PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustawiacie Pena dla JPG



thorgal
30.11.10, 11:51
Cześć,

pochwalcie się jakie posiadacie ustawienia dla waszych Penów:
Model:
a) kolor: sRGB vs Adobe
b) ostrość: jaka wartość np>: -2, 0, +2
c) Nasycenie: j.w.
d) tryb kolorów
e) tonacja kolorów: tzw. gradient
f) iso: ręcznie czy auto (jaki przedział),
g) odszumianie

Moje:
e-pl1
a) kolor: sRGB,
b) ostrość: 0
c) Nasycenie: 0
d) tryb kolorow: Natural
e) tonacja: auto
f) iso: auto 200-1000
g) odszumianie: wyłaczone.

gietrzy
30.11.10, 11:59
pochwalcie się jakie posiadacie ustawienia dla waszych Penów:

Pen Penowi nie równy (filtr AA) i dla E-P1/2 ustawiłbym ostrość na zero.



Moje:
e-pl1
a) kolor: sRGB,
b) ostrość: 0
c) Nasycenie: 0
d) tryb kolorow: Natural
e) tonacja: auto
f) iso: auto 200-1000
g) odszumianie: wyłaczone.

b) -2 (minimalne)
c) 0
d) Natural
e) auto
f) nie pamiętam, ale pewnie max 3200
g) oczywiście wyłączone

E-PL1

Lecz pomimo takiego jpg, często łapę się, że nie zmieniam na czas CWB ze świetłowek energooszczędnych na lampę błyskową i... wybieram ORF.
W zależności też dla kogo będą fotki czasami przestawiam nasycenie z 0 na +1 a i jeszcze kontrast: raczej zawsze na -1, czasami na -2.

Myślę, że warto nawet w tym wątku napisać o IBIS, dzisiaj czytałem, że w trybie video stabilizacja mechaniczna nie działa, w zamian otrzymujemy digital is czyli autoiso, co po pierwszych testach, w zastanym, na 3200 wcale mi nie przeszkadza :)

TomekH
30.11.10, 15:09
ja mam ustawione 2 "moje tryby" (w menu "własne ustawienia reset" 1 i 2)
jeden iso auto z górnym limitem 800, filtr szumów wyłączony, kolory "natural" - używam tego trybu w dobrych warunkach oświetleniowych w celu uzyskania zdjęć o optymalnej rozdzielczości
drugi iso z górnym limitem 1600, filtr szumów standard, kolory "muted" - tego trybu używam w celu minimalizacji szumów
oczywiście czasem ustawiam inne rzeczy, albo RAW i potem decyduję, ale powyższe 2 tryby mnie osobiście sprawdzają się najczęściej

thorgal
30.11.10, 15:36
Gietrzy
co to jest IBIS (pomijając ptaka :))

gietrzy
30.11.10, 15:40
Gietrzy
co to jest IBIS

Stabilizacja w korpusie - in body image stabilization


(pomijając ptaka :))

Co to jest ptaka? ;)

thorgal
30.11.10, 16:02
"Co to jest ptaka? "
Tego nie rozwinę.

Ostrość -2 w jpeg hmm.
Gietrzy, czy to znaczy, że takie zdjęcie wyostrzasz w programie czy tak pozostawiasz?

gietrzy
30.11.10, 16:26
"Co to jest ptaka? "
Tego nie rozwinę.

Ostrość -2 w jpeg hmm.
Gietrzy, czy to znaczy, że takie zdjęcie wyostrzasz w programie czy tak pozostawiasz?

To znaczy, że większość fotek prosto z aparatu albo idzie do galerii www albo jest TYLKO oglądana na różnych LCD.

Jako przeglądarki plików (w tym raw) używam BreeezeBrowser, programu kultowego, cenionego za m. in. silnik galerii www i trybu Ctrl+Q (high quality) będącym niczym innym jak wyostrzaniem.
Przeglądając pliki/rawy (bardzo szybko, btw) program sam w locie wyostrza fotki stosując wewnętrzny algorytm (dla mnie mniam mniam).
Dodatkowo ten sam algorytm został zaimplentowany w silnik galerii www i imho jest rewelacyjny.
Więc tak, podostrzam BreezeBrowsere'm pliki pod www lub (w locie) podczas oglądania na LCD

Jeden przykład, raw->jpg 11 z zerowym wyostrzaniem w ACR, wyostrzony przez automat w BreezeBrowser 1.9.5.4 ;)
PL45, znając mnie 5.6, GF1, FL-36R
http://img574.imageshack.us/img574/4043/45dom.jpg

To szkło jest tak piękne jak bezlitosne do portretu :)

Paweł, Jezu co ty masz za obiektyw, pokaż to zdjęcie przecież ja żadnych krostek u niego nie widzę

thorgal
30.11.10, 17:20
No, no,
muszę to dzisiaj wypróbować.
Dzieki.

gietrzy
30.11.10, 18:42
No, no,
muszę to dzisiaj wypróbować.
Dzieki.

1954 nie otwiera orf'ów z e-pl1. Zgłosiłem do Chrisa, zobaczymy ile mu zajmie naprawa.

thorgal
30.11.10, 21:26
1954 nie otwiera orf'ów z e-pl1. Zgłosiłem do Chrisa, zobaczymy ile mu zajmie naprawa.

tia. Nic z tego. Nie ma dla makowców. Może dlatego nie znałem :)

gietrzy
1.12.10, 15:49
1954 nie otwiera orf'ów z e-pl1. Zgłosiłem do Chrisa, zobaczymy ile mu zajmie naprawa.

Chris odpisał, pod koniec grudnia, w nowej wersji (wsparcie dla e-5) będzie najnowszy dcraw i e-pl1 będzie poprawnie obsługiwany.

TOKIN
11.12.10, 13:58
Z innej nieco beczki:
poustawiałam sobie EPLa pod swoje potrzeby od strony guzikowej i w zasadzie tym co mi potrzeba potrafię szybko i w miarę sprawnie manipulować, bez skupiania się na samych guzikach.
Niestety nie znalazłam sposobu na skonfigurowanie PENa tak, aby ISO bylo pod jednym naciśnięciem jakiegoś klawisza:(
Bardzo żałuję, że jedyne programowalne guziki nie mają opcji ustawienia ISO:evil:
Wiadomo, można jechac na auto-iso ale... czasem chcę inaczej i ten bezpośredni dostęp do ISO byłby mi bardzo pomocny.

Usiłowałam tak ustawić szybkie (boczne) menu aby miec ISO "na wierzchu" no ale,.... z reguły ten patent nie całkiem działa, bo jednak inne parametry też ustawiam/zmieniam itp.

Guzik Fn mam ustawiony na blokadę ekspozycji, a czerwony filmowy na MF.

Czy ktos z Was ma może jakiś na to sposób? Jak wystawić ISO "na wierzch"?:wink:
Łudzę się, że ...może nie doczytałam instrukcji???:roll:

Nieco obok głównego pytania tego wątku ale.... nie znalazłam lepszego miejsca na moje pytanie, a nowego wątku nie chciałam tworzyć. Choć może by się przydał taki EPL - tips&trikcs? Gdyby tak to można moje pytanie przenieść:)

psl
11.12.10, 20:56
A ja naczytałem się o tym, że E-PL1 jest tak ustawiony fabrycznie, że nic nie trzeba zmieniać ;-) i to jest jego atut w jpegach w stosunku do innych m4/3.

TOKIN
11.12.10, 21:43
Można nie zmieniać jak się używa trybu iA albo P.
W manualu zmiana iso bywa.... przydatna:twisted:

psl
11.12.10, 21:48
Można nie zmieniać jak się używa trybu iA albo P.
W manualu zmiana iso bywa.... przydatna:twisted:
Sorki. Nie zrozumieliśmy się. Odnosiłem się do takich parametrów jpega jak ostrość , nasycenie czy kontrast. ISO wiadomo jest to wartość często zmieniana i nie ustawiana raz na "zawsze" jak często jest w przypadku ostrości czy nasycenia - warto mieć szybki dostęp do iso.

TOKIN
11.12.10, 22:37
. ISO wiadomo jest to wartość często zmieniana i nie ustawiana raz na "zawsze" jak często jest w przypadku ostrości czy nasycenia - warto mieć szybki dostęp do iso.

A znasz jakiś patent na to:idea:??
Mam ciągle nadzieję, że może jest jakiś prosty myk, albo gdzieś w menu tej opcji nie dojrzałam....?

psl
11.12.10, 22:39
A znasz jakiś patent na to:idea:??
Mam ciągle nadzieję, że może jest jakiś prosty myk, albo gdzieś w menu tej opcji nie dojrzałam....?
Nie znam e-pl1. Używam G10. Jednak na 100% jeżeli patent jest to ktoś o tym napisze ;-)

thorgal
12.12.10, 13:36
TOKIN,

ja również dość często korzystam z iso i używam zwykle przycisku OK aby wejść wtryb wyswietlania danych (ten pełniejszy - lustrzankowy).
Dla zmiany iso są to 2 kliknięcia.
To naprawdę nie jest takie problematyczne.

TOKIN
12.12.10, 14:32
Ja też wchodzę w MENU OK tyle, że... niestety ISO to nie jedyny parametr, który ustawiam w tym trybie i zazwyczaj jednak muszę "podejść" w górę lub w dół, żeby wejść w ISO - zdecydowanie wtedy jest więcej niż 2 kliknięcia.:cool:
Nie jest to problem, ale uciążliwa niedogodność na pewno. Dla WB nie jest to aż tak ważne - w jednym ciągu fotografowania często WB zostaje ten sam, ISO niekoniecznie.