PDA

Zobacz pełną wersję : E-420 bracketing +-2EV



pepolec
15.12.10, 15:48
Witam
posiadam e-420, chcę się pobawić hdr ale bracketing w e-420 to tylko +-1ev
czy ktoś zna sposób na zwiększenie do +-2ev ?? (tylko nie ręczne ustawianie co klatkę )
czy jest może jakiś soft do ingerencji w firmware aparatu ??

epicure
15.12.10, 15:53
Użyj braketingu w połączeniu z kompensacją ekspozycji. Ustaw korektę na -1 i w braketingu będziesz miał klatki naświetlone na -2, -1, 0. Następnie ustaw korektę na +1 i zrób serię zdjęć jeszcze raz, żeby uzyskać 0, +1. +2.

pepolec
15.12.10, 16:03
tyle ze dotykanie aparatu żeby zmienić parametry równa się zazwyczaj delikatnemu poruszeniu aparatu a tego chcę uniknąć.

epicure
15.12.10, 16:10
Nic na to nie poradzisz. Zainwestuj w statyw z solidnym mocowaniem, tak aby przekręcenie kółka na puszce nie spowodowało przesunięcia kadru.

Ceat
15.12.10, 17:44
Jeśli możesz sobie pozwolić na podłączenie komputera (wystarczy klasy Eee) to da się to zrobić programowo. Jeśli nie - nie ma szans.

Natomiast nie bał bym się poruszenia aparatu między ujęciami - załatwia się to bardzo prosto i na ogół skutecznie przy pomocy align_image_stack z Hugina. Sam byłem ostatnio zaskoczony skutecznością:

41634

Po lewej uśrednione 8 klatek, po prawej to samo ale wyrównane przez align_image_stack. Zassij i popatrz w 3x powiększeniu.

pepolec
15.12.10, 17:57
też o tym myślałem, ale liczyłem że może jednak da się to zrobić inaczej.
w każdym razie dzięki za pomoc.