PDA

Zobacz pełną wersję : VIVITAR Pro 648 for OLYPMUS - nowość??



ATAMAN
5.03.10, 10:09
Witam serdecznie oly-rodzinę!!!
Od ok roku jestem szczęśliwym posiadaczem E-520, od tego też czasu "namiętnie" studiuję nasze forum, które jest potężną skarbnicą wiedzy! Dotąd starałem się nie zadawać pytań i bazować jedynie na tym, co już zostało powiedziane. Dzięki temu, jako-tako rozszyfrowałem niektóre funkcje aparatu, zrobiłem kilka niezłych zdjęć, a moja 520 ma zamiast kita zapięty 14-54 II.
Nadszedł jednak czas, by zwrócić sie do Was o pomoc.
Kilka dni temu dostałem niespodziewany prezent zza oceanu. Prezentem tym jest lampa VIVITAR pro 648 POWER ZOOM dedykowana do Olympusa. Nie było systemowej FL-50, o której marzyłem, więc dostałem właśnie tę. I tu mam niewielki problem. Nie mam do niej instrukcji obsługi. Nie znalazłem nic na jej temat w języku polskim, a mój angielski... cóż - bez komentarza.
Jako że nie miałem jeszcze styczności z zewnętrzną lampą, nie wiem dokładnie co do czego służy. Owszem, testowałem i nawet mi sie podoba. Dobrze wspomaga AF, liczba przewodnia to chyba 50, ładuje się tez dość szybko. Zauważyłem że po odchyleniu od standardowej pozycji (czy to w górę czy na boki), nie działa zoom lampy (czy tak tez jest w systemowych??). Ma tryb TTL i M. Jest dość dobrze zbudowana lecz lekko buja sie zapięta w sankach.
Mam w związku z tym prośbę... jeśli ktoś miał styczność z tą lampą prosiłbym o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Może ktoś posiada instrukcję w języku polskim?? Może ktoś w dwóch słowach opisze mi co i jak da się ustawić itd.
Czy warto ją zamienić np na fl-36??
Za wszelką pomoc będę BARDZOOO wdzięczny.
Pozdrawiam
Adam

razor_71
5.03.10, 13:25
Coś nic nie ma o niej w Sieci, ja bym wymienił :)

NightCrawler
5.03.10, 14:07
Zauważyłem że po odchyleniu od standardowej pozycji (czy to w górę czy na boki), nie działa zoom lampy (czy tak tez jest w systemowych??).
Adam

Jest tak samo w systemowych.

Nie znam tej lampy. Pierwszy raz o niej słyszę. Ale coś znalazłem tutaj:
http://www.accessorycircut.com/productdetail.asp?productid=4563 przy czym to chyba nie jest zdjęcie opisywanej lampy.

Jak jest zasilana? Jak wykonanie (w szczególności w stosunku do FL/Metza jeżeli je miałeś w ręce)?
W sumie nie koniecznie był zamieniał na FL36...

Bodzip
5.03.10, 14:11
Ja bym sobie zostawił tę lampkę. Światło 50 w stosunku do 36...
tu masz pdf (http://vivitar.com/products/390/PRO-648 Manual.pdf) wprawdzie po angielsku, ale jest tak intuicyjny :)
ps. google_tłumacz istnieje :)

hades
5.03.10, 14:14
Ten Vivitar wygląda jak Tumax 386. Poszukałbym wątków o tym Tumaxie. Ze swej strony dodam, że mam akurat tego Tumaxa. Działa, ma się dobrze i nie bardzo widzę sens wymiany, chyba że na FL-36R.

Nie mam instrukcji, ale posługiwanie się nim jest proste. Na życzenie mogę siąść któregoś wieczoru i napisać krótką instrukcje posługiwania się nim.

ATAMAN
6.03.10, 09:33
Witam ponownie.
Przede wszystkim dziękuję za odpowiedzi w tym wątku.
NightCrawler - w tym linku, który podałeś, fotografia przedstawia dokładnię tę lampę, którą mam. Co do jej budowy i wytrzymałości, zwłaszcza w kontekście LF czy Metza, trudno mi sie wypowiadać, bo ani jednej ani drugiej nie miałem w rękach. Niemniej jednak subiektywnie oceniam, że lampa jest dość dobrze wykonana. Plastik wydaje się dość solidny i nie sprawia wrażenia jakby miał się sam z siebie połamać. Moje wątpliwości wzbudza jedynie mocowanie do sanek aparatu. Nie ma tam żadnej śrubki która by dociskała, tylko zatrzaskowy przycisk, króty się wciska i który powoduje wysuwanie sie bolca blokującego lampę. Niby jest dość stabilnie zamocowana, jednak przy odchylaniu czy obracaniu palnika buja się delikatnie w sankach. Być może tak jest we wszystkich modelach lamp zewnętrznych ale ten właśnie szczegół zwrócił moją uwagę. Palnik odchyla sie bez konieczności odblokowywania (w przeciwieństwie do FL - wyczytane z forum :) ) Dodatkowo palnik zawiera wysuwany odbłyśnik (a'la biała karteczka na gumce recepturce i dyfuzor - także wysuwany (obu można używać niezależnie od siebie)
Zasilanie do 4 x AA (jeszcze nie kupiłem, ale dawniej przeszukując forum czytałem o polecanych AA i elektronicznych ładowarkach - ale musze to ponownie odnaleźć bo - zapomniałem nazw, a chciałbym kupić porządne)
Trudno m się wypowiadać o szybkości ładowania, gdyż lampkę testowałem na zwykłych bateriach alkalicznych. Przy pierwszych kilku pstrykach naładowała się naprawdę szybko, później było już nieco gorzej, ale to z pewnością wina baterii.
Tak jak pisałem wcześniej, lampa po odchyleniu palnika ustawia się automatycznie na zoom 50. W ustawieniach można ją ustawić w tryb TTL, lub 1/1, 1/2, 1/4, 1/16, więcej nie znalazłem, chyba że nie umiem. :)
Są też ustawieni amanualne, gdzie korekcji podlega zoom, iso, ogniskowa i moc.
Czego jeszcze nie wiem:: choć to chyba pytania raczej do działu "porady dot fotografii"
1. Czy ma synchronizację z krótkimi czasami (w systemie to chyba PF)
2. Czy można błysnąć np na pierwszą czy drugą kurtynę - nie wiem jak ustawić i czy w ogóle sie da.
3. Czy jest coś takiego jak błysk dopełniający
4. Jak regulować gdy zdjęcie jest niedoswietlone jub prześwietlone przy odchylonym palniku. Często spotykałem się na forum z określeniami "ustawienia manualne na puszcze, a później już tylko regulacj ana kółku lampy. Wprawdzie moja nie ma kółka, ale domyślam się że jest to zmniejszanie o te 1/4, czy 1/16.
5. I w ogólne czeka mnie sporo pracy i nauki, ale wszelkie sugestie mile widziane :)

Drogi Hades(ie) jeśli byś mógł... w dwóch słowach o tych funkcjach - byłbym bardzooo wdzięczny.
Mam nadzieję, że nie zanudziłem
Pozdrawiam
Adam.

NightCrawler
6.03.10, 10:33
Może od początku:
A) Baterie polecane to Eneloopy - coś takiego http://www.ceneo.pl/367756
B) Ładowarka to BC-700 - coś takiego http://www.allegro.pl/item920107916_najlepsza_ladowarka_bc_700_lcd_pomia r_bc700.html

1) Wątpię, żeby miała tryb FP
2) Oczywiście - przy podpiętej lampie w aparacie ustawiasz jak ma błyskać (zwie się to chyba Slow 1 i Slow 2 - odsyłam do instrukcji aparatu)
3) Błysk dopełniający to nie jest żaden specjalny tryb błysku (chyba, że ja o czymś nie wiem) - po prostu w określonych sytuacjach (np. fotografowanie osoby pod silne źródło światła) odpalasz lampę aby uniknąć niedoświetlenia (w tym wypadku bez lampy albo miałbyś ciemną postać albo super przepalone tło)
Tutaj możesz zobaczyć o co mi chodzi: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3476
4) Próbować, próbować i jeszcze raz próbować - odbijać od powierzchni, starać się nie błyskać bezpośrednio palnikiem, zdawać sobie sprawę z ograniczeń lampy... to wszystko przychodzi z czasem.
5) Patrz wyżej. Jest też parę książek nt. pracy ze światłem.
Tutaj też co nie co można poczytać:
http://foto.jasiu.pl/

Wprawdzie ja nie Hades ale mam nadzieję, że pomogłem.

ATAMAN
9.03.10, 01:27
Oczywiście że pomogłeś!!!!
Wyrazy szacunku i podziękowania z mojej strony.
Jak dojdą zamówione akumulatorki i znajdę czas na dłuższe zabawy moją "błyskotką", napiszę parę słów o wrażeniach i odczuciach.
Pozdrowienia z podlasia
Adam
:esystem:

Alleg_pl
20.03.10, 03:14
m/z lampa wyglada bardzo porzadnie i nie ma sensu zamieniania jej na słabsza, wolniejsza (jesli juz to na Metza 48/FL50/Metza 58)
w/w mam akurat teraz "na stanie".

zeby zobrazowac Ci co mam na mysli, pozwolilem sobie nakrecic filmik.
SB28 VS .
Sb28 Enloopy, ok polowa naladowania.
Enloopy, nowiuskie z ladowarki.

obydwie lampy na 1/1 na manualu.
wyzwalane radiowo.

Wyniku nie musze komentowac. moze enloopy nie sa najlepsze do , bo po zamianie na nowiutkie Foto-Duracelle ladowala sie ok 10 sekund, to i tak dosc wolno. (to juz opinia subiektywna, ale jednak)

nie wiem ile sie laduje ten VIVITAR ale jako ze ma 4 bateryjki mysle ze szybciej. [EDIT: z instrukcji wynika ze 0.5-9 SEC, więc nawet zakladajac ze laduje się tak samo, jest mocniejszy. wciąz punkt dla Vivitara]
zostaw sobie ją. serio.

P.S Sorki za jakosc, godzina, i krecilem telefonem.

http://www.youtube.com/watch?v=V9pCRtWfnyI

ATAMAN
30.03.10, 08:46
Dziękuję Alleg_pl za świetne i obrazowe porównanie.
Rzeczywiście nie widzę już sensu zmiany Vivitara na FL-36. Szczerze mówiąc jestem na razie zadowolony z tej lampy.
Po pełnym błysku faktycznie ładuje sie dość wolno, ale ten czas jest dla mnie do zaakceptowania (jest to ok 9 s). Kiedy lampa nie błyska pełną mocą ładuje sie prawie natychmiast. Nieco denerwujący jest pisk przy ładowaniu, zaś na plus można niewątpliwie zaliczyć wysuwany odbłyśnik. Zobaczymy jak będzie z trwałością. Myślę, że szybciej zawita u mnie E-3 niż nowa lampa.
PS. Dziękuję za sugestie odnośnie eneloopów i ładowarki BC 700.
Zakupiłem i jestem bardzo zadowolony.
Pozdrawiam
Adam.
:esystem: