PDA

Zobacz pełną wersję : Adapter M42 do OM.



pmfoto
28.08.10, 23:37
Jak w temacie - czy ktoś wie gdzie (w Polsce) można dostać adapter m42 do Olympusów OM.

W sieci znalazłem coś takiego:

http://www.rugift.com/photocameras/olympus_om_adapter_with_lens.htm

pytanie - czy do ostrzenia w nieskończoność konieczna jest ta soczewka na przejściówce ??

Z góry dzięki za jakieś info.

PM

pmfoto
29.08.10, 09:19
Chyba zabiłem Wam ćwieka :)

czmielek
29.08.10, 10:09
nic nie zabiłeś. po prostu nikt nie uzywa takich adapterów gdyż soczewka na przejsciówce zabija jakośc uzyskiwanych zdjęc. Soczewka ta jest niestety niezbędna bo system OM ma mocowanie obiektywów "bagnet" blizej filmu niż M42. Nikt poza tym nie podpina padliny M42 gdy ma do wyboru kilka razy lepsze obiektywy OM. Wiem że sa duzo droższe i moze nie ma w systemie takich perełek jak flektogon 20 mm ale po co podpinac cos za pomocą przejściówy skoro za pare groszy mozna mieć dobre body M42 z przeniesieniem automatyki przysłony?

pmfoto
29.08.10, 10:25
Szkieł zeissa na m42 nie zaliczył bym raczej do padliny a skoro ktoś już takie posiada to warto się adapterem zainteresować.

Rozumiem, że adapter z soczewką jest to jedyny sposób na podpięcie m42 do OM?

Czy ktoś takiego używał i jak wygląda spadek ostrości / jasności optyki przy jego zastosowaniu, bo gdybać oczywiście można, że jest do d...y.

PS - pewnie, że można dostać body na m42. Tylko po co jak już się kilka posiada ? :)

Rafał Czarny
29.08.10, 10:34
Za Czmielkiem - za grosze (w cenie przejściówki) można kupić świetne korpusy pod M42. np. Pentaxa spotmatica.

czmielek
29.08.10, 10:38
Jesli masz body na M42 to po co chcesz podpinać te szkła pod OM? Nie kumam. Optyka zaissa jest niezła i nikt nie przeczy ze tak nie jest. Szczególnie cenie sobie flektogony. Podepnij sobie te szkła pod jakiekolwiek body M42 i ciesz się zdjęciami których nigdy nie osiagniesz przez ten adapter. Co chcesz tak naprawdę sprawdzać ile spadnie jakość fot bo to ze spadnie jest pewne. Wydaj te 85 dolców na chemie lub filmy i rób foty. Innego sposobu na podpięcie tych szkieł na OM nie ma chyba ze chcesz robić makro to np. przez miech.

Mirek54
29.08.10, 10:38
Sa adaptery z soczewka i bez.Po prostu nie ma uniwersalnego adaptera .Kupic musisz pod konkretna stajnie.Wazna jest jego grubosc,roznica kilku setnych mm psuje zabawe w ustawianiu ostrosci.

czmielek
29.08.10, 10:42
Mirku czy ty nie podajesz koledze przypadkiem adapteru pod cyfrę? on chce do analogowego OM, a takich bez soczewki nie ma albo od 5 lat zyje w nieświadomości.

Mirek54
29.08.10, 10:47
Mirku czy ty nie podajesz koledze przypadkiem adapteru pod cyfrę? on chce do analogowego OM, a takich bez soczewki nie ma albo od 5 lat zyje w nieświadomości.

no tak,masz racje.Jakos nie zalapalem po co do om m42 i w jakim celu:grin:

pmfoto
29.08.10, 10:47
Jesli masz body na M42 to po co chcesz podpinać te szkła pod OM?


Zastanawianie się po co nie ma sensu. Może dobrze mi leży w ręce OM? :)

Mirek54 - jeśli wiesz, gdzie można dostać takie coś bez soczewki (m42-OM) to poproszę o jakieś namiary bo u mnie wuj google mówi - nie :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
dopiero teraz doczytałem następnego posta...

PS - jeśli m42 przez miech to miech musi być systemowy a na końcu i tak potrzebne bedzie przejście pod m42. - nie zajmuje się tego typu fotografią, czysto hipotetycznie pytam.

Rafał Czarny
29.08.10, 10:54
Czytaj uważnie, Czmielek to już napisał - przejściówka bez soczewki nie ma sensu, bo nie wyostrzysz na nieskończoność. Z soczewką jest droga i psuje (w jakimś stopniu) foty.

Nie tędy droga.

pmfoto
29.08.10, 11:00
Sęk w tym, że ja się nie doszukałem nigdzie redukcji bez soczewki bo nawet jeśli nie ostrzyłoby to na nieskończoność to i tak dla mnie pół biedy bo raczej jest mi to niepotrzebne.

Rafał Czarny
29.08.10, 11:00
Sęk w tym, że ja się nie doszukałem nigdzie redukcji bez soczewki bo nawet jeśli nie ostrzyłoby to na nieskończoność to i tak dla mnie pół biedy bo raczej jest mi to niepotrzebne.

To kup z soczewką i ją wyjmij.

pmfoto
29.08.10, 11:01
To kup z soczewką i ją wyjmij.


hehe a wiesz - nie pomyślałem o tym :) w ostateczności jest to rozwiązanie :)