PDA

Zobacz pełną wersję : TABLCE TESTOWE a rzeczywistość...



MicSzu
2.04.10, 11:04
Witam.


Wydukowałem sobie dziś z ciekawości tablicę ''FOCUS TEST'' ustawiłem statyw i pocykałem zdjęć, różnymi szkłami... wrzuciłem je do kompa i szczęka mi opadła gdy zaboczyłem, że ANI JEDNO nie jest poprawnie trafione w punkt (nawet z ciemnego kita 14-45 !) I teraz pytanie do was, co może być tego powodem? Może firmaware 1,4 w puszce? W codziennym użytkowaniu co prawda ten problem nie jest doszczegalny (po za sigmą 30tką--> ale do tego się juz przyzwyczaiłem)

Macie jakieś pomysły?

Mirek54
2.04.10, 11:16
Moze nie umiesz focic tablic testowych:wink:

MicSzu
2.04.10, 11:18
Moze nie umiesz focic tablic testowych:wink:


Tak też staram się sobie to tłumaczyc xD ale ani ze statywu ani z ręki nie idzie uzywkac trafienia tam gdzie trzeba...

Mirek54
2.04.10, 11:24
O fotki dodales.Jest dobrze,reszta to kwestia wyostrzenia.Ja nie widze tu nic niepokojacego.

MicSzu
2.04.10, 11:26
O fotki dodales.Jest dobrze,reszta to kwestia wyostrzenia.Ja nie widze tu nic niepokojacego.

Myślisz?--> trafiły się tez ciutke lepiej trafione ale z 30 jakie zrobiłem może 2 były dobrze ostre... Ale dzięki za pocieszajace słowo:)

wojciech_gd
2.04.10, 11:33
A na co dzień robisz zdjęcia tylko tablicom?:) bo jak nie ,to nie warto się nimi przejmować

S4INT
2.04.10, 11:34
W codziennym użytkowaniu co prawda ten problem nie jest doszczegalny
Macie jakieś pomysły?

Ja mam. Daj sobie z tym spokój skoro tego normalnie nie widzisz.

m_kola
2.04.10, 11:36
Ja mam. Daj sobie z tym spokój skoro tego normalnie nie widzisz.
Ja też już zacząłem drukować tablice żeby sprawdzić ale w sumie to masz rację, po co się stresować skoro na codzień jest to niewidoczne:)

cra3y
2.04.10, 11:38
Witam.


Wydukowałem sobie dziś z ciekawości tablicę ''FOCUS TEST'' ustawiłem statyw i pocykałem zdjęć, różnymi szkłami... wrzuciłem je do kompa i szczęka mi opadła gdy zaboczyłem, że ANI JEDNO nie jest poprawnie trafione w punkt (nawet z ciemnego kita 14-45 !) I teraz pytanie do was, co może być tego powodem? Może firmaware 1,4 w puszce? W codziennym użytkowaniu co prawda ten problem nie jest doszczegalny (po za sigmą 30tką--> ale do tego się juz przyzwyczaiłem)

Macie jakieś pomysły?

pociesze Cie - mialem kiedys E1, smigal super, ale matrycy cos sie pokickalo i walila czarnym, przepalonym rowem przez poziom/pion (nie pamietam kierunku) - pojechala do serwisu i ... wrocil aparat z BF.

nieee. tablice testowe focilem na koncu, najpierw sie dziwilem, ze jak to jest, jak ostrze na oko, a ostre wychodzi ucho - myslalem, ze mam dryg kiwniecia sie do przodu, ale statyw tego drygu nie mial.

7 wizyt w serwisie aparatu (czesc Jack) i za ostatnim razem bylo "gdzies okolo tego" co chcialem (czyli 1/3 DOF przed punktem, 2/3 DOF za - tak powinno byc)

musisz byc wytrwaly ;-)

MicSzu
2.04.10, 13:05
Dzięki za odzew --> nie martwię się tym bo na mnie tabelki zbytnio nie działają (wole praktyczne ''testy'') lecz zdziwiło mnie to bo nie jedno ktotnie widziałem takie ''focus testy'' z idealnie ostrymi paseczkami, dlatego mnie to dziś zdziwiło...

chomsky
2.04.10, 13:36
Witam.


Wydukowałem sobie dziś z ciekawości tablicę ''FOCUS TEST'' ustawiłem statyw i pocykałem zdjęć, różnymi szkłami... wrzuciłem je do kompa i szczęka mi opadła gdy zaboczyłem, że ANI JEDNO nie jest poprawnie trafione w punkt (nawet z ciemnego kita 14-45 !) I teraz pytanie do was, co może być tego powodem? Może firmaware 1,4 w puszce? W codziennym użytkowaniu co prawda ten problem nie jest doszczegalny (po za sigmą 30tką--> ale do tego się juz przyzwyczaiłem)

Macie jakieś pomysły?

No troche trafia za punktem! A jak sie ma na dalszych średnich dystansach-3/4-7/10 metrów?
A jak na innych ogniskowych?
Czy wszystkie szkła mają te sama tendencje, wtedy to może wina korpusu?
cześć.Ch.

MicSzu
2.04.10, 14:03
No troche trafia za punktem! A jak sie ma na dalszych średnich dystansach-3/4-7/10 metrów?
A jak na innych ogniskowych?
Czy wszystkie szkła mają te sama tendencje, wtedy to może wina korpusu?
cześć.Ch.



Jutro sprawdzę jak się sprawa ma z E-410. Tak z ciekawości. A co do szkieł to 2 wyżej wymienione w przykładowych samplach tak więc podejrzewam, ze i reszta będzie miała ten sam problem...

Sebu$
2.04.10, 18:00
Witam.


Wydukowałem sobie dziś z ciekawości tablicę ''FOCUS TEST'' ustawiłem statyw i pocykałem zdjęć, różnymi szkłami... wrzuciłem je do kompa i szczęka mi opadła gdy zaboczyłem, że ANI JEDNO nie jest poprawnie trafione w punkt (nawet z ciemnego kita 14-45 !) I teraz pytanie do was, co może być tego powodem? Może firmaware 1,4 w puszce? W codziennym użytkowaniu co prawda ten problem nie jest doszczegalny (po za sigmą 30tką--> ale do tego się juz przyzwyczaiłem)

Macie jakieś pomysły?

ostatnio widziałem takie same tablice testowe z .... przyklejoną zapałką na punkcie ostrzenia. Dokładnie to dwie zapałki. Na jednej główkami do siebie, a na drugiej w przeciwnym kierunku.

Efektów niestety nie zobaczyłem, ale może to jest "pomoc dla AF w znalezieniu punktu ostrości na płaskiej, pochyłej płaszczyźnie" :)
pomysł moim zdaniem ciekawy, ale czy skuteczny ?


.

droplet
2.04.10, 18:29
focuschart to raczej ostateczność by potwierdzić coś już widać na zdjęciach. Ja bym jeszcze sprawdził ZD50 f2 bo tylko do tego szkła mam zaufanie.
Gdybym miał coś takiego co widzę na zdjęciach testowych to bym nie walczył z serwisem o naprawę/wymianę przez parę miesięcy.