PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wspomaganiem AF w FL-50R



Blood_Dwarf
30.03.10, 20:07
Witam wszystkich. Kupiłem ostatnio lampę błyskową FL-50R. Rozpocząłem zabawe i zauważyłem że lampka z wspomaganiem AF nie działa. Ponieważ nie mam dużego doświadczenia z lampami, to możliwe jest także że nie potrafię tego ustawić (:P), więc proszę o pomoc, ale najpierw pytanko :D

Czy podświetlenie AF korzysta z światła widzialnego, czy może np. z podczerwieni ??

Aparat E-620 - ustawiony na tryb A (ale sprawdzałem na innych też nie widziałem podświetlenia), kitowy obiektyw, w lampie "ILL" ustawione na A, tryb lampy "TTL AUTO". Zdjęcia robione w ciemnym pomieszczeniu typu korytarz, pokój.

Byłbym wdzięczny również za podanie jakiś kluczowych ustawień (sprawdzonych), przy których wspomaganie się włącza.

Z góry dzięki za szybką odpowiedź.

henry10
30.03.10, 20:41
w e-510 w menu zakładka z kluczykiem 1 a w e-620 powinno być podobnie

Moominek
30.03.10, 20:55
Menu -> "Trybiki" (czwarta zakładka od góry) -> zakładka A (AF) -> Podśw.AF -> Wł.

Powinno załatwić sprawę jeżeli w ogóle dioda nie świeci.

PS. Mam FL-36R ale powinno być podobnie - podświetlenie AF widać przez wizjer taka naprawdę gdy jest porządnie ciemno. Druga sprawa - działa bez problemu tak od 2-3 metrów i dalej, dla mniejszych odległości używaj górnego punktu AF. Podobno z 50tką nie ma tego problemu co z 36tką ale spróbować nie zawadzi.

Co do ustawień - zostaw na włączonym i już. Polecam tryb FP TTL - pozwala na synchronizację z dowolnymi czasami.

west73
30.03.10, 20:57
na lampie
Naciśnij i przytrzymaj przez co najmniej 2 sekundy
przycisk MODE – na panelu sterowania zostanie
wyświetlony ekran trybu konfiguracji.
Obróć pokrętło lewe w celu wybrania trybu
konfiguracji, aż pojawi sie "ILL", drugim pokrętłem kręć tak az pojawi się "A"


powinno działać, lampa świeci taką czerwoną kratką :)

Blood_Dwarf
30.03.10, 20:58
Jak napisałem w 1 poście "ILL" mam ustawione.

Podświetlenie również mam włączone.

Jak zrozumiałem ta czerwona "kratka" :P z przodu powinna się świecić, jednak nic z tego się nie dzieje. Zamknąłem się nawet w ubikacji w totalnych ciemnościach i nic to nie dało, więc nadmiar światła to nie przeszkoda.

Dodam, że podczas komunikacji bezprzewodowej, lampki pod czerwoną kratką działają, więc można stwierdzić, że są sprawne.

Zaczyna mi się coś wydawać że jest ta lampka uszkodzona :(

Moominek
30.03.10, 21:07
Zrób jeszcze tak jak pisze west73. A może masz za jasno i lampa nie doświetla bo nie uznaje tego za konieczne? Zakryj obiektyw dekielkiem i spróbuj.

EDIT: nie zdążyłem... no to pewnie serwis...

west73
30.03.10, 22:42
Aparat E-620 - ustawiony na tryb A (ale sprawdzałem na innych też nie widziałem podświetlenia), kitowy obiektyw, w lampie "ILL" ustawione na A, tryb lampy "TTL AUTO". Zdjęcia robione w ciemnym pomieszczeniu typu korytarz, pokój.

Byłbym wdzięczny również za podanie jakiś kluczowych ustawień (sprawdzonych), przy których wspomaganie się włącza.

Z góry dzięki za szybką odpowiedź.

jedyna jeszcze rzecz jaka mi przychodzi do głowy, to abyś sprawdził czy nie masz włączonego ciągłego AF, przełączenie w tryb S-AF powinno rozwiązać problem

Blood_Dwarf
30.03.10, 22:50
oki poradziłem sobie, więc temat do zamknięcia.

Jeszcze tylko zostawię rozwiązanie zagadki dla tych co spotkają się z taką sytuacją. Jak przeważnie bywa diabeł tkwi w szczegółach i nieuwadze ;)

W skrócie "CLP" musi być ustawione na "on" (czyli nie korzystamy z kabla do lampy błyskowej).

Jeszcze mała myśl - dziwne to troszkę, bo jeśli będę chciał korzystać z kabla i wspomagania AF ?? Nie rozumiem w jaki sposób on przeszkadza. No chyba że tylko ja tak mam z tą lampą.

Ogólnie temat do zamknięcia, ale chętnie bym przeczytał wytłumaczenie takiego rozwiązania (może ktoś coś wie na ten temat :) ).


P.S. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i/lub chęć jej udzielenia. Super że są tu ludzie którzy nie olewają, tylko starają się pomóc jak najbardziej mogą.