PDA

Zobacz pełną wersję : Takumar 50 1.4 - problem z zamontowanien do reduktora m42 - micro 4/3



ketof
31.08.11, 10:00
Jak w tytule, obiektyw posiada z tyłu wystającą blaszkę przesuwającą się wraz ze zmianą wartości przysłony. Uniemożliwia to niestety prawidłowe zamocowanie do reduktora micro 4/3 - m42, czyli potrzebny jest takowy z odpowiednim wycięciem, ale nie widziałem takich pod micro 4/3. Wbrew zapewnieniom reduktory nie są uniwersalne, bo nie wszystkie obiektywy m42 da się podpiąć...
Spotkaliście się z tym problemem?

Pozdrawiam

Centus
31.08.11, 10:06
Jak w tytule, obiektyw posiada z tyłu wystającą blaszkę przesuwającą się wraz ze zmianą wartości przysłony. Uniemożliwia to niestety prawidłowe zamocowanie do reduktora micro 4/3 - m42, czyli potrzebny jest takowy z odpowiednim wycięciem, ale nie widziałem takich pod micro 4/3. Wbrew zapewnieniom reduktory nie są uniwersalne, bo nie wszystkie obiektywy m42 da się podpiąć...
Spotkaliście się z tym problemem?

Pozdrawiam

ja podpinam go pod adapter cztery trzecie i tam problemu nie ma , zawsze mozesz ten dynks skrocic i wyrzucic ;)

do niczego w cyfrowkach nie bedzie on Tobie potrzebny

ketof
31.08.11, 10:17
Myślałem że obędzie się bez ingerencji w konstrukcję obiektywu, nie uśmiecha mi się piłowanie... ;)

Centus
31.08.11, 10:27
Myślałem że obędzie się bez ingerencji w konstrukcję obiektywu, nie uśmiecha mi się piłowanie... ;)

zebys odezwal sie wczesniej to mialem rozebrany ten obiektyw na czynniki pierwsze , moglem podejrzec czy da sie to wyjac nie tracac na funkcjonalnosci

napewno trzeba by zdjac dupke , a o ile pamietam zeby do tego dojsc trzeba rozbierac calosc od gory

chyba ze da sie zdjac tylko ten pierscien pod skala i wtedy odslonia sie wkrety od samej dupki ktora idzie bez problemu odkrecic

ale i tak nie pamietam do czego ten wysuniety dynks jest podlaczony , w sensie czy da sie go wyjac i bedzie dalej dzialalo

jednym slowem spozniles sie z pytaniem o kilka dni

z pilowaniem bym poczekal bo wiory powpadaja ci do srodka i zapaskudza caly mechanizm w dupce i gwinty od siodla

ketof
31.08.11, 11:10
Wygląda na to że bez demolowania obiektywu się nie obędzie...

apz
31.08.11, 11:24
Wygląda na to że bez demolowania obiektywu się nie obędzie...

A to jest na pewno M42???? Tam jest tylko okrągły bolec, może masz nie tą przejściówkę - nic nie demoluj, wstaw zdjęcie do wątku i poczekaj , albo podejdź do fotowarsztatu i zapytaj.

Pozdrawiam AP.

ketof
31.08.11, 11:31
A to jest na pewno M42???? Tam jest tylko okrągły bolec, może masz nie tą przejściówkę - nic nie demoluj, wstaw zdjęcie do wątku i poczekaj , albo podejdź do fotowarsztatu i zapytaj.

Pozdrawiam AP.

Na pewno m42, przejściówka jest ok, bo obiektyw się nakręca i gwint pasuje.
Dokładnie ten sam jak na zdjęciach, z tyłu widać tą nieszczęsną blaszkę:
http://allegro.pl/aj-smc-takumar-1-4-50mm-i1789319316.html

tymczasowy_
31.08.11, 15:13
Obiektywu nie piłował bym, ewentualnie próbowałbym odkręcić tego dyngsa. Mam Mira 35mm/2.0 co jest w wersji M42 i Nikon, też ma takiego dyngsa, ale bez problemu da się odkręcić po zdjęciu dupki.

Patrząc na ten obiektyw wydaje mi się, że można spiłować kołnierz w przelotce M42->4/3, bolec od domykania przysłony mozna w takim przypadku zablokować koszulką termokurczliwą lub kawałkiem izolacji (rurki) zdjętej z przewodu o średnicy nieco mniejszej niż ten bolec.

Wg. mnie taka przelotka nie powinna blokować tego dyngsa:
http://allegro.pl/adapter-4-3-na-m42-do-olympus-panasonic-leica-itp-i1789338815.html

ketof
31.08.11, 15:34
Obiektywu nie piłował bym, ewentualnie próbowałbym odkręcić tego dyngsa. Mam Mira 35mm/2.0 co jest w wersji M42 i Nikon, też ma takiego dyngsa, ale bez problemu da się odkręcić po zdjęciu dupki.

Patrząc na ten obiektyw wydaje mi się, że można spiłować kołnierz w przelotce M42->4/3, bolec od domykania przysłony mozna w takim przypadku zablokować koszulką termokurczliwą lub kawałkiem izolacji (rurki) zdjętej z przewodu o średnicy nieco mniejszej niż ten bolec.

Wg. mnie taka przelotka nie powinna blokować tego dyngsa:
http://allegro.pl/adapter-4-3-na-m42-do-olympus-panasonic-leica-itp-i1789338815.html

No tak, ale ja szukam odpowiedniej przejściówki m42 ale do micro 4/3 i tu jest problem...

ebelbeb
3.09.11, 11:54
ketof, potrzebujesz przejściówki bez blokady bolca przysłony. Miałem identyczną sytuację z przejściówką Canon EF-M42. Do niektórych, najnowszych wersji Super-Takumarów i do wszystkich późniejszych (czyli Super-Multi-Coated i SMC) używałem przejściówki nie posiadającej tego pierścienia blokującego bolec. Blokada bolca i tak w przypadku żadnego Takumara nie jest na cyfrze potrzebna.
Gdybyś jednak nie znalazł odpowiedniego adaptera to nie radzę rozbierać (a już na pewno przerabiać!) obiektywów. Jedyne rozsądne wyście to zeszlifowanie kołnierza w przejściówce.


A to jest na pewno M42???? Tam jest tylko okrągły bolec
Pentax wprowadził w lustrzankach pomiar przy otwartej przysłonie a później automatykę czasu naświetlania (czyli tryb AV). Aby to zrealizować mocowanie M42 zostało rozbudowane o kilka dodatkowych elementów, z których główny informuje body o ustawionej na obiektywie przysłonie i to właśnie on haczy zazwyczaj o przejściówki blokujące bolec.

ketof
3.09.11, 15:49
Rozmawiałem z gościem z warsztatu foto i powiedział że ten dyngs jest zintegrowany z pierścieniem przysłony, więc już rozbierać go nie ma po co, piłować też mi się nie widzi bo opiłki mogą dostać sie do środka, więc pewnie się go pozbędę... a szkoda.

ebelbeb
3.09.11, 18:13
Nie za szybko rezygnujesz z tak dobrego szkła ? Warto zanieść "gościowi z warsztatu" przejściówkę i obiektyw i poprosić o minimalne zeszlifowanie i wyczyszczenie przejściówki. Jest to też dość proste do zrobienia we własnym zakresie. I nie grozi dostaniem się żadnych opiłków do wnętrza obiektywu ani aparatu.

ebelbeb
9.09.11, 08:27
O zeszlifowanie przejściówki, oczywiście. :)

tymczasowy_
9.09.11, 09:25
No tak, ale ja szukam odpowiedniej przejściówki m42 ale do micro 4/3 i tu jest problem...I jaki problem? Kup przelotkę M42->4/3, którą działa ten Takumar i przelotkę 4/3->m4/3 i po kłopocie, a dodatkowo będziesz mógł podpinać szkła 4/3 do m4/3.

PS
Koszt 4/3->m4/3 jest, ale bieganie z przelotką M42->m4/3 do zeszlifowania, strata czasu i nie robienie fotek to też są koszty.

moozg
11.09.11, 13:52
adapter i pilnik
ja po otrzymaniu paczki z takumarem tez mialem lekkie zdziwko, ze nie wkreca sie do konca i zobaczylem, ze od wewnatrz konstrukcja adaptera blokuje i duzym pilnikiem bez problemu to zeszlifowalem i teraz smiga.

Vindex
13.09.11, 14:50
I jaki problem? Kup przelotkę M42->4/3, którą działa ten Takumar i przelotkę 4/3->m4/3 i po kłopocie, a dodatkowo będziesz mógł podpinać szkła 4/3 do m4/3.

PS
Koszt 4/3->m4/3 jest, ale bieganie z przelotką M42->m4/3 do zeszlifowania, strata czasu i nie robienie fotek to też są koszty.

Takumar + przelotki bedzie kosztowal prawie tyle co 45/1.8 wiec to chyba srednio sensowne rozwiazanie ...

ebelbeb
15.09.11, 16:56
adapter i pilnik
ja po otrzymaniu paczki z takumarem tez mialem lekkie zdziwko, ze nie wkreca sie do konca i zobaczylem, ze od wewnatrz konstrukcja adaptera blokuje i duzym pilnikiem bez problemu to zeszlifowalem i teraz smiga.
O, o tym właśnie pisałem powyżej, rozwiązanie proste i skuteczne. :)



I jaki problem? Kup przelotkę M42->4/3, którą działa ten Takumar i przelotkę 4/3->m4/3 i po kłopocie, a dodatkowo będziesz mógł podpinać szkła 4/3 do m4/3.

PS
Koszt 4/3->m4/3 jest, ale bieganie z przelotką M42->m4/3 do zeszlifowania, strata czasu i nie robienie fotek to też są koszty.
Takumar + przelotki bedzie kosztowal prawie tyle co 45/1.8 wiec to chyba srednio sensowne rozwiazanie ...
Pomijając już nawet stronę finansową, to przy szukaniu adaptera M42-4/3 dochodzi ten sam problem, co przy zakupie adaptera M42-m4/3 - znalezienia wersji nie zahaczającej o dynksy wystające z Takumarów SMC i S-M-C (i niektórych Super-Takumarów).
"Po kłopocie" - sorry ale wszystko jest banalnie proste jedynie pod warunkiem, gdy się nie do końca wie, o czym się mówi. ;)