PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do użytkowników Metz 48 AF-1



Hobbysta
1.02.10, 21:18
Czy to normalne, że podczas zmiany ogniskowej słychać w lampie taki dziwny zgrzyt? Mam ją od niedawna i chciałbym wiedzieć czy ten typ tak ma czy to oznaka że jednak coś jest nie w porządku. Z góry dzięki za odpowiedz.:???:

grizz
1.02.10, 21:19
Normalne. Lampa też ma zooma. Palnik się ustawia tak, żeby jak najlepiej światło wykorzystać w zależności od ogniskowej.

Zerknij do instrukcji.

slawek
1.02.10, 21:21
Czy to normalne, że podczas zmiany ogniskowej słychać w lampie taki dziwny zgrzyt? Mam ją od niedawna i chciałbym wiedzieć czy ten typ tak ma czy to oznaka że jednak coś jest nie w porządku. Z góry dzięki za odpowiedz.:???:
Ten typ tak ma, wszystko jest w porządku :!:

BartB
2.02.10, 18:51
Jeśli palnik jest opuszczony i zblokowany - normalka.
Podnieś go do jakiejkolwiek innej pozycji a zoom nie będzie już chodził.

teufel
2.02.10, 20:40
To ja się podczepię - czy w Metz AF-1 48 w połączeniu z e-510 działają diody wspomagające AF?

NightCrawler
2.02.10, 20:44
działają

m_kola
2.02.10, 21:41
działają

Potwierdzam!
Wyklikane z mobilka

XXL
2.02.10, 21:42
To ja się podczepię - czy w Metz AF-1 48 w połączeniu z e-510 działają diody wspomagające AF?
Ale musi być włączone w meni funkcja wspomagania AF. Jeżeli nie jest włączona to diody nie będą świecić.

NightCrawler
2.02.10, 21:56
Jesteś w 100% pewny?
Bo od początku jak mam E510 to miałem wyłączone wspomaganie AF, a metz świecił diodami. Chyba, że po zakupie włączyłem ale nie przypominam sobie.

Masz rację. Właśnie sprawdziłem :)
Przyznaję się do sklerozy :)

PawelG
5.02.10, 01:51
To ja też się podczepię, bo zastanawiam się nad Metzem 48AF. Czy ta lampa po podpięciu do aparatu innego systemu lub kostki z tylko jednym, centralnym stykiem:
1. wali zawsze z pełną mocą.
2. wcale nie wali (ta możliwość chyba odpada)
3. ma własną automatykę, która dobierze siłę błysku (pytam przez analogię do mojego starego Metza 32CT3 - przyzwoita lampa systemu SCA tyle, że nie ma stopek do systemu 4/3 więc TTL odpada i tylko jej automatyka mnie ratuje, choć nie zawsze). Jeśli się nie mylę to taką możliwość ma dopiero 58 AF.
4. można w lampie ustawić ręcznie siłę błysku/podzielnik.
5. inne
Mile widziane odpowiedzi potwierdzone w praktyce :-)

XXL
5.02.10, 10:49
Jest to lampa która ma stopkę stałą, nie można jej wymieniać. Po podpięciu do aparatu innego niż jej dedykacja (np. lampa z dedykacją do Olympusa podpięta do Nikona) będzie błyskać, ale sterowanie błyskiem będzie ograniczone do podziału mocy błysku 1/1, 1/2, 1/4....itd. Nie będzie działał system TTL, nie będzie działał Zoom, nie będzie działać wspomaganie AF (czerwone diody). Jednym słowem tylko błyskanie w MANUAL. Ręcznie ustawiany ZOOM i moc błysku. Lampa ta nie ma własnej automatyki. Nie ma również fotoceli więc użycie jej jako sleve też jest niemożliwe. Oczywiście wszystkie te funkcje które posiada działają z aparatem do którego jest dedykowana.

PawelG
5.02.10, 11:50
Dziękuję za informację. Oczywiście wiem, że 48AF nie ma wymiennej stopki, ma taką system SCA, więc lampy typów 44, 54 i "młotki". Co do fotoceli - mam fotocelę zliczającą przedbłyski i interesowała mnie możliwość kontroli tej lampy podczas używania z innym sprzętem niż 4/3, stąd moje pytanie. Widzę jednak, że do tego celu lepiej nada się moja stara lampa, która ma własną automatykę, a Metz 48 wyłącznie jako dobra lampa systemowa do Olka.

rav00000
5.02.10, 14:55
a jak to jest ze wspomaganiem AF przez tą lampkę Metza bo ktoś kiedyś pisał w moim poście że wspomaganie AF jest jednak działa tylko w momencie gdy odległość od fotografowanego obiektu >1,5m . Trochę to dziwne bo focenie w pomieszczeniach małych jest wtedy bardzo utrudnione .

XXL
5.02.10, 19:28
Nie, jakieś nieporozumienie. Wspomaganie AF działa zawsze bez wzgl. na odległość od fotografowanego obiektu, oczywiście jeżeli jest w meni włączone.
Może komuś chodziło o to że przy bliskich odległościach oświetla zbyt wysoko i nie zawsze pokrywa się z polem pomiaru AF. Ale ta niedogodność dotyczy niemal wszystkie lampy, i wynika z tego że oświetlacz w lampie jest o 15-20 cm wyżej niż obiektyw i przy małych odległościach daje to taki efekt.

rav00000
5.02.10, 19:57
no właśnie o to mi chodziło czyli tzw. błąd paralaksy w przypadku mojej puszki e-510 3 punkty pomiaru ostrości podobno ciężko jest trafić w punkt AF światełkiem wspomagającym. W przypadku lepszych puszek np. e-30 jest dużo łatwiej

NightCrawler
5.02.10, 20:01
no właśnie o to mi chodziło czyli tzw. błąd paralaksy w przypadku mojej puszki e-510 3 punkty pomiaru ostrości podobno ciężko jest trafić w punkt AF światełkiem wspomagającym. W przypadku lepszych puszek np. e-30 jest dużo łatwiej

Ciężko nie ciężko, do ~1,2m jest błąd paralaksy, a powyżej problemu nie ma.
Miałem tego metz'a z 510 i jakoś mi to nie przeszkadzało. W ciasnych pomieszczeniach też dawało radę. Tak więc, aż tak bym się nie przejmował.

ziemia01
5.02.10, 20:02
tak jak pisze w teście http://www.olympusclub.pl/olypedia/index.php?title=Lampa_b%C5%82yskowa_Metz_48_AF-1 może to występować poniżej 1 m w 3 punktowych AF.
Choć ja używając E-1 i matza 58 AF nie mam takich problemów poniżej metra, chyba, że wrzuca inny wzorek niż 48.

PawelG
5.02.10, 21:28
W takich sytuacjach radzę spróbować wskaźnika laserowego. Niedawno takie zabawkowe z nasadkami z różnymi wzorkami można było kupić w kioskach za 10-15 zł. Mam i kilka razy używałem (bez nasadek, pojedynczy punkt lasera) - trochę niewygodne ale za to skuteczne nawet w odległości, przy której oświetlacz LEDowy nie ma szans. Tylko trzeba pamiętać by go wyłączyć przed pstryknięciem, albo później w programie graficznym likwidować czerwoną plamkę. Sony stosowało laser z wzorkiem w kilku zaawansowanych kompaktach i chyba niektórych lustrzankach.
Przy okazji pytanie - czy 48AF z Olkiem E-520 umożliwia użycie oświetlacza autofokusa z lampy ale bez błyskania lampą, gdy np. chcę zrobić zdjęcie przy w świetle zastanym, a autofocus słabo pracuje ze wzgl. na zbyt słabe światło?

BartB
6.02.10, 22:08
Przy okazji pytanie - czy 48AF z Olkiem E-520 umożliwia użycie oświetlacza autofokusa z lampy ale bez błyskania lampą, gdy np. chcę zrobić zdjęcie przy w świetle zastanym, a autofocus słabo pracuje ze wzgl. na zbyt słabe światło?

Sprawdziłem przed chwilą - światełko pomaga złapać ostrość, lampa nie błyska (oczywiście przy wyłączonym w menu aparatu flashu).

rakukrakow
23.02.10, 21:49
Sprawdziłem przed chwilą - światełko pomaga złapać ostrość, lampa nie błyska (oczywiście przy wyłączonym w menu aparatu flashu).

Dobrze wiedzieć, jakoś nie przyszło mi do głowy, że coś takiego może działać :D

Bzyku
23.02.10, 22:04
Za BartB, robiłem tak nieraz, włączasz lampę i w menu aparatu wyłączasz błysk.

rakukrakow
23.02.10, 22:25
Za BartB, robiłem tak nieraz, włączasz lampę i w menu aparatu wyłączasz błysk.


Wszystko jest tak proste - jak się o tym wie :)

Bzyku
23.02.10, 22:34
Ja nie wiedziałem, wykombinowałem sobie sam :D