PDA

Zobacz pełną wersję : Wyzwalacz dźwiękowy lampy FL-36R



Mati
14.04.11, 17:09
Witam!

Na pracach ręcznych na poliszkole przyszło mi zrobić układ do za modelowania w programie LT SPICE no i oczywiście do wykonania go (ma, a w zasadzie musi działać).
Nie powinno być procesorów, ani scalaków - dopuszcza się zastosowanie układu 555 lub 555C.

A więc idea jest taka.
Robimy ciemnie.
Aparat stoi na statywie.
Lampa gdzieś obok.
Aparat ustawiamy w tryb B (ma ciągle otwartą migawkę), ale jest ciemno więc zarejestruje tylko to co będzie z błyskiem.

I tu potrzebny jest układ do wyzwalania błysku dźwiękiem (huk, klaśniecie, uderzenie)

Lampa ma możliwość wyzwalania z błysku zewnętrznego - tylko nie wiem czy musi to być konkretnie lampa z aparatu czy np. możemy użyć silnej diody LED.

Załączam rysunek schematu jaki udało mi się do tej pory opracować.

Rysunek podzieliłem na bloki funkcjonalne:
1. MIKROFON
2. WZMACNIACZ - regulowana czułość, aby się nie załączał poniżej określonego poziomu
3. OPÓŹNIACZ - musi być regulowane opóźnienie w zakresie 1-20ms najlepiej potencjometrem
4. BYSK - dioda ładowana przez duży R i C, aby długo ładował się kondensator i zapewnił odstęp pomiędzy błyskami na poziomie 5s.

Czy ktoś może wykonywał coś takiego lub będzie w stanie pomóc?

Chętnie udostępnię wyniki pracy - gdyż jak pisałem wyżej układ musi działać - a fotki jakie można przy jego pomocy zrealizować bardzo fajne.

Z góry dzięki za odpowiedź.

henry1
14.04.11, 17:50
A do czego służy kondensator Cd ?
Jak mosfet się otworzy to poprzez rezystancję Rd i diodę popłynie prad,
dioda będzie świecić.Flop wyłącza mosfeta dioda gaśnie.
Jaką rolę pełni Cd ? nie łapię.:-(


Myślę, że takie sterowanie LED'a będzie lepsze.

ulof
14.04.11, 18:17
Jak nie musisz na nowo odkrywać koła to tu: http://lullaby.homepage.dk/
jest to fajnie zrobione. Opcja bez scalaków.
A tu:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img18.imageshack.us/img18/292/balonikbialy3001.jpg)
i tu:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img31.imageshack.us/img31/4988/balonikniebieski.jpg)
efekty zastosowania :)
potwierdzam - działa :)
Nie testowałem jeszcze opcji fotodioda zamiast mikrofonu.
Jeśli potrzebny setup jak konkretnie, fotograficznie, mogę narysować ale myślę, że takie odkrywanie samemu też jest fajne :)

Pozdroofka
ulof

edit - doczytałem :)
1. mikrofon jest
2. wzmacniacz jest ale bez regulacji :)
3. opóźniacz analogowy :) - dalej od miejsca wyzwalanie dźwięku (odsunięcie mikrofonu) - później błyska :)
4. błysk - w układzie wykonawczym transoptor - odseparowanie galwaniczne od układu można wyzwolić praktycznie każdą lampę błyskową.

Ze swojej strony polecam lampę nie diodę - błysk lampy stosunkowo krótki jesteś w stanie zamrozić odłamki obiektu - przy diodzie(diodach) LED będzie to raczej niemożliwe.

pzdr

Mati
14.04.11, 22:10
Jasne - dioda świeci cały czas, ale w momencie załączenia tranzystora popłynie większy prąd i wyzwoli ładunek z kondensatora - i przez to dioda da mocniejszy rozbłysk.

Nie chcę nic nowego odkrywać - chcę za symulować najlepiej istniejący układ, ale nigdzie nic sensownego nie znalazłem.

Regulacja czułości wzmacniacza musi być, ale regulacja opóźnienia też ma być elektroniczna, a nie typu odsuń mikrofon dalej.

Dlatego ponownie pytam czy ktoś ma gotowy schemat lub potrafi go uzupełnić?

I drugie pytanie - czy diodą wysteruję lampę systemową 36R?

ulof
14.04.11, 22:39
Od końca - nie znam lampy 36R ale stawiam, ze nie odbiega standardem od innych - diodą ? jak? Triak, tyrystor, transoptor - tak ale dioda ?

A grzecznie zapytam - jaka to poliszkoła i kierunek ?

Pozdroofka
ulof

Mati
14.04.11, 22:40
wemif na PWr

henry1
14.04.11, 22:47
Jasne - dioda świeci cały czas, ale w momencie załączenia tranzystora popłynie większy prąd i wyzwoli ładunek z kondensatora - i przez to dioda da mocniejszy rozbłysk.

Nie chcę nic nowego odkrywać - chcę za symulować najlepiej istniejący układ, ale nigdzie nic sensownego nie znalazłem.

Regulacja czułości wzmacniacza musi być, ale regulacja opóźnienia też ma być elektroniczna, a nie typu odsuń mikrofon dalej.

Dlatego ponownie pytam czy ktoś ma gotowy schemat lub potrafi go uzupełnić?

I drugie pytanie - czy diodą wysteruję lampę systemową 36R?

Na Twoim schemacie dioda świeci dopiero po wysterowaniu tranzystora.
Jak tranzystor się wyłączy to dioda zgaśnie.
Kondensator nie odda ładunku bo nie ma jak. Cały czas jest ładowany poprzez rezystor.
Narysowałem ten kawałek schematu, gdzie kondensator oddaje zgromadzony ładunek bezpośrednio na diodę co wywoła jej błysk.Długość jego zależy od pojemności kondensatora
oraz rezystora szeregowego diody LED. Dioda powinna być jakaś markowa Cree, Lumiled
parowatowa a nie jakiś chiński badziew. Tranzystor może być małej mocy i doszedł mały przekaźnik.

ulof
14.04.11, 23:56
Że niby http://www.wemif.pwr.wroc.pl/index.dhtml ??
No proszę Szanownego Pana Studenta(nawet jak jesteś na 1 roku), to chyba Szanowny Pan Student powinien znać już działanie podstawowych elementów elektronicznych....


nigdzie nic sensownego nie znalazłem.a wujka GOOGLE'e pytałeś ? na zapytanie "wzmacniacz mikrofonowy" wywalił kilkanaście obrazków!! ze schematami wzmacniaczy, nawet z regulacją ...
nie wspominam o linkach do rożnych for (głownie elektronicznych)

W podanym przeze mnie linku układ wykonawczy tez jest, można go wykorzystać. Pozostaje Ci poszukać jakiegoś układu opóźniającego.....

Wiem - to jest forum - tu się każdy może zapytać i może dostać odpowiedź. Ale to jest forum fotograficzne - podałem link do wyzwalacza, pokazałem przykłady, że działa. Henry1 też jakieś podpowiedzi daje, schematy na forach specjalistycznych (np elektroda), może jakiś student wemif w zeszłym roku to jakoś rozwiązał i się podzielił ??:)

Nie chcę nic nowego odkrywać - chcę za symulować najlepiej istniejący układ, ale nigdzie nic sensownego nie znalazłem.

Regulacja czułości wzmacniacza musi być, ale regulacja opóźnienia też ma być elektroniczna, a nie typu odsuń mikrofon dalej.nie musisz niczego odkrywać - wykorzystaj kreatywnie to co masz i wiesz....

Wg mnie - choć się na tym nie znam - 3/4 rozwiązania już masz przedstawione w tym wątku :)

Pozdroofka
ulof

Rafał Czarny
15.04.11, 08:04
Od końca - nie znam lampy 36R ale stawiam, ze nie odbiega standardem od innych - diodą

No właśnie odbiega. Nie wyzwalają jej niektóre fotocele i niektóre radiówki. Miałem, stad wiem.

romek1967
15.04.11, 08:29
nie znam lampy 36R ale stawiam, ze nie odbiega standardem od innych

jeżeli wyrażasz życzenie to Ci przyniosę gdyż mam, tylko nie popsuj ;)

ulof
15.04.11, 08:41
No właśnie odbiega. Nie wyzwalają jej niektóre fotocele i niektóre radiówki. Miałem, stad wiem. nie miałem :) ale z następnego posta wynika, że mogę na chwile mieć ;)

Miałem (i mam ) kilka różnych błyskadełek - wszystkie się dało odpalić za pomocą "zwarcia" styków triakiem. I tu się właśnie dopatruje standardu :).


tylko nie popsujjak przyjdzie co do czego to postaram się nie popsuć :)

Rafał Czarny
15.04.11, 08:49
Miałem (i mam ) kilka różnych błyskadełek - wszystkie się dało odpalić za pomocą "zwarcia" styków triakiem. I tu się właśnie dopatruje standardu :).


Nie znam się na elektronice, ale tak miałem z FL36. Chińska radiówka jej nie wyzwalała, ta sama radiówka wyzwalała FL50.

Ceat
15.04.11, 09:43
Dodam swoje 3gr. może się przyda.

Mikrofon - ok. LF356 to armata na muchy w tym zastosowaniu - ale czemu nie? Pamiętaj, że potrzebuje minimum 10V zasilania, i jeśli chcesz zasilać układ niesymetrycznie musisz mu zrobić "sztuczną masę". Między wzmacniacz a 555 wstaw układ różniczkujący (wystarczy prosty jednobiegunowy RC, w okolicach kiloherca) - dzięki temu będziesz wyzwalał nagłym głośniejszym impulsem a nie bądźczym. Pomysł z diodą ciekawy (wyzwolenie+deadtime), moim zdaniem nie musisz nawet pchać dużej szpilki w diodę (wystarczy standardowa, zniesie 100mA w ms impulsie) jeśli tylko umieścisz ją niedaleko czujnika lampy. Nie zapomnij o niewielkim rezystorze szeregowo z diodą (bo ją usmażysz). Gdyby jednak nie dało się w ten sposób lampy wyzwolić - po prostu zamiast LEDa zastosuj jakikolwiek optotriak, np. MOC30XX (tylko taki "normalny" - nie "wyzwalany w zerze"), ograniczając mu prąd diody do katalogowej wartości. Notka z tantalem zabawna - zwykły elektrolit wystarczy, to nie MHz. Powodzenia!