PDA

Zobacz pełną wersję : Stabilizacja obrazu w E-5



rafrr
6.06.11, 19:38
Odkryłem dziś dość dziwne zachowanie mego E-5, a konkretnie chodzi o stabilizację. Otóż stabilizacja działa z obiektywem manualnym(OM 50mm 1,8) zupełnie odwrotnie jak powinna.
Do rzeczy:
czas 1/15s, f4, iso 200 w obu przypadkach, zdjęcie z włączonym IS1 - rozmyte, zdjęcie z wyłączonym IS - nierozmyte? Dodam, że nie ma znaczenia czy ustawiam 50mm czy 100mm w IS, tak czy siak są poruszone.
Myślałem, że mam walnięty IS, ale z obiektywami AF, wydaję się działać poprawnie.
Dwa przykłady poniżej.
Ma ktoś jakieś pomysły? Niestety nie mam już E-3, więc nie wiem czy tam było podobnie? Nigdy jakoś tego specjalnie nie sprawdzałem, aż do dziś...

k@czy
6.06.11, 20:19
robiles na statywie?

Moominek
6.06.11, 21:19
Ja miałem to samo z E-620 i Rubinarem 500 w IS1. W trybie IS2 (panoramowanie w poziomie) było ok. Statywu zestaw nie widział, no raz widział przy fotkach księżyca - ale wtedy co ciekawe lepiej było na IS1 niż bez stabilizacji.

rafrr
6.06.11, 21:32
robiles na statywie?

Na statywie stabilizacją bym się nie przejmował:wink:

k@czy
6.06.11, 21:47
Skoro z reki, to faktycznie interesujaca sprawa...

rafrr
6.06.11, 22:19
Skoro z reki, to faktycznie interesujaca sprawa...

Ano interesująca i intrygująca... właśnie sprawdziłem na OM 28mm, jest to samo, nie ma znaczenia czy IS1 czy IS2 - ta sama kiszka.
Na angielskim forum czytałem, że ktoś miał przypadek problemu z ostrością przy kadrach pionowych z włączoną stabilizacją, jednak dotyczyło to wszystkich obiektywów. U mnie sytuacja jest trochę inna, stabilizacja psuję obraz tylko(chyba) z manualnymi obiektywami, ale w każdym przypadku.

Centus
6.06.11, 22:32
jest jeszcze jedna mozliwosc ale to zalezy od adaptera 4/3 OM
jezeli jest to adapter z dandelionem to aparat bedzie odczytywal ogniskowa zapisana w dandelionie a nie ta ustawiona recznie w body
wtedy moze byc faktycznie ze z wlaczona stabilizacja bedzie zdjecie poruszone bo aparat bedzie myslal ze ma inny obiektyw niz jest

nie mowie ze to musi byc to ale warto to wykluczyc

czy adapter jest z dandelionem czy nie ?

Ceat
6.06.11, 22:39
Exif wykazuje Lens focal length 65535mm...

rafrr
6.06.11, 22:45
No i się chyba wyjaśniło...będzie dla potomnych:)
Otóż przyczyną całego zamieszania jest przejściówka z potwierdzeniem ostrości(takie małe *****). Po zmianie na zwykłą wszystko wraca do normy.
Dzięki wszystkim za zainteresowanie.

Centus
6.06.11, 23:06
No i się chyba wyjaśniło...będzie dla potomnych:)
Otóż przyczyną całego zamieszania jest przejściówka z potwierdzeniem ostrości(takie małe *****). Po zmianie na zwykłą wszystko wraca do normy.
Dzięki wszystkim za zainteresowanie.


czyli dobrze wydedukowalem ;-)

w sumie czlowiek uczy sie na wlasnych bledach ,
rok temu jak kupilem pierwszego olka tez zdjecia mi nie wychodzily
w podobnych okolicznosciach , troszke potrwalo zanim sie polapalem ;-)

Thomasso
6.06.11, 23:19
A nie da sie przypadkiem w trybie IS wbic ogniskowej recznie??? :roll:

T.

rafrr
6.06.11, 23:30
A nie da sie przypadkiem w trybie IS wbic ogniskowej recznie??? :roll:

T.

Oczywiście, że się da, jednak chip z przejściówki podaje inne informacje puszce. Dlatego nie ma tego problemu przy zwykłej przelotce.