PDA

Zobacz pełną wersję : polaczenie PENa do komputera



dobas
12.09.10, 00:58
Czy da sie podłączyć PENa do komputera tak aby był on zewnętrzną kamera dla kompa ? pytanie jest pod katem tworzenia animacji.
na komputerze chciałbym mieć jakąś aplikację do robienia animacji poklatkowych
zaś pen - jako zewnętrzna kamera po naciśnięciu guzika w kompie robiłby jedno zdjęcie...

czy to realne czy podłączenie takiego aparatu do komputera wymaga jakis wielkic inwestycji itp itd.. ?

nie wiem czy wyrażam się jasno - zapewne nie - spróbuje znaleźć filmik który obrazuje to o co mi chodzi... :)

Gundi
12.09.10, 01:04
Czy da sie podłączyć PENa do komputera tak aby był on zewnętrzną kamera dla kompa ? pytanie jest pod katem tworzenia animacji.
na komputerze chciałbym mieć jakąś aplikację do robienia animacji poklatkowych
zaś pen - jako zewnętrzna kamera po naciśnięciu guzika w kompie robiłby jedno zdjęcie...

czy to realne czy podłączenie takiego aparatu do komputera wymaga jakis wielkic inwestycji itp itd.. ?

nie wiem czy wyrażam się jasno - zapewne nie - spróbuje znaleźć filmik który obrazuje to o co mi chodzi... :)

Przez Olympus Studio da się sterować aparatem, sam myślałem już o tym ale skończył mim się trial.

dobas
12.09.10, 01:07
to wiem

ale raczej chodzi o zrobienie z pena systemowej kamerki - tak aby współgrała z programem typu clayanimation - gdzie zdjęcia do animacji poklatkowej są zbierane z kamerki wbudowanej a komputer...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
o takie cos mi z grubsza chodzi....

http://animatorhd.com/tutorials/ahd_lv/

moze jakis kabel HDMI - sVideo.. ? tak rzucam pytanie bo sie na tym całkowicie nie znam :)

Gundi
12.09.10, 01:28
to wiem

ale raczej chodzi o zrobienie z pena systemowej kamerki - tak aby współgrała z programem typu clayanimation - gdzie zdjęcia do animacji poklatkowej są zbierane z kamerki wbudowanej a komputer...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
o takie cos mi z grubsza chodzi....

http://animatorhd.com/tutorials/ahd_lv/

Olki nie transmitują obrazu z Live View z tego co wiem.
Raczej to możliwe nie będzie.

dobas
12.09.10, 01:35
ech...

kurcze nie wiem jak to ugryźć.

Moge oczywiscie zrobic serie zdjęć samemu - potem to zaimportowac do programu i zrobic z tego filmik, ale wolałbym automatyzacje w domu i zagrodzie

stąd pomysł żeby podpiąć aparat pod program do animacji zwłaszcza ze on sporo ułatwia chocby pokazujac przezroczystą poprzednia klatkę

Gundi
12.09.10, 01:50
ech...

kurcze nie wiem jak to ugryźć.

Moge oczywiscie zrobic serie zdjęć samemu - potem to zaimportowac do programu i zrobic z tego filmik, ale wolałbym automatyzacje w domu i zagrodzie

stąd pomysł żeby podpiąć aparat pod program do animacji zwłaszcza ze on sporo ułatwia chocby pokazujac przezroczystą poprzednia klatkę

Fajna rzecz, ale Olek na 90% nie da takiej funkcjonalności.

RadioErewan
12.09.10, 01:51
Pena nie daje się sterować z OS (wielka przykrość). Problem o którym piszesz rozwiązywałem poprzez tuner TV podłączony do kompa (w Dragon Stop Motion).

Pozdrawiam

hades
12.09.10, 02:40
Dobas, w przykładzie, który podałeś program steruje aparatem bardzo "głęboko". Nie wiem czy jakieś oprogramowanie inne niż Olympus Studio potrafi w ten sposób sterować Penem.

RadioErewan
12.09.10, 02:46
OS nie potrafi sterować penem. Po co powtarzacie coś, co nie jest prawdziwe?
A olkami 4/3 potrafi sterować choćby wspomniany już DSM. Nadal jednak brak wyjścia wideo i sterowania w tym samym czasie.

Pozdrzawiam

hades
12.09.10, 02:57
Sorry, wrzuciłem wątek do zakładki i nie odświeżyłem przed napisaniem tej niesprawdzonej informacji.

dobas
12.09.10, 13:42
sterować głboko w zasadzie nie musze

zastanawiam sie nad podłączeniem czegokolwiek do OS czy to E3 czy E410 czy PEN

No ale skoro sie nie da to sie nie da - poszukam o tym dragon stop motion - RE pamietam , że gdzieś wrzucałeś jakiś filmik - moze się do niego dogrzebie...

Nie wiem na ile to drogie a na ile niskobudżetowe rozwiązanie..

ale mam slowa kluczowe to będe szperał

"dragon stop motion"
"tuner video"

to już na pewno pomoze

dzięki :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
od razu pytanie


czyli kupuje takie coś :

http://allegro.pl/tuner-grabber-tv-box-analog-cyfra-video-fm-usb-2-0-i1219338700.html

lub takie coś :

http://allegro.pl/tuner-tv-zewnetrzny-usb-s-video-composite-hit-i1223490415.html

podłączam do tego PENa / E3 / cokolwiek za pomocą tego kabelka z białym i żółtym chinchem

i dla komputera bedzie to kamera USB ? a ja będe miał z tego obraz LV ?
jak po podłączeniu aparatu do telewizora ??

dobrze kombinuje czy błądzę ??

RadioErewan
12.09.10, 14:16
Mniej więcej dobrze. Ja używałem AverTV Volar AX i działało. Betatesty DSM się skończyły i nie mam już sprzęta.


http://www.youtube.com/watch?v=ToGDSXJBPqs

Ogólnie to ze sterowaniem Olkiem są poważne kłopoty. Wiele funkcji nie działa tak, jak się je reklamuje, bo na przykład nie sposób działać w pełni manualnie po kablu (z zablokowanym AF).

Pozdrawiam

dobas
12.09.10, 14:22
DSM drogi pieruńsko - szukam jakiegoś analogicznego w przystępnej cenie albo nawet freeware.

Znalazłem na razie animatorHD za 211 PLN

też bym potrzebował aby program mógł zrobić animacje ze zrobionej ze mnie serii zdjęć w plenerze - myśle o tym zeby mieć jedem program do animacji i timelapse...

nie wiemczy cos wyszperam. Jak ktoś ma wizję i pomysły to chetnie poslucham :)

RadioErewan
12.09.10, 14:25
Oczywiście możesz kupić coś innego. Ale te 275$ to jest taniocha, a DSM to już standard przemysłowy. Używają go m.in. producenci Piotrusia i wilka przy kolejnej produkcji w studiach, które powstały po semaforze.
Jest wersja testowa na dwa tygodnie. Ściągnij i sprawdź. 1000 zł za taki program to naprawdę mało (pomijam aspekt kupienia go do zabawy)!

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

http://www.youtube.com/watch?v=n1WsgasZBg0&feature=related

dobas
12.09.10, 14:37
no własnie na razie do zabawy....

jak wciągnie to mozna mysleć o czyms więcej

Animator HD chyba tez był w obrotach jak robili Piotrusia i Wilka
tak sie przynajmniej chwalą...

http://www.animatordv.com/download_movies.php


w kazdym razie wielkie dzieki bo od wczoraj wiem duzo więcej..

mam punkty zaczepienia wiem co kupic ze sprzętu
i w jakim oprogramowaniu grzebać...


O KURKA !!!!! te odbicia na Jokerze przy metrze albo odblask pod postacią - PROFESKA !!!!! :shock::shock::shock:

RadioErewan
12.09.10, 14:47
Co było przy piotrusiu i wilku nie wiem. Wiem czego używają do nowej produkcji w nowym studio.
ps. To też niezłe.

http://www.youtube.com/watch?v=Ywu1DeqXTg4&feature=channel

i popołudnie AT-ATa.

http://www.youtube.com/watch?v=-CVYOCMpJRY

dobas
14.09.10, 00:17
Kucze...

na cudzym kompie podłączyłem E410 do karty TV

i OK - komputer go zaczął widzieć
jak klepnąłem żeby zrobił zdjęcie to zrobił ale...

obraz przekazywany jest obrazem z monitorka LV :)
zatem mam tam wszelkie Info a jak powyłączam to celownik z polami AF

aparat nie klepie migawką tylko zbiera obraz z tego co na podglądzie na żywo

Nie mogę tego podłączyć tak jak na filmie Radka bo nie mam dwóch wejść jak w E3 - kabel VIDEO wchodzi w to fikuśne USB w korpusie....

( notabene takiego kabelka jak na filmie RE do E3 - tez nie mam - tego co sie podłącza do VIDEO OUT więc bedę musiał gdzieś zanabyc od kogoć chyba... )

nie spodziewam się cudów bo pewnie wiele się nie da uzyskać może to kwestia oprogramowania że aparat tylko przekazuje obraz jak do telewizora

Natomiast mam jedną wątpliwość jest rozdzielczośc tego co wysyłane jest na Live View np do PENA ?? czy dobrze rozumiem że to 230 000 piks czyli jakeś 553 pix na 425 pix ??

:/

kiszka... Kurcze jak to ugryźć żeby mieć chociaż 1024/768...
i obraz zebrany z matrycy i po klepnięciu migawki a nie tylko z LV....

czy to kwestia odpowiedniej współpracy z programem i tu lezy przyczyna ??
czy można to zrobić tylko mojąc połczenie na dwa kable ?

USB do komunikacji i AV/VIDEO - do przekazania obrazu z matrycy ???

ech... przerastaja mnie te aspekty techniczne :)

Ceat
14.09.10, 02:28
W E-400/E-500/E-600: jedyna możliwość by mieć jednocześnie podgląd z LV przez kabelek i kartę TV _oraz_ możliwość sterowania z komputera i/lub przesłania zdjęcia w pełnej rozdzielczości po USB to "kabelek Y", którego zrobienie nie powinno przekraczać Twoich umiejętności manualnych (patrz: ten post (https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=342610&postcount=5)). Prawdopodobnie DSM może wtedy obsługiwać Olka E-XXX tak samo jak E-3 w filmie Radka. Prostą aplikację na Windows do ustawienia aparatu i zrobienia zdjęcia mogę (w wypadku ataku weny twórczej) napisać, ale obsługiwać FrameGrabera się mnię nie chce...

Pen-y nie dają się sterować z komputera i jak sądzę przyszłe E-5 czy co tam będzie też nie będzie miał tej funkcjonalności :evil:. Chyba że zagrozimy zbiorowym samobójczym atakiem na wszystkie świątynie Japonii.

RadioErewan
14.09.10, 02:29
Mogę się do tego ataku przyłączyć.

dobas
14.09.10, 02:35
zatem albo kabel Y gdy mam E410
albo dwa kable jesli to E3 (tu musze se dokupic kabel video z mini jackiem)

a PEN co by nie bylo do niczego mi sie nie nada w tej dziedzinie sztuki ?
bo i tak nie mam jak go wyzwalac ??



to może nie samobójczy atak - będziemy bardziej wydajni...

RadioErewan
14.09.10, 02:46
Nie mam pojęcia, dlaczego Olek nie pozwolił na kontrolę PENów. Pewnie z oszczędności (bo by trzeba nowe SDK napisać).

Ceat
14.09.10, 22:49
...
a PEN co by nie bylo do niczego mi sie nie nada w tej dziedzinie sztuki ?
bo i tak nie mam jak go wyzwalac ??
...

Wyzwalać to go możesz bez większego problemu (możliwość podłączenia wężyka chyba ma?), tyle że zdjęcia wylądują na karcie a nie w komputerze. Z resztą w takim przypadku komputer niepotrzebny - wystarczy TV.
Choć z komputerem mogę sobie wyobrazić taką sytuację: naduszasz klawisz/mysz - program "zdejmuje" klatkę z podglądu LV i wyzwala aparat - zdjęta klatka pokazywana jest na ekranie półprzezroczysta "na wierzchu" podglądu i ułatwia ułożenie następnej sceny, a zdjęcia produkcyjne HiRes są na karcie w aparacie. To samo można zrobić z E-XXX tyle że dzięki podłączeniu kabelkiem Y masz LV, sterowanie aparatem i RAWa/JPEGa od razu w komputerze. Coś takiego chodzi mi po głowie od dawna, tylko czasu nie styka.
Nb złożenie animacji z pojedynczych klatek można bez problemu załatwić np. skryptem do AviSynth-a.



Nie mam pojęcia, dlaczego Olek nie pozwolił na kontrolę PENów. Pewnie z oszczędności (bo by trzeba nowe SDK napisać).
Nie przesadzajmy - support do E-30 i E-620 był w SDK prawie natychmiast; obsługa w aparacie pewnie dałaby się przenieść na nowy procesor w całości z poprzednich wersji. W końcu chyba nie piszą tego w asemblerze :wink:? Problem zapewne polega na tym że całym SDK zajmuje się jeden facet który, zdaje się - sądząc po aktywności na forum developerskim - stracił do tej roboty serce...

dobas
14.09.10, 23:40
właśnie tak myślę - program do układania a hiresy na karcie

hiresy też umiarkowane bo ciężko składać film na 10mpx klatkach :)
troche to upierdliwe ale działać powinno

Może też całkiem zleję na razie program i przezroczystość klatek tylko pierwszy filmik zrobie po prostu w aparacie a złoże to w jakims monkey jam...

zobaczymy
i tak na dobre moge do tego zasiąść dopiero w grudniu...