wciąż obawy o wielkie szumy. ...

Właśnie z tego powodu (między innymi...:wink: ) kupiłem E-3 i jestem bardzo zadowolony. Nie mówiąc już o szybkim AF i kapitalnym wizjerze, to właśnie na wyjazdach uszczelnienia i pancerność E-3 jest dla mnie atutem nie do przecenienia... Robiłem foty w deszczu, w czasie delikatnej burzy piaskowej, w lesie tropikalnym (100% wilgotności), na wybrzeżu, gdzie fale chlapały dosyć wysoko i na łajbie gdzie fale czasem zalewały pokład - nie przejmuję się że coś się stanie ze sprzętem, po prostu robię fotki. Na minus ciężar sprzętu i czyszczenie po takich wyprawach...:roll:
Pozdrawiam

osiem1984
5.09.11, 14:10
Właśnie z tego powodu (między innymi...:wink: ) kupiłem E-3 i jestem bardzo zadowolony. Nie mówiąc już o szybkim AF i kapitalnym wizjerze, to właśnie na wyjazdach uszczelnienia i pancerność E-3 jest dla mnie atutem nie do przecenienia... Robiłem foty w deszczu, w czasie delikatnej burzy piaskowej, w lesie tropikalnym (100% wilgotności), na wybrzeżu, gdzie fale chlapały dosyć wysoko i na łajbie gdzie fale czasem zalewały pokład - nie przejmuję się że coś się stanie ze sprzętem, po prostu robię fotki. Na minus ciężar sprzętu i czyszczenie po takich wyprawach...:roll:
Pozdrawiam

A z czego zmieniłeś?

K_Puchatek
5.09.11, 14:15
A z czego zmieniłeś?

Zmieniałem sukcesywnie - najpierw obiektywy z kitowych na 12-60 i 50-200, potem puchę z E-330 na E-3...
Co prawda robiłem to w "starych dobrych" czasach kiedy dolar był po 2 zeta, więc tak nie "bolało", choć z drugiej strony taki E-3 jest teraz do wyrwania o wiele taniej...

piotreek27
5.09.11, 14:30
No ja tez wciąż spotykam się z opiniami, że obiektywy przy E-30 lub E-3 odżywają, dlatego też zdecydowałem się już praktycznie na zamianę. Zauważyłeś zmianę w szybkości AF i poprawności WB? Napisz proszę jeśli możesz o korzyściach jakie Ci dał E-30 w stosunku do E-510.

Powiem tak , AF jak dla mnie działa znacznie lepiej , wizjer też poprawa aczkolwiek to jeszcze nie 100% jak w E3-jce , ergonomia jest super wszystko pod ręką , z balansem nie odczułem jakichś kolosalnych zmian . Kolejna korzyść jaka wpłynęła na moje zadowolenie ze zmiany to właśnie ten obracany ekran i ostrzenie w trybie LV

osiem1984
5.09.11, 14:33
Powiem tak , AF jak dla mnie działa znacznie lepiej , wizjer też poprawa aczkolwiek to jeszcze nie 100% jak w E3-jce , ergonomia jest super wszystko pod ręką , z balansem nie odczułem jakichś kolosalnych zmian . Kolejna korzyść jaka wpłynęła na moje zadowolenie ze zmiany to właśnie ten obracany ekran i ostrzenie w trybie LV
A jakoś zdjęć lepsza niż w e-510 i szumy mniejsze?

Centus
5.09.11, 14:41
A jakoś zdjęć lepsza niż w e-510 i szumy mniejsze?

a Ten znowu to samo ;-) , kup w ciemno , najwyzej sprzedasz za kilka tygodni , do slubu z nim nie idziesz , jak kupujesz uzywke to wiele nie stracisz

osiem1984
5.09.11, 14:42
a Ten znowu to samo ;-) , kup w ciemno , najwyzej sprzedasz za kilka tygodni , do slubu z nim nie idziesz , jak kupujesz uzywke to wiele nie stracisz

No dobra przekonałeś mnie:)

Centus
5.09.11, 14:48
No dobra przekonałeś mnie:)

w sumie nie ja cie przekonalem , tylko moja kobitka

jak przez dwa tygodnie lazilem tam i z powrotem marudzac czy kupic E-3 i nowe szkla czy cos innego , pewnego dnia wkurzona powiedziala

kup i bedzie w koncu swiety spokoj , do slubu z nim nie idziesz a jak ci sie nie spodoba to sprzedasz

no i teraz dalem ci dokladnie taka sama rade ;-)

cissic
5.09.11, 14:59
A jakoś zdjęć lepsza niż w e-510 i szumy mniejsze?
jak dla mnie jakosc JPEGa jest lepsza - zgaduje, ze taki format obrazka Cie najbardziej interesuje. ISO 800 jest naprawde ok a i nawet 1600 jest MZ uzyteczne. przy przesiadce na E-3/E-30 poczujesz roznice glownie w uzytkowaniu aparatu. cudow na kiju sie nie spodziewaj, matryce sa jakie sa, obiektywy dostana troszke kopa a wizjer jest naprawde miodzio

osiem1984
5.09.11, 15:41
Chciałbym wszystkim biorącym udział w dyskusji podziękować za pomoc i dobrą radę. Po przeczytaniu wszystkich postów zdecydowałem się na wymianę body najprawdopodobniej na E-30, ponieważ mogę ją kupić dość tanio - 1900 zł, przebieg 3700 zdjęć, gwarancja do grudnia 2011. Na koniec chciałbym się Was jeszcze poradzić w jednej kwestii. Zastanawiam się co zrobić z E-510. Czy warto ją sprzedać (pewnie jak już zostało tu napisane nie wezmę więcej za nią niż 500 zł), czy może warto zatrzymać (jeśli tak do czego mogłaby się przydać)?

herbie_mp
5.09.11, 15:56
Chciałbym wszystkim biorącym udział w dyskusji podziękować za pomoc i dobrą radę. Po przeczytaniu wszystkich postów zdecydowałem się na wymianę body najprawdopodobniej na E-30, ponieważ mogę ją kupić dość tanio - 1900 zł, przebieg 3700 zdjęć, gwarancja do grudnia 2011. Na koniec chciałbym się Was jeszcze poradzić w jednej kwestii. Zastanawiam się co zrobić z E-510. Czy warto ją sprzedać (pewnie jak już zostało tu napisane nie wezmę więcej za nią niż 500 zł), czy może warto zatrzymać (jeśli tak do czego mogłaby się przydać)?
Ja bym zostawił. Dlaczego? Już wyjaśniam:
1. Dałbym synowi z kitami, niech se pstryka... :wink:
2. Zawsze to awaryjna puszka, jeśli coś by się skiepściło w E-30...
3. No i lżejszy (jak to już ktoś napisał) do łażenia w trudnym terenie, lub na dłuuuuugie wypady :smile:

osiem1984
5.09.11, 15:58
Ja bym zostawił. Dlaczego? Już wyjaśniam:
1. Dałbym synowi z kitami, niech se pstryka... :wink:
2. Zawsze to awaryjna puszka, jeśli coś by się skiepściło w E-30...
3. No i lżejszy (jak to już ktoś napisał) do łażenia w trudnym terenie, lub na dłuuuuugie wypady :smile:

Qrcze, przeczytałem właśnie test E-30 na Optyczne.pl - strasznie go zjechali, zerknijcie na podsumowanie.

cissic
5.09.11, 16:02
Chciałbym wszystkim biorącym udział w dyskusji podziękować za pomoc i dobrą radę. Po przeczytaniu wszystkich postów zdecydowałem się na wymianę body najprawdopodobniej na E-30, ponieważ mogę ją kupić dość tanio - 1900 zł, przebieg 3700 zdjęć, gwarancja do grudnia 2011. Na koniec chciałbym się Was jeszcze poradzić w jednej kwestii. Zastanawiam się co zrobić z E-510. Czy warto ją sprzedać (pewnie jak już zostało tu napisane nie wezmę więcej za nią niż 500 zł), czy może warto zatrzymać (jeśli tak do czego mogłaby się przydać)?

tak jak napisalem, ja swoja zostawilem na dluze wypady w gory. jakos nie usmiecha mi sie targac E-3 na poloniny z kompletem szkiel, choc na kondyche nie narzekam. jesli czujesz, ze puszka bedzie zbierac kurz to ja sprzedaj i kup sobie ZD 35mm

---------- Post dodany o 16:02 ---------- Poprzedni post był o 15:58 ----------


Qrcze, przeczytałem właśnie test E-30 na Optyczne.pl - strasznie go zjechali, zerknijcie na podsumowanie.

czytalem to wielokrotnie i jak zwykle przewija sie temat slabej matrycy. nic nowego - ten typ juz tak ma:)

Centus
5.09.11, 16:02
Qrcze, przeczytałem właśnie test E-30 na Optyczne.pl - strasznie go zjechali, zerknijcie na podsumowanie.

no kurcze jakbym siebie widzial , nie wierz we wszystko co przeczytasz w necie , optyczni nie lubia olka tak wogole

nie przekonasz sie o slusznosci zakupu dopuki nie kupisz i nie minie kilka tygodni az sie oswoisz z nowym sprzetem

a wtedy sam podejmiesz decyzje , zostaje albo sprzedac i kupic cos innego

jako ze kupujesz uzywki to wielkiej straty finansowej sie nie spodziewaj , najwiecej traci ten co kupuje w sklepie i pozniej sprzedaje

i kup juz ten aparat i zacznij robic zdjecia bo sil juz brakuje zeby ci odpisywac ;-)

cissic
5.09.11, 16:07
optyczni nie lubia olka tak wogole

nie odnosze takiego wrazenia. to raczej w komentarzach przewijaja sie bardziej negatywne wypowiedzi. poczytaj testy obiektywow a zmienisz zdanie. chyba wszyscy wiemy jakie sa plusy i minusy systemu 4/3

Centus
5.09.11, 16:17
nie odnosze takiego wrazenia. to raczej w komentarzach przewijaja sie bardziej negatywne wypowiedzi. poczytaj testy obiektywow a zmienisz zdanie. chyba wszyscy wiemy jakie sa plusy i minusy systemu 4/3

obiektywy chwala to fakt ale rozmawiamy o puszcze

pamietam ze w jakiejs recenzji napisali ze puszek olympusowcom nie zazdroszcza ale kilku obiektywow tak

a po drugie nie rozmawiamy o tym gzie olka lubia a gdzie nie , ale o tym zeby kolega forumowy kupil juz ten aparat i zaczal robic zdjecia

a przestal czytac testy i te wszystkie inne bzdury

osiem1984
5.09.11, 16:19
obiektywy chwala to fakt ale rozmawiamy o puszcze

pamietam ze w jakiejs recenzji napisali ze puszek olympusowcom nie zazdroszcza ale kilku obiektywow tak

a po drugie nie rozmawiamy o tym gzie olka lubia a gdzie nie , ale o tym zeby kolega forumowy kupil juz ten aparat i zaczal robic zdjecia

a przestal czytac testy i te wszystkie inne bzdury

Dobra jadę go kupić dzisiaj kolo 20. Raz się żyję, zobaczymy co z tego wyjdzie:)

Centus
5.09.11, 16:22
Dobra jadę go kupić dzisiaj kolo 20. Raz się żyję, zobaczymy co z tego wyjdzie:)

to wylacz teraz internet i juz nic nie czytaj ;-)

a jak kupisz to sie odezwij , wszyscy ucieszym sie Twoim szczesciem ;-)

henry1
5.09.11, 16:23
Osiem, zdecyduj sam.
Ja po prostu postanowiłem kupić nowy aparat z obiektywami i tak zrobiłem.
Nie pytałem nikogo jaki kupić, bo jak widzisz na pięciu pomagających,
dziesieć różnych rad. A do kogo będziesz miał pretensje, jeśli zakup okaże się
nietrafiony ?
Bądź twardym facetem, decyzję podejmij sam!

cissic
5.09.11, 16:26
obiektywy chwala to fakt ale rozmawiamy o puszcze
pamietam ze w jakiejs recenzji napisali ze puszek olympusowcom nie zazdroszcza ale kilku obiektywow tak
a po drugie nie rozmawiamy o tym gzie olka lubia a gdzie nie , ale o tym zeby kolega forumowy kupil juz ten aparat i zaczal robic zdjecia
a przestal czytac testy i te wszystkie inne bzdury

oczywiscie, ale to nie ja wspomnialem, ze "Olka gdzies nie lubia":) peace

kawka
5.09.11, 16:50
Mam E-3, mam e-510 - w rodzinie jest też e-620... Wiem, że różnice między zdjęciami nie są jakieś spektakularne.. Ale najwięcej radości dają mi obrazki z E-3 - a już w duecie z Leica 25/1.4 - cudo ... No ale wybór należy do Ciebie, ale to są w gruncie rzeczy bardzo przyjemne dylematy..

jarmana
5.09.11, 17:23
osiem1984 (https://forum.olympusclub.pl/members/14343-osiem1984)
w każdym razie, jeśli zdecydujesz sprzedać E510 za 500zł to daj znać. Jeśli jest sprawny to go wezmę

nyny
5.09.11, 20:19
Majac bez mala okolo 4000-4500zl dokupic do zedde siedemdziesiat-czysta eczydziesci trza naprawde byc mocnym fanem esystemu i dodatkowo w goracej wodzie kapanym byc:)
Zwlaszcza majac taki tardzet zainteresowan foto jaki przedstawil kolega...

pozdro

osiem1984
5.09.11, 22:27
Ok, zakupiłem :) Dziękuję Wam za Wasz wkład. Przywiozłem go jakieś 15-20 min temu. Wykonałem 3-4 zdjęcia w pokoju przy świetle z lampki i jedno co mi się bardzo mocno rzuciło w oczy jest to, że strasznie mocno (naprawdę mocno) podbija czerwień. Gdzieś już się spotkałem na forum z tą wadą.

cissic
5.09.11, 22:31
Ok, zakupiłem :) Dziękuję Wam za Wasz wkład. Przywiozłem go jakieś 15-20 min temu. Wykonałem 3-4 zdjęcia w pokoju przy świetle z lampki i jedno co mi się bardzo mocno rzuciło w oczy jest to, że strasznie mocno (naprawdę mocno) podbija czerwień. Gdzieś już się spotkałem na forum z tą wadą.

a jak jest balans bielieli ustawiony?

osiem1984
5.09.11, 22:36
najpierw próbowałem auto, ale nie dał rady więc na manualnym ustawiłem i dopiero wtedy w miarę dobrze kolory oddał.

nyny
5.09.11, 22:43
Ok, zakupiłem :)

Amen.
Niechaj sluzy zatem...

pozdro

Mirek54
5.09.11, 22:45
najpierw próbowałem auto, ale nie dał rady więc na manualnym ustawiłem i dopiero wtedy w miarę dobrze kolory oddał.

Jako stary wapniak Ci poradze.Ustaw na rawy i nigdy nie przestawiaj na nic innego.To grzech cykac jpg takim czyms.

osiem1984
5.09.11, 22:59
Jako stary wapniak Ci poradze.Ustaw na rawy i nigdy nie przestawiaj na nic innego.To grzech cykac jpg takim czyms.
Zawsze Mirku praktykowałem RAW + jpg. Raw pod edycje, jpg gdy zdjęcie mnie zadowalało. A swoją drogą nadal nad tą czerwienią myślę, czemu ją tak podbija :/

cissic
5.09.11, 23:07
wrzuc JPEGa i RAWa na jakis link z ta czerwienia

konradkkk
5.09.11, 23:13
hmm ja zawsze mam ustawione w korpusach minus czerwony ile się da....może to coś pomoże?

osiem1984
5.09.11, 23:40
pobawię się opcjami, postaram się coś wykombinować i jak nic nie uda mi się zrobić to wrzuce jutro z rana zdjęcia. Dzięki za zainteresowanie:)

bast
5.09.11, 23:55
Gratuluję zakupu, jestem w podobnej sytuacji (E500 +14-54) - pora zmienić sprzęt, ale ja idę w u43, pozdrawiam.

osiem1984
6.09.11, 00:16
Gratuluję zakupu, jestem w podobnej sytuacji (E500 +14-54) - pora zmienić sprzęt, ale ja idę w u43, pozdrawiam.
Wielkie dzięki, za niedługo się okaże czy była to dobra decyzja.

droplet
6.09.11, 01:18
Ja tylko dodam od siebie, że choć podobno E-3 ma tę samą matrycę co E-510 to mając oba aparaty widziałem różnicę w RAW.
Mniej przepałów i łatwiej było coś wyciągnąć w E-3 z jasnych pól.

Thomasso
6.09.11, 09:47
Ja tylko dodam od siebie, że choć podobno E-3 ma tę samą matrycę co E-510 to mając oba aparaty widziałem różnicę w RAW.
Mniej przepałów i łatwiej było coś wyciągnąć w E-3 z jasnych pól.

Lepszy system pomiaru swiatla (algorytm, procesor?)? :) Podobnie jest np. z E-30 i E-520 (bo do tego z nizszych modeli mam tylko porownanie).
OK. Matryce rozne, ale 520-tka zdecydowanie zaczesto przewalala pomiar (musialem reczne korekty wprowadzac) i wylazily przepaly. Z E-30 jest spokojniej, pomiar precyzyjniejszy.

Tomek

tymczasowy_
6.09.11, 10:21
Wykonałem 3-4 zdjęcia w pokoju przy świetle z lampki i jedno co mi się bardzo mocno rzuciło w oczy jest to, że strasznie mocno (naprawdę mocno) podbija czerwień. Gdzieś już się spotkałem na forum z tą wadą.Bo najlepszy AWB ma E-1, niestety każda nowocześniejsza puszka Olka ma gorzej ... no ale E-1 to staroć i fotek nim robić nie wypada :wink:

Czekamy na fotki z nowej puszki.

PS
Tylko nie rób jednocześnie fotek E-510 (takich samych kadrów), bo po co psuć sobie radość zakupu po porównaniu fotek :wink:

Dzuiko
6.09.11, 11:03
A w końcu pamiętaj, że to mózg robi zdjęcia. To dopiero jest pucha nad puchami.

Tobik
6.09.11, 13:58
Bo najlepszy AWB ma E-1, niestety każda nowocześniejsza puszka Olka ma gorzej ... no ale E-1 to staroć i fotek nim robić nie wypada :wink:

Potwierdzam w 100%. Winnym jest zewnętrzny czujnik WB. Ale nie oszukujmy się - po co bawić i narzekać jak można ręcznie wprowadzić wzorzec i jest po fikcyjnym kłopocie?

tymczasowy_
6.09.11, 14:18
Potwierdzam w 100%. Winnym jest zewnętrzny czujnik WB. Ale nie oszukujmy się - po co bawić i narzekać jak można ręcznie wprowadzić wzorzec i jest po fikcyjnym kłopocie?Jasne, najlepiej wywalić czujnik WB z każdego korpusu, będzie taniej.

Tobik
6.09.11, 15:14
Jasne, najlepiej wywalić czujnik WB z każdego korpusu, będzie taniej.

Źle mnie zrozumiałeś. Skoro kolega marudzi, że AUTO WB jest kiepski to dlaczego nie użyje gotowych wzorców, albo zdecydowanie nie sięgnie po RAW? Auto WB w większości obecnych aparatów w świetle żarowym lub mieszanym nie radzi sobie najlepiej.

Centus
6.09.11, 16:51
pobawię się opcjami, postaram się coś wykombinować ... wrzuce jutro z rana zdjęcia. Dzięki za zainteresowanie:)

cos jakos kolega ucichl po tym zakupie , rozumiem ze fotki robi zeby pokazac

no i sygnaturke trzeba by zmienic ;-)

osiem1984
6.09.11, 17:39
cos jakos kolega ucichl po tym zakupie , rozumiem ze fotki robi zeby pokazac

no i sygnaturke trzeba by zmienic ;-)

Kolega ucichł bo w pracy ma niezły młyn a powoli kończy się czas wdrożenia dwóch projektów IT. A wracając do puszki to jestem baardzo zadowolony:) Czuję wyraźną różnicę a szczególnie jak podepnę woolny 70-300, który przyspieszył jakby się nałykał jakiś fuj dopalaczy :) Jeśli chodzi o fotki to z racji napiętego tygodnia pewnie nie uda mi się nic popstrykać sensownego, ale może jutro uda mi się wygospodarować z godzinkę i coś ustrzelić w plenerze. Być może przejdę się na cmentarz powązkowski. Na więcej fotek, będę mógł sobie pozwolić dopiero w niedzielę:) Już nie mogę się doczekać!

osiem1984
7.09.11, 11:10
Mam pytanko szczególnie do osób z E-30 (może w e-3 też jest podobnie). Wasz "pstryk" też jest taki mega głośny? Wiem, pewnie napiszecie, że się czepiam ale przyznam, że o ile E-510 stosunkowo cicho robił zdjęcia to w przypadku E-30 "pstryk" jest naprawdę mocno słyszalny.

tymczasowy_
7.09.11, 11:28
Mam pytanko szczególnie do osób z E-30 (może w e-3 też jest podobnie). Wasz "pstryk" też jest taki mega głośny? Wiem, pewnie napiszecie, że się czepiam ale przyznam, że o ile E-510 stosunkowo cicho robił zdjęcia to w przypadku E-30 "pstryk" jest naprawdę mocno słyszalny.Nie wiem jak jest w E-30, ale w E-3 lustro tak na...la (w stosunku do E-1 i nawet E-300), że na sam dźwięk wszystkie bociany na polu podrywają się do lotu ... :wink:

osiem1984
7.09.11, 11:51
Nie wiem jak jest w E-30, ale w E-3 lustro tak na...la (w stosunku do E-1 i nawet E-300), że na sam dźwięk wszystkie bociany na polu podrywają się do lotu ... :wink:

Poważnie? ;)

Thomasso
7.09.11, 12:08
Mam pytanko szczególnie do osób z E-30 (może w e-3 też jest podobnie). Wasz "pstryk" też jest taki mega głośny? Wiem, pewnie napiszecie, że się czepiam ale przyznam, że o ile E-510 stosunkowo cicho robił zdjęcia to w przypadku E-30 "pstryk" jest naprawdę mocno słyszalny.

Czy ja wiem. W E-520 dzwiek byl taki jakby bardziej mechaniczny. Troche jakby jakis silniczek dzialal... w E-30 jest to suchy trzask.

Tomek

Centus
7.09.11, 12:09
Poważnie? ;)


hmmm, ja mialem E-520 i po zmianie na E-3 (polroczna z maly przebiegiem) zauwazylem wrecz odwrotnie , wieksza kultura pracy i cichsza praca

co jeszcze zauwazylem , glosnosc lustra w E-3 czasami potrafi zaintrygowac zwierzaki , wszystko zalezy od odleglosci w jakiej sie jest , napewno nie spotkalem sie z sytuacja gdzi dzwiek lustra jakiegos stworka by wystraszyl , wrecz przeciwnie po pierwszym klapnieciu odwracaly sie w strone aparatu co dawalo okazje do ciekawego ujecia , pozniej juz nie zwracaly a to uwagi i robily swoje

osiem1984
7.09.11, 12:12
hmmm, ja mialem E-520 i po zmianie na E-3 (polroczna z maly przebiegiem) zauwazylem wrecz odwrotnie , wieksza kultura pracy i cichsza praca

co jeszcze zauwazylem , glosnosc lustra w E-3 czasami potrafi zaintrygowac zwierzaki , wszystko zalezy od odleglosci w jakiej sie jest , napewno nie spotkalem sie z sytuacja gdzi dzwiek lustra jakiegos stworka by wystraszyl , wrecz przeciwnie po pierwszym klapnieciu odwracaly sie w strone aparatu co dawalo okazje do ciekawego ujecia , pozniej juz nie zwracaly a to uwagi i robily swoje

Tak tylko pytam, bo lekko mnie zdziwiło to.

---------- Post dodany o 12:12 ---------- Poprzedni post był o 12:11 ----------


Czy ja wiem. W E-520 dzwiek byl taki jakby bardziej mechaniczny. Troche jakby jakis silniczek dzialal... w E-30 jest to suchy trzask.

Tomek Własnie taki suchy trzask (dość głośny). No nic widocznie taka jego uroda:)

Zastanawiam się jeszcze czy wykorzystać gwarancje i oddać obiektywy z body na kalibrację do olympus czy dać sobie spokój. Dzisiaj wykonam test bateryjkowy.

tymczasowy_
7.09.11, 12:41
Tak tylko pytam, bo lekko mnie zdziwiło to.[COLOR=Silver]
Zastanawiam się jeszcze czy wykorzystać gwarancje i oddać obiektywy z body na kalibrację do olympus czy dać sobie spokój. Dzisiaj wykonam test bateryjkowy.A nie mówiłem, mając stary sprzęt robiłbyś zdjęcia i szukał przyczyn w sobie jeśli by nie wychodziły. Nowy sprzęt, nowe problemy, nowe testy, porównania ... a czas nie z gumy. Zamiast robić teściki bateryjkowe lepiej zrobić parę portretów lub iść w plener ... :wink:

Thomasso
7.09.11, 13:25
Zastanawiam się jeszcze czy wykorzystać gwarancje i oddać obiektywy z body na kalibrację do olympus czy dać sobie spokój. Dzisiaj wykonam test bateryjkowy.

Sam sobie skalibruj :) E-30 ma taka mozliwosc (uzytkownik sam moze dostroic korpus do obiektywu - nawet kilku, aparat zapemietuje ustawienia dla kazdego obiektywu) i jest to jedna z jej zalet.

Tomek

ajan
7.09.11, 13:41
Nie wiem jak jest w E-30, ale w E-3 lustro tak na...la (w stosunku do E-1 i nawet E-300), że na sam dźwięk wszystkie bociany na polu podrywają się do lotu ... :wink:

Jeżeli lustro w E-30 na......la głośniej niż w E-520. To ja nie zmieniam aparatu. Nie da się tego wyciszyć?

osiem1984
7.09.11, 13:43
Jeżeli lustro w E-30 na......la głośniej niż w E-520. To ja nie zmieniam aparatu. Nie da się tego wyciszyć?
Jak dla mnie dużo głośniej ale jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza :) Tak jak napisał Centus, zamknij oczy, wyłącz komputer, pójdź i kup. Ja jestem zadowolony mimo, że jeszcze się nie miałem czasu pobawić.

playtech
7.09.11, 14:39
Jak dla mnie dużo głośniej ale jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza :) Tak jak napisał Centus, zamknij oczy, wyłącz komputer, pójdź i kup. Ja jestem zadowolony mimo, że jeszcze się nie miałem czasu pobawić.

Czy znowu tak głośniej, to bym polemizował. Dla mnie to różnica praktycznie nieistotna. A wracając do wyboru aparatu, to powiem, że wróciłem do E-510 po dwóch latach. A dlaczego? Pomimo, że posiadam E-5, E-330 i E-510, to w swojej kolekcji brakuje mi właśnie tego małego zgrabnego aparatu z IS. I jeszcze jedno - jestem bardzo zadowolony z E-330 pomimo, że matryca juz nie KODAKA, to rewelacyjnie oddaje kolory i wg mnie ma dobrą rozpiętość tonalną.
E-510 wybieram ponownie za stabilizację i małe szumy w RAW-ach, nie przeszkadza mi mały wizjer, 3kl/s, brak pełnego pokrycia kadru i brak szczelności.
Jesli zależy Ci na szczelności, większym wizjerze i czułością ISO 3200, to bierz E-3. Co do jakości zdjęć E-510 w stosunku do E-3 nie stwierdzilem większej różnicy. RAW-y dadzą ci odpowiedz. Radziłbym dokupienie jakiegoś dobrego szkła i cieszyć się fotografowaniem, ale to już twój wybór.

nyny
7.09.11, 15:02
Jeżeli lustro w E-30 na......la głośniej niż w E-520. To ja nie zmieniam aparatu. Nie da się tego wyciszyć?

Gadaja, jest inne - bardziej "klasowe" to klapniecie z eczy/eczydziesci ale nie jest jakos gigantycznie glosne, normalne klapanie....

Jest pare aparatow co maja fajny ficzer "tryb cichej migawki" no ale to juz niestety inna stajnia...

pozdro

tymczasowy_
7.09.11, 15:30
Gadaja, jest inne - bardziej "klasowe" to klapniecie z eczy/eczydziesci ale nie jest jakos gigantycznie glosne, normalne klapanie....
To nie jest normalne klapanie, może normalne w porównaniu z innymi systemami, bo nie w porównaniu z E-1.



Jest pare aparatow co maja fajny ficzer "tryb cichej migawki" no ale to juz niestety inna stajnia...
W E-1 nie trzeba "trybu cichej migawki" bo normalnie jest cicho. Mechanika w E-1 to cacko i szwajcarski zegarek, mechanika E-3 to ruski ził. Tyle w temacie, bo miało być taniej. Na plus zmiania się to co ma związek z krzemem, reszta z biegiem czasu badziewieje.


Jak dla mnie dużo głośniej ale jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza Tak jak napisał Centus, zamknij oczy, wyłącz komputer, pójdź i kup. Ja jestem zadowolony mimo, że jeszcze się nie miałem czasu pobawić. To normalne, jest to jeden z etapów cyklu zakupu i po zakupie ... potem przychodzą inne etapy :wink:

bast
7.09.11, 18:40
Jeżeli lustro w E-30 na......la głośniej niż w E-520. To ja nie zmieniam aparatu. Nie da się tego wyciszyć?

W 5DMKII to dopiero klapie, raczej strzela...*:grin:

Janeczek
7.09.11, 19:05
W 5DMKII to dopiero klapie, raczej strzela...*:grin:

To chyba nie wiesz jak wali SOny A900

pozdrawiam serdecznie
Janek

nyny
7.09.11, 19:39
To nie jest normalne klapanie, może normalne w porównaniu z innymi systemami, bo nie w porównaniu z E-1.

W E-1 nie trzeba "trybu cichej migawki" bo normalnie jest cicho. Mechanika w E-1 to cacko i szwajcarski zegarek, mechanika E-3 to ruski ził. Tyle w temacie, bo miało być taniej. Na plus zmiania się to co ma związek z krzemem, reszta z biegiem czasu badziewieje.

No tak zapomnialem calkiem, ze jest jeszcze tymczasowy_ i jego czegotoniemajace, bijace na kazdej plaszczyznie wszystko co do tej pory sie ukazalo i ocierajace sie o zlote runo ejeden.

pozdro

grizz
7.09.11, 19:50
nyny, tak OT - słyszałeś e-1? Naprawdę cudowny jest w tym aspekcie.

nyny
7.09.11, 20:08
nyny, tak OT - słyszałeś e-1? Naprawdę cudowny jest w tym aspekcie.

Tak, raz kiedys mialem przyjemnosc trzymac troche dluzej e1. Te mlasniecia delikatne sa specyficzne fakt, ale czy to jest jakis wyznacznik i wzor, przeca to subiektywna sprawa:)
Jednak czytajac posty (juz nie tylko w tym watku) tymczasowego_ ma sie wrazenie, ze swiat sie uwstecznia i kroliczka w postaci e1 juz nikt nie dogoni:)

pozdro

Tobik
7.09.11, 20:21
Jednak czytajac posty (juz nie tylko w tym watku) tymczasowego_ ma sie wrazenie, ze swiat sie uwstecznia i kroliczka w postaci e1 juz nikt nie dogoni:)

Pod pewnymi względami niestety tak ..... Zresztą pewnie jak i też innych aparatów sprzed paru ładnych lat.

nyny
7.09.11, 20:28
Pod pewnymi względami niestety tak ..... Zresztą pewnie jak i też innych aparatów sprzed paru ładnych lat.

Taaa? A jakimi jestem ciekaw, co takiego magicznego ma e1 czego nie ma w dzisiejszych puszkach?

Pomijam zabytkowosc z racji wieku i fakt pierwszej pro puszki e-systemu.

pozdro

grizz
7.09.11, 20:33
Jednak czytajac posty (juz nie tylko w tym watku) tymczasowego_ ma sie wrazenie, ze swiat sie uwstecznia i kroliczka w postaci e1 juz nikt nie dogoni:)

pozdro

Pomijając, konkretnie e1, a biorąc pod uwagę sam mechanizm - to niestety często normalne zjawisko w dzisiejszym świecie, ze produkty z przeszłości pod pewnymi wzgledami były zdecydowanie lepsze.

a e1 ma kilka zalet (ergonomia, jakość wyjkonania, wspominana migawka), którymi kolejne modele niestety nie mogą się pochwalić, co nei zmienia faktu, ze dziadek jest dziadek i jakby chciał to nowinek technicznych nie przeskoczy.

Tobik
7.09.11, 20:39
Osobiście bardzo podoba mi sie obrazek jaki daje D80 kolegi - dynamika, kolory, charakter szumu ale to kwestie względne. W przypadku E-1 rzecz tyczy się głównie jakości wykonania i funkcjonalności- spoczko dźwigienki do komory baterii i kart pamięci, plastik któremu aceton niestraszny, bardzo wygodny uchwyt, system zmiany ustawień typu przycisk + rolka, no i kwestia tej dynamiki tonalnej, pod tym wzgledem to według mnie najlepsza puszka 4/3. Aha i jeszcze obecne ceny oscylujace wokół 500-550 zł tez są sympatyczne. Ten aparat naprawdę można polubić

osiem1984
7.09.11, 22:46
Osobiście bardzo podoba mi sie obrazek jaki daje D80 kolegi - dynamika, kolory, charakter szumu ale to kwestie względne. W przypadku E-1 rzecz tyczy się głównie jakości wykonania i funkcjonalności- spoczko dźwigienki do komory baterii i kart pamięci, plastik któremu aceton niestraszny, bardzo wygodny uchwyt, system zmiany ustawień typu przycisk + rolka, no i kwestia tej dynamiki tonalnej, pod tym wzgledem to według mnie najlepsza puszka 4/3. Aha i jeszcze obecne ceny oscylujace wokół 500-550 zł tez są sympatyczne. Ten aparat naprawdę można polubić
Nie miałem, nie widziałem, nie cykałem nim zdjęć:) Mam E-30, lustro wali głośno niemiłosiernie ale i tak mam nadzieję, że przez wiele lat mi posłuży :)

Krakman
7.09.11, 23:20
Mam E-30, lustro wali głośno niemiłosiernie ale i tak mam nadzieję, że przez wiele lat mi posłuży :)

I tak trzymaj, też mam E-30 + 12-60, dla mnie rewelacja. Robię z tego fotki A0...

osiem1984
8.09.11, 01:29
I tak trzymaj, też mam E-30 + 12-60, dla mnie rewelacja. Robię z tego fotki A0...
Też cholernie chciałbym mieć 12-60.

Janeczek
8.09.11, 08:43
E1 wcale nie byl mistrzem mlaskania, Fuji S3 Pro to dopiero bylo mlasniecie... z nowych K5 Pentaxa jest bardzo bardzo:)

pozdrawiam serdecznie
Janek

osiem1984
8.09.11, 09:01
W weekend będę miał okazję pofocić. Wyjeżdżam za miasto więc, może jakieś pierwsze zdjęcia z lasu uda się zrobić. Będę miał też okazję namówienia mojego taty na zamianę swojej małpki sony dsc-w70 na moje dotychczasowe E-510 z obiektywem kitowym 14-42. Jeśli się nie zdecyduje to pozostaniemy przy opcji wymiany jego soniacza na Samsung EX-1

tymczasowy_
8.09.11, 09:46
Tak, raz kiedys mialem przyjemnosc trzymac troche dluzej e1...... popatrzeć przez szklaną szybę gabloty sklepowej, oglądnąć na filmiku z youtube, koledzy kiedyś mówili ... ale wiem najlepiej.

apz
8.09.11, 15:09
I tak trzymaj, też mam E-30 + 12-60, dla mnie rewelacja. Robię z tego fotki A0...

Powoli też noszę się z zamiarem wymiany 11-22 + 14-54 na 12-60, ciężej będzie , ale pojawi się miejsce w plecaku na ZD 8. A na migrację na E-5 , lub migrację systemową, jeszcze dla mnie za wcześnie - E-30 za mało użyte by sprzedac go za obecną cenę rynkową.

A co do brzmienia migawki w E-1 - jest ono cudowne, ergonomia E-30 jest podobna do tej z E-1, niestety E-30 nie jestuszczelniona.

Pozdrawiam AP.

Centus
8.09.11, 15:45
no to doszla teraz kolejna wazna cecha aparatu foto , dzwiek migawki i klapanie lustrem ;-)

ja nigdy na to nie zwracalem uwagi , jedyne co zauwazylem w zeszly wekend ze A900 klapie jak mlockarnia i na jej tle E-3 jest o wiele cichsza

no i pamietam pewna subtelna roznice pomiedzy E-520 a E-3

teraz nie zostaje nic innego jak zrobic konkurs komu lustro klapie najpiekniej ;-)


teraz tak pomyslalem , jak na portalach testowych sprawdzaja szybkostrzelnosc aparatow przy zdjeciach seryjnych

w sumie chyba najprosciej bylo by nagrac dzwiek i pozniej w odpowiednim edytorze plikow muzycznych policzyc ilosc klapniec na osi czasu

osiem1984
8.09.11, 16:08
no to doszla teraz kolejna wazna cecha aparatu foto , dzwiek migawki i klapanie lustrem ;-)

ja nigdy na to nie zwracalem uwagi , jedyne co zauwazylem w zeszly wekend ze A900 klapie jak mlockarnia i na jej tle E-3 jest o wiele cichsza

no i pamietam pewna subtelna roznice pomiedzy E-520 a E-3

teraz nie zostaje nic innego jak zrobic konkurs komu lustro klapie najpiekniej ;-)


teraz tak pomyslalem , jak na portalach testowych sprawdzaja szybkostrzelnosc aparatow przy zdjeciach seryjnych

w sumie chyba najprosciej bylo by nagrac dzwiek i pozniej w odpowiednim edytorze plikow muzycznych policzyc ilosc klapniec na osi czasu

Złośliwiec..

nyny
8.09.11, 18:57
... popatrzeć przez szklaną szybę gabloty sklepowej, oglądnąć na filmiku z youtube, koledzy kiedyś mówili ... ale wiem najlepiej.

Fakt, spotkanie ze swietym gralem jest przeznaczone tylko dla namaszczonych...


Bede musial spytac sie znajomego czy jak mial ten cud swiata byl w jakiejs sekcie czy inny cyrograf podpisal...

pozdro

tymczasowy_
8.09.11, 19:22
Centus, oczywiście masz rację, w dziewięćdziesięciu iluś tam procentach, nieważne jest jak klapie lustro ... ale skoro już w E-1 Olek wstawił tak dopracowany mechanizm, to dla dlaczego w następcy wstawił coś gorszego? Poza tym lubię jak czasami dopiero po kilku zdjęciach robionych E-1 towarzystwo spostrzega, że robię fotki ... z E-3 tak się nie da, po pierwszym spuszczeniu migawki wszyscy obracają się w moim kierunku ... ot taki drobiazg.

Krakman
8.09.11, 19:37
Moje E-30 klapie znośnie, rzekłbym zmysłowo, ale nie da się tego porówniać do klapnięcia w Zenicie XP - to była rewelacja. A już w TTL to mistrzostwo Świata:grin:

osiem1984
8.09.11, 22:04
Moje E-30 klapie znośnie, rzekłbym zmysłowo, ale nie da się tego porówniać do klapnięcia w Zenicie XP - to była rewelacja. A już w TTL to mistrzostwo Świata:grin:
A nie podbija Ci może zbyt mocno czerwieni?

Krakman
8.09.11, 22:29
A nie podbija Ci może zbyt mocno czerwieni?

Coś pmiętam pisałeś o tym . Ale czy to było tylko w świetle sztucznym????
U mnie w pomieszczeniach , bez lampy błyskowej bywa różnie. Trzeba eksperymentować z balansem, bo z automatem bywa różnie.

cissic
8.09.11, 22:37
zawsze recznie ustawiam WB jak pstrykam w pomieszczeniach bez lampy. na AUTO w slabym swietle zarowym tez mam spore przebarwienia, ktore raczej ida w czerwien

Tobik
9.09.11, 09:23
osiem1984, daj sobie spokój z AUTO WB i ustawiaj ręcznie - wszystkie olki które do tej pory miałem i mam robiły tak samo jak twój E-30. W żarowym prawie wszystkie aparaty tak mają. No może z wyjątkiem E-1:wink:

tymczasowy_
9.09.11, 09:35
Znakiem firmowym Olympusa jest ocieplanie, tak jak znakiem Panasonic'a jest oziębianie. Najlepiej korygować WB w postprocesie (można i jpega i RAW poprawiać). Zmiana niewielka dla Olka kilkaset stopni w górę, dla Panasa w dół i po sprawie.

Zauważyłem też jedną prawidłowość, podpięcie np 35-100 powoduje produkcję bardziej naturalnych kolorystycznie zdjęć niż te same kadry zrobione 40-150, 14-54 czy Sigma 30mm/1.4, które są wyraźnie ocieplone. Niewykluczone, że kalibracja WB w Olkach zrobiona jest na obiektywy z najwyższej półki (co nie było by takie dziwne). Acha dotyczy to zarówno E-1 jak i E-3 - tendencja do ocieplania jest podobna.

osiem1984
9.09.11, 09:39
zawsze recznie ustawiam WB jak pstrykam w pomieszczeniach bez lampy. na AUTO w slabym swietle zarowym tez mam spore przebarwienia, ktore raczej ida w czerwien Właśnie w pomieszczeniach zamkniętych na WB Auto zauważyłem, że sobie średnio radzi. Przy oświetleniu z lampki nocnej w pokoju, gdzie mam ściany w kolorze brzoskwinki bardzo mocno podbija do czerwonego. No cóż będę w takim razie sam temperaturę ustawiał. Dzięki.

tymczasowy_
9.09.11, 09:53
Właśnie w pomieszczeniach zamkniętych na WB Auto zauważyłem, że sobie średnio radzi. Przy oświetleniu z lampki nocnej w pokoju, gdzie mam ściany w kolorze brzoskwinki bardzo mocno podbija do czerwonego. No cóż będę w takim razie sam temperaturę ustawiał. Dzięki.Wg. mnie zła droga. Robisz tylko jpegi? Zacznij robić RAW, wtedy wszystko skorygujesz.
Ja tak robię, powie ktoś, że niepotrzebna robota, może. Używam LR3, mam dwie sprawy załatwione (1) to bardzo dobre narzędzie do robienia postprocesu, (2) LR3 to doskonałe narzędzie do katalogowania zdjęć.

PS
Idę o zakład, że jak ustawisz WB na żarowe, to zapomnisz zmieć go po wyjściu na światło dzienne :wink: ... i wtedy to będzie dopiero masakra (bez RAW'a).

Krakman
9.09.11, 11:46
PS
Idę o zakład, że jak ustawisz WB na żarowe, to zapomnisz zmieć go po wyjściu na światło dzienne :wink: ... i wtedy to będzie dopiero masakra (bez RAW'a).

Z tym zapominaniem masz rację, kiedyś wychodząc na zewnątrz zapomniałem zmienić z manuala na automat i przez dobrą chwilę szlag mnie trafiał czemu mi ciągle wychodzi biały kadr....:-P

Marx07
9.09.11, 14:05
Koledzy WB to żaden problem. Jeśli robicie w RAW-ach to nie widzę najmniejszych problemów. Ja robiąc zdjęcia zawsze mam Auto WB i dopiero podczas wywoływania rawa coś zmieniam lub nie.
OLek ma świetne AutoWB i radzi sobie z tym bardzo dobrze. Może to specyfika E-3 ale ja praktycznie nie muszę zmieniać WB. Ale czerwień podbija każdy olek :) ale też nie zawsze to przeszkadza.
Jedynym rozwiązaniem jest robienie fotek tylko i wyłącznie w RAW-ach. Zapomnieć należy, że istnieje w naszych body możliwość zapisu w jpegach.
Pozdrawiam

Cieszę się osiem1984, że zdecydowałeś się na nowy sprzęt. Niech ci dobrze służy :)

Centus
9.09.11, 14:51
zgadzam sie w pelni z przedmowca , podstawa to Raw'y

no i E-3 ma naprawde dobry WB , byc moze za sprawa zewnetrznego dodatkowego czujnika WB , nie wiem czy E-30 takowy tez posiada

zreszta majac porzadny sprzet , a chyba E-30 mozna za taki uznac , z dobrym obiektywem az zal robic foty w jpg

tymczasowy_
9.09.11, 15:18
zreszta majac porzadny sprzet , a chyba E-30 mozna za taki uznac , z dobrym obiektywem az zal robic foty w jpgDlaczego żal, ja nie pogniewał bym się gdybym otrzymywał zadowalające mnie jpegi wprost z puszki, Małbym pewnie kilka razy mniej dysków na przechowywanie fotek.

Mirek54
9.09.11, 15:24
Dlaczego żal, ja nie pogniewał bym się gdybym otrzymywał zadowalające mnie jpegi wprost z puszki, Małbym pewnie kilka razy mniej dysków na przechowywanie fotek.

Tylko mi nie mow ze dobry jpg jest kilkukrotnie lzejszy od rawa.Mz jesli raw ma 10 mega to dobry jpg tej samej wielkosci do dalszej zabawy ma 6-8 mega.
Wiec gdzie tu "kilka razy mniej"
Chyba,ze poglady mamy inne na jakosc.

osiem1984
9.09.11, 15:25
Wg. mnie zła droga. Robisz tylko jpegi? Zacznij robić RAW, wtedy wszystko skorygujesz.
Ja tak robię, powie ktoś, że niepotrzebna robota, może. Używam LR3, mam dwie sprawy załatwione (1) to bardzo dobre narzędzie do robienia postprocesu, (2) LR3 to doskonałe narzędzie do katalogowania zdjęć.

PS
Idę o zakład, że jak ustawisz WB na żarowe, to zapomnisz zmieć go po wyjściu na światło dzienne :wink: ... i wtedy to będzie dopiero masakra (bez RAW'a).

zapomnieć nie zapomnę a nawet jeśli już to po pierwszej fotce będę o tym wiedział, bo zawsze po wykonaniu zdjęcia sprawdzam jak wyszło. Foto zawsze robię RAW + jpg. te, które moim zdaniem wyszły całkiem nieźle zostawiam w jpg jak są i nie kombinuję ew. 1-2 poprawki. Jeśli na jakimś zdjęciu bardziej mi zależy to edytuję je w Camera Raw pod Photoshop Elements 9.

epicure
9.09.11, 15:52
OLek ma świetne AutoWB i radzi sobie z tym bardzo dobrze.

Mam inne spostrzeżenia. Dotyczą one jednak nie tylko Olka.

magnum
9.09.11, 17:47
W E-30 jest coś w menu do wprowadzania korekty balansu bieli dla wszystkich trybów. Nie sprawdzałem jak to działa ale tak wychodzi z instrukcji. Bodajże strona 101.