PDA

Zobacz pełną wersję : PEN-y a fotografia makro



Lobuzio
6.06.10, 22:32
Witam

Jak daje sobie rade ta rodzina aparatów ze zdjęciami makro ? Są jakieś mieszki ? Albo obiektywy ze skalą odwzrowania 1:1 ? Jestem zainteresowany zakupem PEN-a, ale bez dobrych i łatwych możliwości fotografii makro ochota się zmniejszy.

Pozdrawiam
Paweł

tommyXTM
6.06.10, 22:38
Jest makro Panasonic Leica m4/3, przez pierścień MMF2 masz obiektywy 4/3 35 i 50 oraz można przez tani pierścień zamontować mieszek i tani manualny jasny obiektyw - bawiłem się takim rozwiązaniem i działa bardzo fajnie.

grizz
6.06.10, 22:47
Majac µ4/3 możesz podłaczyc praktycznie wszystko... od OMów przez m42 po cuda leiki i Zeissa. I całe szpejostwo do tego.

Jeżeli chcesz z AF, to masz systemowe 45mm macro. Albo przez przejściówkę, kapitelne zd50, czy zd35.

rafrr
6.06.10, 22:48
Jest też raynox dcr-250, który możesz założyć na 40-150mm chociażby, rozwiązanie tanie a efekty... możesz obejrzeć u naszych forumowiczów w galerii.

grizz
6.06.10, 22:51
Jest też raynox dcr-250, który możesz założyć na 40-150mm chociażby, rozwiązanie tanie a efekty... możesz obejrzeć u naszych forumowiczów w galerii.

I uzyskujesz aużywalną GO i konieczność osiągania kosmicznych czasów.

dobas
6.06.10, 22:55
jeśli kupisz Pena teraz do końca czerwca chyba to niemcy przyślą C za darmo przejściówke na 4/3

a potem tylko hyc na allegro uzywane ZD 35 za jakieś 300 PLN i masz szkiełko ze skalą 1:1

niczym sie nie martwisz i robisz makro jakie chcesz :)

to chyba najtańszy scenariusz...

grizz
6.06.10, 22:58
jeśli kupisz Pena teraz do końca czerwca chyba to niemcy przyślą C za darmo przejściówke na 4/3

a potem tylko hyc na allegro uzywane ZD 35 za jakieś 300 PLN i masz szkiełko ze skalą 1:1

niczym sie nie martwisz i robisz makro jakie chcesz :)

to chyba najtańszy scenariusz...

Taniej będzie heliosa za 40zl i przjściówkę za 80 i pierścienie za 20...

...ale też wybrałbym opcję z zd35 :D

dobas
6.06.10, 23:01
no tak

pierścień pośredni lub pierścień odwrotnego mocowania i szkło na m42 jest tańszym szcenariuszem

ale brałbym ZD35 :)

z przejscióweczką od Niemca było by ze smigającym AFem i pełną współpracą z korpusem :)

tomek76k7
6.06.10, 23:04
jak poczekasz do następnego roku to będzie oryginał Olympusa
http://www2.olympus.pl/consumer/downloads/D-SLR-PEN_Lens_Roadmap_10_en.pdf

Largo
6.06.10, 23:51
Ale czy do makro AF jest tak bardzo istotny?

grizz
6.06.10, 23:52
Ale czy do makro AF jest tak bardzo istotny?

Zależy jak to makro wykonujesz.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A w sumie to bardziej pomocny jest nie tyle AF, co automatyczne domykanie przysłony.

Lobuzio
7.06.10, 00:15
Serdeczne dzięki za odpowiedź. Czy wizjer jest na tyle dobry że da się na nim pracować zgłębią ostrości w makro ? Czy lepiej na ekraniku ? Ze wszystkich opcji najbardziej mi pasuje ZD 35 makro plus przejściówka. Choć pewnie jak kupie aparat to i z mieszkami popracuje.

dobas
7.06.10, 00:20
wizjer jest rewelacyjny

bardzo duza częstotliwośc odświeżania, jasny spory, jakiś taki nasycony Nie wiem jak to określić ale jest rewelacyjny :)

na monitorku tez sie da zawojować

ja się właśnie odzwyczajam od wizjera bo go chcę sprzedać tylko idzie mi to z trudem :) bo na prawde jest fajniutki

outsider
7.06.10, 10:06
ja wojuję z E-P1 i micro-nikkorem AF60/2.8:
- brakuje mi odchylanego ekranika jak w panasach i lepszej jakości wyświetlacza (w słońcu trochę trudno ustawia się ostrość), ale jak się nie ma tego co by się chciało, to się lubi to co się ma :-)
- AF w makro jest raczej zbędne. Za to raczej niezbędny jest statyw.

Lobuzio
7.06.10, 10:20
Czyli w wizjerze łądnie widać co jest w głębi ostrości a co już jest po za ?

nightelf
7.06.10, 18:13
Czyli w wizjerze łądnie widać co jest w głębi ostrości a co już jest po za ?

Jeśli na obiektywie ustawisz przesłonę z jaką chcesz zrobić zdjęcie, to na ekranie, w wizjerze wszystko widać.
Nie wiem czy jest opcja podglądu DOF przy systemowych szkłach.

rafrr
7.06.10, 20:18
I uzyskujesz aużywalną GO i konieczność osiągania kosmicznych czasów.


http://www.fototv.pl/wideo/wywiady/marek-wyszomirski-macro.html :wink:

grizz
7.06.10, 20:35
http://www.fototv.pl/wideo/wywiady/marek-wyszomirski-macro.html :wink:

Jest tam olek z tele i rynoxem czy tylko kompakty? Dawno temu oglądałem, a teraz nie mam czasu.