PDA

Zobacz pełną wersję : Moduł Bluetooth dla m4/3?



MartinP
11.11.10, 20:38
Wujek Olek szykuje coś ciekawego dla PEN'ów...
http://www.fotomaniak.pl/31735/modul-bluetooth-dla-m43-olympusa/
przyznam szczerze że takie bezprzewodowe wysyłanie plików do kompa było by fajną spawą.

jacek00
11.11.10, 20:56
Jakoś nie wierzę, że to moduł BT ma być. Nie widzę za bardzo zastosowania tego np do przesyłania danych. Sam kabel jest dużo szybszy i na pewno mniej bateriożerny.

Bardziej prawdopodobne, że to GPS. Zdecydowanie byłoby to dużo przydatniejsze niż BT.

Karol
11.11.10, 22:03
Jakie zastosowanie mógłby mieć moduł BT w aparatach cyfrowych? Z pewnością jako pierwsze, przychodzi na myśl geotagowanie. Oczywiście jest to trochę okrężna droga, gdyż oprócz modułu potrzebowalibyśmy dodatkowo urządzenie GPS.
To by sens miało, chociaż znacznie prościej byłoby wstawić w aparat po prostu odbiornik GPS, chociażby jak w Nikonie P6000. Jest pytanie o czułość takich wbudowanych odbiorników i szybkość łapania fixa. Jak jest zbliżona do odbiorników w nawigacjach samochodowych, to nieciekawie, chciałbym wyciągnąć aparat i zrobić fotę, a nie wyciągnąć aparat i czekać na fixa. Tu przesłanie przez BT takich danych z komórki miałoby sens - bo ta, wspomagana danymi z sieci GSM (A-GPS) łapie fixa w kilka/kilkanaście sekund, zresztą może śledzić lokalizację non stop. Z tym, że jakbym miał przesyłać takie dane między aparatem a komórką przez BT, to równie dobrze mogę zrobić fotę komórką, lub zapisać w niej tzw. waypoint i potem nadpisać te dane na foty, jak jest potrzeba.
BTW sprawny odbiornik GPS w Penie by się przydał, zresztą swego czasu były głosy, że Oly pracuje nad tym.

Iwo
11.11.10, 22:51
przyznam szczerze że takie bezprzewodowe wysyłanie plików do kompa było by fajną spawą.
Nowy Pentax K-R ma już IrDA, Bluetooth byłby tym bardziej fajny,
choć nie wiem jak z prądożernością takiego rozwiązania, ale fajnie gdyby było.

To by sens miało, chociaż znacznie prościej byłoby wstawić w aparat po prostu odbiornik GPS, chociażby jak w Nikonie P6000.
Słyszałem opinie, że ten jest mało dokładny, może lepiej właśnie, by przez BT dać możliwość dokładniejszego geotagowania zewnętrznemu odbiornikowi GPS... choć obu na raz rozwiązaniom (jak w niektórych komórkach) także nie jestem przeciwny...

MartinP
11.11.10, 23:46
dobry bluetooth ma 100m zasięgu, zobaczcie ile dobrego mógł by wnieść do świata akcesoriów takich jak lampy, wyzwalacze, zdalny lv i wiele innych. W fotografii była by to furtka do nowego świata.

grizz
12.11.10, 12:38
Jakoś nie wierzę, że to moduł BT ma być. Nie widzę za bardzo zastosowania tego np do przesyłania danych. Sam kabel jest dużo szybszy i na pewno mniej bateriożerny.

Popatrz na docelowego uzytkownika pena - sinozębny, to bajka... gpsika sobie podłączysz - albo skorzystasz tego z telefonu. Fotke na szybko prześlesz na telefon i do znajomego. W domu nie musisz kabla wytargować (bt3 ma transfer do 5MB/s to juz bardzo uzywalne jest)

RadioErewan
12.11.10, 12:43
Jeżeli BT, to dlaczego nie WiFi? Tego by mi było szkoda.

Pozdrawiam

grizz
12.11.10, 12:46
wifi jest upierdliwe...

bt włączasz i działa z róznymi użądzeniami... a wifi?

epicure
12.11.10, 12:46
Jeśli zrobią (oczywiście wiem, że nie zrobią...) bezprzewodowe sterowanie przez BT i wyzwalanie lamp, to byłby czad. Stosowanie czegoś takiego zamiast kabla albo do wysyłania fotek na komórkę to byłby jedynie taki gadżecik-pierdółka, marnujący prawdziwy potencjał tej technologii.

Iwo
12.11.10, 12:54
Jeżeli BT, to dlaczego nie WiFi? Tego by mi było szkoda.
Bo by zaraz zaczęli narzekać, że nie da się sprawdzić poczty w kafejce PENem.

nightelf
12.11.10, 14:43
Do sterowania lampami to byłoby super.
Lepsze nawet niż sterowanie radiem. Tylko wtedy musiałby Olympus dorzucić jakiś moduł BT z gorącą stopką podczepiany do lamp.

grizz
12.11.10, 15:08
Do sterowania lampami to byłoby super.
Lepsze nawet niż sterowanie radiem. Tylko wtedy musiałby Olympus dorzucić jakiś moduł BT z gorącą stopką podczepiany do lamp.

Moduł... taa :P (chyba, ze formy trzeciej... ale to mozna blokować przez kodowanie) raczej fl-50R²

epicure
12.11.10, 15:11
...raczej fl-50R²

I jakaś mniejsza lampa też by się przypadała do PENów. Nawet mniejsza, niż FL-36, ale koniecznie z ruchomym palnikiem. Samsung chyba taką wypuścił do swojego systemu.

Jerry_R
12.11.10, 16:26
Chodzi o wysylanie zdjec na Facebook'a... I moze GPS :-)

nightelf
12.11.10, 17:22
Pomarzyć zawsze można :-)
Bo dla samego GPSa to szkoda tego modułu używać.

Jerry_R
12.11.10, 22:51
Pomarzyć zawsze można :-)
:wink: Napisalem o Facebooku po ostatnich informacjach o planie kupna przez Olympus jakiejs firmy zwiazanej z telefonia, czy telefonami. Moze sie to wydawac kolejnym kopiowaniem Panasonica, ale chyba nie. Jest to ogolny trend i Oly po prostu nie chce zostac w tyle, i dobrze.

“Sharing images instantly with friends and family is becoming a more important aspect of photography. Smartphones currently provide this ability, but digital cameras generally do not. Consumers will soon come to expect that cameras will interface with any device that they use to store, share, manage, and print their photos. As connected devices become more widespread, cameras will need to become connected to compete.” (Mette Eriksen, Director at InfoTrends)
http://www.capv.com/public/Content/Press/2010/11.04.2010.html