PDA

Zobacz pełną wersję : Lampy błyskowe z doświetlaniem



iIllu
1.05.11, 21:41
Witam szukałem na forum czegoś o lampach do pena oczywiście z doświetlaniem AF, może wy coś wiecie na ten temat. Doczytałem się że przy innych standardach np FL-36 lub 50 wspomaga tylko Czy będzie to działać z PEN PL1

Joki
2.05.11, 11:31
Witam serdecznie.

Odpowiedziałbym jasno ale nie rozumiem pytania. Pewnie w podstawówce za dużo wagarowałem?
FL-ki doświetlają AF czerwonym wzorem. Z PEN-em też będzie działać. Czy pomoże to jednak przy ostrzeniu opartemu na detekcji kontrastu i fazy, nie mam pojęcia? Pewnie trochę tak? Wydaje się jednak że skuteczność takiego doświetlania będzie mniejsza niż przy TTL.
Pozdrawiam.

epicure
2.05.11, 12:15
Jesteście pewni, że wspomaganie AF będzie działać z PENem? Ja mam wątpliwości.

iIllu
4.05.11, 15:41
Nie jestem pewien ale gdzieś mi się obiło o uszy że nie ma sterowania wspomaganiem w penie dla tej lampy. fl-36r. Ale nie wiem na pewno dlatego pytam czy ktoś może ma taką i sparwdzał

krzysiekz
4.05.11, 15:46
Wspomaganie nie dziala z kompaktami i u4/3.

nightelf
4.05.11, 16:18
Wspomaganie nie dziala z kompaktami i u4/3.

Krzysiekz ma rację, niestety wspomagania nie działa z u4/3.

henry1
4.05.11, 16:36
Krzysiekz ma rację, niestety wspomagania nie działa z u4/3.

Może Olek na wzor czułków, celowników i innych dodatków wprowadzi do sprzedaży
moduł wspomagania AF wsuwany w sanki lampy.

iIllu
9.05.11, 16:10
a wystarczyła by jakaś białą dioda dająca swiatło do momentu wyostrzenia AF
ciekawe czy oli coś pomysli

epicure
9.05.11, 18:03
Coś mi się zdaje, że ta dioda doświetlająca AF to jest jakimś patentem chroniona i Olkowi nie uśmiecha się płacić za licencję. Innego rozsądnego wytłumaczenia nie znajduję. Ktoś może wie w jakim aparacie z wymienną optyką pojawiło się to rozwiązanie po raz pierwszy?

psl
9.05.11, 19:12
Czy pomoże to jednak przy ostrzeniu opartemu na detekcji kontrastu i fazy, nie mam pojęcia? Pewnie trochę tak? Wydaje się jednak że skuteczność takiego doświetlania będzie mniejsza niż przy TTL.
Pozdrawiam.
Przecież taka doświetlająca dioda świetnie funkcjonuje w m4/3 od Panasa (jest ona oczywiście wbudowana w puszkę, a nie z lampy zew.).


Coś mi się zdaje, że ta dioda doświetlająca AF to jest jakimś patentem chroniona i Olkowi nie uśmiecha się płacić za licencję. Innego rozsądnego wytłumaczenia nie znajduję. Ktoś może wie w jakim aparacie z wymienną optyką pojawiło się to rozwiązanie po raz pierwszy?

Ostatecznie lepsza byłaby nawet spawarka, w sytuacjach wyjątkowych i to się nada. Najlepiej dioda, ale z dwojga: "nic-spawarka" wolałbym spawarkę jak np. e410.

henry1
9.05.11, 19:15
Coś mi się zdaje, że ta dioda doświetlająca AF to jest jakimś patentem chroniona i Olkowi nie uśmiecha się płacić za licencję. Innego rozsądnego wytłumaczenia nie znajduję. Ktoś może wie w jakim aparacie z wymienną optyką pojawiło się to rozwiązanie po raz pierwszy?

Ale dioda doświetlająca w Olku jest zintegrowana w lampie FL-xx.
Mogli by ją wykastrować z lampy i zamontować w małym pudełku
wsuwanym w sanki lampy, wcześniej patentując ten pomysł.
W innych systemach takiego rozwiązania nie ma.

PS. Jak ktoś ma kontakty w centrali " O " niech podsunie im ten pomysł. :-D

psl
9.05.11, 19:25
W innych systemach takiego rozwiązania nie ma.

Bo po co kombinować pod górę skoro taką diodę można umieścić w puszce, no chyba, że wspomniane patenty. Ale te dotyczą chyba samego doświetlania, a nie umieszczenia go akurat w aparacie albo na sankach. Doświetlanie w aparacie ma fuji, lumix, nikon i co jeszcze to nie wiem.

henry1
9.05.11, 19:32
Bo po co kombinować pod górę skoro taką diodę można umieścić w puszce, no chyba, że wspomniane patenty. Ale te dotyczą chyba samego doświetlania, a nie umieszczenia go akurat w aparacie albo na sankach. Doświetlanie w aparacie ma fuji, lumix, nikon i co jeszcze to nie wiem.

Tak inne aparaty coś takiego mają. Olek tego nie ma w aparacie.
Czy jest to chronione patentem, nie wiem.
Ale dotychczasowe lustrzanki Olka tego nie mają.
Posiadacze tych lustrzanek zapewne by się ucieszyli.
Zamiast ogromnej lampy mały moduł na aparacie.

psl
9.05.11, 19:44
A to tak. Czegoś takiego nie było przypadkiem kiedyś na alledrogo? Oczywiście marki "no name".

romeq
9.05.11, 19:53
Tak inne aparaty coś takiego mają. Olek tego nie ma w aparacie.
Czy jest to chronione patentem, nie wiem.
Ale dotychczasowe lustrzanki Olka tego nie mają.
Posiadacze tych lustrzanek zapewne by się ucieszyli.
Zamiast ogromnej lampy mały moduł na aparacie.

W lustrzankach nie, ale w SP 510 jest. Co prawda czerwona, ale jest. Więc to chyba nie kwestia patentów tylko woli. Pozdrawiam. romeq

Bodzip
10.05.11, 12:02
Coś mi się zdaje, że ta dioda doświetlająca AF to jest jakimś patentem chroniona i Olkowi nie uśmiecha się płacić za licencję. Innego rozsądnego wytłumaczenia nie znajduję. Ktoś może wie w jakim aparacie z wymienną optyką pojawiło się to rozwiązanie po raz pierwszy?


W lustrzankach nie, ale w SP 510 jest. Co prawda czerwona, ale jest. Więc to chyba nie kwestia patentów tylko woli. Pozdrawiam. romeq

XZ-1 ma diodę pomarańczową.

epicure
10.05.11, 12:06
Może licencję na kompakty mają.

Rafał Czarny
10.05.11, 14:21
Wszystkie znane mi kompakty mają diodę do AF. Zawsze muszę pamiętać, żeby ją do streetfoterki wyłączyć.

henry1
10.05.11, 15:15
Wszystkie znane mi kompakty mają diodę do AF. Zawsze muszę pamiętać, żeby ją do streetfoterki wyłączyć.

A lustrzanki nie. :-(

romeq
10.05.11, 15:25
A jaki jest skuteczny zasięg takiego wspomagania? 3 m? Spawarka, ze wszystkimi swoimi wadami ma chyba większy zasięg. 5-6 m?
Ja sobie pomagam latarką LEDową. Wygodne toto nie jest, ale pomaga.
pozdrawiam. romeq.

psl
10.05.11, 15:52
Instrukcja G10 podaje, że dla 14-42 w pozycji wide efektywność lampki wspomagającej AF wynosi od ok. 1m do ok. 3 m. Sprawdziłem przed chwilą instrukcję, bo w praktyce jeszcze nie miałem problemu z doświetlaniem za jej pomocą.

Rafał Czarny
10.05.11, 16:59
A lustrzanki nie. :-(

Moja ma.

henry1
10.05.11, 18:13
Moja ma.

Bo masz inną.

apz
10.05.11, 20:04
Tak inne aparaty coś takiego mają. Olek tego nie ma w aparacie.
Czy jest to chronione patentem, nie wiem.
Ale dotychczasowe lustrzanki Olka tego nie mają.
Posiadacze tych lustrzanek zapewne by się ucieszyli.
Zamiast ogromnej lampy mały moduł na aparacie.

Ma taki myk na pewno E-1, ma ZX-1. Jak inne aparaty nie wiem.

Pozdrawiam AP.

iIllu
11.05.11, 13:41
Ciekawe czy oli w końcu coś wymyśli, może dioda niekoniecznie z jakąś lampą a na przykład zintegrowana z wizjerem
:p

iIllu
27.05.11, 00:56
http://cgi.ebay.com/35pcs-LED-Lighting-Unit-Olympus-E-P1-E-P2-E-PL1-/250822423193?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a662e7299

a może coś takiego, pasuje na stópkę i może podświetlać plan jak latereczka :p