PDA

Zobacz pełną wersję : Dyktafon + Mikrofon Kierunkowy



poi
28.01.11, 22:45
Czy jeżeli do zwykłego dyktafonu podepne mikrofon kierunkowy będe miec dobrą jakosc,czy lepiej nagrywac bez mikrofonu?

RadioErewan
28.01.11, 22:50
Czy jeżeli do zwykłego dyktafonu podepne mikrofon kierunkowy będe miec dobrą jakosc,czy lepiej nagrywac bez mikrofonu?

Zależy, co chcesz nagrywać. Do różnych zastosowań są różne narzędzia. Rejestrator liniowy (Olympus LS (5/10/11) czy Zoom H4) zapisze ci sygnał liniowy PCM z kwantyzacją do 96kHz, czyli praktycznie w jakości studyjnej. Problemem będzie to, co mu podasz do nagrania, a w tej dziedzinie jest gorzej jak w optyce.
Wbudowane mikrofony to do rejestracji rozmowy, jak wtykasz mikrofon w paszczę rozmówcy. Można myśleć o lakimś mikrofonie na tyczce, albo kierunkowym, albo lavalierze, przypiętym do pacjenta. Setki rozwiązań, lepszych lub gorszych.

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Aha, ważniejsze od mikrofonu jest chyba to, gdzie odbywa się nagranie. Akustyka pomieszczenia może zabić najlepszy mic.

poi
29.01.11, 09:43
Chodzi mi o nagrywanie z wysoką jakoscia fortepianu

Jack
29.01.11, 17:17
Chodzi mi o nagrywanie z wysoką jakoscia fortepianuTo proponuję skorzystać z podpowiedzi, jakiej udzielił Radio Erewan - rejestrator LS, modele, albo 11, albo 5 (różnią się do dziesiątki troszkę szerszym zakresem rejestrowania basów). Wbudowane mikrofony powinny być wystarczające, aby zarejestrować fortepian (60Hz - 20kHz). Mój domowy LS-10 (mikrofony od 70Hz) jest wykorzystywany do nagrywania prób i koncertów rockowych - według użytkowników jest OK bez jakiejś dużej dodatkowej postprodukcji, tzn. trzeba dodać trochę basów.
Wśród dyktafonów Olka również znajdziesz takie, które mają zdolność rejestrowania PCM, jednak mikrofony wbudowane w te dyktafony mają dużo mniejsze możliwości, niż w serii LS. Wtedy należałoby się rozejrzeć za dobrym mikrofonem zewnętrznym. Być może mikrofon kierunkowy będzie najlepszym rozwiązaniem, jednak zanim kupisz, wpierw zainteresuj się jego pasmem przenoszenia.
LSy mają jeszcze jedną zaletę, posiadają wejście line-in, więc jeżeli koncert jest rejestrowany, a Ty miałbyś szanse na dojście do konsolety, to i nagranie byłoby perfekcyjne.
Jack