PDA

Zobacz pełną wersję : Front focus a głębia ostrości E-520



photoo
3.08.10, 18:22
Witam Wszystkich serdecznie i proszę o pomoc. Mój Olympus E-520 miał wyraźny front focus. Aktualnie po serwisowaniu (już drugim zresztą), wprawdzie ustawia w koncu ostro na celowany obiekt (zd14-40), ale widać wyraźnie że głębia ostrości jest przesunięta w kierunku do aparatu, a przecież powinno być odwrotnie. Nawet przy mocniejszym zamykaniu przesłony, najwięcej ostrości przybywa z przodu zamiast z tyłu:(.

W przypadku obiektywu zd40-150, na niższych ogniskowych, tak do 80mm co najmniej, jest juz maly problem z ostroscia celowanego obiektu.

Sprawdzalem to na rzedzie trzech bateryjek, ustawionych obok i jedna za druga. Potem tez na butelkach z etykietami i bylo podobnie.

Testy robilem tak przy swietle zarowym, jak i dziennym.

Aparat dwukrotnie serwisowany. Po pierwszym serwisie byla duza poprawa, ale nadal byl front focus (wyczyszczyno ccd). Po drugim serwisie (wyslalem tez oba obiektywy) poprawa juz znaczna (regulacja ccd + wymiana plyty glownej w zd14-42), obiektyw 14-42 ostrzy dobrze, ale z przesunieciem glebi ostrosci do przodu (w kierunku do aparatu), a obiektyw 40-150 ma nadal maly front focus w nizszych ogniskowych, jak pisalem juz powyzej.

Czy nadal powinienem odsylac aparat do serwisu? Pytam, bo juz nie jestem pewien, czy moze za duzo wymagam od tego modelu aparatu i tych obiektywow. Wolalbym aby bylo optymalnie, tzn. wlasciwa glebia ostrosci i prawidlowa ostrosc w wiekszym zakresie ogniskowych w przypadku dluzszego kita. Ja rozumiem ze na koncu krotkich ogniskowych moze byc front focus, ale zeby od 40 do 80, tak jak w 40-150, to przeciez polowa ogniskowej obiektywu?

Z gory dziekuje za odpowiedzi:) Pozdrawiam.

grizz
3.08.10, 18:26
Moment. Aparat ostrzy, tam gdzie ma ostrzyć, a płaszczyzna GO jest przesunięta?
:roll:
Pokaż jakieś zdjęcia...

photoo
3.08.10, 18:42
Dokladnie, go jest przesunieta do aparatu.

Wrzucam fotke z 40-150, zdjecie na 102mm, F5,1 Zdjecie troche zmniejszylem i skompresowalem ale widac ok

photoo
3.08.10, 18:44
Natomiast w przypadku 40-150, w krotszych ogniskowych raczej nie ostrzy tam gdzie powinien.

kowalikster
3.08.10, 18:44
Typowy Front Focus drogi Panie Witoldzie.
Przy odpowiedniej przesłonie, ogniskowej i odległości np. twarz będzie ostra ale obiekty zaraz za nią, które według standardowej GO powinny być ostre nie są ostre.
Też mam problem z FF na mojej puszce (510), długi kit wzmacnia ten problem na dłużych ogniskowych. Aparat był już serwisowany ale aktualnie jest już po gwarancji.
Według mnie powinieneś wysłać jeszcze raz aparat z opisem, że poprzednie naprawy nie przyniosły skutku.

photoo
3.08.10, 18:50
Jestem Sebastian:)

Front Focus znacznie mniejszy, ale nadal jest... Czy moge to nadal reklamowac? Bo jednak chodzi tylko o go (chociaz w przypadku dlugiego kita nie tylko)?

U mnie 40-150 ostrzy zle w krotkich ogniskowych, w dluzszych sie poprawia, ale nadal go jest zla

kowalikster
3.08.10, 18:54
Ale grizz to Witold.
Może sam obiektyw też wymaga kalibracji.
Zadzwoń najlepiej do Olympusa i pogadaj o problemie. Podaj numery napraw i będziesz miał pewne informacje.

photoo
3.08.10, 18:56
Do kowaliksterhttps://forum.olympusclub.pl/images/fotomic_templ/misc/level/award_olyrulez2.png (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8910)

No i tak zrobie, odesle jeszcze raz, chcialem podzielic sie watpliwosciami. Aparat otrzymalem dzis i nie testowalem jeszcze w plenerze, ale tak przypuszczam, ze nawet jak osoba fotografowana bedzie ostra, to tlo juz niekoniecznie, a przynajmniej nie bedzie optymalnej ostrosci.

Mnie zostalo jeszcze gwarancji do lutego, ale wole sie z tym uporac za wczasu...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Ok, rozumiem (co do Witolda):)

Napisano mi przy 40-150 wyregulowano, a przy krotszym obiektywie wymiana plyty glownej.

MichalS
3.08.10, 20:21
Dokladnie, go jest przesunieta do aparatu.

Wrzucam fotke z 40-150, zdjecie na 102mm, F5,1 Zdjecie troche zmniejszylem i skompresowalem ale widac ok

Odnośnie tego testu to czy baterie były w tej samej odległości od siebie? Jest jeszcze kwestia odległości od fotografowanego obiektu. Sam to zauważyłem, że wszelkie problemy wyłażą bardziej przy małej odległości od obiektu.

photoo
3.08.10, 20:48
Baterie w tej samej odległości, mierzyłem... Jeśli chodzi o odległość, to też starałem się dalej 70-100 cm, w zależności od ogniskowej, bo małe baterie trudno fotografować z b.daleka ogniskową 14mm... Lecz robiłem też testy na dużych butelkach z etykietami, odległość od nich 100 cm i też go była niewłaściwa.

Moominek
3.08.10, 21:03
FF w 520 to chyba norma... Po 3 serwisach sam nie wytrzymałem i wymieniłem na 620 i kalibracja daje radę. Obiektywy też nie są wolne od wad (przynajmniej ich współpraca z trzycyfrowymi korpusami), z dwóch 14-42, 40-150, 35, 70-300, 25 i Sigmy 50-500 bez korekty w punkt trafiał tylko naleśnik i ... Bigma.
Wyklikane z mobilka

photoo
4.08.10, 22:52
Słuchajcie...

Zrobiłem też testy na sloikach z etykietami, ktore to przedmioty są jednak większe, przy swietle dziennym, odległość od nich tak z 70 cm...

W przypadku 14-42, na ogniskowej 14 mm wyraźny FF, nie wyostrzył prawidłowo na obiekcie tylko na tym z przodu. Ale na ogniskowych 29 i 42 mm, ostro wyszedł obiekt i go już była z tyłu wyraźnie.

W 40-150 , na krótkiej ogniskowej 40 mm, go przesunięta do przodu, ale obiekt celowany ostry, przy 150 mm obiekt też ostry i go wydaje się być ok, czyli przesunięta do tyłu.

Tak więc już nie wiem, czy powinienem to jeszcze reklamować czy dać sobie spokój. Tak sobie pomyślałem, że jeżeli cofnięte zostanie ogniskowane jeszcze dalej, to przecież w niektórych przypadkach, kiedy go była ok, może się już pojawić BF.