PDA

Zobacz pełną wersję : Leica D Vario Elmar 14-150mm F3.5-5.6 - awaria - przestał ostrzyć



ortie
20.11.10, 02:28
Witam wszystkich.
Używałem w/w obiektyw z E-500 przez ostatnie dwa lata. Spisywał się znakomicie i nie sprawiał żadnych problemów. Raz tylko (ok. rok temu) w plenerze przestał ostrzyć. Zero reakcji na spust. Po kilkukrotnym włączeniu i wyłączeniu aparatu zaskoczył.
Teraz sytuacja się powtórzyła niestety, z tą różnicą że stan jest permanentny.
Po odpaleniu aparatu stabilizacja się włącza, pierścień fokusa wykonuje ruch w te i nazad (czyli silnik chodzi) ale nie ostrzy - zero reakcji na spust.
Jak go kupiłem (dwa lata i miesiąc temu), gadał tylko z 520 a pięćsetkę olewał. Ale po zaapgrejdowaniu pięćsetki dogadał się z nią. I było OK do dzisiaj. Parę dni temu pstrykałem nim i było pięknie. Dzisiaj go wyjąłem i kicha na całego, bo z 520 też nie gada.
To tyle opisu sytuacji.
Mam dwa pytania:
1 - Czy ktoś się spotkał z czymś takim w jakimkolwiek obiektywie (ja pierwszy raz) i co to może być?
2 - Jak wygląda serwis Panasonica w Polsce?
Ja mieszkam w Irlandii, a tutaj łatwiej znaleźć garnek złota pod tęczą niż dobry serwis w jakiejkolwiek dziedzinie.
Będę wdzięczny za chośby małe oświecenie w w/w dziedzinie.

epicure
20.11.10, 02:35
Sprawdź, czy nie masz zabrudzonych styków.

ortie
20.11.10, 02:37
Sprawdzałem, wyglądają OK. Masz radę jak i czym je przemyć? Nigdy tego nie robiłem
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
I jeszcze jedno, Manual też nie chodzi.

rzezniol
20.11.10, 08:34
Czyszczenie stykow ... cos z serii "kontakt" do nabycia w kazdym sklepie z elektronika ...

Mimo ze sprawdzales obiektyw na innym body to nic nie piszesz o tym czy sprawdzales inny obiektyw na e500 ... to wykluczylo by kazda mozliwość ...

Pozdro

ortie
20.11.10, 14:27
Z innymi szkłami pięćsetka chodzi bez problemów. Nie znam się na elektronice obiektywów, ale to wygląda jakby sama funkcja ostrzenia mu się wyłączyła. Bo silnik działa, tego jestem pewny.

rzezniol
20.11.10, 16:22
Wez z przejdz w body na tryb manyalny MF i sprawdz czy ostrzy recznie i czy bedzie potwierdzenie ostrosci.

Sprawdz na podpietym obiektywie do body w ustawieniach czy odczytuje ci wersje firmware obiektywu.

Zrob jakakolwiek fote w trybie manualnym ustawiania ostrosci i sprawdz co zapisuje sie w EXIF na temat obiektywu jakim zostało zrobione zdjecie.

Pozdrawiam

ortie
20.11.10, 18:40
Dzięki rzezniol

Nie ostrzy na manualu, nie reaguje na pierścień.
Czyta firmware.
Widzi w EXIFie dane - długość obiektywu i przysłonę

Dziwne to jest, bo wszystkie inne funkcje obiektywu chodzą. Po włączeniu aparatu wykonuje ruch pierścieniem od zera do nieskończoności (z uchem przyłożonym słychać poświst silniczka) i zostawia na nieskończoności, czyli jak Pan Bóg rzykazał na "redy tu go" a potem nic. Już raz tak miałem, ale przez chwilę.
Myślę że to może jakaś usterka w oprogramowaniu
Szukałem w necie firmwaru, ale jak po nitce linki sprowadzają mnie do upgradu podobnego szkła w mikro 4/3.
Może ktoś ma namiar skąd ściągnąć oryginalny firmware do mojego?

Pozdrawiam

nyny
20.11.10, 21:03
Resetowales obiektyw?

Nie wiem jak jest w 500 ale w 520 i e3 trza przytrzymac przez chwile przycisk, ktorym odpinasz obiektyw od body.

pozdro

ortie
20.11.10, 22:27
Nyny

Jakie resetowanie masz na myśli?
Próbowałem w różnych ustawieniach wciskać ten przycisk (włączony, wyłączony, wciśnięty spust itp), bez efektu
Możesz mi opisać jak Ty to robiłeś?

Pozdrawiam

rzezniol
21.11.10, 12:49
Wcisniecie i puszczenie spustu zmiany obiektowu robi reset ...

Pozdro

ortie
21.11.10, 14:18
Myślałem że chodzi o jakąś zawansowńszą operację :| . Tak, to go resetowałem wiele razy i kicha

Ponawiam prośby -
1.Jeśli ktoś ma linka w konkretne miejsce skąd mogę ściągnąć firmware...
2.Jeśli ktoś ma jeszcze pomysł co z tym draństwem można pokombinować...
3.Jeśli ktoś ma namiar na naprawdę dobry serwis...

Za każdą podpowiedź będę wdzięczny jak nie wiem co

Pozdrawiam

nyny
21.11.10, 14:35
Olympus studio, olympus viewer zapewniaja automatyczna aktualizacje.
A jak nie to ze strony olka w linku ponizej:
http://www2.olympus.pl/consumer/208_software.cfm

Jesli chodzi o serwis to albo autoryzowany olka, leici, panasa albo ten z ponizszego linku:
http://www.okserwis.com.pl/sklep/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=2

pozdro

ortie
21.11.10, 17:09
Dzięki nyny

Ściągnąłem ten program (wcześniej nie używałem programów olka), niestety aktualizacja nic nie dała, bo "mam już najnowsze oprogramowanie w aparacie". Wcześniejsze próby ze strony olka dały ten sam efekt

Popróbuję jeszcze wyszukać firmware obiektywu. Ciężko będzie, bo z wyszukiwania wyłazi mi tylko aktualizacja 14-140 mikro 4/3.

Jakbyś Ty, albo jaka inna dobra dusza miała namiar na firmwary Leica albo Panasonic to będę zobowiązany

Jak nie, to pozostaje serwis :roll:

Pozdrawiam

Mirek54
21.11.10, 20:01
A tu patrzyles?? http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/download/fts/index.html

pafcio
23.11.10, 08:25
Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Ja, jak miałem problem z tym obiektywem to go musiałem wysłać do serwisu do Japonii (za pośrednictwem sprzedawcy od którego kupiłem), bo w EU nie znalazłem możliwości wysłania gdziekolwiek do naprawy.

Adamss68
23.11.10, 08:57
To wygląda na uszkodzenie mechaniczne.Więc chyba sewis?