PDA

Zobacz pełną wersję : Forsowanie perceptolem ilforda pan 400



Czaroz
19.10.10, 23:21
Czy jest taka opcja, cos ciezko mi cokolwiek na temat wywolywania w percetolu znalezc w necie, moze ktos ma juz to obcykane, bo ja mlody i niedoswiadczony jestem ;)

Nie no tak na serio to w ogole nie mam pojecia o forsowaniu jakimi zasadami i co i jak dlatego mam nadzieje ze mi pomozecie.

Pozdrowka, Czarek

Mirek54
19.10.10, 23:40
Z tego co pamietam to to wolacz drobnoziarnisty i do forsowania raczej takowych sie nie stosuje.Jedynie to mozesz przed wolaniem namoczyc film,podniesiesz kontrast ta operacja.Z forsowaniem jednak to nic wspolnego nie ma.Pisze z glowy-moge cos pokickac.

HrabiaMiod
20.10.10, 00:57
Dwa przydatne linki.

http://www.digitaltruth.com/devchart.php - czasy dla danych stężeń konkretnych kombinacji wywoływacz - film. Wybierasz wywoływacz, film i jazda.

http://filmdev.org/ - tu masz sample z konkretnych przepisów, a jest ich sporo.


powodzenia!

apz
20.10.10, 02:15
Pozwolisz, że też wykorzystam.
Rozglądałem się ostatnio za recepturami po polskich portalach.


(+) poleciał. Dziękuję.

Pozdrawiam AP.

Czaroz
20.10.10, 18:03
Bardzo wam dziekuje, jednak pod tymi linkami nie znalazlem odpowiedzi na me pytanie, inaczej sie spytam, tak w czystej teori, aby podniesc czulosc podczas wolania musze... (co zrobic z czasem, proporcja-obnizyc, bardziej rozcienczyc? itd.)

Jeszcze raz bardzo dziekuje za zaangazowanie i prosze o cierpliwosc, ja sie "od-cyfrowuje" :P

PS: Masz u mnie za duzo +, nie moge wiecej ;p

HrabiaMiod
20.10.10, 18:16
Kurczę, rzeczywiście, na digitaltruth są tylko czasy dla wywoływania negatywu naświetlonego nominalnie.. Widać, albo to mało popularna, albo bardzo niekorzystna dla obrazu kombinacja (moje przypuszczenia).

Generalnie, zasada jest taka, że wydłuża się czas wołania lub/i zwiększa temperaturę. Jednak nie radzę wyznaczać tego 'na pałę'. Nie wiem czy są jakieś wzory czy coś, każdy film z daną wywojką pracują specyficznie i zawsze opieram się na digitaltruth..

A masz już naświetlony negatyw, czy planujesz?

Jeśli masz naświetlony, to albo zaopatrz się w drugi wywoływacz (np ID-11, jeśli dużo pracujesz na Ilfordach), albo oddaj film do labu. Ewentualnie pytaj na forum korex.net.pl - tam są prawdziwi wymiatacze, może coś poradzą dla tego filmu i wywoływacza.

A jak nie naświetlony, to forsuj coś innego, a tego naświetl nominalnie.


pozdrawiam
Przemek

Czaroz
20.10.10, 18:26
niestety naswietlony, kupowanie nowego wywolywacza mija sie z celem, to wydatek okolo 50zl a to mnie nie urzadza. Jeszcze zapytam sie na korexie a jak tam tez mi nic nie powiedza to zrobie na pale :P

Sral pies, akurat na tym filmie mi nie zalezy, swiatlo bylo slabe, nie czuje zeby cos specjalnego wyszlo chodzilo mi bardziej o samo forsowanie tego filmu. Dzieki jeszcze raz za pomoc.

Pozdrowka, Czarek

apz
20.10.10, 18:41
wątek na www.korex.net.pl (http://www.korex.net.pl/forum/viewtopic.php?t=3188&sid=6247d5ca94010ffae2fa5f012b346f73)

Tu jest opisany ilford i perceptol i 2 linki do kalkulatora i tabeli wywoływania ( podane współczynniki

wątek na aparaty tradycyjne.net (http://www.aparaty.tradycyjne.net/36992-ilford_perceptol_a_forsowanie.html)

Pozdrawiam AP.

Rafał Czarny
20.10.10, 20:18
Jeśli jesteś mało doświadczony w tych sprawach to nie baw się w forsowanie itp. Najpierw wywołuj standardowo, żeby potem mieć odniesienie. Forsowanie często powoduje zadymienie negatywu, trzeba wtedy bawić się osłabiaczem Farmera, rośnie kontrast, ziarno.

Najpierw wyczuj normalne wołanie, potem kombinuj. Kup sobie porządny koreks np. Kaisera. Nie baw się w stare polskie Tanki 500 lub 2000. Nawijanie filmów na szpule w tych dziadach to często mordęga. W porządnych koreksach (tych z metalowymi kulkami ciągnącymi perforację) to bajecznie łatwe.

pat.p
20.10.10, 22:29
Nie ma jak to bawić się w alchemika forsownego nie znając podstaw wywoływania dedykowanego... Specjaliści od forsowania, poczytajcie najpierw co z czym, jakie czasy, a dopiero potem brać się za push.

Pozdrawiam
Pat
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Jeszcze zapytam sie na korexie a jak tam tez mi nic nie powiedza to zrobie na pale :P

Sral pies, akurat na tym filmie mi nie zalezy, swiatlo bylo slabe, nie czuje zeby cos specjalnego wyszlo

Pozdrowka, Czarek

Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, sorry.

Czaroz
21.10.10, 19:46
Powiem tak, mamy ciemnie w Młodziezowym Domu Kultury, tam sie wszystkiego uczyme, a ze dostalem zadanie dowiedziec sie jak go sforsowac, to uznalem ze TU mi ktos pomoze. Koniec...
A tak dla zainteresowanych, to powiedziano mi ze jak Perceptolem(stock) to 13-14min i 20st.