PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-30 + sigma 50-500mm



przemo821
16.05.10, 19:58
:esystem:Posiadam ten sprzęt i mam wrażenie, że te szkło nie rysuje najlepiej, a może coś kopie z ustawieniami. Prosiłbym o cenne uwagi... Przemek

MicSzu
16.05.10, 20:02
Jakieś przykładowe zdjęcie?

przemo821
16.05.10, 20:05
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=lastup&cat=20564&pos=0

Daniello
16.05.10, 20:07
Co jest w tym zdjęciu nie tak?
Może ostrość? Ale to musimy zobaczyć 1:1. Z resztą ta sigma nie jest żyletką co jest oczywiste patrząc na zakres ogniskowych.

MicSzu
16.05.10, 20:08
500mm czas 1/400 tutaj bym się nad tym zastanawiał;)

przemo821
16.05.10, 20:12
Patrząc na inne zdjęcia o różnych zakresach nie swoich oczywiście, to mam wątpliwości..
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/05/45449-1.jpg
źródło (http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/pelenekran.php?img=dyskutowalnia/zdjecia/45449.jpg#)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Powyżej wrzuciłem jeszcze jedno i nie wiem.....Może macie uwagi co do ustawień w aparacie.....hm.....Nie wiem...

MicSzu
16.05.10, 20:19
Ewidentnym Twoim ''PROBLEMEM'' jest czas migawki... ruchomy obiekt ( w tym przypadku sarna) 390mm i czas 1/160 to zdecydowanie za długo.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Na następnym spacerze polecam Ci właczyc aparat w tryb M lub S ustawić czas na minimum 1/500s i iso w opcji ''auto. Efekty będą znacznie lepsze;)

przemo821
16.05.10, 20:22
Tutaj był tryb M i widzisz jak jest...te ustwienia ręczne....

MicSzu
16.05.10, 20:25
Tutaj był tryb M i widzisz jak jest...te ustwienia ręczne....

Więc nie zchodz z czasu rzędu 1/500s i korzystaj z AUTO ISO znacznie ułatwi Ci to pracę. A braki ostrości szkła nadgonisz programem(jeśli będziesz pracował w trybie S)/ewentualnie ustawisz w manualu przysłonę jaka Cię satysfakcjonuje i po krzyku;)



Powodzenia i czekamy na zdjęcia;) bo zapowiada sie ŚWIETNIE ! ! !

przemo821
16.05.10, 20:27
Nie stosowałem ISO AUTO...zawsze manual....Może coś jeszcze cennego mi podpowiesz?

MicSzu
16.05.10, 20:30
Nie stosowałem ISO AUTO...zawsze manual....Może coś jeszcze cennego mi podpowiesz?

To zacznij uzywac tylko ustaw w menu ZAKRES działania AUTO ISO od iso 100-3200 i dla każdego trybu. Bardzo przydatna sprawa. A co więcej mogę podpowiedziec? polecam przeczytac dobrą książkę o fotografi bo widać masz spore braki.

przemo821
16.05.10, 20:52
Czytam....tylko czasem jest dobrze osób posłuchać, bo ksiazki dają, ale praktyka, to aparat, a tam natomiast wszystko ogólnie napisane (instrukcja)...także zawsze jest dobrze zapytać, bo tego nie wstydze się...no cóż zobaczymy....dziękuję i pozdrawiam!

Czaroz
16.05.10, 22:10
Woooooooooooow!!! Juz czekam na konkrety... 50-500, no ciekawe jak to wyglada z olkiem :]

Pozdrowka

Karol
17.05.10, 00:20
To zacznij uzywac tylko ustaw w menu ZAKRES działania AUTO ISO od iso 100-3200 i dla każdego trybu. Bardzo przydatna sprawa.
W Olku nie przesadzałbym z wysokimi czułościami.
Warto pamiętać, że w trybie P Olek będzie miał apetyt na zwiększanie czułości i tak mniej więcej robi to zachowując zasadę bezpiecznego czasu, ale nie bierze pod uwagę chociażby efektywności działania stabilizacji, czy zastosowania statywu/monopodu.
Auto ISO to jednak świetna sprawa, szczególnie jak się połączy z manualem, ew. preselekcją czasu/przysłony.

Używasz statywu albo monopodu/do autora wątku/?

MicSzu
17.05.10, 08:06
W Olku nie przesadzałbym z wysokimi czułościami.
Warto pamiętać, że w trybie P Olek będzie miał apetyt na zwiększanie czułości i tak mniej więcej robi to zachowując zasadę bezpiecznego czasu, ale nie bierze pod uwagę chociażby efektywności działania stabilizacji, czy zastosowania statywu/monopodu.
Auto ISO to jednak świetna sprawa, szczególnie jak się połączy z manualem, ew. preselekcją czasu/przysłony.

Używasz statywu albo monopodu/do autora wątku/?


Lepiej miec zdjęcie zaszumione niż nie mieć go wcale;)

Ruff
17.05.10, 11:43
To zacznij uzywac tylko ustaw w menu ZAKRES działania AUTO ISO od iso 100-3200 (...)

O ile wiem w E-30 AutoISO da sie ustawić niestety tylko 200-3200, ale może coś się zmieniło...

damnian
17.05.10, 12:52
Musisz pamiętać że tą sigme trzeba troche bardziej przymykać przysłoną aby uzyskać ostrzejsze zdjęcia przynajmniej F8 i przy takiej długości ogniskowej i czas 160 to zdecydowanie za mało. A druga sprawa obrazy po zmniejszeniu również tracą na jakości tym bardziej do takich jakie ty zmniejszasz (180 kb ??).

Slawec
17.05.10, 14:25
...nie wiem jak tam masz ustawiony kontrast i nasycenie, ja radził bym nie przesadzać i ustawiać max. w okolicy środka skali, lub nawet lekko na minusie.

po za tym nie za bardzo w 4/3 mamy w czym wybierać (w takich ogniskowych, ja miałem 70-300 plus telekonwerter x2, ale przesiadłem się na sigmę, planuję jeszcze może tele 1,4 dołożyć), tak więc wybierając lepsze zło:wink:, możemy sobie z daleka bigmą nizle postrzelać....

przemo821
17.05.10, 16:22
Macie racje....używam statyw i monopod. Powyższe zdjecie niestety z ręki i na leżąco...zajmuję się oczywiście amotorsko Fotografia przyrodniczą i dlatego pytam...W olku E-30 szumy już dobrze widać przy ISO 800, ale no cóż...Cieszę się z tego co mam...przelicznik x2 daje pokażną ogniskową, także tez nie jest źle...Trzeba troszke popracować i bedą efekty...Wystarczy jak wejdziecie w Moją galerie OC, to coś tam znajdziecie...Kontrast, ostrość, nasycenie ustawione na 0.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Damnian: Tak też robię przysłona F8, F9...

MicSzu
17.05.10, 17:58
W olku E-30 szumy już dobrze widać przy ISO 800, ale no cóż...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Damnian: Tak też robię przysłona F8, F9...

Szkoda, że na starcie jesteś ''szumofobem'' bez przesady iso 800 na wolnym powietrzu nawet w trudnych warunkach to obrac ''miodzik malina''.

przemo821
17.05.10, 18:10
No niech ci będzie, ale to nie ja "szumie", a mój "Olek"..., to widać, ale oczywiście OLEK jest bajka!!:)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Nie narzekam, ale czasami "szumi"...przyznaj...:grin:

romek1967
17.05.10, 18:13
No niech ci będzie, ale to nie ja "szumie", a mój "Olek"..., to widać, ale oczywiście OLEK jest bajka!!:)
Nie narzekam, ale czasami "szumi"...przyznaj...:grin:

A nie masz przypadkiem gradacji ustawionej na auto? Wtedy w cieniach potrafi szumieć. U mnie ISO800 w E-3 w pełni mnie satysfakcjonuje.

Zeberek_1
17.05.10, 18:15
Skoro narzekasz na szum w E-30 to co powiesz na szumienie mojego E-1 z podpiętą do niego Sigmą 135-400?... Jest jak jest a i tak go lubię! :-P

MicSzu
17.05.10, 18:20
No niech ci będzie, ale to nie ja "szumie", a mój "Olek"..., to widać, ale oczywiście OLEK jest bajka!!:)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Nie narzekam, ale czasami "szumi"...przyznaj...:grin:



Szumi to mi na iso powyżej 1600 w ciemnym jak cholera kosciele/pomieszczeniu a nie na dworze;) No chyba, ze ogladasz zadki zwierzaków w cropie 100% to kto wie co tam widac;)

przemo821
17.05.10, 19:03
Szumi to mi na iso powyżej 1600 w ciemnym jak cholera kosciele/pomieszczeniu a nie na dworze;) No chyba, ze ogladasz zadki zwierzaków w cropie 100% to kto wie co tam widac;)


No zadków w cropie 100% to nic nie widać jedynie ciemność. Zawsze staram się kadrować w trakcie wykonywania fotografii by i w to sie już nie bawić...E-3, a E-30, to różnica wg mnie i po opisach tych modeli jest, ale to w tym temacie na porównywania nie czas. Czy prócz mnie może ktoś ma z Was posiada również olka z sigmą 50-500mm. Ciekaw jestem Waszych opinii..., a może ciekawych rad. Gradacji nie mam ustawionej na auto..,a w zależności od oświetlenie obiektu..

kris70
17.05.10, 19:41
Przeglądając twoją galerie zauważyłem że używałeś również sigmy 135-400mm
Powiedz jak ją porównujesz do bigmy, czy nie była ona lepsza jeśli chodzi o jakość zdjęć?

przemo821
17.05.10, 20:22
Przeglądając twoją galerie zauważyłem że używałeś również sigmy 135-400mm
Powiedz jak ją porównujesz do bigmy, czy nie była ona lepsza jeśli chodzi o jakość zdjęć?


Sigma 135-400mm czasami dawała efekt tła mydlany...Sigma 50-500mm no cóż dobrze nie rysuje z olkiem....Opinie ludzi dają o wiele lepszy efekt rysowania z nikonem. Potrzebuje dużo światło jak i 135-400mm tak i 50-500mm...wg mnie tylko przy dobrym świetle coś mozna wyciagnąć...Powiem ci, że wykonywałem zdjecie Piegży olkiem E-510 + sigma 135-400mm przy bardzo dobrym światełku 95% kadru z ręki i byłem zadowolony. Natomiast przy tej sigmie no wyciągnałem fotografie pt. Kwartet przy bardzo cieżkich parametrach naświetlania...Także myśle pół na pół. No cóż szkła olka są bardzo drogie i tu jest ten ból, bo jednak szkła tej samej firmy dają pożądany efekt.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Przepraszam nie "Kwartet, a "Zmokłe kury":grin:

romek1967
17.05.10, 20:37
E-3, a E-30, to różnica wg mnie i po opisach tych modeli jest,

No jest, i wielu twierdzi że na korzyść E-30 :)


Czy prócz mnie może ktoś ma z Was posiada również olka z sigmą 50-500mm. Ciekaw jestem Waszych opinii..., a może ciekawych rad.

Posiada, ale w sumie tylko raz wziął na pokaz lotniczy - dwie rady:
1. prawie nie da się z ręki ustrzelić samolotu w powietrzu - AF i utrzymanie w kadrze
2. na 500mm i pełnej dziurze jest koszmarna winieta


Gradacji nie mam ustawionej na auto..,a w zależności od oświetlenie obiektu..

eeeeeeee, czyli jak???? ustaw na normal

Zeberek_1
17.05.10, 20:40
Mała matryca Olympusa jest poprostu bardziej wymagajaca pod wzgledem rozdzielczosci dla obiektywow. A taka np Sigma 135-400 była jednak poczatkowo projektowana pod pełna klatke negatywu. Dlatego tez napewno lepsze beda efekty po podpieciu np pod Nikona. Sam tez mam takie mysli czy nie zastanowic sie nad Fuji S5Pro jako kolejnym sprzetem i zmienis Sigme mocowaniem...

przemo821
17.05.10, 20:46
No jest, i wielu twierdzi że na korzyść E-30 :)



Posiada, ale w sumie tylko raz wziął na pokaz lotniczy - dwie rady:
1. prawie nie da się z ręki ustrzelić samolotu w powietrzu - AF i utrzymanie w kadrze
2. na 500mm i pełnej dziurze jest koszmarna winieta



eeeeeeee, czyli jak???? ustaw na normal

Obiekt w wiekszej cześci oświetlona, to jasna tonacja w wiekszej cześci oswietlona, to ciemna tonacja....może za dużo kombinuje.....
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
[QUOTE=romek1967;629494]No jest, i wielu twierdzi że na korzyść E-30 :)


Pewno tak jak piszesz....nie miałem możliwości testowania E-3

romek1967
17.05.10, 20:55
Obiekt w wiekszej cześci oświetlona, to jasna tonacja w wiekszej cześci oswietlona, to ciemna tonacja....może za dużo kombinuje.....

Zrób sobie test - to samo ujęcie z cieniami i różne gradacje, porównaj jak szumi w cieniach. Wtedy sam dojdziesz czy i kiedy używać. Osobiście mam stale na NORMALNA.

przemo821
17.05.10, 21:06
Zrób sobie test - to samo ujęcie z cieniami i różne gradacje, porównaj jak szumi w cieniach. Wtedy sam dojdziesz czy i kiedy używać. Osobiście mam stale na NORMALNA.


Romku! Długo fotografujesz? Popróbuje! Czasami nie mam czasu, bo obiekty mam nerwowe...:grin:

romek1967
17.05.10, 21:12
Romku! Długo fotografujesz? Popróbuje! Czasami nie mam czasu, bo obiekty mam nerwowe...:grin:

1,75 roku :)
Te testy sobie zrób w warunkach pokojowych a nie na froncie !! Szkoda ujęć na zabawy.

Slawec
17.05.10, 21:21
po założeniu sigmy WB jakieś takie ,,cieplejsze":wink: się robi niż z ZD, a tak w ogóle często przy ZD korzystam z własnych ustawień temperatury barwowej (np. w słoneczny dzień zamiast piktogramu ze słońcem ustawiam tak 6000-6400 i jest ok.)

...ot takie sobie uwagi :grin:

przemo821
17.05.10, 23:29
po założeniu sigmy WB jakieś takie ,,cieplejsze":wink: się robi niż z ZD, a tak w ogóle często przy ZD korzystam z własnych ustawień temperatury barwowej (np. w słoneczny dzień zamiast piktogramu ze słońcem ustawiam tak 6000-6400 i jest ok.)

...ot takie sobie uwagi :grin:

Każda uwaga jest dla mnie cenna...:grin:
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
No cóż nikt nie jest Alfą i Omegą.....staram sie uzyskać pomoc. Za to bardzo dziekuję....Czytam ksiażki i staram sie je wdrozyć w życie czasami mam wątpliwości i dlatego pytam....Patrząc na inne ujęcia nietylko z olka, zastanawiam sie i dlatego pytam, to przecież nie jest grzech....Przyroda jest piekna i chciałbym ją pokazać bez kombinacji w programach........, bo to już nie jest naturalne....., a chciałbym pokazać, to co widzę tym, którzy tego nie widzą.....

Peter1976
18.05.10, 07:41
Witam !!
Też trochę amatorsko pstrykam przyrodę, Używałem tele ZD teraz używam N.Zasada jest prosta każde długie tele trzeba przymknąć,aby uzyskać odpowiednią GO (szczególnie ptaki) i pilnować czasu.Jeżeli będzie zbyt długi to najlepsze szkło nie rysuje, zawsze "poruszysz" fotkę :/

Pozdrawiam !!