PDA

Zobacz pełną wersję : sigma 30mm oraz 50mm pierwsze wrażenia



polmos
12.03.10, 22:00
Zaciekawiły mnie ostatnio obiektywy sigmy. Światło 11.4 to nie byle co, biorąc pod uwagę, że Zuiko poniżej 2 nie schodzi. Mam zuiko 50mm, ale bardzo byłem ciekaw jakie zdjęcia można zrobić sigmą. Czytałem tu na forum sporo o tych obiektywach i w końcu nie wytrzymałem i ... kupiłem oba - 30mm oraz 50mm. Co do 50 miałem duże wątpliwości ponieważ posiadam juz zuiko miałem spore wątpliwości co do Sigmy - czy wniesie coś ciekawego. Z dużą niepewnością podchodziłem do pracy AF w tych obiektywach. Wiele się mówi, że AF ma problemy, trzeba kalibrować itp. lae co tam, raz kozie śmierć - zawsze moge przecież odesłać i podziękować.
Od razu na początku muszę powiedzieć, że są to (w moim przypadku) obiektywy bardzo różne i bardzo wymagające. Zuiko 50mm podpięty do E-3 przyzwyczaił mnie do szybkiej, pewnej i komfotowej pracy. Żadnego wyszukiwania ostrości - karduje wciskam spust i ciach.
Sigma 50mm bardzo lubi sobie pomarudzić i dobrze poszukać ostrości. Czas pracy AF jest minimum 2 razy dłuzszy niż w Zuiko. Trafia jednak celnie.


no i to rozmycie tła - dla mnie bomba i super.
Do tej pory męczyłem się strasznie, żeby dzieciakom fajne portreciki zrobić. Mieszkanko nie za duże i ciągle ten bałagan w tle, a teraz piękne rozmycie dodaje moim zdaniem klimatu zdjęciom. Podkreślam, że jestem początkujący więc fajerwerków u mnie na zdjęciach nie ma, ale jak na pół roku fotografowania ...

Sigma 30mm to inna historia. Fajnie nadaje się do fotografowania postaci, nie tylko twarzy. Ale rozpracować ten obiektyw to nie lada sztuka dla mnie w kazdym razie. Myślałem nawet że coś nie tak z nim bo trafność AF to naprawde loteria. Szuka i potwierdza płynnie lepiej niż 50-tka cóz z tego gdy ostrości nie ma. Cały dzień testowałem 30-tkę. Plansze testowe pościagałem, statyw rozstawiłem i ...
okazało się, że obiektyw nie ma problemów z ostrzeniem wykonywałem serie 30 zdjęc na trzech planszach testowych i wszystko równiutko i ostro. nie ma zastrzerzeń. Dalej trochę autportrtów również ze statywu i znowu piękna ostrość - co ważne przy swiatełku 1.4. w Sumie zrobiłem kilkaset zdjęć z ręki i ze statywu. Wnioski - ze statywu zdjęcia ostre problem Af nie istnieje. Zaczyna sie gdy mamy do czynienia z obietem ruchliwym typu - córeczka, skacząca, biegająca. Ciężko wtedy trafić w ostrość.
a więc, z moich obserwacji wynika, że statyczne obiekty nie sprawiają kłppotu dla AF. Natomiast przy próbie dogonienia obiektu w ruchu AF się gubi.
Sigma 30mm to jak dla mnie bardzo wymagający obiektyw - kadrować trzeba ostrożnie i z rozwagą. Sam autofokus trafia w sumie błyskawicznie i nie przeszukuje długo. Do zdjęć dynamicznych to za bardzo chyba jednak się nie nadaje jak dla mnie. Dodam również, że lampa systemowa przyda się bardzo przy współpracy Bardzo podnosi jakość zdjęć, a co za tym idzie efektywność sesji.

poniżej zdjęcia wykonanę sigmą 50mm przy F1.4

polmos
12.03.10, 22:01
Podsumowując obiektywy Sigmy to dla mnie ciekawa propozycja, Atuty to światełko, rozmycie tła - nadają klimat zdjęciom. Na pewno dobrze sprawdzą się do portretów w domowym studiu jak i w plenerze. Podkreślam, ze miłośnicy prędkości zuiko 50mm mogą się czuć rozczarowani. Ja jednak jestem w pełni zadowolony - pstrykanie na czas nie jest dla mnie najwazniejsze- wiem, ze czas poświęcony na poznanie tych obiektywów zaowocuje szybko w postaci fajnych fotek.

P.S Zdjęcia z 30-tki postaram się dołączyć jak najszybciej.

zonkinho
12.03.10, 23:10
Podkreślam, ze miłośnicy prędkości zuiko 50mm mogą się czuć rozczarowani.

WTF? ZD50 to najwolniejszy obiektyw jaki miałem okazję użytkować...

Alleg_pl
12.03.10, 23:17
polmos widac ze nie miales okazji robic obiektywem z SWD, skoro 50'ka ZD jest szybka i pewna :D

Bodzip
12.03.10, 23:20
polmos widac ze nie miales okazji robic obiektywem z SWD, skoro 50'ka ZD jest szybka i pewna :D

no miał, bo 30-tka i 50-tka sigmy mają HSM, a to niby to samo :-P

Tommy_G
12.03.10, 23:35
z tą szybkością zd 50 to bym nie przesadzał. Jeździ w kółko bardzo często, przy ruchliwych obiektach trudno się nią pracuje.

grizz
13.03.10, 00:02
A może masz po prostu walnięty egzemplarz s50? To w sumie nie było by nic niezwykłego.

BTW ktoś już miał dziwny problem z AF, który objawiał się powolnym ostrzeniem.

zonkinho
13.03.10, 00:11
A może masz po prostu walnięty egzemplarz s50? To w sumie nie było by nic niezwykłego.

Albo walnięty egzemplarz E-3, który ma problem z Sigmami (firmware 1.4). Może być różnie w tym przypadku, ale czytając że ZD50 jest szybkie przychodzą myśli skąd Pan Polmos zapożyczył swój nick.

polmos
13.03.10, 00:41
Albo walnięty egzemplarz E-3, który ma problem z Sigmami (firmware 1.4). Może być różnie w tym przypadku, ale czytając że ZD50 jest szybkie przychodzą myśli skąd Pan Polmos zapożyczył swój nick.

Firmware mam 1.2. ZD 50 jest szybkie. w portrecie ostrzy od ręki, nie szuka - zupełnie inaczej niż w e-620, gdzie potrafił się zamotać na amen.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

polmos widac ze nie miales okazji robic obiektywem z SWD, skoro 50'ka ZD jest szybka i pewna :D

hmm, myśląc o zastosowaniu portretowym (a z takim zamiarem kupiłem sigm) moim zdaniem ani 12-60mm ani 14-35mm ani 35-100mm nie są najlepszymi obiektywami jeśli chodzi o portret. Może 14-54mm II wersja - duzy znak zapytania

zonkinho
13.03.10, 00:51
hmm, myśląc o zastosowaniu portretowym (a z takim zamiarem kupiłem sigm) moim zdaniem ani 12-60mm ani 14-35mm ani 35-100mm nie są najlepszymi obiektywami jeśli chodzi o portret. Może 14-54mm II wersja - duzy znak zapytania

14-54 jeśli chodzi o portret w moim mniemaniu odpada. Klasyczne portretówki mają światło 1.4-1.8 od biedy 2.0. A nie 3.5 na odpowiedniej ogniskowej.

Alleg_pl
13.03.10, 02:09
35-100 niema swd, anyway,
nie mam zamaru ci tu odowadniac ze 50/2 jest wolne, swoje zdanie na ten temat mam, bo jak zacznie jezdzic po zakresie to juz mozna zapomniec o zdjeciu.

[napisalbym cos ale sie znowu systemowa wojna zacznie, nie chce mi sie...]

Gundi
13.03.10, 02:21
ZD 50 jest wolne.

kropka.

polmos
13.03.10, 02:43
Moją ocenę zuiko 50mm oparłem na własnych subiektywnych odczuciach.
Subiektywne oceny mają do siebie to, że odzwierciedlają odczucia danej osoby i jakakolwiek dyskusja, czy ich negacja wydaje mi się mało sensowna. Ja widzę tak, ktoś inny inaczej i ok.

qbic
13.03.10, 12:11
Subiektywne oceny mają do siebie to, że odzwierciedlają odczucia danej osoby i jakakolwiek dyskusja, czy ich negacja wydaje mi się mało sensowna.

W takim razie ich prezentacja nie ma sensu, bo nie maja żadnego odniesienia do rzeczywistości (albo mają szczątkowe).

willow32
13.03.10, 14:45
W takim razie ich prezentacja nie ma sensu, bo nie maja żadnego odniesienia do rzeczywistości (albo mają szczątkowe).

qbic a odkąd to wolno prezentować tylko oceny zgodne z rzeczywistością?
ZD50 to nie jest demon prędkości bo to obiektyw makro, ale w dobrych warunkach oświetleniowych spisuje się więcej niż przyzwoicie, jest też bardzo pewny w ustawianiu ostrości, nie przypominam sobie sytuacji w których moja 50tka nie trafiała z ostrością więc nawet jeśli, to były to marginalne sytuacje.
zonkinho, jeśli 14-54 nie jest szkłem portretowym to okazuje się że 70% moich zdjęć, wykonałem niewłaściwym szkłem :D, wybacz ale nie kumam Twojej miłości do papierowej GO i nie rozumiem od kiedy w zdjęciu portretowym model musi być wyseparowany z tła?
Problemy autora wątku z trafnością AF w sigmie na 99% biorą się własnie z małej GO.
pozdrawiam

acidmk
13.03.10, 15:27
Moją ocenę zuiko 50mm oparłem na własnych subiektywnych odczuciach.
Subiektywne oceny mają do siebie to, że odzwierciedlają odczucia danej osoby i jakakolwiek dyskusja, czy ich negacja wydaje mi się mało sensowna. Ja widzę tak, ktoś inny inaczej i ok.

A ja wiem, że każda ocena choć próbujesz być obiektywny, nigdy do końca tak nie jest. Dzieje się tak z miliona powodów, choćby pogoda, ciśnienie atmosferyczne itp. Obstaje za polmosem, jego wątek jego opis...można się z tym zgadzać lub nie ale to bardzo subiektywne jest.

A tak OT to zazdroszczę możliwości pobawienia się tyloma naprawdę zacnymi szkłami :grin:

świetny opis Gratuluję !!
Dzięki

qbic
13.03.10, 18:24
qbic a odkąd to wolno prezentować tylko oceny zgodne z rzeczywistością?


Nie napisałem nic takiego, tylko o sensie takich wypowiedzi. Jak ktoś lubi opowiadać koszałki no to spoko, ale nie widzę sensu publikowania tego.

Amigo!
13.03.10, 21:38
w końcu nie wytrzymałem i ... kupiłem oba - 30mm oraz 50mm.

Rewelacja :).
A ja jakoś nie mogę kupić żadnego z tych trzech, nie potrafię się zdecydować.
Fantazja nie wystarczy, potrzebne jeszcze pieniądze. Żeby kupić wszystkie trzy (ZD50, S50 i S30)

rodzyn
13.03.10, 21:50
Rewelacja :).
A ja jakoś nie mogę kupić żadnego z tych trzech, nie potrafię się zdecydować.
Fantazja nie wystarczy, potrzebne jeszcze pieniądze. Żeby kupić wszystkie trzy (ZD50, S50 i S30)

Wyznacz priorytet i kup jeden, potem kolejne , chciaż dublowanie 50tek, to już zależnie od indywidualnego zapotrzebowania :grin:

polmos
14.03.10, 22:49
Przed zakupem sigmy 50 miałem wątpliwości czy to aby nie dublowanie zd 50. Teraz wiem, że to różne obiektywy - głębia ostrości, inne rysowanie. Kasa wiadomo - jak mało to trzeba wybierać. Uważam jednak, że sigma zasługuje na równoprawne miejsce w gronie portretowych obiektywów. Jestem z niej zadowolony - zdjęcia wykonane sigmą tchnęły trochę świeżości w portreciki.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

W takim razie ich prezentacja nie ma sensu, bo nie maja żadnego odniesienia do rzeczywistości (albo mają szczątkowe).

Dla mnie nie mają sensu rozwazania w stylu ZD 50 to wolny obiektyw, ktoś inny mówi, że szybki itp. Subiektywność w tym wypadku polega na indywidualnej ocenie - szybkości AF. Tylko aby czemuś zaprzeczyć sensownie trzeba podać jakąś argumentację, określić technikę pomiaru prędkości, wziąć pod uwagę warunki w jakich wykonuje się zdjęcia - oświetlenie itp. W temacie stoi wyraźnie - pierwsze wrażenia - co samo w sobie zawiera subiektywną ocenę.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

...Jak ktoś lubi opowiadać koszałki no to spoko, ale nie widzę sensu publikowania tego.

Może i koszałki - ale moim celem było podzielenie się wrażeniami dotyczącymi obiektywów sigmy. wiele urosło na i tema mitów, więc pomyślałem, ze warto trochę wrażeń napisać z pierwszej ręki. Może się komuś na coś te koszałki przydadzą - ułatwią podjęcie decyzji w sprawie zakupu.

Amigo!
24.03.10, 21:58
polmos, publikujesz gdzieś w sieci fotki z tych swoich Sigm (30 i 50)?
Bardzo chętnie popatrzyłbym na przykłady jak sprawują się z E-3.
Nie ma tego zbyt wiele w sieci :)
pzdr

mamut
24.03.10, 22:24
e-30 + sigma 50 1,4 w wydaniu koncertowym (zdjęcia na pełnej dziurze)

AF w porównaniu z 14-54 wolny (nie miałem do czynienia z zd50 więc nie porównam), ale radzi sobie.

Amigo!
24.03.10, 22:33
Dzięki!
Stoję przed podjęciem decyzji (czy i która sigma) i chętnie bardzo oglądam takie fotki.

mamut
24.03.10, 22:43
Przydała się korekcja ff/bf, moja miała delikatny ff. Dopiero uczę się robić zdjęcia tym szkłem. Jeśli ktoś w Wa-wie ma 50zd możemy porównać prędkości AF.

OT - na tego typu koncerty jak to "Stabat Mater" klapnięcie lustra jest niestety zbyt głośne.

polmos
24.03.10, 23:21
Dzięki!
Stoję przed podjęciem decyzji (czy i która sigma) i chętnie bardzo oglądam takie fotki.
jeśli chodzi o portrety to 30 sprawdza się w ciasnych pomieszczeniach, do 50 potrzeba więcej miejsca aby ewentualnie złapac całą postać.

rafrr
24.03.10, 23:21
Przydała się korekcja ff/bf, moja miała delikatny ff. Dopiero uczę się robić zdjęcia tym szkłem. Jeśli ktoś w Wa-wie ma 50zd możemy porównać prędkości AF.

OT - na tego typu koncerty jak to "Stabat Mater" klapnięcie lustra jest niestety zbyt głośne.

Również OT, K-7ka ma zamiast klapnięcia, miły dla ucha, cichy, delikatny szmer :wink:

mamut
24.03.10, 23:39
Pozwolę sobie pociągnąć OT, ale sam śpiewam w chórze i prośba do braci fotografów od muzyków o nie robienie zdjęć w czasie piano, a szczególnie piano pianissimo. Nie ma chyba w tej chwili lustra, które byłoby tak ciche, żeby nie przeszkodzić w dynamice utworu.

Eddie
25.03.10, 10:03
14-54 jeśli chodzi o portret w moim mniemaniu odpada. Klasyczne portretówki mają światło 1.4-1.8 od biedy 2.0. A nie 3.5 na odpowiedniej ogniskowej.

Obiektyw do portretu musi mieć określoną ogniskową, a nie światło. Skąd Ty takie bajki wytrzasnąłeś?