PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie body do 9-18 ?



seb2k6
30.11.10, 20:57
Ahoj :)

To mój pierwszy post na forum więc od razu chciałem się przywitać :)

Przymierzam się do zmiany systemu i chciałbym prosić o poradę. Ostatnimi czasy zdjęcia robię głównie na wycieczkach/wakacjach czyli typowa amatorszczyzna :) Czasem coś ambitniejszego typu kamieniste wybrzeże, rozmyta woda itp ale to już rzadziej.

Kiedyś bawiło mnie wydawanie ostatniej kasy na nowe body czy sprzęt, teraz już mi się to znudziło jak również mam dość targania kilogramów sprzętu na plecach. Szukam aparatu małego i lekkiego ale o dużych możliwościach ;) Z kompaktów podoba mi się LX5 ale niestety obiektyw tylko od 24mm a ja długi czas używałem ekw 16mm i takie 24 to już dla mnie za szerokie nie jest. Micro 4/3 jest jak na razie za drogie...

Zauważyłem, że Olympus ma niezły i chwalony a do tego niedrogi obiektyw 9-18mm (a napewno tańszy od np canona 10-22 lub 17-40). Taka ogniskowa by mi pasowała i wystarczała do robienia moich pocztówek z wakacji. Tylko, że do obiektyw sam zdjęć nie robi i trzeba go do czegoś przypiąć.

Co zatem polecacie ?

Zależy mi na:
- jak najniższej cenie (używka to dla mnie nie problem) i okolice 1000zł byłyby mile widziane
- niskiej wadze i małym gabarytom
- wizjer/lcd ze 100% kryciem
- ISO wyświetlane gdzieś na stałe w wizjerze lub na LCD (tak żeby nie było można zbyt łatwo zapomnieć jakie się akurat ma)
- podgląd na żywo
- jak najniższe szumy na iso 100
- przydałby się auto bracketing ekspozycji
- jakość zdjęć przewyższająca kompakty typu LX5 (będę cykał tylko RAW)

Pytam bo zupełnie nie znam Olympusa z działu lustrzanek i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, tym bardziej starszych.

Z góry dzięki :)

k@czy
30.11.10, 21:08
Tylko E-3 spelnia wiekszosc Twoich wymagan :)

bernard74
30.11.10, 21:09
Albo e-30 rowniez. :grin:

seb2k6
30.11.10, 21:10
E3 ? :) Z której strony to lekkie i małe i tanie ? :D

Czyli idziemy na kompromisy... Z których wymagań muszę zrezygnować, żeby było taniej ?

Dar-i-jush
30.11.10, 21:11
Za około 1000zł kupisz nowe body E-450.

k@czy
30.11.10, 21:14
Albo e-30 rowniez. :grin:
E-30 ma 100% pokrycia w wizjerze? to przepraszam. :)

nyny
30.11.10, 21:15
E-30 ma 100% pokrycia w wizjerze? to przepraszam. :)

Nie masz za co ;)
Bo nie ma...

pozdro

Iwo
30.11.10, 21:17
Ahoj marynarzu


Zależy mi na:
- jak najniższej cenie (używka to dla mnie nie problem) i okolice 1000zł byłyby mile widziane

E-520, E-510, E-450


- niskiej wadze i małym gabarytom

E-450, E-620, E-520, E-510


- wizjer/lcd ze 100% kryciem

E-3, E-30, E-5


- ISO wyświetlane gdzieś na stałe w wizjerze lub na LCD (tak żeby nie było można zbyt łatwo zapomnieć jakie się akurat ma)

Na LCD chyba każdy


- podgląd na żywo

Wszystkie ww. E-510 i chyba E-3 bez AF, reszta z AF.


- jak najniższe szumy na iso 100

Nie zauważyłem większych różnic.


- przydałby się auto bracketing ekspozycji

Każdy ma, z tym że E-xxx chyba tylko na 3 klatki z automatu, a a E-30, E-3 do pięciu.

nyny
30.11.10, 21:22
@Iwo: wizjer ze 100% pokrycia maja tylko e3 i e5. Natomiast e30 ma 98%. AF dziala na lajfwiu takze w E3

Warto czasami przejzec olypedie zanim sie bedzie radzic:)

pozdro

epicure
30.11.10, 21:22
E-450 ma jedną zaletę: jest ostatnią puszką Olka, która ma natywne iso 100. Oznacza to, że na tej czułości będziesz miał zarówno najniższej szumy, jak i najwyższą rozpiętość tonalną. We wszystkich pozostałych 12-megapikselowych Olkach najwyższa rozpiętość tonalna jest na iso 200, ale szumy są wyższe, niż na iso 100, a więc kompromis...

Iwo
30.11.10, 21:26
E-450 ma jedną zaletę: jest ostatnią puszką Olka, która ma natywne iso 100. Oznacza to, że na tej czułości będziesz miał zarówno najniższej szumy, jak i najwyższą rozpiętość tonalną.
Wydawało mi się, że wszystkie 10MP korpusy mają tą samą matrycę Panasa z natywnym ISO 200.

@Iwo: wizjer ze 100% pokrycia maja tylko e3 i e5. Natomiast e30 ma 98%.
Sorry Winnetou zagalopowałem się, patrzyłem w oba kiedyś jeden po drugim i nie zauważyłem różnicy. Opisy jednak pokazują rzeczywiście te 2%. Warto podkreślić, że AF na LV nie działa na wszystkich szkłach, bo na moim 14-54mm ver1 nie działał. Na 9-18mm działa. Mea culpa.

Moominek
30.11.10, 21:50
Zależy mi na:
- jak najniższej cenie (używka to dla mnie nie problem) i okolice 1000zł byłyby mile widziane
- niskiej wadze i małym gabarytom
- wizjer/lcd ze 100% kryciem
- ISO wyświetlane gdzieś na stałe w wizjerze lub na LCD (tak żeby nie było można zbyt łatwo zapomnieć jakie się akurat ma)
- podgląd na żywo
- jak najniższe szumy na iso 100
- przydałby się auto bracketing ekspozycji
- jakość zdjęć przewyższająca kompakty typu LX5 (będę cykał tylko RAW)


Pomijając wizjer (LV załatwia sprawę krycia 100% kadru) wszystko to spełni E-450 (ew. E-420). W dodatku brak stabilizacji przy zapiętym 9-18 to raczej niewielki kłopot.

seb2k6
30.11.10, 21:56
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, muszę teraz sobie te wszystkie informacje przetworzyć i porównać aparaty :)

100% wizjer odpuszczam drogą kompromisu ;)

Iwo
30.11.10, 22:19
Pomijając wizjer (LV załatwia sprawę krycia 100% kadru) wszystko to spełni E-450 (ew. E-420). W dodatku brak stabilizacji przy zapiętym 9-18 to raczej niewielki kłopot.
ale dlaczego ma sobie ma się nią nie cieszyć, skoro takie atrakcyjne oferty są u nas na giełdzie...
a i akumulator pojemniejszy niż w serii E-4xx dostanie przecie :cool:

Karol
30.11.10, 22:38
Bardzo miło wspominam E-410, właśnie w duecie z ZD 9-18. Małe to lekkie, poręczne i jakoś takie po prostu fajne ;-). Największą wadą tej puszki jest brak stabilizacji, ale przy szerokim kącie nie bardzo jest to dokuczliwe. Aparat, albo któryś młodszy E-4XX, można wyrwać w sumie za grosze na Allegro. Oczywiście wizjer nie ma 100% krycia, mało tego wizjer ma coś ze studni w tunelu, niemniej w trybie LV ma pełne pokrycie kadru i histogram na żywo a więc jest całkiem przyjemnie.

seb2k6
30.11.10, 22:46
Szczerze mówiąc to nigdy nie miałem stabilizowanego body ani szkieł (oprócz krótkiego epizodu z kitem canona w wersji IS) i jakoś mi to nie przeszkadzało.
Stabilizację mam w kieszonkowym kompakcie i tam się czasem przydaje przy dłuższych czasach i dłuższych ogniskowych. Tak czy siak stabilizacja do widoczków jest u mnie ostatnim priorytetem.

Na razie wg Waszych porad celuje w E420 albo E450. Najpierw jednak muszę sprzedać mój obecny sprzęt i później będę się bawił w polowanie na nowy ;)

grizz
1.12.10, 09:18
TO popoluj na e-620 ;)
450 bije AFem, stabilizacją i kilkoma bajerami w menu. A i jeszcze ruchomy ekranik.
Rozmiarem jednak troszkę wiekszy.