PDA

Zobacz pełną wersję : PEN-y a fotografia IR



Lobuzio
7.06.10, 14:57
Witam

Drugi już mój wątek związany z moim zainteresowaniem PEN-em. Otóż, czy ktoś już próbował podczepić filtr IR ? PEN dobrze się sprawdza w tego rodzaju fotografii ?

Pozdrawiam
Łobuzio

Lobuzio
8.06.10, 20:49
Nikt nie przykręcił filtra IR do obiketywu z PEN-em ?

Marylka
9.06.10, 10:44
Przykręcaj Olki dobrze nadają się do podczerwieni. Używałam E-300 , E-3, E-510

dobas
9.06.10, 12:16
poszperaj w necie

to w sumie ciekawy temat...

jak coś wygrzebiesz albo zdziałasz samemu to napisz tutaj

Marylka
9.06.10, 12:31
Zajrzyj tu : Infrared - a set on Flickr (http://www.flickr.com/photos/lobsterbig/sets/72157606378284467/)

heniobe
9.06.10, 12:50
Miałem się już nie odzywać ale coś sobie przypomniałem. Dwa albo trzy lata temu zasięgałem na ten temat opinii Człowieka najbardziej kompetentnego jeśli chodzi Olympusa, Pana Jacka Kowalczyka. Z tego co pamiętam to wyjaśniał, że przed matrycą jest montowany filtr który można określić "anty IR" i fotografowanie w podczerwieni w przypadku Olympusa mija się z celem /ze względu na ten filtr/ . Może się coś zmieniło ale wątpię. pozdrawiam hb.

Marylka
9.06.10, 12:57
Każda lustrzanka ma taki filtr AA. Jedne są mocniejsze a inne słabsze. Jeżeli chodzi o Olka to osobiście nie miałam żadnych problemów z fotografią w podczerwieni. Jedynie później, ale to kwestia obróbki w programie graficznym mieszanie kanałów, auto poziomy, lekka korekta kolorów.

chimol
9.06.10, 13:36
Miałem się już nie odzywać ale coś sobie przypomniałem. Dwa albo trzy lata temu zasięgałem na ten temat opinii Człowieka najbardziej kompetentnego jeśli chodzi Olympusa, Pana Jacka Kowalczyka. Z tego co pamiętam to wyjaśniał, że przed matrycą jest montowany filtr który można określić "anty IR" i fotografowanie w podczerwieni w przypadku Olympusa mija się z celem /ze względu na ten filtr/ . Może się coś zmieniło ale wątpię. pozdrawiam hb.

Cos tam da się zrobić. Moja fota robiona E-3 + hoya IR. Mistrzostwo świata to nie jest ale dać się da.
Przyłóż jakis filterek do szkiełka później siądź do kompa, obrób rawa później jpega i tak do skutku.
Pozdrawiam

Jack
9.06.10, 13:52
...fotografowanie w podczerwieni w przypadku Olympusa mija się z celem /ze względu na ten filtr/ . Może się coś zmieniło ale wątpię. pozdrawiam hb.Nie tak do końca, chociaż zbyt wiele się nie zmieniło. Mówiliśmy o znaczącym (nawet 1 - 8 sekund przy oświetleniu słonecznym) wydłużeniu ekspozycji, kiedy na obiektywie znajduje się "czarny" filtr przepuszczający tylko promienie IR, a przed matrycą znajduje się filtr blokujący promienie IR. Moje próby (np.: https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=lastup&cat=13105&pos=7) były wykonane lustrzanką, z której filtr IR-Cut zastapiłem filtrem astronomicznym Schott RG-780, który przepuszczał tylko promienie IR. Zaletą było to, że można dopinać wszelkie obiektywy i czasy ekspozycji są krótsze niż normalnie, a niedogodnością - konieczność trwałej przeróbki aparatu.

Przyłączam się do moich przedpiśców, że PEN-em da się robić fotki IR (a Marylka ma duże doświadczenie w tej materii), tyle, że trzeba się liczyć z wydłużoną ekspozycją.
Jack

heniobe
9.06.10, 14:05
Każda lustrzanka ma taki filtr AA. Jedne są mocniejsze a inne słabsze. Jeżeli chodzi o Olka to osobiście nie miałam żadnych problemów z fotografią w podczerwieni. Jedynie później, ale to kwestia obróbki w programie graficznym mieszanie kanałów, auto poziomy, lekka korekta kolorów.

Witaj, nie mam osobistych doświadczeń w tej materii, więc się nie wymądrzam, po prostu przypomniałem sobie, że na ten temat zasięgałem kiedyś opinii autorytetu. Nic poza tym. Pozdrawiam hb.

Marylka
9.06.10, 14:38
Ale ja nie napisałam że się wymądrzasz i ja tym bardziej. Piszę tylko że jest możliwość fotografowania w IR Olympusami.

heniobe
9.06.10, 14:46
Ale ja nie napisałam że się wymądrzasz i ja tym bardziej. Piszę tylko że jest możliwość fotografowania w IR Olympusami.

Oczywiście, ta ja o sobie pisałem, ponieważ nie mam na ten temat doświadczeń to tylko wspomniałem o starej rozmowie na ten temat, tylko tyle. pozdrawiam hb.

PS. Ty masz doświadczenia i piękne osiągnięcia w tej materii więc masz prawo, w przeciwieństwie do mnie, zabierać głos na ten temat.

Marylka
9.06.10, 15:00
Witaj, nie mam osobistych doświadczeń w tej materii, więc się nie wymądrzam, po prostu przypomniałem sobie, że na ten temat zasięgałem kiedyś opinii autorytetu. Nic poza tym. Pozdrawiam hb.

OK :) Pozdrawiam

Lobuzio
9.06.10, 23:11
Dzięki wielkie za odpowiedzi. Miałem wątpliwości tyczące się zbytniej mocy filtru AA i braku możliwości ustawienia odpowiedniej dlugości czasu naświetlania. Jak piszecie że się da, to super. Kolejny powód aby kupić PEN-a.

londonpeter
10.06.10, 13:58
Tak, wiem podpinam sie pod temat micro 4/3.

Ale pytanie moje jest tego typu: w jaki sposob usunac filtr IR w E-330?
Wala mi sie ta puszka po szufladzie, a moglbym ja tak ladnie wykorzystac.

Dziekuje za wszelkie informacje.

heniobe
10.06.10, 14:17
Tak, wiem podpinam sie pod temat micro 4/3.

Ale pytanie moje jest tego typu: w jaki sposob usunac filtr IR w E-330?
Wala mi sie ta puszka po szufladzie, a moglbym ja tak ladnie wykorzystac.

Dziekuje za wszelkie informacje.

Może to będzie pomocne ?

http://digital-photography.pl/index.php?lang=pl&page=artykuly&sp1=E1E300IR

londonpeter
10.06.10, 15:06
dzieki za link
mam jakies pojecie w elektronice, wiec sobie dam juz rade
pytanie tylko, skad taki filtr Schott RG780 zalatwic?

droplet
10.06.10, 15:12
Rozumiem, że filtr AA jest połączony z filtrem IR i trzeba usnąć oba naraz.
Jeszcze takie głupie pytanie: Czym grozi brak filtra IR?

heniobe
10.06.10, 15:13
dzieki za link
mam jakies pojecie w elektronice, wiec sobie dam juz rade
pytanie tylko, skad taki filtr Schott RG780 zalatwic?

Jest taki ekspert od OLY. Pan Jacek Kowalczyk na pewno Ci pomoże. Chyba nawet w tym wątku się wypowiadał. pozdrawiam hb

grizz
10.06.10, 15:57
Rozumiem, że filtr AA jest połączony z filtrem IR i trzeba usnąć oba naraz.
Jeszcze takie głupie pytanie: Czym grozi brak filtra IR?

Wszystkie zdjęcia będziesz miał w wersji IR ;)

Marylka
10.06.10, 16:04
Tak, wiem podpinam sie pod temat micro 4/3.

Ale pytanie moje jest tego typu: w jaki sposob usunac filtr IR w E-330?
Wala mi sie ta puszka po szufladzie, a moglbym ja tak ladnie wykorzystac.

Dziekuje za wszelkie informacje.

Gdzieś kiedyś czytałam, lub oglądałam zdjęcia podglądowe jak koleś wywala filtr AA i wstawia na wcześniej docięty pod wymiar filtr Cokin IR. Końcowy efekt był bardzo dobry.

londonpeter
10.06.10, 23:50
Gdzieś kiedyś czytałam, lub oglądałam zdjęcia podglądowe jak koleś wywala filtr AA i wstawia na wcześniej docięty pod wymiar filtr Cokin IR. Końcowy efekt był bardzo dobry.

Sek w tym, zebym mial konkrety.
Szkoda byloby mi zniszczyc dobry aparat.

Marylka
11.06.10, 16:12
Może wcale nie trzeba niszczyć puszki. Po prostu kup filtr IR nakręć na szkło i do dzieła :)

kbns
20.06.10, 15:57
Witam

Drugi już mój wątek związany z moim zainteresowaniem PEN-em. Otóż, czy ktoś już próbował podczepić filtr IR ? PEN dobrze się sprawdza w tego rodzaju fotografii ?

Pozdrawiam
Łobuzio

Ponieważ miałem ten sam problem, kilka pstryków przez okno dało odpowiedź:

1. Z filtrem 720nm (eg. Hoya R72) jest całkiem nieźle:

http://kbns.zonk.pl/tmp/oly-ir.jpg


2. Z B+W 093 (AFAIR 900nm) już z reki się nie da, poćwiczę ze statywem jak mi przyjdzie redukcja z Olkowych średnic na moje filtry ;-)


pozdrawiam,
kbns

Marylka
20.06.10, 17:07
Wydłuż czas naświetlania i zmniejsz ISO. Lepsze da to efekty w procesie obróbki. Zapis pliku w RAW lub WB na zieleń.

kbns
20.06.10, 17:30
Wydłuż czas naświetlania i zmniejsz ISO. Lepsze da to efekty w procesie obróbki. Zapis pliku w RAW lub WB na zieleń.

Dziekuje bardzo za cenne porady, prosze sobie doczytac, ze to jest testowy pstryk przez okno.

pozdrawiam

Marylka
20.06.10, 17:40
Oczywiście że tak.

chimol
20.06.10, 18:21
Pozwoliłem sobie troszkę pomieszać suwakami w Twojej testowej fotce. Mam nadzieję, ze nie masz nic przeciwko. Jak cos to usunę.
Ogólnie jak widać IR z Pena daje radę. Niskie ISO wymagane. Duży kolorowy szum jest na tej fotce. Troszkę zabawy juz przy RAWie i będzie cacy.

Marylka
20.06.10, 18:44
Całkiem niezłe, na pewno jeszcze można sporo wycisnąć z Pena.

kbns
20.06.10, 21:16
Pozwoliłem sobie troszkę pomieszać suwakami w Twojej testowej fotce. Mam nadzieję, ze nie masz nic przeciwko. Jak cos to usunę.
Ogólnie jak widać IR z Pena daje radę. Niskie ISO wymagane. Duży kolorowy szum jest na tej fotce. Troszkę zabawy juz przy RAWie i będzie cacy.

Nie ma problemu, testshot jest od tego, zeby sie na nim wyżywać :-)
Gdyby zainteresowanie ORFem nie bylo zbyt wielkie, to moge go rowniez wystawic.

A jpg jest jaki jest, bo jest (chyba pierwsza w tym watku ;)) odpowiedzia na pytanie jak (różne) IR ,,widzi'' matryca Pena.

Ad obrobki -- Wy jak widze wolicie IR w takich sinych kolorach, ja wiekszosc mojego IR robilem na SFX i HIE, wiec mnie ciagnie w strone chropowatej czarnobieli (ktora mozna naswietlac @1/125). :-)
De gustibus non disputandum est.

pozdrawiam,
m.

Marylka
21.06.10, 21:40
Tak jak piszesz '' De gustibus non disputandum est '' jednakże zachęcam do zabawy z channel mixer , color balance .

Jack
21.06.10, 23:00
Sek w tym, zebym mial konkrety.
Szkoda byloby mi zniszczyc dobry aparat.Używałem przerobionej E-1 z filtrem Schott RG780. Uważam, że jego transparencja nie jest najlepsza, bo wycina całe światło widzialne, a gotowy obraz jest monochromatyczny (jak na załączonym obrazku - JPEG prosto z aparatu). Moim zdaniem, trzeba użyć filtra, który przepuszcza widmo od ok. 650 - 720 nm, aby "złapać" trochę kolorów widma widzialnego, celem ożywienia obrazu. Filtr Schott RG780 do E-1 zamówiłem w firmie Optel w Opolu (http://www.optel.opole.pl/ - kilka lat temu, był to koszt 190,- Zetów) według załączonego szkicu i dostałem dokładnio to, co zamówiłem. Wymiany filtrów dokononał OK Serwis w Gdańsku.
Pozdrawiam
Jack

Marylka
23.06.10, 12:53
Faktycznie nic bardzo z tego zdjęcia nie da rady wyciągnąć. Tak jak piszesz filtr nie może pochłonąć całego spektrum światła widzialnego. 720nm to dobra długość fali światła.

Ja bym się pokusiła o docięcie nowego filtru np: Cokin IR 720nm i wymianę.

Jack
23.06.10, 13:25
...Ja bym się pokusiła o docięcie nowego filtru np: Cokin IR 720nm i wymianę.Ja też mam ogromną pokusę :-) Na razie zbieram kasę, żeby "wyjąć" korpus E-510, który czeka na mnie w jakichś "spadach" po serwisie. Korpus ma walnięty kompletnie AF, co nie przeszkadza w pracy, bo nastawianie ostrości MF na LV jest właściwie jedyną dostępną opcją przy fotografii IR. Po wymianie filtra IR-Cut na IR cały układ AF (przesunięcia fazowego) jest całkowicie niecelny.
Pozdrawiam
Jack

Marylka
23.06.10, 13:39
E-510 i bez modyfikacji fajnie spisuje się w IR

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=417&pos=5

acidmk
23.06.10, 13:51
Cześć,

Podłączę się do tego wątku :)

Mam filterek Marumi IR, czy z moją E520 i ZD12-60 da się powalczyć? Oczywiście bez modyfikacji body :grin:

Marylka
23.06.10, 13:56
Da radę. Tylko się nie przejmuj jak coś nie będzie ci wychodziło. Jak by co to pisz, pomożemy. Co do szkła 12-60 możesz mieć hot spoty na 12 mm.

acidmk
23.06.10, 14:00
Da radę. Tylko się nie przejmuj jak coś nie będzie ci wychodziło. Jak by co to pisz, pomożemy. Co do szkła 12-60 możesz mieć hot spoty na 12 mm.
Marylka Dzięki :grin: Wiem że jesteś fachura od IR na forum...ja mam wieka ochotę spróbować tylko jakoś z pewną taką nieśmiałością do tego podchodzę :-P
Robić foty w priorytecie przysłony a jeśli nie to jak ustawić czas naświetlania ?? Czeski film troszkę jeszcze...ale ogarnę słowo :wink:

Marylka
23.06.10, 14:03
Statyw, ręczna ostrość, nakręcamy filtr, przysłona f/5.6-8, iso 100 - 400max, czas naświetlania od 1s w zależności od zastanego światła.

acidmk
23.06.10, 14:06
Statyw, ręczna ostrość, nakręcamy filtr, przysłona f/5.6-8, iso 100 - 400max, czas naświetlania od 1s w zależności od zastanego światła.
Jesteś Wielka :grin:

Bardzo dziękuję :!: Jak coś wyjdzie, albo nie zaprezentuję :grin:

Marylka
23.06.10, 14:09
Rób ORF, łatwiej potem przy wywoływaniu o WB. W puszce ustawiaj wb manual 2500 -3600 kelwinów.

Jack
23.06.10, 14:41
E-510 i bez modyfikacji fajnie spisuje się w IR ...Zgadza się!
Tyle tylko, że zmodyfikowany korpus posiada 2 kosmiczne zalety:
1. bardzo krótką ekspozycję w okolicy -2 EV w stosunku do światłomierza dla "normalnych" zdjęć (przy "żółtym" słońcu - rano i wieczorem - potrafi być jeszcze krócej),
2. możliwość stosowania różnych obiektywów, ja bardzo lubię szerokokątne (np. https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=1398&pos=3), a te zołzy nie mają gwintu do filtrów :-)
Pozdrawiam
Jack
EDIT: dorzuciłem zdjęcie IR z przerobionego aparatu. Możliwość krótkiej ekspozycji jednak robi wrażenie:wink:

Marylka
23.06.10, 16:30
No jest to ogromna zaleta mieć a nie mieć szybkich migawek.

kbns
24.06.10, 09:26
2. Z B+W 093 (AFAIR 900nm) już z reki się nie da, poćwiczę ze statywem jak mi przyjdzie redukcja z Olkowych średnic na moje filtry ;-)



Przyszły redukcje, obiecany testowy pstryk:

http://kbns.zonk.pl/tmp/oly-ir-093.jpg


Źródłowo ORF, skonwertowany bez cudowania. Trochę marne chmury na IR, ale cóż zrobić...

Wnioski?
1. Miłośnikom sinych podczerwieni będzie łatwiej niż przy 720nm ;)
2. Należy zapomnieć o AF (przy 720nm śmiga), zostaje manualne ostrzenie,
3. ...przy MF jest dość spore przesunięcie ostrości przy tych 900nm względem światła widzialnego (przy widzialnym było idealnie, szkło: Panas 20mm). Z tym jeszcze pokombinuję.
4. Czasy. Nienajgorzej (ISO400/1.8/1sek). Ale gdy wieje, to zdecydowanie za długo. I już jednak raczej statyw, choć w sumie jakby pojechac w wyższe ISO, to antywstrząs Pena te pół sekundy utrzyma.
5. 720 łatwiejsze i poręczniejsze, za to przy 900 zieleń sie mocniej świci ;)
6. HIE już nie zrobię, SFX-a czasem jeszcze tak ;)

pozdrawiam,
m.

Marylka
24.06.10, 16:54
Z jakim WB robiłeś ?

kbns
24.06.10, 20:08
Z jakim WB robiłeś ?

orf->jpg @5000K (tak samo jak to czerwone z filtrem 720nm).

Marylka
24.06.10, 20:32
Możesz spróbować na 2700k a potem w PS pipetą kliknij na obszar gdzie była zieleń.

kbns
24.06.10, 20:35
Możesz spróbować na 2700k a potem w PS pipetą kliknij na obszar gdzie była zieleń.

Chcesz ORFa? Mnie sie nie chce...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Rób ORF, łatwiej potem przy wywoływaniu o WB. W puszce ustawiaj wb manual 2500 -3600 kelwinów.

Jak sie robi jakiekolwiek rawy[1], to WB z puszki nie ma znaczenia. Jest jedynie sugestia dla oprogramowania konwertującego.
Powinno być: ,,Rób raw, olej ustawianie WB w korpusie.'' :-)

[1] Tak, wiem, rawy z u4/3 nie sa do konca raw, ale akurat w kwestii WB sa normalne.

Marylka
25.06.10, 16:30
Czyli wychodzi na to że w Penie nie ma wpływu jaki WB ustawisz. Ja robiłam E-300 i E-510 i każde ustawienie WB miało odzwierciedlenie na zdjęciu. Im mniejsza temperatura barwowa tym zdjęcie było bardziej niebieskie, co dawało mi ładne niebo w późniejszym procesie obróbki.

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=3&pos=13

kbns
26.06.10, 10:50
Czyli wychodzi na to że w Penie nie ma wpływu jaki WB ustawisz. Ja robiłam E-300 i E-510 i każde ustawienie WB miało odzwierciedlenie na zdjęciu. Im mniejsza temperatura barwowa tym zdjęcie było bardziej niebieskie, co dawało mi ładne niebo w późniejszym procesie obróbki.



Strzelam, że używasz softu do konwersji rawow ktory bierze ustawione w puszce WB, traktuje je jako zero i suwaczkiem mozesz robic +/-?

Dlaczego ustawienie WB w korpusie nie moze miec wplywu na rawa?
1. raw to jest po prostu surowy zrzut matrycy.
2. kolorowe filtry RGGB przed matryca sa stałe
3. ustalenie WB jest po prostu kolorowym filrem, czyli mnozeniem w kanałach R, G i B w postprocesie

Ustawienie WB w puszce nie moze miec wplywu na rawa, tak samo jak ustawienie w puszce np kontrastu.

Zrob 2 rawy tej samej sceny z roznym WB ustawionym w puszce, skonwertuj je ustawiajac w programie do rawow taka sama WhiteTemp i Tint, zobaczysz ze efekt bedzie identyczny.

Chyba ze E-system jest jakis dziki i ingeruje w rawa nawet w materii WB, wtedy bym prosil o pokazanie 2 ORF-ow z doswiadzenia jak wyzej.

PS. Tak sobie pomyslalem, ze skoro poszukujecie blekitow w zdjeciach IR to czy nie sensowniej byloby robic takie zdjecia z mocnym czerwonym filrem, ale jednak nie. IR-cut w Penie jest zbyt silny na taka zabawe, mimo 2 filtrow 25A efekt Wooda jest znikomy w takim zdjeciu. (Ilford SFX dawal znosne efekty z pojedynczym 25A). Moze ktos kto ma wywalony filtr przed matryca by sprobowal co wychodzi z takiej zabawy?

pozdrawiam,
m.

Marylka
26.06.10, 12:54
Robiąc 2 rawy tej samej sceny z różnymi ustawieniami WB w puszce, daje na przykładzie ( e-300 e-510 ) zdjęcia z rożnymi od siebie balansem.

Wywołując w/w rawy z takimi samymi wartościami WB i Tint daje nam taki sam obraz.

Lecz w dalszym procesie obróbki, bez modyfikacji rawa ( wywołując na wartościach takich jak ustawiliśmy w puszce ) dalej, autolevels - channelmixer otrzymujemy dwa różne obrazy.

http://img824.imageshack.us/i/65593997.jpg/

kbns
26.06.10, 15:37
Wywołując w/w rawy z takimi samymi wartościami WB i Tint daje nam taki sam obraz.


CDBO.


Lecz w dalszym procesie obróbki, bez modyfikacji rawa (wywołując na wartościach takich jak ustawiliśmy w puszce) dalej, autolevels - channelmixer otrzymujemy dwa różne obrazy.

No tak, skoro w wywolywarce ustawiasz taki WB jak w puszce to nie dziwne ze ma wplyw :D

Ale czy nie uwazasz, ze skoro -- jak sama napisalas wyzej -- ustawienie WB w wywolywarce daje dobry obraz niezaleznie od ustawienia w puszce, lepiej po prostu zalozyc ze od WB jest program od rawow i zapomniec w ogole ze jest takie cos jak WB w korpusie?

Marylka
26.06.10, 19:50
CDBO.



No tak, skoro w wywolywarce ustawiasz taki WB jak w puszce to nie dziwne ze ma wplyw :D



W wywoływarce wcale nie muszę ustawiać WB takiego jak w puszce. Jeżeli ustawiam w aparacie na np: 2700k, to przy wywołaniu zostaje on bez zmian. Nie zmieniam nic suwakami. Nie ma takiej potrzeby zmieniać.

kbns
27.06.10, 07:22
W wywoływarce wcale nie muszę ustawiać WB takiego jak w puszce. Jeżeli ustawiam w aparacie na np: 2700k, to przy wywołaniu zostaje on bez zmian. Nie zmieniam nic suwakami. Nie ma takiej potrzeby zmieniać.

Szczerze mowiąc przestaję juz cokolwiek rozumieć. Ja temat WB puszka/wywolywarka wyczerpalem w https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=639941&postcount=50 i nie chce mi sie klepac w kolko tego samego.

Marylka
27.06.10, 13:03
Więc temat można zamknąć.

acidmk
8.07.10, 13:56
Moje pierwsze hmm IR ? Dajcie mi jakieś porady, wskazówki co do obróbki :)
No i co to jest ta plama w centrum kadru ?

Marylka
13.07.10, 08:27
Ta plama w środku kadru to Hot Spot. Jeżeli robiłeś na 12mm całkiem możliwy jest hot spot. Spróbuj na większych ogniskowych a powinien efekt ten ustąpić. Hot spota można usunąć w programie graficznym. Spróbuj też ciut dłużej naświetlać, zapis plików w raw -orf. Obróbka na przykładzie photoshopa to auto poziomy lub ręcznie levele, mieszanie kanałów. Jeżeli wywołujesz rawa w ACR klikasz na adjustment brush i ustawiasz średnice pędzla do wielkości hot spota klikasz na hot spota i suwakiem np: exsposure zmniejszasz.