PDA

Zobacz pełną wersję : Blenda - homemade



NightCrawler
8.04.10, 20:37
Jako że lubię własnoręcznie robić różne rzeczy (za to nie lubię niepotrzebnie wydawać kasy) postanowiłem zrobić domowymi sposobami blendę.

Co potrzebne:
-koc ratunkowy (w aptece można dostać) - koszt 8,20 zł
-osłona przeciwsłoneczna na szyby samochodu (ja mam taka 90x50cm - większej nie znalazłem) - koszt 6,00 zł
-klej w sprayu (najwygodniej się tym robi - można użyć również taśmy dwustronnej ale więcej zabawy jest) - kupiłem do czego innego więc praktycznie za darmo - ale puszka sporych wymiarów to ok 25zł (starczy na parę sporych blend)
-stół lub inna powierzchnia płaska (choć na ziemi niewygodnie się robi)
-dobre światło wskazane
-ostry nożyk do tapet/nożyczki
-troszkę czasu (ze znalezieniem wszystkiego, schnięciem miedzy klejeniem jednej a drugiej strony zeszła mi godzinka)
-osobę która pomoże równo przykleić i naciągnąć folię
-zalecana miękka szczotka do ubrań - idealnie się tym prostuje wybrzuszenia i fałdki powstałe przy klejeniu


A teraz po kolei:
1. Wykastrować "Nemo" (tylko takie mieli w hiperze;)) z przyssawek do szyb - widziałem na necie, że sporo osób wycina cały środek. Ja specjalnie zrobiłem wersję bez wycinania - dzięki temu nie ma obawy że folia się przerwie przy byle powiewie czy uderzeniu. Jedyny mankament, że trzeba kleić z obu stron i mniej wygodnie się składa.

2. Odciąć kawałek koca ratunkowego (tak żeby był troszkę większy niż osłona przeciwsłoneczna). Nie ma sensu od razu ciąć kształtu takiego jak ma osłona bo i tak później trzeba docinać (ale człowiek uczy się na błędach ;)).

3. Równomiernie spryskać osłonę przeciwsłoneczną i tutaj przypomnienie:
- nie robić tego na powierzchni, której nie można pobrudzić bo jak każdy (chyba każdy) wie osłona nie jest z jednolitego materiału więc klej przedostaje się na drugą stronę

4. Przykleić folię tak aby zakrywała całą osłonę przeciwsłoneczną
- nie robić równocześnie całej - lepiej zacząć z jednej strony i systematycznie przyklejać i spryskiwać klejem dalsze odcinki - dużo łatwiej uchronić się od bąbli i innych nierówności (choć idealnie i tak nie będzie ;))

5. Wyrównać całość za pomocą szczotki (lub ręki - koniecznie ściągnąć pierścionki i zegarki z ręki - łatwo zahaczyć i podrzeć folię)

6. Zostawić do lekkiego przeschnięcia kleju (w moim wypadku ok 5 minut). W tym czasie klej złapie, zniknie spora część bąbli a resztę w tym momencie dociskamy/usuwamy za pomocą ręki lub szczotki.

7. Zostawić na kolejne x minut (tyle ile potrzebuje klej do pełnego wyschnięcia).

8. Odciąć nożykiem (koniecznie ostry inaczej łatwo podrzeć folię) nadmiar folii. Większość (o ile nie wszystkie) osłonek ma w koło takie czarne "obramowanie". Ja docinałem tak aby obramowanie zostało czarne a folia przyklejona była tylko do materiału, który robi za osłonę.

9. Wygładzić brzegi - jeżeli gdzieś odchodzi folia to dokleić.

10. Wytrzeć stół czy inną powierzchnię na której kleiliśmy ;)

11. Obrócić połowę naszej blendy i zacząć od kroku 2.

12. Gotowe pozostawić do wyschnięcia.

13. Cieszyć się nową zabawką :)

W kolejnym odcinku "z pamiętnika domowego robotnika ;)": jak zrobić softbox (w końcu udało mi się zebrać większość potrzebnych rzeczy).

A tu parę zdjęć:

hades
8.04.10, 21:01
Niezły opis. Pomijając puszkę kleju, którą można kupić na inne okazje, koszt blendy to około 15 zł. Biorąc pod uwagę przeważnie skromny budżet amatora fotografii i zwykle domowe zastosowania tak wykonanego sprzętu wydaje się być to ciekawą alternatywą dla sprzedawanego choćby na aukcjach sprzętu studyjnego.

To teraz jeszcze przydałoby się opisać z czego i jak wykonać nakładki z białego i czarnego materiału.

oczko
8.04.10, 21:05
Dyfuzorek da się zrobić z białego "ortalionu", albo cienkiego prześcieradła :)

NightCrawler
8.04.10, 21:07
Myślałem początkowo o zrobieniu czegoś takiego:
http://allegro.pl/item988191076_blenda_okragla_5w1_80cm_5in1_dyfuzor _pokrowiec.html

Ale stracony czas byłby nieproporcjonalny do zaoszczędzonych pieniędzy.
A biały/czarny materiał - agrowłoknina/agrotkanina :) Niebawem zobaczycie ją w zastosowaniu praktycznym ;)


Właśnie się o mało nie przewróciłem... wziąłem wyschniętą już blendę i próbowałem złożyć... :) Ale się zdziwiłem (choć czego się spodziewać - 2 warstwy kleju + folia swoje robią). Ale po paru próbach (materiał się poddał) złożyła się. Może nie tak idealnie jak sama osłonka, ale bez problemu i obaw można ja wrzucić do plecaka i w drogę... Tak więc jeżeli ktoś by się przymierzał do robienia to nie zdziwić się, że pierwsze próby złożenia... nie wyjdą :)

acidmk
9.04.10, 08:28
Super tutek, bardzo dzięki :!:
A już się zastanawiałem czy nie poddałeś się po nieudanej próbie złożenia blendy :-P A tutaj proszę jest i działa...Super :grin:

NightCrawler
9.04.10, 21:45
Nie ma za co :) Mam nadzieję, że komuś się przyda.
Dziś zacząłem robić softbox... praca stanęła na sklejeniu dwóch kawałków sklejki... bo klej schnie 24h ;)

Czaroz
9.04.10, 22:08
Widze ze w koncu znalazles czas. Gratki, tez sie zabiore za blende ale tak gdzies w sierpniu moze...

szalik07
9.04.10, 22:16
Dość ciekawym rozwiązaniem które pozwala zaoszczędzić na blendzie jest kupno maty odbijającej światło pod szybę samochodu. Sam z takiej korzystam, jest oczywiście mniej wygodna z uwagi na brak sztywności oraz powierzchnia odbijająca światło jest mniejsza (za mała na doświetlanie całej sylwetki, natomiast pol sylwetki juz jest OK ) ale koszt 3,99 jest chyba nie do pobicia ;-) Wolę taką w związku z faktem, że samoróbki mojego autorstwa, zwykle są marnej jakości i mało estetyczne :D

NightCrawler
9.04.10, 22:29
Ale taka mata chyba po złożeniu chyba jednak troszkę większa jest?