PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z filtrem polaryzacyjnym



Gaudama
21.02.10, 18:41
Kupiłem filtr polaryzacyjny do ZD 14-45 i choć w wizjerze widać wyraźnie że działa, to na zdjęciach już nie. Nie ma znaczenia jak był ustawiony, wszystkie foty są takie same. Filtr jest kołowy. Założony do Nikona działa bez zarzutu. Mój sprzęt to E-330, czyżby było coś nie tak z body? Nie widzę innego wytłumaczenia. Czy ma ktoś podobne doświadczenia?

epicure
21.02.10, 18:51
To niemożliwe, żeby w Nikonie działał, a w Olympusie nie.

grizz
21.02.10, 19:04
Światło źle mierzysz...

Karol
21.02.10, 19:10
Światło źle mierzysz...
O tym samym pomyślałem.
Gaudama - efekt polarka będzie widoczny, jeżeli przekręcimy filtr tak, żeby nie było widać jego działania, zablokujemy ekspozycję, przekręcimy tak, żeby działał ;-) i zrobimy zdjęcie. Założyłem, że piszemy o niebieskim niebie...

grizz
21.02.10, 19:43
O tym samym pomyślałem.
Gaudama - efekt polarka będzie widoczny, jeżeli przekręcimy filtr tak, żeby nie było widać jego działania, zablokujemy ekspozycję, przekręcimy tak, żeby działał ;-) i zrobimy zdjęcie. Założyłem, że piszemy o niebieskim niebie...

BTW... to w e-1 nigdy tak nie robię :P a działa ;)

Mirek54
21.02.10, 19:50
BTW... to w e-1 nigdy tak nie robię :P a działa ;)

Bo masz prawdziwy kolowy,a nie tylko z nazwy:grin:

grizz
21.02.10, 19:56
Bo masz prawdziwy kolowy,a nie tylko z nazwy:grin:

Serio, to o to chodzi? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem... hmm

chimol
21.02.10, 21:07
Poczekaj na słoneczko, niebieskie niebo i trochę chmurek, a przy kręceniu filtrem od razu zobaczysz efekty. Najlepiej aby słońce było z lewej lub z prawej strony.
Sprawdzić jego działanie możesz również w odbiciach i refleksach na szybach. Podczas kręcenia filtrem można je /odbicia i refleksy/ całkiem wyeliminować

Mirek54
21.02.10, 21:17
A jak nie chce Ci sie czekac.Zakrec na obiektyw,popatrz przez wizjer na bardzo bardzo jasno ustawiony monitor lcd.Jesli krecac filtrem potrafisz sciemnic monitor w wizjerze do koloru czarnego,to filtr masz dobry.A jesli przy okazji zobaczysz biale punkty to znaczy ze piksele w monitorze masz wypalone.

Gaudama
21.02.10, 22:37
A jak nie chce Ci sie czekac.Zakrec na obiektyw,popatrz przez wizjer na bardzo bardzo jasno ustawiony monitor lcd.Jesli krecac filtrem potrafisz sciemnic monitor w wizjerze do koloru czarnego,to filtr masz dobry.A jesli przy okazji zobaczysz biale punkty to znaczy ze piksele w monitorze masz wypalone.

Chyba koledzy nie dokładnie przeczytali co napisałem. W wizjerze widać wyraźnie działanie filtru, natomiast na zdjęciach już nie. Nie ma różnicy pomiędzy fotami z różnymi ustawieniami filtra. Ktoś mi powiedział może to wynikać z budowy filtrów matrycy. Chcę się dowiedzieć czy ktoś z was zetknął się z podobnym przypadkiem.

Zrobiłem te test z monitorem LCD i udało mi się go "skręcić" do ciemno niebieskiego. Wypalonych pikseli nie ma. Mój monitor ma matrycę PVA więc nie wiem czy z tego powodu nie uzyskałem czerni w wizjerze, czy z powodu (być może) małej gęstości filtru.

qazy
22.02.10, 13:23
A co to za filtr polaryzacyjny w ogóle jest ? Jakiej firmy ?
Osobiście się z takim dziwnym działaniem nie spotkałem. Aczkolwiek spotkałem się z miejscowym działaniem filtra polaryzacyjnego :) Polaryzował tylko górny środek kadru a w wizjerze wszystko widać było cacy. To był tani filtr Hama 72mm.

Gaudama
22.02.10, 13:40
A co to za filtr polaryzacyjny w ogóle jest ? Jakiej firmy ?
Osobiście się z takim dziwnym działaniem nie spotkałem. Aczkolwiek spotkałem się z miejscowym działaniem filtra polaryzacyjnego :) Polaryzował tylko górny środek kadru a w wizjerze wszystko widać było cacy. To był tani filtr Hama 72mm.


Ten filtr to tani produkt marki SELCO. Też bym nie miał do niego zaufania, gdyby nie to że z Nikonem d80 pracował poprawnie.

PawelG
1.03.10, 11:57
Chyba koledzy nie dokładnie przeczytali co napisałem. W wizjerze widać wyraźnie działanie filtru, natomiast na zdjęciach już nie. .... . Ktoś mi powiedział może to wynikać z budowy filtrów matrycy. Chcę się dowiedzieć czy ktoś z was zetknął się z podobnym przypadkiem.

Zrobiłem te test z monitorem LCD i udało mi się go "skręcić" do ciemno niebieskiego. ... . Mój monitor ma matrycę PVA więc nie wiem czy z tego powodu nie uzyskałem czerni w wizjerze, czy z powodu (być może) małej gęstości filtru.
Ja przeczytałem dokładnie, co nie znaczy, że widzę w tym sens lub jakieś wytłumaczenie. Filtry matrycy nie mają nic do rzeczy - aby zniwelować efekt działania polaryzatora musiałyby odtwarzać część światła o polaryzacji zredukowanej przez polaryzator. To fizycznie niemożliwe. No, w zasadzie możliwe (rozdzielenie wiązki przepuszczonej i resztek zredukowanej i wzmocnienie tej drugiej) tyle, że bez sensu. Opisz dokładniej sytuację. Co pstrykasz?, na zewnątrz czy w pomieszczeniu?, z jakiego kierunku masz słońce?, czy słońce jest na czystym fragmencie nieba, czy za chmurami?
Co do PVA to na tych matrycach czerń rzeczywiście jest nieszczególnie czarna - mają za to inne zalety. Tyle, że nie wiem po co do tego eksperymentu z LCD zakładać filtr na obiektyw - przecież można go trzymać w ręce.

mariush
1.03.10, 12:08
Problem z archiwum X :-) To niemożliwe aby filtr działał w jednym, a nie działał winnym aparacie. Polaryzacja światła działa niezależnie od aparatu i nie da się jej "odwrócić" (tzn. - światło spolaryzowane jest spolaryzowane i wg mojej fizycznej wiedzy, nie istnieją "depolaryzatory"). Myślę więc, że albo w Nikonie filtr nie działał (bo nie jest polarem), albo w olku działa tylko nie dostrzegasz jego działania bo efekt jest zbyt słaby.

RobinCzWa
2.03.10, 21:27
Pozwole podłączyć sie pod ten temat prosząc o poradę. Który z niżej wymienionych filtrów polaryzacyjnych najlepiej zakupić, innymi słowy który będzie najlepszy nie psując jednocześnie zdjęć np nieba i nie utrudniając działania auto focusowi.

1. http://cgi.ebay.co.uk/58mm-Marumi-CPL-Filter-Made-in-Japan-Canon-Nikon-Lens_W0QQitemZ230439641441QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca merasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesFilters_J N?hash=item35a745e161

2. http://cgi.ebay.co.uk/Marumi-58mm-DHG-CPL-CIRCULAR-Polarizer-Japanese-Filter_W0QQitemZ230437825481QQcmdZViewItemQQptZUK_ CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesFilters _JN?hash=item35a72a2bc9

3. http://cgi.ebay.co.uk/MARUMI-58mm-DHG-Circular-Polarizing-CPL-Filter-FD2_W0QQitemZ400104635528QQcmdZViewItemQQptZUK_Cam erasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesFilters_JN ?hash=item5d28183c88

4. http://cgi.ebay.co.uk/Marumi-58mm-SUPER-DHG-CPL-CIRCULAR-Polarizing-filter-UK_W0QQitemZ250580902866QQcmdZViewItemQQptZUK_Came rasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesFilters_JN? hash=item3a57c923d2
5. http://cgi.ebay.co.uk/MARUMI-CPL-DHG-DIGITAL-POLARIZING-FILTER-58mm_W0QQitemZ350242766884QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca merasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesFilters_J N?hash=item518c188024

Moje szkła to kitowy obiektywy Olympusa 58mm - 1. 14-42mm, 2. 40-150mm, lustro to e420

Proszę też zwrócić uwagę czy przypadkiem niektóre z nich nie wyglądają na podróbki, na ile to oczywiście możliwe.

Z góry dziękuję za wszelkie porady i sugestie.
:esystem:

PawelG
2.03.10, 22:09
Najlepiej poczytaj na Optycznych:
http://www.optyczne.pl/7.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych.html
z uzupełnieniem:
http://www.optyczne.pl/8.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_-_uzupe%C5%82nienie.html
i zdecyduj sam. Testowali co prawda średnicę 72mm więc sporo droższe, ale do 58mm pewnie stosują te same materiały, a relacje cenowe między producentami są na pewno podobne.
Ja zdecydowałem się na system Cokin i do niego kupiłem filtr polaryzacyjny - nie Cokina, choć zgodny. Poza oczywistymi zaletami tego systemu (filtry połówkowe szare) daje mi to oszczędność w postaci pojedynczego zestawu filtrów do wszystkich szkieł. Jeśli dojdę do wniosku, że ten polaryzacyjny jest marnej jakości to kupię lepszy i przełożę do ramki ("trybik") cokinowej.
Przy okazji jeśli obawiasz się podróbek to po co szukasz na ebayu? Krajowi dystrybutorzy raczej nie robią "numerów", ceny nie muszą być wyższe, koszt przesyłki będzie mniejszy. No chyba, że "dzwonisz" z Londynu :). Trochę drobnicy foto kupiłem w sklepach działających na Allegro i jestem zadowolony - mam to czego się spodziewałem za określoną cenę.
Na Marumi DHG masz kilka ofert poniżej 140zł:
http://allegro.pl/19933_58mm.html?id=19933&p=2
Podróbki rzadko "wyglądają" na podróbki, tylko "w praniu" wychodzi dziadostwo.

RobinCzWa
2.03.10, 23:30
Przy okazji jeśli obawiasz się podróbek to po co szukasz na ebayu? Krajowi dystrybutorzy raczej nie robią "numerów", ceny nie muszą być wyższe, koszt przesyłki będzie mniejszy. No chyba, że "dzwonisz" z Londynu :).

No właśnie o to chodzi, że dokładnie rzecz biorąc to mieszkam w Irlandii Północnej i stąd też pisze.
To nie Polska niestety i tutaj w specjalistycznym sklepie foto marżami mogą Cie zabić, na ebayu ceny są średnio 3razy mniejsze i stąd też moje poszukiwania.
Poza tym filtry to nie jedyna rzecz w którą muszę zainwestować na już - muszę zakupić też dobrą lampę a to już niemały wydatek i ziarnko do ziarnka i sam rozumiesz.

Pytanie dotyczy raczej tego czy są jakieś różnice pomiędzy tymi filtrami, bo ja nie bardzo sie na nich znam i nie łatwo jest mi wychwycić takowe.
A firma - wszystkie są od tego samego producenta - przynajmniej w teorii.
:esystem:

banc
2.03.10, 23:36
Od ponad roku używam polara SUNPAK (rebrandowany Marumi DHG). Polecam do rozpatrzenia bo jest trochę tańszy. W mocowanie 58mm na allegro można go kupić z dostawą za 140zł.
Mam wersję 72mm i jestem z niego bardzo zadowolony.

Mirek54
2.03.10, 23:42
W specjalistycznym sklepie raczej napewno kupisz orginal.Na ebaju to na dwoje babka wrozyla.Ja osobiscie kupowalem w sklepie,nie zaluje.Wejdz,pogadaj,potarguj sie-to nie boli.Popatrz na opakowanie Hamy-taki z bolczykiem do krecenia z boku.Czesto jest to Hoya czasem Marumi.Hame za 40-50€ to juz kupisz dobrej firmy.

PawelG
3.03.10, 00:09
... na ebayu ceny są średnio 3razy mniejsze i stąd też moje poszukiwania.
Sprawdziłem - faktycznie sporo (ok. 30%) taniej niż w Polsce.

Poza tym filtry to nie jedyna rzecz w którą muszę zainwestować na już - muszę zakupić też dobrą lampę a to już niemały wydatek i ziarnko do ziarnka i sam rozumiesz.
Mogę polecić Metza 48 AF-1 - w cenie FL-36R, a sporo mocniejsza i zdecydowanie szybciej się ładuje. Mam taką od paru dni :grin:. Z "ziarenkami" - rozumiem, nazbierałem tych ziarenek za cenę prawie taką jak aparat ze szkłami :???:.

Pytanie dotyczy raczej tego czy są jakieś różnice pomiędzy tymi filtrami, bo ja nie bardzo sie na nich znam i nie łatwo jest mi wychwycić takowe. A firma ...

Dlatego podesłałem Ci link do testu. Różnice to niejednorodność, odblaski, transmisja, rozproszenie... Zobacz podsumowanie (pkt. 4), masz wynik testu (punkty) i cenę, a dalej ranking "Ekono" - myślę, że Marumi DHG Circular P.L.D wypada najkorzystniej ,więc chyba dobrze wybrałeś. Różnicę między DHG i Super DHG masz opisaną na końcu testu tych konkretnie filtrów.

@banc
Ciekawa informacja z tym Sunpakiem, tyle że raz mogą "zrebrandować" (fuj!) Marumi, a innym razem nie wiadomo co. Tak jest w wielu branżach. Globalizacja :evil:.

banc
3.03.10, 03:10
Z SUNPAKiem może faktycznie być różnie (szukałem tylko po polarach).
Ale Marumi sprzedaje jeszcze swoje filtry pod marką Fujiyama, często Fujiyama-Marumi.
Wybrałem wersje SUNPAK bo ma DHG.

Darekw1967
3.03.10, 09:24
Chyba koledzy nie dokładnie przeczytali co napisałem. W wizjerze widać wyraźnie działanie filtru, natomiast na zdjęciach już nie. Nie ma różnicy pomiędzy fotami z różnymi ustawieniami filtra. Ktoś mi powiedział może to wynikać z budowy filtrów matrycy. Chcę się dowiedzieć czy ktoś z was zetknął się z podobnym przypadkiem.

Zrobiłem te test z monitorem LCD i udało mi się go "skręcić" do ciemno niebieskiego. Wypalonych pikseli nie ma. Mój monitor ma matrycę PVA więc nie wiem czy z tego powodu nie uzyskałem czerni w wizjerze, czy z powodu (być może) małej gęstości filtru.

Witaj !

Moze Ci... automatyka aparatu za bardzo rozjasnia kadr.
Rozumiesz... Filtr Polar sciemnia Ci niebo a aparat
rozjasnia kadr.

Zrob tak... Daj korekcje -1 EV

albo...

Staraj sie robic na RAW-ach z tym filtrem.
Mozesz sobie lekko sciemnic kadr w programie na PC.

Pozdrawiam

Bodzip
3.03.10, 10:22
Kupiłem filtr polaryzacyjny do ZD 14-45 i choć w wizjerze widać wyraźnie że działa, to na zdjęciach już nie. Nie ma znaczenia jak był ustawiony, wszystkie foty są takie same. Filtr jest kołowy. Założony do Nikona działa bez zarzutu. Mój sprzęt to E-330, czyżby było coś nie tak z body? Nie widzę innego wytłumaczenia. Czy ma ktoś podobne doświadczenia?

tak sobie pomyślałem... jak masz gradację ustawioną w aparacie ? - jeśli na AUTO, to ustaw na NORMAL.
Swoją drogą SELCO jest do... eeech lepiej nie mówić :)