PDA

Zobacz pełną wersję : Banalne pyatnie dot. RAW i Olympus Master.



rafrog
15.04.07, 15:15
Takie głupie pytanko mi sie nasunelo dzis kiedt wywolywalem RAWy w Olympus Master. Kiedy na podglądzie RAWa widzę bardzo ostrego to już po zapisaniu do jpg traci on taka ostrośc. Probowałem z innym formatami BMP TIFF ale efekt ten sam. Co robię źle? A może inne programy robią to inaczej?

Smerf Maruda
15.04.07, 15:28
Takie głupie pytanko mi sie nasunelo dzis kiedt wywolywalem RAWy w Olympus Master. Kiedy na podglądzie RAWa widzę bardzo ostrego to już po zapisaniu do jpg traci on taka ostrośc. Probowałem z innym formatami BMP TIFF ale efekt ten sam. Co robię źle? A może inne programy robią to inaczej?

Widzisz "ostrego", bo pewno tak był aparat ustawiony. OM zapamiętuje ustawienia aparatu i pokazuje RAW-y (na ekranie) tak, jakby były "potraktowane" tym, co ustawiłeś w aparacie. Ustawienie te jednak wcale nie muszą się przekładać na parametry nagrywanego na dysk JPG ;-)

rafrog
15.04.07, 15:37
nie o to mi chodzi. wyjaśnię po kolei:

1. robie zdjęcie aparatem w RAW
2. zgrywam ORF na dysk
3. otwieram plik przez Olympus Master
4. Edytuje plik, czyli np ekspozycja i wyostrzam go sporo
5. W okienku podglądu Olympus Master widzę zdjęcie bardzo ostre i super
6. Zapisuje do jpg lub bmp lub tiff
7> Otwieram zdjęcie i juz nie ma tej ostrości w podglądzie Olympus Master

Zauważyłem że BibblePro, Który zainstalowałem 10 minut temu trochę lepiej sobie radzi tym problemem.

Lakuta
15.04.07, 16:53
wydaje mi się, że to sprawa kompresji.
Sprawdź czy przy zapisywaniu jpga masz ustawione na 100 % jakości

Snoopy_jb
15.04.07, 17:47
Ja bym się również zastanowił nad programem do przeglądania plików graficznych. Swojego czasu miałem ACDSee i tam pliki zwłaszcza BMP wyglądały jak rozmazane, a po powiększeniu nie można było odróżnić poszczególnych pikseli.

Ja do RAW'ów używam albo RAWShooter albo Picasy (ostatnio częściej Picasy), i tam nie mam problemów z ostrością. Ważny jest też stopień kompresji pliku jpg. Chociaż wyższy stopień kompresji nie powoduje zmniejszenia ostrości tylko takie dziwne przekłamania jakby artefakty. Otwórz jakiekolwiek zdjęcie w jakimś lepszym programie graficznym (nawet PhotoFiltre) i zapisz sobie jako JPG w najwyższym i najniższym stopniu kompresji. Zobaczysz że ostrość nie jest pogorszona tylko grafika traci na jakości.

rafrog
15.04.07, 21:46
thanks. znalazłem już rozwiązanie. rzeczywiście zmiana oprogramowania pomogła.

ziemia01
16.04.07, 10:22
to czego używałeś, że dawało niewyraźne zdjęcia?

rafrog
16.04.07, 10:56
ACDSee. Zamazywała ostrość. Irfan pokazuje o wiele lepiej.

Snoopy_jb
16.04.07, 12:16
Polecam program FastStone MaxView Darmowy dla użytku niekomercyjnego (przeglądarka?). Szybko chodzi bo jest bardzo małe, a i jednym ruchem myszki (nie kliknięciem) można podejrzeć EXIF'a :D, przegląda w zasadzie wszystkie ważniejsze pliki graficzne oraz ORF'y :D co nas olyfanów chyba interesuje najbardziej