PDA

Zobacz pełną wersję : [ZD35-100]Dziwne odgłosy...



Thomasso
17.01.11, 14:09
Hejka,

Mała prośba do użytkowników ZD 35-100 f/2.
Chodzi o odgłosy jakie wydaje ten sprzęt podczas ostrzenia.
Jest pewien egzemplarz, który poza klasycznym bzyczeniem przy ostrzeniu wydaje od czasu, do czasu dziwne pykniecia. Dosłownie - słychać ze środka takie, dość głośne, "pyk". Jakby ktoś coś odkorkowywał. Dziwnie to brzmi.
Ogniskowe - zasłyszane przy krótszym końcu.
Czy ten obiektyw tak ma, czy tylko ten, z którym mam do czynienia???
Przyznam, że odgłosy (pykanie) są dość niepokojące :roll:

Tomek

HrabiaMiod
17.01.11, 17:26
Chyba niewielu klubowiczów ma to szkło, ale może ktoś pomoże.

A to nie jest tak, że obiektyw jakby na ułamek sekundy zatrzymuje się na jakiejś wartości i dalej jedzie i stąd to pyk?

Thomasso
17.01.11, 17:39
Chyba niewielu klubowiczów ma to szkło, ale może ktoś pomoże.

A to nie jest tak, że obiektyw jakby na ułamek sekundy zatrzymuje się na jakiejś wartości i dalej jedzie i stąd to pyk?

No właśnie wiem - sprzęt masowo niewystępujący.
Jeśli się zatrzymuje, to jest to niezauważalne, niewyczuwalne podczas pracy.
Wciskasz spust, silniczek rusza i nagle "pyk", jakby tam w środku pękała bańka z gumy do żucia (no to chyba najlepsze porównanie, żeby wyobrazić sobie jaki to odgłos).
Po dokładniejszych testach - te odgłosy, to przy kiepskim świetle tylko się zdarzają (znaczy jak jest ciemniej), przy dobrym świetle nie ma żadnych problemów.
Serwis powiedział, że to normalne zachowanie i ten typ tak ma, ale wiadomo jak to z serwisami bywa ;-) W każdym razie nie byli w stanie powiedzieć jakie jest zródło powstawania tych odgłosów.


Dzięki i pozdrawiam
Thomasso

nyny
17.01.11, 17:52
Moze Tobie troche rozjasni bo ja sie spotkalem z takim czyms.
Wlasnie takie pyki mam na tej uszkodzonej Sigmie 150.
Tyle, ze u mnie te pyki sa non stop juz i nie ostrzy, probuje doastrzac pyka pyka i nic.
Mam nadzieje, ze nie konczy sie tobie silnik:(

pozdro

zonkinho
17.01.11, 18:11
Znam usera 35-100 ale niestety jest zbanowany na tym forum, więc nie będzie mógł się tu wypowiedzieć. Zapytam wieczorem na IRCu i przekażę jego uwagi. Wg mnie coś padło w układzie AF

fotomic
17.01.11, 18:18
C+ powinien je mieć, zagaj do niego.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Ja gdy miałem to szkło to nie przypominam sobie, aby wydawało jakies niepokojące dzwięki.

Piotr Grześ
17.01.11, 20:42
Podepnę i sprawdzę, ale w tej chwili z Poznania wróciłem i jestem padnięty - 100 km do Piły w cztery godziny k......rwa!!!!
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Sprawdziłem. Także pyka, ale jest to związane jak sądzę z ogromną masą szkła jaka jest do przesuwania. W szczególności to się słyszy gdy zmieniam obiekt ostrzenia. Jeśli ostrzę na obiekty w podobnej odległości "pykanie" nie występuje. To według mnie normalne. Nigdy bym nie zwrócił na to uwagi gdyby nie Twój wpis!
Pozdrawiam

Thomasso
17.01.11, 23:03
Sprawdziłem. Także pyka, ale jest to związane jak sądzę z ogromną masą szkła jaka jest do przesuwania. W szczególności to się słyszy gdy zmieniam obiekt ostrzenia. Jeśli ostrzę na obiekty w podobnej odległości "pykanie" nie występuje. To według mnie normalne. Nigdy bym nie zwrócił na to uwagi gdyby nie Twój wpis!
Pozdrawiam

Heh. OK. Zatem to nie tylko moje i kumpla zwidy/omamy sluchowe ;-)
W sumie w normalnych warunkach pracy, gdzie natezenie dzwieku ma jakis tam sredni poziom moze tego nie byc slychac.
Tak sie tez zastanawialem, ze to pykanie moze miec cos wspolnego z konstrukcja obiektywu.
Jest dosc spory, ma zatem spora objetosc. Konstrukcja nie zmienia podczas pracy swych rozmiarow zewnetrznych. Wszystko "bangla" w srodku. Troche tego powietrza tam pompuje i moze biorac pod uwage szczelnosc samej konstrukcji sa tam jakies rozwiazania, ktore "upuszczaja" powietrze, ktore podczas pracy soczewek mogloby zostac za bardzo sprezone? Cholera wie. Na ucho to najbardziej pasuje wlasnie ;-)

Jakby jeszcze ktos inny mogl sprawdzic i potwierdzic badz nie fakt pykania szkla przy probach ostrzenia raz na blizszy plan, pozniej na nieco dalszy, badz w gorszych warunkach oswietleniowych to polecam sie pamieci (nadal) :)


Dzieki wszystkim za pomoc, sugestie.
Tomek

Karol
18.01.11, 00:24
Używałem miesiąc, nie pamiętam niepokojących odgłosów.

blacha
3.02.11, 16:48
Witam.
mam ten obiektyw od 2 lat i zapewniam Cie ,ze nie ma zadnego "pykniecia" w uzytkowaniu.
Slychac jedynie ciche bzyczenie silnika, zadnych pyk, chrup czy podobnych dziwekow.
Model Zuiko 14-35 chodzi calkowicie bezdzwiecznie ( wyprzedze ewentualne pytanie w przyszlosci).

Thomasso
8.02.11, 12:19
Witam.
mam ten obiektyw od 2 lat i zapewniam Cie ,ze nie ma zadnego "pykniecia" w uzytkowaniu.
Slychac jedynie ciche bzyczenie silnika, zadnych pyk, chrup czy podobnych dziwekow.
Model Zuiko 14-35 chodzi calkowicie bezdzwiecznie ( wyprzedze ewentualne pytanie w przyszlosci).

14-35 ma naped SWD wiec sie nie dziwie ze bezdzwiecznie :)

T.