PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia produktowa.



deredas
5.08.11, 21:28
Witam serdecznie wszystkich. Piszę z prośbą o pomoc w sprawie fotografowania galanterii skórzanej - głównie portfeli.

Sprzęt jaki posiadam:
- olympus e-500
- kitowy obiektyw 14-25mm
- dwie lampy błyskowe powerluxa ve-200 mocowane na statywach
- namiot bezcieniowy (większy - ok. 80cm)
- wyzwalacz radiowy

Mój cel:
Robić zdjęcia produktom w taki sposób, aby później nie trzeba było ich obrabiać w progamach graficznych. Przede wszystkim zależy mi, abym nie musiał ręcznie usuwać tła, usuwać cieni itp itd. Zdjęcia chcę potem później umieścić w swoim sklepie internetowym.

Problemy:
1. Jak ustawię na skali lampy błyskowej wartość 5.2 to obie lampy błyskają mocnym światłem, więc tło zdjęcia jest jednolite. Jednak kolor portfela nie jest już naturalny. Powiedział bym, że jest przekłamany. Jak zmniejszę wartość na skali lampy błyskowej do 5.0 to tło nie jest już jednolite (jest bardziej szarawe lub lekko niebieskie), ale za to kolor portfela jest już bardziej zbliżony do rzeczywistego koloru.

Teraz od razu odpowiem na kilka pytań, które mogą paść:

1. Dlaczego nie zmieniam przesłony tylko kręcę skalą na lampie błyskowej ?
Nie zmieniam przysłony z dwóch powodów. Pierwszy to taki że wartość przysłony gdzieś w okolicy 11 pozwala uzyskać dobrą ostrość przedmiotu. Wartość przesłony 11 jest optymalna i pozwala mi uchwycić fakturę skóry na portfelu. Zwiększenie przysłony wiąże się ze stratą ostrości. Zgodnie z resztą z tym wykresem
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://alphacorner.eu/wp-content/uploads/2008/07/wykres_ostrosci_szkiel.jpg)

Druga sprawa to ostatnio oglądałem filmik http://www.fototv.pl/leksykon/studio/softbox.html
i w rozmowie wyraźnie powiedziano, że przysłoną nie warto kręcić tylko warto kręcić skalą na lampie błyskowej, bo wtedy nie traci się plastyczności przedmiotu ( nie wiem do końca czym jest ta plastyczność ) No ale skoro ktoś tak doradza to wie co mówi.

2. Dlaczego nie chcę poprawiać zdjęć ? Po pierwsze bo wg mnie aparat takiej klasy powinien być w stanie zrobić zdjęcie na tyle dobre, że nie potrzeba go obrabiać. Zwłaszcza jeśli autor zdjęcia ma możliwość stworzenia idealnych warunków do wykonania dobrego zdjęcia tak jak to ma miejsce w moim przypadku. Po drugie nie chcę siedzieć i obrabiać blisko 10 tys. zdjęć. Dlaczego ? Szkoda mi na to czasu przede wszystkim, a poza tym część zdjęć, które robiłem były dobre. Niestety wyszły dobrze pewnie tylko przez przypadek. A zatem skoro wyszły dobrze to właśnie te zdjęcia są dowodem na to, że można zrobić dobre zdjęcia przy stworzonych przeze mnie warunkach bez konieczności obrabiania ich w programie graficznym. Innymi słowy sprzęt dobry, warunki też tylko fotograf kiepski.

3. Czy szukałem na forum podobnych postów ? Tak szukałem wpisałem w wyszukiwarkę "fotografia produktowa" i wyskoczyły mi 4 tematy. Niestety żaden z wyszukanych tematów nie dał mi odpowiedzi na mój problem

W związku z tym proszę o pomoc ewentualnie jakieś materiały z którymi mogę się zapoznać i szybko wcielić w życie.


Z góry dziękuje i pozdrawiam.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Cel do jakiego zmierzam:
http://dzionek.proste.pl/8.JPG

Takie zdjęcie jak powyżej w pełni mnie satysfakcjonuje



Natomiast na chwilę obecną za pomocą aparatu bez obróbki otrzymuuje takie zdjęcie:
http://dzionek.proste.pl/oryginal8.JPG

dobas
5.08.11, 23:14
Hej zapodaj to zdjęcie z dobrym tłem i nienaturalnym portfelem...

Ja jak robie tego typu zdjęcia to prześwietlam ( tak aby obraz portfela był przekłamany ) a kolor portfela dopasowywuje juz suwakami

moim zdaniem przy takim namiocie od jakiejś obróbki nie uciekniesz - kwestia żeby polegała ona na przesunięciu jednego suwaka a nie szparowaniu portfela..

chyba, ze jesteś w stanie ( i wydaje mi się że to moze rozwiązać problem ) dodać lampe która bedzie Ci oświetlała od spodu tylko tło - tak aby było ono poza zakresem tego co potrafi rejestrować aparat ( śniezno białe )

warte obejrzenia sa też te tutoriale http://www.youtube.com/user/prophotolife z treszta też polecane na fototv - trochę ich jest ale sporo mozna wyciagnąc z tych porad

Mirek54
6.08.11, 00:53
Ach,dwie lampy,pare prob i lawka z oparciem potrzebna


http://www.youtube.com/watch?v=Yue9BWbrb7g

A balans bieli w tym co Ciebie zadowala nie polecial czasem???

konukera
6.08.11, 00:57
syfiaste zdjecia Cie zadowalają, ale skoro..
jak chcesz mieć białe tło to musisz świecić od dołu (na plexi) i prześwietlać... nie jest to prosta sprawa tak naprawdę, dość duże źródło światła musi być aby pokryło obiekt, ale innej rady nie ma...
możesz też po chamsku prześwietlić w aparacie/lampie, a potem przy rawach podciągnąć...

"Po pierwsze bo wg mnie aparat takiej klasy powinien być w stanie zrobić zdjęcie na tyle dobre, że nie potrzeba go obrabiać."
Czemu wtrącasz do swojego braku umiejętności aparat??? Człowieku...

deredas
6.08.11, 01:05
Sposób z prześwietlaniem jest dobry o tyle, że właśnie mam białe tło, ale niestety minusem jest nienaturalna barwa portfela. Aczkolwiek i tak lepsze tak jak mówisz suwak zmieniać kolor niż wycinać tło za pomocą lasso.

Zdjęcia które podesłałem są dwa. Jedno z oryginalnym tłem. I drugie z wyciętym tłem. Nic więcej przy nim nie robiłem tylko wyciąłem tło.


Szare tło mam na przykład tu:
www.dzionek.proste.pl/kiepskietlo.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/kiepskietlo.JPG)

Dziękuję Wam za pomoc - jutro przejrzę te materiały.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakąś własną sugestię to chętnie posłucham.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

syfiaste zdjecia Cie zadowalają, ale skoro..
jak chcesz mieć białe tło to musisz świecić od dołu (na plexi) i prześwietlać... nie jest to prosta sprawa tak naprawdę, dość duże źródło światła musi być aby pokryło obiekt, ale innej rady nie ma...
możesz też po chamsku prześwietlić w aparacie/lampie, a potem przy rawach podciągnąć...

"Po pierwsze bo wg mnie aparat takiej klasy powinien być w stanie zrobić zdjęcie na tyle dobre, że nie potrzeba go obrabiać."
Czemu wtrącasz do swojego braku umiejętności aparat??? Człowieku...


A dlaczego od spodu ? Od góry nie można ? I dlaczego stostuje się tą plexi ? Aby lepiej rozproszyć światło ? I dlaczego mówisz, że syfiaste ?

Nie zapisuje w RAW-ach. Nie widzę w tym sensu skoro później i tak pliki zapisze do JPEG. A jak przeczytasz jaki jest mój cel w pierwszym poście to zrozumiesz, że interesują mnie jedynie zdjęcia "prosto z aparatu", a nie po obróbce graficznej. Każdy sobie może trochę się pobawić i obrabiać zdjęcia, ale pod warunkiem, że ma na to czas i zdjęć jest nie wiele, a nie na przykład 10 tys. zł w 2 tygodnie. No ale jak mówiłem przeczytaj dokładnie mój pierwszy post to zrozumiesz:
a) po co pisze
b) co chcę uzyskać
c) jakie sposoby do tej pory stosowałem realizacji mojego celu.


"Czemu wtrącasz do swojego braku umiejętności aparat??? Człowieku..."
Proszę czytać dokładnie co napisałem w pierwszym poście. A napisałem tam między innymi: "Innymi słowy sprzęt dobry, warunki też tylko fotograf kiepski." Gdybym umiał robić zdjęcia to bym nie pisał tutaj o swoich problemach, które są dowodem na brak umiejętności. Poza tym chyba właśnie po to jest to forum, aby sobie udzielać rad i pomagać, a nie pisać "człowieku...". Zamiast tego oczekiwałbym, że usłyszę robisz to źle albo tamto.A takie ogólne podsumowanie faktów, że nie mam umiejętności nic nie wnosi do tematu. Powoduje tylko, że temat zamiast spójny i merytoryczny robi się jałowy.

Mirek54
6.08.11, 01:19
Szare tło mam na przykład tu

Jesli przewaga B jest okolo o 20 wieksza jak pozostale R i G,ktore mozna powiedziec,ze sa w rownowadze to to napewno nie jest szare tlo.
Chyba raczej monitor u Ciebie zle Ci pokazuje.

Ps Czerwony kolor dla dyrekcji zastrzezony -pamietaj.

deredas
6.08.11, 01:31
Jesli przewaga B jest okolo o 20 wieksza jak pozostale R i G,ktore mozna powiedziec,ze sa w rownowadze to to napewno nie jest szare tlo.
Chyba raczej monitor u Ciebie zle Ci pokazuje.

Ps Czerwony kolor dla dyrekcji zastrzezony -pamietaj.


Całe tło nie jest koloru szarego na moim monitorze, ale patrząc na tło od samej góry aż po sam dół czyli pionowo to na moim monitorze tło powoli z białego staje się coraz ciemniejsze, i już na samym dole jest szare...

Mirek54
6.08.11, 01:47
Całe tło nie jest koloru szarego na moim monitorze, ale patrząc na tło od samej góry aż po sam dół czyli pionowo to na moim monitorze tło powoli z białego staje się coraz ciemniejsze, i już na samym dole jest szare...

Wg mnie to od blado niebieskiego sciemnia sie w dol z coraz wiweksza jego dominata.Popatzr na czerwien,ona tez sie zmienia i na dole jest juz pozbawiona zolci.
Mnie z kolorem to tak wychodzi jak ponizej.Nie zwracalem uwagi czy czerwona jest taki jak orginal-sugerowalem sie tylko tlem,skoro napisales ze szare.

deredas
6.08.11, 10:52
Blado niebieski - masz rację. Pytanie tylko dlaczego blado niebieski ?
Coś czuję, że to wina mojego oświetlenia w pokoju. Pokój mam oświetlony dwoma żarówkami philipsa tornado t3 6500K, które dają bardzo jasne światło. Można by powiedzieć, że trochę blado niebieskiego też dają.

Czyli jak robię zdjęcia wieczorami to oświetlenie w pokoju powinienem zmienić na inne prawda ? Jak tak to jakie byłoby najlepsze (moc i temperatura) ?


Twoje zdjęcia po poprawkach w programie graficznym są o wiele lepsze niż moje. W programie graficznym ustawiłeś tylko balans koloru czy coś więcej robiłeś ? Jak poprawiam balans koloru czerwonego to nie uzyskuje takiego efektu jak Ty. Korzystam z GIMP-a

hades
6.08.11, 10:59
Najlepiej inne oświetlenie wyłączyć. Mieszanie różnych źródeł światła (o różnych temperaturach) to główna przyczyna przebarwień. Do tego jeszcze dochodzą, np. różnokolorowe duże powierzchnie (np. zielone ściany), które potrafią zmienić kolor odbić na przedmiotach.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
http://www.foto-grafika.e6.net.pl/temperatura-barwowa-swiatla/

deredas
6.08.11, 11:05
Jeśli wyłączę oświetlenie w pokoju to w jaki sposób mogę robić zdjęcia wieczorem ? Będzie całkowicie ciemno. Znowu od samego rana słońce świeci ostro w moje okna i muszę opuszczać roletę, aby światło z zewnątrz dodatkowo nie zaburzało oświetlania w pokoju.

Aby ograniczyć wpływ ścian i otoczenia na kolory to stosuje namiot bezcieniowy, który wg mnie oprócz tego, że pozwala wyeliminować niepożądane cienie to jeszcze daje jednolite tło otoczenia.


Ściany w moim pokoju są koloru blado zielonego.

Czyli żarówki o temp. 5400K, bo 5500K nie sprzedają. Natomiast w moim aparacie balans bieli ustawiony mam na 5400K, bo wartości 5500K nie można ustawić. Kolejną wartość jaką mogę nastawić to 5600K.

hades
6.08.11, 11:14
Jak zrobić zdjęcia wieczorem? Przecież do oświetlania sceny, na której układasz przedmioty używasz światła błyskowego (temperatura 5500K). Na czas zdjęć włączasz dowolną lampkę o bardzo słabym świetle, która umożliwia Tobie poruszanie się w pomieszczeniu. To światło nie może dominować nad światłem przeznaczonym do oświetlania sceny.

kali999
6.08.11, 11:37
Jak zrobić zdjęcia wieczorem? Przecież do oświetlania sceny, na której układasz przedmioty używasz światła błyskowego (temperatura 5500K). Na czas zdjęć włączasz dowolną lampkę o bardzo słabym świetle, która umożliwia Tobie poruszanie się w pomieszczeniu. To światło nie może dominować nad światłem przeznaczonym do oświetlania sceny.

Nie musi włączać żadnej lampki. Po coś chyba jest w jego lampach światło modelujące. I jak już zostało napisane wszystkie inne źródła światła powinny być wyłączone.
Namioty bezcieniowe jak dla mnie to zbędny wynalazek, który wcale nie ułatwia pracy. Lepiej mieć dwa softboxy plus podstawę i tło w zależności od potrzeb.
W tym wypadku jeśli lampy są dobrze ustawione i tło(odbijające światło) jest dosyć blisko, a światło odpowiednio ustawione nie powinno być problemu z uzyskaniem takich zdjęć o jakich mówisz. Oczywiście łatwiej by było gdyby była trzecia lampa od spodu pod plexią.

slaszysz
6.08.11, 12:53
Czyli żarówki o temp. 5400K, bo 5500K nie sprzedają. Natomiast w moim aparacie balans bieli ustawiony mam na 5400K, bo wartości 5500K nie można ustawić. Kolejną wartość jaką mogę nastawić to 5600K.

To spróbuj użyć definiowanego balansu bieli, wsadź do namiotu białą kartkę i ustaw na nią balans i sprawdź efekty.

deredas
6.08.11, 13:00
Do lamp błyskwowych nie wkręcałem lamp modelujących. Dlatego korzystałem z oświetlenia w pokoju. Ale za chwilę to zmienię.

Ok ustawię ręcznie balans bieli.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Wg mnie to od blado niebieskiego sciemnia sie w dol z coraz wiweksza jego dominata.Popatzr na czerwien,ona tez sie zmienia i na dole jest juz pozbawiona zolci.
Mnie z kolorem to tak wychodzi jak ponizej.Nie zwracalem uwagi czy czerwona jest taki jak orginal-sugerowalem sie tylko tlem,skoro napisales ze szare.



Możesz mi powiedzieć jakiego programu graficznego użyłeś przy obrabianiu mojego zdjęcia. I co dokładnie w nim zmieniałeś aby taki efekt uzyskać ?
Ewentualnie czy ktoś inny może mi powiedzieć jakie parametry trzeba pozmieniać aby uzyskać taki efekt jak Mirek54 ? Używam GIMP-a, ale inny program też mogę zainstalować jeśli będzie trzeba.

_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
W jaki sposób wprowadza się w CS3 profil koloru jaki obowiązuje w fotografii ?

Mirek54
6.08.11, 13:12
(w tym miejscu był cytat z wiadomości prywatnej, którego nie używamy na forum - przyp. moderatora)

Rozwin sobe skrot PW.Ja rozumiem ze kasa misiu kasa.Wszystko naj najtaniej.
Prowadzisz sklep internetowy,zlec takie zadanie komus kto sie zna-zaplacisz ,odpiszesz od podatku,wyjdzie Ci to i tak w koncu taniej.

Nie kazdy kucharz zdradzi do konca firme garnkow i cene w ktorych zupe gotuje.:wink: o przyprawach nie wspominam,bo nikle znaczenie widac maja.

wojciech_gd
6.08.11, 13:19
Marny wątek... typowy polski 'przedsiębiorca' - jak najtaniej, jak najszybciej, najlepiej za darmo i na wczoraj.

A licencję na CS3 będziesz miał? czy wielki przedsiębiorca będzie na piratach jechał?

Może na allegro się ogłoś jeszcze, że wynajmiesz fotografa pod te zdjęcia - pamiętaj o cenie, najlepiej 10gr/zdjęcie :D

domadm
6.08.11, 13:40
Ależ wy jesteście zawistni, szkoda słów... a to już triala nie może sobie poużywać? Albo potem Photoshop Elements zakupić za 300zł?

Od razu złodziej, oszust i krętacz, a jeśli jeszcze przyzna się że na allegro handluje to już na pewno te portfele są kradzione... żenua.

Widzę, że niektórzy to by nawet ustawowo ograniczyli prawa do wykonywania zdjęć na potrzeby zawodowe - tylko dla fotografów z koncesją i papierami.

Pierwsze posty były budujące, sam skorzystałem i dziękuję wszystkim za mądre rady. A autorowi wątku życzę udanych zdjęć i maksymalnych obrotów ze sprzedaży. Jak się dorobisz to zrób jakąś promocję dla forumowiczów :)

deredas
6.08.11, 13:50
Marny wątek... typowy polski 'przedsiębiorca' - jak najtaniej, jak najszybciej, najlepiej za darmo i na wczoraj.

A licencję na CS3 będziesz miał? czy wielki przedsiębiorca będzie na piratach jechał?

Może na allegro się ogłoś jeszcze, że wynajmiesz fotografa pod te zdjęcia - pamiętaj o cenie, najlepiej 10gr/zdjęcie :grin:


Po prostu człowiek logicznie myślący.
10 tys zdjęć x 40zł (za ujęcie u fotografa) = 40 tys zł.

Efekt: śliczne zdjęcia, które po jakimś czasie będę nieaktualne. Dlaczego nie aktualne, bo asortyment ciągle się zmienia i za rok połowa modeli nie będzie już w sprzedaży.

Zamiast wydawać 40 tys. zł.(KTÓRYCH I TAK NIE POSIADAM) na fotografa wolę spróbować swoich sił. Poza tym Twoje twierdzenie, że staram się jak najtaniej coś zrobić ma się nijak do rzeczywistości. Byłeś u mnie w domu ?

Aby rozpocząć fotografowanie produktów zainwestowałem w:
- aparat olympus e-500
- lampy błyskowe (2 sztuki)
- namiot bezcieniowy
- statywy
- odbiornik radiowy

Mam Ci pokazać na to fakturę ? Nie rozumiem takich osób jak Ty. Powiedz mi co Twój post wniósł do dyskusji ? Przez takie wypowiedzi jak Twoje temat zamiast być rzeczowy staje się jałowy.

Jeśli chodzi o CS3 to właśnie ściągam go ze strony
http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/edycja_grafiki/Adobe_Photoshop_CS3.html

Jest on na licencji testowej 30 dniowej. Myślę, że 30 dni spokojnie wystarczy aby z niego korzystać. Na co dzień korzystam z darmowych programów takich jak GIMP. Ale gdybyś wczytał się w cały temat to wiedziałbyś, że zależy mi na dobrym zdjęciu "prosto z aparatu". Nie chcę tracić czasu na ręcznym obrabianiu każdego zdjęcia jeśli tylko to możliwe. Wszyscy użytkownicy poza Tobą są mi tutaj życzliwi i służą dobrą radą. Zastanów się może czy nie warto zmienić swojego podejścia. Bo Twoje podejście zdecydowanie się wyróżnia i to na niekorzyść.

Zamiast komentować może mógłbyś mi coś doradzić ? W końcu chyba taka jest idea tego forum prawda ? Na forum osoby o niskim poziomie umiejętności mogą się wymieniać doświadczeniami z osobami lepiej zorientowanymi w temacie lub z zawodowymi fotografami.

Co do tego, że najlepiej jak najtaniej. To powiem tak. Ekonomii nie studiowałem, ale już na przedsiębiorczości w liceum uczono mnie, że koszty należy minimalizować, a zyski jak najbardziej zwiększać. Więc nie wiem co Cię dziwi w moim postępowaniu ? Jeśli mogę i chcę spróbować zaoszczędzić na fotografowaniu to chyba mam do tego prawo ?

Co do korzystania z piratów. To z wykształcenia jestem programistą. Dużo progamuję w C# i C++, więc doskonale rozumiem osoby, które irytują się kiedy ktoś bezprawnie korzysta z ich oprogramowania.

Jak chcesz coś dodać, co nie jest przedmiotem tematu to śmiało zadzwoń do mnie - 793 960 370 i wtedy możemy podyskutować.

hades
6.08.11, 14:29
Jedna uwaga, Deredas. Nie cytujemy prywatnych wiadomości (PW).

Druga uwaga, nie oceniajmy w jednoznaczny sposób postępowania bo nie znamy wszystkich okoliczności. A domysły są złymi doradcami jeśli ich skutkiem ma być takie stwierdzenie jakie zaprezentowałeś Wojciechu.

Trzecia uwaga. Jak mnie pamięć nie myli z reguły 30-dniowa licencja nie uprawnia do wykorzystania komercyjnego, a jedynie zapoznania się z funkcjonalnością narzędzia. Chyba, że treść licencji mówi inaczej.

*

By ostudzić emocje... od początku, eliminujemy problemy.

Optymalizując koszty musisz zwrócić uwagę na aspekty techniczne. Studio fotograficzne to przeważnie pomieszczenie o jednolitej kolorystyce, przeważnie białej lub czarnej, z dostępem światła zewnętrznego, które można regulować za pomocą szczelnych zasłon na okna. Do tego ze światłem ogólnym wyłączanym na czas zdjęć by panować nad światłem sceny. Dokładnie jak w teatrze.

Ale załóżmy mamy pokój, w kwiatki. Trudno. Jednolite otoczenie rozwiązałeś przez namiot bezcieniowy. Ok.

Oświetlenie. Jeśli światło lamp pokojowych, żyrandoli czy czegokolwiek innego dominuje w przestrzeni to je wyłącz. Scena powinna być oświetlona tylko tym czym zaplanowałeś je oświetlać. Masz dwa błyski z pilotami i podczas wyzwalania migawki tylko one powinny świecić na scenę. Piloty wyłączą się w czasie błyskania, ale oświetlą pomieszczenie gdy nie będziesz robił zdjęć. Gdybyś ich nie miał proponowałbym słabą lampkę lub generalizując - oświetlenie o zbliżonej temperaturze do lamp błyskowych, by cokolwiek widzieć w pokoju.

Dodatkowo posłuchaj rady kolegów. Podświetl namiot od dołu. Ja bym spróbował konfiguracji, jedna lampa od góry za przedmiotem, druga po przekątnej od dołu. Spróbuj tez ustawienia jakie zaproponował Mirek54 znalezionym na YT wideo. Podrzucił właściwy sposób oświetlenia wykorzystując zwykłą ławkę.

Obróbka. Trzeba ją zrobić, czasami trzeba coś poprawić w tonacji, zmienić kontrast. Zakładam, że nie będziesz retuszował (a jeśli już to zrobisz to poradzisz sobie GIMP-em). Przyjrzyj się narzędziom cyfrowej ciemni, typu np. nama5. Wielokrotnie przyspieszają pracę przy przeglądaniu i poprawianiu.

Resztę musisz wykombinować i dopasować sobie do swoich warunków.

deredas
6.08.11, 19:41
Próbowałem zrobić to tak jak na tym filmiku youtube. Tzn za namiotem ustawiłem jedną lampę, natomiast pod namiotem ustawiłem drugą. Niestety nie daje to zbyt dobrych rezultatów, ponieważ światło ustawione od spodu załamuje się na powierzchni portfela, dając efekt nierównomiernego jego oświetlenia. www.dzionek.proste.pl/odspodu.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/odspodu.JPG) Niestety nie miałem pod namiotem podłożonej pleksy. Być może jeśli podłożę białą (mleczną) pleksę to efekt będzie lepszy. W poniedziałek kupię i się okaże.

Dodatkowo też poczytałem o profilach koloru. Wcześniej o tym nie wiedziałem, ale istotne jest, aby wiedzieć w jakim profilu zapisuje zdjęcia aparat. U mnie w aparacie ustawiłem sobie na adobe RGB. Trzeba wiedzieć w jakim profilu zapisane są zdjęcia, aby potem program graficzny otworzył plik zgodnie z tym profilem. W związku z tym w GIMP-ie ustawiłem w menadżerze kolorów profil koloru adobe RGB (plik z profilem pobrałem ze strony adobe). Profil monitora ustawiłem zgodnie z profilem kalibracji zapisanym w katalogu ../win/system32/spool/drivers/color/ Teraz przynajmniej mam pewność, że program graficzny nie przekłamuje kolorów zdjęć wykonanych aparatem.

k@czy
6.08.11, 20:43
No i jeszcze zostala ci kalibracja kolorow monitora, drukarki.
Zabawa z balansem bieli tez, skoro nie robisz w RAWach, tylko jpg'ach i nie uzywasz swiatla 5500k.
Jakbys zrobil jak na filmiku, to mialbys podobne efekty.

Stosujac polsrodki, otrzymujesz polsrodki zamiast zdjec ;)
PS
Jasnosc na powierzchni portfela cie zadowala?

deredas
6.08.11, 21:04
Kalibracji monitora dokonałem - jego profil zapisał się w tym katalogu systemowym windowsa (ścieżkę podawałem w poprzednim pliku) i stamtąd go wczytywałem w ustawieniach GIMP-a.

Do zdjęć używam lamp błyskowych czyli światło ma te 5500K. Jeśli chodzi o ten filmik no to właśnie brakuje mi pleksy białej, więc jak ją kupię powtórzę te czynności jeszcze raz.

W RAW-ach nie zapisuję, bo chciałem mieć gotowe zdjęcie, którego nie będę muszał obrabiać tylko wystarczy, że je zmniejszę i wgram na serwer. Ewentualnie jedyne co będę musiał zmienić to balans koloru czy tonację (jednym suwakiem). Jednak jak na razie kiepsko mi te zdjęcia wychodzą. Może jak tę pleksę kupię to będzie lepiej.

Jasność i to zdjęcie powyżej wcale mi się nie podoba. Chciałem, żeby chociaż tak wyszło
(http://www.dzionek.proste.pl/4.JPG)www.dzionek.proste.pl/4.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/4.JPG)

www.dzionek.proste.pl/9.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/9.JPG)


Te dwa zdjęcia poprawiłem w GIMP-ie, żeby lepiej wyglądały.

k@czy
6.08.11, 21:23
Skup sie na jednym- najpierw tlo.
Potem skup sie na powierzchni produktu.
Razem to sie raczej nie uda, bo nie panujesz nad swiatlem do tego stopnia, zeby swobodnie zmieniac sobie kolory i powierzchnie portfeli i jednoczesnie zachowac powtarzalnosc.
Opanuj oswietlenie tla, to bedziesz mial polowe sukcesu.
Potem na tych samych ustawieniach rob poszczegolne produkty i tylko operuj swiatlem- pozwoli ci to zachowac pewna jakosc i nie bedziesz mial kazdego kadru innego.
Prawdopodobnie przydalaby ci sie jeszcze jedna lampa- nawet niewielka, ale tylko do oswietlenia portfela. Pozwoli co to w rozny sposob doswietlac jego powierzchnie nie mieszajac ustawien swiatla oswietlajacego tlo.
Musze cie tez rozczarowac odnosnie pleksy- prawdopodobnie nadal bedziesz mial widoczne roznice w oswietleniu.

deredas
6.08.11, 21:42
Dobrze to ująłeś - nie panuję nad oświetleniem. Najpierw myślałem, że metodą prób i błędów uda mi się znaleźć optymalne ustawienie lamp oraz ustawienie wartości błysku ( na skali), aby robić zdjęcia, które mają białe tła.

Na skali w lampach błyskowych ustawiam wartość 5.0 czyli bardzo jasny błysk.
Jeśli zbliżę lampy do namiotu to następuje prześwietlenie tła. Skąd to wiem ? Bo w aparacie 80% tła miga mi co oznacza właśnie prześwietlenie. No więc zważając na czyjąś tam uwagę, że prześwietlanie zdjęcia nie jest dobrym pomysłem odsuwam lampę stopniowo od namiotu. Jednak nie mogę znaleźć optymalnej odległości. Jak już znajdę odległość przy której zdjęcie nie jest prześwietlone to tło nie jest już idealnie białe.

Gdy nie zmieniam odległości lamp od namiotu tylko zmieniam nastawy skali w lampach błyskowych dzieje się identyczna rzecz. Wartość skali wysoka = prześwietlone zdjęcie. Niższa wartość skali = brak białego tła.

Te prześwietlone zdjęcia też nie są dobrym rozwiązaniem mimo iż tło jest białe. A to dlatego, że kolor portfela jest nienaturalny i trzeba się namęczyć aby zmienić ten kolor na bardziej rzeczywisty. Dla kogoś wprawionego obrobić takie zdjęcie to pewnie nieduży problem. Jednak jeśli każde zdjęcie tego samego portfela będzie różniło się od siebie to każdy kto będzie oglądał taki produkt nabierze wątpliwości czy te zdjęcia oddają rzeczywisty kolor portfela skoro każde z nich się różni.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Jakbys zrobil jak na filmiku, to mialbys podobne efekty.



Oprócz pleksy to muszę kupić jeszcze światło mierz, aby móc zmierzyć poziom ekspozycji tła i przedmioty. W tym filmiku z youtube jest napisane, że różnica między oświetleniem tła, a przedmiotu ma wynosić dokładnie 1. Bez tego przyrządu chyba nie dam rady ustawić tak światła nie ?

k@czy
6.08.11, 21:55
Nie martw sie- za kilka lat, kilka tysiecy zlotych i paredziesiat tysiecy fot nabierzesz wprawy :)
Najgorsze, czyli poczatek, juz za toba, :mrgreen:
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Oprócz pleksy to muszę kupić jeszcze światło mierz, aby móc zmierzyć poziom ekspozycji tła i przedmioty. W tym filmiku z youtube jest napisane, że różnica między oświetleniem tła, a przedmiotu ma wynosić dokładnie 1. Bez tego przyrządu chyba nie dam rady ustawić tak światła nie ?
Dasz rade, ale jakbys sam zaczal sie uczyc i szukac odpowiedzi, a nie tylko zadajesz pytania, to bylo troche milej, nie uwazasz?
Moze faktycznie zlecenie tego komus doswiadczonemu przyniosloby lepszy efekt?
Albo chociaz pogadaj z kims z forum z twojej okolicy, to za pare stowek da ci takie korepetycje, ze sie nauczysz w try miga i czasu zaoszczedzisz :)

deredas
6.08.11, 22:07
Moje pytania wynikają ze zdobywanej wiedzy. Właśnie się uczę - na przykład to pytanie dotyczące światłomierza wynika z obejrzanego tutoriala
pod tym linkiem:
http://www.youtube.com/watch?v=U7LSnYgOc-A&feature=player_embedded

To, że zadaje pytania nie znaczy, że nic nie robię i tylko czekam aż ktoś mi odpowie albo weźmie za rączkę i powie dokładnie jak mam coś zrobić. Na to nie liczę i nie taki był mój cel zakładania tutaj tematu. Zakładając tutaj temat liczę po prostu na rady, opinię, wymianę doświadczeń i tak dalej.


Ps. Kilkadziesiąt tysięcy zdjęć to nie wiele, bo dzisiaj to już około 300zdjęć pstryknałem jeśli nie więcej ;)

apz
6.08.11, 22:12
profile kolorów do internetu (http://forum.optyczne.pl/printview.php?t=10707&start=0&sid=f6f3194e58ab125962a03a6dc4d7b619)
A żeby Ci jeszcze zamieszać z tymi JPEG-ami i AdobeRBG zaproponuję lekturę na noc -wszak to co będziesz pokazywać ma być dla wszystkich i powinno być wyświetlane tak samo.

deredas
6.08.11, 22:14
ooo z tymi korepetycjami to dobry pomysł. Jak ktoś taki się znajdzie to chętnie skorzystam. Zdjęcia wykonane samemu na pewno przyniosą mi większą satysfakcję niż jak by ktoś je wykonał.

Przy okazji mogę też dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat fotografowania. Przecież jak będę chciał zrobić jakieś dobre zdjęcia np. na wakacjach to nie będę dzwonił do studia fotograficznego po fotografa, żeby ze mną na wycieczkę pojechał. :lol: Tak więc jak widzisz wiele jest powodów, dla których chcę się czegoś nauczyć i poszerzyć swoje umiejętności o fotografowanie :)

k@czy
6.08.11, 22:20
Moje pytania wynikają ze zdobywanej wiedzy. Właśnie się uczę - na przykład to pytanie dotyczące światłomierza wynika z obejrzanego tutoriala
pod tym linkiem: ‪Kerry walks through a typical product shot‬‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=U7LSnYgOc-A&feature=player_embedded)

To, że zadaje pytania nie znaczy, że nic nie robię i tylko czekam aż ktoś mi odpowie albo weźmie za rączkę i powie dokładnie jak mam coś zrobić. Na to nie liczę i nie taki był mój cel zakładania tutaj tematu. Zakładając tutaj temat liczę po prostu na rady, opinię, wymianę doświadczeń i tak dalej.


Ps. Kilkadziesiąt tysięcy zdjęć to nie wiele, bo dzisiaj to już około 300zdjęć pstryknałem jeśli nie więcej ;)
Jakbys chociaz przeczytal instrukcje swojego aparatu, to bys pewnie zauwazyl, ze ma on swiatlomierz.
Jaka wymiane doswiadczen masz na mysli?
Mowiac "zdjec", mam na mysli "zdjec" a nie bezsensownych pstrykow :)
Poza tym, jakbys od czasu do czasu podziekowal ludziom za czas, ktory spedzaja na tlumaczeniu ci pewnych rzeczy, to tez bys mial tych doradcow wiecej i na pewno lepszych od mnie. A takie wymuszanie rad na sile, to troche tak zniecheca ci powiem .....
Forum nie jest po to, zeby uczyc podstaw. ani nawet po to, zeby dawac rady albo "i tak dalej" ;)
Forum jest po to, zeby sie spotkac i pogadac o dupei maryni- fotografia to tylko wspolne hobby, ktore nas tu sprowadzilo. PS
Juz sie naumiales co to jest histogram? Tez sie przyda :mrgreen:

deredas
6.08.11, 22:35
profile kolorów do internetu (http://forum.optyczne.pl/printview.php?t=10707&start=0&sid=f6f3194e58ab125962a03a6dc4d7b619)
A żeby Ci jeszcze zamieszać z tymi JPEG-ami i AdobeRBG zaproponuję lekturę na noc -wszak to co będziesz pokazywać ma być dla wszystkich i powinno być wyświetlane tak samo.

Bardzo ciekawy temat. Wcześniej natknąłem się na temat profili kolorów do internetu. Jednak po lekturze tego tematu, który podesłałeś przedstawia się ciekawy wniosek.

Otóż przestrzeń kolorów sRGB (czy gamut sRGB jak kto woli) zawierająca tylko 35% widzialnych przez człowieka kolorów w pełni wystarcza aby dobrze odwzorować kolory fotografowanego przedmiotu. Ponadto standard sRGB używany jest do tworzenia stron WWW. Zatem jeśli robimy zdjęcia, które będą publikowane tylko w sieci to nie ma sensu robić ich standardzie adobe RGB, ponieważ później i tak należy je przekonwertować do sRGB, aby mieć pewność, że potencjalny odbiorca takiego zdjęcia zobaczy dokładnie takie same kolory ja my sami na naszym monitorze. Jednak jeśli zdjęcia z aparatu były zrobione w standardzie adobe RGB to należy je najpierw otworzyć zgodnie z tym profilem w programie graficznym. Tak aby ujrzeć na swoim monitorze dokładnie takie same kolory jak zostały zarejestrowane przez aparat i ewentualnie wprowadzić sobie jakąś korektę, a dopiero później przekonwertować i opublikować w necie.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
"Jakbys chociaz przeczytal instrukcje swojego aparatu, to bys pewnie zauwazyl, ze ma on swiatlomierz.
Jaka wymiane doswiadczen masz na mysli?
Mowiac "zdjec", mam na mysli "zdjec" a nie bezsensownych pstrykow :smile:
Poza tym, jakbys od czasu do czasu podziekowal ludziom za czas, ktory spedzaja na tlumaczeniu ci pewnych rzeczy, to tez bys mial tych doradcow wiecej i na pewno lepszych od mnie. A takie wymuszanie rad na sile, to troche tak zniecheca ci powiem .....
Forum nie jest po to, zeby uczyc podstaw. ani nawet po to, zeby dawac rady albo "i tak dalej" :wink:
Forum jest po to, zeby sie spotkac i pogadac o dupei maryni- fotografia to tylko wspolne hobby, ktore nas tu sprowadzilo. PS
Juz sie naumiales co to jest histogram? Tez sie przyda :mrgreen:ę

Instrukcję swojego aparatu mam. Ale przeczytałem tylko te absolutne podstawy dotyczące jego obsługi. Aż tak się nie wglębiałem.

Powstaje teraz pytanie jak można zmierzyć ekspozycję przy lampach błyskowych ? Przy oświetleniu ciągłym nie ma problemu, bo światło cały czas świeci, ale co w przypadku gdy błyska przez sekundę ?

Na razie swoje "zdjęcia" wolę nazywać pstrykaniem, bo nie jestem z nich zadowolony. Forum właśnie po to jest aby dawać porady. Jeśli nie to dlaczego dział w którym jestem nazywa się "Porady dotyczące fotografii" https://forum.olympusclub.pl/forumdisplay.php?f=13 ? Jak chcesz pogadać na luźne tematy to od tego jest według mnie ten dział https://forum.olympusclub.pl/forumdisplay.php?f=27

Histogram ? Jeszcze nie, ale zaraz się dowiem :)
Ps. Dzięki wszystkim za pomoc :)

http://www.presetsheaven.com/2010/06/10/10-great-tutorials-for-better-product-photography/

http://cameradojo.com/


http://www.youtube.com/watch?v=k7uOoAG8gRo&feature=related

apz
6.08.11, 22:59
...
Histogram ? Jeszcze nie, ale zaraz się dowiem :)
Ps. Dzięki wszystkim za pomoc :)

Warto, zapewniam Cię, że warto - zrozumienie czym jest i co przedstawia histogram pomoże Ci na pewno w zrealizowaniu wszystkich celów - do zdjęć wakacyjnych też się przyda.
Profil Adobe w aparacie i programie, konwersja dopiero w JPG-u.

Miałes to w rekach? Fotografia produktowa (http://www.galaktyka.com.pl/product,,469,8.html) Jutro niedziela - przekartkuj w którymś empiku przed ew. zakupem.

Pozdrawiam AP.

deredas
6.08.11, 23:20
Warto, zapewniam Cię, że warto - zrozumienie czym jest i co przedstawia histogram pomoże Ci na pewno w zrealizowaniu wszystkich celów - do zdjęć wakacyjnych też się przyda.
Profil Adobe w aparacie i programie, konwersja dopiero w JPG-u.

Miałes to w rekach? Fotografia produktowa (http://www.galaktyka.com.pl/product,,469,8.html) Jutro niedziela - przekartkuj w którymś empiku przed ew. zakupem.

Pozdrawiam AP.

Dzięki za rady. Już wiem co to jest ten histogram - teraz tylko muszę sprawdzić w swoim aparacie jak go właczyć i zacząć z niego korzystać.

Ksiązki nie miałem w rękach nigdy żadnej dotyczącej fotografowania. Przejadę się i przekartkuję tę ksiązkę :)

Profil Adobe w aparacie i programie. Ja zapisuję pliki w aparacie w JPG-u, więc na początku JPG-a mam z profilem Adobe RGB, otwieram go programem graficznym z profilem adobe i po ewentualnych zmianach będę konwertował do profilu sRGB.

apz
6.08.11, 23:27
Dzięki za rady. Już wiem co to jest ten histogram - teraz tylko muszę sprawdzić w swoim aparacie jak go właczyć i zacząć z niego korzystać.

Ksiązki nie miałem w rękach nigdy żadnej dotyczącej fotografowania. Przejadę się i przekartkuję tę ksiązkę :)

Profil Adobe w aparacie i programie. Ja zapisuję pliki w aparacie w JPG-u, więc na początku JPG-a mam z profilem Adobe RGB, otwieram go programem graficznym z profilem adobe i po ewentualnych zmianach będę konwertował do profilu sRGB.

To zapisuj sobie w RAW + JPG - jak nie wykorzystasz - zawsze wykasujesz. A do obróbki masz cały materiał z matrycy. jeszcze o tym nie wiesz, ale naprawdę warto. Moja 8 GB karta zapisuje ponad 600 par obrazów, z E -30, z E-500 będą poręczniejsze.

Pozdrawiam AP.

deredas
6.08.11, 23:40
Ok przełączę sobie zapis na RAW + JPG.

A tak własnie weruje instrukcję od tego aparatu i nie mogę znaleźć w niej informacji na temat światłomierza. Znalazłem jedynie informację o trybach pomiaru. Jest ich 5.

"Istnieje 5 sposobów pomiaru jasności obiektu: Cyfrowy pomiar ESP, system pomiaru skoncentrowanego i trzy typy pomiaru punktowego. Wybierz tryb najlepiej odpowiadający warunkom fotografowania."

INNA CIEKAWOSTKA - WSKAZÓWKA Z INSTRUKCJI OBSŁUGI:
Równowaga bieli z lampą błyskową:
Przy fotografowaniu z użyciem lampy błyskowej zaleca się korzystanie z funkcji automatycznej równowagi bieli. Jeżeli masz zamiar korzystać ze wstępnych ustawień równowagi bieli, wybierz temperaturę koloru 6000 K. Przy fotografowaniu z lampą błyskową odtwórz wykonane zdjęcia i sprawdź ich kolory na ekranie. Różne warunki mają wpływ na temperaturę kolorów i sposób, w jaki kolory są oddawane na ekranie.

Wskazówki
• Temperatury kolorów każdego rodzaju światła podane na powyższej skali są przybliżone. Nie są one dokładnymi wartościami kolorów. Naturalne światło słoneczne nie ma w rzeczywistości wartości dokładnie 5300 K, a światło jarzeniowe wartości 4000 K.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Poczytałem o tym histogramie i doszedłem do wniosku, że w moim przypadku histogram, który by wyglądał tak:
[/url]


Jest złym histogram mimo, iż ogólnie jest to najbardziej pożądany histogram.

Dlaczego uważam, że w przypadku moich zdjęć ten histogram jest nie pożądany? Uważam tak dlatego, że na swoim zdjęciu chcę mieć dwa odznaczające się kolory:
a) biały czyli jedna górka wokół najwyższych wartości
b) kolor portfela np. czerwony czyli druga górka wokół koloru czerwonego

biorąc to pod uwagę histogram powinien wyglądać tak:
http://www.dzionek.proste.pl/histogram.jpg (http://www.fotoporadnik.pl/grafika/poradnik/histogram-tucepi-16.jpg)

Tylko teraz pytanie co z tego, że wiem jak powinien wyglądać histogram skoro mimo zmieniania nastaw skali w lampach błyskowych histogram zmienia się nieznacznie.[url]http://www.dzionek.proste.pl/histogram.jpg

apz
7.08.11, 00:06
Ok przełączę sobie zapis na RAW + JPG.

...

"Istnieje 5 sposobów pomiaru jasności obiektu: Cyfrowy pomiar ESP, system pomiaru skoncentrowanego i trzy typy pomiaru punktowego. Wybierz tryb najlepiej odpowiadający warunkom fotografowania."

...

To jest o sposobach pomiaru światła odbitego - tryby pracy światłomierza wbudowanego w matrycę. Który wybrać musisz poczekać na kogoś innego - ja nie fotografuje takich rzeczy, na razie. Lub doczytać.

A ja myślałem, że tylko mnie ciężko czyta się instrukcje obsługi...

Biały do prześwietlenia - do samego kraja prawego - pisał parę postów temu Hades. Przeczytaj sobie jeszcze o ilości informacji w poszczególnych ćwiartkach histogramu, zrozumiesz dlaczego jednak RAW.

A i czeka Cię doczytanie o kompensacji ekspozycji.

Pozdrawiam AP.

deredas
7.08.11, 00:49
Ciekawy artykuł:
http://www.fotografujesz.pl/index.php/2009/08/pomiar-swiatla-w-niekorzystnych-warunkach/

Na jego podstawie próbowałem zrobić przed chwilą zdjęcie z AEL i wyszło tak:
www.dzionek.proste.pl/ael.jpg (http://www.dzionek.proste.pl/ael.jpg)
i po lekkiej poprawce: www.dzionek.proste.pl/ael_autopoziom.jpg (http://www.dzionek.proste.pl/ael_autopoziom.jpg)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

To jest o sposobach pomiaru światła odbitego - tryby pracy światłomierza wbudowanego w matrycę. Który wybrać musisz poczekać na kogoś innego - ja nie fotografuje takich rzeczy, na razie. Lub doczytać.

A ja myślałem, że tylko mnie ciężko czyta się instrukcje obsługi...

Biały do prześwietlenia - do samego kraja prawego - pisał parę postów temu Hades. Przeczytaj sobie jeszcze o ilości informacji w poszczególnych ćwiartkach histogramu, zrozumiesz dlaczego jednak RAW.

A i czeka Cię doczytanie o kompensacji ekspozycji.

Pozdrawiam AP.


W instrukcji od olympusa e-500 nie ma nic na temat pomiaru światła, są jedynie opisane tryby pomiaru światła. Natomiast gdzie jest ta informacja na temat trybu pomiaru światła to w instrukcji nie jest napisane.


Podejrzewam, że chodzi o ten niebieski pasek na wyświetlaczu, który jest na zdjęciu poniżej:
http://www.fotografujesz.pl/wp-content/uploads/2009/08/IMG_6723.gif
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Czas przesłony mam 1/160 a F = 11. i umnie na tej niebieskiej skali ciągle miga -5.0

Jak chcę zmienić tak, aby było np. 4.0 i próbuje cyknąć fotkę to aparat robi tylko "cyk" i się jakby zacina - muszę go uruchamiać od nowa.

k@czy
7.08.11, 01:13
Stary... no nie da sie.... nie da sie bez przeczytania instrukcji obslugi.
Nie da sie tez w jeden wieczor wyjasnic ci wszystkiego tego, czego nie wiesz oprocz tego.
Przeczytaj grzecznie instrukcje, pokombinuj z ustawieniami z tamtych przykladow, postaraj sie zobaczyc roznice i wroc za jakis czas.
Bez opanowania podstaw to jest jak dyskusja niewidomego z malarzem o teczy.

apz
7.08.11, 01:23
[QUOTE=deredas;742030]Ciekawy artykuł:
http://www.fotografujesz.pl/index.php/2009/08/pomiar-swiatla-w-niekorzystnych-warunkach/

...
Ustaw sobie kompensację na zero , cyknij i za pomocą info wyświetl histogram. Musisz mieć f11? w obiektywach Olka od 8,0 zaczyna się tracić rozdzielczość , z kitem też 2 działki w górę i odległością od obiektywu do przedmiotu możesz wyregulować głębię ostrości. Sprawdź sobie utratę rozdzielczości na wykresach dla Twojego obiektywu na stronie Olympusa.


O trybach pomiaru światła piszą w poradnikach i książkach, ale i tak ważne jest doświadczenie fotografującego, Instrukcja pisze jak je zmienić i wyszczególnia, tylko pewnie.

Jak zmienić kompensację? przycisk +/- i rolka, powinno zadziałać. E-500 nie miałem w rękach , z matrycą kodaka miałem E-1. Mam E-520, pewnie jest podobnie.

Pozdrawiam AP.

deredas
7.08.11, 17:50
[QUOTE=deredas;742030]Ciekawy artykuł:
http://www.fotografujesz.pl/index.php/2009/08/pomiar-swiatla-w-niekorzystnych-warunkach/

...
Ustaw sobie kompensację na zero , cyknij i za pomocą info wyświetl histogram. Musisz mieć f11? w obiektywach Olka od 8,0 zaczyna się tracić rozdzielczość , z kitem też 2 działki w górę i odległością od obiektywu do przedmiotu możesz wyregulować głębię ostrości. Sprawdź sobie utratę rozdzielczości na wykresach dla Twojego obiektywu na stronie Olympusa.


O trybach pomiaru światła piszą w poradnikach i książkach, ale i tak ważne jest doświadczenie fotografującego, Instrukcja pisze jak je zmienić i wyszczególnia, tylko pewnie.

Jak zmienić kompensację? przycisk +/- i rolka, powinno zadziałać. E-500 nie miałem w rękach , z matrycą kodaka miałem E-1. Mam E-520, pewnie jest podobnie.

Pozdrawiam AP.


W instrukcji od Olka e-500 słowo kompensacja nie występuję ani razu. Kompensacji jak mam tryb M czyli manual nie mogę zmienić poprzez +/- i rolkę. Jak zmienię na tryb S to wtedy mogę zmienić kompensację. Ale w trybie M +/- i rolka zmieniam przysłonę natomiast samą tarczą zmieniam czas migawki. Zmieniając oba parametry czyli przysłonę i czas migawki mogę zmienić kompensację -5.0 do 4.0 tylko że jak wtedy próbuję cyknąć zdjęcie to aparat się zacina.

Masz rację w instrukcji jest tylko napisane "co", a nie jest napisane "dlaczego". Instrukcję wertuję na bieżąco sobie. Wcześniej próbowałem z różnymi ustawieniami trybu pomiaru światła. Najodpowiedniejszy wydaje mi się tryb jednopunktowy HI.

"Gdy tło jest generalnie jasne, białe fragmenty obrazu będą mieć szary kolor, jeżeli użyjesz funkcji
automatycznego ustawiania ekspozycji w aparacie. Ten tryb pozwala aparatowi przejść w tryb
prześwietlenia, umożliwiając dokładne oddanie bieli. Obszar pomiaru jest taki sam jak w przypadku
pomiaru punktowego."

deredas
7.08.11, 18:02
Ale tutaj jest dobre wyjaśnienie czemu tło, które powinno być białe jest szare. http://www.fotografujesz.pl/index.php/2009/08/co-widzi-twoj-swiatlomierz-czyli-podstawy-pomiaru-swiatla/
Jak widać należy kręcić trochę czasem migawki i przysłoną. Sęk w tym, że jak pokręcę przysłoną tak aby tło było białe to kolor portfela robi się za jasny ( nie natrulany)

W przypadku fotografii produktowej nie powinno się zdawać na wskazania światłomierza zgodnie z tym co wyczytałem.

(...) światłomierz zachowuje się poprawnie w sytuacjach, kiedy średnia ilość światła odbitego od sceny równa jest średniej wartości tonalnej (...)

k@czy
7.08.11, 18:13
No widzisz jakie to proste?
Sam zadajesz pytania i po chwili sam udzielasz sobie odpowiedzi :)
Tak trzymac :)

RadioErewan
7.08.11, 18:16
Proszę cię! W fotografii produktowej używasz światła błyskowego i nie używasz światłomierza przez obiektyw (TTL). Kup sobie jakiegoś wypasionego Gossena czy starą dobrą Minoltę i baw się w ten sposób. Link do strony z czapki (kryptoreklama?).

Pozdrawiam

deredas
7.08.11, 18:50
No widzisz jakie to proste?
Sam zadajesz pytania i po chwili sam udzielasz sobie odpowiedzi :)
Tak trzymac :)

Jak widzisz to nie takie proste, bo na podstawie tego co powiedzaił RadioErewan moja odpowiedź była błedna. :) Proste jest więc tylko to co umiemy. To czego się uczymy nie zawsze jest proste.


Jaki link do strony z czapki masz na myśli ? Żadnego linka do strony z czapką nie zamieszczałem ?

RadioErewan
7.08.11, 19:04
Instrukcja na dobre pakszoty do sklepu internetowego.

Spakować i sprzedać na Allegro zestaw do robienia pakszotów, który wcisnął wam sprzedawca z Allegro albo sklepu fotograficznego. (tak tak, światło ciągłe i namiot bezcieniowy nie uczynią z was doskonałych pakszotowców).
(opcjonalnie - wersja full wypas) Wśród ludzi, których uczyłem fotografować do ich witryn internetowych propaguję metodę - zrozum co chcesz osiągnąć i dopiero nabądź potrzebne do tego narzędzia. Zazwyczaj wydają więcej jak przed szkoleniem, ale za to sensownie.
W standardowych przypadkach (nie są to na przykład rowery albo szkło), kupić dwie lampy błyskowe o energii błysku 300+ Ws z łynną regulacją energii błysku, i cały majdan akcesoriów (statywy, wyzwalanie kablem i/lub radiowe, statyw dla aparatu)
Softboxy i boom lub coś co pozwoli wyprowadzić światło z góry rozproszone (może być jakiś system mocowania sufitowego z pantografem).
Zadbać o jakieś wygodne miejsce do pracy (najlepiej stół bezcieniowy, ale może być biurko i jakiś kawałek plexi mlecznej.
Robić zdjęcia
Nie ma magicznego przepisu na robienie zdjęć bez pracy. Nawet szafki do zdjęć rotacyjnych wymagają obsługi. Pogodzić się z tym, że będzie trzeba trochę popracować.
W studio błyskowym za normalne pieniądze nie działa światłomierz. Zapomnieć o światłomierzu.
Po jakimś czasie pomyśleć o trzeciej lampce.

Koniec przepisu.


Pozdrawiam

deredas
8.08.11, 00:35
Dziękuję bardzo za ten przepis :) Aby go zrealizować muszę w takim razie dokupić jeszcze jedną lampę i softboxy. No i wywalić namiot bezcieniowy, a kupić sobie stół.

Tymczasem robiłem dziś cały dzień zdjęcia. I zauważyłem, że jeśli robię zdjęcia z większej odległości to tło jest białe - tak jak chciałem. Natomiast później kadruje sobie zdjęcie i ... no właśnie i sam portfel jest troche zbyt jaskrawy. Więc zacząłem kilka autoamtycznych operacji w GIMP-ie na nim wykonywać. Oczywiście zdjęcia wczytuje z profilem adobe RGB, a po wszystkim (po wszystkich zmianach ) zapisuje sobie do sRGB. Poniższe pliki mają już zapisany w sobie profil sRGB.

Zdjęcie z daleka wygląda tak:
www.dzionek.proste.pl/dal.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/dal.JPG)

Zdjęcie z opcją kadrowania:
www.dzionek.proste.pl/dal_kadr.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/dal_kadr.JPG)

Zdjęcie z opcją kadrowania i balansem bieli:
www.dzionek.proste.pl/dal_kadr_balans_bieli.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/dal_kadr_balans_bieli.JPG)

Zdjęcie z opcją kadrowania i rozciągnięciem kontrastu:
www.dzionek.proste.pl/dal_kadr_rozc_kontrastu.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/dal_kadr_rozc_kontrastu.JPG)

co o nich sądzicie ?

A poniżej te same zdjęcia ale zapisane z profilem adobe RGB. Najlepiej otworzyć sobie w nowym oknie to samo zdjęcie z profilem adobe i obok w drugim oknie z profilem sRGB. Różnice są widoczne gołym okiem.

Zdjęcie z daleka wygląda tak:
www.dzionek.proste.pl/dal - Kopia.JPG (http://www.dzionek.proste.pl/dal - Kopia.JPG)

Zdjęcie z opcją kadrowania:
http://www.dzionek.proste.pl/dal_kadr - Kopia.JPG
Zdjęcie z opcją kadrowania i balansem bieli:
http://www.dzionek.proste.pl/dal_kadr_balans_bieli - Kopia.JPG

Zdjęcie z opcją kadrowania i rozciągnięciem kontrastu:
http://www.dzionek.proste.pl/dal_kadr_rozc_kontrastu - Kopia.JPG


Chyba lepiej będzie jak zmienię w aparacie profil zapisu do sRGB. Skoro i tak z adobe RGB konwertuje później do sRGB, bo zdjęcia docelowo zamieszcza w necie, więc nic nie stoi na przeszkodzie chyba aby od razu je zapisywać z profilem sRGB. Plus z tego taki, że w GIMP-ie mogę ustawić sobie cały czas ten sam profil czy sRGB i nie muszę zastanawiać się czy zdjęcie, które właśnie teraz otworzyłem ma profil adobe RGB czy sRGB, ani nie muszę sprawdzać czy otwieram zdjęcie programem, w którym jest ustawiony profil adobeRGB no i wreszcie na koniec nie muszę przełączać w programie graficznym profilu koloru do sRGB kiedy chcę obejrzeć wynik konwersji adobe->sRGB :)

k@czy
8.08.11, 00:59
Ale o co pytasz tym razem?

deredas
8.08.11, 01:04
Chciałem zapytać o to moje spostrzeżenie dotyczące fotografowania przedmiotu z większej odległości i o to jaki jest Wasz odbiór jak patrzycie na te zdjęcia. Pomijajac fakt, że nie wiecie jak wygląda rzeczywisty kolor portfela. Wydaję mi się, że wyglądają lepiej niż te które zamieszczałem wcześniej.
A część wypowiedzi z poprzedniego posta to moje własne doświadczenia z dzisiaj, którymi chciałem się podzielić. Być może ktoś kiedyś będzie miał podobny problem jak ja i trochę sobie czasu zaoszczędzi czytając ten wątek (konwersja adobe->srgb)

Poza tym doszedłem do wniosku, że tło idealnie białe być nie może. Dlaczego ? Ano wyszło mi tak na postawie analizy histogramu oraz informacji na stronie fotopordnik.pl
Zgodnie z tym co tam piszą histogram nie może mieć słupków o najwyższej barwie jasności (255), bo tak to zdjęcie nie będzie dobre - będzie prześwietlone. Skoro tak to zacząłem robić zdjęcia zmniejszając natężenie światła z lampy błyskowej do takiego momentu kiedy wykres na histogramie nie będzie miał słupków o najwyżeszej barwie jasności (255) tylko słupki o trochę niższej barwie jasności (około 250). Wynikiem tego są zdjęcia zamieszczone powyżej. Tło nie jest idealnie białe, ale dzięki temu zdjęcie nie było prześwietlone. Zgodnie z tym co piszą na fotoporadnik.pl histogram zdjęcia był dobry. Natomiast kolor portfela nie do końca mi się podobał, więc w GIMP-ie zmodyfikowałem je na różne sposoby, aby uzyskać kolor bardziej zbliżony do rzeczywistego.

k@czy
8.08.11, 01:12
No to musisz sie zdecydowac- albo chcesz jak najwierniej odwzorowac oryginal, albo jak najbardziej przypodobac sie klientowi- niekoniecznie te dwie rzeczy ida w parze.
Wg mnie pokazales dwa rozne kolory- jako klient zastanawialbym sie ktory wybrac, bo dla mnie sa dwa rozne portfele- jeden czerwony, a drugi brazowy.

deredas
8.08.11, 01:20
To co pokazałem - to zrobiłem specjalnie, aby uzmysłowić innym jak istotne jest otwieranie i zapisywanie zdjęć zgodnych z profilem sRGB lub adobe. Jak sam zauważyłeś ten sam portfel na jednym zdjeciu był czerwony na drugim brązowy. Przeglądarka internetowa odczytuje zdjęcia zgodnie z profilem sRGB. Jedno z tych zdjęć było zapisane zgodnie z profilem sRGB, a drugie zgodnie z profilem adobe. To zdjęcie, na którym portfel jest brązowy było zapisane zgodnie z profilem adobe i kiedy je otworzyłeś przy pomocy przeglądarki to nastąpił problem. Przeglądarka informacje o kolorach zapisane w profilu adobe źle zinterpretowała, bo myślała że odczytuje plik z profilem sRGB.

Zrób sobie taki test. Zapisz na pulpicie zdjęcie portfela z profilem adobre RGB czyli tego, które jak otworzysz w przeglądarce to widzisz kolor brązowy. I otwórz je programem graficznym z profilem adobe RGB. Po otwarciu powinieneś zobaczyć czerwony kolor portfela.


Pokazałem to, żeby inni też zwracali na to uwagę. Jeszcze do wczoraj nie miałem pojęcia o takiej zależności. A o wrażenia jakie wywołują moje zdjęcia to pytałem ale tylko o te, które są prawidłowo wyświetlane w przeglądarce czyli te które są zapisane z profilem sRGB. O te drugie nie pytam, bo zdaję sobie sprawę, że przeglądarka błędnie je interpretuje :)

Joki
8.08.11, 09:44
Witam serdecznie.

Wiesz co? Zamiast odkrywać Amerykę na nowo spróbuj tego co już tutaj zostało napisane.
Pozbądź się tego namiotu. Weź mleczną plexi albo stół bezcieniowy, dwie lampy i parasolkę albo softbox.
Zapanuj nad prześwietleniem tła, później nad: "głównym" i będzie po problemie.
Pozdrawiam.

deredas
8.08.11, 09:51
Tak zrobię - zgodnie z tym co napisał RadioErewan. Ale pewnie wiele osób, które zaczyna fotografować też spotyka się z takimi samymi problemami jak ja. Z tego powodu myślę, że warto się podzielić tutaj swoimi doświadczeniami. Być może ktoś w przyszłości będzie miał podobne problemy. Dla mnie to było coś nowego. Natomiast dla osób, które znają się już na fotografowaniu to nic nowego.

Warto też pamiętać, że:
1. Monitor powinien włączony min. przez 30min. zanim zaczniemy pracować z kolorami
2. Obiektywy tracą rozdzielczość w miarę mocnego przymykania przysłony. Dotyczy to wlaściwie wszystkich możliwych obiektywów. Wynika to ze zjawiska coraz silniejszej dyfrakcji światła na listkach przysłony w miarę zmniejszania się prześwitu obiektywu. W przypadku obiektywów skonstruowanych zgodnie ze standardem CzteryTrzecie, przymykanie przysłony ponad 8 jest zresztą mało celowe, gdyż większość tych obiektywów osiąga maksimumu głębi ostrości właśnie w okolicy przysłony 8 - 11. Czyli korygując wcześniejszą informację przysłona nie powinna być poniżej 8.

kali999
9.08.11, 22:48
Na skali w lampach błyskowych ustawiam wartość 5.0 czyli bardzo jasny błysk.
Jeśli zbliżę lampy do namiotu to następuje prześwietlenie tła. Skąd to wiem ? Bo w aparacie 80% tła miga mi co oznacza właśnie prześwietlenie. No więc zważając na czyjąś tam uwagę, że prześwietlanie zdjęcia nie jest dobrym pomysłem odsuwam lampę stopniowo od namiotu. Jednak nie mogę znaleźć optymalnej odległości. Jak już znajdę odległość przy której zdjęcie nie jest prześwietlone to tło nie jest już idealnie białe.


Nie wiem kto ci powiedział taką głupotę. Skoro chcesz mieć tło białe to właśnie prześwietl je i po sprawie. Jedynie przy jasnych portfelach tego nie zrobisz. Ale większość jest przecież ciemnych.

deredas
9.08.11, 23:01
Kilka osób z dobrą reputacją tutaj na forum powiedziało mi, że prześwietlenie to kiepski pomysł.

---------- Post added at 23:01 ---------- Previous post was at 22:50 ----------

Na razie wychodzą mi tak w tym namiocie bezcieniowym bez obróbki.

http://dzionek.proste.pl/bezobrobki.jpg

[/URL]
[url]www.dzionek.proste.pl/bezobrobki1.jpg (http://dzionek.proste.pl/bezobrobki.jpg)

Czekam na przypływ gotówki to pójdę kupić sobie ten stół becieniowy, trzecią lampę VE-200 powerlux, 3 softboxy, i ten statyw taki aby świecić od góry. I wtedy myślę że już będzie całkiem całkiem.

romek1967
10.08.11, 06:34
Kilka osób z dobrą reputacją tutaj na forum powiedziało mi, że prześwietlenie to kiepski pomysł.

W tym wątku Ci to powiedzieli? Co Ci przeszkadza prześwietlona biała plama w tle, chcesz pokazać portfele czy wyraźną fakturę tła?

jolly
10.08.11, 07:18
Czekam na przypływ gotówki to pójdę kupić sobie ten stół becieniowy, trzecią lampę VE-200 powerlux, 3 softboxy, i ten statyw taki aby świecić od góry. I wtedy myślę że już będzie całkiem całkiem.

To może i jakąś książkę za tą gotówkę kupisz - polecam "Światło w fotografii. Magia i nauka"

deredas
10.08.11, 09:19
W tym wątku Ci to powiedzieli? Co Ci przeszkadza prześwietlona biała plama w tle, chcesz pokazać portfele czy wyraźną fakturę tła?

Tak w tym wątku. Zresztą sam widzę na zdjęciu że jak jest prześwietlone zdjęcie to kolor portfela jest inny niż w rzeczywistości. A jak jest na granicy prześwietlenia to kolor jest bliski rzeczywistemu, ale za tło już nie jest idealnie białe. No i zgodnie z tym jak histogram zdjęcia powinien wyglądać wynika, że nie powinno się prześwietlać zdjęć. Nie chcę potem się tłumaczyć, że podczas robienia zdjęcia portfel był mocno oświetlony (tło prześwietlone) i dlatego w rzeczywistości ma ciemniejszą barwę o kilka tonacji. Klient jak kupuje coś przez internet to oczekuje, że będzie to produkt dokładnie taki sam jak na zdjęciu. Przynajmniej ja mam zawsze takie oczekiwania.

jolly
10.08.11, 09:50
Widzisz, ale nie rozumiesz i w tym problem. Dlatego zacznij od czytania książki - dowiesz się jaka reakcja zachodzi między światłem a fotografowanym obiektem, jego kolorem, powierzchnią/fakturą. I wtedy będzie łatwiej Ci operować światłem.

deredas
10.08.11, 10:03
Nie miałem żadnej książki, więc wolałem doświadczalnie sprawdzić jak się zachowuje fotografowany obiekt jeśli jest zbyt mocno doświetlony. Jeśli zmieniałem natężenie światła na słabsze to kolor portfela był bliski rzeczywistemu. Natomiast fakturę portfela najlepiej uzyskuje mi się kiedy portfel jest pod kątem do aparatu, a idealnie na wprost lampy błyskowej. Z resztą jak przeglądałem strony znanych włoskich projektantów to tam portfela też zawsze fotografowane są pod kątem. Portfel fotografowany od przodu mało ciekawie wygląda. Książki poczytam bo na pewno jest w nich sporo rzeczy o których nie mam pojęcia, ale myślę, że przeczytanie książki tego faktu nie zmieni, że zbyt mocne natężenie światła powoduje zbyt mocne rozjaśnienie portfela, co przekłada się na mniej rzeczywistą jego barwę. Oczywiście założenie jest takie, żeby potem zdjęcia w żaden sposób nie obrabiać. Jedynie co to zmieć profil koloru z adobe do sRGB i nic więcej. Jeśli kolor portfela jest nienaturalny pod wpływem zbyt mocnego oświetlenia to po prostu już tak jest i nic tego nie zmieni - takie jest moje zdanie przynajmniej na obecną chwilę. Próbowałem już wszystkich możliwych konfiguracji tych dwóch lamp, które posiadam. Jedyne co to mogę lepiej światło wytłumić, ale do tego będę potrzebował softboxy dokupić i pozbyć się tego namiotu bezcieniowego. No i będę musiał kupić trzecią lampę, która będę świecił od góry i jeszcze stół bezcieniowy i wtedy zobaczymy. A do tego czasu poczytam trochę książek na ten temat. Poszukam też tej, którą mi poleciłaś.

jolly
10.08.11, 10:23
Ciężko się rozmawia "pisząc" :-P ale spróbuję. Wiedza to podstawa. Nie da się ominąć pewnych rzeczy po prostu. Dlatego namawiam Cię szczerze do książek.
Prosty przykład - namęczysz się, narobisz zdjęć, ok - w końcu metodą prób i błędów dojdziesz do właściwego rozwiązania. Ale za chwilę trafi Ci się czarny portfel i żeby było trudniej :lol: z lakierowanej skóry. I będziesz na nowo siedział i kombinował i tracił całe godziny bez sensu, bo to ustawienie, które działało przy innym produkcie, za cholerę nie sprawdzi się przy tym. Więc się pytam, po co się męczyć? Kilka godzin czytania rozjaśni Ci na tyle w głowie, że z marszu będziesz wiedział, że może ustawienie lampy na wprost to akurat bez sensu w tym przypadku, bo będą odbicia, bo mi źródło światła się odbije w portfelu.
Rozumiesz co mam na myśli? wiedza pozwoli Ci przed zrobieniem zdjęcia zaplanować plan zdjęciowy i określić co będziesz potrzebował.
Bo na razie masz plan nakupowania masy szpejów, ale też do końca nie wiesz po co. Planujesz wydatki, bo inni napisali, co może się przydać. Ale tak naprawdę Ty tego nie wiesz, czy będzie Ci to potrzebne.

I taki mały przykład, że bez softboxów, statywów i nawet lustrzanki, można zrobić poprawne zdjęcie
http://www.studiowplecaku.pl/jak-zrobic-zdjecie-na-allegro/

deredas
10.08.11, 10:41
To prawda. Poczytam tą książkę i jeszcze jedną, która mi ktoś inny tutaj polecił :) No teraz robię właśnie zdjęcia portfeli wyprawianych na głębokie lico czyli lekko połyskliwych i dlatego doszedłem do wniosku, że lepiej pod kątem będzie. Ale dojście do tego zajęło mi nie wiele ponad godzinę, więc tak źle nie było. Gorzej było ze zrozumieniem problemu białego tła, a koloru portfela i natężenia światła - to mi zajęło jakieś 3 dni ;) Byłem święcie przekonany, że białe tło na portfelu musi wyjść idelanie śnieżno białe. Jednak jak się okazuje przeczą temu histogramy Przy okazji jednak opłaciło się ten temat rozpocząć, bo dowiedziałem się na przykład czegoś nowego o profilach koloru, o histogramie czy o tym, że lepiej sterować natężeniem światła z lampy błyskowej niż samą przysłoną.

kali999
10.08.11, 11:28
Jeśli masz cały czas to samo oświetlenie i balans bieli to kolor powinien być ten sam czy przy prześwietleniu tła czy przy słabszym oświetleniu. Różnica będzie tylko w odcieniu. I tu nie możemy popadać w paranoje sprzedajesz tylko portfele. Ktoś weźmie ten portfel wyjmie w słoneczny dzień i będzie miał ten sam odcień co przy zdjęciu z prześwietlonym tle, a drugi otworzy w domu i będzie taki jak na drugim zdjęciu.

ulof
10.08.11, 13:25
Witam
Z trudem prześledziłem wątek ale...
1. Zacznij od nowa :)

2. Posłuchaj RadioErewan i jolly (przepraszam innych dobrze prawiących a pominiętych ;) )

3. Zanim kupisz coś nowego poświęć wieczór na przeczytanie instrukcji obsługi aparatu do końca. O części rzeczy nie będziesz miał pojęcia ale nie szkodzi, za miesiąc przeczytasz znów i nagle się okaże, że Twój sprzęt ma te funkcje, które właśnie chciałeś użyć.

4. Jak pisałeś na początku - nie chce Ci się szparować produktu, chcesz to zrobić w aparacie. Jak to robisz za pomocą programu graficznego ? Wycinasz obiekt i dajesz białe tło. Jak zrobić białe tło w aparacie ? Prześwietlić - czyli na podglądzie ma Ci migać na czarno-biało całe 100% kadru a nie 80%. Wtedy tło jest białe. Jeśli oddalisz światło od obiektu(tła) tło zacznie ciemnieć. ( to też do wyjaśnienia ale nie tu)

5. Zrób sobie stanowisko testowe:
Krzesło z oparciem (fotel, kanapa) ten Twój namiot tez może za oparcie robić
kalendarz ścienny w miarę duży (najlepiej na papierze kredowym) z białym tyłem - ten biały tył będzie robił za tło/białą pleksi itp
może być jako obiekt jakiś portfel ;)
Twoje lampki jak najbliżej stanowiska testowego (na statywach/krzesłach/stole) - ostawić tak żeby oświetlały tło. Nie wiem jakie masz modyfikatory na tych lampach, jak zwykłe czasze to odpowiednio skierować. (potem można pomyśleć o czymś takim jak flagi, snoot itp )

6. Aparat na statyw, tryb M(manualny) - ustawienia ISO 100 (najmniejsze jakie się da), przesłona F8, czas 1/160s (można 1/125)
pierwszy pstryk - powinien wyjść czarny lub ledwo ledwo coś widoczne - za pomocą szybkości migawki "wyłączasz" światło zastane
załączasz lampy na statywach - połowa mocy ( nie ważne czy ustawiasz na 5 czy na 50 - połowa mocy!!) zalecane wcześniejsze przeczytanie instrukcji lampy
drugi pstryk - powinno być coś widać, na tą chwile interesuje Cie tylko przepalenie tła ( jak opanowałeś histogram to wg niego będziesz wiedział o ile i czy trzeba zmienić ustawienia lamp), na ekranie powinno być biało i migać. Zmniejsz moc lamp o 1EV ( co to EV musisz doczytać to podstawy) jak przestanie migać wróc do poprzednich ustawień - masz ładnie przepalone tło o 1EV :)

7. Balans bieli - biała kartka na tło i wg instrukcji jak ustawić własny balans bieli (custom WB), jak tło kredowe białe - można bez dodatkowej kartki.

8. Produkt - na tle, będzie oświetlony od tyłu światłem odbitym. Może go być za mało wtedy możesz z przodu postawić kartkę białego papieru żeby trochę światła odbić na produkt. Fajnie pokazane jest dodawanie odbijających elementów w filmiku, który zapodał Mirek54 w 3 poście. Obejrzyj go jeszcze ze dwa razy. Spróbuj zrobić to co na filmiku.

9. Eksperymentuj, eksperymentuj i jeszcze raz eksperymentuj. Zmień ustawienie mocy lamp(jednej lampy) zobacz efekty, ale nie zmieniaj kilku rzeczy na raz - nie będziesz wiedział jaki te zmiany mają wpływ na całokształt. Zmieniaj tylko jedno ustawienie na raz!! i sprawdź na efekty. Wróć do poprzednich ustawień. Zmień inne. Sprawdź efekty.

10. Nie za bardzo wiesz co tu napisałem ? (Ja tez nie do końca wiem ;) ) zainwestuj w literaturę!! Jolly podała rewelacyjną pozycje, ale może być trudna lub niezrozumiała jeśli nie masz podstaw. Osobiście polecam Bryana Petersona "Ekspozycja bez tajemnic" + dodatkowe części. Nie chce Ci się czytać ? masz wstręt do słowa pisanego ? Zainwestuj w jakieś warsztaty fotografii produktowej (pewnie ktoś z forumowiczów coś poleci w Twojej okolicy) wydatek pewnie większy jednorazowo ale pozwoli Ci podpatrzeć co jest potrzebne do tego co robisz. Być może na warsztatach będziesz miał możliwość zapytać o konkrety i zaraz przetestować rozwiania.

11. Z trudem się czyta to co napłodziłem ale....

12. Powodzenia! w eksperymentach :)

Pozdrawiam
ulof

kali999
15.08.11, 21:15
7. Balans bieli - biała kartka na tło i wg instrukcji jak ustawić własny balans bieli (custom WB), jak tło kredowe białe - można bez dodatkowej kartki.
ulof

Mądrze gada po za tym punktem, bo to jest ci zbędne gdy ma się lampy o konkretnej barwie światła.

BartekDziedzic
8.01.15, 00:56
Witam serdecznie wszystkich. Piszę z prośbą o pomoc w sprawie fotografowania galanterii skórzanej - głównie portfeli.

Sprzęt jaki posiadam:
- olympus e-500
- kitowy obiektyw 14-25mm
- dwie lampy błyskowe powerluxa ve-200 mocowane na statywach
- namiot bezcieniowy (większy - ok. 80cm)
- wyzwalacz radiowy

Mój cel:
Robić zdjęcia produktom w taki sposób, aby później nie trzeba było ich obrabiać w progamach graficznych. Przede wszystkim zależy mi, abym nie musiał ręcznie usuwać tła, usuwać cieni itp itd. Zdjęcia chcę potem później umieścić w swoim sklepie internetowym.

Problemy:
1. Jak ustawię na skali lampy błyskowej wartość 5.2 to obie lampy błyskają mocnym światłem, więc tło zdjęcia jest jednolite. Jednak kolor portfela nie jest już naturalny. Powiedział bym, że jest przekłamany. Jak zmniejszę wartość na skali lampy błyskowej do 5.0 to tło nie jest już jednolite (jest bardziej szarawe lub lekko niebieskie), ale za to kolor portfela jest już bardziej zbliżony do rzeczywistego koloru.

Teraz od razu odpowiem na kilka pytań, które mogą paść:

1. Dlaczego nie zmieniam przesłony tylko kręcę skalą na lampie błyskowej ?
Nie zmieniam przysłony z dwóch powodów. Pierwszy to taki że wartość przysłony gdzieś w okolicy 11 pozwala uzyskać dobrą ostrość przedmiotu. Wartość przesłony 11 jest optymalna i pozwala mi uchwycić fakturę skóry na portfelu. Zwiększenie przysłony wiąże się ze stratą ostrości. Zgodnie z resztą z tym wykresem
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://alphacorner.eu/wp-content/uploads/2008/07/wykres_ostrosci_szkiel.jpg)

Druga sprawa to ostatnio oglądałem filmik http://www.fototv.pl/leksykon/studio/softbox.html
i w rozmowie wyraźnie powiedziano, że przysłoną nie warto kręcić tylko warto kręcić skalą na lampie błyskowej, bo wtedy nie traci się plastyczności przedmiotu ( nie wiem do końca czym jest ta plastyczność ) No ale skoro ktoś tak doradza to wie co mówi.

2. Dlaczego nie chcę poprawiać zdjęć ? Po pierwsze bo wg mnie aparat takiej klasy powinien być w stanie zrobić zdjęcie na tyle dobre, że nie potrzeba go obrabiać. Zwłaszcza jeśli autor zdjęcia ma możliwość stworzenia idealnych warunków do wykonania dobrego zdjęcia tak jak to ma miejsce w moim przypadku. Po drugie nie chcę siedzieć i obrabiać blisko 10 tys. zdjęć. Dlaczego ? Szkoda mi na to czasu przede wszystkim, a poza tym część zdjęć, które robiłem były dobre. Niestety wyszły dobrze pewnie tylko przez przypadek. A zatem skoro wyszły dobrze to właśnie te zdjęcia są dowodem na to, że można zrobić dobre zdjęcia przy stworzonych przeze mnie warunkach bez konieczności obrabiania ich w programie graficznym. Innymi słowy sprzęt dobry, warunki też tylko fotograf kiepski.

3. Czy szukałem na forum podobnych postów ? Tak szukałem wpisałem w wyszukiwarkę "fotografia produktowa" i wyskoczyły mi 4 tematy. Niestety żaden z wyszukanych tematów nie dał mi odpowiedzi na mój problem

W związku z tym proszę o pomoc ewentualnie jakieś materiały z którymi mogę się zapoznać i szybko wcielić w życie.


Z góry dziękuje i pozdrawiam.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Cel do jakiego zmierzam:
http://dzionek.proste.pl/8.JPG

Takie zdjęcie jak powyżej w pełni mnie satysfakcjonuje



Natomiast na chwilę obecną za pomocą aparatu bez obróbki otrzymuuje takie zdjęcie:
http://dzionek.proste.pl/oryginal8.JPG
Na twoim miejscu zainwestowałbym w białe tło kartonowe. Dokupiłbym dodatkową lampę błyskową- dwa, trzy softboxy, popróbowałbym także czy srebrne parasolki odbijające nie dałyby w przypadku twoich przedmiotów fajnego efektu.

Holek
8.01.15, 11:33
Na twoim miejscu zainwestowałbym w białe tło kartonowe. Dokupiłbym dodatkową lampę błyskową- dwa, trzy softboxy, popróbowałbym także czy srebrne parasolki odbijające nie dałyby w przypadku twoich przedmiotów fajnego efektu.

ulala - ale masz wejście w nowym roku; widziałeś datę posta na który odpowiedziałeś? :grin:

witaj na Forum, pozdrawiam :)
Hołek