PDA

Zobacz pełną wersję : co to jest PPZR-EP01



dobas
28.05.11, 15:46
PPZR-EP01 czy 02 - w literaturze anglosaskiej nazywane jest " Zoom Gear "
czyli wydawać by się mogło że słuzy do zmiany ogniskowej obiektywu

w literaturze poslkiej jednak nazwany jest :

Pierścień manualnego nastawiania ostrośc

czyli powinno sie nazywać focus gear.

z nazwy sa to dwie zupełnie różne rzeczy. zatem pytam jesli ktoś wie czym jest PPZR-EP01 ?

logika podpowiada mi ze jednak sluży to do zmiany ogniskowej a nie ostrości
ale wole miec pewność zanim złożę zamówienie :)

helmuth
28.05.11, 16:31
..w literaturze poslkiej jednak nazwany jest :
Pierścień manualnego nastawiania ostroścNiekoniecznie: http://www.e-cyfrowe.pl/olympus-ppzr-ep01-pierscien-zmiany-ogniskowej-dla-ed-14-42mm-p-17556.html

dobas
28.05.11, 16:47
Niekoniecznie: http://www.e-cyfrowe.pl/olympus-ppzr-ep01-pierscien-zmiany-ogniskowej-dla-ed-14-42mm-p-17556.html

wiem,

ale w oficjalnym cenniku Olympusa ma nazwę "pierścień ustawiania ostrosci" :/ i to mnie niepokoi...

ale mam nadzieję ze jest do zooma

helmuth
28.05.11, 16:58
Nie tylko Ty masz problem :
http://www.ecyfrowe.pl/olympus-ppzr-ep01-pierscien-zmiany-ogniskowej-dla-ed-14-42mm-p-17556.pdf :-P

dobas
28.05.11, 17:07
puściłem mail do doradcy technicznego i czekam na odpowiedź..
w przyszłym tygodniu wszystko się wyjaśni :)

manualny AF mi nie potrzebny - zmiana ogniskowej a i owszem :)

poczekamy zobaczymy.

ale jesli ktos ma i wie do czego słuzy to bede wdzięczny za info w wątku

Janeczek
28.05.11, 20:22
Bede strzelal, to jest ring do nastawiania manualnego ostrosci regulowany tym koleczkiem na obudowie co masz po lewo od portu i sie pewnie zastanawiales po kiego to jest:)

pozdrawiam serdecznie
Janek

dobas
28.05.11, 20:27
Bede strzelal, to jest ring do nastawiania manualnego ostrosci regulowany tym koleczkiem na obudowie co masz po lewo od portu i sie pewnie zastanawiales po kiego to jest:)

pozdrawiam serdecznie
Janek

własnie mam nadzieję że to nie jest do manualnej ostrości tylko do zmiany ogniskowej obiektywu

regulowany dokładnie tym małym kółeczkiem o którym rozmawiamy ;)

bo w nomenklaturze jest rozbieżność - raz jest że do ostrości raz że to zoom gear.. jak sie wyjaśni i będę miał odpowiedź dam tu znać

poszperam jeszcze za instrukcją :)

Janeczek
28.05.11, 21:19
Po prostu jak bede mial chwile podjade do Gdanska do cyfrowych i wezme to do reki albo se kupie od razu?:) i dam znac...

pozdrawiam serdecznie
Janek

dobas
28.05.11, 22:13
Po prostu jak bede mial chwile podjade do Gdanska do cyfrowych i wezme to do reki albo se kupie od razu?:) i dam znac...

pozdrawiam serdecznie
Janek

jeśli to jest do zmiany ogniskowej - to jest to super przydatna rzecz bez względu na to czy masz 9-18 czy 14-42

jesli do MF to.... bez sensu :)

Janeczek
28.05.11, 23:25
Zaraz tam bez sensu:) do mojej pracy idealne rozwiazanie zeby nie klikac w kolko AF, ustawiam sobie na hiperfokalnej i nie mecze aparatu...

Podjade w poniedzialek jak bede mial chwile i rozwieje Twoje watpliwosci

pozdrawiam serdecznie
Janek

dobas
28.05.11, 23:50
ee spoko - mnie i tak nie ma poniedziałek - sobota :)

więc nie ma co sie stresować :)

pszczołas
28.03.12, 19:04
Jak by jeszcze kogoś interesowało to zagadnienie to "Manual gear "lub "manual focus ring" jest to pierścień do zoomu obiektywu w obiektywach o zmiennej ogniskowej - innymi słowy jest to plastikowy lub gumowy pierścień nakładany na obiektyw, po umieszczeniu w obudowie można z zewnątrz sterować zoomem czyli manualnie przybliżać bądź oddalać obraz fotografowany. Uwaga należy upewnić jaki system zoom gear dana obudowa posiada . W obudowach Olympusa PT E z portami olympusowymi nie ma problemu ponieważ do danego obiektywu jest dedykowany odpowiedni pierścień- np. zuiko 11-22mm i 14-54mm ma dedykowany pierścień PPZR E02 oraz port PPO E 02

w przypadku szkiełek stałoogniskowych ,niektórych - możliwe jest nastawienie ostrości manualnie dzięki gumowemu pierścieniowi - np. zuiko 35mm, 50mm ma gumowy pierścień PPZR E04